To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

Płomykówka - Budki dla płomykówki

bialorusin - 2006-11-01, 06:36

Czescz, Dominik

Wspaniale skrzynki! Mamy informacje od naszych przyjaciel z Niderlandów, ze płomykówka oddaje przewagę skrzynkom z 2 wejściami: jedno wyjście jak zwykle idzie na zewnątrz, a drugie - do srodka obory/budynku. To ma 2 przewagi: 1) taka skrzynia jest bardziej bezpieczna, zwłaszcza dla dorosłych ptaków i 2) wyjście do środku daje możliwość sowie polować w budynku w czasu bardzo chłodnej i śnieżnej zimy.

W wypadku łęgu sowy na Białorusi, zdjeca którego możesz zobaczyć w temacie "Płomykówka w Białorusi", sowa wybrała dla łęgu rurę z 2 wejściami - jedno na zewnętrz (tam, gdzie siedzi piskląt), potym rura zagina sie pod prostym katem, i za 2 metry jest drugie wejście do środku. Załączam zdjęcie drugiego wejścia.

Spróbuj, może to działa

Mirek - 2006-11-01, 07:09

bialorusin napisał/a:
płomykówka oddaje przewagę skrzynkom z 2 wejściami: jedno wyjście jak zwykle idzie na zewnątrz, a drugie - do srodka obory/budynku.

No to płomywkolodzy, macie nad czym dumać!

mender - 2006-11-01, 13:50

Myślę, że budki z dwoma wejściami nie są konieczne jeśli do budynków są tez inne wloty (jak na zdjęciach kilka postów wyżej). Trzeba pamietać że dwa wejscia to tez ułatwienie dla kuny i trzeba mocować zabezpieczenia co podwyższa koszty i czas pracy. Tak więc jesli budynki mają inne wloty to nie ma problemu. Zresztą słyszałem tez kiedys opowieść od rolnika, który twierdził że do jego stodoły sowa wlatuje przez dzrzwi wieczorem a jak przychodzi rano i otwiera stodołę to sowa wylatuje. Jak widać czasem i bez otworu wlotowego sowy sobie dają radę, choc traktuje to bardziej jako przypadek a nie regułę.
Lulek - 2006-11-01, 14:29

Myślałem kiedyś o czymś takim, buda by musiała być większa od tradycyjnej o kolejny przedsionek na drugim końcu budy. No i trzeba by odpowiednio zabezpieczyć kolejny otwór.
mender - 2006-11-01, 14:53

Temat jest jednak ciekawy i można spróbować powalczyć. Szczególnie w budynkach z jednym wlotem!
Dominik - 2006-11-01, 15:52

Mysle ze u nas nie trzeba robic skrzynek z dwoma wejsciami. A to dlaczego że:

1. U nas, w przeciwienstwie do Holandii jest jeszcze bardzo duzo obor i stodol z otworami! Otwory przy szczytach sa w prawie kazdej oborze.
2. Często na oborze jest wiecej otworow prowadzacych na strych (dwa obok siebie lub otwory po przeciwnej stronie budynku).
3. Dwa otwory wlotowe w skrzynce = wieksza budka (wyzsze koszty jej wykonania) i wieksze trudnosci w jej zawieszeniu.

mender - 2006-11-01, 16:59

To prawda, jeszcze sporo u nas obór z otworami. Można zauważyć jednak, że nowe budynki gospodarcze takich wlotów nie mają i jeśli się montuje bude akurat w takim budybku to warto o tym pomyśleć. Oczywiście na masową skale będzie to nieopłacalne, bo mocno zwiększy koszty i prace.
Jarek P - 2006-11-02, 08:31

Jeszcze jedna uwaga. Jednym z założeń wieszania skrzynek było właśnie uniemozliwienie ptakom penetracji wnętrza kościołów. Rozumiem, że w przypadku budynków gospodarczych gospodarze nie zgłaszają tego typu postulatów?
mender - 2006-11-02, 10:06

Nie, gospodarze są bardzo zadowoleni że mają sowy u siebie. A jeszcze jak im mówimy, że sowy zjadają myszy i szczury to już pełnia szczęścia. Nie ma problemów z pozwoleniem zawieszenia budy a gospodarze nie mają żadnych pretensji że sowy będą latały im po budynku.
Dominik - 2006-11-02, 10:49

mender napisał/a:
Nie, gospodarze są bardzo zadowoleni że mają sowy u siebie. A jeszcze jak im mówimy, że sowy zjadają myszy i szczury to już pełnia szczęścia. Nie ma problemów z pozwoleniem zawieszenia budy a gospodarze nie mają żadnych pretensji że sowy będą latały im po budynku.


Potwierdzam :)

Dominik - 2006-11-02, 10:55

Ponizej mapki, na ktorych zaznaczyłem rozmieszczenie stanowisk płomykowki na południowym Podlasiu:

stanowiska istniejace - potwierdzone w 2005 i 2006 r. (czarna kropka)
stanowiska historyczne (biała kropka z czarną obwódką)
miejscowosci, w ktorych wisi juz skrzynka lęgowa (czerwona kropka)
miejscowosci, w ktorych skrzynka zostanie powieszona (niebieska kropka)

Mirek - 2006-11-02, 12:15

No, no, przemyślana akcja...
mender - 2006-11-02, 15:35

Dzis, zmobilizowany ostatnimi działaniami u Dominika, zamontowałem z Michałem Monczewskim budę w stodole. Budka wisiała w szkole na stropodachu tuż obok innej budki (zajętej), ale nie cieszyła się zainteresowaniem więc została przewieszona w inne miejsce. Sowy odwiedzały budkę rzadko na początku a potem wcale (napisze o tym w innym temacie). Teraz wisi na środku wsi, pomiędzy dwoma stanowiskami płomykówek. Jeśli zostanie zajęta to byłaby to trzecia para w jednej wsi. A wieś ta to Niechłonin, niektórym z Was już pewnie znana :) Niedługo będzie to jedna z najsłynniejszych wiosek w internecie :razz:
Basior - 2006-11-02, 20:46

mender napisał/a:
A wieś ta to Niechłonin, niektórym z Was już pewnie znana

Taaak, jak kilka razy byłem u Mendera, to zawsze lądowaliśmy w Niechłominie, albo docelowo albo przejazdem. Nic dziwnego, że za Menderem sie tam sowy zlatują :green:

Dominik - 2006-11-11, 17:51

Dzisiaj z Jarkiem Mydlakiem powiesilismy kolejne dwie skrzynki. Wisi wiec juz 17 skrzynek (nie liczac starych).


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group