To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

SZPON: Rośliny - kepa drzew

variicornis - 2007-02-12, 01:39
Temat postu: kepa drzew
Moja Pierwsza zagadka, więc pewnie cos sknociłem :)

Co to za gatunek drzewa, nazwa polska i łacińska po 0,5 i punktu i uzasadnienie za 1 pkt. Podpowiedź, to nie to na co wygląda ;) Druga podpowiedź zdjęcie wykonano w 2005 w puszczy Białowieskiej. rowiązanie- za miesiąc?

Wujek Kryzys - 2007-02-13, 18:35

z uzasadnieniem może być słabo - ale to chyba są świerki Picea abies zabite przez obniżenie wód gruntowych lub jakiegoś brzydkiego cetyńca
Basior - 2007-02-13, 20:30

Skoro nie jest to to na co to wygląda to pewnie sa to świerki Picea abies obżarte przez jakies zabójcze robaczki zwane przez lesnikow szkodnikami a przez dzięcioły obiadem.
Uzasadnienie- pokrój

Accipiter - 2007-02-14, 07:35

mi to tylko na modrzewia europejskiego Larix decidua wygląda
litoria - 2007-02-14, 14:19

nie jestem do konca przekonana ale stawiam na modrzew polski - larix decidua. Zdecie robione w okrsie beziglowym, łukowato zagięte ku górze dość gęste gałęzie
forestman - 2007-02-14, 15:06

z daleka widac jakby to byl larix decidua czyli modrzew
forestman - 2007-02-14, 15:09

litoria napisał/a:
modrzew polski - larix decidua

modrzew polski ma inna nazwe lacinska - Larix decidua Miller ssp. polonica - gwoli scislosci nie ma go w bialowiezy

Edit Marfu:

Nie wiem, czy to ma znaczenie dla zagadki,a le informacja, że coś nie występuje w Puszczy Bialowieskiej, skad pochodzi zdjecie... Ukrywam.

litoria - 2007-02-14, 19:39

co sie czepisz Forestman? zgaduj, a nie komentujesz cudze odpowiedzi.. nie jestem botanikiem, a w zagadki gram dla zabawy - co nie wolno? a poza tym lubie drzewa.
litoria - 2007-02-14, 21:40

:oops: :oops: :oops:

Forest - excuze...

Marfu - 2007-02-14, 22:51

No to przez podpowiedz nie wiem... Ale jednak postawie na pierwsze wrazenie - modrzew pewnie europejski Larix decidua. zaraz sprawdzam co inni na to... Uzasadnienie - pokrój :-)
variicornis - 2007-02-15, 00:06

Kolejna podpowiedz, zdjecie zrobione w lesie- widok na białoruską cześć Parku Narodowego z pasa granicznego.
pulsatilla1214 - 2007-02-27, 02:52

jak nie wyglada, to może modrzew polski (Larix decidua ssp. polonica) :?:

Niemniej pragnąbym zauważyć, że modrzewie rozpoznaje się po szyszkach, pędach, nie po pokroju, który jestt zawodną cechą :lol: Równie dobrze może to być europejski, japoński, syberyjski, dahurski lub jakis ich mieszaniec :lol:

pulsatilla1214 - 2007-02-27, 03:02

litoria napisał/a:
modrzew polski - larix decidua
forestman:
modrzew polski ma inna nazwe lacinska - Larix decidua Miller ssp. polonica - gwoli scislosci nie ma go w bialowiezy

To i ja sie przyczepię tym razem do forestmana :cool: Modrzew polski jak sam napisaleś ma tę samą nazwę gatunkową, co europejski, a tylko jest podgatunkiem, choc profesor Raciborski wolałby inaczej (stare Larix polonica Rac.) :lol:

Nazwa Larix decidua obejmuje i Larix decidua ssp. polonica, oznaczamy do gatunku zgodnie z regulaminem :lol: Więc nie ma co się czepiać littori :cool: Modrzew polski to Larix decidua

Wiem, że podobno nie ma, ale kto wie :wink: ... Teraz widze podpowiedź i ciekawe co geniusze introdukcji z ZSRR tam wsadzili :lol:

forestman - 2007-03-01, 10:26

pulsatilla1214 napisał/a:
To i ja sie przyczepię tym razem do forestmana Modrzew polski jak sam napisaleś ma tę samą nazwę gatunkową, co europejski, a tylko jest podgatunkiem, choc profesor Raciborski wolałby inaczej (stare Larix polonica Rac.)

ja widzisz jest to podgatunek - i jestem w tym dokladny.
ja sie nie czepiam...ale badzmy dokladni pulsatillo

variicornis - 2007-03-18, 20:49

Z podpowiedzią trochę namieszałem, na zdjęciu widoczne są świerki Picea abies L. , widok na baiłoruską część z pasa granicznego- przy granicy nie tną, są to drzewa załatwione przez "jakiegoś wstrętnego" ale nie cetyńca, a kornika drukarza. UZasadnieniem w domysle było, ze ząden gatunek z modrzewi w Puszczy naturalnie nie wystepuje, a nasi wscodni sąsiedzi też go nie sadzili, może zbytnio zamieszałem- wynikła dyskusja co do systematyki, następnym razem postaram się lepiej sformułować zadanie.

Punktacja:
Wyjek Kryzys 1pkt + 0,5 za częściowe uzasadnienie
Basior 1 pkt + 0,5 za częściowe uzasadnienie
reszta posza w kierunku dywagacji na temat podgatunków :)

Ps. Proszę admina o odkrycie odpowiedzi



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group