To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

Owady - Co to za owad?

adnix - 2007-01-29, 23:50
Temat postu: Co to za owad?
Zauważyłem, że od jakiegoś czasu po domu zaczęły mi się pałętać takie robaczki podobne do ćmy tylko małe. Kolor beżowy. Na suficie od czasu do czasu znajduje takie larwy. Postaram się umieścić zdjęcie ale może komuś wystarczy taki opis. Proszę również info jak się tego pozbyć
Wujek Adam - 2007-01-30, 01:16
Temat postu: Pałętające się niby-ćmy
Cześć
Hmmm, ciężko opisać owada entomologowi tak, żeby coś z tego zrozumiał. Jako nieptaszarz opowiem Wam (tj. ornitologom) o ptaku, którego dziś widziałem: był nieduży, ciemny, zdaje się, że miał jaśniejsze łapki. Kochani, powiedzcie mi, co to było??? Dobra, widzę już Wasze pytania: nieduży - to znaczy jak duży? Wielkości kosa, mniejszy, większy? Ciemny - to znaczy czarny, brunatny, szary, jednolicie ubarwiony? A te łapki to miał jaśniejsze chyba, czy na pewno, a jeśli tak, to w kolorze upierzenia, czy inne? I oczywiście 100 dalszych pytań pomocniczych...
***
Owad. Podobny do ćmy. Której ćmy, bo jest ich parę tysięcy gatunków?! Podejrzewam, że była to po prostu ćma. Mała ćma. Ciemka. No taki mały motylek nocny. (a jeszcze co dla kogo jest małe, a co duże?) Popielaty. O.K. Obie pary skrzydeł popielate? Ubarwione jednorodnie, czy wzorzyste? Więcej danych, więcej danych...
Dobra, z opisu wygląda mi na to, że ZALĘGŁY CI SIĘ MOLE :!: (Poważnie, myślę - biorąc pod uwagę opis, okoliczności znaleziska i porę roku, że to jakiś molowiec.) Jak się pozbyć?
1. Kulki na mole.
2. Naftalina
3. Bagno (roślina)
Pozdrawiam!
Wujek Adam

Wujek Kryzys - 2007-01-30, 20:08

Wujek Adam napisał/a:
Bagno (roślina)

A czy ono aby nie chronione jest?

Anonymous - 2007-01-30, 23:12

Ja też widziałem dzisiaj tego ,,ptaszora". Jedną nogę miał krótszą a drugą taką samą.
Adnix - jeśli masz w domu suszone grzyby to je przejrzyj.

P. Pawlikiewicz - 2007-01-31, 01:05

to zapewne mklik rodzynkowiec
http://www.lepidoptera.pl...&country=PL
czemu:
larwy chodzą ci po suficie, larwy przed przepoczwarzeniem opuszczają miejsce gdzie przebywały i rozchodzą się po mieszkaniu, larwy moli raczej siedzą w futrze itp. produktach
zaobserwowałeś tego motyla, Plodia jest stosunkowo duża ponad cm rozpiętości skrzydeł, mole to drobne motylki ciężko je zauważyć choć wcale nie jest to niemożliwe

kulki na mole, bagno raczej nie pomoże gdyż ustawisz je nie tam gdzie potrzeba.
przeszukaj takie produkty jak: kasza, ryż, cukier puder, rodzynki, mąkka itp. wszystko to co słodkie odpakowane i zamknięte w nieszczelnych pojemnikach a "nadające się do jedzenia. Może ci się uda wytepić a może znowu przyjdą od sąsiada.

larwy wyglądają tak:
http://forum.bocian.org.pl/viewtopic.php?t=1372

Prem - 2007-01-31, 08:03

Nie eksperymentujcie z bagnem abstrahujac od jego ochrony. Wydzielane zwiazki chemiczne sa wyjatkowo toksyczne i zdarzaly sie regularne zatrucia z utrata przytomnosci po rozwieszeniu po domu peczkow tej roslinki :evil:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group