Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

Koło Południowopodlaskie - Ptaki powiatu łosickiego

Mirek - 2007-03-04, 19:35
Temat postu: Ptaki powiatu łosickiego
W dniu 1 marca 2007 odbyło się w Łosicach I spotkanie przyrodników i "ptasiarzy" obserwujących ptaki na terenie powiatu łosickiego. Celem spotkania jest zmobilizowanie ludzi do większej aktywności w zakresie zbierania informacji o ptakach, jak również do ich czynnej ochrony w różnych aspektach. Chcemy włączyć do działań indywidualne osoby, jak również szkoły w terenie. Więcej na ten temat możesz przeczytać TU
Mirek - 2007-05-03, 16:38

Dzisiaj zrobiłem rekonesans samochodem po mojej gminie Łosice.
Zajrzałem na stawy rybne w Rudniku, a tam:
płaskonos - para
krzyżówka - 2 samce + samica
łyska - 1
łabędź niemy - para z gniazdem
błotniak stawowy - 1 samiec latał nad szuwarami
perkoz rdzawoszyi - 1 os.
trzciniak - 1 śp. (pierwszy w mojej okolicy)
wrona - gniazdo w zadrzewieniu olszowym (jedyne znane stanowisko w całej gminie!)
czapla siwa - 1
(wyniki kiepskie, bo wiało i było przenikliwie zimno)

za ww. stawami w przestoju starych sosen:
kobuz - para
grzywacz - do 4 par
(pospoliciaków nie wymieniam)

Stawy w Woźnikach:
bąk - 2 odzywajace sie samce
łabędź niemy - 1 os. samotny (raczej samica)
łyska - kilka
krzyżówka - kilka
błotniak stawowy - 6 samców obserwowanych jednocześnie, w pewnym momencie na chwilę pojawiła się 1 samica
kruk - wokół stawów banda kruków (nie liczyłem, ale z pewnością kilkadziesiąt)

Inne ciekawsze:
lerka - na 4-tym stanowisku w gminie (Patków-przystanek kolejowy)
kulczyk - ładnie wszędzie śpiewają - zarejestrowałem je na ok. 12 stanowiskach (w Patkowie, Niemojkach, Łosicach)
kopciuszek - śpiewały od niechcenia, ale stwierdzone na 6 stanowiskach!
oknówka - 3 os. w Patkowie (moja pierwsza obs. w gminie), głosy w Łosicach nad moim osiedlem!
żuraw - para nad lasem na N od wsi Patków-Prusy (przy granicy z gm. Platerów)
błotniak stawowy - samiec nad zarastającymi stawkami koło Patkowa

Mirek - 2007-05-04, 13:33

Zapraszam tutaj, gdzie zamieszczone są w aktualności wyniki z liczenia gniazd gawronów w powiecie łosickim.
Mirek - 2007-05-13, 22:20

Najnowsze obserwacje z powiatu:
Wczoraj, tj. 13 V 2007
z ciekawszych;
pustułka - 2 pary w budkach koło Hruszniewa w dolinie Tocznej;
remiz - 1 nawołujacy przy moście na Tocznej w Hruszniewie
wilga - para w tej samej okolicy
pleszka - 1 śp. na granicy z pow. siedleckim (między Hruszniewem a Tokarami) przy osadzie leśnej
lerka - rodzinka na skraju lasu przed Hruszniewem
krętogłow - 1 os. prawdopodobnie chciał wlecieć do dziupli w przydroznym drzewie na początku wsi Hruszniew

Dzisiaj, tj. 13 maj 2007
rybitwa białoskrzydła - 16 os. przelot na S nad moim blokiem w Łosicach

stawy w Woźnikach (rekonesans tuz po zachodzie słońca)
część na NW od szosy:
bąk - 3 samce w różnych miejscach
strumieniówka - 3 śp.
trzciniak - 3 śp.
głowienka - 2 samce + samica
łyska - kilka
krzyżówka - samica z kilkoma pisklętami
łabędź niemy - 1 samotny
czapla siwa - 2 os.
perkoz dwuczuby na najwiekszym stawie
błotniaki - 2 samce nad zarośniętym stawem

część na SE od szosy;
bąk - 2 samce niezbyt daleko od siebie
rybitwa białoskrzydła - ok. 100 os. o zmierzchu
jaskółki - 2-2,5 tys. zapadły na nocleg w trzcinach (głownie dymówki, ale słyszałem też brzegówki)
kobuz - o zmierzchu przyleciał na chwilę i capnął jedną jaskółkę i odleciał w stronę pobliskiego lasu
trzciniak - 2-3 śp.
kokoszka - jedna co chwilę się odzywała
błotniak stawowy - para, ale ponoć są tu 3 pary
brzęczka - 2 śp.

Bogdan - 2007-05-14, 08:52

Aby całkowicie sie upewnić z tym lęgiem kwiczoła - stukńąłem w pień - wyleciał ptak, wiec to pewne w 100%
Mirek - 2007-05-14, 13:56

No proszę to udało się - Bogdan sie zarejestrował! Więc, aby jasne było dla wszystkich to kwiczoł zajął budke przeznaczoną dla pustułki - ale metody opisanej przez Bogdana nie polecam...
Mirek - 2007-05-31, 21:41

Żeby nie było bałaganu, to o niektórych łosickich ptakach napiszę tutaj:
1. Dzisiaj wieczorem zakończyłem objazd północno-zach. części miasta z nastawieniem na słowiki. W sumie mam odnotowanych 29 śp. samców słowika szarego w granicach adm. Łosic;
2. Wieczorne liczenie w tej części miasta przyniosło kolejne stwierdzenia kopciuszków. Odnotowałem je na 22 stanowiskach (napewno to nie wszystkie, ale myślę, że jakieś 2/3);
3. Jak dotąd w Łosicach odnotowałem 7 terytorialnych pleszek (też pewnie nie wszystkie)
3. Zaznaczam na bieżąco na mapce stwierdzenia kulczyków. Mam 39 miejsc z tym gatunkiem. Odnoszę wrażenie, że w ostatnich latach nastapił wyraźny jego wzrost.
4. Z ciekawszych gatunków - na obrzeżach miasta w 3 miejscach przepiórki;
5. Napewno 2 stanowiska struminiówki;
6. Z pewnością 1 świerszak;
7. Jeden trzciniak;
8. Na spuszczonym zalewie są sieweczki rzeczne! Po raz pierwszy na terenie miasta!
9. Na użytku ekologicznym jarzębatka (obok gąsiorka).

To tyle z bieżących doniesień!

Mirek - 2007-06-06, 19:53

Skontrolowałem po południu torfianki koło Hadynowa (gm. Olszanka). Odbywa się tam eksploatacja torfu, ale dzięki temu powstał ciekawy zbiornik z wysepkami i z urozmaiconą linią brzegową.
Jest też trochę ptaków;
czajki - 3 zan. pary
sieweczka rzeczna - przypadkowo odkryłem śliczne gniazdko z 4 jajeczkami!
cyranka - para
krzyżówka - samiec
pliszka siwa - 2 zan. pary
a najciekawsze
rybitwa rzeczna - 1 os. - ptak zerwał się z wysepki, a potem krążył jak myszkowałem nad brzegiem. Śmiem podejrzewać, że mógł zejść z gniazda. Byłoby to jedyne stanowisko lęgowe na terenie powiatu łosickiego, nie licząc kolonii w korycie Bugu w gm. Sarnaki oraz pary rybitw przesiadującej w końcu maja na wyspie zwodowanej na zbiorniku WOKASU w Popławach (gm. Kornica), której status lęgowości nie jest znany. Sprawdze to jeszcze!

Bogdan - 2007-06-07, 07:00

dzisiejsza ranna przechadzka w okolicach Rzewuszek przyniosła efekty w postaci obserwacji:
Grzywacz - 4
Kulczyk
Szczygieł
Kwiczoł - 16
Wilga - 2
Piegża
Słowik szary - 8
Jaskółki ok. i dym.
Kopciuszek
Pleszka
Derkacz - 2
Zięba - 3
Rokitniczka - 3
Skowronek - 11
Pokląskwa - 4
Kapturka - 3
Bażant - 3
Trznadel - 6
Zaganiacz - 4
Pliszka żółta - 3
Strumieniówka - 1
Kukułka - 2
Dzwoniec
Potrzeszcz -2
Świerszczak - 1
Gąsiorek - 2
Ortolan
Czajka
Makolągwa

Mirek - 2007-06-07, 07:16

Bogdan, dla poniżej wymienionych gat. na bieżąco robię mapki występowania dla całego powiatu i dodatkowo dla wybranych w gm. Łosice. Chcę w ten sposób okreslić, czy np. taki słowik czy łozówka są ptakami średniolicznymi czy też licznymi! Mam nadzieję, że zaznaczasz na mapce te obserwacje :grin:
Kulczyk
Kopciuszek
Pleszka
Derkacz - 2
Rokitniczka - 3
Strumieniówka - 1
Potrzeszcz -2
Świerszczak - 1
Ortolan
Czajka

Mirek - 2007-06-17, 22:23

Dzisiaj przed wieczorem zrobiłem kolejny rekonesans w północnej części gminy Łosice (19.10-21.40), z nadzieją obserwacji błotniaków łąkowych (okolice wsi: Nowosielc, Dzięcioły, Niemojki).

Błotniaków łąkowych nie było, ale są ciekawostki...
słowik rdzawy - śpiewajacy przy zabudowaniach wsi Dzięcioły Stare (pierwsze stwierdzenie w gminie Łosice i chyba pierwsze na terenie powiatu!);
świergotek polny - 1 śp. przy polnej drodze pomiędzy Dzięciołami Starymi a Patkowem-Prusy. Pierwsze stwierdzenie w gm. Łosice!
dudek - z pokarmem (w okolicy Nowosielca - wiem mniej więcej w którym miejscu ma gniazdo) - jak na razie najwyższa kategoria obserwacji w gminie!
przepiórka - kolejne 6 samców, tym samym liczba odnotowanych stanowisk wzrosła w gminie do 18! Oczywiście to nie wszystkie. Myslę, że może dociagnąć nawet do 30!
potrzeszcz - kolejne śpiewające 4 samce. W sumie odnotowany na 15 stanowiskach!
kopciuszek - kolejne 4 stanowiska. W sumie odnotowany na 52 stanowiskach (40 w samych Łosicach)
jarzębatka - 1 zan. koło Nowosielca - w sąsiedztwie
gąsiorek - terytoria 3 samców

Z innych ciekawszych:
srokosz koło Niemojek
kuropatwa - para koło Niemojek

kania ruda - 2007-06-18, 08:02

Tak sobie czytam twoje posty Mirku o obserwacjach ptaków i długo czas zastanawiałam się co znaczy skrót: śp., na początku myslalam ze to znaczy ze ptak byl martwy, potem domyslilam sie ze chodzi o ptaka spiewajacego.

natomiast teraz nie moge dojsc co znaczy skrot: zan.?

Marfu - 2007-06-18, 09:08

zan. - ptak zaniepokojony, czyli znajdujacy sie w poblizu gniazda.
Mirek - 2007-06-18, 10:36

kania ruda napisał/a:
zastanawiałam się co znaczy skrót: śp.,

Przepraszam, myslałem, że te skróty są oczywiste. Po prostu tak się notuje na mapie w terenie!

kania ruda - 2007-06-18, 11:05

dzieki za wyjasnienia. dla ornitologow te skroty sa oczywiste a tu wiekszosc forumowiczow interesuje sie ptakami wiec jest to zrozumiale :) ja sie chcialam tylko dowiedziec :)
Mirek - 2007-06-18, 12:50

Ornitolodzy posługują sie jeszcze skrótami pochodzacymi od nazw łacińskich, które na mapie zajmują mniej miejsca niż pełna nazwa polska czy łacińska. Tak dla przykładu skróty powyższych gatunków wygladają nastepująco:
słowik rdzawy - LUM (Luscinia megarhynchos)
świergotek polny - AC (Anthus campestris)
dudek - U (Upupa epops)
przepiórka - CR (Coturnix coturnix)
potrzeszcz - EC (Emberiza calandra)
jarzębatka - SN (Sylvia nisoria)
gąsiorek - LC (Lanius collurio)
srokosz - LE (Lanius excubitor)
kuropatwa - PX (Perdix perdix)

Warto sie uczyć skrótów rozpoczynając od zrobienia ściągawki.

Mirek - 2007-06-21, 20:02

Dzisiejsza kontrola torfianek w Hadynowie (gm. Olszanka):
Lęgowe i prawd. lęgowe
sieweczka rzeczna - 2 zan. pary
czajka - 8 os., para zan. + cn. 3 podloty
perkozek - głos
kokoszka - głos
brzegówka - 32 norki (nowa kolonia) w aktualnie eksploatowanym wyrobisku
potrzos - 1 śp.
pokląskwa - zan.
kulczyk - 1 śp.
jarzębatka - 1 gł.
skowronek - kilka par
pliszka żółta - cn. 2 pary
BRAK OBSERWOWANEJ WCZEśNIEJ RYBITWY RZECZNEJ ORAZ OBECNYCH W UB. ROKU BIAŁORZYTEK

Przelotne i zalatujące
samotnik - 1 os.
łęczak - 1 os.
makolągwy
dymówki - żerujace i zbierajace mat. na gniazda
oknówki - żerujące

zając - jeden sobie kicał :grin:

kania ruda - 2007-06-22, 07:34

A co oznacza skrot gł.?
Mirek - 2007-06-22, 08:18

Cytat:
A co oznacza skrot gł.?

GŁOS! Oj, moze troche trzeba pomysleć :wink: Tych dwóch, ww. gatunków często się nie widzi, a łatwiej je usłyszeć!

kania ruda - 2007-06-22, 08:21

Tak sie tylko pytam, moze i trzeba pomyslec, ale jak ktos sie nie interesuje ptakami to nawet nazwa jarzebatka brzmi enigmatycznie a co dopiero wiedza ze taaki ptak bardziej spiewa niz sie pokazuje :)
Jarek P - 2007-06-22, 12:42

Zwłaszcza Mireczku, że kilka wersów wyzej użyłes pełnego słowa a nie skrótu. :razz:
kania ruda - 2007-06-22, 13:20

no wiec wlasnie, dwa razy byl napisany "głos" bez cyferki, a na dole "1 gł." wiec ciezko bylo sie domyslec
Mirek - 2007-06-26, 05:39

Wczoraj ze swoja rodzinką wybrałem się po południu (na Tatarską Górę i trochę dalej - miejscowi wiedzą gdzie to jest), na krótka przejażdżkę za miasto. Oczywiście odnotowałem kolejne stanowiska gatunków, dla których na bieżąco robię mapki gatunkowe. I tak:
potrzeszcz - 4 śp. samce. Tych w gminie Łosice, jak na razie mam odnotowanych 19 stanowisk!
przepiórka - 3 samce. Przepiórek w całej gminie mam 23 stanowiska (zapewne nie wszystkie)
gąsiorek - 2 samce
pokląskwa - 1 śp.
wilga - 2 stanowiska
czajka - 1 stanowisko (zan. dorosły)

Mirek - 2007-06-30, 23:12

A dzisiaj było już zdecydowanie ciekawiej.
OBSERWACJE Z TERENU GMINY ŁOSICE
Najpierw pokręciłem się koło Artycha (to taka mała osada nad Toczną - miejscowi wiedzą gdzie to jest!). A tutaj:
szczygieł - 2 pary
kulczyk - 2 śp.
kokoszka - 1 gł. (efekt wabienia dyktafonem)
gąsiorek - 3 terytoria
jarzębatka - 1 śp.

Następnie sprawdziłem
kompleks żwirowni koło Zakrza, a tam:
brzegówka - 245 norek (w kilku podkoloniach)
lerka - rodzinka
świergotek polny - 1 śp. na skraju żwirowni

Potem pojechałem w kierunku stawów w Woźnikach - tu oczywiście najciekawiej (obszedłem tylko 2 stawy po stronie zach.):
krzyżówka - stadko rodzinne
krakwa - para
łyska - w sumie ok. 6 par, w tym dwie z młodymi
perkoz dwuczuby - 1 os. (drugi pewnie gdzieś siedzi na gnieździe)
łabędź niemy - para + 7 piskląt (patrz zdjęcie)
dziwonia - para, 1 śp., 1 śp.
brzęczka - 2 śp.
remiz - 2 rodzinne stadka
perkozek - 2 pary (efekt wabienia)
wodnik - 1 np. (j.w.)
zielonka - 1 np., 1 np. (j.w.)
kokoszka - 1 np., 1 np. (j.w.)
podróżniczek - niepewna obserwacja! Trzeba będzie to sprawdzić, bo byłby to nowy gatunek dla gminy (obserwacja ptaka w locie od tyłu - zapadł w szuwary)!
rybitwa rzeczna - 3 ad. żerujące (ale napewno tutaj nie są lęgowe)
rybitwa czarna - 2 ad. żer. (w tym jeden os. w szacie spoczynkowej)
bąk - 1 obserwacja
błotniak stawowy - cn. 3 pary latające z pokarmem
Ponadto inny drobiazg stawowy: potrzosy, trzciniaki, trzcinniczki, łozówki

Następnie oglądanie pól pomiędzy Łosicami a Woźnikami:
przepiórka - 6 samców słyszanych jednocześnie! :shock:
potrzeszcz - 2 śp.
potrzos - 2 śp. :shock:
rokitniczka - 2 śp. :shock:
Samce tych dwóch ostatnich gatunków śpiewały w zbożu! A konkretnie w pszenżycie! :shock: :shock: Myslałem, że jest tam jakieś małe oczko wodne otoczone zbożem, ale skądże znowu! To taka ciekawostka... :grin:
szpak - policzyłem stada zlatujące na noclegowisko na stawy w Woźnikach. Zapewne część z nich przepuściłem, ale łączna szacunkowa liczba tego co widziałem wyniosła ok. 3.400 ptaków (1000, 600, 300, 300, 500, 100, 600). Jeszcze raz trzeba się będzie zasadzić i policzyć dokładniej!

Ponadto po drodze z ciekawszych:
przepiórki - w 2 innych miejscach - na przedmieściu Łosic i koło Zakrza
jarzębatka - 1 śp. koło wsi Dzięcioły

Hmm...wszędzie przepiórki, a kuropatw brak!
CIEKAWE, KTO TEN POST PRZECZYTA :lol:

Basior - 2007-07-01, 19:36

Cytat:
CIEKAWE, KTO TEN POST PRZECZYTA
Krasnoludki!
Mirek - 2007-07-01, 22:26

No to niech czytają krasnoludki... :green:
Dzisiaj wabiłem chruściele na następnym, największym i najbardziej zarośniętym stawie w Woźnikach - prawdziwie chruścielowy bo wywabiłem na nim (za pomocą małego dyktafonu, który nabyłem kilkanaście lat temu :grin: )
wodnik - 4 terytoria
zielonka - 3 terytoria (razem jest już 5)
kokoszka - 3 terytoria (jw.)
perkozek - 2 juv. (obserwacja wizualna)
dziwonia - 3 śp. samce przy stawie i jedna przy szosie w Woźnikach
strumieniówka - 1 śp.
remiz - 2 rodziny!
krzyżówka - ok. 30 nielęgowych
czapla siwa - 7 na grobli
bąk - 1 zapadł w trzcinowisko, 1 siedział na grobli
błotniak stawowy - 3 zan. samice, 1 samica nosząca pokarm dla lotnych już młodych (czyli 4 pary na 1 stawie)
gąsiorek - 4 terytoria na stawach i w jego sąsiedztwie
i inne (trzciniaki, trzcinniczki, łozówki, potrzosy)

Potem rozglądałem się za błotniakami (okolice wsi Czuchleby, Meszki, Kol. Chotycze). O nich w stosownym temacie!
Z innych ciekawszych gatunków:
przepiórka - 4 samce w nowych miejscach
potrzeszcz - 2 śp.
ortolan - 3 śp.
jerzyk - kolonia na murowanym budynku w Meszkach (nr 17) - przed wieczorem latało wokoło 16 ptaków (to pierwsze znane mi miejsce w gminie Łosice z jerzykami poza miastem)
kopciuszek - 4 śp. (Kol. Czuchleby, Meszki)
i inne...

Mirek - 2007-07-08, 20:40

I znowu ja...
Podczas dzisiejszego popołudniowego wypadu na błotniaki zatrzymałem się przy stawie tuż przy drodze w Hruszniewie. Miałem ze sobą dyktafon i wywabiłem rodzinkę kokoszek (1 ad + 3 juv. już duże) oraz perkozka. Ponadto była jeszcze para trzciniaków. Zajęło mi to z 5 min :grin:
Na polach w 2 miejscach przepiórki, ale jestem przekonany, że jest ich znacznie więcej, tylko pogoda nie sprzyja ostatnio, żeby sie odzywały! :sad:

kamil6 - 2007-07-10, 14:43

Wczoraj wybrałem się na wycieczkę rowerową po okolicy, oczywiście po miejscowościach należacych do powiatu łosickiego. Oto moje obserwacje:
Wólka Biernaty
-4 młode bociany na gnieździe
Płosodrza
-gniazdko dymówki na balkonie, osadzone na antenie!
-rodzinka muchołówek szarych
-kopciuszek-śpiewający samiec
-5 młodych boćków na gnieździe+2 dorosłe w pozach bojowych, bo nad gniazdem jeszcze 2 kołujące ptaki
Rudnik
-w kolonia brzegówek ok.120 norek, w niektórych 3 lub 4 młode
-rybitwa zwyczajna-2 nad stawami we wsi
-2 gniazda bocianie w kazdym po 2 młodych
Stawy za wsią
-rybitwa zwyczajna-3
-trzcinniczek- w sumie 8 śpiewających samców
-łyska-9
-krzyżówka-6
-samica błotniaka stawowego
-szpak-1ad.+1juv
-czapla siwa-ok.20
-perkozek-głosy z trzcin w 3 miejscach+jedna obserwacja 1 ptaka
-jerzyk-2
-kokoszka-głos
-potrzos-5 śpiewających samców
-trzciniak-śpiew z trzcin
-wrona siwa-2
-łozówka-3 śpiewające
-brzęczka-jedna obserwowana i słyszana, druga tylko słyszana
-łabędź niemy-para z 8 młodymi
-gajówka-2
-pierwiosnek-1
-remiz-ok.10
-wodnik-głosy w 4 miejscach
-śpiewak-2
-mazurek-ok.15 tegorocznych młodziaków
-bocian biały-7

Mirek - 2007-07-14, 20:31

Ciekawsze obserwacje zebrane na terenie gm. Kornica (patrz temat "obserwacje błotniaka łąkowego"), w dniu dzisiejszym, w czasie poszukiwań błotniaków łąkowych.
1. Przepiórka - w pięciu miejscach
2. Potrzeszcz - w sześciu miejscach
3. Srokosz - rodzinka koło wsi Wyrzyki
4. Pustułka polująca na polu wsi Wyrzyki
5. Kokoszka - 1 np. (drugie terytorium na stawach w Hruszniewie - to już gm. Platerów
Zbiornik wodny w Popławach powstały po eksploatacji torfu:
1. Wodnik - 3 terytoria (zwabione dyktafonem)
2. Kokoszka - 2 terytoria (zwabione dyktafonem)
3. Trzciniak - z pokarmem
4. Potrzos - 2 śp. samce
5. Rybitwa rzeczna - para siedząca na wywróconej platformie
6. Rybitwa czarna - 1 os. jw.
7. Krzyżówka - ok. 10 os.
8. Czapla siwa - 1 os.

Mirek - 2007-07-18, 06:16

Dwa dni temu, tj. 16 lipca, poza poszukiwaniami błotniaków łąkowych, sprawdzałem czy na kilku oczkach wodnych w gminie Olszanka (niedaleko wsi Pietrusy, pomiędzy Bejdami a Dawidami, 2 użytki ekologiczne - Liwo i Wodnik) nie ma chruścieli. Wykorzystałem do tego celu mój nieoceniony dyktafon, który ma już z 15 lat. Stwierdziłem tylko wodnika na ww. ostatnim obiekcie - innych chruścieli nie było! Ciekawostką jest to, że na głos wodnika z dyktafonu odezwały się...żurawie! :shock:
Żadnych innych szczególnych gatunków nie stwierdziłem, może poza jednym. Otóż na UE "Wodnik" na głos z dyktafonu (wodnika i kokoszki) przyleciała...brzęczka, a rokitniczki podlatywały na odległość kilku metrów (cała rodzinka).
W międzyczasie pojawiła się znowu pustułka i kolejne stwierdzenia przepiórek (5 samców - rano i w czasie wypadu popołudniowego z Marcinem).
Rano i po południu 2 stanowiska jerzyków - w Olszance - przed wieczorem wkoło urzędu gminy ganiało się 7 osobników, a w Próchenkach podobnie - przy murowanym budynku nr 50 ganiało się 8 jerzyków! To największe wsie w całej gminie. Ponadto jerzyki są jeszcze w Hadynowie (trzeba ocenić jeszcze ile!).
W dolinie Liwca, nprzeciwko Próchenek w sumie 14 wron - wynika z tego, że gniadujące w pobliżu 2 pary miały sukces lęgowy.
Nadmieniam, że jerzyk też jest poddany ocenie w pow. łosickim :wink:
I jeszcze wczoraj wieczorem, tj. 17 lipca, z okna swojego bloku słyszałem 2 przepiórki. Łącznie w gminie Łosice odnotowałem już...38 samców w tym sezonie a w gminie Olszanka - 14 samców. Z pewnością to nie wszystkie, ale już coś można powiedzieć o tym gatunku.

Mirek - 2007-07-25, 14:40

Dzisiaj, tj. 25 lipca 2007, buszowałem nad Bugiem w gm. Sarnaki. Z ciekawszych widziałem na Trojanie:
trzmielojad
błotniak stawowy - rodzina (samiec, samica, cn. 1 lotny młody)
grubodziób - rodzinka
łabędź niemy - rodzinka (para + 5 juv.)
żuraw - rodzinka (para z lotnym młodym)
ponadto od dwóch leśniczych dowiedziałem się cikawych rzeczy. Otórz w kompleksie leśnym Zabuże pojawiły się jarząbki! Szczegółów nie będę pisał, ale były widziane w kilku miejscach. Informacje brzmią bardzo wiarygodnie!

Mirek - 2007-08-01, 04:08

Pozwolę sobie wpisać ciekawą obserwację Corvusa (Pawła Niskiego):
w dniu 31 lipca - 215 szczygłów w jednym stadzie (koło wsi Chłopków, gmina Platerów, powiat łosicki, woj mazowieckie).

Mirek - 2007-08-01, 18:12

Dzisiaj sprawdziłem stanowisko kobuza w lasku na "Smolnej Górze" (miejscowi powinni wiedzieć, gdzie to jest). No i fajnie - w gnieździe po kruku siedzą dwa opierzone pisklaki, ale jeszcze mają kępki puchu na głowie. Przyznam, że dawno młodych kobuzów (łobuzów :wink: ) nie widziałem :grin: Oczywiście kontrola odbyła się z dołu. Pod gniazdem praktycznie żadnych śladów! Młode widoczne były z boku, z pewnego dystansu. Już miałem machnąć ręką, bo nic nie było widać w pierwszej chwili. Dopiero jak nad polem w pobliżu zobaczyłem "starego" wtedy bardziej wnikliwie przyjrzałem się jeszcze raz. Dorosły nie niepokoił się, raz tylko zakołował nad gniazdem i odleciał...
Nadmieniam, że w tym samym gnieździe rok temu próbowały szczęścia pustułki, ale bez rezultatu - wysoce prawdopodobne jest to, że kruki zniszczyły im lęg!

marioptak - 2007-08-01, 18:49

zazdroszcze takiego widoku :smile:
juz kilka lat nie widziałem kobuzów przy gnieździe
tylko przelatujące :green:
ale generalnie sam widok lecącego ptaka jest fajny

Mirek - 2007-08-01, 19:33

marioptak napisał/a:
juz kilka lat nie widziałem kobuzów przy gnieździe

A ja chyba odwiedzę inne miejsce, gdzie kobuzy były rok temu! W tej samej gminie.... tzn. Łosice :grin:

Bogdan - 2007-08-01, 20:38

super obserwacja
Mirek - 2007-08-04, 15:26

Dzisiaj krótka obserwacja (niespełna 10 min) na stawach w Woźnikach koło Łosic:
łyska 16 ad + 5 imm (na jednym stawie)
czapla siwa - 2 os.
krzyżówka - ok. 30 os.
cyraneczka - 1
głowienka - 1 samiec
błotniak stawowy - 1 popiskujacy młody w szuwarach
żuraw - 4 (2 ad. + 2 imm.) przelatujace nisko nad stawami

Mirek - 2007-08-04, 16:02

Aby nic nie zginęło swoje obserwacje z powiatu łosickiego z 2006 r. wypisywane na Forum zebrałem w jeden plik.
Mirek - 2007-08-05, 15:52

Krótka wizyta w Huszlewie (5 VIII 2007):

na cmentarzu;
białorzytka (samczyk)
mazurki - w sumie kilkadziesiąt (cn. 30) latających po grobach

za wsią (na polu);
błotniak łąkowy - polujący samczyk
przepiórka - 1 głos

Mirek - 2007-08-16, 19:01

Moje wczorajsze obserwacje ptaków.
Stawy w Woźnikach k. Łosic
łyska - 30 (24 ad + 6 imm)
kokoszka - 2 imm
perkozek - głosy z 3 miejsc
czapla siwa - 1
błotniak stawowy - 2 imm, 1 samiec, 4 przelotne (w kominie w poblizu stawów)
krzyżówka - 3
trzcinniczek - tu i ówdzie podśpiewujące

Mirek - 2007-09-02, 12:25

Dzisiejsze obserwacje czapli białych...
- pomiędzy Łosicami a Wyczółkami na polu 2 czaple białe (o godz. 9.30 i 13.15) - teren gm. Łosice, to blisko stawów rybnych w Rudniku,
- na torfiankach w Hadynowie (gm. Olszanka - o 13.10) - 1 os. (inny ni ż dwa powyżej, choć odległość niewielka).
Obie obserwacje z samochodu... :grin:

Mirek - 2007-09-15, 14:15

Dzisiaj z Kamilem6 zrobilismy objazd kilku obiektów w poszukiwaniu czapli białych.
Kontrole obejmowały:

1. TORFIANKI W RUDNIKU (gm. Łosice) 9.35-9.55
czapla siwa - 1

2. TORFIANKI W HADYNOWIE (gm. Olszanka) 10.00-10.10
kokoszka - 1 ad.
kobuz - 1
szczygieł - 3
skowronek - 1
pliszka siwa -1

3. STAWY W RUDNIKU (gm. Łosice) 10.30-10.55
czapla siwa - 7
czapla biała - 5 - super obserwacja z czaplami siwymi
perkozek - 2, 2, 3
kokoszka - 1 juv., 2 juv.
łyska - 5 (rodz.), 7 (rodz.), 16
łabędź niemy - 2 ad. + 8 imm. (rodz.)
krzyżówka - ok. 40
cyraneczka - 2
świstun - 2 samce
głowienka - 2 samce
potrzos - 2
brzegówka - 4, 3 (przelotne)
oknówka - 2, 1 (przelotne)
dymówka - licznie przelotna

4. STAWY W WOŹNIKACH (gm. Łosice) - tylko po lewej stronie drogi jadąc od Łosic, 11.20-12.20
czapla siwa - 1, 4
krzyżówka - ok. 60
płaskonos - 1
cyraneczka - 2
świstun - 4 (3 samce)
śmieszka - 3 (przelotne)
łyska - 26 (w jednym stadzie)
kokoszka - 1 imm.
rybołów - 4!
błotniak stawowy - 3 imm.
myszołów - 3
krogulec - 1 przelotny
kobuz - 1
kruk - ok. 5 (wyniosło się stado kilkudziesięciu ptaków, które o tej porze koczowały na stawach w ub. roku)
remizy - głosy w trzcinach
potrzos - kilka
Ponadto:
dymówka - rozproszone przelotne
czyż
kwiczoł
grzywacz

W okolicach Biernat (gm. Łosice) przelotny 3-ci kobuz

Mirek - 2007-09-23, 17:54

Pozwolę sobie zamieścić 1 obserwację z dzisiejszego dnia, tj. 22 IX:
Sójka - 32 os. na SW koło miejscowości Próchenki (gm. Olszanka), na południe od wsi, przy granicy z gm. Miedzyrzec Podl.

Mirek - 2007-09-30, 09:48

Dzisiaj, tj. 30 IX, w godz. 8.40-10.00 byłem na stawach w Woźnikach i tuż obok. Na stawach ptaków wodnych jak na lekarstwo, ale były:
rybołów - 1
czapla siwa - 1
łabędź niemy - 4 imm.
zimorodek - 1 głosy
wodnik - 1 gł.
perkozek - 1 gł.
potrzos - cn. 2
remiz - 2 głosy
wąsatka - 2 (para) - zwabiłem je na odl. 3 m :grin: . To dopiero druga obserwacja tego gatunku na stawach w Woźnikach (moja pierwsza!). Poprzednio widziano tu wąsatki chyba 10 lat temu (Bogdan Kościan)!

W tym samym czasie notowałem głównie przelatujące gatunki ptaków - po zlustrowaniu 2 stawów stałem na drodze przy mostku na Tocznej obok stawów. W godz. 8.40-10.00 zanotowałem:
zięba - 304 (31), największe stado 85 ptaków
jer - 7 (3)
zięba + jer - 43 (1) - stado mieszane, gdzie większość to były (sądząc po głosach) jery!
skowronek - 19 (10)
lerka - 2 (2)
pokrzywnica - 8 (7)
grubodziób - 39 (6) - największe stado 24 os.
czyż - 27 (3)
dzwoniec - 14 (3)
makolągwa - 2 (1)
szczygieł - 1 gł.
modraszka - 36 (3)
bogatka - 19 (6)
sosnówka - 2 gł.
czarnogłówka - 1 gł
pierwiosnek - 3 (3)
strzyżyk - 1 gł.
pliszka siwa - 3 (3)
świergotek drzewny - 3 (3)
dziecioł czarny - 1
dzięcioł duży - 2 (2)
kawka - 4 (1)
szpak - 30 (3)
kwiczoł - 1
paszkot - 2
kos - 1 gł.
krogulec - 1
myszołów - 1 (miejscowy)
krzyżówka - 6
potrzos - 5

Objaśnienia: pogrubioną trzcionką zaznaczono ciekawsze obserwacje; w nawiasach jest liczba spotkań poszczególnych gatunków!

Łącznie zanotowałem w czasie ok. 100 min obserwacji 37 gatunków. Większość stojąc w jednym miejscu :wink:

Mirek - 2007-09-30, 12:39

Do powyzszych obserwacji zapomniałem dodac jeszcze:
sójka - 1
kruk - ok. 10 (szwędały sie po lesie, niektóre przelatywały trzymając w dziobie żołędzie)
Czyli gatunków było 39 a nie 37!

A w o godz. okołopołudniowych nad miastem przeleciał:
krogulec potem pojawił się samczyk
gołębiarza a o 13.07 naprzeciwko ZOZ-u przy ul. Narutowicza odezwał się
dzięcioł białoszyi (syryjski)
cały czas nad miastem żeruje kilkaset szpaków - latają wysoko łowiąc (hmm...jakieś owady)

Pawelele - 2007-09-30, 13:12

Mirek napisał/a:
zwabiłem je na odl. 3 m

jak je wabiłeś?

Mirek - 2007-09-30, 16:50

Pawelele napisał/a:
jak je wabiłeś?

paszczowo :grin:

Pawelele - 2007-09-30, 19:09

Fiu fiu - jaki Ty masz aparat mowy, że potrafisz wąsatkę zwabić paszczowo??? :wink:
Mirek - 2007-10-01, 22:17

Tuż przed 18.00 nad moim blokiem przeleciało dość imponujące stado szpaków (szacunek 4-5 tys.) w kierunku stawów w Woźnikach (tam jest noclegowisko). Chyba w najbliższych dniach wybiorę się tam, aby oszacować wielkość tego noclegowiska - może z pomocą Bogdana Kościana?! :grin:
Bogdan - 2007-10-02, 17:08

To kidy proponujesz ?
Mirek - 2007-10-02, 18:11

Bogdan napisał/a:
To kidy proponujesz ?

Na początku przyszłego tygodnia (poniedziałek, wtorek)

Mirek - 2007-10-13, 14:02

Dzisiaj wybrałem się wreszcie na stawy w Woźnikach. Ogólnie kiepsko. Ale coś tam było...
gęsi nieoznaczone - ok. 100 na S, godz. 13.35 (daleko, wysoko, bez głosu i pod słońce)
myszołów - 3 (kręciły się na końcu stawów)
błotniak zbożowy (samica) - 1 na SW, godz. 14.10
czapla siwa - 1
krzyżówka - 22
łabędź niemy - 1 ad.
kruk - 2, 6
sójka - wiele głosów w lesie

Ponadto głosy czyży, bogatek, czarnogłówek

Dodam jeszcze, że spotkałem na stawach Pana, który opiekuje się nimi. Mówił, że urzęduje od pewnego czasu 6 czapli białych (ja żadnej nie widziałem :sad: ), ale po drugiej stronie drogi, gdzie nie zaglądam. Ponadto cn. 3 lata gnieździ się para żurawi (ja ich nie widuję). A w tym roku było ich nawet 5! (2 dorosłe + 3 młode?! :shock: ) Ale to od strony Czuchleb!
I jeszcze ciekawa rzecz. Podobno co jakiś czas na stawy wypuszczane są (jak ten Pan twierdzi) norki amerykańskie. Taka sytuacja miała ponoć miejsce 4 lata temu i w tym roku. :shock:

Mirek - 2007-10-21, 15:46

Uff... Wreszcie wyrwałem się na ok. 1,5 godz (14.30-16.00) na stawy Woźnikach. Stawy po lewej stronie szosy (jadąc od Łosic) - nazwę je częścią A - są całkowicie spuszczone - na największym stawie, w którym jeszcze tydzień temu była woda, pozostały kałuże. Inne już w ub. tygodniu były bez wody.
Po prawej stronie drogi staw przy szosie spuszczony - dalsze z wodą, poza ostatnim. Tę część nazwę te stawy częścią B.
Ale do rzeczy...

Część A:
żuraw - 1 os. (mało płochliwy na 1 stawie od drogi, ale w końcu zerwał sie i odleciał)
czapla biała - 1
czapla siwa - 3
kruk - 1 (obkrakał mnie na przywitanie, a potem zataczał nade mną koła)
sójki - kilka głosów w lesie
bogatki - głosy
modraszki - 3 os.

na błotkach spuszczonego stawu 0 siewkowych!

Część B
srokosz - 1 na drucie nad groblą)
trznadel - cn. 8
czyż - ok. 100
bogatki - kilka
modraszki - kilka
pełzacz n-ny - 1 gł.
zimorodek - cn. 2
wąsatka - 14! (policzyłem dokładnie - strasznie hałasowały) - ta obserwacja sugeruje, że może to być gatunek lęgowy na stawach w Woźnikach
wodnik - 1 gł.
myszołów - 1, 1 przelotny
czajka - ok. 30 na SW
potrzos - 1, 2
rożeniec - 1 samica
krzyżówka - cn. 2
strzyżyk - 1, 1
szczygieł - 1 przelatujacy
św. łąkowy - do 15 (akurat poleciały pod słońce :sad: )

Bogdan - 2007-10-30, 20:17

Potwierdzam obserwację Jarząbków w leśnictwie Zabuże Nadl.Sarnaki Ostatnia obserwacja dn.29 X w młodniku z dużymi świerkowymi gniazdami.
Dziś 30 X obserwacja stadka /10 osob. / Paszkota

Mirek - 2007-11-11, 13:26

Dzisiaj wreszcie udałem się na dłuższy 2,5 godzinny spacer (9.45-12.15).
Trasa: Dom (Łosice) - droga w kierunku Olszanki - zahaczyłem o dolinę Tocznej - dalej skręciłem na wschód wzdłuż cieku wodnego, potem w kierunku szkoły rolniczej, na Tatarską Górę, w kierunku wysypiska śmieci i z powrotem do Łosic. Razem jakieś 7 km.
Pogoda: zachmurzenie całkowite, temp - 0-2 st. C, przez ostatnią godz. sypała "kaszka"
Obserwowane ptaki:
trznadel - ok. 130
mazurek - cn. 2
makolągwa - 4
ww. w jednym stadzie (pole graniczące z łąką)

czyż - cn. 350 (na granicy gm. Łosice i Olszanka przy szosie w "olszynach")
szczygieł - 4, 14 (wszystkie lecące na S)
bogatka - 2, 6, 9
pełzacz n-ny - 1 gł., 1 gł.
modraszka - 1, 6, 1
gil - 2 przel., 2 gł, 1 gł
kruk - 1, 1, ok. 20 (okolice wysypiska)
myszołów - 1, 1 np. przy gnieździe :grin: , 1, 3, 1 gł.
jastrząb - 1 samica (dawno nie widziałem tego gatunku w okolicy)
kwiczoł - 3 przel.
makolagwa - 9 przel.
srokosz - 1
ślady obecności płomykówek w stodole (wyplówki), ale sów nie było!
czyż - cn. 600 (w "olszynach" przy drodze na Miedzyrzec Podl. za cmentarzem)

Liczyłem na śnieguły lub górniczki, ale niestety... :sad:

amikosik - 2007-11-11, 21:57

...ślady obecności płomykówek w stodole (wypluwki), ale sów nie było!
Mirek - 2007-11-12, 06:32

No tak.... :oops:
Mirek - 2007-11-29, 14:02

Dzisiaj w godz. 12.00-13.30 odbyłem 1,5 godzinny spacer po polach i łąkach na S od miasta Łosice. Start: mój blok - ok. 4km pętla i powrót

Ptaki:
jemiołuszka - ok. 85 (ul. Leśna)
trznadel - ok. 90, ok. 50
potrzos - 2 (w 2. stadzie trznadli na polu, a właściwie w uprawie porzeczek otoczonej polem)
mazurek - 1 (w 1. stadzie trznadli)
makolagwa - 9 (w 1. stadzie trznadli)
bogatka - 14
modraszka - 1, 1, 1
czyż - ok. 30
szczygieł - 14
kruk - 2
myszołow - 1
bocian biały - 1!

Mirek - 2007-12-02, 18:20

Dzisiaj, tj. 2 XII mały ok. 2-godzinny spacer na N od miasta:
Okolice wysypiska śmieci:
myszołów - 1, 1, 1
srokosz - 1
makolągwa - 16
mazurek - 55
kawka - ok. 700
gawron - cn. 20
kruk - 2, 1
sójka - 1
jemiołuszka - ok. 180 (Łosice, ul. Białostocka)

Mirek - 2007-12-26, 11:59

Świąteczny spacer po śniadaniu (godz. 10.20-11.30) na trasie - dom-ul. Leśna-Tatarska Góra-ciek wypływający obok Tatarskiej Góry-szosa na Międzyrzec-ul. Spokojna, zaowocował następującymi obserwacjami:
trznadel - ok. 120 na polu za Tatarska Górą (jednogatunkowe)
kos - 1 samiec (u źródeł ww. cieku wodnego)
czyż - ok. 60 żer. na olchach
strzyżyk - 1 os. nad ciekiem
czeczotka - 10 + 1 czyż - żer na olszy
kruki - kilka nad polami w poblizu wysypiska śmieci i podejrzanie zachowująca się para pomiędzy cmentarzem a ul. Spokojną (kilka lat temu tam gniazdowały)
mysikrólik - 1 gł. na świerku przy ul. Leśnej

Mirek - 2008-01-06, 18:19

Mam nadzieję, że inni też zaczną tutaj pisać..
Dzisiaj nie byłem nigdzie w terenie, tylko popatrzyłem sobie przez okno i o dziwo:
1. Zobaczyłem myszołowa włochatego (młodocianego) polującego w dolince Tocznej (ok. 1 km od mojego bloku) :grin: Tutaj takiego gościa jeszcze nie widziałem!
2. U sąsiadów urzędował samiec kosa (druga zimowa obserwacja tego gatunku w mojej mieścinie!) - dom opleciony jest winogronami, które jeszcze nie zostały objedzone! :wink:

Beata - 2008-01-06, 22:08

Mirek napisał/a:
Zobaczyłem myszołowa włochatego

ale masz widoki z okna, pozazdrościć :wink:

Mirek - 2008-01-12, 16:59

Dzisiaj skromnie, bo w okolicy super ciekawych terenów nie ma. Zabrałem dzisiaj w teren młodego adepta ornitologii - Piotra Pawłowskiego z Niemojek (gm. Łosice). Zrobiliśmy rundkę po okolicy tej miejscowości (godz. 12.30-13.45). Na trasie:
srokosz - 1, 1
kruki - nie liczone, bo szwędały się wszędzie
paszkot - 1 (pierwsza zimowa obserwacja tego gatunku w mojej okolicy!)
kwiczoł - 2, 3, 7
jemiołuszka - 26
myszołów - 1, 1, 1
krogulec - 1
trznadel - 7, 12
mazurek - 2
wrona - 1
sroka - 1, 1
Ponadto:
bogatki, modraszki

Mirek - 2008-01-13, 15:28

Dzisiaj podjechałem na stawy w Woźnikach (godz. 13.00-14.15) a tam:
gil - ok. 35 z
czeczotkami - ok. 6 os. przy "Dębince"(taki las przylegajacy do stawów)
czyże - ok. 80
potrzos - 2 - ciekawa obserwacja, bo zimowa, ptaki najpiew się nawoływały w szuwarach, po czym wzbiły się wysoko i poleciały na północ!
strzyżyk - 1, 1
dzięcioł duży - 1 samiec
dzięcioł czarny - 1 wydzierający się w lesie przy stawach
krogulec - 1 pięknie wybarwiony samczyk :grin:
sójka - 1
kruki - wszędzie (napewno ponad 30) - tokowały, ganiały się, latały w głownie parami
2 stadka sikor złożone z: bogatek, modraszek, s. ubogich i czarnogłówek

Mirek - 2008-01-14, 16:23

Obserwacje po drodze do Drażniewa (gm. Korczew) z Łosic.
Przy północnej granicy gminy Łosice (za Niemojkami) obserwowałem duże stado łuszczaków:
dzwoniec - cn. 80
trznadel - cn. 60
potrzeszcz - ok. 5 (niektóre sobie podśpiewywały :grin: )
makolągwa - kilka (głosy w stadzie)
gil - 1 głos

iwa1 - 2008-01-28, 19:06

Moje obserwacje z IV zimowego liczenia ptaków w Łosicach
26 01 sobota 12 bogatek 50 wróbli (dość liczne stadko na osiedlu na Majora Zenona)
oraz 3 sierpówki
27 01 niedziela 3 bogatki i ok. 30 wróbli

rozdałam karty obserwacji uczniom z SP1 i gimnazjum w sumie chyba 40 dziś wróciło 10 wypełnionych
1. z Łosic ul. Konopnickiej gawron170, bogatka 1, wróbel 2 i sierpówka1
2. Biernaty Stare bogatka 16, wróbel 60, gawron 16
3. Mszanna bogatka 10, wróbwl 50, kawka 6, gawron20, gil 4, myszołów 1
4. Zakrze wróbel 15, sierpówka 3, gawron21
5. Łosice ul Sportowa wróbel 3, sierpówka 5, krzyżówka 30
6. Łosice też nad Toczną krzyżówka 17, wróbel5
7. Płosodrza wróbel16, sroka 2, gawron5, gil 2
8. Płosodrza wróbel 16, sroka 2, gawron 5, gil 2
9. Zakrze bogatka 1, wróbel 4 , sierpówka 3 gawron 57, krzyżówka 7, gil 1
10 Łosice wróbel5, sierpówka 2 (to są obserwacje zebrane od uczniów)

iwa1 - 2008-01-28, 19:08

już będę tutaj pisać mam duże zaległości właśnie w pisaniu
Mirek - 2008-01-28, 19:20

Jak to miło! :grin:
iwa1 - 2008-01-28, 19:29

Tylko że moje obserwacje nie będą najwyższych lotów
Mirek - 2008-02-24, 13:06

Dawno nic tu nie wpisywałem...
Dzisiejsza wycieczka w okolice stawów w Woźnikach w godz.: 9.45 - 11.10
gęsi zbożowe - 5 (W)
skowronki - cn. 24 w 14 spotkaniach
czajki - 1 i 5
dziecioł czarny - 1, 1
dzięcioł średni - 1-2 gł.
dzięcioł duży - 1, 1, 2
sikora uboga - para, 1, 1
kowalik - 1, 1
myszołów - ptaki w 4-5 terytoriach, w tym gniazdo na sośnie
kruk - zaniep. para w lesie

iwa1 - 2008-03-03, 18:44

Wczoraj w Woźnikach tj. 2 marca 2008 przed południem
- wiało, droga trudna nie dało się przejechać, tylko głodny myszołów polował w okolicy stawów koło Dębinki
- na Majora Zenona 14 sierpówek codziennie widzę je znudzone siedzą na drzewach , najczęściej na wysokich brzozach
- 2 sroki w Wyczółkach na polu

Mirek - 2008-03-03, 21:21

Dzisiaj rano zajrzałem na łąki nad górnym Liwcem koło Szydłówki (gm. Olszanka)
Nad głową przemknęło mi na południe stadko 5 gęsi zbożowych. Na łąkach około 100 czajek. A przy samej wsi dwie pojedyncze wrony - pobliżu ubiegłorocznych gniazd. To jedno z nielicznych miejsc występowania tego gatunku na terenie powiatu. Ponadto para myszołowów nad lasem koło Olszanki, para przy granicy gminy Olszanka z gm. Mordy - w pobliżu widoczne zeszłoroczne gniazdo...
Ot takie sobieobserwacyjki :wink:

Mirek - 2008-03-08, 18:42

Wspólnie z Januszem Łuczakiem buszowalismy dzisiaj po terenie gminy Łosice. Sprawdzilismy stawy w Rudniku a tam:
1. łabędź mały - 2 ad.
2. krzyżówka - 10
3. czapla siwa - 1
Ponadto część kompleksu leśnego i sąsiedztwo lasu w pd. części gminy. Coekawsze obserwacje:
1. Lerka - 5 śpiewających samców na stanowiskach dogodnych do gniazdowania - moje pierwsze obserwacje gatunku w tym roku!
2. Dzięcioł czarny - głosy i werbel w 3 różnych miejscach
3. Stado kruków - ok. 40 os.
4. Dwa nowe gniazda kruków (jedno tuż za granicą gminy)
5. Myszołow - dwa gniazda (jedno stare i w innym miejscu zan. ptak) oraz dwie terytorialne pary
6. Jastrząb - głos w środku lasu - gniazda nie odnaleźliśmy
7. Sikora uboga - śpiewające w 3 różnych miejscach
8. Raniuszek - głosy 1-2 ptaków (podejrzewam że para0 w srodowisku odpowiednim do gniazdowania
9. Zięby - ok. 10, ok. 40, 11 - większość siedziała na skraju lasu
Inne: bogatki, modraszki, dzwońce, makolągwy, sójki, sroki, kowaliki, czyże, czubatka, czarnogłówka, trznadle

Mirek - 2008-03-09, 23:05

Dzisiaj kolejne obserwacje...
Łęg w okolicach Meszek w gm. Łosice;
1. Myszołów (gniazdo) a w poblizu 2 dorosłe
2. Dzięciołek (werblujący)
3. Strzyżyk - śpiewające w 3 miejscach
4. Skowronki - non stop przelot
5. Zimorodek - nad ciekiem wodnym (Kałuża)
Ogólnie jeszcze cicho... i mało gatunków

iwa1 - 2008-03-11, 21:59

Nie sprawdzałam ale od piątku na drzewach koło szkoły muzycznej w Łosicach siedzą 2 sowy chyba puszczyki po 18 odlatują , tą wiadomość powiedziały mi dzisiaj w szkole uczennice, które chodzą do szkoły muz.
Z moich obserwacji to tylko szpaki ok. 10 na ul. Błonie

Mirek - 2008-03-14, 09:20

Lecą gęsi - rano nad Łosicami stado 35 os. (nieoznaczonych do gatunku) lecących na NE
Mirek - 2008-03-15, 21:05

Dzisiaj owocny dzień;
obeszliśmy (ja + Janusz Łuczak) las na S od wsi Jeziory w gm. Łosice oraz byliśmy w parku podworskim w Toporowie. Nastawiliśmy się na dzięcioły.
Wykryliśmy:
dzięcioł średni - 8 terytoriów
dzięcioł zielony - 1 terytorium
dzięcioł czarny - 1 terytorium
dzięciołek - 1 terytorium
dzięciołów dużych nie szukaliśmy i nie notowaliśmy
Ponadto myszołowy w ok. 11 terytoriach, w tym namierzone dwa gniazda!
Zlokalizowaliśmy dwa nowe gniazda kruków.
Wokół lasu lerki śpiewające w 12 miejscach!
Srokosze w dwóch miejscach.
Inne ciekawsze;
- dwie obserwacje pojedynczych paszkotów
- pełno sójek w lesie
- sikora uboga
- raniuszki
- żurawie (11 przelotnych na N)
- gęsi (kilka przelotnych stad na E), w większości nieoznaczone. W sumie w terenie i nad Łosicami blisko 300!
- pierwsza pliszka siwa
- pierwszy grzywacz
- na skraju lasu pojedyncze i małe grupki przelotnych kosów
Śpiewaków jeszcze nie ma!

Bogdan - 2008-03-15, 21:50

W Zabużu od tygodnia nadaje drozd śpiewak
Mirek - 2008-03-16, 19:09

Dzisiaj znowu ptasi dzień, choć wycieczka dopiero po obiedzie. Trasa z domu wzdłuż Tocznej do stawów w Rudniku i z powrotem. W sumie około 2 godziny spaceru.

Dolinka Tocznej:
czajki - w sumie ok. 230 - najpierw siedziało ok. 30 a potem wylądowało około 100 z migrujacego stada ponad 200 ptaków,
szpaki - kilkaset,
srokosz - 1 żerujący,
świergotek łąkowy - 1, 2, 1, 1 (większość już chyba na stanowiskach lęgowych, bo śpiewały) - moje pierwsze tegoroczne obserwacje gatunku,
siewka złota - ok. 80 (przelotne stado)
szczygieł - 1 przelatujący
zagadkowy sokół

Stawy w Rudniku i ich bezpośrednie sąsiedztwo
grzywacz - 9 (przelotne stado) - moje pierwsze w tym roku
krzyżówka - ok. 20 (bardzo niespokojne)
świstun - 8 (cn. 5 samców) - moje pierwsze tej wiosny
cyraneczka - 4 (dwie pary) - moje pierwsze tej wiosny
nurogęś - 2 (para)
łabędź niemy - 4 (dwie pary)
remiz - 1 - pierwszy w tym roku - jak dla mnie bardzo wcześnie!
bąk - 1 (raz zabuczał :wink: ) - pierwszy w tym roku
potrzos - 6, 2, 2 (te pierwsze żerujące na świeżo zaoranym polu razem z ziębami) - moje pierwsze w tym roku (tydzień temu na tych stawach kompletna cisza)
czyż - stadko do 20
kos - cn. 3 w krzakach
śpiewak - 2 w krzakach z kosami :grin: (pierwsze w tym roku)
myszołów - 1 pośrodku stawów

Na polu
duża koncentracja wróblaków...
skowronek - cn. 80
makolągwa - cn. 50
trznadel - cn. 100
potrzos - cn. 3
jer - wychwyciłem 1 osobnika

Na obrzeżach miasta
dzięcioł białoszyi - 2! (już chyba domyślam się gdzie mają swoją miejscówkę!
kwiczoły - rozproszonych kilkanaście
śpiewak - 1 śpiewający - pierwszy mój w tym roku

Mirek - 2008-03-22, 16:35

Dzisiaj troszkę sobie pochodziłem, pomimo kiepskiej aury. Obszedłem okolice wsi Kopce, las na wysokości wsi Juniewicze (gm. Huszlew) oraz zajrzałem na stawy w Woźnikach koło Łosic. Właściwie to żadnych sensacji. Z ciekawszych;
myszołow - dwa nowe rewiry
lerka - śpiewajace na 3 nowych stanowiskach
kruk - gniazdo na wysokości wsi Felin
srokosz - 1 śpiewający na linii wysokiego napiecia
zięba - stado ok. 80, 15 i w kilku innych miejscach
jer - 1 os. w ww. stadzie zięb
paszkot - 1
kwiczoł - ok. 100 razem ze stadem cn. 100 szpaków
pliszka siwa - 1 (na polu w pobliżu wsi Juniewicze), 1 (na stawach w Woźnikach)
śpiewak - słyszałem śpiewajace w 3 miejscach i kilka przelotnych ptaków
samotnik - 1 (stawy w Woźnikach) - pierwsze moje wiosenne stwierdzenie
łabędź krzykliwy - 2 (stawy w Woźnikach)
gęsi białoczelne - przelot stada ok. 130 ptaków na NE nad lasem
potrzos - 6 (stadko zerwało sie z trzcin i poleciało na zachód :shock: )
Ponadto wszędzie sójki, sporo kosów, w tym grupki przelotnych oraz tu i ówdzie śpiewajace w lesie.
Liczyłem na ciekawe dzięcioły, ale pogoda marna i nic :sad: poza kilkama dz. dużymi!

iwa1 - 2008-03-30, 17:37

O bocianach.
obserwacje od uczniów;
Mszanna - bocian przyleciał 27 03 2008 godz 15 25 - obserwowały ola Chomicka i Anna Wasiluk które w pobliżu mieszkają, dzień wcześniej jeszcze go nie było
Woźniki - przyleciał w Wielką Sobotę 22 03 obserwowała Patrycja Zbucka
Płosodrza - 16.03 obserwował Łukasz Stefaniuk
Tokary - był już 23 03 obs. Bartek Żurawski
Chotycze - był już 23 03 obs. Adam Rzewuski
Szańków - 27 03 godz 14 45 obs. Diana Koźluk
Łosice handlowa w czwartek nie było jescze bocianów , pytałam sąsiadów, w piątek 28 marca 15 45 przyleciał bocian, usiadł na gnieździe, posiedział kilka minut i odleciał, nie podobało się

iwa1 - 2008-03-30, 18:09

Dzisiejsza niedzielna wyprawa rowerowa.
Wybrałam się dzisiaj na dłuższą wycieczkę rowerową z moim synem Hubertem. wybraliśmy sie nad stawy w Rudniku. Przejechaliśmy Parcele: 3 sroki na łące, mnóstwo skowronków nad stawami latające mewy śmieszki (10) . Za Rudnikiem wjechaliśmy do lasu: dużo bogatek ok. 20, zięba ( 4) , odgłos dzięcioła i kruk (1), ma gniazdo w lesie. Wyjechaliśmy w pobliżu stawów: dużo krzyżówek latających 20, jeden myszołów poleciał w stronę lasu, bąk odzywał się cały czas, na łące żerujący bocian. Przeszliśmy nad tamę na Tocznej: drugi myszołów, w zadrzewieniach szpaków chyba z 200. Siedzieliśmy sobie na tamie i obserwowaliśmy niemrawe żaby pod wodą. Z daleka na łące zobaczyliśmy żerującego żurawia, potem jak szliśmy w stronę drogi spłoszył się i odleciał. Przepiękny pierwszy raz widziałam żurawia z tak bliska. Już przy Łosicach przy drodze przyleciało stadko szczygłów (12), na drzewie siedział 1 kwiczoł, dużo bogatek wszędzie przy drodze na krzewach

Wczoraj w sobotę też jeździliśmy rowerami ale głównie widzieliśmy skowronki nad polami i dużo szpaków, na Tocznej koło działek kilka krzyżówek (6) ale za to w parku jak na jarmarku, gawrony pracują cały czas.
W piątek klucz gęsi nad Łosicami w kier. NE

iwa1 - 2008-03-31, 19:01

Dzisiaj 31 marca koło 17 przyleciał bocian do gniazda na Handlowej, od razu zaczął poprawiać sobie gniazdo, odleciał na pół godziny i po 18 siedział już na gnieździe
Od uczniów:
Stare Biernaty - przyleciał 29 03 obs. Siwko Artur
Lipiny - 30. 03 obs. Bartosz Marciniuk
Zakrze - 30. 03 obs. Dominika Ostojska
Nowosielec koło przystanku PKS gniazdo - 28. 03 obs. Krystian Nowosielski
Patków na słupie na skrzyżowaniu - 21 03 Natalia Taras
Szpaki - 30 03 Patrycja Denisiuk
Krzywośnity i Harachwosty - w sobotę już były bociany na gniazdach
Mszanna - w sobotę 29 03 rano przyleciał drugi bocian do gniazda
Juniewicze - przyleciał w Wielką Sobotę 22 03 rano koło 9 obs. p. Sylwia Jermakowicz naucz. jęz. angielskiego

Mirek - 2008-03-31, 22:03

Fajnie, jak nadejdą informacje z innych szkół, to będzie ciekawy przegląd przylotów w naszym powiecie! :grin:
Mirek - 2008-04-01, 21:44

Dzisiaj rano kopciuszek (pierwszy stwierdzony w mieście) śpiewał przy zabudowaniach na przedmieściach Łosic, przy ul. Siedleckiej, na wprost stacji benzynowej!
I ciekawostka - pierwsze moje stwierdzenie wrony w Łosicach! Siedziała po południu na drzewach koło kościółka przy ul. Moniuszki i zapalczywie krakała. Ale był tylko jeden osobnik. Jest to jedno z nielicznych miejsc w mieście, gdzie "miejska" wrona mogła by założyć gniazdo. Przez kilkanaście lat (podczas mojego mieszkania) gatunek ten był całkowicie nieobecny w tym miasteczku, nawet zimą. Czasami widywałem przelotne wrony i to wszystko! Czyżby próba "podboju" miasteczka przez nowy gatunek?

Namor - 2008-04-01, 21:56

Mirek napisał/a:
wrony
zostałeś zdemaskowany :green:
iwa1 - 2008-04-06, 22:52

- wczoraj sobota 5 03 2008 przed 17 znowu żerowały żurawie (4) na łące w dolince Tocznej po zachodniej stronie drogi do hadynowa koło białego mostu
- przyleciała żona bociana na Handlową sobota 5 04 rano
- niedziela - na Narutowicza są już 2 bociany na gnieździe
- dzisiaj z wycieczki samochodem po południowej części gminy Łosice - 2 sroki, 2 skowronki w Wyczółkach, na gnieździe w Wyczółkach nie było bocianów ani wczoraj , ani dzisiaj , nie przyleciały?
- dzisiaj 6 04 grzywacz na Tysiąclecia na słupie

iwa1 - 2008-04-06, 23:00

o bocianach:
- Popławy - przyleciał 21 03 godz 9 34 obs. Ania Bartoszuk
- Radlnia - gniazdo na słupie 21 03 obs. mateusz Nurzyński
- Rudnik - 1 04
- Nowosielec - 2 04 przyleciał drugi bocian obs. Krystian Nowosielski
inne obserwacje nie tylko z powiatu łosickiego:
- Rudka - 2 bociany
- Stara Kornica szkoła 1 bocian
- Stara Kornica przy domu nr 52 - 1
- Kornica Kol. - 2 bociany
- Witulin 1
- Witulin - 1
- Witulin - 2
- Cicibór Mały za żółtym domem - 1
- Wysokie 2
- za Wysokimi - 1
- Łukowisko - 2
- Mszanna - 1 za domem 33
powyższe obs. Gałecki Krzysztof

Mirek - 2008-04-06, 23:59

Przed wieczorem krótka wizyta na stawach w Woźnikach;
cyraneczka - 9 (7 samców + 2 samice)
cyranka - 1 samczyk
krzyżówka - 2, 4, 4,
łyska - 2, 2, 1
nurogęś - 2 (para)
bąk - 2 odzywające sie samce
błotniak stawowy - cn. 3
mewa żółtonoga - 16 i 9 (przelot na NW)
wokól stawów pełno przelotnych śpiewaków i droździków

iwa1 - 2008-04-07, 22:16

Na korcie w szkole przed 15 - 1 pliszka siwa łapała owady, jak jest już ciepło to pełno pszczół na korcie, nie wiem co je przyciąga
- rano przed 9 na moim osiedlu na Majora Zenona - kruk, przelatywał z drzewa na drzewo, pierwszy raz widziałam kruka w tej okolicy tak blisko
- Szawły - 2 bociany na gnieździe - obs. Jacek Grochowski
- w Wyczółkach chyba nie ma bocianów

Mirek - 2008-04-08, 04:59

iwa1 napisał/a:
Szawły - 2 bociany na gnieździe - obs. Jacek Grochowski

A masz zanotowaną datę przylotu? Bo to jest istotne. Boćki są już na wielu gniazdach!

iwa1 - 2008-04-08, 22:08

nie mam , będę miała chyba jutro, Jacek Grochowski ma się dowiedzieć
iwa1 - 2008-04-09, 20:11

Bociany:
Klukowszczyzna - przyleciał 29 03 2008 godz. 10 - obs Dominika Pawłowska
kronika kryminalna bocianów:
w Nowosielcu dn. 7 kwietnia w poniedziałekpobiły sie bociany o gniazdo na słupie, przez jakiś czas nie było prądu :grin: obs. Krystian Nowosielski

iwa1 - 2008-04-10, 20:56

Kronika miłosna gołębi:
dzisiaj po południu 10 04 na Majora Zenona na wysokiej brzozie siedziała przepiękna para grzywaczy, wiało, padało a oni siedzieli przytuleni i poprawiali sobie piórka :oops:

Mirek - 2008-04-11, 05:40

iwa1 napisał/a:
siedzieli przytuleni i poprawiali sobie piórka

:green: :green:

Informacje z wczorajszego dnia ze stawów w Rudniku:
Łabędź niemy - dwie pary, w tym jedna z gniazdem
Łabędź krzykliwy - para
Krzyżówka - kilkanaście
Cyranka - 9 (7 samców + 2 samice)
Cyraneczka - 7 (płci nie okresliłem)
Świstun - para
Łyska - kilkanaście
Bąk - 1 głos
Czapla siwa - 4
Żuraw - głosy z trzcinowiska
Brodziec samotny - 2
Kwokacz - 1
Rycyk - 4
Śmieszka - 3
Remiz - w dwóch miejscach, w tym jeden z materiałem na gniazdo!
Błotniak stawowy - 3 (dwa samce + samica)
Potrzos - kilka
Jak widać ptaków wodnych się trochę uzbierało
Kontrola była szybka, bo nadciągała deszczowa chmura, która spowodowała, że wróciłem mokry do domu - samochód stał za daleko! :???:

iwa1 - 2008-04-11, 20:07

Rzeczywiście dużo, a ja nigdy nie wiem jak dojechać na stawy samochodem, kilka razy byłam rowerem ale jakimiś okrężnymi drogami, ja przesiaduję w domu bo u nas wirus panuje, ale z okna też mam widoki, głównie sierpówki bo przed oknem rośnie kilka świerków, co roku sierpówki zakładają tam gniazda, w tym sezonie też się na to zanosi bo kręcą się 2 pary
Mirek - 2008-04-12, 05:28

iwa1 napisał/a:
a ja nigdy nie wiem jak dojechać na stawy samochodem,

Na stawy w Rudniku mozna podjechać bardzo prosto - pod koniec Parceli, jadąc w stronę Rudnika, trzeba skręcić w drogę w lewo przed ostatnimi zabudowaniami i praktycznie podjechać można do stawów. Dalej to juz tylko ok. 100 m piechotą!

Mirek - 2008-04-12, 13:29

Dzisiaj bogato bo aż 4,5 godziny w terenie byłem

Huszlewski las
z ciekawszych...
kruk - dwa gniazda, w obu są zapewne młode, na co wskazywało zachowanie dorosłych ptaków
myszołów - dwa gniazda, jedno wyglada na tegoroczne, ale nie było dorosłych ptaków przy nich
gil - na dwóch stanowiskach - para (szukały miejsca na gniazdo w świerkach) i "fiukający" ptak w idealnym miejscu do gniazdowania
dzięcioł średni - dwa nowe stanowiska; głos dodowy, w innym miejscu samiec przy dziupli w brzozie
dzięcioł czarny - właściwie to chyba tylko jedno terytorium na tak wielki kawał lasu!
lerka - na 7 stanowiskach; 6 przy brzegach lasu i jedna na najwiekszym zrębie
Ponadto:
kretogłów, kilka św. drzewnych, pokrzywnice, grubodzioby, sikory ubogie, czarnogłowki, sosnówki, bogatki, modraszki, czubatka, dzięcioły duże, kowaliki etc. Pospoliciuchów właściwie nie notowałem...

Stawy w Woźnikach - część od strony Meszek

żuraw - para
łabędź niemy - 1 (drugi chyba gdzieś na gnieździe siedział)
krzyżówka - w sumie nie więcej jak 8
bąk - 3 samce
czapla siwa - 1
czapla biała - 1
samotnik - 1
cyranka - 3 samce
cyraneczka - w sumie 8
łyska - 2, 1
błotniak stawowy - oceniłem, że są 4 pary w tej części stawów
kropiatka - 1 głos
wąsatka - w 2 miejscach głosy :grin:
czajka - para w sąsiedztwie stawów (na polu), niestety byłem świadkiem jak kruk zżerał prawdopodobnie jaja w gnieździe, choć czajki atakowały z wielką determinacją. Byłem po drugiej stronie stawów i nic nie byłem w stanie zrobić! :sad:

iwa1 - 2008-04-12, 20:41

Dzięki za drogowskaz , może się jutro gdzieś wybiorę
Mirek - 2008-04-13, 12:17

Dzisiaj wypad do lasu koło Starej Kornicy. Pogoda kiepska; zimno i wietrznie, ptaki nie za bardzo chciały śpiewać. Z ciekawszych:
paszkot - 1 śp.
jastrząb - obserwacja samca w lesie i prawdopodobnie gniazdo
dzięcioł średni - 1 gł
zięby + jery (ok. 95% + ok. 5%)- cn. 250 żer na polu przy lesie
śwstunki leśne - pierwsze w tym roku
świergotki drzewne - w kilku miejscach
kapturki - 2 samce
lerka - 1 stanowisko
a ponadto nic szczególnego

Stara Kornica
gawron - kolonia w zadrzewieniu przy wsi złożona z ponad 400 gniazd!

Kopalnia kredy w Kornicy
łyska - cn. 6 par
błotniak stawowy - 1 samiec nad polem w pobliżu zbiornika
Miejsce fajne, ale pogoda kiepska i troche wcześnie jeszcze

iwa1 - 2008-04-13, 18:12

Dzisiaj zrobiliśmy sobie długą wyprawę samochodową;
- Trojan - wiało i tylko daleko pływała para łabędzi, przy lesie głos pierwiosnka, z daleka nad lasem myszołów
- Borsuki - 7 gniazd bociana wszystkie zajęte z tego co było widać
- Gnojno - 9 gniazd w 4 były bociany
- Bubel Stary - 10 gniazd! w 6 były bociany ale pewnie większość zajęte, jedna platforma na słupie wolna , co tam musi się dziać jak młode zaczynają latać
- w drodze do Sarnak frunący kszyk (ale ładny!) w stronę Bugu
- Rozwadów para bocianów stała na słupie
- Janów Podlaski - pojechaliśmy oglądać konie, żałuję że nie miałam aparatu, dużo tu drzew z dziuplami - kowalik (1) i muchołówka czarna (1)
- Woźniki stawy przy drodze na stawie po części wschodniej 10 śmieszek
bąk głos na pierwszym stawie (za Dębinką)
błotniak stawowy 3, 2 nad trzcinami krążyły na pierwszym stawie , a jeden daleko nad trzcinami na drugim stawie
cyranka 6 pary
łyska pojedyncze pływały na dwóch stawach 6 chyba
rybitwy latające ale nie wiem jakie 12 osobników
pierwiosnek śpiewał
- pojechaliśmy przez Dzięcioły , za lasem po prawej stronie jak wyjechaliśmy (tzn. po Półn ) daleko na łące 2 żurawie
- wcześniej z daleka nad stawami jak jechaliśmy do Sarnak 2 łabędzie nieme pływały na drugim stawie

iwa1 - 2008-04-13, 18:19

gawrony - Marynki przed Platerowem na sosnach 2 kolonie
muszę znaleźć kogoś z Borsuk kto poda kiedy przyleciały tam bociany
kronika miłosna gołębi
- nadal obserwuje parę grzywaczy na Majora Zenona, trwają zaloty, samica wybrała miejsce na gniazdo , na najwyższym świerku, dobry wybór, mam świetny widok z okna :lol:

iwa1 - 2008-04-13, 18:24

Wczoraj 12 04 2008 kulczyk 1 na modrzewiu na moim osiedlu na Majora Zenona
zapomniałam jeszcze o krzyżówkach na stawach w Woźnikach 10

iwa1 - 2008-04-14, 19:29

Dzięcioły - bocian przyleciał w Wielką Sobotę 22 03 2008
Wyczółki - gniazdo puste - 13 04 obs Daria Radzikowska
Kronika Miłosna gołębi:
para grzywaczy koło szkoły Nr 1 obserwacje z okna szykowały gniazdo na żywotniku, cała klasa je obserwowała :smile:

iwa1 - 2008-04-16, 21:43

Kol. Świniarów - bocian 12 04 obs. Karolina Jakubiak
przejechałam dzisiaj z dziećmi w poszukiwaniu żaby moczarowej do Jezior, kiedyś tam było mnóstwo ale teraz nic nie zobaczyliśmy, brudno tylko, śmieci wokół jeziorka
Z ptaków - 2 kruki
- pierwiosnek
- muchołówka szara
- myszołów nad lasem po stronie wsch. od jeziorka
w Toporowie:
- kruk na gnieździe - odzywał się

Mirek - 2008-04-17, 06:45

iwa1 napisał/a:
- muchołówka szara

Za wcześnie na ten gatunek, może jakis bliższy opis?!

Mirek - 2008-04-17, 06:47

iwa1 napisał/a:
w poszukiwaniu żaby moczarowej

Już za późno - dawno zniosnły skrzek i się wyniosły!

iwa1 - 2008-04-17, 22:00

Myślałam, że jeszcze nie. Ten ptak był właśnie podobny do muchołówki, na niskim świerku, moze mniejszy od wróbla , cały szary
o bocianach: Wólka Łysowska - przyleciał 22 marca obs. Mateusz Tkaczuk

iwa1 - 2008-04-20, 22:09

para kulczyków na moim osiedlu na Mjr. Zenona w locie, potem jeden śp.
więcej kawek na osiedlu chyba przez tą pogodę

iwa1 - 2008-04-22, 21:26

Na ul Międzyrzeckiej jaskółka dymówka - wczoraj , pierwsza moja obs. dymówki
iwa1 - 2008-05-08, 19:36

Dzisiaj po południu przyleciały jerzyki na osiedlu Sienkiewicza 30 szybowało nad blokami :grin:
W Nowosielcu Dominik Chraniuk obserwował 3 dudki w okolicach bazy harcerskiej :?:

iwa1 - 2008-05-13, 22:29

przypadkowo zebrałam informacje o dymówce:
- 32 gniazda ( w tym 1 nie zajęte) , kolonia powiększa się co roku, u Adama Rzewuskiego w Biernatach Starych
- 7 gniazd u Artura Siwko w Biernatach Starych
- 1 gniazdo dymówki u Michała Kryńskiego w Biernatach Starych
- 10 gniazd u babci Dominika Lipińskiego w Szpakach Nowych

Mirek - 2008-05-14, 04:41

iwa1 napisał/a:
32 gniazda

ładnie, ale czy te gniazda są w jednym budynku?

iwa1 - 2008-05-14, 21:32

w jednym, w długiej oborze, przy belkach drewnianych i to już od prawie 30 lat, kolonia rośnie, Stare Biernaty 26A, co roku powstają nowe gniazda
iwa1 - 2008-05-28, 23:04

jeszcze o jaskółkach
Biernaty Stare 23 gniazda dymówki w 3 oborach u Artura S.
też Biernaty - w oborze 15 i w stodole 4 u Dominiki O.
3 gniazda w stodole i 4 w oborze u Łukasza S. Biernaty S. :smile:

Mirek - 2008-05-29, 05:12

Koło stacji paliw przy wylocie z Łosic śpiewa strumieniówka!
iwa1 - 2008-06-04, 23:28

obserwuję jerzyki w Łosicach, wydaje mi się że jest ich więcej niż w poprzednich latach :?: w Rynku gniazdują w kamienicach, tych nie wyremontowanych starych , wydawało mi się że jerzyki muszą mieszkać wyżej :?:
Mirek - 2008-07-24, 20:33

Temat zamarł nieomalże - ostatnio dwa razy odwiedziłem torfianki w Biernatach. Warto tam zaglądać, gdyż zatrzymują się ciekawe przelotne gatunki. Ostatnio były:
rybitwy rzeczne (14 os.)
rybitwy czarne (2 os.)
bataliony (3 os.)
łęczaki (do 10 os.)
brodziec piskliwy (1 os.)
kwokacz (1 os.)
krzyżówki (rodzinka, która tutaj sie wyhowała)
cyraneczki (2 os.)
kszyk (1 os.)
Ponieważ jest to dość duży zbiornik będzie zapewne ściągał przelotne siewkowce, co prawda nie w zawrotnych ilościach, ale ciekawostek należy się spodziewać. Zachęcam miłośników ptaków mieszkajacych w okolicy do zagladania nad ten zbiornik.
Po dzisiejszym przejściu ulewnego frontu można się spodziewać jakichś nowych ciekawych ptaków :grin:

Jarek P - 2008-07-25, 07:58

iwa1 napisał/a:
wydawało mi się że jerzyki muszą mieszkać wyżej

Nie koniecznie. W Siedlcach widziałem jerzyki wlatujące pod dach budynku jednopiętrowego - praktycznie tuż nad oknami parteru.

iwa1 - 2008-08-03, 20:47

3 błotniaki polujące wypatrzyłam nad polami w okolicach Łosic, to z wycieczki rowerowej.
Mirek - 2008-08-04, 05:00

iwa1 napisał/a:
3 błotniaki polujące wypatrzyłam nad polami w okolicach Łosic,

A jakie błotniaki? Stawowe czy łąkowe? I gdzie dokładnie?!

Mirek - 2008-08-31, 17:03

Dzisiaj zrobiłem małą wycieczkę po swojej gminie. W sumie nic szczególnego. Wszędzie pełno dymówek i trochę przelotnych oknówek. Bociany zniknęły na dobre. W okolicach stawów i na samych stawach w Woźnikach kręcą się jeszcze błotniaki stawowe. W sumie widziałem cn. 2 samce, 1 samicę i 3 młode. Tu i ówdzie myszołowy, dwa ganiające się jastrzębie nad lasem koło Łuzek.
Na polu naprzeciwko "Dębinki": dwa świergotki drzewne, ortolan, 6-7 pokląskw, białorzytka (samiczka) - ganiała pokląskwy, kilka pliszek żółtych, cierniówka.
Za stawami w Woźnikach:
dymówka - ponad 100
oknówka - niewielka "domieszka" wśród żerujących dymówek
grubodziób - dwa głosy
bogatka - rodzinne stadko
czarnogłówka - głos
piegża - kilka głosów
świergotek łąkowy - 14 na łące
świergotek drzewny - 2

iwa1 - 2008-09-01, 20:45

Oj dawno nie zaglądałam tu... Te błotniaki to łakowe, w pobliżu nowego wysypiska śmieci, na południe drogi do Chotycz i jeden w okolicach Tatarskiej Góry też po południowej stronie od polnej drogi prowadzącej do lasu w Chotyczach. te błotniaki widziałam już kilka razy w tych miejscach.
Błotniak łakowy nad polami w Ostromęczynie , po zachodniej stronie trasy do Białegostoku w pierwszej połowie sierpnia, część pól była skoszona.
Jerzyki z osiedla Sienkiewicza odleciały 6 sierpnia , kilka zostało ( może z 10 ) i odleciały w następnych dniach.
Błotniak łąkowy w Hołowczycach na trasie do Mierzwic po zach. stronie od drogi.

Mirek - 2008-09-07, 11:33

Dzisiaj myszkowałem po okolicy.
Stawy w Woźnikach - tylko zajrzałem, bo było polowanie na kaczki. Ale na pierwszym stawie były;
perkozek - 2
zimorodek - 1
krzyżówka - 8
cyranka lub cyraneczka - 2 os.
kokoszka - 1
a obok stawów
rybołów - 2 os.

Rozejrzałem się też po otwartych polach koło Woźnik a tam:
świergotek drzewny - kilka głosów
pliszki siwe - stadko na polu
pliszki żółte - stado "zmieszane" z
makolągwami
skowronek - kilka
myszołów - 1 polujący

Co ciekawe - zniknęły błotniaki stawowe, nie widziałem żadnego ani nad stawami, ani też na polach, gdzie jeszcze kilka dni temu były widoczne!

Potem zatrzymałem się przy polnej drodze pomiędzy Świniarowem a "Dębinką", na skraju dolinki Tocznej, która płynie na północ. Stałem tam 75 min (godz. 9.55-11.10)obserwujac przelotne ptaki. Łącznie stwierdziłem, stojąc w miejscu, 15 gatunków.
1. Krogulec - 1, 1, 1 = 3
2. Oknówka - 10, 2, 2 = 14
3. Dymówka - 6, 11, 3, 25, 15, 12, 36, 12, 1, 2, 1 = 124
4. Myszołów - 5 stacjonarnych, 2, 1 = 8
5. Sokół nieoznaczony - 1 (najprawdopodobniej kobuz), choć liczyłem na kobczyka
6. Pliszka siwa - 5
7. Orlik krzykliwy - 1
8. Kwiczoł - 1, 81 = 82
9. Sójka - 1, 8, 2, 2, 1 = 14
10. Grubodziób - 2
11. Grzywacz - 1, 1 = 2
12. Makolągwa - 1
13. Sikora modra - 1
14. Krzyżówka - 3 (w stronę stawów)
15. Kawka - 30

Większość ptaków migrowała na S (wzdłuż dolinki), niektóre na SW lub SE

Wcześniej, stojąc jeszcze przy stawach widziałemi słyszałem:
brzegówka - kilka w stadzie dymówek
szczygieł - 10
bogatki
czarnogłowki

kamil6 - 2008-09-10, 08:35

Wczoraj zajrzałem na stawy do Rudnika, ptaków bardzo mało:
-perkozek 1,1,1,1,2
-czapla siwa 6
-łyska 2ad +2 pull,1ad,1ad,2ad+2imm.
-czapla biała 10
-łabędż niemy 1ad+4imm
-kokoszka 1imm
-krzyżówka 1
-rokitniczka 1
-potrzos 1

Mirek - 2008-09-10, 10:51

kamil6 napisał/a:
-czapla biała 10

Jak kojarzę, to największe skupienie czapli białych zaobserwowane w powiecie!

Mirek - 2008-09-12, 18:22

Po południu pierwszy przelotny klucz wędrujących żurawi - 36 os. nad moim blokiem w Łosicach!
Mirek - 2008-09-13, 15:24

Ciekawostki z okolic Łosic z dnia dzisiejszego podczas 2-godzinnej obserwacji z punktu przelotnych ptaków:
orlik krzykliwy - ok. 30! (to nie pomyłka)
trzmielojad - 2
krogulec - 4
myszołów - 7
kobuz - 1
błotniak stawowy - 1 samica
brzegówka - 1
grzywacz - 95 na polu
żuraw - ok. 50 i 4
i trochę róznego drobiazgu

Pogoda beznadziejna - zimno, wietrznie i deszczowo, a mimo wszystko drapole leciały!

Mirek - 2008-09-14, 20:00

Dzisiaj znowu wybrałem się w teren z myśla o orlikach. Przez 3 godz. obserwacji zanotowałem 35 ptaków w gm. Stara Kornica!
Szybszy - 2008-09-15, 19:14

Mirek, szok ! Nie widziałeś przy okazji innych rzadszych drapoli w takim tłumie ?
Mirek - 2008-09-15, 19:31

Szybszy napisał/a:
Nie widziałeś przy okazji innych rzadszych drapoli w takim tłumie ?

ja to jeszcze nic - Bodan Kościan pod Sarnakami w tym samym czasie naliczył 49 orlików. Dzwoniliśmy do siebie - jak nade mną latało 10, to u Bogdana 7 :grin: Ale miał max. zgrupowanie widzianych jednoczesnie 16 orlików, a ja tylko 10 :razz:
A co do innych to właśnie niespecjalnie. U mnie kilka myszołowów i dwa krogulce, a u Bogdana jeszcze 5 trzmielojadów i bocian biały.
Bezwzględnie orlik był najliczniejszym przelotnym drapolem!

iwa1 - 2008-09-15, 21:11

Mam obrączkę jakiegoś ptaka znalezioną przez Justynę Stefaniuk z Gimnazjum nr 1 w Łosicach nad stawami w Woźnikach. Obrączka jest żółta, z oznaczeniami PL 08 07 i większym numerem 3039, średnica 1 cm. co z nią zrobić ?
Corvus - 2008-09-15, 21:24

to obrączka z gołębia hodowlanego pocztowego.
zatrzymaj na pamiątkę. :)

Basior - 2008-09-15, 22:13

iwa1 napisał/a:
co z nią zrobić ?

zajrzyj tutaj: http://www.skorptom.ovh.org/obraczki.html

iwa1 - 2008-09-16, 21:08

Dzięki
iwa1 - 2008-09-16, 21:12

zaglądałam na stronę o obrączkach gołębi, fajnie, pewnie jakiś drapieżnik miał kolację :grin:
Mirek - 2008-09-28, 17:14

Dzisiaj popatrzyłem sobie na przelotne ptaki w dwóch różnych punktach w okolicy Łosic.

I punkt - pole przy drodze do Olszanki, na SW od miasta
godz. 10.20-11.20
skowronek - 2, 1, 4, 1, 2 = 10
zięba - 2, 4, 5, 1, 11, 1, 6, 42, 1 = 73
grubodziób - 3, 1 = 4
sosnówka - 4, 1 = 5
szpak - 7, 2 = 9
dzwoniec - 4
bogatka - 1, 5, 4, 62! = 72
dymówka - 4, 10, 4, 1, 6, 5 = 30
świergotek łąkowy - 1, 5 = 6
krzyżodziób świerkowy - 1
szczygieł - 1, 3, 1, 4, 1 = 10
czyż - 16, 12, 19 = 47
makolągwa - 5
modraszka - 1, 1, - ponadto 17 i 7 os. jak juz wracałem po obserwacji = 26
myszołów - 1 przel. + 2 stacjonarne = 3
jastrząb - 1
jer - 4
krzyżówka - 3
pliszka siwa - 1 przel. a ponadto 16 żer. na polu = 17
mysikrólik - 1
kwiczoł - 1

W sumie 20 gatunków

II punkt - stawy w Woźnikach
godz. 12.40-13.45
remiz - 2, 2, 1 = 5
dymówka - 4, 17, 13, 15, 42, 6, 2, 40, 60, 25, 7, 14, 15, 7 = 307
potrzos - 2, 1 = 3
mewa pospolita - 1 ad.
zięba - 7, 5, 1 = 13
krogulec - 1
sójka - 1, 1
czyż - 2, 8, 40 = 50
Na stawach były:
zimorodek - 2
kormoran - 1
cyraneczka - 2
łabędź niemy - 2ad.
krzyżówka - 4
a przy stawach na polu:
czajka - ok. 170
szpak - kilkaset (nie szacowałem)

Mirek - 2008-10-05, 14:17

Dzisiaj 1,5 godzinny spacerek z samego rana (9.00-10.30) po polach na S od Łosic, ale w granicach administracyjnych.
Obserwowane gatunki:
1. czapla biała - 5 (na polach i łakach w dilinie Tocznej)
2. czapla siwa - 2 jw.
3. myszołów - 1, 1
4. gawron - nie notowane
5. kawka - nie notowane
6. świergotek łąkowy - 1, 1, 1
7. świergotek drzewny - 1 gł.
8. grzywacz - 70 (SW), 50 odpoczywających
9. kwiczoł - 4 (SW), kilkadziesiąt koczujących na przedmieściach miasta
10. śpiewak - 1
11. czyż - 2 (SW), 26 (SW), 17 (SW)
12. zięba - 6 (SW), 17 (SW), 2 (SW)
13. skowronek - 2 (SW), 5 (SW), 7 żer i kilkakrotne głosy przelatujących
14. bogatka - 10 (SW), 1 (SW), 6 (SW), 4 (SW)
15. modraszka - 3 (SW), 3 (SW)
16. sosnówka - 2 (SW)
17. mysikrólik - 2-3
18. pierwiosnek - 1 gł.
19.sójka - 6 (SW), 2 (SW)
20. pliszka siwa - 2 (SW)
21. szpak - ok. 30 (SW), ok. 100 żer na polu, 31 (SW)
22. szczygieł - 15 (koczujące stadko)
23. makolągwa - 22 (koczujące stadko po polu)
24. dzwoniec - 6 j.w.
25. srokosz - 1
26. pokrzywnica - 1 gł.
27. rudzik - 1 gł.
28. kszyk - 3 (siedzące na polu przy kałuży po wczorajszym deszczu)!
29. trznadel - kilka
30. grubodziób - 1 (W)
31. jer - 4 (W)
32. krogulec - 1, 1
33. pustułka - 1 (SW)
34. sokół nieoznaczony :evil: - wyraźnie większy od krogulca, który go pogonił
35. dzięcioł duży
36. dzięcioł białoszyi - głos
i na koniec pod domem na okrasę
35. orzechówka!

iwa1 - 2008-10-08, 21:35

w niedzielę 5 10 2008 na trasie łosice - Olszanka jechałam sobie rowerem : ponad 40 grzywaczy to te odpoczywające, skowronek 4, myszołów 1, bogatki 10
Ciekawa ta dolina Tocznej w tym miejscu miedzy rzeką a drogą, jeszcze 5 saren na łące
dzisiaj pierwiosnek koło SP nr 2

Mirek - 2008-10-12, 14:27

Dzisiaj 2,5 godzinna obserwacja z punktu (10.30-13.00) w dolince Tocznej (patrz załączona mapka). Liczyłem na intensywny przelot drapieżników, ale się trochę przeliczyłem. Ogólnie słabo;
1. świergotek łąkowy - 14 (5 spotkań; 2, 1, 1, 8, 2)
2. dzwoniec - 5 (5 spotkań)
3. szczygieł - 9 (6 spotkań; 4, 1, 1, 1, 1, 1)
4. makolagwa - 12 (4 spotkania; 8, 1, 1, 2)
5. skowronek - 20 (7 spotkań; 2, 2, 1, 2, 1, 8, 4)
6. czyż -21 (2 spotkania; 1, 20)
7. jer - 71 (11 spotkań; 4, 5, 1, 3, 28, 11, 6, 5, 1, 5, 1, 1)
8. sójka - 2 (2 spotkania)
9. zięba - 12 (5 spotkań; 1, 4, 4, 1, 2)
10. pliszka siwa - 1
11. krogulec - 6 (5 spotkań)
12. myszołów - 7 (3 spotkania; 1, 3, 3)
13. kopciuszek - 1
14. czapla siwa - 1

Ponadto na Tocznej:
15. łabędź niemy - 2 (ad + 1imm), 2 ad

W dolinie Tocznej:
16, 17. gawrony i kawki - ponad 1000
18. szpaki - cn. 2000
19. srokosz - 1

Po drodze:
20. rudzik - 1 gł.
21. trznadel - kilka
22. sroka - 1, 1
23. modraszka - 1 gł.
24. bogatka - głosy
25. mazurek - głosy
26. pokrzywnica - 1 gł.

Nad zalewem łosickim:
27. kormoran - 1 krążący

iwa1 - 2008-10-18, 18:59

Jakie budki legowe będzie można powiesić w Łosicach i gdzie? Mam takiego ucznia który zrobił już karmniki i chce zrobić budki lęgowe. Mam wymiary różnych budek ale jakie najbardziej są potrzebne?
Mirek - 2008-10-19, 14:42

Dzisiaj 2-godzinna obserwacja ptaków z punktu, przy mostku na Tocznej, przy wejściu na stawy.
Łącznie stwierdzono cn. 17 gatunków ptaków przelotnych:
1. Jer - ok. 260 (19 spotkań)
2. Czyż - ok. 150 (15 spotkań)
3. Zięba - kilka
4. Świergotek łąkowy - 3
5. Orzechówka - 1
6. Sójka - 1
7. Skowronek - 5 (1 spotkanie)
8. Modraszka - 15 (5 spotkań)
9. Bogatka - 1
10. Sosnówka - 1
11. Kwiczoł - 1
12. Gil - 5 (3 spotkania)
13. Krzyżodziób świerkowy - 4
14. Myszołow - ok. 17
15. Krogulec - 8
16. Błotniak zbożowy - 1 samiec
17. Kruk - 2
Wróblowate nieoznaczone - ok. 35. Wśród nich były prawdopodobnie potrzosy, dzwońce i jakieś świergotki)

Ponadto na stawach w Woźnikach - w części pod lasem:
1. Łabędź niemy - 2 imm.
2. Krzyżówka - ok. 30
3. Głowienka - 2
4. Perkoz dwuczoby - 1 spocz.
5. Strzyżyk - 1 os.
6. Sikora uboga - 2
7. szczygły - 6 przel.

iwa1 - 2008-10-19, 22:06

nad stawami w Woźnikach:
30 krzyżówek
1 perkoz dwuczuby
1 myszołów
3 modraszki
i jeszcze te myszołowy ja widziałam 9 i 1 nad lasem w Dzięciołach
na ul. Leśnej 5 szpaków

Mirek - 2008-10-20, 05:22

iwa1 napisał/a:
na ul. Leśnej 5 szpaków

W ciągu ostatnich kilku dni większość szpaków rzeczywiście zniknęła, choć wczoraj na linii energetycznej między Łosicami a Woźnikami siedziało jakieś 150 ptaków.

iwa1 - 2008-10-20, 22:33

Dzisiaj w Sarnakach:
5 modraszek
ok. 10 bogatek
3 myszołowy
pierwszy raz preparowałam owady, fajnie, chyba cześciej będę zaglądać do sekcji entomologicznej, podziwiam tych którzy sie znają na owadach :lol:

iwa1 - 2008-10-28, 19:34

dzisiaj w Korczewie sprytny kowalik, przeleciały czyże ok. 50, bogatki 5
Mirek - 2008-11-01, 20:00

Dzisiaj z ciekawszych przypadkowych obserwacji:
raniuszki - 4 os. przemknęły koło mojego bloku w Łosicach głośno piszcząc - leciały na SW
czeczotki - 2 os. nad blokiem lecące na S - moje pierwsze tej jesieni

Mirek - 2008-11-08, 20:43

Dzisiaj wojażowałem w okolicach Huszlewa (patrz załączona mapka). Zrobiłem kilkukilometrową trasę po polach i łąkach. Sensacyjnych obserwacji nie było, ale zawsze coś...
Czyli 8.11.2008, godz. 12.20-14.20

Myszołów - 2, 1, 1, 1, 1, 1 = 7 (w tym 1 tok. nad parkiem w Huszlewie)
Bielik - 2 młodociane ptaki krążące nad szkołą w Huszlewie przemieszczające się na zachód
Myszołów włochaty - 2-3 żerujące (podobnie jak myszołowy zwyczajne)
Srokosz - 1
Czeczotka - 2 (na chwastach przy rowie melioracyjnym)
Jemiołuszka - ok. 30
Siewka złota - 1 gł.
Szpak - 40
Szczygieł - 1, 1 gł.
Makolągwa - 1
Trznadel - ok. 20, 6
Kuropatwa - 1 gł., 12
Sroka - 9
Wrona siwa - 2
Kruk - 2
Kwiczoł - 4, głosy
Krzyżówka - 1 samiec, 3 samce+ 1 samica, para = 7 (w rowach melioracyjnych)

W parku w Huszlewie:
bogatki, pełzacz, gile, mysikróliki

Mirek - 2008-11-09, 12:44

Dzisiaj krótka wizyta na stawach w Rudniku koło Łosic (09.11.2008, godz. 10.40-11.05, pochmurno, widoczność średnia). Wyjątkowo dużo wody w stawch (jak nigdy), aż wylewa się na groble. Ogólnie pustki...
Łyska - 4 os.
Łabędź niemy - 1 ad, cn. 3 imm.
Krzyżówka - 2 samce
Remiz - 1 głos
Modraszka - ok. 6
Bogatka - 2
Wrona siwa - 2 (w sąsiedztwie stawów)
Krogulec - 1 (w sąsiedztwie stawów)
Myszołów włochaty - 1 imm. (w sąsiedztwie stawów)
Trznadel - 4 przel. nad stawami
Szczygieł - 1 przel. nad stawami
Jer - 1 przel. nad stawami w kierunku Łosic

iwa1 - 2008-11-10, 16:30

dzisiaj w południe 12 00 dzięcioł duży na przy obiedzie na drzewie w parku im K. Jagiellończyka w środku Łosic, wpisuje do kartoteki
Mirek - 2008-11-23, 09:01

Właśnie przez okno oglądam sobie samczyka dzięcioła białoszyjego - siedzi na wiązie rosnącym pomiędzy blokami koło śmietnika. Wszystkie cechy gatunku są doskonale widoczne. Ptak siedzi bokiem :grin:
amikosik - 2008-11-23, 09:15

iwa1 napisał/a:
dzisiaj w południe 12 00 dzięcioł duży na przy obiedzie na drzewie w parku im K. Jagiellończyka w środku Łosic, wpisuje do kartoteki

Mirek pilnuj kartoteki bo tam dzięcioły siedząc na drzewie robią jakieś wpisy :)

Mirek - 2008-11-23, 15:05

Zrobiłem sobie dłuuugą wycieczkę w warunkach zimowych (godz. 9.00-12.20). Dość silny witr, momentami sypał gęsty śnieg, temp. ok. 0 st. C.
Zaobserwowane ptaki:

ul. Leśna
sierpówka - 66
krogulec - 1

Okolice szkoły rolniczej
kwiczoł - ok. 65

Ugór koło Tatarskiej Góry (1)
Duże, mieszane stado łuszczaków
makolągwa - cn. 200
dzwoniec - cn. 50
trznadel - cn. 30
mazurek - 10
czeczotka - cn. 30
potrzos - cn. 2
jer - cn. 4
zięba - cn. 1 (samiec)

Las sosnowy w pobliżu wysypiska (2)
Mieszane stado sikor (prawie kommplet gatunków krajowych - zabrakło czubatki)
i tak:
bogatka - cn. 3
modraszka - cn. 2
sosnówka - cn. 1
sikora uboga - cn. 1
czarnogłówka - cn. 3
pełzacz leśny - 2
kowalik - 2
mysikrólik - cn. 5

Ponadto:
jastrząb - 1
sójka - 1

Miejskie wysypisko śmieci (3)
kruk - około 30
kawka - cn. 300
gawron - ok. 30
wron siwych (jak zwykle) - brak!

Łęg przystrumykowy koło Tatarskiej Góry (4)
czyż - ok. 120
czarnogłówka - 2 głosy
sójka - 2-3

Na całej trasie w sumie;
myszołów - 7
srokosz - 1
czajka - 2 (S)

iwa1 - 2008-11-24, 00:01

To moja trasa rowerowa ostatniego lata i jesieni
U mnie na balkonie bogatki przez cały dzień ok. 20

Mirek - 2008-11-29, 16:55

Dzisiaj dłuższa wycieczka w poszukiwaniu ciekawych ptaków...
Start z Łosic: 11.40, powrót 14.40
Trasa samochodowa: Łosice-Chotycze-Popławy-Wyrzyki-Nowa Kornica-Stare Szpaki-Szpaki Kolonia-Hruszniew-Górki-Woźniki-Łosice, w sumie około 40 km
Po drodze:
myszołów włochaty - 4 (1 (Popławy),1(Wygon),1(Stare Szpaki,1(Woźniki))
myszołów - 7 (1,1,1,2,1,1-w róznych miejscach)
myszołów nieoznaczony - 1
krogulec - 2 (1(Nowa Kornica),1(Stare Szpaki))
dzwoniec - 61 (60 (Nowa Kornica), 1)
makolągwa - 70 (Stare Szpaki)
trznadel - 2
czeczotka - 12 (2 i 9 (Wygon),1(Stare Szpaki))
srokosz - 2 (1(Wyrzyki),1(Nowa Kornica))
kruk - 3 (1,1,1)
gil - 3 (2samce + samica - kopalnia kredy)
bogatka - 4 (kopalnia kredy)
szczygieł - 1 (kopalnia kredy)
kwiczoł - 52 (Kornica)
sierpówka - 52 (Górki)
jemiołuszka - 5 (Górki)

Mirek - 2008-12-01, 11:43

Wczoraj, tj. 30 XI 2008, znowu wybrałem się na wycieczkę koło domu (trasa na mapce w załączeniu). Pogoda dopisała i ptaki też. Godz. 8.20-11.45.
Na mapce zaznaczyłem wieksze koncentracje ptaków.

Zalew w Łosicach:

mewa pospolita - 1 ad.

Dolinka Tocznej:
myszołów - 1, 1
kwiczoł - ok. 420
droździk - 1
szpak - cn. 3
czeczotka - 2 (na SW), ok. 160
czyż - 19, ok. 30
krzyżodziób świerkowy - 3 (na SW)
dzwoniec - 1
trznadel - cn. 4
potrzeszcz - 1
potrzos - 1
krogulec - 1
jemiołuszka - ok. 40 (na SW)
górniczek - 15 (na S)

Stawy w Rudniku:

łabędź niemy - 11 (4 ad, 7 imm.)
łabędź krzykliwy - 3 ad.
krzyżówka - 9
potrzos - 1
wąsatka - 1, stadko kilku os.
myszołów - 1
krogulec - 1

Krajobraz rolniczy po E stronie drogi:

szczygieł - 8, 17
czeczotka - ok. 30, 5, 7 (na SW)
potrzos - 2 (razem z czeczotkami)!
modraszka - 1 gł, 1 gł, 2
bogatka - 2 głosy
strzyżyk - 1
trznadel - ok. 10, 27
srokosz - 1
myszołow - 1

iwa1 - 2008-12-01, 22:57

Świetne obserwacje :grin:
u mnie koło bloku sierpówki zbierają się w stadka na zimę , siedzą na świerkach od soboty codziennie ok. 20 osobników
przed szkołą mamy już karmniki, zainteresowanie słabe ale średnio co kilka minut bogatka, w karmniku mamy słonecznik z tłuszczem

Mirek - 2008-12-14, 21:10

Dzisiaj wspólny wyjazd z Jarkiem Mydlakiem nad Bug (gmina Platerów i Sarnaki). Trochę obserwacji było:

GMINA PLATERÓW

Dolina Bugu na NE od Mężenina
myszołow - 1
gil - 4, 11
raniuszek - głosy w krzakach nad rzeką
strzyżyk - 1 os. nad starorzeczem
czeczotka - 4 os.
potrzos - 2 os.!
dzięcioł średni - 1
sójka - 1, 2 głosy w lesie
czyż - ok. 30
bogatka - 7
modraszka - 1

Mężenin - wieś
kos - 1
gil - 21
kwiczoł - 14
mazurek - 58
krzyżówka - 13 os. na Bugu
myszołów - 2 (nad Bugiem)

Droga pomiędzy Ostromęczynem a Woźnikami
gil - 4 na jesionie przy drodze

GMINA SARNAKI

Klimczyce-Kolonia
gil - 14 os.
grubodziób - 1 os.
dzięcioł zielony - 1 os.(głos)
czeczotka - 1 przelatujący ptak
Skraj wsi Binduga
dzięcioł zielony - 1 samica
kwiczoł - 2

Rezerwat Kózki
krzyżówka - 87 (na Bugu)
nurogęś - 1 samica
w lesie sosnowym
czubatka - cn. 4
sosnówka - cn. 5
bogatka - cn. 4
czarnogłowka - cn. 2
pełzacz leśny - 1
mysikrólik - cn. 2

Dolinka Sarenki koło Sarnak
myszołów - 4 (1, 1, 2)
sójka - 1
strzyżyk - 1
pustułka - 1 samiec
krogulec - 1 (na skraju Sarnak)
srokosz - 1

GMINA ŁOSICE

Okolice Woźnik
bogatka - cn. 3 przy drodze na stawy
gil - kilka
srokosz - 1 os. (przy stawach w Woźnikach)
kruki - cn. 8 (okolice Woźnik)

iwa1 - 2008-12-14, 23:34

Ho ho ho ale dużo :smile:
Co sadzicie o pokazach sztucznych ogni z powodu każdej okazji? Wczoraj po 16 czekałam w Siedlcach na męża i widziałam co sie dzieje z ptakami przy wybuchach sztucznych ogni, ptaki fruwały jak oszalałe, było ciemno ale troche widać. Rozumiem Sylwester ale np. w Łosicach przy każdej okazji jest taki pokaz i np. na Dni Łosic w czerwcu już od kilku lat, jak bociany po takich atrakcjach uciekaja z gniazda to dopiero wracają po kilkunastu dniach( ul Handlowa) :?:

Mirek - 2008-12-14, 23:52

Iwonko, to zadanie dla Ciebie - 2 czy lata temu po Sylwestrze znalazłem kilkanaście martwych gawronów i kawek koło przedszkola - prawdopodobną przyczyną była panika po wybuchach sztucznych ogni stada nocujacego w Łosicach. Oczywiście wina wtedy padła na ptasia grypę! W tym roku krukowatych zimuje chyba znacznie wiecej...
A co do bocianów - z gniazda bociany wypłoszone zostały już chyba skutecznie, bo obok w domu straży odbywają się wesela. Jak tak dalej pójdzie, to w Łosicach zostanie tylko 1 gniazdo!

iwa1 - 2008-12-17, 23:40

No to fajnie :cry: Ludzie wolą oglądać cos na niebie od czasu do czasu ale większość, mysle wolałaby oglądać ptaki na niebie codziennie :smile:
Mirek napisał/a:
A co do bocianów - z gniazda bociany wypłoszone zostały już chyba skutecznie, bo obok w domu straży odbywają się wesela

bociany obok straży najbardziej płoszą Dni Łosic i inne imprezy na targowisku

Mirek - 2008-12-27, 14:29

Dzisiaj zasłużony poświąteczny spacerek, godz. 10.15-13.00 (trasa w załączeniu). Niemal bezwietrznie, 2-3 st. poniżej zera.

Skraj miasta:
grubodziób - 4
dzięcioł białoszyi - 1 samiec
bogatka - kilka w krzakach
modraszka - j.w.

Dolinka Tocznej:
kwiczoł - 5, 16
myszołów - 1

Stawy w Rudniku:
łabędź niemy - 12 (3 ad., 9 imm.)
łabędź krzykliwy - 3 ad.
czyż - 110
czeczotka - 10 (w stadzie czyży)
raniuszek - cn. 2
modraszka - cn. 5
bogatka - kilka
myszołów - 2
dzwoniec - 1 przel.

Las za stawami w Rudniku
strzyżyk - 1
kruk - 1 głos
sójka - 1 głos
dzięcioł czarny - 1 głos

Pola pod Szańkowem:
czeczotka - 33
kruk - 2 (przy gnieździe na słupie wysokiego napięcia)

Łosice - ul. Leśna
sierpówka - ok. 70
kwiczoł - 10

Reasumując: w sumie stwierdziłem 22 gatunki. Wyżej nie są wymienioine; trznadel, wróbel, gawron i kawka

Mirek - 2008-12-28, 13:56

Dzisiaj znowu wycieczka - tym razem na wschód od miasta. Godz. 9.00-11.45. Pogoda jak wczoraj. Ogólnie bardzo mało ptaków:
myszołów - 9 os. (w sumie)
sójka - 3, 1
srokosz - 1
dzięciołek - 1 samica (w lesie)
pełzacz leśny - 2
kowalik - 1
kruk - 2, 2, 2
krukowate (kawka+gawron) - około 1000 (wysypisko śmieci)
bogatka - 62! - te we wschodniej części miasta
modraszka - 1

Mirek - 2008-12-31, 16:09

Dzisiaj kolejna wycieczka - tym razem dookoła żwirowni koło Artycha pod Łosicami (patrz załączona mapka). Godz. 12.10-13.50. Pogoda w teren wyśmienita - lekki mrozek, słoneczko i praktycznie brak wiatru. W sumie wielkich atrakcji nie było, ale zawsze coś...:

mazurek - cn. 20 w krzakach
grubodziób - 1 razem z mazurkami
sierpówka - cn. 55 w Artychu wokół podwórka
sójka - 5 (nadlatywały nad pole kukurydzy, ale najwidoczniej się trochę bały otwartej przestrzeni i obserwatora)
trznadel - ok. 70 na ww. polu kukurydzy
kwiczoł - ok. 200 (latały we wszystkich kierunkach i trudno je było policzyć). Bardzo możliwe, że to samo stado kilka dni wcześniej widział Filip Pawłowski nad Niemojkami!
szpak - 7 (2 z kwiczołami i 5 lecących na SW)
kruk - 2, 2 (ewidentnie w swoich rewirach lęgowych)
myszołów - 1, 1

iwa1 - 2009-01-06, 18:16

Myszołów - Chotycze przy drodze
grubodziób - Kornica przy drodze
bogatki - karmnik przy szkole ok.10 osobników

iwa1 - 2009-01-11, 17:06

kronika kryminalna
W poniedziałek 5 stycznia jemiołuszka zabiła sie jemiołuszka, rozbiła się o szybę w oknie u mojego kolegi. Na parapecie stoi duży zielony kwiat beniamin. :cry:

iwa1 - 2009-01-15, 22:20

Dzisiaj byłam z klasą na wycieczce w dolinie Tocznej i policzyliśmy wszystkie ptaki po drodze bo taki był nasz cel
gawron 170
wróbel 18
bogatka 13
kwiczoł 2
kawka 30
sierpówka 5
modraszka1
kaczka krzyżówka 47 na Tocznej
Czy kaczka taka cała czarna z białą plamą na piersi to też krzyżówka? pierwszy raz pływała taka na Tocznej, jedna tylko

Corvus - 2009-01-15, 22:58

iwa1 napisał/a:
Czy kaczka taka cała czarna z białą plamą na piersi to też krzyżówka? pierwszy raz pływała taka na Tocznej, jedna tylko

raczej tak.
to forma barwna, taka mutacja.
takie krzyżówki z odchyłami w ubarwieniu nazywa sie "sołtysami"

iwa1 - 2009-01-15, 23:33

Dzięki :grin:
Mirek - 2009-01-16, 08:53

iwa1 napisał/a:
Czy kaczka taka cała czarna z białą plamą na piersi to też krzyżówka? pierwszy raz pływała taka na Tocznej, jedna

Nie pierwszy - ten ptak urzedował już w ubiegłym roku... :wink:

iwa1 - 2009-01-18, 09:05

wczoraj 17 stycznia grubodziób w ogrodzie u moich rodziców Handlowa 14 Łosice rano
Mirek - 2009-01-25, 22:48

Dzisiaj, tzn. 25 stycznia, ekspedycja po terenie. Uczestnicy: ja, Jarek Mydlak, Piotrek Pawłowski i Dominik Krupiński. Godz. 8.30 - 14.20
Pogoda: rano deszczyk a potem dość fajnie - już nie padało i momentami wyglądało nawet słońce, temp. do 4 st. Celcjusza. Śnieg leżał tylko w rowach i praktycznie bezwietrznie...
Ale do rzeczy...

GMINA ŁOSICE
Wysypisko śmieci
Gawron + kawka - kilkaset (nie liczone) - dominował gawron
Kruk - głosy w pobliżu, na wysypisku brak

Pole kukurydzy koło Chotycz
Kawka + gawron - ok. 500 os. (odpowiednio: 90%+10%)

GMINA HUSZLEW

Huszlewski Las
czarnogłówka - 2 głosy
bogatka - 1 os.
sójka - 2 os. - wyleciały z lasu

Park podworski w Huszlewie:
grubodziób - 1
dzięcioł średni - 1 samiec
dzięcioł duży - 1 samiec
kowaliki - 2, 1 głos, 1 głos
sikora uboga - 1 śpiewająca
pełzacz leśny - 1 śpiewajacy
bogatka - stadko kilku-kilkunastu osobników
modraszka - kilka
myszołów - 1

Park podworski w Bachorzy:
dzięcioł średni - zwabiony za pomocą nagrania głosu godowego w telefonie komórkowym
jemiołuszka - 18 przelatujących
a ponadto cisza

GMINA STARA KORNICA

Okolice wsi Kobylany:
srokosz - 1
kwiczoł - ok. 60 os. żerujących na aroniach
jemiołuszka - ok. 50 os. j.w.
krzyżodziób świerkowy - 5 os. (2 samce+3 samice) żerujace na jednym z kilku przydrożnych świerków w sąsiedztwie zabudowań. Fajne obserwacje bijących się ptaków oraz unoszacego zerwaną szyszkę jednego osobnika (chyba cięższą od samego ptaka!).

Okolice Starej Kornicy:
myszołów włochaty - 1 imm. oraz jeszcze prawdopodobnie 4 dalsze osobniki na łąkach koło Starej Kornicy
trznadel - 25
czyż - 30

Okolice Nowej Kornicy:
potrzeszcz - 11 os.
makolagwa - 1
kwiczoł - ok. 60
kruk - leciał chyba z mat. na gniazdo!

Okolice wsi Walim:
myszołów - 1, 1 - na polu
myszołów włochaty - 1 ad. na łąkach koło wsi Walim
gęgawa - 1 os. lecący na NW :shock:

GMINA SARNAKI

Litewniki Nowe
Wrona - 1 os. (jedyne spotkanie gatunku przez cały dzień)

Okolice Płoskowa i Terlikowa
kwiczoł - ok. 350! (żerowały w sadzie na opadłych jabłkach)
jemiołuszka - 15 - jw.
jer - 1-3
srokosz - 1

Ponadto po drodze w różnych miejscach myszołowy, kruki, sójki, sroki

iwa1 - 2009-02-01, 22:48

24-25 stycznia było zimowe ptakoliczenie Ja częściowo spędzałam je jadąc w góry ale 24 w Łosicach:
bogatki 30
modraszka 1
gawron 200
wróbel 30
sierpówka 20
kwiczoł 3
wszystkie ptaki na Majora Zenona i w parku XX
a wysyłaliście ankietę z ptakoliczenia do OTOP, jest na stronie OTOP i można ją przesłać do 15 lutego

iwa1 - 2009-02-16, 22:01

Cały karmnik dzwońców - 14 koło szkoły Szkolna 5
20 sierpówek ul. Leśna w Łosicach w ogrodzie na drzewach

iwa1 - 2009-03-02, 22:40

U nas w karmniku jer 2 osobniki niesamowicie ładne
iwa1 - 2009-03-31, 20:50

gęsi białoczelne godz. 23 00 wczoraj 30 marca nad Łosicami
iwa1 - 2009-04-16, 22:27

Jaskółka dymówka Łosice ul. Błonie
Pierwiosnek Tatarska Góra Łosice
Kruk w gnieździe Polinów
myszołowy 4 osobniki Tatarska Góra

iwa1 - 2009-04-21, 21:08

Dziś przyleciał bocian na Handlową w Łosicach ale wieczorem juz go nie było, może zrezygnował i poszukał sobie lepszego gniazda bo to nie jest zbyt szczęśliwe juz od kilku lat
iwa1 - 2009-04-25, 08:23

Od wczoraj na Handlowej są już dwa bociany :lol:
iwa1 - 2009-04-30, 22:52

Dziś wieczorem przyleciały do Łosic na osiedle Sienkiewicza jerzyki na razie tylko 2
krejzola005 - 2009-12-31, 22:37

Czy w okolicach Łosic występują bieliki?? Niedawno jadąc 19 od Mc Podl. ok. 1km od miasta widziałam dużego drapola przelatującego nad szosą. Sylwetką przypominał mi właśnie bielika.:)
Mirek - 2009-12-31, 23:29

krejzola005 napisał/a:
Czy w okolicach Łosic występują bieliki??

Pokazują się, ale lęgowych jeszcze nie ma!

krejzola005 - 2010-02-06, 14:12

Kilka dni temu [01.02] jadąc drogą z Harachwost do Krzywośnit widzieliśmy żerujące na przydrożnych drzewach gile. Żerowały po kilka na drzewie w sumie naliczyliśmy ich około 50 . :grin:
Mirek - 2010-02-06, 15:46

Cytat:
Żerowały po kilka na drzewie w sumie naliczyliśmy ich około 50 .

Proponuję takie obserwacje zapisywać w kartotece - nie jest to trudne. Stado 50 os. to dużo. Nie wiem czy nie największe odnotowane dotychczas w powiecie!

krejzola005 - 2010-02-08, 14:14

Dziś [08.02] jadąc tą sama drogą do Krzywośnit. Widzieliśmy znowu żerujące gile, tym razem naliczyliśmy ich około 45 i 12-13 w okolicach Nieznanek.