Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

Budki lęgowe - Budki dla jerzyka

marioptak - 2007-05-07, 20:55
Temat postu: Budki dla jerzyka
Dzisiaj w Milanówku odbyło sie wieszanie budek dla jerzyków na jednym z bloków.
Instalacji dokonała oczywiście wykwalifikowana ekipa pod kierownictwem Adama Tarłowskiego. ( www.ussuri.pl ) :green:
a oto kilka fotek

Basior - 2007-05-13, 23:29

Na powyższych fotkach akcja sie nie zakończyła. Jeszcze tego samego dnia zawiesilismy 5 budek na ścianie szczytowej, narazie jerzyki krążą koło nich. W sobotę 6 skrzynek zawisło na innym bloku w Milanówku, ciąg dalszy nastąpi, bo miejscowi obserwatorzy i miłosnicy jerzyków donoszą o problemach z znalezieniem przez ptaki zalepionych otworów w kolejnych blokach.

Natomiast inna trochę sytuacje miałem na pewnym balkonie na X pietrze w bloku przy ul. Sobieskiego w Warszawie. W loggi (?) czyli w wewnętrznym balkonie, przy połączeniu sciany bocznej z sufitem od kilku lat była szczelina, w której gnieździły się jerzyki, jednak jak zwykle spółdzielnia podczas remontu zakleiła ją. Właściciele mieszkania chcąc pomóc ptakom zakupili dwie budki, które powiesili na balkonie, jedną tuż pod dawną szczeliną. Jakież było nasze zdziwienie, gdy jerzyki zignorowały budkę i na pamięć próbowały lądować w miejscu dawnej szczeliny, czyli ok 30 cm od wlotu do budki. "Ataki" na dawną szczelinę trwały 1 dzień, potem szukały gdzie indziej. W ciągu następnych dwóch dni w miejscu akcji zawisła nowa budka, z otworem dokładnie w miejscu starej szczeliny. Czekamy na rezultaty tej podmiany.
Jednak zwyczaje jerzyków i ich pamięć jest zadziwiająca. Z drugiej strony ciekawi mnie jak wynajdują swoje szczeliny skoro nie zauważyły wlotu do budki tuż obok... Są w końcu ponoć dalekowidzami i dolatując do ściany nie widziały już budki?? Nadmienie tylko, że budki są OK bo mieliśmy juz w takich lęgi...
Dla zilustrowania problemu kilka fotek, jednocześnie proszę o dzielenie się uwagami o zachowaniu jerzyków i ich bojach z ocieplonymi budynkami. Oraz o skuteczności wieszania budek i o akcjach w innych miastach.

marioptak - 2007-06-13, 16:44

dzisiaj poczatowałem troszke koło budek jerzykowych w milanówku przy ul. Inżynierskiej
oczywiście sa jerzyki ale nie tylko
przepraszam za jakość fotek

Jarek P - 2007-06-14, 08:41

Basior napisał/a:
Jakież było nasze zdziwienie, gdy jerzyki zignorowały budkę i na pamięć próbowały lądować w miejscu dawnej szczeliny, czyli ok 30 cm od wlotu do budki.

Coś mi się kojarzy a lnie nie jestem pewien czy dobrze. Czy to nie jest tak, ze jerzyki są dalekowidzami i niewidzą tego co blisko?

amikosik - 2007-06-15, 00:23

I łapią owady na oślep?
Jarek P - 2007-06-15, 08:15

dla przykładu zimorodek zamyka oczy przy nurkowaniu, więc w końcowej fazie nie widzi ofiary.
marioptak - 2007-06-26, 14:39

fotki z wczorajszych obserwacji
Mirek - 2007-06-26, 17:16

marioptak napisał/a:
fotki z wczorajszych obserwacji

To juz wiadomo w ilu budkach są jerzyki?

marioptak - 2007-06-26, 17:57

z wczorajszych obserwacji wynika że na tej jednej ścianie z 16 powieszonych budek zajętych jest na pewno 9
do tylu wlatywały jerzyki
na pytanie czy maja tam lęgi nie potrafię odpowiedzieć
ale sa budki do których często przylatują (wchodzą, zmieniają się, za kilka minut wychodzą)
jest przy nich cały czas ruch
takich jest 5 i wnich właśnie podejrzewam że jest lęg
pozostałe sa chyba tylko noclegowiskami
ale kto wie
jak się tego nie sprawdzi to się nie dowiemy :green:

Mirek - 2007-06-26, 20:08

marioptak napisał/a:
jak się tego nie sprawdzi to się nie dowiemy

Myslę, że to i tak ładnie. Przytdały by sie foty gniazda jerzyka (z jajami i pisklętami). Zagadam z Basiorem czy się coś takiego da zrobić!

marioptak - 2007-06-26, 22:52

fajnie by było to uwiecznić
ale nie wiem czy to się da załatwić
z tego co wiem lepiej się na tym osiedlu nie pokazywać z drabiną
mieszkańcy robią jakieś listy protestacyjne
podobno chcą zdjęcia skrzynek
ale może uda się zrobić foty na innym osiedlu na którym były zakładane budki jako pierwsze
tam chyba nie ma takich problemów
chętnie pomogę przy pracach z tym związanych

Batman - 2007-06-29, 15:56

marioptak napisał/a:
z tego co wiem lepiej się na tym osiedlu nie pokazywać z drabiną
mieszkańcy robią jakieś listy protestacyjne
podobno chcą zdjęcia skrzynek

To w takim potzrebna jest tam akcja edukacyjna, zatem do roboty :smile:

marioptak - 2007-06-29, 16:44

akcja edukacyjna z ulotkami była już robiona
szkoda że przyniosła skutek na krótka mete :sad:

Basior - 2007-07-27, 09:28
Temat postu: kontrola budek w Milanówku 26.07.07
Wczoraj sprawdzilismy z Anią Krawczyk, inicjatorką wieszania w Milanówku skrzynek dla jerzyków, 15 z nich na osiedlu Jedwabnik.
Wyniki:
W jednej skrzynce wyrośniety młody jerzyk plus jedno jajo, w budce tej wczesniej gniazdo zbudowały szpaki, ale czy szpaki wyprowadziły lęg to nie wiem ale chyba nie, bo otwór nie był obielony.
W drugiej gniazdo jerzyka (pierwszy raz zobaczyłem na własne oczy!) a w nim jedno jajo i świeżo wyklute piskle jerzyka! Ciekawe czy odchowają.
W trzeciej gniazdo jerzyków, ale juz opuszczone przez młode, lęg dodatkowo obserwacje z ziemi potwierdzają.
Oraz w 5 skrzynkach gniazda jerzyków w różnych stadiach budowy.
Czyli lęgi w 20% skrzynek, a do kolejnych sie przyzwyczajają.
(rozmieszczenie budek: 10 na przybudówce - tam były lęgi - w tych pod okapem od strony zachodniej, 5 na scianie szczytowej - tu chyba później nauczyły sie z nich korzystać - wszystkie te budki były wieszane juz po przylocie jerzyków 7 maja b.r.).

Warto dodać że dzieki licznym interwencjom w tym bloku podczas ocieplania zostawiono jerzykom troche starych wlotów do gniazd pod rynnami. Tak więc w przyszłych latach kolonia powinna sie rozrastac.

Jarek P - 2007-07-27, 09:46

Basior napisał/a:
W drugiej gniazdo jerzyka (pierwszy raz zobaczyłem na własne oczy!) a w nim jedno jajo i świeżo wyklute piskle jerzyka! Ciekawe czy odchowają.

W 2003 roku w czasie kontroli budek dla płomykówek znalazłem gnizado jerzyka z dwoma młodymi (wyrosnięte) pierwszego września. A Mirek ma zdaje się jeszcze późniejsze obserwacje.

Basior - 2007-07-27, 10:01

Jarek P napisał/a:
W 2003 roku w czasie kontroli budek dla płomykówek znalazłem gnizado jerzyka z dwoma młodymi (wyrosnięte) pierwszego września. A Mirek ma zdaje się jeszcze późniejsze obserwacje.
Skoro tak, to sie nie będe stresował :green:
PS gniazdo było w budce płomykówkowej czy gdzie indziej??

Mirek - 2007-07-27, 10:06

Jarek P napisał/a:
A Mirek ma zdaje się jeszcze późniejsze obserwacje.

Tak, kiedys pisałem, że widziałem karmiące jerzyki jeszcze 18 września, ale to było już b. dawno!

marioptak - 2007-08-11, 13:59

może żeby zwiększyć zasiedlenie maszych skrzynek jerzykowych powinniśmy wziąść przykład z tej fotki :green:
źródło: http://www.schulen.regens...mauerseglercam/

marioptak - 2007-08-11, 14:02

coś źle wpisłem linka
ale nie wiem jak to dobrze zrobić
może teraz
http://www.schulen.regens...mauerseglercam/

Basior - 2007-08-12, 17:17

marioptak napisał/a:
zimmerfrei.jpg
O własnie sposób zabezpieczenia budki przed Słońcem, własnie coś takiego chodziło mi po głowie, ale na razie nie było zapotrzebowania.
marioptak - 2007-08-17, 23:02

Na Tarchominie od dzisiaj wisi 30 skrzynek dla jerzyków
Razem z Basiorkiem prażyliśmy się na 11 piętrowym wieżowcu :green:

Basior - 2007-09-01, 22:08

Dziś, to jest 1 września 2007, skontrolowalismy skrzynke lęgową dla jerzyków, w której 26 lipca stwierdzilismy jednego swieżo wyklutego jerzyka i jedno jajo (fotki w tym temacie powyżej). Zachodziła obawa, ze ptaki mogą porzucić lęg, większosc bowiem jerzykow odlatuje na początku sierpnia. Jednak zgodnie z przewidywaniami naszych forumowiczów tak się nie stało.
Już po otwarciu klapy na dach usłyszalem charakterystyczne piski mlodych jerzyków, przed otwarciem budki, przez otwor wlotowy widzialem poruszajace je skrzydłami, tak jak te karmione przez Wadrę. Jednak po otwarciu troche sie zdziwiłem, przeciez byl 1 młody i 1 jajo, a tu widać trzy ptaki. Z młodymi w budce siedział dorosły jerzyk, pogoda wczoraj i dzis rano (kontrola byla o 9.30) była kiepska, wiec pewnie zamiast tłuc sie po niebie siedzial w ciepełku. Tak wiec wątpliwości czy mlode nie zostaly porzucone od razu sie rozwiały. Przyjmując klucie na 26 lipca, pobyt w gnieździe przy dobrej pogodzie 6 tygodni, to termin wylotu naszych spóźnialskich wypada na 6 września. Fotki poniżej. Kontrolowali: Basior i Ania Krawczyk.

Warto napisac, bo jakos wczesniej to umknęło, że wszystkie budki w Milanówku sa wieszane w ramach Programu ochrony jerzyka i innych ptaków chronionych związanych z budynkami wielorodzinnymi w Milanówku . Jest to pierwszy taki program w Polsce, zatwierdzony uchwałą Rady Miasta Milanówek, stanowiący nowe prawo lokalne! Program przygotowało Stowarzyszenie Na Rzecz Miast Ogrodów.

marioptak - 2007-09-01, 22:13

to są prawdziwi rodzice :green:
fotki super

Basior - 2007-09-04, 18:47

Kolejnych 45 skrzynek dla jerzyków przybyłow Warszawie na Mokotowie, na 2 wieżowcach przy ul. Modzelewskiego i Al. Niepodległosci koło Polskiego Radia.
Tak więc przybliżony ranking miast na dzień dzisiejszy wyglada tak:

1.Kraków - 100 szt. (szczegóły)
2.Warszawa - 85 szt. (bedzie wiecej)
3.Poznań - ?? (napewno wiecej niz 50 ale musze sie jeszcze popytac)
4.Milanówek - 42 szt. (bedzie więcej)
5.Poddębice - 20 szt. (szczegóły)
6. Garwolin - 3 szt.

W rankingu nie uwzgledniałem skrzynek wieszanych przez osoby prywatne.
A jak w innych miastach?

Mirek - 2007-09-04, 18:57

Basior napisał/a:
A jak w innych miastach?

Hmm..., wywołujesz do tablicy Basiorku. Najpierw niech uda się zawiesić budy dla pustułek w Siedlcach. Może coś przy okazji?! Choćby dlatego, że jerzyki mogą stanowić pokarm dla pustułek :wink: :green:

marioptak - 2007-09-29, 22:19

kolejne skrzynki dla jerzyków zawieszone
dzisiaj w Milanówku razem z Basioren i pod nadzorem Ani dowieszaliśmy skrzynki na ścianach gdzie w tym roku już odbyły sie lęgi (akcja wiosenno /letnia - pierwszy post tego tematu) oraz na nowym budynku
foto - do tej pory wisiały tylko skrzynki brazowe
teraz troszkę ich przybyło
ciekawe jak ptaki zareagują w przyszłym roku

Basior - 2007-09-29, 23:51

Taaak, to bedzie prawdziwa kolonia :green:
green power - 2007-09-30, 00:23

a czy w takim zagęszczeniu możliwe będzie zajęcie wszystkich budek przez ptaki?
Mirek - 2007-09-30, 07:33

green power napisał/a:
w takim zagęszczeniu możliwe będzie zajęcie wszystkich budek przez ptaki?

100 procent to pewnie nigdy nie będzie, ale z czasem znacząca liczba pewnie bedzie obstawiona. A w ogóle to chyba nikt tego nie wie! Ptaki muszą się jeszcze rozmnożyć...

Basior - 2007-09-30, 19:29

Milanówek to nasz poligon :cool:
marioptak - 2007-12-20, 16:19

no i stało się
TP "Bocian"
ruszyło z akcją "jerzyk"
dnia 18.12.2007 Bocian zainstalował pierwsze 10 skrzynek dla jerzyków
lokalizacja - Warszawa, dzielnica Bielany, ul. Wrzeciono 17 (nadbudówka na wieżowcu).
W związku z powyższym zapraszamy do obserwacji jerzyków przy skrzynkach już w najbliższym zesonie 2008.
pamietajcie o wpisywaniu obserwacji do kartoteki - to bardzo ważne http://kartoteka.bocian.org.pl/users;sign_in
fotki z akcji wieszania wklei mam nadzieje Basior :-)

Basior - 2008-01-29, 19:53

Kontynuacja działań TPB na Bielanach:

Cytat:
Ksiądz zaprasza niebieskie ptaki na Bielany
Katarzyna Wójtowicz
2008-01-25,
Po co proboszcz kościoła w Lesie Bielańskim montuje na czubku wieży odtwarzacz MP3?

Wszystko przez jerzyki. To niewielkie ptaki, które w mieście mogą gniazdować jedynie na stropodachach. - Niestety, budowlańcy, stawiając nowe domy, z uporem zamurowują każdą szczelinę. A wspólnoty mieszkaniowe montują na strychach kratki, przez które jerzyk nie wleci do budynku. Jak tak dalej pójdzie, te ptaki czeka eksmisja z miasta - przestrzegał wielokrotnie ornitolog prof. Maciej Luniak.

Na apel odpowiedział proboszcz pokamedulskiego kościoła na Bielanach ks. Wojciech Drozdowicz. - Dawniej nad ołtarzem Najświętszej Panienki mieszkała jaskółka dymówka, ale robiła taką demolkę, że konserwatorzy kazali mi ją przepłoszyć. Jerzyki na wieży nie będą nikomu wadzić - uważa i dodaje, że drzwi kościoła są dla tego "niebieskiego" gatunku otwarte. - Bo to ptak szanujący katolicki model życia: parka dorosłych z trójką młodych - śmieje się duchowny. - Latają do samego nieba, do nas przylatują 1 maja, a w życie społeczne włączają się 3 maja.

- Ten ptak całe życie spędza w locie, w powietrzu je, pije, a nawet kopuluje - dodaje prof. Luniak i namawia warszawiaków, żeby okazali jerzykom serce. - Ludzie się boją, że ptak na strychu oznacza bałagan i fetor, a to tylko gołębie paskudzą nam na strychach! Wszystkie inne gatunki, w tym jerzyki, wynoszą odchody swoich młodych - zapewnia ornitolog.

W piątek razem z księdzem i działaczami towarzystwa przyrodniczego Bocian wdrapał się na wieżę kościoła na końcu ul. Dewajtis. Ornitolodzy zamontowali na niej pięć trzykomorowych skrzynek lęgowych. Żeby zwabić jerzyki, z odtwarzacza MP3 popłyną ptasie nawoływania. - Które znaczą mniej więcej: "To miejsce jest już zajęte, proszę nie wchodzić". Ale to tylko sygnał dla następnych jerzyków, które żyją w koloniach, że jest miejsce obok - tłumaczy ptasi język Adam Tarłowski, szef warszawskiego oddziału Bociana. Docelowo na wieży ma zamieszkać 80 ptasich rodzin.

Ks. Wojtek już planuje przybliżenie życia jerzyków wiernym. - Chciałbym transmitować na żywo, co się dzieje na wieży, i pokazywać to np. w kawiarni, która działa u nas w podziemiach - mówi duchowny. A prof. Luniak dodaje, żeby brać przykład z proboszcza. - Jeśli będziemy zamykać przed jerzykami, kawkami i wróblami strychy, zostaną nam tylko trzy gatunki w mieście: wrony i sroki, które gniazdują na drzewach, i gołębie, które mogą mieszkać na byle słupie czy balkonie - przestrzega ornitolog.

W weekend każdy może się przekonać, jakie gatunki zimują w Warszawie. Wystarczy wziąć udział w zimowym liczeniu ptaków. W sobotę ornitolodzy zapraszają do parku Skaryszewskiego (zbiórka o godz. 9 koło pomnika żołnierzy radzieckich w głównej alei prowadzącej od ronda Waszyngtona). A w niedzielę na dwie wycieczki, które zaczynają się o godz. 10: przed główną bramą pałacu w Wilanowie, przed klubokawiarnią Pod Sosnami w parku w Powsinie i jedną o godz. 11 obok stawów pod skarpą pałacu Królikarnia.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna

Ale końcówka to już o Otopowym liczeniu, ostatnio mediom się to plącze...
źródło
fotek pewnie trochę marioptak wklei, bo będzie to niezłe miejsce na obserwacje jerzyków, skrzynki otwierają się od tyłu i przez szybkę z pleksi można zajrzeć do środka. Zapisy na wycieczki przyjmuje ks. proboszcz :green:

marioptak - 2008-01-30, 00:14

zaraz będą fotki

w piątek 25 stycznia 2008 r.
TP Bocian powiesiło kolejne 15 skrzynek na Bielanach
tym razem na wieży kościoła przy ul. Dewajtis 3
jak dobrze pójdzie będzie tam jedna z najliczniejszych budkowych twierdz :-)

już Ks. Proboszcz planuje kolejne wieszanie
a w maju będzie można usłyszeć z wieży głosy jerzyków puszczane z MP3
to na zachęte dla przyszłych lokatorów :-)

w przyszłości bedzie to wyjątkowe centrum edukacji jerzykowej :-)
kamerki i całodobowy monitoring, wycieczki na wieże

byle tylko jerzyki chciały skorzystać

już dziś zapraszam do majowych obserwacji przy wieży
pamietajcie o zgłaszanie obserwacji do kartoteki przyrodniczej ( www.kartoteka.bocian.org )

poniżej kilka fotek z akcji Bielany (25.01.2008)

wieslawbaginski - 2008-02-07, 22:49

Fajna strona o jerzykach, w ubieglym roku były na niej przekazy obrazów z gniazd, zawiera wiele interesujących materiałów, wystarczy kliknąć na jerzyka :)

http://www.commonswift.org/index.html

marioptak - 2008-02-07, 23:36

Dzięki Wiesiu :-)
znana nam ta stronka znana :green:
Dziękuje ze zainteresowanie :smile:

Czytałeś o naszym projekcie? http://bocian.org.pl/jerzyk/o-projekcie

wieslawbaginski - 2008-02-08, 11:21

marioptak napisał/a:

znana nam ta stronka znana

Tak przypuszczałem, lecz zmieściłem ją by zwrócić uwagę ile nas dzieli od Europy ba od cywilizowanego Świata. Kraj w którym bezkarnie zamurowywane są jerzyki nieświadomie lub w wyniku głupoty i to z wykorzystaniem funduszy na ochronę srodowiska do tego kompletna bierność sluzb ochrony przyrody i aparatu ścigania oraz różnych osób, które mają pełne usta frazesów na temat ochrony ptaków w miastach.
Dobrze się stało, że ten projekt ruszył może się znajdą naśladowcy.

marioptak - 2008-02-08, 11:27

wieslawbaginski napisał/a:
Tak przypuszczałem, lecz zmieściłem ją by zwrócić uwagę ile nas dzieli od Europy ba od cywilizowanego Świata. Kraj w którym bezkarnie zamurowywane są jerzyki nieświadomie lub w wyniku głupoty i to z wykorzystaniem funduszy na ochronę srodowiska do tego kompletna bierność sluzb ochrony przyrody i aparatu ścigania oraz różnych osób, które mają pełne usta frazesów na temat ochrony ptaków w miastach.
Dobrze się stało, że ten projekt ruszył może się znajdą naśladowcy.

to prawda - Do Europy nam jeszcze daallleeeekkkkkoooooo....
mam nadzieje że projekt będzie się rozwijał nie tylko w Wawie ale również w innych miastach
ja już rozpocząłem negocjacje u siebie czyli w Pruszkowie
a żeby się nie ograniczać rzuciłem się od razu na cały powiat :-)

Mathim - 2008-02-18, 13:57

Panowie, litości.
Chcę się odnieść do Waszego "gonienia Europy".
W Europie mamy postępujący upadek cywilizacji jak i kultury. Żeby się nie rozpisywać, to przypomnę tylko, że Jan Paweł II nazwał panujące i rozwijające się tam tendencje "Cywilizacją śmierci" (aborcja, eutanazja, upadek wartości moralnych, a co za tym idzie rozbicie rodziny, propagowanie zboczeń, używek, wszechobecne kłamstwo). Oczywiście nie wszyscy ludzie są źli, ale chodzi mi ogólny obraz sytuacji. Dlatego uważam, propagowanie określeń "Daleko nam do Europy" za szkodliwe, bo może u wielu ludzi wytworzyć wrażenie, że naśladować należy wszystko co jest z Europy (Zachodniej) i wtedy będziemy europejczykami i do tego cywilizowanymi - tymczasem tak nie jest. Trzeba naśladować rzeczy dobre, a złe odrzucać.

Wracając do ptaków: dobre wzorce ochronne wypracowane przez kolegów przyrodników zza granicy należy zastosować u nas, np: te w stosunku do jerzyków.
Ale nie możemy zapominać, że np: we Francji traktuje się zbierające się w stada szpaków miotaczami ognia (sic!), a na południu Europy urządza się wiosną, w czasie powrotu wielu gatunków ptaków do miejsc gniazdowania, istne zawody strzeleckie (szczególnie na Malcie, we Włoszech, w Grecji i in.). W ten sposób lwia część populacji ptasich zamiast do naszych lasów i łąk trafia na listę czyiś trofeów. Czyli w tych akurat aspektach Europa ma daleko do Polski i powinna nas "gonić".

A co do jerzyków, czy ktoś planuje akcję we Wrocławiu?

wieslawbaginski - 2008-02-18, 15:28

Wypowiadalem sie w kwestii jerzyków i proponuję trzymać się tematu, poruszonym problemom poświęcone są inne wątki i można je na nich kontynuować.
Radzę dokładniej przejrzeć stronę o jerzykach i ich ochronie na Świecie i porównać to z tym co się robi aktualnie n.p. we Wrocławiu oraz w innych miastach w zakresie prac ociepleniowych na budynkach kontynuowanych przez cały rok, w związku ciepłymi zimami, nie wyłączając sezonu lęgowego. Proponuję również, porozmawiać z mieszkańcami bloków i zarządami wspólnot mieszkaniowych na temat pozostawienia otworów w bydynkach czy stosowania i nnych rozwiązań wtedy stanie się jasne czym różnimy się od Europy w kwestii jerzyków.

marioptak - 2008-02-18, 16:14

Mathim napisał/a:
A co do jerzyków, czy ktoś planuje akcję we Wrocławiu?

tego nie wiem
ale jak masz ochotę to śmiało możesz działać :green:
i być prekursorem we wrocku pod warunkiem że nikt tego tam nie robi
chętnie udzielę kilku wskazówek
z reszta na stronie bociana w projekcie jerzykowym są
podstawowe informacje o zagrożeniach i ochronie
oraz założenia programowe
to co napisał Wiesław jest bardzo istotne - jak pogadasz z zarządcami budynków to zobaczysz na czym to polega i że to ciężka praca :-)
pozdrawiam

Mathim - 2008-02-18, 16:59

Wydaje mi się na podstawie przypadkowych obserwacji, że jerzyków we Wrocławiu jest stosunkowo dużo, ale może się mylę?

Przykładowo jerzyki są m. in. bardzo charakterystycznym i miłym gościem wrocławskiego Rynku, głównie za sprawą wieży Kościoła Garnizonowego (duży kościół mający status Bazyliki, stojący prawie w Rynku) - notabene już w niedalekiej katedrze św. Marii Magdaleny (ok 400 metrów od Kościoła Garnizonowego, przy ul Szewskiej) jerzyków brak - najwyraźniej tam dokładniej pozatykali wszelkie dziury? Ale za to po przejściu kolejnych 300 metrów dochodzimy do Kościoła św. Wojciecha przy placu Dominikańskim, gdzie znów - zatrzęsienie jerzyków :) .

Właściwie wystarczyłoby uzyskać pozwolenie na zakładanie budek dla jerzyków w spółdzielni mieszkaniowej Cichy Kącik - jest to największa spółdzielnia, o zasięgu ćwierci całego Wrocławia.

Nie raz zastanawiałem się, dlaczego pieczołowicie zatykane są otwory przy dachach budynków i czasem myślę, że ptaki rugowane są celowo, dlatego wierzę, że jest to ciężka praca, by przekonać kogokolwiek do takich inicjatyw.

Właściwie to czy stoi coś na przeszkodzie, aby w nowo budowanych blokach architekci od razu uwzględniali potrzeby ptaków (w tym i jerzyków)? Przecież mogliby (budowlańcy) od razu w konstrukcji budynku uwzględnić różnego rodzaju otwory poddachowe (dla jerzyków, sów, a nawet nietoperzy) albo i szersze gzymsy dla pustułek. Tymczasem mam wrażenie, że konstrukcje dachów są jeszcze mniej przyjazne ptakom, niż to mamy w blokach epoki komunizmu, ale może tak jest tylko we Wrocławiu?

Obecność ptaków (w tym jerzyków) oraz nietoperzy na pewno poprawiałaby samopoczucie mieszkańców oraz.... zmniejszała populację komarów ;) .

wieslawbaginski - 2008-02-18, 18:17

Mathim napisał/a:

Właściwie to czy stoi coś na przeszkodzie, aby w nowo budowanych blokach architekci od razu uwzględniali potrzeby ptaków (w tym i jerzyków)?

A no nic nie stoi na przeszkodzie, w innych krajach tak projektują, a w Polsce nikt nie zabrania, poza tym, że u nas .... ;) .

marioptak - 2008-02-18, 21:55

Mathim napisał/a:
Właściwie wystarczyłoby uzyskać pozwolenie na zakładanie budek dla jerzyków w spółdzielni mieszkaniowej Cichy Kącik - jest to największa spółdzielnia, o zasięgu ćwierci całego Wrocławia.

no własnie - wydaje się banalne a załatwić taka sprawe to ho ho nie lada wyczyn
poza tym nie chodzi tu o wieszanie budek dla samego wieszania
chcemy by jerzyki w miare mozliwości pozostały tam gdzie są
a w momencie gdy się nie da tego zrobić
dopiero wtedy wieszamy budki w miejscu gdzie wcześniej były ptaki
trzeba pamietac że jerzyk jest bardzo konserwatywnym ptakiem
co roku przylatuje do tego samego miejsca
bardzo trudno przyzwyczaja się do nowych miejsc
czasem powieszenie budki kilkanaście cm dalej niż wcześniej znajdował sie otwór powoduje że ptaki czepiaja się poprzedniego miejsca a na budke nawet nie zwracaja uwagi
w tym wszystkim najważniejsze jest by zachować jak najwięcej dotychczasowych miejsc
interweniować w razie potrzeby i nie bać sie tego robić
nie machać przysłowiową ręką
myśląć że jak nie będzie ich tu to będą gdzie indziej - własnie w tym problem że nie będzie a jeśli juz to za jakis czas
po zamurowaniu otworu jerzyki jeszcze przez długi czas do niego przylatują
często tracąc czas i nie odbywając lęgu
Mathim napisał/a:
Nie raz zastanawiałem się, dlaczego pieczołowicie zatykane są otwory przy dachach budynków i czasem myślę, że ptaki rugowane są celowo, dlatego wierzę, że jest to ciężka praca, by przekonać kogokolwiek do takich inicjatyw.

ja uważam że celowo i nie
to zależy
niektórzy traktuja ptaki jak zło konieczne
tłumacząc że przecież ptaki brudzą, śmierdzą itd. - co jest kompletna bzdurą
do tej pory nikomu nie przeszkadzały a teraz ramptem są nam niepotrzebne
część ludzi zasłaniając jakieś otwory nie myśla o ptakach
poprostu zasłaniają otwór co by było bardziej estetycznie
powodów zatykania otworów jest wiele
ale główny to estetyka no a potem ptaki
Mathim napisał/a:
Właściwie to czy stoi coś na przeszkodzie, aby w nowo budowanych blokach architekci od razu uwzględniali potrzeby ptaków (w tym i jerzyków)? Przecież mogliby (budowlańcy) od razu w konstrukcji budynku uwzględnić różnego rodzaju otwory poddachowe (dla jerzyków, sów, a nawet nietoperzy) albo i szersze gzymsy dla pustułek. Tymczasem mam wrażenie, że konstrukcje dachów są jeszcze mniej przyjazne ptakom, niż to mamy w blokach epoki komunizmu, ale może tak jest tylko we Wrocławiu?

tak jak napisał już Wiesław - w Europie oczywiście mysli się inaczej
ni tylko o sobie (ludziach)
są miejsca np. Anglia gdzie projektuje sie przy budowie domów specjalne miejsca właśnie dla ptaków w tym także dla jerzyków :-)
u nas dąży się do sterylnych bloków a co za tym idzie całych osiedli (pustynia ekologiczna)
na stronce projektu jerzykowego w podstronie linki
możesz zobaczyc i poczytać o ochronie jerzyków np. w Angli
Cytat:
Obecność ptaków (w tym jerzyków) oraz nietoperzy na pewno poprawiałaby samopoczucie mieszkańców oraz.... zmniejszała populację komarów .

własnie
człowiek nie zdaje sobie sprawy jak wiele ptakom zawdzięcza
mniej owadów, miłe odgłosy a nie ciagły hałas ulicy, piekno barw itd.

na koniec przepraszam za błędy :oops:

Basior - 2008-04-06, 15:20

http://www.jerzyki.pl/ kamerki w budkach dla jerzyków w Szczecinie :smile:
amikosik - 2008-04-11, 20:34

Dziś Basior powiesił skrzynki dla jerzyków na 12 piętrowych blokach na Mokotowie.
:green:

green power - 2008-04-13, 22:41

sezon na jerzyka się zbliża, ubiegłoroczny za nami już dawno, powróce zatem do mojego pytania
green power napisał/a:
a czy w takim zagęszczeniu możliwe będzie zajęcie wszystkich budek przez ptaki?

jaki procent gęsto zawieszonych skrzynek został zasiedlony na "poligonie" w Milanówku? jak wyniki zajęcia skrzynek w innych miejscach?

Basior - 2008-04-14, 00:42

green power napisał/a:
jaki procent gęsto zawieszonych skrzynek został zasiedlony na "poligonie" w Milanówku?
Wyniki kontroli budek na jednym bloku w Milanówku masz TUTAJ pozostale budki nie były kontrolowane z przyczyn od nas nie zależnych, natomiast ta "gęsta" kolonia została zagęszczona juz po sezonie lęgowym. Inne budki wieszane grupowo przez nas dopiero czekają na jerzyki. Natomiast nie mam na razie informacji o wynikach z Krakowa i innych miast.
Ale trzeba pamiętać, że jerzyki to nie szpaki i powoli zajmują nowe budki, z roku na rok powinno być lepiej, byle pierwsza budka została zajęta to przywabią kolejne.

PS. Ostatnie dane z Warszawy: wiszą już 233 budki, w tym tygodniu dojdzie 55 na Ursynowie.

ornitopter - 2008-04-14, 09:23

Jeszcze raz krótko o zamykaniu otworów wentylacyjnych. Głównym powodem zamykania otworów wentylacyjnych (w starych budynkach) jest nowa technologia docieplania stropodachu i miejsc trudno dostępnych w budynkach istniejących metodą wdmuchiwania granulatu styropianu. Ten granulat zostaje rozłożony w miarę równomiernie na stropie i tworzy luźną warstwę grub. ok. 25 cm., którą taki penetrujący wnętrze ptak łatwo mógłby porozsuwać. Nie usprawiedliwiam w ten sposób praktyki zamykania otworów z żywymi ptakami w środku, wskazuję tylko przyczynę zamykania stropodachów w starych budynkach w ogóle.
marioptak - 2008-04-18, 23:41

Ursynów wzbogacił się o nowe lokale
we wtorek i środe zawieszono 55 skrzynek :-)
lokalizacje:
Dębego 17a, 18a, 30 (po 5 skrzynek)
Rosoła 13 (5 skrzynek)
Belgradzka 18, 20, 22 (po 5 skrzynek)
Rysy 2 (5 skrzynek)
Mączeńskiego 2 (5 skrzynek)
Stryjeńskich 10 (10 skrzynek)

piotrk - 2008-04-29, 15:06

Widze, że akcja wieszania budek lęgowych dla jerzyków rozwija się. Gratuluje :smile: Mam pytanie czy wiadomo coś o podobnych działaniach w Bydgoszczy?
marioptak - 2008-04-29, 16:12

jasne że wiadomo
ostatnio urząd wojewódzki zakupił jak sie nie myle 100 budek, które zresztą moją zawisnąć na budynku własnie urzędu
byc może już wiszą
czekam na informacje od wojewódzkiego konserwatora
jak tylko cos będziemy wiedzieć od razu napiszemy :-)

piotrk - 2008-04-29, 18:09

dzięki za informacje:) trochę poszperałem w sieci i znalazłem wzmiankę na ten temat ze strony TVP Bydgoszcz:

Jerzyk na urzędzie

Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy wkrótce będzie miał nowych lokatorów. To rzadkie już dzisiaj jerzyki. Ptaki, które przylatują do Polski z Afryki, powinny pojawić się tu na początku maja. Na powitanie przygotowano dla nich budki na dachu urzędu.
Na razie domki są puste, ale jerzyki powinny pojawić się lada dzień. Ptaki w miastach nie budują gniazd na drzewach, lecz wolą wysokie budynki z dala od siedzib ludzkich. Ich obecność w miastach jest jak najbardziej wskazana, bo to ptaki niezwykle pożyteczne - w okresie letnim odżywiają się kłopotliwymi dla ludzi insektami.
Nazwa ptaków wzięła się stąd, że do Polski przylatują w okolicach dnia św. Jerzego. Całe życie spędzają w powietrzu - gdy spadną na ziemię stają się zupełnie bezbronne. Remonty budynków czy zakładanie kratek na otwory powodują, że coraz mniej jest miejsc, gdzie jerzyk mógłby założyć swoje gniazda.
Skrzynki lęgowe dla jerzyków powinny mieć kolor elewacji i być powieszone w rzędzie przynajmniej cztery metry nad ziemią. Kompleksową ochronę tych ptaków rozpoczął w Polsce Milanówek. Bydgoszcz jest kolejnym miastem, które włącza się w ich ratowanie.

P.S
czy jest ktoś z tego forum zaangażowany przy tym projekcie?

marioptak - 2008-04-29, 19:27

pytasz o projekt ochrony jerzyka ogólnie czy konkretnie o Bydgoszcz
piotrk - 2008-04-29, 19:29

Wyraziłem sie nieprecyzyjnie. O projekcie ochrony jerzyka ogólnie już czytałem, interesuje mnie konkretnie Bydgoszcz.
Basior - 2008-05-21, 20:49

Akcja na dachu NFOŚ w Warszawie
Nowy model budki dla jerzyków już czeka na lokatorów, szczegóły wkrótce. :green:

Basior - 2008-05-29, 22:23

Kolejna akcja w Poddebicach
Pozdrawiamy Poddębice :grin:

mender - 2008-06-19, 13:02

Dziś skontrolowałem 16 budek dla jerzyków na osiedlu Jaroty i Pieczewo w Olsztynie. Wykonała je i powiesiła słynna już Spółdzielnia Mieszkaniowa JAROTY :green: Wystarczyło, że Basior zostawił im jakiś czas temu plakat i ulotki a budki wisiały już pod koniec kwietnia. Na razie wszystkie puste, ale to tylko kwestia czasu...

Mieszkania gotowe do zajęcia.

Widok na osiedle.

Zadowolony pracownik Spółdzielni, w której chroni się ptaki :)

marioptak - 2008-06-19, 13:19

Mender: mógłbyś podać mi dokładna libe budek wiszącą w Olsztynie i ich lokalizacje
wpiszemy je do naszej tabeli w programie

zastanawiam się jeszcze dlaczego nie powiesiliście tych 3 skrzynek od strony krawędzi dachu i w jednej lini :-)

mender - 2008-06-19, 13:23

Ul. Żurawskiego 18 - 3 budki
Ul. Świtycz-Widackiej 1 - 3 budki
Ul. Boenigka 22 - 5 budek
Ul. Jaroszyka 10 - 5 budek

Budki powiesili pracownicy Spółdzielni, taką mieli wizję! :wink:

marioptak - 2008-06-19, 13:27

rozumiem
wielki szacun dla pracowników spółdzielni :-)
jeżeli macie z nimi kontakt to poproście o konsultacje na przyszłość :-)
dzięki za dane
rozumiem że sponsorem jest spółdzielnia a Wy organizatorami?

mender - 2008-06-19, 15:59

Tak jak pisałem wyżej to zasługa Basiora. On przy okazji transportu budek zostawił w spółdzielni Jaroty plakaty z jerzykiem i powiedział o tym, że można by budki powiesić. Spółdzielnia podjęła temat, zrobiła budki i powiesiła.
Ja do tego sukcesu się nie przyznaję :roll: Ja je tylko skontrolowałem.

Jeśli było inaczej to Basior na pewno napisze.

Basior - 2008-06-22, 10:12

Sie wszystko zgadza, tylko jeszcze dostali jedną naszą budke na wzór, coby wątpliwości nie mieli i jak widac chyba sie udało.
Gratulacje dla spółdzielni, oby wiecej takich. Mender nie wspomnial ale to własnie w tej spółdzielni wiszą zajmowane przez ptaki budki dla pustułek oraz juz chyba 140 budek dla wróbli i sikor!

Hors - 2008-07-01, 11:04
Temat postu: Pytanie o plakaty
Witam wszystkich miłośników jerzyków i nie tylko.Mam pytanie o te plakaty w posiadaniu których był Adam Tarłowski(Basior)-Czy można taki plakat lub plakaty gdzieś kupić? W następnym roku planuję akcję rozwieszania budek dla jerzyków na swoim osiedlu.Będę rozmawiał w tej sprawie z kierownictwem spółdzielni i dobrze byłoby taki plakat zostawić.Nie wiem jak zareagują na taki pomysł,czy podejmą temat i zasponsorują budki, ale chcę spróbować.Gotowy jestem nawet sam zrobić i zawiesić parę budek na początek, gdyby spółdzielnia nie chciała, najważniejsze żeby dali zgodę na ich rozwieszanie.Mam już wybrane najbardziej optymalne miejsca na zawieszenie budek(bezpieczne dla ludzi i dobre dla ptaków).
W tym roku zawiesiłem dwie jerzykowe budki na balkonie-są już zajęte i chyba są już pisklaki(na razie nie chcę do nich zaglądać).
Na moim osiedlu jest 11 bloków z wielkiej płyty.W wąskich otworach wentylacyjnych do 2005 roku
gniazdowały setki jerzyków, dziesiątki par wróbli i inne ptaki oraz nietoperze(każdy z bloków posiadał od 20 do 50 takich otworów).Od jesieni 2005 roku zaczęto roboty elewacyjne(ocieplano styropianem poddasza bloków zamurowując otwory wentylacyjne wykorzystywane przez ptaki)Wiosną gdy rozpoczął się okres lęgowy,roboty przy ocieplaniu szły pełną parą.Z obawy o wysiadujące już wróble postanowiłem interweniować w spółdzielni mieszkaniowej, która zleciła roboty.Rozmowy telefoniczne nic nie dały(odsyłano mnie ciągle do różnych kierowników)Z braku doświadczenia w tego typu sprawach poinformowałem o wszystkim(telefonicznie i na piśmie) lokalne PTOPtaków i poprosiłem o pomoc oraz interwencję w sprawie zamurowywania ptaków żywcem.Myślałem, że sprawę załatwiłem pomyślnie,ale na drugi i trzeci dzień ptaki nadal były zamurowywane.Postanowiłem więc udać się osobiście do spółdzielni.Dotarłem do osób nadzorujących pracę i kierownika do spraw remontowo-budowlanego.Zacząłem uświadamiać że zabijane są ptaki i ich pisklęta, opowiedziałem że w maju przylecą jerzyki które najliczniej gnieżdżą się w zamurowywanych otworach.Do panów nic nie docierało, dopiero gdy zacząłem straszyć telewizją,policją i prokuraturą obiecali iż w okresie do końca września wąskie otwory wentylacyjne nie będą zaślepiane(będą wycinane otwory w styropianie do dociepleń, aby ptaki mogły korzystać z poddaszy bloków). Panowie docieplający bloki poinstruowani zostali jak mają wycinać otwory w styropianach i stosowali się do wskazówek, niestety tylko to września.Od października do grudnia panowie zamurowywali otwory-wejścia na poddasze bloków.W 2007 roku problem zaczął się od nowa.Na wiosnę znów zaczęto zamurowywać ptaki na gniazdach i pisklęta.Musiałem znów interweniować.W sumie udało mi się uratować ok.120 otworów w 4 blokach, z czego wykorzystywanych przez ptaki jest myślę ok.50%-część z tych otworów na poddasze okazała się ślepa(zastały źle wykonane).
Mam nadzieję,że po takich perypetiach kierownictwo spółdzielni będzie jeszcze chciało rozmawiać ze mną w sprawie budek-moim zdaniem ptakom za takie działania spółdzielni należą się rekompensaty.Pozdrawiam

Basior - 2008-07-01, 11:55

Hors napisał/a:
Czy można taki plakat lub plakaty gdzieś kupić?
Napisz na adres: biuro@bocian.org.pl i popros o przeslanie na swój adres.
Pozdrawiam

marioptak - 2008-07-16, 21:12

nie wiem czy zo zbieg okoliczności ale dzisiaj moje jerzyki znów zameldowały się w budce NR 1 dokładnie o tej samej godzinie co wczoraj 21:06
ciekawa sprawa :-)

marioptak - 2008-07-17, 19:31

od wczorajszego popołudnia mój balkon wyglada tak :-)
do budki NR 1 jerzyki przylatują od soboty (do tej pory była tylko ona)
ale już dzisiaj próbowały dostać się do NR 3

Ania B. - 2008-07-17, 21:45

Ho ho, niezłe lokale :green:
Myślisz że jest szansa, że będą z czasem wszystkie zajęte? Mam na myśli oczywiście lęgi w przyszłych latach.

marioptak - 2008-07-17, 23:20

Ania B. napisał/a:
Ho ho, niezłe lokale :green:
Myślisz że jest szansa, że będą z czasem wszystkie zajęte? Mam na myśli oczywiście lęgi w przyszłych latach.

pewnie że jest szansa
tym bardziej że już 1 para nocuje
więc jak przyleci w przyszłym roku to może zwabi kolejne :-)
zobaczymy w maju 2009 :-) już nie mogę się doczekać

Mirek - 2008-07-18, 06:05

marioptak napisał/a:
już nie mogę się doczekać

Ciekawe jak będziesz mówił w przyszłym roku jak stado jerzyków będzie Ci naokrągło piszczeć! :green: :wink:

Hors - 2008-07-18, 08:08

Witam,
Też u siebie na balkonie mam 2 budki dla jerzyków,wiszą tak jak budka nr. 1 Marioptaka, tylko po przeciwnych stronach balkonu.Zajrzałem do jednej z budek -są już spore pisklaki.Też chcę do wiesić jeszcze 2 budki tylko zastanawiam się..- Jak będzie lepiej-tak jak Marioptak, czy równolegle do wiszących już budek(obok nich)? Poradźcie proszę.
Pozdrawiam

Jerzyk - 2008-07-18, 08:53

Hors napisał/a:
Jak będzie lepiej-tak jak Marioptak, czy równolegle do wiszących już budek(obok nich)?

jeżeli nie będzie Ci przeszkadzać równolegle, to wydaje mi się że będzie lepiej dla ptaków, łatwiejszy dolot będą miały, ale pamiętaj że w taki sposób ograniczysz sobie trochę balkonową przestrzeń ;)

marioptak - 2008-07-18, 10:26

Mirek napisał/a:
marioptak napisał/a:
już nie mogę się doczekać

Ciekawe jak będziesz mówił w przyszłym roku jak stado jerzyków będzie Ci naokrągło piszczeć! :green: :wink:

juz mi wrzeszczą od rana
da się z tym żyć :-)
narazie mnie to nie zniechęca :green:

marioptak - 2008-07-18, 10:28

Hors napisał/a:
Witam,
Też u siebie na balkonie mam 2 budki dla jerzyków,wiszą tak jak budka nr. 1 Marioptaka, tylko po przeciwnych stronach balkonu.Zajrzałem do jednej z budek -są już spore pisklaki.Też chcę do wiesić jeszcze 2 budki tylko zastanawiam się..- Jak będzie lepiej-tak jak Marioptak, czy równolegle do wiszących już budek(obok nich)? Poradźcie proszę.
Pozdrawiam

budki u mnie są powieszone z myślą o fotografowaniu i filmowaniu
ale dla ptaków lepiej jak będą wisiały otworem tak jak mój NR 1 (mają wtedy lepszy dolot)

Hors - 2008-07-18, 12:10

Jerzyk napisał/a:
pamiętaj że w taki sposób ograniczysz sobie trochę balkonową przestrzeń ;)

To nic najważniejsza jest dla mnie wygoda jerzyków :green: , a przy czterech budkach jeszcze sporo balkonowej przestrzeni zostanie dla nas(balkon jest długi).
Marioptak i Jerzyk dzięki serdeczne za poradę.

Hors - 2008-07-23, 08:35

Wczoraj skontrolowałem swoje balkonowe budki,nie są tak piękne jak Marioptaka,ale najważniejsze, że w każdej z nich są po dwa całkiem już wyrośnięte młode jerzyki. :green:

marioptak - 2008-07-26, 01:14

super fotki :-)
przynajmniej masz się czym pochwalić
u mnie to tylko nocują - mam nadzieje że tylko w tym roku :-)

marioptak - 2008-07-27, 21:56

nie wiem co się dzieje ale moje jerzyki zaczęły budować gniazdo
cały czas znoszą di budki piórka, trawki itp.
czy to normalne o tej porze
chyba nie zamierzaja przystępować do lęgu w tym roku
czy ktoś ma podobna sytuację?

amikosik - 2008-07-27, 22:47

U mnie tylko nocują i to sporadycznie, piętro niżej wchodzą do otworu między płytami ale nie widziałem wnoszonego materiału na gniazdo.
Hors - 2008-07-29, 08:50

Niezapłodnione jajo jerzyka znalezione podczas kontroli balkonowych budek 22 lipca

marioptak - 2009-05-09, 16:01

dzisiaj o godz. 14:00 w budce nr. 1 na moim balkonie zameldowały sie 2 jerzyki :-)
marioptak - 2009-05-09, 20:16

jerzyki zameldowały sie o 19:25 w budce Nr.1
wabienie zdecydowanie pomaga

amikosik - 2009-05-16, 16:29

Dziś w mojej skrzynce na balkonie pojawił się jerzyk. Za sąsiadów ma trzmele które mają gniazdo w drugiej części skrzynki.
amikosik - 2009-05-27, 20:39

Wczoraj pojawiło się już pierwsze jajko.
amikosik - 2009-07-09, 00:42

Dziś cała rodzinka jerzyków 2+3pull dostała obrączki
Hors - 2009-07-09, 12:47

Super aż trzy młode, chyba rzadko zdarza się aby wysiedziane zostały
trzy jaja ze zniesienia?
W ubiegłym roku w jednej z budek miałem 3 jaja, z jednego nic się nie
wykluło(nie zapłodnione pewnie było lub wyziębione).
U mnie jerzyki jeszcze
wysiadują-mają opóźnienie z powodu szpaków, które mimo zajmowania tylko
jednej z budek broniły dostępu jerzykom do drugiej pustej.
Po wyjściu młodych szpaków myślałem że czekające
niecierpliwie jerzyki w końcu spokojnie zasiedlą budki. Myliłem się jednak. Tego
samego dnia wieczorem zadzwonił do mnie ojciec i opowiada jaka to walka rozgrywa się na balkonie.Cała rodzina szpacza powróciła na nocleg do budek :shock: i wygoniła siedzące w nich jerzyki.Tego było za wiele, wkurzyłem się z lekka. :evil:
Mówię do ojca
-trzeba powiedzieć BASTA! :wink: :lol: tym panoszącym się szpakom-(które przecież oboje lubimy i którym kibicowaliśmy podczas wychowu młodych).
Postanowiłem że rano, po opuszczeniu przez szpaczą rodzinę swoje sypialni, budki wyczyścimy i na wszelki wypadek zatkamy otwory wlotowe na jakieś dwa dni po to aby szpaki nie miały gdzie wracać.
Jerzyki mocno przeżywały to iż otwory wlotowe są zatkane- cały dzień dobijały się ostro do budek.Wieczorem szpaki już nie powróciły,dlatego postanowiłem odetkać otwory i skrócić stres jerzykom. Od rana mogły już swobodnie korzystać z budek. A walki o prawo do lokali toczyły już tylko między sobą.Pozdrawiam

marioptak - 2009-07-09, 16:39

u mnie troszkę większy malec
Hors - 2009-07-10, 12:42

mariptak a jak z resztą twoich balkonowych budek-nr.2,3,4-wszystkie mają lokatorów?
marioptak - 2009-07-10, 14:43

Hors napisał/a:
mariptak a jak z resztą twoich balkonowych budek-nr.2,3,4-wszystkie mają lokatorów?

niestety nie ma w nich ptaków
we wszystkich jest troszkę naniesione materiału ale to sprawka mazurków
niebawem będzie małe przemeblowanie i zobaczymy co się będzie działo
wkleję fotki to zobaczycie

amikosik - 2009-07-20, 18:40

Moje jerzki już wyfruneły z gniazda !!!
Robert Hood - 2009-07-21, 23:36

Nie mialem kiedy wejsc na strone,wiec nadrabiam zaleglosci.Nad moim balkonem sa prawdopodobnie trzy male jerzyki-na dwa lub jednego to za glosne popiskiwanie mnie sie wydaje.Sa zadowolone-to widac po tym jak fruwaja kazdego dnia,gdy tylko pogoda dopisuje a ostatni tydzien i teraz tez mialy taki jaki lubia-upalny i cieply.Przy oknie w jednym pokoju-a mieszkam na IV pietrze-tez maja nowe gniazdko.Jest tam cala rodzina-i to jest tez nowe miejsce,ktore sobie wybraly-w samym narozniku.Lubia takie miejsca.Nowe,gdyz w ubieglych latach nie mialy raczej tam swego domku.Przynajmniej ja tego nie widzialem.Podobnie od strony kuchni,gdzie zachodzi slonce wszystkie miejsca sa obstawione przez jerzyki.I takze maja nowe miejsce przy glownym oknie-nie bylo ich tam takze w ubieglych latach.Przy drugim oknie w kuchni takze maja swoj domek,z ktorego...zerka rankiem lub wieczorem-zawsze wtedy,gdy jest sam-malutki jerzyk.Jest to widok niebywaly-cos pieknego.Rzadko sie zdarza,by widziec cos tak pieknego-zerka przez sek w drewnie i widac tylko jego pyszczek i biala plamke na podgardle.Lecz rodzice sa czujni,bo tak jakby wyczuwali to,ze sie wychyla i patrzy na otaczajacy go swiat i wlatuja do gniazdka.Mieszkaja u nas na IV pietrze tak jak wspomnialem,gdyz poddasze jest wykonane z drewna i sa luki miedzy deskami a One potrafia sobie w takich miejscach stworzyc swoj dom.Warto zauwazyc,ze wybieraja naprawde trudno dostepne dla innych ptakow miejsca-mieszcza sie miedzy rynna a poddaszem i tak wlatuja do gniazdka-tak jest przy balkonie.Ponadto z radoscia donosze,ze takze przy balkonie zamieszkiwala tylko jedna para w ubieglych latach a okolo metra dalej przy naszym balkonie jest kolejny jerzyk.Wiec miejsc wystarczy dla Nich u nas.Z obserwacji wiem,ze maja swe gniazdka na calej dlugosci drewnianego obramowania poddasza-a blok jest dosc duzy a niedaleko stoi jeszcze jeden.W ogole w tym roku jest ich moim zdaniem u nas najwiecej-w kazdym razie rzadza na osiedlu.Niektore z malych juz fruwaja i nabywaja te swoje niesamowite umiejetnosci fruwania.Nie biora jednak udzialu-jeszcze-w codziennych gonitwach w grupie doroslych jerzykow,gdzie fruna na pelnej predkosci grupa dookola osiedla miedzy blokami lub w srodku osiedla spiewajac tym swoim iepowtarzalnym "criii" :smile: .Zaluje,ze nie moge przeslac filmu-nagranego telefonem,ale wyglada to niesamowicie.Wiem,ze okreslona wielkosc moze miec filmik lub zdjecie.Moze kiedys mnie sie uda rozszyfrowac i to zagadnienie to podesle.Zwlaszcza ich podfruwanie do balkonu lub do okna w kuchni,gdzie dotykaja prawie szyby a na balkonie sa na wyciagniecie dloni.Nie mam takiej wiedzy o ptakach jak inni tutaj szanowni internauci,lecz mysle,ze w ten sposob pokazujac swoje powietrzne akrobacje okazuja swoja radosc i zadowolenie,ze jest im tutaj naprawde dobrze.Mysle,ze ten rok,ich przylot oraz leg jest pomyslny.I ciesze sie razem z nimi.P.S.Ciekawostka jeszcze-wroble tez sa naszymi goscmi na osiedlu,wiec jeden wrobelek zauwazyl gniazdko jerzykow i ...wszedl tam-i tak od tamtego dnia przylatuje codziennie-nie odfrunal nawet wtedy,gdy jerzyki wlatywaly do gniazdka.Tez to jest ciekawe i wygladalo bardzo smiesznie,gdyz z niejakim podziwem wrobelek obserwowal ich powietrzne ewolucje.Dodam tylko,ze nie bylo miedzy nimi zadnej awantury.Jerzyki przyjely to bardzo spokojnie.
Jerzyk - 2009-07-22, 13:37

ja wprawdzie budek nie mam, ale muszę przyznać że w tym roku jerzyki u mnie szaleją. co chwilę słyszę jak nad moim oknem się uganiają, a budynek nie ma niestety odpowiednich otworów... mam wrażenie że próbują przystosować dla siebie oknówkowe gniazda.. zresztą na sąsiednim budynku banku też z oknówkami się przeganiają... mieliście może podobne obserwacje?

pozdrawiam

Hors - 2009-07-27, 08:12

Witam, przegapiłem jeden lęg ze swojej budki nr.2. Wczoraj podczas kontroli budek już tylko w jednej z nich znalazłem jedno wyrośnięte pisklę.Mały jurek wyhodował na sobie tłustego strzyżaka ptasznicę-Ornithomyia avicularia. Sorki za marne fotki ale nie chciałem niepokoić malca.Pozdrawiam

I jurek ze strzyżakiem

Robert Hood - 2009-08-03, 15:33

Piekne zdjecia-fajny maluch.U nas wariuja niesamowicie jerzyki.A swoje domki maja w poddaszu drewnianym przy calym bloku.Mam nadzieje,ze dobrze zmienilem rozmiary zdjec.Prosze zwrocic uwage na gore zdjecia-jest tam widoczny fragment poddasza z drewna-tam sobie mieszkaja.Leg w tym roku jerzykow by naprawde udany-duzo maluchow juz fruwa.Pewnie kilka siedzi jeszcze w gniazdkach.Cieszmy sie Nimi,bo niedlugo odfruwaja.Pozdrawiam.
Robert Hood - 2009-08-03, 15:46

Do Jerzyk Ja zaobserwowalem pewnego rodzaju komitywe jerzykow...z wroblami.Wrobelki odkryly ich gniazdko i wchodza tam do nich-nie ma zadnej awantury i nie ma zadnej agresji.Bardzo fajnie to wygladalo-bardzo ciekawy byl ten wrobel,bo przylatuje codziennie i wchodzi tam do nich do gniazdka lub usiadzie sie na rynnie i przyglada im sie jak fruwaja-a jak fruwaja to my juz wiemy :roll:
Loxon80 - 2009-09-05, 14:47

Witam.Fakt że jerzyki w tym roku już odleciały,ale mam zamiar na wiosne przyszlego roku wywiesic budke dwukomorową własnej konstrukcji.Mam pytanie do fachowców.Od dolnej częsci do wlotu wyszło mi 6cm a powinno byc 5.Czy z takiej budki jerzyk swobodnie wyleci?Zamierzam umiescic budke na wysokosci drugiego piętra(tak w połowie okna)Wyczytałem ze najlepiej jeżeli budka sie znajduje powyżej drugiego piętra,ale jako ciekawostke mogę powiedziec ze u mnie w bloku jerzyki korzystały niegdys z opuszczonego gniazda oknówek na parterze.Czekam na wskazówki.Pozdrawiam
Basior - 2009-09-05, 21:50

Loxon80 napisał/a:
Od dolnej częsci do wlotu wyszło mi 6cm a powinno byc 5.Czy z takiej budki jerzyk swobodnie wyleci?
Nie powinno byc problemów ale jeśli chcesz miec 100% pewności ponacinaj od wewnątrz ściankę pod otworem, tak aby była mocno chropowata to jerzyki spokojnie wyjdą. To jednak jedyny ptak jakiego znam gdzie dorosłe osobniki mogą mieć trudności z opuszczaniem gładkich od wewnątrz budek.
Loxon80 napisał/a:
Zamierzam umiescic budke na wysokosci drugiego piętra(tak w połowie okna)
Loxon80 napisał/a:
u mnie w bloku jerzyki korzystały niegdys z opuszczonego gniazda oknówek na parterze.
Co potwierdza ze w sprzyjajcych okolicznościach mogą byc dość nisko, w Warszawie w jednym z parków są na wys. 5 metrów w budce po szpakach.
Powodzenia.

Loxon80 - 2009-09-09, 18:07

A czy jest konieczne czyszczenie budki po sezonie lęgowym?Nie chce zbytnio ingerowac w to co zrobią ptaki.Dlatego zastanawiam się czy koniecznie trzeba skonstruowac taką budke do której można po sezonie sie dostac.Wolałbym tego nie robic.
Jerzyk - 2009-09-09, 20:07

problem jak się najpierw mazurki lub szpaki budką uraczą :) po pewnym czasie budka nie będzie przydatna dla ptaków :/
Corvus - 2009-09-09, 20:12

Loxon80 napisał/a:
A czy jest konieczne czyszczenie budki po sezonie lęgowym?

zasada jest taka ze budki czyscic należy.
to nasza ingerencja doprowadza do tego ze sa one przydatne przez kilka lata. nieczyszczona budka szybko przestaje byc miejscem odpowiednim dla ptaków.

marioptak - 2009-09-10, 16:10

jeżeli skrzynkę lęgową zajmowały jerzyki to zdecydowanie nie należy jej czyścić
warto pamiętać że gniazdo jerzyka to mała czarka składająca się głownie z piór i źdźbeł traw łapanych w locie i zlepionych śliną
jerzykom zajmuje sporo czasu zbudowanie takiego gniazda
kontrolując naturalne gniazda jerzyków np. na wieży kościelnej widzę że nie ma potrzeby czyszczenia takiego miejsca
kontrola skrzynki lęgowej na moim balkonie także to potwierdziła
samo gniazdo jest bardzo czyste i utrzymane w dobrym stanie
a ewentualne odchody są w małej ilości z boku gniazda
uważam że nie wolno usuwać gniazda
można ewentualnie po kilku sezonach usuwania z budki tylko odchody
jerzyki w naturalnych miejscach korzystają z tych samych gniazd przez długie lata
więc nie utrudniajmy im życia :-)

Hors - 2009-09-11, 09:02

Zgadzam się z Marioptakiem W wolnej chwili postaram się zrobić fotkę gniazda jerzyka w budce lęg. Jest naprawdę estetyczne i przy corocznych jerzykowych poprawkach może służyć wiele sezonów.
Podczas kontroli budek po sez. lęgowym, usuwamy cały materiał gniazdowy tylko z budek gdzie lęgi miały inne ptaki niż jerzyk.
Zdarza się również że jerzyki wchodzą w budki gdzie wcześniej lęgi odbywały inne ptaki i na materiale poprzednika formują swoją "czarkę"
W takim przypadku należy usunąć całość- bo:
-Jerzykowi z uwagi na swoje "kikucie szpony" :wink: trudno się chodzi po takim materiale - patyczki, długie źdźbła, sierść , czasem nawet sznurek, który bardzo często jest przyczyną zaplątania się jerzyka i jego śmierci w męczarniach;
-skumulowana masa może stać się siedliskiem dla pasożytów gniazdowych.
Pozdrawiam

marioptak - 2009-09-11, 11:09

oczywiście HORS ma rację z czyszczeniem skrzynek tam gdzie przed jerzykami gniazdowały inne ptaki
widać dobrze to na zdjęciu AMIKOSIKA
można nawet taką czarkę spróbować odczepić od reszty wyściółki i zostawić tylko ją w skrzynce
jest tylko jeden problem co w przypadku gdy jerzyki gniazdują na gnieździe poprzedniego lokatora i same nie robią z tego materiału czarki (tak jest w skrzynce np. amikosika - przynajmniej tak widać to na zdjęciu)
wydaje mi się że w takim przypadku można usunąć całą zawartość skrzynki a tuż przed sezonem lęgowym jerzyków - pod warunkiem że wcześniej nie będą gniazdowały w takiej skrzynce inne ptaki - włożyć do niej troszkę czystego siana, piórek (wiem że są takie praktyki i się sprawdzają)

załączam jeszcze nowe ustawienie skrzynek na moim balkonie (poprzednie jest kilka postów wyżej)
zmiany dokonałem po sezonie 2009 ponieważ wyraźnie zauważyłem że ptaki wolą wloty skierowane w stronę krawędzi - tam będą miały swobodny dolot
przy poprzednim ustawieniu kierowałem się lepszymi możliwościami obserwacji
jerzyki co prawda podlatywały do tych skrzynek ale lęg był tylko w nr. 1
są też ślady jerzyków w nr. 2 dlatego ta skrzynka także została na swoim miejscu
pozostałe 3 i 4 są przewieszone
teraz nie pozostaje nic innego tylko czekać na maj 2010r. i powrót jerzyków
mam nadzieje że będą zajęte wszystkie skrzynki :-)

Hors - 2009-09-15, 10:42

Witam, wrzucam fotki dwóch gniazd jerzyków ze swoich budek.
Jak przystało na jerzyki z północnego-wschodu swoje gniazda obficie wyściełają materiałem izolacyjnym w postaci piór aby ich młode nie marzły he he :wink:
A tak na serio ciekawe jak wyglądają gniazda jerzyków na północnej granicy zasięgu.

1.Gniazdo bardziej przypomina czarkę, środek gniazda jest bez wyściółki- stanowi go goła deska, w ścianki gniazda prócz piór i źdźbeł traw wpleciony jest kawałek folii która jak wiemy potrafi wysoooko latać. :grin:

2.Gniazdo bardzo duże jak na jerzyka prawie całkowicie zbudowane z gołębich piór z dodatkiem elementów roślinnych, wnętrze gniazda też wysłane piórami.

3. Gniazdo z niezapłodnionym jajem jerzyka z tego roku.

Pozdrawiam

amikosik - 2009-09-28, 00:56

A to zdjęcie gniazda trzmiel które zamieszkały w skrzynce dla jerzyka.
Mirek - 2009-09-28, 18:52

amikosik napisał/a:
A to zdjęcie gniazda trzmiel które zamieszkały w skrzynce dla jerzyka.

A wiesz jaki to gatunek?

amikosik - 2009-09-29, 00:05

Trzmiel kamiennik
mender - 2009-11-27, 23:50

http://www.tvo.com.pl/ind...page=wiadomosci
Mirek - 2009-11-28, 07:31

No, no - ładnie menderku. Nie sądzę, żebyś w tym przedsięwzięciu palców nie maczał! :wink:
TB - 2009-11-28, 19:53

A czemu Mender był przedstawicielem PTOP-u, a nie Bociana? :cry: :evil:

Tak ogólnie to fajnie... :wink:

vermilion - 2009-11-28, 20:31

TB napisał/a:
A czemu Mender był przedstawicielem PTOP-u, a nie Bociana? :cry: :evil:

Bo pewnie z ramienia tej organizacji przeprowadzona była akcja ;)

mender - 2009-11-28, 20:56

Tak jak słyszeliście w reportażu - akcja została zainicjowane oddolnie tj. poprzez sympatyczną Panią z osiedla Pieczewo, która nas przycisnęła. Nas czyli pracowników PTOP-u. Akcja właśnie była przeprowadzana przez tę organizację, więc nie mogłem występować jako członek Bociana. Ale w całej akcji uczestniczył też Basior, który już reprezentował Bociana w 100% :wink:
Natura - 2009-12-16, 20:52

mender napisał/a:
http://www.tvo.com.pl/index.php?pokaz=1609&page=wiadomosci

Link juz nie pokazuje reportażu w TVO, więc ku pamięci:
Dnia 27 listopada w Olsztynie na osiedlu Pieczewo zostało zainstalowanych 50 budek lęgowych dla jerzyków. Budki zawisły na ocieplonych blokach należących do Spółdzielni Mieszkaniowej JAROTY, której Prezes wie, że trzeba dać żyć ptakom. Zakup sfinansowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, montażem dowodził p.Sebastian Menderski z PTOP. Akcję zainicjowała "ludność" :green:
Jeszcze jest bardzo duzo wolnych miejsc do zawieszania budek, więc C.D.N. :lol:

Basior - 2009-12-16, 21:48

A montażyści dziękują "ludności" za unikatowe, okolicznościowe kubki z jerzykami wykonane specjalnie z okazji wieszania skrzynek :!:
:smile:

TB - 2009-12-16, 22:08

dlaczego - gosc z afryki? to afrykanczycy moga powiedziec - niezwykly gosc z polski... :roll:
Corvus - 2009-12-16, 22:54

TB napisał/a:
dlaczego - gosc z afryki? to afrykanczycy moga powiedziec - niezwykly gosc z polski... :roll:

tam jest dużo dłużej niz u nas w PL.

ornitopter - 2009-12-17, 07:54

Corvus napisał/a:
TB napisał/a:
dlaczego - gosc z afryki? to afrykanczycy moga powiedziec - niezwykly gosc z polski...

tam jest dużo dłużej niz u nas w PL.

Ale o przynależności ,,państwowej" decyduje, zdaje się, to gdzie się rozmnaża - czyli w PL. A więc jerzyk jest nasz. :wink:

Natura - 2009-12-17, 18:29

OK, w przyszłym roku jerzyki zostaną obywatelami Najjaśniejszej Rzeczpospolitej. W następnej edycji wieszania budek (na kubeczkach) będą miały polskie paszporty.
Kochajmy nasze jerzyki !
Jerzykomania się chyba zaczyna plenić w Olsztynie, ponieważ dwa sąsiednie wieżowce (Wspólnota Mieszk.) już podpytują jak to się robi, by u nich też były budki.
Wszystkim miłośnikom ptactwa wszelakiego - ze szczególnym akcentem na jerzyki - a przede wszystkim przesympatycznym "montażystom" życzę
WESOŁYCH ŚWIĄT ORAZ DOSIEGO ROKU !
"ludność" :green:

Beata - 2009-12-17, 22:43

a kubki jeszcze są :wink:
Hors - 2010-03-25, 10:23

W niektórych przypadkach Sposobem na kompensację utraconych miejsc lęgowych dla jerzyków i wróbli nie muszą być koniecznie budki lęgowe.Wiele bloków z wielkiej płyty posiada duże kwadratowe otwory wentylacyjne(fot. 1,2,3)Które Gdy nie są zakratowane wykorzystywane są lęgowo przez kawki i mniej lubiane uciążliwe gołębie. Otwory te po odpowiednim przystosowaniu mogłyby służyć jako miejsca lęgowe dla lubianych chyba przez wszystkich jerzyków i wróbli.
Oto mój prototyp przystosowania dużego otworu , który miejmy nadzieje zaadoptują jerzyki lub wróble. (fot. 4)
1

2

3

4

pójdźka13 - 2010-05-04, 19:25

czy jerzyki mogą się bać gołębi??? bo na moim balkonie, czasem na budce siadają gołębie czy jerzyki sie ich boją??
Basior - 2010-05-18, 22:48

pójdźka13 napisał/a:
czy jerzyki mogą się bać gołębi???
Jerzyki nie boją się ludzi którzy zaklejają je żywcem w gniazdach, nie uciekają po otwarciu budki, wiec czemu miałyby się bać gołębi?
Basior - 2010-05-27, 23:35

Po trzech latach od montażu budek dla jerzyków w kościele na Bielanach, o czym pisaliśmy TUTAJ jerzyki przystąpiły do lęgu. Na razie jest jedno gniazdo z 2 jajami i jedno w budowie, w kilku budkach pojedyncze piórka.
Bez wątpienia do zasiedlenia budek przyczyniło się zastosowanie wabienia :-)
Ksiądz proboszcz jest bardzo zadowolony z nowych lokatorów i już myśli jak ich życie przybliżyć parafianom :!:

budki kontrolowali dziś: Wadera, Marioptak i Basior :-)

mender - 2010-05-28, 08:24

Wabienia głosowego? Podaj więcej szczegółów...
Basior - 2010-05-28, 09:37

mender napisał/a:
Wabienia głosowego?
Tak, w zeszłym roku i wczesniej z mp3 leciał głos jerzyka, który otrzymaliśmy z Londynu :
http://www.londons-swifts...ft%20Calls%20CD

można poczytać o ty również tu: http://bocian.org.pl/wabienie-

pójdźka13 - 2010-05-28, 16:14

czy jeśli bym powiesił budkę od strony gdzie od ok. 9 do 16 jest słońce jerzyki mogły by się zagnieździć. latają tam i polują ale czy by sie mogły zagnieździć??
Basior - 2010-05-30, 18:35

pójdźka13 napisał/a:
czy jeśli bym powiesił budkę od strony gdzie od ok. 9 do 16 jest słońce jerzyki mogły by się zagnieździć. latają tam i polują ale czy by sie mogły zagnieździć??
Z unikaniem wieszania budek dla jerzyków od strony nasłonecznionej chodzi o to, aby temperatura w budkach nie była zbyt wysoka podczas letnich miesiecy (inne ptaki dawno juz fruwają), więc jesli budka bedzie o konstrukcji zapewniającej odpowiednią temperature w środku to próbuj.
pójdźka13 - 2010-06-08, 19:59

czy wysokość 1 piętra na budkę wystarczy czy nie ma szans na zasiedlenie, bo mam fajne miejsce gdzie mogły by sie zagnieźdźić ale nie wiem czy wys. 1 piętra wystarczy...

proszę o szybką odpowiedź

Basior - 2010-06-08, 22:24

Zaleca się minimum 7 m, ale 5 tez wystarcza, najważniejsze to to, aby nie było żadnych przeszkód przed i poniżej budek.
pójdźka13 - 2010-06-09, 18:53

dzięki.
a i jeszcze jedno co zrobić aby budki były szybciej zajęte ja mam zamiar powiesić 4 budki ale nie chce stosować wabika(bo nie moge go pobrać) mimo że tam gdzie te budki bedą wisiały jerzyki latają(nad tym miejscem)

marioptak - 2010-06-10, 14:25

pójdźka13 napisał/a:
dzięki.
a i jeszcze jedno co zrobić aby budki były szybciej zajęte ja mam zamiar powiesić 4 budki ale nie chce stosować wabika(bo nie moge go pobrać) mimo że tam gdzie te budki bedą wisiały jerzyki latają(nad tym miejscem)

napisz do mnie na mariusz@bocian.org.pl to podeśle Ci mp3 z głosem
proponuje wabić bo to naprawdę działa
dzisiaj sprawdziłem skrzynki na NFOŚiGW - głośniczek cały czas pracował i jerzyki w tym roku są
czyli jak się nie mylę w 3 sezonie po zainstalowaniu
jeżeli jerzyki są w pobliżu to na pewno jest łatwiej
a jak stracą swoje dotychczasowe miejsca to zazwyczaj szukają nowych w najbliższym sąsiedztwie

marioptak - 2010-06-10, 14:34

dzisiaj skontrolowałem skrzynki lęgowe powieszone na budynku NFOŚiGW w maju 2008 r.
na budynku nr 1 gdzie zainstalowane są obok siebie 2 skrzynki pięciokomorowe (razem 10 komór lęgowych) para jerzyków wysiaduje 2 jaja
w pozostałych 9 komorach są zaczęte gniazda
na tym samym budynku w budce dla szpaka także urzędują jerzyki
na pozostałych 2 budynkach (razem 20 komór lęgowych) są odchody ptaków
w jednej komorze gniazdo modraszki bez lęgu (niestety z martwym ptakiem) i w jednej plastry miodu pszczelego :-)

nadmienię tylko że w skrzynce na budynku nr 1 od początku jej instalacji puszczane są głosy jerzyków

Loxon80 - 2010-06-20, 22:37

Czy budke dla jerzyka mozna zainstalowac na parapecie?Postawiłbym ją jak skrzynkę z kwiatkami.Pytanie czy jerzyki nie będa mialy większych oporów z zasiedleniem takiej budki niż w przypadku gdyby była gdzie indziej?
Basior - 2010-06-22, 17:40

Loxon80 napisał/a:
Czy budke dla jerzyka mozna zainstalowac na parapecie?
Nie będą miały większych oporów niż w innych lokalizacjach, a to znaczy ze czasem trzeba kilka lat poczekać, tak jak np. u Amikosika, chyba ze w twoim budynku jest kolonia jerzyków. Jerzyki bardzo często gnieżdżą się pod blachą parapetów okiennych, więc te kilkanaście cm wyżej nie powinno im przeszkadzać. Byle budka była solidnie umocowana.
Loxon80 - 2010-06-22, 18:19

W takim razie jestem spokojny.Budka będzie zamocowana solidnie.O to nie ma obaw.Właśnie skończyli mi ocieplac blok i zastanawiam się czy jest sens wystawiac ją teraz czy poczekac do przyszłego roku.Czytałem że wskazane jest instalowac budke również w czerwcu i lipcu.Jak to sie ma w praktyce?Dziękuje z góry za wskazówki.
Basior - 2010-06-22, 20:59

Loxon80 napisał/a:
Właśnie skończyli mi ocieplac blok i zastanawiam się czy jest sens wystawiac ją teraz czy poczekac do przyszłego roku.
Wieszać teraz, nielęgowe osobniki wczesniej mogą ją znaleźć.
cadaver - 2010-06-24, 01:00

W Kutnie - jak na razie - mamy zawieszone 88 skrzynek - ale walczymy o więcej. Pzdr.Przemek
cadaver - 2010-06-25, 21:51

I jeszcze jedno - chcemy sprawdzić 33 skrzynki na jednej ze szkół - czy jerzyki dobrze znoszą zaglądanie do skrzynek?
Basior - 2010-06-25, 22:36

cadaver napisał/a:
czy jerzyki dobrze znoszą zaglądanie do skrzynek?
Tak, są mało płochliwe, co zresztą powoduje ich zamurowywanie żywcem, ostatnio wkładałem rękę z aparatem cyfrowym do dziury w wielkiej płycie stropowej i nawet nie przestał młodych karmić... Wielokrotnie podczas kontroli wcale nie uciekały z budki, czasami trzeba było dodatkowo postukać aby już z otwartej budki raczył wyskoczyć. Jesli możecie to zrobić jak najszybciej to kontrolujcie teraz, puki młode są małe, bo tuż przed wylotem zawsze jest ryzyko ze przez przypadek jakiś za wcześnie wyskoczy.
Loxon80 - 2010-07-03, 23:46

Przyznam że dośc sceptycznie podchodziłem do tematu wabienia jerzyków nagraniami ich głosów.Do dziś:)Zainstalowałem dziś budke i od razu rozpocząłem wabienie.Co prawda jerzyki budki nie zajęły , ale zdaje się że to kwestia najbliższych dni.Podlatywały bardzo blisko i gdyby nie to że mieszkam na drugim piętrze to raczej już tej nocy miałbym nowych"lokatorów".Niestety nie zniżały lotu poniżej 3 piętra.Mam nadzieję że jutro będa miały na to odwage.Ciekawe jest ich zachowanie podczas emisji nagrania.Wygląda to tak jakby byly zahipnotyzowane.Zachowują sie bardzo nienaturalnie.Potrafią bardzo szybko zniżac swój lot.Porównac to można do lądującego śmigłowca.Jutro przede mną kolejny dzień wabienia.Będe wytrwały:)To naprawdę działa.
Loxon80 - 2010-07-10, 01:50

Przekonałem się że to jednak nie jest taka prosta sprawa ze zwabieniem jerzyka do budki.Po tygodniu moich usilnych starań z emitowaniem z głośnika ich wrzasków nie udało się.Jerzyki które utraciły swoje miejsca po ociepleniu sąsiedniego bloku cały czas dobijają sie do starych miejsc lub obok nich a na moje "lokum"nie zwracają uwagi.czy to już za pózno żeby się wprowadziły?Czy może jest szansa że te nielęgowe budke zauważyły i skorzystają z niej za rok?Niewiem czy jest sens zeby dalej wisiała.Moze już ją zdjąc i powiesic za rok kiedy przylecą?Proszę o wskazówki i dzięuje za nie z góry.
marioptak - 2010-07-11, 19:29

Nie zdejmuj budki.
Próbuj cały czas wabić. Jak sam widzisz to nie działa tak od razu.
Powodzenia.
Jak nie w tym roku to w następnym przylecą.

Jerzyk - 2010-07-12, 20:16

Loxon80 napisał/a:
Jerzyki które utraciły swoje miejsca po ociepleniu sąsiedniego bloku cały czas dobijają sie do starych miejsc lub obok nich a na moje "lokum"nie zwracają uwagi

gdzieś na forum już chyba Basior pisał, że te ptaki są bardzo przywiązane do swoich "dziupli" i nie dają długo za wygraną nawet po zatkaniu otworów :/ miejmy nadzieję, że szybko któraś para znajdzie Twoją budkę :smile:

Loxon80 - 2010-08-03, 18:13

Po moich staraniach tego lata jerzyki zignorowały moją budkę.Do ich odlotu pozostało niewiele dni,a więc nic już raczej w tej kwestii się nie zmieni.Zastanawiam się czy w przyszłym roku nie zmienic jej lokalizacji?Tak jak pisałem zainstalowałem ją na parapecie na drugim piętrze.Czy to Waszym zdaniem odpowiednie miejsce.Czekam na sugestie i dziękuje z góry.Poniżej foto mojej budki:[/code]
Basior - 2010-08-04, 22:41

Loxon80 napisał/a:
Czekam na sugestie i dziękuje z góry.

Loxon, odpowiedzi i sugestii udzieliliśmy Ci juz kilkukrotnie, wszystko masz juz wczesniej napisane, nie ruszaj budki przez kilka lat co najmniej, miejsce jest ok, ale jerzyki to nie sa zwykłe ptaki, trzeba miec duzo cierpliwosci lub szczęście.

Hors - 2010-08-05, 08:27

Widzę Loxon że masz głęboką wnękę okienną,dlatego moim zdaniem budkę powinieneś powiesić nie na parapecie tylko wyżej w rogu wnęki okiennej tak aby daszek budki i jedna ze ścianek przylegały do ścian budynku. Tak moim zdaniem będzie lepiej a tobie taka lokalizacja budki ułatwi obserwację przyszłych lokatorów.Mieszkasz na drugim pietrze więc dla jerzyków to dosyć nisko. Jeśli zrobisz jak proponuję myślę że i szansę na zasiedlenie budki się zwiększą bo budka będzie wisiała o ponad metr wyżej.Pozdrawiam
cadaver - 2010-08-10, 17:23

czy wiecie coś na temat konkurowanie jerzyków z innymi gatunkami o skrzynki lęgowe? czy potrafią zmusić do opuszczenia skrzynki np. wróble? W czasie ostatniej kontroli w kilku skrzynkach, w których napchane było full materiału, w stylu wróblowym :) siedziały sobie grzecznie młode jerze. czy to normalne zachowanie czy raczej jerzyki odpuszczają taką skrzynkę/czekają aż wróbelki wyprowadza lęgi? Dzięki...
amikosik - 2010-08-10, 19:35

Z moich obserwacji wynika, że wróble ustępują jerzykom skrzynek. Wiec tak, jak w twoim przypadku najpierw gniazdo miał wróbel a potem skrzynkę bez problemów zajął jerzyk.
Basior - 2010-08-12, 17:02

cadaver napisał/a:
W czasie ostatniej kontroli w kilku skrzynkach, w których napchane było full materiału, w stylu wróblowym :)

Po pierwsze gratulacje!
Moze wiecej szczegółów z kontroli skrzynek?

A czy jerze siedziały także w budkach gdzie nie było gniazd wróbli :?:

Co do wróbli potwierdzam obserwacje Amikosika, natomiast wydaje mi się, ze w przypadku szpaków czekaja aż one wyprowadzą lęgi.

Anton - 2010-09-08, 17:09

Ja jeszcze o zajmowaniu budek przez jerzyki.Wisiała u szczytu mojej stodoły budka szpacza kilkanascie lat przez nich zasiedlana ,3 lata temu kilka jerzyków latało dosc często w pobliżu ,w kwietniu 2009 r. umiesciłem obok budki szpaczej kilka typowych dla jerzyka,Szpak odbył leg w swojej budce a jerzyki znów latały w pobliżu,ignorując budki.W tym roku szpak już nie zasiedlił budki,w budce tej odbyły leg jerzyki,budki dla nich zawieszone pozostały puste,pomimo że jeszcze kilka tych ptaków czesto latało w pobliżu ,ale mam nadzieje ze byc może w przyszłym roku. :wink:
Anton - 2010-09-08, 17:13

P.S. przypomina mi się ze czytywałem dawniej o tym że jerzyki ,czekały az szpaki odbeda legi i wtedy zasiedlały ich budki lub dziuple
Natura - 2010-12-03, 20:03

Ciag dalszy wieszania budek dla jerzyków w Olsztynie nastapił. I do następnego roku.

http://www.tvo.com.pl/ind...rchiwum&grupa=1

TB - 2010-12-03, 20:58

Natura napisał/a:
Ciag dalszy wieszania budek dla jerzyków w Olsztynie nastapił. I do następnego roku.

http://www.tvo.com.pl/ind...rchiwum&grupa=1

Oby i w Kętrzynie coś się ruszyło w sprawie jerzyków.... :smile:

Mirek - 2010-12-04, 19:07

Natura napisał/a:
Ciag dalszy wieszania budek dla jerzyków w Olsztynie nastapił.

To bardzo fajnie - oby więcej w mediach było tego typu pozytywnych informacji.

Modry1994 - 2010-12-06, 20:16

Tak trzymać!
Sikorka - 2010-12-06, 20:30

To piękne, że ktoś myśli o tych ptakach. :smile:
Loxon80 - 2010-12-13, 10:43

Witam.W związku z tym że jerzyki lubią gniazdować w koloniach wpadłem na być może według Was dziwny pomysł,aby podzielić swoją pojedynczą budkę na 2 komory.Aktualnie jej całość mierzy 32cm wewnątrz.Pośrodku niej wstawiłbym pólcentymetrową deske tak aby zrobić 2 lokale dla 2 par.Odległość pomiędzy jednym a drugim otworem wynosiłaby około 14cm.Moje pytanie do Was-znawców tematu jest takie czy nie będzie to dla nich zbyt maly "domek",choć jak wiadomo jerzyki gnieżdżą się w jeszcze ciaśniejszych szczelinach.Oczywiście logiczniejszy byłby zakup drugiej budki,ale wtedy miałbym zajęte pół parapetu,więc mój pomysł wziął się ze względów estetycznych.Czekam na opinie.Pozdrawiam
amikosik - 2010-12-24, 02:03

Lepiej daj młodym jerzykom większą przestrzeń do ćwiczenia skrzydeł. One jak opuszczają skrzynkę to już muszą umieć latać i muszą gdzieś te skrzydła ćwiczyć.
Modry1994 - 2011-01-21, 22:04

Moja budka dla jerzyka którą skonstruowałem zeszłej zimy ma otwór średnicy 6x4 cm. To nie za dużo? Nie mogłem zrobić mniejszego. Wydaje mi się, że otwór jest za duży dla szpaków czy wróbli, także zagrożenie zajęcia budki przez te gatunki jest zniwelowane do 0.
Basior - 2011-01-23, 21:32

Modry1994 napisał/a:
otwór średnicy 6x4 cm. To nie za dużo? Nie mogłem zrobić mniejszego. Wydaje mi się, że otwór jest za duży dla szpaków czy wróbli, także zagrożenie zajęcia budki przez te gatunki jest zniwelowane do 0.

Przez standardowy otwór 6,5x3,5 szpaki przeciskają sie ale niechętnie, choć pewnie szpaki mała głębokość budki odstrasza, natomiast dla wróbli taki otwór jest w sam raz i chętnie sie w jerzykowych budkach gnieżdżą. Twój otwór jest ciut większy, ale jerzykom to nie przeszkadza. :smile:

Loxon80 - 2011-04-24, 22:40

W Skarżysku pojawiły sie jerzyki-pierwsze w tym roku.Caly czas dobijają sie do "wirtualnego otworu" który został zlokwidowany w kwietniu tamtego roku.Mam nadzieję że teraz dostrzegą moje budki.Mam dwie.Posłuchałem Waszych rad i nie dzieliłem jednej na dwie ale zrobiłem drugą dla nich.Pozdrawiam i najlepszego z okazji świąt.
Loxon80 - 2011-05-07, 12:21

Mamy 7 maja a jerzyków w moim mieście jest jak na lekarstwo.Na przedpołudniowym spacerze naliczyłem ich 2 :shock: Rozumiem że ostatnio pogoda mogła je przepędzic w cieplejsze rejony,ale dziś na termometrze jest 20 stopni i z za chmur przebija się słońce.Niepokojący jest też brak w moim rejonie oknówek .Od wczoraj zdołałem uchwycic około 10 sztuk.W Szczecinie jest dziś całkiem przyjemna pogoda(tak przynajmniej wynika z map pogody)a jerzyków w budkach z których prowadzona jest transmisja internetowa na żywo również brak.Czy to normalana sytuacja?
Pliszek - 2011-05-07, 13:48

Loxon80, mam ten sam problem z jaskołkami zwykle miałem oknowek 20par a na dzien dzisiejszy jest tylko 1 para!! a dymowek tez mam 1 pare a zwykle w oborze ich było 7 par :( niewiem co sie dzieje moze jeszcze przylecą a jerzykow umnie w miejscowosci wgl niema i nigdy niebyło niewiem czemu;(
Loxon80 - 2011-05-07, 14:08

Mam nadzieję że przez zimową aurę jaką mieliśmy 3 maja nie padły bo coś tu nie gra moim zdaniem.Na południu Europy temperatury też nie są zaciekawe np w Portugalii tylko 19 stopni.We Włoszech niewiele ponad 20 :sad:
Pliszek - 2011-05-07, 16:53

Loxon80 napisał/a:
Mam nadzieję że przez zimową aurę jaką mieliśmy 3 maja nie padły bo coś tu nie gra moim zdaniem
No własnie!!! To dziwne ze zaraz prawie polowa maja a tu takie ubytki w jaskółkach:( Albo Jaskołki "wyczuły", ze bedzie taka pogoda i przyleca pozniej np: pod koniec maja jak sądzicie???
Loxon80 - 2011-05-07, 18:07

Jeśli chodzi o jerzyki to raczej sobie poradzą znając ich wybitnie podniebny tryb życia.Pewnie odleciały w cieplejsze rejony gdzie pokarmu jest pod dostatkiem i wrócą do nas kiedy pojawią się dogodniejsze warunki.Najwyżej będą miały opóźnione lęgi w tym roku.Wydaje mi się że jaskółki mogą miec większe problemy bo z tego co się orientuje jak już przylecą to nie odlatują zbyt dalego od swoich miejsc lęgowych :sad:
Trzymając się tematu jerzykowych budek to mam pytanie do tych,ktorzy mają je zainstalowane.Czy jerzyki już się zadomowiły w nich?

Anton - 2011-05-07, 19:22

Loxon80 napisał/a:
Trzymając się tematu jerzykowych budek to mam pytanie do tych,ktorzy mają je zainstalowane.Czy jerzyki już się zadomowiły w nich?

W roku ubiegłym jerzyki zasiedliły u mnie jedną budkę, więc teraz oczekuję niecierpliwie na ich przylot. No zobaczymy czy wrócą, budek czeka sztuk 6 :smile:

piotrk - 2011-05-07, 23:27

Moja budka "jerzykowa" wisi 5 dni i czeka na lokatorów. Zobaczymy czy się uda, a co do samych obserwacji to pierwsze osobniki widziałem nad Bydgoszczą 2 maja lecz dopiero dzisiaj pojawiły się w większej liczbie.
marioptak - 2011-05-10, 19:30

W piątek 6 maja na moim balkonie pojawił się taki oto twór - "skrzynia jerzykowa".
piotrk - 2011-05-10, 22:09

Swietna robota! Gratuluje i trzymam kciuki:) Oby wszystkie zajęły jerzyki.
amikosik - 2011-05-15, 19:11

Mariusz, daj więcej fotek tej konstrkcji. Jak się to otwiera? Jak jest przymocowane?

Dziś w mojej skrzynce na balkonie nocuje para jerzyków. Wkrótce sprawdzę czy to te lęgowe z poprzednich lat.

amikosik - 2011-05-15, 20:17

Mariusz, widzę że jesteś bardzo zdolnym projektantem. Mmusisz koniecznie wziąc udział w konkursie:
http://stop.eko.org.pl/po...e=article&id=82

amikosik - 2011-05-16, 21:58

Po odczytanych obrączkach wiemy na pewno że to ta sama para jerzyków wróciła do swojej skrzynki.
marioptak - 2011-05-23, 18:17

Co do konkursu to zdecydowanie nie dla mnie.
Poniżej kilka fotek mojej szafy.

boo9 - 2011-05-27, 10:07

Czy autor byłby uprzejmy podać status zasiedlenia budek ?
Basior - 2011-05-27, 11:03

boo9 napisał/a:
Czy autor byłby uprzejmy podać status zasiedlenia budek ?

budki wiszą od niedawna, jerzyki latają dookoła, czekamy...

natomiast na Bielanach: http://www.bocian.org.pl/...e-obserwatorium
zapraszamy!

boo9 - 2011-05-27, 13:35

Przepraszam, żle postawiłem pytanie

marioptak - czy mogłbyś podać stan zasiedlenia twoich budek - tych ze zdjęć ?

marioptak - 2011-05-27, 15:43

boo9 napisał/a:
Przepraszam, żle postawiłem pytanie

marioptak - czy mogłbyś podać stan zasiedlenia twoich budek - tych ze zdjęć ?

Tak jak napisał Basior, skrzynki wiszą od niedawna. Jerzyki latają bardzo blisko ale do skrzynek nie zaglądają. Cały czas wabie odtwarzając głosy pary jerzyków z gniazda.

boo9 - 2011-05-28, 13:59

@marioptak, a te budki po drugiej stronie balkonu, co tam się dzieje ?
http://forum.bocian.org.p...p?p=61120#61120

Nawiasem - do kiedy wabić nagraniem ? tzn do kiedy jest szansa na 'nowe pokolenie' ?

marioptak - 2011-05-28, 23:50

boo9 napisał/a:
@marioptak, a te budki po drugiej stronie balkonu, co tam się dzieje ?
http://forum.bocian.org.p...p?p=61120#61120

Nawiasem - do kiedy wabić nagraniem ? tzn do kiedy jest szansa na 'nowe pokolenie' ?

Niestety to już przeszłość.
Przeprowadziłem się a na starym balkonie nie ma już skrzynek.

marioptak - 2011-05-28, 23:51

co do wabienia - to ja wabię cały czas
a "nóż widelec" coś się trafi

Loxon80 - 2011-06-03, 10:05

Jerzyki zaczęły się interesować moimi budkami.Krążą blisko i czepiają się budek.Jednak nie wchodzą do nich.Czyżby "mieszkania" im się nie spodobały czy jest szansa że jeszcze zajmą budki?Może na razie robią rozeznanie czy jest bezpiecznie itp?
marioptak - 2011-06-03, 16:50

Zdecydowanie robią rozeznanie. Jak już się czepiają skrzynek to 90% sukcesu :-) .
U mnie się nawet nie czepiają :-( .

Loxon80 - 2011-06-03, 17:15

A co do wabienia.To mam je dalej stosowac czy przestac skoro się zainteresowały?Mam obawy że wabienie może je zniechęcic gdyż działa to na zasadzie"budka jest zajęta"No chyba że pomyślą że zajęta jest ta obok(mam 2).Jak to dokładnie działa?
marioptak - 2011-06-06, 19:44

Ja wabiłem jerzyki do momentu aż zaczęły wchodzić do skrzynek.
boo9 - 2011-06-10, 16:00

marioptak napisał/a:
Ja wabiłem jerzyki do momentu aż zaczęły wchodzić do skrzynek.

No to ile jest w tym bloku lokatorów teraz ?

marioptak - 2011-06-13, 15:54

W tym "bloku" nie ma nic.
Moja wypowiedź dotyczyła poprzedniego mieszkania :-) .

Loxon80 - 2011-06-18, 09:12

Moje budki dla jerzyków jak na razie puste,ale dziś rano miałem ciekawe spotkanie.Po wejsciu na balkon spostrzegłem siedzącego na nim ptaka.Nie uciekał więc pomyślałem że doznał byc może jakiejś kontuzji więc chciałem go złapac,ale odleciał i usiadł pod budkami dla jerzyków czepiając się ściany bloku.Podejrzewałem też że może to byc młoda jaskółka,ale po kilku minutach odleciał na drzewo niczym dorosły ptak.Załaczam jego zdjęcie i proszę fachowców o odpowiedz co to za gatunek?
Pliszek - 2011-06-18, 12:46

Ten ptaszek to Kowalik. O ile sie niemyle?!
Modry1994 - 2011-06-18, 17:35

Kowalik.
filo - 2011-06-22, 11:17

Witam, chciałbym pomóc jerzykom a zarazem sobie (walka z komarami) i udostępnić budki jerzykom. Jest jedno ale, mieszkam w niewysokim domu < 5m. Czy w naszych warunkach ma sens stawianie wieży (z ang. swift-towers) o wysokości max 5-6 m ? Z tego co wyczytałem wieże te kierowane są głównie do gatunku opisywanego jako jerzyki kominowe (swobodne tłumaczenie chimney swifts) i zastanawiam się czy z takich "kominów" skorzystają nasze jerzyki ? Może po prostu na 5m słupie umieścić kilka budek. Podzielcie się Waszą wiedzą i doświadczeniami.
Basior - 2011-06-23, 23:42

Jak możesz ustwić słup z budkami to od razu może troche wyższy, tak z 7 m minimum, co prawda nawet na 5m zdarzają sie gniazda jerzyków, ale im wyżej tym lepiej i oczywiscie dolot bez przeszkód. A w celu szybszego zasiedlenia wabienie. Nie znam jerzykow kominowych... W Anglii sa takie same jak u nas, montuj budki i powodzenia.
Loxon80 - 2011-06-24, 12:26

filo pomyliłeś jerzyka z Kominiarczykiem amerykańskim,o którym jest co prawda również sporo informacj w internecie.Nawiasem mówiąc Kominiarczyki są z tej samej rodziny co jerzyki.Zamieszkują jednak tylko i wyłącznie Ameryki.W UK występuje dokładnie ten sam gatunek jerzyka co u nas,a więc śmiało możesz budować wieżę z budkami.5 metrów to rzeczywiście trochę nisko.Proponuję przynajmniej 6 choć uważam to już za absolutne minimum.Pozdrawiam.
Anton - 2011-06-24, 19:36

U mnie, jerzyk podlatuje dziś wiele razy pod dach stodoły dokładnie tak i w tym miejscu gdzie oknówki karmią w gnieżdzie młode, aż się boję by nie czepiał się gniazda jaskółek i go nie zniszczył. Kilka nowych budek dla jerzyków , które rok temu zawiesiłem wysoko na ścianie obok budki B, w której drugi już rok , po szpakach gniazduje para jerzyków, jak na razie nie zasiedlone. To pokazuje, ile znaczy dla jerzyków, przy zajmowaniu miejsc legowych, przykład innych ptaków.
Pliszek - 2011-06-24, 20:24

Ja bym tez chętnie powiesił budki dla jerzykow no ale u mnie w miejscowości niema jerzyków nie wiem dlaczego a pożywienia , owadów jest mnóstwo!
ondre - 2011-06-28, 14:09
Temat postu: Witam :-) i o natychmiastową pomoc proszę :-)...
Witam miłosników jerzyków!!
To mój pierwszy post bo zalogować się na to forum był prawdziwy horror. Teraz nie było mnie przy kompie z 3 tyg. i o dziwo gdy wszedłem logowanie powiodło się :green: Ale to nie ważne. Ważne że gdy wróciłem na sąsiednim wierzowcu w którym zawsze obserwowałem moje jeżyki wieczorem widze pełne rusztowanie. A od dołu zaczynają klaść styropian. Poradźcie szybko jak zareagować :?: Pracownicy o niczym nie wiedzą i smieją się..ich szef mnie olał z uśmiechem poradżcie szybko bo po paru dniach bedą zaklejone gniazda styropianem. Widziałem tu taki formularz do inspektora ochrony przyrody ale teraz nie wiem gdzie jest...pokierujcie mnie szybko to zadziałam
pozdrawiam Andrzej- Bytom

TB - 2011-06-28, 20:25

To tak - zadzwoń do/na
- policja - złamanie prawa
- regionalna dyrekcja ochrony środowiska z Twojego województwa
- warto wykonac tel do Mariusza Grzeniewskiego z TP Bociana - http://www.bocian.org.pl/kontakt -
Powodzenia! :smile:

cadaver - 2011-06-28, 21:05

I koniecznienapisz, jakie efekty osiągnąłeś. Pozdrawiam!
ondre - 2011-06-30, 10:04

Witam! :sad: Niedługo przyślę Wam fotki jak na śląsku w wielkim mieście, końcem czerwca zakleja się styropianem otwory stropodachowe, do których wlatywały jeszcze niedawno ptaki. Teraz już nie bo rusztowanie i siatka ochronna na nim odstrasza je skutesznie.
Zarządca budynków powiedział mi wprost, że ma zgode inspekcji budowlanej i tam mam sobie gadać :!: Zgłosiłem sprawe oficjalnie do Katowickiego RDOŚ :!: Zero! słownie i faktycznie zero reakcji. Służba Miejska nie przyjechała wogule zobaczyć bo jest zgoda inspekcji budowlanej czyli wszystko OK!!!! Panie z "Ratujmy Ptaki" zaatakowały miejski UM mailami, ja tez to zgłosiłem telefonicznie, i nic!!! A fachowcy jadą z robotą. Są już na 7 piętrze. Ciekawe co zrobią z tymi otworami :?:
A ten kolega niech nie pisze lepiej o policji i złamaniu prawa lepiej :!: Chyba nie wie gdzie żyje!Prawo jest tu dla tych co przy władzy. Urzednik podpisze im wszystko by mieć zabezpieczoną dupę. I tu jest zgoda na termomodernizację więc co jest łamane???
Żygać mi się chce, że musze żyć w tym kraju. A teraz znów przed wyborami te fałszywe mordy będą się wdzięczyć do ludzi by dorwać się do koryta!A potem dawać kolesiom zwolę na wycinanie hektarów lasu bo ten chce nachapać się na wyciągach. Załatwiac przetargi swoim i ocieplać kiedy się da jak się da, mordować wszystko przy tym co lata w powietrzu i siedzi w trawie. I w poczuciu bezkarności cieszyć się zarobioną mamoną :!: Ile ta zgniła jewropa to jeszcze wytrzyma??

Piotreczek - 2011-06-30, 13:58

ondre, napisz gdzie ta sytuacja ma miejsce.
Mirek - 2011-06-30, 15:47

ondre napisał/a:
Zgłosiłem sprawe oficjalnie do Katowickiego RDOŚ

Tzn. wysłałeś pismo? Najlepiej tam zadzwoń i zapytaj czy sprawa jest w toku. Może jednak coś się dzieje o czym nie wiesz?! Jak nic nie zdziałali to trzeba oficjalnie zgłosić fakt do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego - najlepiej, żeby w trybie pilnym zgłosił to rdoś i zażądał wstrzymania robót. Potem powinna zebrać się komisja i ustalić dalszy tok postępowania. Najlepiej, aby w trybie pilnym jakiś znany ornitolog wykonał opinię ornitologiczną, w której zawarte będą informacje, gdzie są ptaki i jaki może być dalszy harmonogram robót. I oczywiście zaproponował sensowną kompensacje przyrodniczą - tj. montaż budek dla jerzyków. Ściany z jerzykami powinny być pozostawione (nie robione) do odlotu ptaków, tj. do ok. 20 sierpnia.

ondre - 2011-06-30, 15:50

To dzieje się w Bytomiu - Szombierkach na ul. Pomorskiej 6 i 8 jak pojedziesz na Bytom ul.Zabrzańską, przy nowym kościele skręć w lewo i jesteś na miejscu. Na tą chwilę powycinali otwory w styropianie klejonym na otwory stropodachowe i opuścili górną część tej siatki ochronnej (choć nie na całym). To już sukces :green: Bo wieczorem jerzyki mogą skorzystać z tego. Czy ich ktoś pchnął do tego czy sami to nie wiem. Ale kleić i cały dzień tłuc obok gniazd lęgowych to i tak barbarzyństwo :neutral:
ondre - 2011-06-30, 16:17

Mirek! Masz 100%racji budki powinny być w ramach rekompensaty :green: tylko kto te koszta poniesie? Kto każe to zrobić zarządcy? Jak powedziałem o lęgach jerzyków to bezczelnie powiedział mi iż to sprawa inspektora budowlanego a nie jego.Na sąsiednich budynkach ul. Pomorskiej ocieplali zimą 2009/2010 i nikt budek nie założył a otwory zatkali plastykowymi siatkami. Jak oni też nie założą to zostaną jeszcze 3 takie podwójne 10-piętrowce (jeden w którym mieszkam)nieocieplone. Te będą robione w 2012r. I wtedy na jerzyki nie będzie miejsca w tej części Szombierek. :roll:
Zrozumcie iż zarządcy i szefowie firm budowlanych o tym wszystkim wiedzą ale udawają głupich by tego nie robić, bo to wygodniej i taniej udawać głupa. Mnie dobiło psychicznie iż Inspektor Budowlany! Osoba wykształcona, doświadczona zawodowo mająca liczne kursy szkolenia, daje takie zezwolenie i wtedy hulaj dusza :twisted:
To wszystko o czym piszecie to tylko teoria. A ja z okna widzę fakty, brutalną prawdę. A gdy dzwonię, słysze niechęć do problemu no i do mnie...pozdrawiam
ps. Mirek, jeżeli się ktoś zajął to chwała Bogu!a nie ludziom na stołkach odpowiedzialnym za to :!:

zoomaniak - 2011-07-01, 09:21

ondre, przede wszystkim rób jakąś dokumentację fotograficzną tych miejsc lęgowych jerzyków na tych trzech blokach w których termomodernizacja ma być przeprowadzana w 2012 roku. To bardzo ważne żebyś dysponował takimi zdjęciami bo wtedy masz dowody "czarno na białym" - tak przed inwestorem, jak przed wykonawcą jak i Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.

W międzyczasie możesz śmiało wysyłać listy/maile do spółdzielni z różnego rodzaju informacjami o termomodernizacjach i ptakach. Fajne ulotki i dobre informacje znajdziesz na stronie www.stop.eko.org.pl . Gdyby okazało się, że któremuś z twoich sąsiadów też na ptakach zależy to łatwiej w grupie naciskać niż w pojedynkę.

Przy każdej okazji możesz stosować pewien zabieg. W moim przypadku zaczyna ten zabieg powoli odnosić sukces, czyli suche informacje że...

Mają zatsosowanie:
1. Ustawa o ochronie zwierząt z dn. 21 sierpnia 1997 (Dz. U. 2003 nr 106, poz. 1002 ze zm.)
2. Ustawa o ochronie przyrody z dn. 16 kwietnia 2004 (Dz. U. 2009 nr 151, poz. 1220 ze zm.)
3. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (Dz.U. 2004 nr 220, poz.2237)
4. Ustawa prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 (Dz. U. 2006 nr 156, poz. 118 ze zm.).
5. Kodeks Karny (ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r., ze zm.)
6. Ustawa o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie z dn. 13 kwietnia 2007 (Dz. U. 2007 nr 75, poz. 493)

Te ustawy sobie przepisz albo wydrukuj, i powołuj się na nie bez względu z kim prowadzisz rozmowy (administracja, inwestor, wykonawca, straż miejska czy policja). Jeśli dodatkowo podeprzesz się dokumentacją fotograficzną, szacunkowym opisem liczebności jerzyków i będzie "Was" więcej niż Ty sam, to już powinno być łatwiej egzekwować prawo, a przede wszystkim łatwiej zapobiec jego łamaniu i wyrządzaniu szkód na przyrodzie.

Oczywiście, dobrze jest też zainteresować tematem jakieś lokalne media - bezpłatne i płatne gazety, portale lokalne :)

wieslawbaginski - 2011-07-02, 10:44

Nie zauważyłem tej sprawy, bo zamieszczona została dość niefortunnie w wątku o budkach, proponuję by moderatorzy przenieśli ją do wątku dotyczącego termomodernizacji. Pechowo się składa, sprawa zaczęła się przed weekendem, a w tym czasie w Polsce prawie nic nie działa, zobacz sprawa bydgoska z kwietnia br. http://forum.bocian.org.p...er=asc&start=60 ,bo wszyscy świętują.
Zdaje się ,że katowicka RDOŚ ma najlepiej w Polsce opanowaną sprawę ochrony jerzyka, przynajmniej tak to wynika z świetnych instrukcji jakie zamieściła na swojej stronie:
http://katowice.rdos.gov....nkowa&Itemid=68
i temat ten został doskonale spopularyzowany wśród administratorów budynków, zapewne również wśród działających na tym terenie http://www.administrator2...isk-ptakow.html
Wszystko wskazuje, że przyczyną tego stanu rzeczy nie jest niedoinformowanie osób które się tym tematem zajmują.
Ondre, napisz co się w tej sprawie aktualnie dzieje?
Pozdrawiam

ondre - 2011-07-02, 12:31

Panie Bagiński!
Zostaw Pan ten temat tu przy jeżykach, najwyżej skopiujcie sobie tam do termomodernizacji.
Co takiego zrobił RDOŚ z Katowic??Do tej pory NIC!!!! Kto czyta ich stronę internetową?? Zarządcy??? Nieeeeee ich to nie obchodzi. Piszę powyżej, jak zareagowałem to powiedziano mi wprost ich to nie obchodzi, tam jest PINB on dał zezwolenie. czyli na zezwoleniu nie ma nic o ptakach albo jest ze ich tu nie ma!I wykonawce i inwestora to nic nie obchodzi bo zezwolenie jest. Jak zbadał sprawę PINB Bytom??? Ja 20 lat tu mieszkam, od co najmniej nastu przez okno obserwuje wchodzące jerzyki i kawki i zareagowałem gdy zaczeli w czerwcu ocieplać. Zrobiłem to co każdy obywatel powinien zrobić gdy widzi głupotę ludzką. I co???? I urzednicze BEEEEE. Zarządce to nie obchodzi, Urzednik RDOŚ idzie na urlop, obiecuje posłąć służbę miejską. Dzień się kończy służby nie ma a chłopcy na rusztowaniach szaleją ze styropianem że hej. Na drugi dzień piszę fax do RDOŚ pomagają panie z Ratujmy Ptaki i co ??? i dalej nic. Otwory zaklejone tyle że w co którymś chłopcy zrobili dziurę, nie we wszystkich. Ale to daremne jak stoi rusztowanie z siatką i wieczorem tylko przy nim krąży parę osobników i obija się o nią z krzykiem criiii. Przy innych nieocieplonych już powpadały do swoich siedlisk. Nakręcam to aparatem ale cóż mało się znam na filmowaniu. No i przyszedł piątek, pani z Ratujmy Ptaki dzwoni do dyrektorki PINB w Bytomiu a ta jej mówi że ona przed chwilą dostała maila że w tym budynku są ptaki!!!A chłopcy od styropianu zostawiają wszystko bo fajrant!!Kpina głupota, niekompetencja,samolubstwo urzędnicze wszystko tu wyszło przy takiej z pozoru błachej sprawie. A jerzyki??jerzyki dalej nie wejdą cały weekend bo nikogo tu nie ma a otwory zakryte siatką....
A dla odmiany gdy włanczam telewizor widzę napuszone pyski rządzących bo oni rządzą europą...narazie
Andrzej

wieslawbaginski - 2011-07-02, 18:22

Ondre, dziękuję za szybką odpowiedź, mimo wszystko uważam, że informacje o sprawach nie cierpiących zwłoki, a dotyczące zamurowywanych ptaków ( przecież nie dotyczy to tylko jerzyków) podczas prac ociepleniowych (termoizolacyjnych) powinny być zamieszczane w jednym miejscu.
W przeciwnym wypadku będzie podobnie jak z tą sprawą, nie dowiedziałem się o niej , więc nie mogłem napisać do uczestniczących w niej instytucji, nie wiem czy by to pomogło, ale im więcej osób i organizacji będzie interweniować ( a zgodnie z prawem może każdy) tym szybciej może one zrozumieją, że nie dostrzegać problemu na dłuższą metę się nie opłaci. Wiem,że niektóre "szarpane" podmioty pomimo umorzenia spraw, czy symbolicznych kar, jak ognia boją się później podobnych spraw. Ostatni link jaki przytoczyłem nie był stroną RDOŚ, lecz dotyczył czasopisma dla zarządców nieruchomości.
Kończę już na tym wątku, dalej będę pisał na wątku termomodernizacja. Spróbuję podziałać w poniedziałek na tyle na ile jest to możliwe na odległość i z takim opóźnieniem.
Pozdrawiam

Loxon80 - 2011-07-05, 21:31

Mogę potwierdzic że Ondre ma rację.Wysłałem maila w sobotę do RDOŚ do Katowic z pytaniem co robią w tej sprawie.Nie otrzymałem do tej pory żadnej odpowiedzi.Powołałem się na firmę w której pracuję,a więc Radio ESKA.Nie dało to najmniejszego rezultatu jak widac.Mam w tej chwili urlop,ale w miarę możliwości mogę zadziałac w tej sprawie tylko ciężko powiedziec czy to cos da.Przykre to bardzo:(W swoim mieście jeszcze w tym tygodniu planuje przeprowadzic akcję edukacyjną na temat ptaków w budynkach.O efektach działań poinformuję.
Pozdrawiam.

ondre - 2011-07-05, 22:23

Loxon 80!
Nikt Ci nie odpowiedział bo nikt też nic nie zrobił :green: Oprucz urzędniczych maili i telefonów :!: Dziś wysłałem filmik znów do RDOŚ i pani mi przysłała kopię pisma jakie elektronicznie wysłała do PINB,UM,Zarządcy...Pismo odpowiednie, powinno więc zadziałać. Niestety nie w tym kraju. Z tych zaleceń na budynku są tylko wykonane otwory w styropianie na starych otworach stropodachowych, ale cóż z tego gdy siatka jest na rusztowaniu i jerzyki po niepowodzeniach w jej sforsowaniu w ubiegłym tygodniu, teraz już nie prubują. Czyli pozostawiły miejsca lęgowe :sad:
Jak chcesz poślę Ci filmik jak dziś szaleli na tych niby otworach budowlańcy. Jaki ptak wejdzie do gniazda w takim ukłądzie :?: to niemożliwe jak tu się traktuje żywe stworzenia. Unicestwienie w majestacie prawa :!:

boo9 - 2011-07-13, 23:08

Czy młode jerzyki po pierwszym locie wracają na noc do budki ?
Czy też ich pierwszy lot to dzień opuszczenia budki na zawsze ?

marioptak - 2011-07-25, 12:21

Z informacje jakie otrzymujemy oraz z obserwacji gniazda z kamerą zainstalowanego na Bielanach wynika, że jerzyki nie wracają. Co ciekawe od wylotu młodych nawet dorosłe nie pojawiają się na noc. Ale tak naprawdę by stwierdzić na 100 % to potrzeba jeszcze wielu obserwacji. Obecnie obserwujemy jeszcze gniazdo w skrzynce na NFOŚiGW. Tam młode jeszcze nie wyleciały. Zobaczymy czy będą wracały.
boo9 - 2011-07-27, 22:25

commonswift.org chyba także pisali że nie młode nie wracjają

Nawiasem
> W piątek 6 maja na moim balkonie pojawił się taki oto twór - "skrzynia jerzykowa".
jak tam stan zajętoście "tworu" ?

marioptak - 2011-07-31, 22:13

stan zajęcia mojej skrzyni = 0.
boo9 - 2011-08-04, 18:40

W mojej budce jeszcze teraz są jerzyki, ale już między blokami nie widzę nic. Podejrzewam że zajęcie mojej budki nastąpiło póżniej (wabiłem nagraniem) i jest to póżny lęg.

Czy 'moje' jerzyki znajdą same drogę na zimowiska do Afryki Płn. ?

ondre - 2011-08-04, 20:12

Witam!
A u mnie na osiedlu coraz mniej jerzyków. Jeszcze niedawno w wieczornych gonitwach między blokami było kilkanaście osobników a teraz kilka. Chyba część już odleciała? jak Wy myślicie? jest to już ten czas? :grin:
pozdrawiam :lol:

Mirek - 2011-08-05, 05:04

ondre napisał/a:
jest to już ten czas?

Oczywiśie!

ondre - 2011-08-05, 21:37

Witam :wink:
Obserwuję też online jerzyki na stronce Ratujmy Ptaki. Budka nr 4 wczoraj jak i dziś. Rano pusta a teraz dwa lub trzy, czyli młody by wracał...popatrzcie też puki są jeszcze tutaj. Na moim osiedlu jeszce mniej dziś. A wchodzącego do stropodachu o zmroku widziałem tylko jednego..czyli odloty następują kolejno.

Loxon80 - 2011-08-09, 19:46

Sezon jerzykowy śmiało możemy uznac za zamknięty.Pojawiają sie co prawda jeszcze pojedyncze osobniki na niebie,ale są to ptaki które w tym roku miały opóźnione lęgi lub przelotne.Rzeczywiście budki na stronie "Ratujmy ptaki"to ewenement.Wygląda to tak jakby ptaki celowo się zmówiły i chcą wziąc jak najdłuzej udział w swoistym reality show :grin: .Niemniej zastanawiające jest to że młody jerzyk z budki nr.4 opuścił gniazdo i do niego powrócił.
Drąże w swoim mieście od pewnego czasu na róznych "szczeblach"temat ochrony jerzyków.Światełko w tunelu widzę ale nie chcę zapeszac i szczegółami podzielę się jeśli załatwie coś na 100%.Pozdrawiam serdecznie.

boo9 - 2011-08-09, 20:13

Loxon80 napisał/a:
Niemniej zastanawiające jest to że młody jerzyk z budki nr.4 opuścił gniazdo i do niego powrócił.

dziwnie bo na commonswift.org pisało że nie wracają.
W mojej budce chyba 2 dni temu odleciały młode, jeszcze 3-4 dni temu wyzierały przez dziurę "ciekawe świata" a teraz już ich nie ma i rodzice już nie zalatują.

Sławasz - 2011-08-27, 22:06
Jerzyki odleciały. Smutno niestety, nieuchronnie jesień idzie ku mnie przez park. W mojej budce były trzy młode - widziałam je jednocześnie, przepychały się do okienka. Tylko czemu były takie białe? Czy tak mają mieć ? SG
marioptak - 2011-08-29, 11:58

Zdecydowanie wszystko z nimi w porządku :-) Tak ma być.
ondre - 2011-09-03, 21:59

A w budce nr 1 jeszcze jest jak widze jerzyk. W ciągu dnia go nie było, czyli wraca. Oj on chyba już nie doleci do kraju swojego zimowania...
Natura - 2011-11-25, 15:12

Własnie dzisiaj tj.25.11.2011 r. zostały zawieszone ostatnie z 500 (słownie: pięćiuset) szt nowych budek lęgowych dla jerzyków. W 2009 było ich 50, w 2010 też 50 a w 2011 doszło aż 500. Wszystkie są umieszczone w blokowiskach osiedli Nagórki, Pieczewo i Jaroty.
Wielkie dzięki za stronę organizacyjno-formalną należą się p.Sebastianowi M. z PTOP, za sypnięcie kasą olsztyńskiej RDOŚ i WFOŚiGW.
Masowo zapraszamy jerzyki do Olsztyna !

Anton - 2011-12-28, 20:04

Natura napisał/a:
dzisiaj tj.25.11.2011 r. zostały zawieszone ostatnie z 500 (słownie: pięćiuset) szt nowych budek lęgowych dla jerzyków. W 2009 było ich 50, w 2010 też 50 a w 2011 doszło aż 500. Wszystkie są umieszczone w blokowiskach osiedli Nagórki, Pieczewo i Jaroty.

Co robicie, by taka zawieszona budka kiedyś nie spadła komuś na głowę?
Bo przecież drewno, z którego są budowane ulegnie rozkładowi.

Basior - 2011-12-29, 20:50

Anton napisał/a:
Co robicie, by taka zawieszona budka kiedyś nie spadła komuś na głowę?
Bo przecież drewno, z którego są budowane ulegnie rozkładowi.

1. Budki są wykonane z suchego drewna, zaimpregnowane drewnochronem i pomalowane farbą (szarą) przeciwko UV, daszek posiada spadek do przodu i jest obity blachą ocynkowaną 0,5mm. Montaż na kołki rozporowe przez tylną ściankę lub wieszaki. Zabezpieczenie przed wodą jak wyżej to podstawa. Dodatkowo warto wykorzystać wszelkie gzymsy i wystające obróbki blacharskie, które również zabezpieczają przed wilgocią.

2. Miejsce wieszania, w przypadku Olsztyna były to w większości nadbudówki na dachach, tam jakby budka spadła to na dach, w innych miejscach zawsze warto wieszać tak aby nie spadły np. na chodnik.

3. kontrola, co kilka lat trzeba sprawdzić stan budek, jesli sie widzi jakieś uszkodzenia lub tylna ścianka próchnieje bo woda zacieka to trzeba naprawić lub wymienić budki, ale na razie nie było jeszcze takiego przypadku w budkach zrobionych tak jak w pkt 1. Budynki drewniane odpowiednio zabezpieczone i konserwowane przeżywają zazwyczaj swoich konstruktorów :-) , dlaczego budki dobrze zrobione i zabezpieczone miałyby spadać?

Wieszanie na budynkach budek tradycyjnych, tzn. nie zabezpieczonych przed warunkami atmosferycznymi jest niewskazane... (Żywotność dobrej budki tradycyjnej to ok. 10 lat.) W przypadku cięższych budek, np dla kawek czy pustułek tylna ścianka lub całość powinna być wykonana z grubej sklejki wodoodpornej i zabezpieczenia jak w pkt 1.

cadaver - 2012-01-29, 17:42

Dwie sprawy - jak wygląda zajmowanie przez jerzyki skrzynek umieszczonych na nadbudówkach? Z reguły nie są one zbyt wysokie, a w końcu jakaś przestrzeń pod budka jest wskazana, ostatecznie jerzyki z reguły podchodzą do nich od dołu, nie wlatują w linii prostej. Przyznam, że jestem sceptycznie nastawiony do takiego mocowania.
W Kutnie wisi na budynkach ponad 140 skrzynek, mniej lub bardziej wygodny dostęp ( bez używania podnośników ) mam do około 70 z nich, więc są one czyszczone przed kolejnym sezonem i oczywiście wloty są zabezpieczane do maja, do przylotu jerzyków. W części z nich i tak gniazdują wróble ( na jednej ze szkół zamontowano 33 skrzynki i w 10 z nich były gniazda wróbli/mazurków ). Podejrzewam, ze nie ma szansy, żeby w skrzynce "zapakowanej" róznym materiałem przez wróble pojawiły się jerzyki ( oczywiście przy braku działań z naszej strony ). W sposób znaczący ogranicza to miejsca lęgowe.
To, co mnie pociesza to fakt, ze jerzyki w Kutnie gniazduja tęż pod blachą, umocowaną wzdłuż dłuższych ścian bloków - obserwuje to któryś sezon. Poza tym największa spółdzielnia mieszkaniowa w Kutnie pozostawiała otwarte stropodachy, nawet w tych budynkach, które przed ociepleniem były obite blachą na ścianach szczytowych, a wloty do stropodachu były własnie tam ukryte i całkowicie niedostepne. Poza tym kawki bardzo ładnie rozbijają te plastikowe kratki :)

marioptak - 2012-01-29, 19:29

Uważam, że skrzynki zajmowane wcześniej przez inne ptaki mają większe szanse na zajęcie przez jerzyki. Z moich wieloletnich obserwacji wynika, że jerzyki bardzo często podlatują do miejsc gniazdowania innych ptaków (często widząc np. wróbla podlatującego do szczeliny czy otworu lecą w jego kierunku i próbują się dostać do wnętrza). Poza tym bardzo dużo gniazd jerzyków w skrzynkach jest właśnie zbudowana na wcześniejszych gniazdach wróbli, mazurków, szpaków, sikor...
piotrk - 2012-02-03, 21:41

Witam
W Bydgoszczy ostatnimi czasy na blokach lokalnej spółdzielni mieszkaniowej (BSM) pojawiły się budki lęgowe dla jerzyków. Fajna inicjatywa i zorganizowana z dość dużym rozmachem, szkoda, że w internecie brak szczegółów dotyczących owej akcji.

Anton - 2012-02-04, 13:59

marioptak napisał/a:
Uważam, że skrzynki zajmowane wcześniej przez inne ptaki mają większe szanse na zajęcie przez jerzyki. Z moich wieloletnich obserwacji wynika, że jerzyki bardzo często podlatują do miejsc gniazdowania innych ptaków (często widząc np. wróbla podlatującego do szczeliny czy otworu lecą w jego kierunku i próbują się dostać do wnętrza). Poza tym bardzo dużo gniazd jerzyków w skrzynkach jest właśnie zbudowana na wcześniejszych gniazdach wróbli, mazurków, szpaków, sikor

Poprę te słowa moją skromną obserwacją. Moje budki dla jerzyków pod szczytem stodoły wiszą nie zajęte parę lat a w budce typu B, metr niżej na tejże stodole jerzyki gniazdowały już drugi sezon. Poprzednio przez szereg lat zajmowały budkę szpaki. W ostatnim roku gniazdowania szpaków kilka jerzyków często kręciło się w pobliżu także podlatując pod otwór.

boo9 - 2012-04-20, 01:38

Jaka jest minimalna odległości między wlotami do budek jerzyków w przypadku koloni budek ?

Chciałbym umieścić wlot na krótszej ściance, i zainstalować
2 rzędy po 5 budek w takiej konfiguracji,

czy otwory nie będą za blisko ?
w takim układzie otwory byłyby rozmiesczone co 23 cm poziomie i co 15cm w pionie

Loxon80 - 2012-04-21, 11:46

W tym roku swoje "jerzykowe" budki postanowiłem wywiesic wcześniej,już w marcu.Skłoniły mnie do tego Wasze doświadczenia związane z tym że jeśli inne ptaki zajmują budkę to potem przejmują je jerzyki widząc kursujące do nich ptaki.Wczoraj 20 kwietnia o 6 rano do jednej z moich dwóch budek zaczęly przystawiac się szpaki.Dzisiaj 21 kwietnia zdaje się że ścielą już gniazdo.Niewiem czy moje posunięcie było słuszne i czy bardziej zachęci czy zniechęci to jerzyki?W tamtym roku jerzyki czepiały sie juz moich budek,ale nie wchodziły do środka.Myślicie że ta zagrywka szybciej zwabi jerzyki do zasiedlenia moich budek?
boo9 - 2012-04-21, 12:49

Przegoń szpaki, 2 lata temu u znajomego na bloku szpaki zajęły budkę dla jerzyków i mają tam co roku, jakoś jerzyki nie mogą ich wygonić z tamtąd

Szpaki brudzą bardzo więc w zależności gdzie to masz to może być 'problem'

Jakie masz wloty ?
Tutaj masz wlot dla jerzyków odporny na szpaki
http://www.swift-conserva...ingProofing.htm
http://purplemartins-r-us...holes-a-17.html
Zrób go na poziomie podłogi.

Loxon80 - 2012-04-21, 16:53

Z wlotami wszystko mam w porządku.Ich średnica to 6,5 na 3,5 cm.W budce którą zajął szpak(ze wstępnych obserwacji wynika że jest sam) odległośc otworu od dna wynosi 4 cm.
W budce obok,która pozostała pusta 2cm.Szpak często siada na poręczy balkonu.Jeśli chodzi o brudzenie to nie przeszkadza mi żeby od czasu do czasu przetrzec posadzkę.Wynagradza mi tą niedogodnośc swoimi "trelami":).Żal mi go przeganiac.Mimo wszystko wolałbym aby skrzynki były zasiedlone przez jerzyki.

Anton - 2012-04-21, 20:20

Myślę że gdyby szpak wyprowadził w Twojej budce młode, miałbyś duże szanse by w następnym roku budkę zajęły na lęg jerzyki, zachęcone widokiem wlatujących doń karmiacych szpaków, zwęż tylko otwór tuż po wyprowadzeniu lęgu przez szpaka do 30 mm. wysokości i 65 mm szerokości, i szpak w następnym roku się nie przeciśnie.
Loxon80 - 2012-04-21, 20:31

Dzięki za wskazówkę odnośnie redukcji otworu.Myślę że jest jeszcze jeden sposób.Wystawic budki na początku maja przyszłego roku tak,aby szpaki nie zdążyły zając skrzynki? :wink:
Ponadto jeśli szpak nie znajdzie sobie "drugiej połowy" to myśle że jest szansa ,że jerzyki dadzą radę go eksmitowac jeszcze w tym roku.W końcu na dniach przylecą :smile:

Anton - 2012-04-21, 21:00

Pamietaj że jerzyki z trudem przyzwyczajają sie do nowych miejsc legowych, właśnie widok karmiacych i wlatujacych szpaków i wróbli ma ich zachecać do ich zajmowania w następnym sezonie.
A może spróbujesz wabienia jerzyków?

boo9 - 2012-04-21, 21:02

Ja ze swóich budek goniłem szpaki i wabiłem nagraniem,
Jerzyki w 1szym sezone na trzy budki załeły dwie.

Loxon80 - 2012-04-22, 11:06

boo9 miałeś rację co do tego że szpaki są strasznymi flejtuchami.Dziś o poranku mój balkon wyglądał fatalnie.Przy budce też jest nienajlepiej.Postanowiłem więc przegonic szpaka i zatkałem otwór wlotowy w budce do przylotu jerzyków.Mam nadzieję że one nie robią takiego bałaganu przy budkach jak szpaki bo nie chcę sie narażac sąsiadom z piętra poniżej? :wink:
Co do wabienia to robię to jak tylko zawiesiłem budki czyli od 2 lat.W tamtym roku było już spore zainteresowanie ze strony jerzyków.

Loxon80 - 2012-04-23, 18:34

Po zablokowaniu wlotu do budki,którą atakował szpak uważałem że mam już z nim spokój.Szybko jednak musiałem zmienic zdanie.Przed 6 rano rozpoczął dziś podchody do budki obok,co zdziwiło mnie bardzo,gdyż jest ona skonstruowana typowo pod jerzyka.Otwór 6,5 na 3,5 cm znajduje się 2 cm od podstawy i jest umiejscowiony na krótszym boku.Byłem więc zmuszony zablokowac do przylotu jerzyków i tą budkę.Niewiem czy to normalne zachowanie szpaków,ale mój nic sobie nie robi z tego że straszę go targając firanką,klaskając.Różnych sposobów już się chwytam.Teraz przylepiłem na szybie okna sylwetkę ptaka drapieżnego.Czy szpaki są naprawdę takie uparte i natrętne?Dajesz mu do zrozumienia że nie jest mile widzianym gościem, a on swoje i nawet przy tym nie jest zbytnio płochliwy.
marioptak - 2012-04-24, 08:40

Witajcie.
Wydaje mi się, że nie ma potrzeby przeganiać szpaków. Tym bardziej, że to czyn zabroniony prawem :-) . Obserwacje zdecydowanie potwierdzają większą zajętość skrzynek przez jerzyki tam gdzie były lub są inne ptaki.
W mojej 7-komorowej skrzynce bogatki wysiadują jaja. W ubiegłym roku jerzyki podlatywały do skrzynek ale nie czepiały się ścianek przy otworach.
Już nie mogę się doczekać maja. Przylot jerzyków dosłownie zbiegnie się z wylęgiem bogatek. Mam nadzieję, że kursowanie bogatek z pokarmem zwabi jerzyki. Poza tym w odległości kilkunastu metrów od mojej skrzynki jerzyki utraciły 3 swoje miejscówki z ubiegłych lat. Zatem czekam z niecierpliwiony...
A przy okazji mała ciekawostka dla miłośników. Na warszawskich Bielanach powstała pierwsza w Polsce wieża dla jerzyków

ondre - 2012-04-24, 13:59

Witajcie!
Jeżeli o szpaki chodzi to są one niebywale odważne i myślące. Dwa tygodnie temu na wsi gdzie mam zawieszoną budkę dla sikorek, próbował się dostać do niej szpak :green: A jego partnerka siedziała powyżej na gałęziach. Kiedy nie umiał wejść po "wymierzeniu"dziubem otworu, normalnie bo się klinował, zamienił się w jerzyka. Odfrunął kawałek dalej i z lotu wbił się w otwór. No i wtedy musiał mocno już trzepotać skrzydłami żeby wyleźdź z otworu :grin: Potem obydwoje poskakali obok popatrzyli z dezaprobatą na budkę(co sobie myśleli o mnie?) i odlecieli w kierunku lasu....
pozdrawiam :lol:

Anton - 2012-04-24, 19:49

I dlatego szpaki są tak ekspansywne i potrafią wygrać konkurencję o miejsce lęgowe z ptakami dużo większymi od nich np. z gągołem.
ondre - 2012-04-25, 20:03

:!: A więc wieszajcie szybko budki jeżeli nie powiesiliście jeszcze :green: Bytom 19 55 25 kwietnia ,zauważyłem pierwsze 3 jerzyki na niebie. Krążą miedzy wieżowcami, czyli nie zapomniały o Polsce :lol:
Loxon80 - 2012-04-25, 20:44

Są są,potwierdzam :wink: .W Skarżysku dzisiaj około 19 udało mi się dostrzec 5 sztuk,ale leciały bardzo wysoko.Jeżeli chodzi o budki to spokojnie.Miejsc lęgowych zaczną szukac za kilka dni.Ja swoje budki planuje im udostępnic w piątek po południu.Szpak dał sobie na razie spokój.Ale pojawia się kilka razy w ciągu dnia, siedzi na drzewie i obserwuje moje okno,więc tak na wszelki wypadek poczekam do weekendu :wink: Jeśli zajmie budke to nie będę mu jednak przeszkadzał.Teraz są już jerzyki więc może je zwabi?Kto wie...
boo9 - 2012-04-26, 00:25

Loxon80 - zawęź otwór do 30mm, ja miałem tak jak ty, otwór 35x65mm nad balkonem, co rano obs..ny balkoni szpaki dobierające się na serio do budki, noszenie materiału gniazdowego, zawęziłem otwór do 30mm i w końcu dały sobie spokój.
Szpaku u mnie w ogrodzie mają dwie budki więć krzywdy nie mają.
No i wabiłem, długo bo w tym rejonie miasta nie ma jerzyków - brak wysokich budynków, aż straciłem nadzieję, ale w końcu zasiedliły i wyprowadziły lęgi z dwóch budek.

marioptak - 2012-04-26, 18:38

Ciekawy filmik o jerzyka z Londynu
Loxon80 - 2012-04-27, 22:46

Właśnie odkryłem przed chwilą swoje budki.Posłuchałem Twoich wskazówek Marioptak i nie będę już niepokoił szpaka.Jerzyki wkrótce będą więc możliwe że go przegonią,ale mimo wszystko szpak to też miłe stworzonko tylko gdyby tak nie brudził... :wink:
boo9 - 2012-05-02, 10:14

marioptak napisał/a:
W piątek 6 maja na moim balkonie pojawił się taki oto twór - "skrzynia jerzykowa".

Jak stan zasiedlenia tych budek ?

marioptak - 2012-05-03, 21:07

Jak na razie w 2 od dołu komorze bogatki wysiadują jaja.
Jerzyków nie ma ale wabie nieustannie :-) .
Poza tym sporo jerzyków jeszcze nie przyleciało.
Czekam aż bogatki zaczną karmić młode. Będą się wtedy kręciły w tą i z powrotem. Jerzyki na pewno to zauważą :-) .

boo9 - 2012-05-03, 21:36

marioptak napisał/a:
Poza tym sporo jerzyków jeszcze nie przyleciało.

I to jest 'dobra' wiadomość bo myślałem że jakiś pomór bo niewiele ich widuję.
Jak to sprawdzić czy 'już' przybyła głowna populacja ?

U znajomego także bogatki zajęły taką budkę ale następne 9 budek to już przerobiłem otwory na szpako odporne otwory http://www.swift-conserva...ngProofing.htm.

U mnie w budkach też mam takie wejścia w kształcie wycinka koła. Dwa razy widziałem jak wisiał jerzyk przy otworze ale nie wszedł, zastanawiam się czy te otwory pedejdą jerzykom i coś wogóle się załapie.

cadaver - 2012-05-07, 00:59

Pytanie może nie w temacie skrzynek, ale dotyczące jerzyków - jeśli wpadłbym na wspaniały pomysł policzenia jerzyków w moim mieście to czy znacie jakieś dobre metody, żeby to liczenie przeprowadzić? W którym miesiącu i o jakiej porze dnia - oczywiście interesują mnie tylko dorosłe, jeśli zaufamy nauce i uznamy, że wracają co roku w te same rewiry :) ? Dzięki za podpowiedzi. Pozdrawiam
ondre - 2012-05-07, 16:35

Kolego Cadaver :!:
Pisałeś ten post bardzo puźno :!: na pewno byłeś już śpiący :lol: należało zamknąć oczka i powoli zacząć liczyć jerzyki :grin:

Natura - 2012-05-07, 17:13

ondre napisał/a:
Kolego Cadaver :!:
Pisałeś ten post bardzo puźno :!: na pewno byłeś już śpiący :lol: należało zamknąć oczka i powoli zacząć liczyć jerzyki :grin:

Hoho, ale Ciebie mądrala "ondre". Jesteś niegrzeczny.

Mirek - 2012-05-07, 18:31

ondre napisał/a:
na pewno byłeś już śpiący należało zamknąć oczka

Natura napisał/a:
Hoho, ale Ciebie mądrala "ondre". Jesteś niegrzeczny.

Moi Drodzy takie pogaduszki to może na pw, a nie tutaj... :evil:

ondre - 2012-05-07, 18:58

No to już grzeczny czekam, kto z Was powie jak policzyć jerzyki :?: :?: :?: :green: ten kto to powie, na pewno wie jak policzyć gwiazdki na niebie :lol: :lol: :lol: ....oj tak mnie dawno nic nie ubawiło jak pytanie o liczenie jerzyków... :grin: Od 20 lat obserwuję je corocznie bo gniazdują w sąsiednich wieżowcach :!: ale nigdy nie wpadłbym na pomysł by je policzyć :idea: a jeszcze dorosłe sztuki :!: :!: :!: ludzieeee :shock:
cadaver - 2012-05-08, 09:34

Kolego Ondre - w moim mieście, oprócz obserwowania jerzyków robię coś więcej ( dzięki interwencjom mamy u nas zainstalowane ponad 170 skrzynek ), więc chciałbym wiedzieć, jakie są trendy ( albo raczej jak duży jest spadek populacji ) i czy nasze działania mają jakis istotny wpływ. A co do metod liczenia to znalazłem już rozwiązanie, widać innych aż tak bardzo nie rozbawiło moje pytanie. Jednakże cieszę się, że wywołałem u Ciebie taką radość :) Pozdrawiam.
ondre - 2012-05-09, 17:58

Kolego Cadaver!
Cieszy mnie to że znalazłeś metodę obliczenia ilości jeżyków :!: No cóż w tym kraju wszystko jest możliwe. I są ludzie którzy na wszystko znajdą rozwiązanie :!: np politycy :green: Dlatego wierzę Ci na słowo że to zrobisz!Tak jak wierzę premierowi że będziemy drugą Irlandią :smile: Napisz nam jeszcze jaki błąd statystyczny będą miały Twoje obliczenia, i w jaki sposób ten bład ustalisz :?: No i czekam z niecierpliwością na wyniki :!: Oj szykuje nam się rewelacja naukowa :idea:

piotrk - 2012-05-20, 10:48

Witam.
Dziś na własne oczy przekonałem się o skuteczności budek lęgowych dla jerzyków. Otóż niedawno powieszono budki ( 30 szt. w trzech grupach po 10) na jednym z osiedli na bydgoskim Górzyskowie. Widziałem klika par wlatujących i wylatujacych z budek :lol: (będe musiał skontrolować pozostałe 20 budek). Smuci jedynie fakt umieszczenia na nich kolców. Wiem, jerzykom to nie powinno wyrządzić szkody ale trochę to sie kłóci z ideą ochrony ptaków.

Szybszy - 2012-05-20, 19:13

piotrk napisał/a:
Witam.
Dziś na własne oczy przekonałem się o skuteczności budek lęgowych dla jerzyków. Otóż niedawno powieszono budki ( 30 szt. w trzech grupach po 10) na jednym z osiedli na bydgoskim Górzyskowie. Widziałem klika par wlatujących i wylatujacych z budek :lol: (będe musiał skontrolować pozostałe 20 budek). Smuci jedynie fakt umieszczenia na nich kolców. Wiem, jerzykom to nie powinno wyrządzić szkody ale trochę to sie kłóci z ideą ochrony ptaków.

Widziałem takie kolce także na budce dla nurogęsi w Ujściu Wisły. Domniemywam, że to po to aby nie zagnieździł się tam np. grzywacz (gatunek powszechny) przez co budka może nie być atrakcyjna dla nurogęsi.

Sławasz - 2012-05-20, 22:13
Temat postu: budki lęgowe
A u mnie jest tak. Mam trzy budki - w założeniu dla jerzyków - jedna zawsze zajmowana przez jerzyki, jedna pusta, jedna zamiennie przez wróble i szpaki. Budki są na oknach w kamienicy przy parku. W tym roku chyba odkleiłam budki za wcześnie. W pustej i jerzykowej zainstalowały się szpaki, w trzeciej wróble. Bardzo mnie to zmartwiło. Widziałam wielokrotnie jak jerzyki wypędzały wróble, niestety wyrzucając z gniazda wróblęta, ale sądziłam, że szpaki się nie dadzą i biedne jerzyki będą musiały poszukać sobie innego miejsca. A jednak jerzyki przepędziły szpaki. Urzędują w swojej budce od kilku dni. I niestety znalazłam na chodniku pisklaki. Ale nie wiem czy to z moich budek. I teraz ma m w budkach jerzyki, szpaki i wróble. SG
ondre - 2012-05-21, 18:03

Sława :!: widzisz niekiedy chcąc pomóc w przyrodzie niechcący coś zepsujemy. Ale znowu nierobiąc nic, możemy skazać na wymarcie całe gatunki :!:
Ja w tamtym roku walczyłem jak lew z iwestorem ocieplającym w trakcie gniazdowania jerzyków sąsiedni wierzowiec (do dziś nie było sprawy w sądzie), efektem tego, wycięto siateczki w montowanych otworach do stropodachów :!: Tak tylko otwory są większe niż powinny być dla jeżyka i gnieżdżą się tam od tego czasu z powodzeniem kawki :grin: a jerzyki nie wchodzą od tego czasu tam :sad: Na osłodę mam jednak widok licznej w tym roku populacji, dziennie goniącej nad blokami, 20-30 osobnikowymi grupami z wrzaskiem sriiii :grin: No i takie to życie....

strusiol - 2012-05-22, 10:10

Witam.
W tym roku był mój "pierwszy raz" :)
Wszystko pięknie przygotowałem. Nawet budkę zaopatrzyłem w kamerkę. Z głośniczków odtwarzałem wabik. No i tyle. Żaden jurek nie chciał się wprowadzić do przestronnego mieszkanka.
Niestety mieszkam w takim miejscu, że pod prawie każdym oknem mam fragment dachu (mieszkam w kamienicy) w związku z tym nie jest zachowana zasada wolnej przestrzeni pod budką. W przyszłym roku zamontuję budkę na parapecie ostatniego okna, gdzie co prawda przestrzeń jest, ale jest też mocno ruchliwa ulica. Mam nadzieję, że im to nie będzie przeszkadzać.
Dzięki Wam i "Bocianowi" zacząłem obserwować ptaki a szczególnie jerzyki, których jak się okazało jest pełno w miejscach, które odwiedzam.
No nic. Taki wywód mi wyszedł :) . Dzięki za "zarażenie" i pozdrawiam

boo9 - 2012-05-22, 16:39

> W przyszłym roku zamontuję budkę na parapecie ostatniego okna
a nie zmieściłbyś tam parę budek, tak conajmneij 3, to stadne bestie i lubią towarzystwo, pozatym nie ma 100% zajetości budek

strusiol - 2012-05-24, 11:58

I tak uczynię. Muszę zacząć pracować nad argumentacją, by do tego pomysł.u przekonać również żonę :)
Sturnus vulgaris - 2012-06-15, 13:11

a w mej jerzykowej budce jest juz pusto młode pleszki wyleciały
marioptak - 2012-06-19, 15:51

W moim siedmiokomorowym hotelu bogatki karmią pisklęta z 2 lęgu.
Na dachu hotelu, w doniczce, kopciuszki także karmią pisklęta :-) .
Jerzyków jak nie było tak nie ma. Latają jak oszalałe ale do budek nie podlatują.

boo9 - 2012-07-01, 12:53

Mam dwie budki nad balkonem, w ubiegłym roku w obu były po dwa młode,
W tym roku tylko jedna zasiedlona, ale często wieczorami 4-8 jerzyków robi sztukasowe naloty.
tydzień temu widziałem suche skorupki na balkonie pod budką, świetnie pomyślałem, nowe pokolenie,
dzisiaj w rano widzę jajecznicę z jednego jajka na podłodze balkonu,

Budka ma uchylaną przednią ściankę - tą z wlotem.

Czy mogę zajrzeć do środka w celu sprawdzenia co tam się wyprawia ?
Jak tak, to o jakiej porze dnia ?

boo9 - 2012-07-30, 19:16

Sezon jerzykowy chyba dobiega powoli końca, widuję niewiele osobników, nawet w rejonach bloków gdzie są duże kolonie.
W Szczecinie - Na www.jerzykionline.pl z 7 pisklaków został tylko jeden.
U mnie z budki wyleciał wczoraj pisklak, jedynak, bo z drugiego zrobiła się jajecznica na balkonie. Wygląda na błąd konstrukcyjny budki, brak listewki oddzielającej gniazdo od reszty budki i się jajo pewnie wytoczyło, a wlot jest na poziome podłogi w celu zniechęcenia szpaków.

ondre - 2012-07-31, 19:51

A u mnie od paru dni ani jednego jerzyka na niebie. A było ich więcej niż w ubiegłym roku. Odchowały młode i wioo z tego paskudnego kraju! I mają rację :green: W tamtym roku były jeszcze do ok 10 sierpnia a w tym już 26, 27 lipca nie mogły wytrzymać tego co się tu dzieje....Mają absolutną rację :lol:
pozdrawiam :grin:

boo9 - 2012-08-28, 14:33

Czy można umieścić budki dla jerzyka na budynku od strony południowej ?
Czytałem że raczej nie, ale jakbym umieścił pod dachem jak na obrazku to czy byłoby OK czy lepiej nie ryzykować ?

Basior - 2012-08-28, 23:01

boo9 napisał/a:
ale jakbym umieścił pod dachem jak na obrazku to czy byłoby OK

OK, grunt ze są schowane, co prawda i tak nawet pod dachem bedzie ciepło, ale to nie to samo co budka wystawiona na bezpośrednie słońce.
Mamy zajete i z sukcesem lęgowym budki wystawione non stop na słońce, ale są zaizolowane styropianem lub mają pogrubiony daszek, a najważniejsze że są koloru białego. Między innymi budka w której była kamerka internetowa w Warszawie. Czyli jak się wie jak to można i od południa :-)

boo9 - 2012-08-28, 23:14

Te budki ze zdjęcia to strona północna, mam tam 11 budek, to co na zdjęciu + 3 jeszcze pod lewą krokwią, mógłbym zainstalować jeszcze 3 pod prawą krokwią ale strona północna zaczyna zarastać świerkami w odległości 15 m od budek, i obawiam się że może być kiepsko ze startowaniem z budki z tej strony, dlatego rozważam stronę południową, na próbę dałbym na południe te 3 budki, pod jedną krokwią (zachodnią) tak że do 12tej dostawałyby troche słońca, ale po 12tej to byłyby zacienione już całkowicie przez dach.
ondre - 2013-05-03, 16:49

Witam!
Mamy 3 maja a ja jeszcze jerzyka nie widziałem w tym roku. Fakt, że pogoda opuźniona i paskudna, ale wszystkie inne ptaki robią już swoje.... :cry:

boo9 - 2013-05-03, 17:58

ondre napisał/a:
Witam!
Mamy 3 maja a ja jeszcze jerzyka nie widziałem w tym roku. Fakt, że pogoda opuźniona i paskudna, ale wszystkie inne ptaki robią już swoje.... :cry:

Jaki rejon kraju ?

ondre - 2013-05-05, 12:19

Śląsk! Dzisiaj tj.5maja pojawiła się cała grupa między wieżowcami gdzie mieszkam. No bo dziś dopiero słońce wyszło po tylu dniach :-)Nie jest jeszcze tak liczna ta grupa jak każdego roku tutaj. Zobaczymy. Dwa bloki mają ocieplone i założone siateczki na otworach stropodachowych. No cóż w tych nie przypomniałem pracownikom o wycięciu tych siateczek, myślałem że pamiętają i kicha. W pozostałych mogą wlatywać zakłądali wycięte tulejki....
Loxon80 - 2013-05-05, 14:05

Witam.Mam pytanie.Czy w budce dla jerzyka mogą sie zagnieździc szerszenie?Pytam bo widziałem dziś tego owada przy mojej "jerzykowej" budce.Wydaje mi sie że jest za mała ale...
Jej wymiary to:długośc 28cm,głębokośc:16cm,wysokośc:10cm

boo9 - 2013-05-05, 15:19

U mnie zagnieździły się osy, szerszenie widywałem przy wlotach ale nie wiem czy tam mieszkał.
Loxon80 - 2013-05-06, 17:34

Hmm... a może to była osa.Wczoraj i dziś po południu obserwowałem budkę przez godzinę i nie zauważyłem już owada więc byc może dał sobie z nią spokój.Kurcze:w tamtym roku "meczył" mnie szpak w tym roku jakieś osowate(nie uśmiecha mi się miec takich żądlących sąsiadów).Wszystko tylko nie jerzyki.W dodatku otwory w budkach przerobiłem i teraz mają 3cm wysokości i 6 cm szerokości.
boo9 - 2013-05-06, 21:36

Znajomy ma 11 budek na bloku dla jerzyków od 2 lat, na razie mieszkają w nich, w jednej szpaki, w jednej sikorki, w dwóch wróble w tym roku zasiedliły. Jerzyki wkoło latają, ale na razie bez gniazdowania.
Loxon80 - 2013-05-06, 22:09

No cóż.Takie to specyficzne ptaki i trzeba miec cierpliwości sporo do nich.Zajrzałem dziś wieczorem do budek i odetchnąłem.Żadnej osy,ani zalążka gniazda nie stwierdziłem,a więc zdaje się że owad znalazł się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej porze:).Po prostu był przy wlocie budki przypadkiem albo mu się teren nie spodobał.Zrobiło się ciepło i dziś pierwszy raz tego sezonu jerzyki krążyły na moim osiedlu nisko, na poziomie trzeciego piętra.Za kilka dni rozpoczne tradycyjne już wabienie:)
boo9 - 2013-05-14, 00:37

marioptak napisał/a:

Jak jest stan zasiedlenia skrzyni jerzykowej ?

kosiarz - 2013-05-17, 23:05

Witam! Na obiekcie należącym do Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego zawisły skrzynki dla jerzyków. Cel stworzenia kolonii - stricte badawczy. Blachy, geolokatory i co nam jeszcze przyjdzie do głowy :) Dwa dni temu powiesiliśmy 20 skrzynek i zaczęliśmy wabienie i już dzisiaj mieliśmy pierwszego lokatora! Będę informował Was na bierząco o zasiedleniu skrzynek.

kmirko - 2013-05-18, 19:40

Pod koniec sezonu Jerzykowego 2012 powiesiłem podwójną budkę na 4p. swojego balkonu, w tym roku rozpocząłem wabienie głosowe. Jerzyki pojawiają się blisko budki, ale jeszcze nie wlatują do nich, jeśli choć jedna strona zostanie zajęta, wieszam kolejne budki. Budka wisi od strony południowo-wschodniej, przymocowana jest do sufitu za okapem i praktycznie zawsze w cieniu.

....

Wymiary budki

wysokość: 20 cm
szerokość: 25 cm
długość: 80 cm dzielona na dwie części
grubość ścianek: 18 mm
otwór wlotowy: 70x35mm
waga: 6,7 kg

wewnątrz: głębokość: ok 21, wysokość: ok 16 cm.

boo9 - 2013-05-18, 21:21

Kmirko - brawo !, ale masz jeszcze spoko miejsce na 4 takie skrzynie, czyli 10 budek w sumie, jak możesz lepiej zainstaluj od razu wszystko.
Ten trot to jerzykom się raczej nie przyda, o ile im nie przeszkadza, one muszą sobie swoją miskę wykleić.

Listwę dzielącą budką daj wyższa 2 razy, coby sie jajka nie wytoczyły

No i cierpliwość przy czekaniu to trzeba mieć sporą dozę.
U znajomego 10budek jerzykowych na 4 piętrze (osiedle) w ubiegłym roku, tylko sikorka zalęgła, jedną.
W tym roku latają ale jeszcze bez zajęcia.

U mnie 14 budek pod krokwią, 1 szy rok - 2 budki zajęte, 2 rok tylko jedna, w tym roku też tylko jedna, ale mam nadzieję że coś jeszcze zajmie w tym roku.

kmirko - 2013-05-18, 23:45

Dzięki, liczę że może w tym roku ptaki będą przynajmniej nocować w budkach.

Z tymi trocinami poszedłem za ciosem, po kontakcie z Panią Zofią Brzozowską z Fundacji Ratujmy Ptaki która używa trocin w swoich online budkach dla Jerzyków, jak widać z powodzeniem i akceptacją ptaków.
Trociny których użyłem, zostały oczywiście odpylone przez sito.

Dodatkowe budki chcę jeszcze powiesić w tym roku, wole jednak poczekać na ekipę która w lipcu ustawi rusztowania przy balkonach, będę mógł wtedy zrobić to w bezpiecznych warunkach.

Basior - 2013-05-21, 11:37

boo9 napisał/a:
Jak jest stan zasiedlenia skrzyni jerzykowej ?

jerzyków na razie brak...
kosiarz napisał/a:
Na obiekcie należącym do Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego zawisły skrzynki dla jerzyków. Cel stworzenia kolonii - stricte badawczy. Blachy, geolokatory i co nam jeszcze przyjdzie do głowy
Ekstra, prosimy o relacje na bieżąco z wynikami badań, szczególnie te geolokatory :-)

a teraz troche o nowej konstrukcji "jerzykowniku":
http://www.youtube.com/watch?v=m7SCKbmhKOI
http://www.bocian.org.pl/...em-jerzykownika

boo9 - 2013-05-21, 15:04

Chciałbym tylko potwierdzić własnym doświadczeniem słowa Andrzeja z tuby że "... jerzyki uczą się od innych ptaków gdzie są dobre miejsca ..."

U mnie 14 budek dla jerzyków pod krokwią i jedna zajęta, a już 3 rok idzie, wabię co roku. Za to w ubiegłym roku jerzyki w końcu sierpnia przez 2tyg nocowały w budce dla szpaków, budka na kawału deski 4m nad ziemią ale 2m nad tunelem foliowym i jedyny dostęp jest od strony tunelu, wprost niemożliwe warunku dla startu jerzyka z budki, a jednak jerzykom tam spasiło.

W tym roku szpaki zaczęły lęg jak zwykle, już karmiły młode, ale tydzień temu nastąpiła aneksja (i zapewnie rzeż młodych szpaków) budki przez parę jerzyków, zapewnie tej pary co nocowała rok temu.

Do tej pory zasłaniałem otwory do przylotu jerzyków ale chyba zmienię taktyke i pozwolę nie-jerzykom zasiedlić budki pod krokwią, myślę że w połączeniu z wabieniem powinno to przynieść szybsze zasiedlenie budek jerzykami.

kmirko - 2013-06-03, 22:56

Zdecydowałem się na wcześniejsze niż planowałem dodanie kolejnych budek i tak pod koniec maja 2013 na moim balkonie pojawiły się kolejne dwie podwójne budki dla Jerzyków, tym samym jest już miejsce dla sześciu par. Głośnik do wabienia umieszczony został na dachu i widać wyraźne zainteresowanie pojawiających się znienacka Jerzyków, więc faktycznie sposób działa. Niestety pogoda ostatnimi czasy nie rozpieszcza i ptaki zniknęły z nieba, trzeba poczekać na bardziej przychylną pogodę.

kmirko - 2013-06-22, 00:21

Nie ustaję w codziennych nawoływaniach z głośników. Z początkiem czerwca dołożyłem kolejny głośnik i umieściłem go wewnątrz jednej z bocznych skrzynek, ponieważ Jerzyki reagowały i coraz częściej przelatywały blisko mojego balkonu, a kilka razy zauważyłem że czepiały się wlotów budek, przed tygodniem postanowiłem o odłączeniu głośnika z dachu i nawoływaniu wyłącznie z głośnika w budce.

W temacie nawoływania, staram się to robić głównie rano i wieczorem, ale pojedyncze grupki często pojawiały się również w ciągu dnia i wówczas również stosowałem nawoływanie.

Wczorajszy upalny dzień był przełomowy, od rana nie widziałem Jerzyków, co mnie trochę zdziwiło, dlatego nie liczyłem że pojawią się wieczorem i ku mojemu zaskoczeniu po godz 20:00 nadleciały, pojawiały się co jakiś czas małymi grupkami, widziałem co najmniej dwa Jerzyki które wlatywały do osobnych budek, obserwację prowadziłem z pokoju z jednoczesnym nawoływaniem z głośnika w budce, z pokoju miałem widok tylko na środkową skrzynkę.
Przed zmrokiem z jednej z budek wyleciał jeden Jerzyk, natomiast w budce obok jeden z osobników pozostał, pod koniec dnia wyszedłem na balkon i ok. godz 21:30 słyszałem z budki ciche krótkie śrri kiedy ostatnia głośna grupka przelatywała koło balkonu.

Nie wiem czy mogę to uznać za sukces, ale Jerzyk nocuje w budce z czego się niezmiernie cieszę, będę jednak w następnych dniach nawoływał nadal, tak dla zwiększenia szans.

kmirko - 2013-06-22, 23:05

Kolejny wieczór i znów nocleg jednego jerzyka w budce, pokrzykiwał za każdym razem z budki jak tylko słyszał swoich przelatujących pobratymców, tym razem jest w jednej ze skrajnych skrzynek w której znajduje się głośnik, środkowa i prawa skrzynka puste. Wczorajszy zajmował środkową skrzynkę. (Czy to ten sam osobnik czy inny ?)
Basior - 2013-06-23, 12:03

Kmirko, gratulacje !
Sławasz - 2013-06-24, 19:15
boo9 napisał/a:

Do tej pory zasłaniałem otwory do przylotu jerzyków ale chyba zmienię taktyke i pozwolę nie-jerzykom zasiedlić budki pod krokwią

Nie wiem czy to dobry pomysł. Ja w zeszłym roku odkleiłam budki trochę za wcześnie i zaległy się szpaki. Potem przyleciały jerzyki i oczywiście eksmisja. Ale coś było nie tak. Często widziałam, że mają kłopoty z dostaniem się do budki, jakoś się zaklinowywały, a to skrzydło wystawało, a to ogon. A potem małe cały czas wyglądały z budki. Jesienią otworzyłam budkę i była zapchana po sufit. Zielsko, gałązki, nawet taśma magnetofonowa. Nie wiem jakim cudem jerzyki tam się mieściły. Budki tylko po jerzykach były puste. Swoją drogą to niesamowite jak te jerzyki z takim maleńkimi dziobkami dają radę szpakom. SG.

boo9 - 2013-06-24, 20:55

Jak już jerzyki zasiedlą budkę to można otwór zatkać do przylotu jerzyków, ale jak nie ma budki świerze to lepiej zostawić innym ptakom aby 'wskazały' jerzykom dostępne miejsce lęgowe. No i cągle odtwarzamy głosy jerzyków, najlepiej jak kolega kmirko, głośnik w budce.
kmirko - 2013-06-26, 12:27

Basior dziękuję

Głośnik przed dwoma dniami został wyjęty na zewnątrz, żeby nie zajmował miejsca w zasiedlanej aktualnie przez jerzyki budce.

Poniedziałek 24.06. wieczorem w trakcie rzęsistego deszczu, kilka jerzyków pojawiło się na moment, widziałem jak jeden z nich wleciał do budki w której był wcześniej głośnik i już został na noc.

Wtorek 25.06. zimno i wietrznie, niebo mocno zachmurzone, ok. godz 18:00 znów pojawiło się na moment kilka sztuk, widziałem jak dwa jerzyki w krótkim odstępie czasu wlatują do tej samej budki co wczoraj. Nie było słychać oznak walki, raczej przyjazne kwilenie. (czyżby para ?) Prawdopodobnie zostały już na noc. Wygląda na to że jedna z budek została oficjalnie zajęta. Jest dobrze.

Ja mam w planach zatykanie otworów po sezonie jerzykowym i odsłanianie ich 25.04, nawet jeśli budki nie zostały by zajęte przez jerzyki, tak też zrobiłem w tym roku.

Loxon80 - 2013-07-06, 14:29

Od początku sezonu intensywnie wabię jerzyki nagraniem.Nadal bez skutku.Podlatują blisko powyżej budki , obok , czepiają się ściany bloku,ale przy otworze jeszcze się nie pojawiły.Z moich obserwacji stwierdzam że szukając szczelin jerzyki nie kierują się tym co widzą a robią to na "czuja".A nóż coś się trafi.Czy to możliwe że nie widzą ewentualnych otworów?Z drugiej strony nie chce mi się wierzyc w tą teorie gdyż podlatują do obdrapanego miejsca na ścianie sąsiedniego bloku,który wygląda jak otwór.Głośnik z którego odtwarzam nagranie umieszczony jest około 1 metra od budki.Czy umieszczenie go przy niej lub w niej znacząco mogłoby pomóc?A może lepiej pozostawic im "wolną rękę" i po jakimś czasie bez wabienia metodą "prób i błędów' odnajdą budkę?Dodam jeszcze na koniec miłą wiadomośc.Z roku na rok jerzyków w moim pobliżu jest coraz więcej,około:50 sztuk.Znalazły też szczelinę w moim bloku.Pozdrawiam.
boo9 - 2013-07-06, 19:29

Ja myślę że umieszczenie głośnika w budce zdecydowanie ułatwia jerzykom znalezienie wlotu. Patrz zasiedlenie u kolegi @kmirko.
kmirko - 2013-07-06, 19:59

Moc odtwarzanego dźwięku ma też znaczenie, jerzyki muszą przecież usłyszeć nawoływanie, ja miałem łatwiej ustawiając głośnik w pierwszym okresie wabienia na dachu bloku, był tak głośny że rozchodził się w eter osiedla, na początku ustawiłem go membraną do góry, jerzyki częściej krążyły nad głośnikiem niż przy budkach, później kiedy zainteresowanie było wyraźne rozpocząłem równoczesne wabienie z głośnika na dachu i dołożonego w budce aż przeszedłem na wabienie wyłącznie w budce.
Aktualnie jestem na wczasach, ale z informacji mojego syna który pozostał w domu, wiem że jerzyki wciąż pojawiają się przy budkach.
Jeśli wszystko pójdzie po mojej myśli, być może w przyszłym roku zainstaluje kamerę IP w jednej z budek i umieszczę podgląd na tworzonej stronie o Jerzykach, muszę tylko zaobserwować która budka jest najczęściej odwiedzana.

kmirko - 2013-07-13, 14:26

Jerzyk buduje gniazdo, znosi do gniazda źdźbła trawy, liście, piórka itp. Nocuje w budce.
Foto z kamery IP zamontowanej w budce.

boo9 - 2013-07-13, 14:38

Co ten jerzyk tam wyprawia w tej budce ? przeca niedługo odloty, daj jakiś filmik na tubę co on tam kombinuje.
kmirko - 2013-07-13, 15:03

Będzie miał więcej czasu w przyszłym sezonie, żeby znaleźć partnerkę. Zakładając że to samiec.

http://www.youtube.com/watch?v=S31yLg5eA8U

kmirko - 2013-07-14, 23:24

Wygląda na to że budkę zajęła jednak parka. Jeden z nich ma trójkątne wcięcie w lotce, będę mógł go rozpoznać po przylocie w przyszłym roku.

Waldek - 2013-07-20, 09:55

młody jerzyk i jajo w budce na balkonie (domek najwyższy zamieszkany, niższy odwiedzany)

więcej na stronie z mojego balkonu: http://serwisy.umcs.lubli...icz/sikory.html

boo9 - 2013-07-20, 13:49

Waldek, jaka jest historia budki z jerzykami ? ile czekałeś na zasiedlenie ? wabiłes odtwarzanymi głosami jerzyków ?
boo9 - 2013-07-20, 20:53

Ale dolnej budki jerzyki ci chyba nie zasiedlą bo im przeszkadza ten kawałek czegoś co wystaje spod budki.
kmirko - 2013-07-20, 22:55

Zagajnik na balkonie, pomysł niezwykły, ale pewnie ogranicza swobodne poruszanie się po nim. Ktoś pomyśli że to wariactwo, ale kogo to obchodzi że "mam fortepian na suficie".

Jeśli chodzi o budki, to pewnie byłoby łatwiej jerzykom, gdyby były wszystkie podwieszone tuż pod poręczą balustrady. Wywieszone pranie raczej nie odstrasza jerzyków, na moim często suszą się kolorowe ubrania i mimo to jerzyki podlatują do budek.

Basior - 2013-07-20, 23:58

Waldek napisał/a:
więcej na stronie z mojego balkonu: http://serwisy.umcs.lubli...icz/sikory.html

fajny balkon :-)

Waldek - 2013-07-21, 15:21

Gdy w tym roku odkryłem gniazdujące, czteropokojową budkę, tym razem w poziomie, postawiłem na balustradzie, oczywiście przykręcając do niej. Już zaglądały do niej jerzyki.

Coś pod starą budką (odpływ nadmiaru wody z podlewania świerka) zmniejszę po sezonie lęgowym :wink:

pisklę i dorosły w budce z dzisiaj:

Anton - 2013-07-22, 08:04

Waldek, winszuję Ci cierpliwości w utrzymaniu tych drzew na balkonie. Coś podobnego jest w Rzeszowie przy ul. Powstańców. Tam cały kilkupiętrowy blok ma na balkonach głębokie, betonowe koryta, w których mieszkańcy sadzą różne iglaki. Ty takich koryt na balkonie nie masz, więc jest o wiele trudniej.
boo9 - 2013-07-22, 20:33

U mnie jerzyki wyprowadziły lęg w budce szpaków, po wygonieniu prawowitych użytkowników. Budka w pełnym słońcu i nisko nad ziemią (2m), jakoś im to nie przeszkadza. Ciekawe czy ta para młodych poradzi sobie z wylotem z takiej budki.
Basior - 2013-07-22, 23:51

boo9 napisał/a:
Ciekawe czy ta para młodych poradzi sobie z wylotem z takiej budki.
Jeśli dorosłe wychodzą to i potomstwo da radę, pazurki mają ostre od wyklucia...
Ale 2 m nad ziemią to chyba rekord? Marioptak znalazł gniazdo metr od dachu, w nadbudówce, no ale to było wysoko.

boo9 - 2013-07-23, 00:28

Basior napisał/a:
Ale 2 m nad ziemią to chyba rekord?

Dokładniej to jest tak
budka wysokość 4m, przy budce zaraz tunel foliowy wysokość 2.5m, długość 6-7m, potem ziemia.
Odloty: na tunelem, nad ziemią nisko 1m, i potem wznoszenie między drzewami.
Przyloty: nad ziemią 1m-0.5m, nad tunelem i do wlotu budki.

Zastanawiam się co z tą budką zrobić, budka w pełnym słońcu, bo 10m dalej na budynku mają 14 budek pod okapem dachu, na razie zajęta tylko jedna, Albo zabrać im tą budke i niech sie wprowadzają tam gdzie mają przygotowane, albo zrobić w tym samym miejscu budkę dla jerzyków a tą przenieść na drzewo, szpakom i tak obojętne gdzie będzie ich budka.

Waldek - 2013-07-23, 05:11

boo9 napisał/a:

Zastanawiam się co z tą budką zrobić

nic nie rób
one wiedzą lepiej
człowiek domyśla się różnych optymalnych warunków, ale nie wie wszystkiego ...
skoro w budce zamieszkały jerzyki, to jest to budka dla jerzyków, nie szpaków :lol:

Mirek - 2013-07-23, 07:58

Basior napisał/a:

Jeśli mowa o szpaku to kilka lat temu wstecz miałem lęg w budce na wysokości jakieś 1,5 m nad ziemią w biotopie parkowym, dość dzikim :)

Anton - 2013-07-23, 12:59

Pamiętam kolonię jerzyków pod okapem dachu mniej niż 3 metry nad ziemią , ale to dawno było. Pod tym samym dachem była zreszta kolonia oknówek.
Basior - 2013-07-23, 22:39

Mirek napisał/a:

Basior napisał/a:

Jeśli mowa o szpaku to kilka lat temu wstecz miałem lęg w budce na wysokości jakieś 1,5 m nad ziemią w biotopie parkowym, dość dzikim

szpaki to ja miałem dość licznie na wysokości 1 m i niżej, w budkach dla dudków, wiec to nie rewelacja, a mówimy o jerzykach :-)

Waldek - 2013-07-30, 11:09

odkrycie gniazda i lęgu jerzyków w budce (najwyższa dziura z pionowej - dziś już opuszczona), skłoniło mnie do powieszenia kolejnej budki - jeszcze tego samego dnia zaglądały do dziury :)
tę pojedynczą budkę zainstalowałem na oknie (jedną "ścianką" jest szyba okna do podglądania z pokoju, w mieszkaniu zasłonięta ciemną zasłonką)
a z rozpędu na balustradzie przykręciłem poczwórną budkę - też zaglądały do niej jeżyki w dniu założenia
utrudnia jednak dostęp/odlot do tej pojedynczej - zobaczymy za rok :)

kmirko - 2013-08-03, 22:45

Zbliża się koniec sezonu jerzykowego a ja tymczasem zapraszam na moją stronę o jerzykach na której w przyszłym sezonie będzie można podglądać poczynania z budki na żywo.
To wszystko na stronie jerzyki.mywebzz.com

Loxon80 - 2013-08-21, 21:50

Mamy 21 sierpnia a jerzyki z mojego bloku nic sobie z tego nie robia:)Codziennie widzę je wlatujące do otworu w bloku który "upatrzyły"sobie tego lata.W okolicy nie widzę żadnych innych par.Pozostały tylko one.Podejrzewam że po prostu miały opóźniony lęg bo raczej nic innego by ich tutaj już nie "trzymało".Pytanie czy tylko wytrwają i nie porzucą młodych kiedy przyjdzie "krytyczna pora"?Pogoda w przyszłym tygodniu ma byc sprzyjająca więc jestem dobrej myśli.Jak uważacie?
Mirek - 2013-08-28, 05:36

Bądźmy dobrej myśli - ja kiedyś miałem jerzyki 18 IX, które miały prawdopodobnie jeszcze młode!
Jarek P - 2013-08-28, 08:10

A ja 1 XI dwa młode jerzyki na strychu kościoła.
Mirek - 2013-09-08, 22:44

Jarek P napisał/a:
A ja 1 XI dwa młode jerzyki na strychu kościoła.

Niec nie wiadomo o tym fakcie - powinien trafić trafić tutaj: kartoteka-przyrodnicza.pl

Jarek P - 2013-10-01, 08:50

Mirek napisał/a:
Niec nie wiadomo o tym fakcie - powinien trafić trafić tutaj: kartoteka-przyrodnicza.pl

obserwacja z 2003 r. ? z kontroli budek płomykówkowych

marioptak - 2013-12-03, 18:58

Troszkę nowości w świecie jerzyków:
http://www.mmzielonagora....wa-dla-jerzykow
http://www.lzg24.pl/artyk...za-dla-jerzykow
http://www.palac.pl/ratujemy-jerzyki/

kmirko - 2014-02-15, 17:53

Wzorem entuzjastów jerzyków zza zachodniej granicy, chcę zastosować w swoich budkach platformy lęgowe.
Moja wersja jest z wydrążonym kulistym gniazdem o średnicy 10 cm i głębokości 2 cm, platforma ma grubość 2,5 cm i jest dopasowana do wielkości budki. Takie rozwiązanie ułatwi ptakom budowę gniazda, zapobiegnie przemieszczaniu się jaj poza obrys gniazda i będzie ułatwieniem przy jego czyszczeniu poza okresem lęgowym.
Mam nadzieję że jerzykom przpadnie do gustu :smile:

Basior - 2014-02-16, 19:26

kmirko napisał/a:
Wzorem entuzjastów jerzyków zza zachodniej granicy, chcę zastosować w swoich budkach platformy lęgowe.

Super!

Mirek - 2014-02-20, 20:21

kmirko napisał/a:
Takie rozwiązanie ułatwi ptakom budowę gniazda,

Fajna chałupka - podejrzewam, że jerzyki będą więcej pisklaków wychowywać w takim mieszkanku ;)

MRz

kmirko - 2014-03-12, 22:01

Garść informacji z czeskiej strony jak zachęcić jerzyki do zajęcia budek.

www.rorysi.cz

Krzychu55 - 2014-03-31, 11:01
Temat postu: Budki dla jerzykaM
Mieszkam w 4p bloku na 2 p.Mam zamiar zrobic budki legowe dla jerzykow.Budki /5szt/planuje zamontowac pod plyta balkonowa 3p.Chociaz jest to strona poludniowa nie beda narazone na promienie sloneczne ani na opady deszczu.Z moich obserwacji jerzyki najchetniej zajmuja ostatnie kondygnacje Mam nadzieje ze spodoba im sie u mnie.
boo9 - 2014-03-31, 16:56

> Mam zamiar zrobic budki legowe
Wrzuć zdjęcia jak zrobisz.

amikosik - 2014-04-07, 17:41

Dwie wieże staneły w Wilanowie

http://www.wilanow.pl/ind...d=34&Itemid=197

Krzychu55 - 2014-04-08, 08:17
Temat postu: Budki dla jerzykaM
Moja budowa budek dla jerzyka zbliza sie ku koncowi.Material to plyta osb grubosci1,2mm.Zastanawiam sie jedynie czy pomalowac sciane czolowa i jaki kolor bedzie odpowiadal jerzykom.Sciana blokowa ma kolor jasny cos w rodzaju rozowej.
kmirko - 2014-04-08, 11:52

Płyta OSB urodą nie grzeszy, warto ją pomalować nietoksyczną farbą choćby ze względu na estetykę, dobrze jeśli budka nie będzie zbytnio kontrastować ze ścianą bloku, podejrzewam też że jerzykom łatwiej będzie znaleźć ciemne otwory budki na tle jasnej farby. Ponoć jerzyki wolą jaśniejsze budki, chociaż nie wiem ile w tym prawdy. Warto też dodać że jasne budki będą się mniej nagrzewały w przypadku ekspozycji na słońcu. Podsumowując - jasne czy ciemne ? Jasne że jasne :cool: Powodzenia w zasiedlaniu.
Krzychu55 - 2014-04-08, 12:23
Temat postu: Budki legowe
Dziekuje za blyskawiczna porade.
szy - 2014-04-10, 10:31

Bocianowy sklepik zamknięty - czy możecie mi wskazać miejsce, gdzie można kupic identyczną budkę, jak tę sprzedawaną 3-4 lata temu? Może bocianowego dostawcę? :]

Budka wygląda jak na bocianowej stronie...

... ale ta kupiona wtedy zrobiona była z jasnego drewna.

W zeszłym roku po tych 3-4 latach pustej budki po raz pierwszy zamieszkały u nas jerzyki. Blok, 9 piętro, duże osiedle w Gdańsku.

Dzięki!

Szy.

Krzychu55 - 2014-04-11, 07:40

Kup plyte osb 1,2mm Za plyte o wymiarach 1,23x2,50 zaplacisz ok.50zl.Kupuj w sklepie w ktorym jest mozliwosc pociecia.Za jedno ciecie u siebie placilem 2zl.Z takiej plyty mozna zrobic 2 budki.Zkrecic takie elementy to chyba juz nie problem.Napewno zostanie troche zlotowek no i satysfakcja z wlasnego produktu.
szy - 2014-04-11, 10:15

I ubędzie mi czasu, który mogę lepiej spożytkować, niż jeżdżąc po marketach :]

Znalazłem bocianowego wykonawcę:

-> ussuri.pl/dla-jerzyka

Szy.

boo9 - 2014-04-23, 16:53

dzisiaj widziałem 10 jerzyków - małopolska środkowa, przylot o tym samym czasie jak rok temu.
nie ma pomyłki z jaskółkami, profil księżycowego sierpa, nie trójkąt jaskółki.

Kto ma jeszcze pozatykane wloty do budek jerzykowych niech już otwiera,

Loxon80 - 2014-04-23, 20:05

Super wiadomośc.Już od tygodnia mam zawieszone budki.Wygląda na to że w moim rejonie świętokrzyskim powinny się pojawic najpóźniej jutrzejszego popołudnia?:)
Pozdrawiam

Krzychu55 - 2014-04-25, 20:37
Temat postu: Budki dla jerzykaD
Skonczylem montaz budki dla jerzykow.Jesli dobrze pójdzie to bede mial lokatorow-6 par.Jutro jeszcze malowanie,montaz glosnika do wabienia i zamocowanie budki.iJerzykow u mnie jeszcze nie widac /Podlasie Lomza/.Sa juz jaskolki.
Basior - 2014-04-30, 18:32

A w Zielonce nowe jerzykowniki:
http://zielonka.pl/artyku...owalcza-jerzyki

Krzychu55 - 2014-04-30, 21:21
W Zielonce jest jerzykownia a dlaczego w Lomzy ma nie byc.Zastanawiam gdzie udac sie w tej sprawie.Niedlugo wybory samorzadowe moze to odpowiedni moment do zalatwienia tej sprawy.
kmirko - 2014-05-09, 21:55

Pierwszy wspólny pobyt parki jerzyków w tym sezonie.
Platforma lęgowa z wydrążonym gniazdem została przez jerzyki przyjęta.

Zapraszam do podglądania jerzyków. Link w stopce.

Krzychu55 - 2014-05-10, 06:58
Nagranie pary jerzykow pobrane ze strony TPB jest slabej jakosci,szumy,trzaski.Gdzie moge znalezc czyste nagranie.Myslalem ze mam zepsuty odbiornik ale kiedy sprawdzilem u sasiada byla podobna sytuacja.
Basior - 2014-05-10, 10:11
Temat postu: Re: Budki dla jerzyka
Krzychu55 napisał/a:
Nagranie pary jerzykow pobrane ze strony TPB jest slabej jakosci,szumy,trzaski.Gdzie moge znalezc czyste nagranie.Myslalem ze mam zepsuty odbiornik ale kiedy sprawdzilem u sasiada byla podobna sytuacja.

tu mozna kupic oryginalne nagrania:
http://www.swift-conservation.org/index.htm

ale to na stronie Bociana własnie chyba stamtąd pochodzi, może Marioptak potwierdzi?

kmirko - 2014-05-10, 10:25

Na holenderskiej stronie o jerzykach, można znaleźć pliki dźwiękowe z głosami jerzyków, które można później odpowiednim programem połączyć w całość jako jeden plik.
Pliki są na samym dole strony.
http://www.gierzwaluwbescherming.nl/downloads/

Na mojej stronie także jest link do pliku kompilacji odgłosów jerzyków.

Krzychu55 - 2014-05-11, 19:30
Chyba skorzystam z holenderskiego nagrania.Moim zdaniem jest ono wyrazniejsze od tego z TPB.Jeszcze tylko musze chyba zwiekszyc troche decybeli tj.kupic jakis mocniejszy glosnik.Ja sie staram a tymczasem jerzyki ktore przylecialy3dni temu fruwaja wysoko i nawet nie spojrza w moja strone.Moze to ze wzgledu na pogode .Jest zimno i deszczowo. Pozdrawiam.
Krzychu55 - 2014-05-13, 13:52

Mamjeszcze jedno pytanie,jakiej mocy powinien byc glosnik.podlacze bezposrsdnio pod laptopa.W sklepach sa 2w,5w,8w i wieksze.Trudno mi sie zdecydowac aby nie byl za cichy i zeby nie przeszkadzal sasiadom.
boo9 - 2014-05-13, 16:32

> aby nie byl za cichy i zeby nie przeszkadzal sasiadom.
Albo rybki na talerzu albo w akwarnium.

Głośniki powinny być komputerowe, ze wzmacniaczem w środku, 10W.

Loxon80 - 2014-05-13, 20:16

Ja posiadam za oknem głośnik 30W,ale oczywiście nie ustawiam go na full.Mam go wpiętego we wzmacniacz.Staram się odtwarzac głosy tak aby były jak najbardziej zbliżone natężeniem do prawdziwego jerzyka.Z moich kilkuletnich obserwacji wynika że jerzyki najbardziej interesują się wabieniem od końcówki maja aż do odlotu.może jest to spowodowane tym że te pierwsze które przylecą mają już po prostu swoje gniazda,a te młode które pojawiają się później ich szukają,stąd większe zainteresowanie.W tej chwili latają na wysokości 3-4 piętra ale w czerwcu zawsze zbliżają się na odległośc nawet 30-50 cm od budek.
Krzychu55 - 2014-05-13, 21:21

U mnie tez jerzyki lataja na wysokosci 4pietra i wyzej.Odnosnie glosnika to kupie chyba wiekszej mocy.Taki glosnik zawsze mozna sciszyc.Niestety nie wszyscy producenci pisza jakiej mocy jest glosnik dlatego problem jest z wyborem.
boo9 - 2014-05-14, 00:33

Głośnik samochodowy, dwudrożny, tam są wysokie tony raczej, basy nie potrzebne.
Krzychu55 - 2014-05-17, 09:00
U mnie w 1 z 6 budek przeznaczonych dla jerzyka zadomowila sie pleszka.Bardzo ciekawy ptak,Chrakterystyczne biale upierzenie na glowie samca.W zwiazku z tym ze nie zaczalem jeszcze wabienia jerzykow zastanawiam sie co robic.Czy glosnik nie wystraszy pleszki.Mysle tez pozostawic to naturze .Co o tym sadzicie.
Anton - 2014-05-17, 12:40

Cytat:
U mnie w 1 z 6 budek przeznaczonych dla jerzyka zadomowila sie pleszka.Bardzo ciekawy ptak,Chrakterystyczne biale upierzenie na glowie samca.W zwiazku z tym ze nie zaczalem jeszcze wabienia jerzykow zastanawiam sie co robic.Czy glosnik nie wystraszy pleszki.Mysle tez pozostawic to naturze .Co o tym sadzicie.

Ja bym nie wabił. Przynajmniej na razie. Cieszył bym się pleszką :grin: i poczekałbym aż wyprowadzi młode. Wtedy rozpocząłbym wabienie jerzyków, czerwiec - lipiec.

kmirko - 2014-05-19, 19:59

Do wszystkich jerzykowych budek 6 szt. zaczęły się przymierzać szpaki znosząc do nich materiał gniazdowy, gdyby nie fakt że szpaki są totalnymi flejtuchami i bardzo brudzą, to pewnie zostawiłbym sytuację samą sobie bo szpaki lubię, jednak nie chcę się narażać żonie (pranie na balkonie) o sąsiadach nie wspominając a samemu też mi się nie widzi ciągle sprzątać po szpakach. Zapadła decyzja o zmniejszeniu otworów z 35 mm na 30 mm. Jest to minimalny skrajny wymiar otworu do którego wcisną się jerzyki, natomiast szpaki już nie dają rady. Szerokość otworów pozostała ta sama (70 mm)

Zapis wizyty szpaka w budce dla jerzyków.

http://www.youtube.com/watch?v=in25dNfis6E

Kształty otworów z wymiarem uniemożliwiającym wchodzenie szpaków, które można zastosować w budkach dla jerzyków.

Krzychu55 - 2014-05-31, 11:30

Niestety pleszka zostala wypedzona przez jerzyki.Teraz z 6 budek przeznaczonych dla jerzyka w 2 na noc przylatuja jerzyki.Tymi budkami interesuja sie tez wroble.Raz ztych budek wyglada wrobel za jakis czas jerzyk.Pleszce chce zrekompensowac strate i wywiesilem 3 budki o mniejszych otworach 3,3mm.Do tych budek raczej nie dostanie sie wrobel,ale pleszka podobno akceptuje budki o wiekszych otworach.
Anton - 2014-05-31, 20:27

Jak obserwowałem, pleszka najchętniej zajmuje budki A, w których dzięcioł duży rozkuł i powiększył otwór.
Zajmuje też inne budki, także półotwarte i różne nisze w budynkach podobnie jak kopciuszek.
Wróbel wciśnie się w otwór o średnicy 3,3 cm.
Jeśli wieszać budki półotwarte to tylko z zabezpieczeniem przed krukowatymi, czyli siatka lub wydłużenie otworu wlotowego.

Loxon80 - 2014-06-08, 16:29

Jerzyki coraz częściej siadają na mojej budce.Obserwuje to od kilku dni.Nie wchodzą jednak do środka.Nie sądze żeby otwór wlotowy był za mały.Ma 5,5cm szerokości i 3,2 cm wysokości(przeciw szpakom). Może tak ma byc że przez jakiś czas badają teren i dopiero później decydują się na wejście?
Basior - 2014-06-09, 00:28

Loxon80 napisał/a:
Może tak ma byc że przez jakiś czas badają teren i dopiero później decydują się na wejście?

Tak, czasami trwa to dość długo, ale to i tak sukces :-)

Anton - 2014-06-09, 09:26

Loxon80 napisał/a:
Jerzyki coraz częściej siadają na mojej budce.Obserwuje to od kilku dni.Nie wchodzą jednak do środka.Nie sądze żeby otwór wlotowy był za mały.Ma 5,5cm szerokości i 3,2 cm wysokości(przeciw szpakom). Może tak ma byc że przez jakiś czas badają teren i dopiero później decydują się na wejście?

Ja mam 2 budki zajęte, pierwsza już czwarty sezon, druga w tym roku. Tymczasem jerzyków latających w pobliżu nich widuję do 7 osobników. Wcześnie rano widziałem jerzyka siedzącego na kolejnej budce, innym razem siedział na wystającej końcówce krokwi w pobliżu budki i mam nadzieję na jej zajęcie, może już lęgowo w przyszłym roku. W każdym razie, zasiedlanie wspomnianych obu budek następowało po lęgach odbytych w nich przez szpaki w poprzednich latach.

Loxon80 - 2014-06-12, 20:10

Pozytywnie Wam zazdroszczę.U mnie jerzyki od poniedziałku nie podlatują do budki.Aż dziwne że siedziały już na niej kilka razy a tu takie rozczarowanie:(Powoli tracę nadzieję i cierpliwośc.Może to młode nielęgowe i zaklepały sobie miejsce na kolejne sezony?Tylko dlaczego nie wchodziły do środka?
Krzychu55 - 2014-06-14, 08:01

U mnie /6 budek/ w jednej gniazduja jerzyki.Gniazduja w tej jedynej bocznej dlatego mam dobra obserwacje.Byly tam pleszki ktore zostaly przepedzone przez jerzyki.Teraz pomimi ze budka jest zajeta przez jerzyki czesto wchodzi tam pleszka z owadem w dziobie a wychodzi bez niego.Czyzby dzielila sie budka z jerzykiem?W pozostalych 5 budkach do 4 caly czas znosza material pleszki.Jerzyki ktore nawet nocowaly w tych budkach nie zasiedlily je.Niech mieszkaja w nich pleszki chociaz marzylem o jerzykach.
boo9 - 2014-06-19, 09:15

kmirko napisał/a:
Do wszystkich jerzykowych budek 6 szt. zaczęły się przymierzać szpaki znosząc do nich materiał gniazdowy,

Zdecydowanie pozwól szpakom na lęg, na 100% jerzyki zasiedlą takie budki w tym samym roku lub rok póżniej, to jest lepsza reklama miejsca niż wabienie, przynajmiej u mnie tak było, 1 budka typowo na szpaki w pełnym słońcu i nisko na ziemią, po legu szpaków, lęg jerzków w tym samym roku (po tym przerobiłemm tę budkę z typu szpak na typ jerzykowe).

Dzisiaj zauważyłem zasiedlenie 2giej budki, w tej w budce dla jerzyków, (otwór szpako odporny http://www.swift-conserva...ingProofing.htm - ale dzięciół rozkół otwór i był lęg szpaków, trochę zafajdały wlot) szpaki chyba wyleciał tydzień temu.

Obie budki zasiedlone bez wabienia, wabię w innym miejscu i zasiedlają wolniej niz po lęgu innego gatunku (szpak, wróbel, sikora).

Wniosek, najlepszym reklamą dla jerzyków na miejsca lęgowe są inne ptaki wlatujące do budki.

Loxon80 napisał/a:
Pozytywnie Wam zazdroszczę.U mnie jerzyki od poniedziałku nie podlatują do budki.Aż dziwne że siedziały już na niej kilka razy a tu takie rozczarowanie:(Powoli tracę nadzieję i cierpliwośc.Może to młode nielęgowe i zaklepały sobie miejsce na kolejne sezony?Tylko dlaczego nie wchodziły do środka?

cierpliwości, u mnie
- 1szy rok, 2 budki, dwie pary lęgowe,
- 2 rok, 14 budek, 1 lęg (jedna budka opuszczona)
- 3 rok 14 budek, 1 lęg, i drugi w budce na szpaki
- 4 rok obecny, zobaczymy, wygląda lepiej, naloty i wizyty w budkach innych były.
a wabię często nagraniem.

boo9 - 2014-06-19, 09:26

kmirko napisał/a:
Do wszystkich jerzykowych budek 6 szt. zaczęły się przymierzać szpaki znosząc do nich materiał gniazdowy, gdyby nie fakt że szpaki są totalnymi flejtuchami i bardzo brudzą, to pewnie zostawiłbym sytuację samą sobie bo szpaki lubię, jednak nie chcę się narażać żonie (pranie na balkonie) o sąsiadach nie wspominając a samemu też mi się nie widzi ciągle sprzątać po szpakach. Zapadła decyzja o zmniejszeniu otworów z 35 mm na 30 mm.

Zdecydowanie polecam 30mm, 35 to jest zachęta dla szpaków.
polecam otwór 'wycinek koła' przy podłodze, http://www.swift-conservation.org/NoStarlings.gif po zmianie z owalnego na wycinek koła żaden szpak nie wleciał, a przy owalnym wlatywały (wyjątkiem jednej budki gdzie wlot został rozkuty przez dzięcioła)

Loxon80 - 2014-07-05, 10:37

Moja ceirpliwośc została wynagrodzona.Wczoraj czyli 4 lipca około 16:40 w jednej z moich dwóch budek zameldował się jerzyk.Długo tam przebywał , ponad godzinę.Czy to możliwe że była to samica znosząca jajko?Czy to nie za późno?Okolo 21:00 wrócił na noc.Przed chwilą znów wleciał.Do drugiej budki również zaglądają jerzyki , ale z tego co widziałem raczej jeszcze nie wchodziły do środka.
boo9 - 2014-07-05, 21:31

Jak w budkach miały lęg szpaki to usuń to co szppaki pozostawiły po sobie.
3 tyg wysiadywanie i 40 dni karmienia młodych = 9tyg,
Na normalny lęg chyba za póżno, do lęgu trzeba 2 jerzyki w budce, jakby była para która straciła lęg to pewnie byś miał młode, Pojedyncze Jerzyki czasem spią w budce, za rok zwiększa to szanse na lęg.

Loxon80 - 2014-07-05, 22:15

Szpaki lęgu nie miały , ale najważniejsze że od dzisiejszego popołudnia sytuacja się zmieniła diametralnie.Do budki zalatywał drugi jerzyk i po kilku minutach się do niej wcisnął i były dwa.Z budki dochodziły intensywne popiskiwania , ale inne od tych które słychac przy przelotach jerzyków.Wydaje mi się że była to kopulacja.Przed 20:00 wleciały do budki i słychac było te same dźwięki.Zostały w niej na noc.
kmirko - 2014-07-07, 10:56

Na lęg w tym roku, raczej nie ma co liczyć. Jest duża szansa że pozyskałeś do budki parkę, to daje spore szanse na lęg w przyszłym roku. Teraz będą pojawiać się w budce w ciągu dnia, być może że zaczną znosić materiał gniazdowy. Mogą też nocować w budce, aż do wylotu.
Loxon80 - 2014-07-07, 21:22

Do budki znów przyleciała na noc parka.Wcześniej przez cały dzień znosiła zdaje się materiał na gniazdo.Ale mam też nowe wiadomości.Do drugiej budki obok , kilka razy dzisiejszego popołudnia również wchodził jerzyk.Warto było czekac te kilka lat :grin:
boo9 - 2014-07-08, 09:47

Czy ktoś wie ile par jerzyków może gniazdować w jednym otworze wlotowym do stropodachu w blokach ?
Loxon80 - 2014-07-10, 21:27

boo9 chyba odpowiedź jest prosta.Przez jeden otwór do stropodachu przeciska się jedna para jerzyków.Gdyby się działo inaczej to bójek byłoby od groma.Dla ścisłości;one nie gnieżdżą się w tych szparach tylko w środku stropodachu.
kmirko - 2014-07-11, 20:10

Loxon80 to wcale nie musi być regułą. Każdy otwór prowadzi przecież do tej samej i sporej przestrzeni stropodachu, więc niewykluczone że z jednego konkretnego otworu korzysta więcej niż jedna para. Stosuje się specjalne podwójne budki do stropodachów z jednym otworem wlotowym według projektu Kazimierza Walasza.

Loxon80 - 2014-07-11, 21:27

Ale to są budki wewnętrzne do stropodachów,uwzględniające materiał którym wypełniany jest.Może tak byc nie przeczę,że z jednego otworu korzysta kilka par jerzyków,ale na ogół wydaje mi się ze nie powinno to się zdarzac zbyt często,chociaż czytając fachową literaturę zdaje się ze jest to możliwe czasem.Ja w tej chwili jestem szczęśliwy bo tak jak pisałem wcześniej jedną budkę na dobre zajęła parka a do drugiej co jakiś czas wlatuje inny jerzyk.Czekałem na to 4 lata.Pozdrawiam.
Loxon80 - 2014-07-20, 21:30

Moje dwie budki zajęte.W jednej parka , która podejrzewam wysiaduje jaja a w drugiej singiel który od kilku dni nocuje.Na przyszły sezon planuje dowiesic trzecią budkę :smile:
boo9 - 2014-08-01, 15:34

Czy u was młode jerzyki na parę dni przed wylotem z budki wyglądają przez otwór wlotowy ?
Loxon80 - 2014-08-01, 21:00

Z młodymi doświadczeń jeszcze nie mam,ale jeden z moich dorosłych jerzyków jest chyba wyjątkowo strachliwy i zawsze o poranku przed pierwszym porannym wylotem,czyli tak około godziny 5:30 najpierw się wychyla i tak pozostaje przez jakieś pół minuty,spogląda na "chatę" sąsiadów , a dopiero potem wylatuje.A tak nawiasem mówiąc i w jednej i w drugiej budce mam po dwa jerzyki.Liczę więc na owocny sezon 2015 :wink:
boo9 - 2014-08-03, 19:37

Czy ktoś ma linka do video z budki, gdy młody jerzyk wylatuje ?
Tzn co robi na przed odlotem ? Wyczekuje przy otworze czy też wisi na ścianie i hyc do otworu i już go nie ma. Czy rodzice młodego są w tym czasie w budce ?

wieslawbaginski - 2014-08-04, 11:01

kmirko napisał/a:

Obrazek

Zastanawiam się czy z takiego granulatu lub czegoś innego czym wypełnia się stropodach nie wydobywają się jakieś opary substancji szkodliwych dla jerzyków, niebezpiecznych nawet poprzez deski, czy szpary w budce. Czytałem, że osoba, która sprawdzała poddasze wypełnione granulatem znalazła w nim sporo martwych jerzyków. Czy mimo wszystko nie lepiej wieszać budki na zewnątrz ścian? Pomijając już to, że wskutek niedokładnego wykonania zewnętrzne otwory i umieszczone w nich rurki mogą być niedokładnie zlokalizowane i mogą wcale nie prowadzić do tych budek co trudno odkryć w związku z niechęcią do zasiedlania przez jerzyki nowych lub zmienionych miejsc.
Pozdrawiam

kmirko - 2014-08-05, 08:34

boo9 napisał/a:
Czy ktoś ma linka do video z budki, gdy młody jerzyk wylatuje ?
Tzn co robi na przed odlotem ? Wyczekuje przy otworze czy też wisi na ścianie i hyc do otworu i już go nie ma. Czy rodzice młodego są w tym czasie w budce ?

Młode jerzyki w trakcie zbliżania się terminu do odlotu coraz częściej zaglądają przez otwór z budki.

https://www.youtube.com/watch?v=wD6tUoUlre0

https://www.youtube.com/watch?v=_2-5isy4lGs

Opuszczają ją nagle podczas nieobecności rodziców.

https://www.youtube.com/watch?v=ag5syBU26DE

wieslawbaginski napisał/a:

Zastanawiam się czy z takiego granulatu lub czegoś innego czym wypełnia się stropodach nie wydobywają się jakieś opary substancji szkodliwych dla jerzyków, niebezpiecznych nawet poprzez deski, czy szpary w budce. Czytałem, że osoba, która sprawdzała poddasze wypełnione granulatem znalazła w nim sporo martwych jerzyków. Czy mimo wszystko nie lepiej wieszać budki na zewnątrz ścian? Pomijając już to, że wskutek niedokładnego wykonania zewnętrzne otwory i umieszczone w nich rurki mogą być niedokładnie zlokalizowane i mogą wcale nie prowadzić do tych budek co trudno odkryć w związku z niechęcią do zasiedlania przez jerzyki nowych lub zmienionych miejsc.
Pozdrawiam

Można mieć tylko nadzieję że montowanie budek wewnętrznych jest poprzedzone konsultacjami z osobami decyzyjnymi, które mają przecież świadomość, jaki materiał izolacyjny został wykorzystany i czy jest bezpieczny dla ptaków. Przypadki odnajdywania martwych jerzyków w materiałach izolacyjnych mogą wynikać z tego, że jerzyki po dostaniu się w takie miejsca nie potrafią się z takiej pułapki wydostać i toną oblepione materiałem izolacyjnym. Tutaj już można mówić o nieodpowiedzialności zarządcy budynku i wykonawcy ociepleń oraz braku kontroli po jej wykonaniu. Moim zdaniem kontrole ornitologiczne powinny być wykonywane nie tylko przed planowanym remontem, ale po wykryciu obecności ptaków w budynku, również po finalnym zakończeniu remontu.

wieslawbaginski - 2014-08-05, 15:32

Tylko ,że te osoby "decyzyjne" często dopiero po kilku latach decydują się na wdmuchanie granulatu na poddasze, pomimo zamontowania wcześniej podczas ocieplenia ścian rurek by uniknąć wydatków na budki lęgowe. O ile sobie przypominam to te martwe jerzyki raczej nie utopiły się w granulacie, tu m.in. było na ten temat : http://forum.przyroda.org...i-vt5887,60.htm
Pozdrawiam

Loxon80 - 2014-08-08, 22:30

Witam.Jednak moje obserwacje były błędne.Po jerzykach nie ma już śladu chociaż zdawało mi się że mają jaja.Ale nie o tym chce napisac.W ostatni wtorek i w jednej i w drugiej budce było głośno przynajmniej do południa jak nigdy.Były cztery jerzyki(przeważnie wylatywały po 5:00).Wieczorem wróciły ale tylko 2 jerzyki,odpowiednio do jednej i drugiej budki wleciały pojedynczo.Moje zdziwienie było jeszcze większe kiedy na następny dzień do budek nie podleciał żaden.Pachnie mi to na jakąś zmowę sąsiedzką.Czy jest to możliwe wśród tych ptaków?Od tej pory cichutko.Nie ma ich już niestety:(.Czy zdejmowac już budki i czekac do maja?
boo9 - 2014-08-10, 07:27

U mnie (małopolska) conajmniej od tygodnia nie widzę jerzyków.
kubelec - 2014-08-10, 07:57

u mnie (Mazowsze) też już pusto. Odleciały na przełomie lipca/sierpnia :(
Loxon80 - 2014-08-24, 14:20

Wczoraj(23 sierpnia) miałem niezwykłą obserwację.Nad Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak gdyby w samych środku czerwca żerowało kilkadziesiąt jerzyków.Mało tego.Tuż pod nimi odbywał się festyn rodzinny i było głośno,a one nic sobie z tego nie robiły i w najlepsze zniżały lot nawet do około 5 metrów.Może całe rodzinki wpadły na imprezkę? :lol: Sytuacja trwała około godziny.W mojej okolicy jerzyków dawno nie ma.Rozumiem gdyby to było kilka sztuk to wskazywałoby to na opóźnione lęgi ale kilkadziesiąt? :shock: A może było to stado z północnych rejonów Europy,które przy słonecznej pogodzie szukało miejsc lęgowych na przyszły sezon?
Loxon80 - 2014-08-29, 23:00

Miło mi poinformowac że w Skarżysku-Kamiennej Spółdzielnia Mieszkaniowa będzie instalowac budki dla jerzyków na każdym remontowanym budynku.Takie dostałem telefoniczne zapewnienie.Pozdrawiam:)