Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

Grzyby - Grzyby do oznaczenia

Marfu - 2006-03-14, 22:45
Temat postu: Grzyby do oznaczenia
Zima w pelni, liczenie nietoperzy i tu nad Biebrza w piwnicy zamiast nietoperza takie cos...
pieczara - 2006-03-14, 22:48

Zatkało mnie... :o . Wie ktos jaki to grzyb??
Marfu - 2006-03-14, 22:49

A obok drugi, pewnie ten sam gatunek, ale widac z innej strony.

Ciekawe, czy da sie oznaczyc... Jak znam zycie...

Marfu - 2006-03-14, 22:50

Wyrosły na scianie, dokladnie z pomiedzy cegieł... Cała nadzieja w Ani...
pieczara - 2006-03-14, 22:50

No to to jest dobiero obserwacja, co tam nietoperze.. :wink:
Mirek - 2006-03-15, 19:01

Marfu napisał/a:
Ciekawe, czy da sie oznaczyc...

Toć zagląda na nasze Forum specjalistka z tej dzidziny! A może to taki grzyb podziemny, rzadki, ale nie mam pojęcia jak się nazywa. Wiem, że ileś tam lat temu wstecz w Stoczku Węgrowskim przy jakiejś chałupie powołano stanowisko dokumentacyjne podziemnego grzyba... Gdzieś to powinno być zapisane w dokumentach u WKP. Z tego co pamiętam to jedyny tego typu obiekt powołany w ówczesnym woj. siedleckim!

Marfu - 2006-03-15, 21:19

No i jeszcze jeden delikwent z piwnicy :-) Tym razem oznaczyc sie nie da, bo malo widac niestety...
Marfu - 2006-03-15, 21:23

Ten wyrosl na desce/trocinach? Czyms takim... Jak potem w domu szukalem, to myslalem, ze to zlotak, ale...

Edit Marfu: Posty o truflach poszly do tematu o truflach.

Anna Kujawa - 2006-03-16, 09:11

Grzyby w takich warunkach są zawsze zniekształcone i trudne do identyfikacji - zebrałeś je może?

Wrzuć jeszcze zdjęcia na forum grzybowe (www.bio-forum.pl) i na forum na stronie Zenita (www.nagrzyby.pl) to zwieksza szanse na identyfikacje :)

Marfu - 2006-03-17, 12:42

Nie zebralem. Zebranego mam tylko jednego - chyba... taki jak gwiazdosz, ale duzo wiekszy - stawiam na promieniaka wilgociomierza (Boze, ale nazwy...).

To napisz - jak zbierac, a wlasciwie jak konserwowac - zasuszyc? Do spiritusu? Do octu? W terenie nie zawsze jest latwo...

Anna Kujawa - 2006-03-17, 13:21

Bez okazów najczęściej trudno stwierdzić z całą pewnością jaki to gatunek. Łatwo (stosunkowo) dojść do rodzaju, ale potem najczęsciej zaczynają się schody....

Co robić gdy widzimy grzyb, który chcemy zidentyfikować - instrukcja obsługi dla grzybomaniaków :)

1. Obejrzeć dokładnie - koniecznie powąchać (wiele grzybów ma swój charakterystyczny zapach - od przyjemnych - np. płatki kokosowe, maggii, po nieprzyjemne - np. chlor, gnijąca kapusta), sprawdzić smak - kawałek grzyba pomemłac w ustach i WYPLUĆ!! Grzybów z białymi blaszkami i pierścieniem na trzonie - nie probować - na wszelki wypadek.

2. sprawdzić czy jest mleczko w owocniku (nie tylko mleczaje mają mleczko). W przypadku mleczaja - sprawdzic czy mleczko się przebarwia, i koniecznie sprawdzic smak mleczka.

3. zapisać (nagrać?) cechy, które wydadzą nam się ważne - kolor owocnika, obecność łuseczek, pierścieni, pochwy u podstawy trzonu, śluzu, przebarwienia miąższu itp..

4. zapisać gdzie był znaleziony, jakie drzewa rosły w pobliżu

5. Zapisac na czym rósł (uwaga! - część grzybów rośnie na zagrzebanych w ziemi patyczkach)

6. Sfotografować - jeśli mamy czym - najlepiej zrobić kilka zdjęć - cały owocnik, trzon, hynenofor, przekrój...

6. zebrać owocnik (najlepiej kilka w roznych stadiach rozwoju) dotransportowac do domu. Owocniki jednego gatunku nie moga się mieszać z owocnikami innych gatunków (można je włożyc do torebki papierowej, albo po prostu odizolowac liśćmi od innych grzybów).

7. wysuszyć - jak mamy mało owocników to dobrą "suszarką" jest zwykła żarówka 60W - wystarczy położyć grzyby na kilka godzin pod taką lampkę i mamy piękny susz. Ciepły monitor komputera też się nadaje do tego celu.. Dobrze wysuszony grzyb - nie jest elastyczny. Grzyby tzw. twarde - trzeba suszyc dłużej i w wiekszej temperaturze - bardzo długo utrzymują wilgoć we wnętrzu owocnika i są bardzo często zjadane z upodobaniem przez larwy owadów. Dobrze je przemrozić w zamrażarce przez kilka tygodni...

8. Włożyc do czegoś w miarę szczelnego (woreczek strunowy - z etykietką) i możne tak przechowywac długie lata. Taki zasuszony owocnik jest swoistym "dokumentem" - w kazdej chwili można zweryfikowac jego oznaczenie.

Co dalej? Jeśli tylko robimy prywatny zielnik, to po prostu gromadzimy okazy. Jeśli chcemy potwierdzic oznaczenie - nawiązujemy kontakt ze specjalistą - wysyłamy i ... czekamy, aż specjalista będzie miał czas zajrzeć do naszego okazu :-) Czasem to trwa bardzo długo.
Gatunki oznaczone, rzadkie, o których mamy mało danych w Polsce - można wysyłać do profesjonalnego zielnika w Krakowie w Instytucie Botaniki PAN.
Można też zgłaszać np. do amatorskiej bazy danych na forum atlasu grzybów (www.grzyby.pl)

Marku, jak masz zebrany ten gwiazdoszowaty grzyb - możesz podesłać go do mnie - oznaczę - odeślę. Przypominam jednak, że od ubiegłego roku wszystkie gwiazdosze są pod ochroną.
:smile:

Marfu - 2006-03-17, 13:24

Zebrany lat temu wiele... Na razie wrzuce fotke - moze wystarczy... jak mowie - gwiazdosz chyba odpada, jest wielkosci malej piesci.
Marfu - 2006-03-17, 13:34

Owocnik był twardy, skórzasty - zypełnie nie pasował do gwiazdoszy...
Anna Kujawa - 2006-03-17, 13:52

Bardzo możliwe, że to on. W tym przypadku wystarczy mi odrobina zarodników do potwierdzenia lub wykluczenia.
Marfu - 2006-03-17, 13:54

Poszukam w słoiku :-) A sa inne opcje??
Anna Kujawa - 2006-03-17, 14:07

Właściwie nie ma, ale zawodowcy mają tą paskudną cechę, że dopóki nie sprawdzą to sie nie "podpiszą". Po popatrzeniu na zarodniki z czystym sumieniem "wydam werdykt" :)

Promieniaka jeszcze sama nie oglądałam i tym bardziej jestem ciekawa jak wyglądają jego zarodniki - na te "nitki" (włośnię) z główki też chętnie pozerkam...

pieczara - 2006-03-21, 20:34

Dzisiaj na łacie ziemi pośród śniegu zobaczyłem grzyba! Był on pomarańczowy i miał balszki podspodem, postaram sie mu zrobić zdjęcie, ale czy to normalne, że grzyb teraz rośnie??
Anna Kujawa - 2006-03-21, 20:44

Normalne jesli jest zimówką aksamitnotrzonową (nadrzewna...). I normalne, jeśli jest galaretowatym grzybem bez blaszk :-)
Jak będziesz mu robił zdjęcia - to nalepiej kilka z różnych stron :-) I trzonek... i blaszki... i powąchaj...

pieczara - 2006-03-21, 20:45

Dobrze. Czyli to jakiś dziwny okaz??
Anna Kujawa - 2006-03-21, 20:51

Nie wiem :-) pofotografuj - zobaczę :-) Gdzie rósł? w lesie? Jaki miał trzonek? jakiego koloru? gładki? z wloskami? Blaszki jasne?
pieczara - 2006-03-21, 20:54

rósł na łąkach pod kępa drzew był pomarańczowy, gładki, ajego kapelusz był w kształcie 8. to znaczt był szeroki zwężał się i znów był szeroki. blaszki chyba były ciemne, jutro sprawdzę dokładnie.
Anna Kujawa - 2006-03-21, 20:55

czy te drzewa to były wierzby?
misiek - 2006-03-22, 00:00

Jakis czas temu byłem z Pepe w Bieszczadach i natknęlismy sie na cos takiego ?! (patrz zdjęcie :smile: ) Nigdzie tego nie mogę znaleźć, może ktoś z Was bedzie wiedział. Zdjęcie nie jest za dobrze zeskanowane, jesli wiec bedzie potrzeba, to mogę spróbowac zeskanować je w lepszej rozdzielczości.
misiek - 2006-03-22, 00:07

To "coś" roslo na północnym zboczu urwiska, w pobliżu potoku górskiego, całe pole miało około kilkudziecięciu metrów kwadratowych. Rosły tylko tam, gdzie bylo cień. Miały około 7-8 cm wysokości i tak jak widac na zdjęciach (albo i nie widać :smile: ) były zakończone malą "główka" żółtą bądź czarną. Tam gdzie zakończenie było czarne to wygladalo jak nasionko w osłonce. Żółte natomiast sprawiały wrażenie pustych osłonek. Cała "łodyga" była preźroczysta
Anna Kujawa - 2006-03-22, 07:04

Nie jest to coś żadnym grzybem, z żadnej z grup którymi się zajmuję :(

Nie mam pojęcia co to :-( Dam link do tych zdjęc na forum atlasu grzybów - może ktoś coś poradzi :-)

jakozak - 2006-03-22, 09:09

Coś ze szpileczką?
Anna Kujawa - 2006-03-22, 09:17

O Jola - jak fajnie :-) szpileczki, które znam są krasnoludkami w stosunku do tego wielkoluda
jakozak - 2006-03-22, 09:31

Szukam starszej siostry, ale w google nic nie ma. Witaj :wink:
PePe - 2006-03-22, 09:36

Dzięki Miśkowi (którego pozdrawiam za mobilizację i sukces w zarejestrowaniu się po tak długich namowach i po tylu niemalże kopniakach), udało mi się zawitać i "na grzybki". :twisted:
Witam wszystkich, bo nigdy tu nie byłem i nie jest to jakaś moja domena poza dość dobrą oceną w zbieraniu, przetwarzaniu, marynowaniu i oczywiście konsumowaniu :green:

Aniu poza tymi Miśka fotami - mam podobne - mam też pytanie o galaretowatego grzyba, kolor ceglasto-pomarańczowy - taka pomarszczona, jakby zamknięta kupa galaretki, bez wyraźnie zaznaczonego czegokolwiek typu trzonek, blaszki itp.?? miejsce - bór sosnowy, lekkie wilgotne zagłębienie i mchy...

spinczer - 2006-03-22, 10:35

Misiek, znalazłeś pleszankę pospolitą (Pellia epiphylla) - wątrobowca - czyli roślinę ;)

Marfu - 2006-03-22, 10:37

Ech - trzeba bedzie chyba przenosic do innego podforum :-)

A wczesniejsze zdjecia?

spinczer - 2006-03-22, 10:49

W przypadku pozostałych nie umiem nic powiedzieć.
Pierwszego nie znam, drugiego nie widać zbyt dobrze, a trzeci pod mikroskop :)

Anna Kujawa - 2006-03-22, 10:50

A pomarańczowa galareta to pewnie trzęsak pomarańczowożółty (Tremella mesenterica)

:)

PePe - 2006-03-22, 13:08

Niestety, to nie to. Tamten jest pomarańczowy, ale ma strukturę jednej pofałdowanej, pomarszczonej, obłej bryły, a nie tak jak w przypadku trzęsaka czegoś w rodzaju tasiemek..,
ale polecam się

Anna Kujawa - 2006-03-22, 13:37

A jaki jest duży?
A masz zdjęcie?
A na czym rośnie?
A może jakiś łzawnik?

misiek - 2006-03-22, 13:50

Dzięki za tego watrobowca :wink: Powiem Wam, że przeźroczyste łodyżki wyrastały prosto z ziemi i nie było znaku zadnych "liści" jakie są spotykane u wątrobowców. Czy to mozliwe, żeby liście np. po zimie mogły całkowicie zaniknąć? Ale to pewnie byłyby przynajmniej jakieś brązowe uschnięte, czy coś w tym stylu?
misiek - 2006-03-22, 13:54

Gdyby były "liście" to bym wiedział, że to watrobowce :wink: w końcu jakoś się botanike na studiach zaliczyło :grin: Ale dziwi mnie własnie to, że nic takiego tam nie było. Były zwykłe mchy (coś w rodzaju płonnika, ale nie wiem dokładnie co bo się nie zastanawiałem) i trochę suchych liści paproci, ale nic podobnego do wątrobowców :???:
PePe - 2006-03-22, 14:17

Aniu zdjęcie mam, postaram się odszukać.
Jest wielkości połowy kajzerki hmmm - nie wiem czy to dość wymowne.
Jeśli dobrze pamiętam, to było to w ściółce wilgotnego lasu sosnowego, bo pamiętam miejsce, ale nie wiem, czy w tym poszyciu to na jakiejś leżaninie się przytwierdziło, czy ot tak "samopas" :wink:
dam znac jak wyszperam, ale to slajd, więc z jednym nie będę do skanu gonił...zgrupuję go jednak do oczekujących.

misiek - 2006-03-22, 17:40

Pepe a może to był trzęsak mózgowaty Tremella encephala Pers. ?? On jest nie tak bardzo pofałdowany jak inne trzęsaki i bardziej kulisty (średnica około 3 cm), ale jest jaśniejszy, taki bardziej kremowy z żółtawym lekkim zabarwieniem. Wiec może to to?! :???:
Anna Kujawa - 2006-03-22, 18:10

Misiek, a nie mogeś przeoczyć liści? Może były przykryte liścmi drzew?

PePe - nic nie przychodzi mi go głowy - glut wielkości kajzerki i do tego pomarańczowy? Nie mam pojęcia - poczekam na zdjęcie. Panowie ze zdjęciami zapraszam na forum grzybowe (http://www.bio-forum.pl/messages/33/33.html) tam oprocz mnie, Jolki i Sebastiana jest jeszcze sporo osób, które niejednego grzyba widziały :-)

Mirek - 2006-03-22, 20:09

Na grzybach się nie znam. Poza oczywiście tymi co wrzuca sie do koszyka :grin:
W załączeniu grzybki - coś czego nie umiem nazwać. Specjaliści pomóżcie!

Marfu - 2006-03-22, 20:16

U gory to znowu jakis watrobowiec?? A na dole... Zdjecie przeswietlone, wiec moze jakas maslanka??
misiek - 2006-03-23, 00:27

Z tego co pamietam, to tam byla prawie goła ziemia. Na zdjęciach też za bardzo nie widac, więc musze znaleźć te slajdy i je dokładnie przejrzeć po powiększeniu w lepszej rozdzielczości. A jak i to nie pomoze, to nie ma innej rady tylko jak śniegi całkiem stopnieja to walić prościutko w Bieszczady i znaleźć to mejsce :grin:
PePe - 2006-03-23, 08:47

Hehe wal w to miejsce - łapa na powitanie od miśka dobrze się odcisnęła. :green: Pytanie czy tak samo odciśnie się na tyłku, jak w tej glinie - foto w dziale fotografia przyrodnicza.

taaaak wiosna idzie zdjęć będzie przybywać, przynajmniej od nas, czyż nie misiek? Trzeba w końcu odkurzyć zasoby...

Aniu, jak tylko zeskanuję, to wrzucę i dzieki za link, bo grzyby, podobnie jak ważki - o których już z Marfu gadałem i myślę ostro się za nie zabrać będą też przewodnim tematem moich fotografii w tym roku... :green:
nio o ptaszkach itd. oczywiście nie będę zapominał, ale tematy przewodnie chcę na bieżąco katalogować :green: (utopijna wizja???)

Anna Kujawa - 2006-03-23, 12:01

Mirku, ten pierwszy, szary, płaski, to chyba któryś z porostów - nie znam sie na nich :-(
Grzybek na dole wygląda na maślankę wiązkową, ale przy fotografowaniu grzybów do identyfikacji konieczne są szczegóły - kolor blaszek, faktura trzonu - a i tak jest bardzo ograniczona liczba gatunków, które dają się identyfikować ze zdjęć :-(

PePe - 2006-03-23, 12:14

Dzięki Aniu za podpowiedź, czyli rozumiem do pełni szczęścia trzymać się lepiej makro, z tym, że wówczas jeśli nawet fakturę trzonka się uzyska to już raczej nie blaszek. Co wtedy? Oczywiście aby zdjęcie zachowało wymiar i artystyczny i poznawczy. Czasami ciężko to półączyć...
Anna Kujawa - 2006-03-23, 12:31

Ha! to zalezy jaki grzyb fotografujemy.... Sporo o fotografowaniu grzybów jest tu:
http://www.grzyby.pl/ffoto.htm

zerknij też tu - na wątek o purchawce: http://www.bio-forum.pl/c...ow.cgi?33/29549

popatrz na makro Pimpka:
http://www.bio-forum.pl/messages/33/19072.html
i poszperaj po forum np tu:
http://www.bio-forum.pl/messages/33/5203.html

Cały problem polega na tym, żeby fotografujacy wydobył z grzyba to co mikolog chce obejrzeć. Wbrew pozorom dobre sfotografowanie grzyba jest bardzo trudne. Najlepiej zrobić serię zdjęć - żeby i artystyczne i dokumentacyjne walory były zachowane.
Najlepiej samemu znać się na grzybach, albo mieć pod bokiem takiego kogoś, kto powie - "w tym gatunku KONIECZNIE sfotografuj ujście zarodników i fakturę powierzchni, a w tym - podstawę trzonu... i nie wyrywaj tego grzyba tak, tylko zauważ, że on w tych liściach, na których rośnie ma jeszcze bulwkę" :grin:

spinczer - 2006-03-23, 12:37

Ten porost to jakaś pawężnica, ale ja też nie znam się na porostach :)
PePe - 2006-03-23, 13:28

Anna Kujawa napisał/a:
popatrz na makro Pimpka:
http://www.bio-forum.pl/messages/33/19072.html

ten mnie przeraził hahaha - już polubiłem człowieka :green:

Dzięki Aniu za tak szeroką pomoc i wiedzę. Nie omieszkam się zapoznać, a efekty mam nadzieję niebawem przedstawię.

Anna Kujawa - 2006-03-23, 14:36

PePe napisał/a:
ten mnie przeraził hahaha - już polubiłem człowieka

:) zerknij na jego stronę i zdjęcia grzybów i szkice - (http://wwkk.mikologia.pl)
interesujące są szczególnie zdjęcia makro - popatrz na skalę - Pimpek jest miłośnikiem grzybów, których właściwie nie widać :)

Ciekawam efektów :)

PePe - 2006-03-23, 15:55

Wiesz do Pimpka to nie zamierzam się równać, tym bardziej, że na jego poziomie to już przystawka do mikroskopu wchodzi w grę, aby oczywiśćie fotka była super.

Na inne szkoda bowiem czasu, energii i środków. Ja też ciekaw jestem efektów ;-) .

Mirek - 2006-03-23, 16:52

Anna Kujawa napisał/a:
ale przy fotografowaniu grzybów do identyfikacji konieczne są szczegóły - kolor blaszek, faktura trzonu

Jak te grzybki fotografowałem, to dlatego, że mi sie podobały i nie miałem do dyspozycji cyfrówki. napewno teraz będzie inaczej... Ale dzięki :grin:

Mirek - 2006-03-23, 23:43

Żeby ożywić temat wrzucam fotkę znanego grzybka...
PePe - 2006-03-24, 22:10

Mirku, czy te dwa mniej mi znane ludzkie osobniki za grzybkiem, to Twoje pociechy??

Jeśli tak, to od tej chwili przestaję z Ciebie publicznie żartować. Nie wypada przecież, abym sobie żarty stroi z poważnej instytucji ojcowskiej, która to czasami spodnie z terenu w garści przynosi :twisted: :twisted:

Nie wiem co na to Dominik i czy mnie w tak szlachetnej misji poprze?? :twisted:
To też w ramach ożywienia :twisted:
Tak poważniej, to pozdrawiam serdecznie, mimo, że nie znam :wink:

Mirek - 2006-03-25, 20:57

PePe napisał/a:
czy te dwa mniej mi znane ludzkie osobniki za grzybkiem, to Twoje pociechy??

Nie, to pociechy Kolegi, któremu jutro powiesimy budy pustułkowe...

PePe - 2006-03-26, 23:56

No i powiesili...Budy oczywiście ;)
Choć Mirkowi za wskazanie drogi też się nazbierało, ale wieszać Cię jeszcze nie będę, wszak to tez żadna pokuta... :green:

pieczara - 2006-03-28, 16:50

Niesety już nie znalazłem tego wczesnego grzyba. :sad:
KasiaW. - 2006-07-31, 01:32

Ten grzyb obrastał gałązke jałowca ...moja mama-sadownik wytłumaczyła mi to cudne, ulotne(max.3 dni) zjawisko po swojemu, teraz proszę o wszelkie info od milosnikow przyrody:
foto
Pozdrawiam mile towarzystwo tego forum:)

mixer - 2006-07-31, 17:25

To pięknoróg lepki Calocera viscosa
Mirek - 2006-07-31, 17:45

mixer napisał/a:
To pięknoróg lepki Calocera viscosa

Mixer, ale jestes oblatany w grzybkach, ja nigdy takiego cudactwa nie widziałem!
A Kasię W. prosimy o wiecej ciekawych załączników z grzybkami i nie tylko! :grin:

mixer - 2006-07-31, 17:51

Mirek napisał/a:
Mixer, ale jestes oblatany w grzybkach

Mirku zawstydzasz mnie :oops: :wink:
A na poważnie to poprostu widziałem cuś takiego i sprawdziłem co to ( i tak zostało w głowie :roll: )

KasiaW. - 2006-07-31, 23:16

Dobraa..chlopaki:
..od mamy uslyszalam, ze to jest najprawdopodobniej rdza, zwana "Rdza jałowca i gruszy" . Niestety nie znalezlismy w domu foty tego grzyba/sluzorosla ani nawet nazwy gatunkowej, jak rowniez: lacinskiej..
I stad moje pytanie i nadzieja na podpowiedz, a poniewaz to, co podeslal mixer nijak nie przystawalo do mojego znaleziska i jest dosc powszechne/widywane, zmusilam sie do samodzielnych poszukiwan w necie - sorry,ze nie od razu.. sugestia mamy byla jednak sluszna...
..i prosze co znalazlam...:) (dzieki mixer, bez Ciebie mi by sie nie chcialo, a tak unioslam sie ambicja) ;)
Niesamowite formy, ciekawa biologia, ja tez 1raz z czyms takim sie stykam:
gymnosporangium
A to chyba moj: rdza 2domowa: raz siedzi na gruszy , raz na jalowcu:
Gymnosporangium sabinae

Interesujace, prawda? Zwłaszcza,ze jak wspomnialam wczesniej, tak pieknie rozwiniety byl przez ok.2dni, potem usechl. Moze jednak ma polska nazwe?
Pozdrawiam!

Mirek - 2006-07-31, 23:21

Ależ cuda zyją na tym świecie i weź człowieku naucz się tego wszystkiego!
jemi - 2006-08-16, 08:13

Co to za grzyby rosły w „ diabelskim kręgu” ?
jemi - 2006-08-16, 08:35

Grzyb? na kukurydzy
Mirek - 2006-08-16, 12:52

A te pierwsze, to nie są pieczarkami polnymi?!
albifrons - 2006-08-16, 22:55

Od kilku lat obserwuję wzrastającą liczbę spleśniałych podgrzybków. Kiedyś zdarzały się spotadycznie, teraz (np. dziś) nawet ponad połowa owocników jest pokryta białym nalotem. Czy ktoś wie, co to za grzyb atakuje podgrzybki i dlaczego właśnie ten gatunek jest tak podatny?
mender - 2006-08-17, 01:06

jemi napisał/a:
Grzyb? na kukurydzy

To głownia kukurydzy (Ustilago maydis) - podobno zjadliwa i smaczna!

jemi - 2006-08-17, 13:13

Dzięki, poczytałew w necie że sprzedają "to" w puszkach.
Batman - 2006-08-17, 17:26

albifrons napisał/a:
Czy ktoś wie, co to za grzyb atakuje podgrzybki i dlaczego właśnie ten gatunek jest tak podatny?

A to nie jest jakas plesn?

mender - 2006-08-17, 23:36

Batman napisał/a:
albifrons napisał/a:
Czy ktoś wie, co to za grzyb atakuje podgrzybki i dlaczego właśnie ten gatunek jest tak podatny?

A to nie jest jakas plesn?

A pleśń to nie grzyb :wink: ?

Mirek - 2006-08-18, 18:23

mender napisał/a:
A pleśń to nie grzyb ?

ale pewnie są różne gatunki pleśni?!
Szkoda, że nie pisze juz teraz Koleżanka od grzybów. Chyba trzeba ją poprosić aby zajrzała czasem!

Batman - 2006-08-30, 12:53

mender napisał/a:
A pleśń to nie grzyb ?

Ale to chyba bardziej pecyzyjne okreslenie, to tak jaby ktos pytal czy na fotce jest jakis ptak, a tys sie spytal czy to aby nie siewkus :wink:

albifrons - 2006-08-30, 22:59

Drogi Batmanku, po prostu użyłem słów grzyb i pleśń zamiennie, żeby się nie powtarzać. Zgadzam się z Tobą, że zakres semantyczny słowa grzyb jest znacznie szerszy; o takim, a nie innym zastosowaniu słów zdecydowały po prostu zasady stylistyczne.
Batman - 2006-08-31, 13:50

Jesli tak,to ok, po prostu sie nie zrrozumielismy :cool:
Andrzej S - 2006-09-20, 00:10

Czy ktoś wie, jaki to grzyb?
Kapelusz ma około 60-70 cm.

Marfu - 2006-09-20, 09:29

Żagiew łuskowata
Andrzej S - 2006-09-20, 19:58

Dziękuję Marfu.
Dziś przejeżdżałem w pobliżu i zmierzyłem dokładniej.
Niestety przesadziłem. Kapelusz ma 56 cm w najszerszym miejscu.
Nie przypuszczałem, że tego grzyba można, od biedy, zjeść.

Marfu - 2006-09-20, 20:13

Mozna, ale mlodego!! Taki juz bedzie za twardy :-)

pisze jak znawca, ale zagwi jeszcze nie jadlem...

irbis - 2006-11-15, 00:06

Może ktoś wie, co to za grzyby?
Marfu - 2006-11-15, 09:07

W pierwszej chwili myslalem, ze to porek brzozowy, ale nie... Zapytam fachowca :-)
irbis - 2006-11-15, 09:42

Mam jeszcze fotkę kapelusza od spodu, jeśli będzie niezbędna do identyfikacji-dołączę.
Marfu - 2006-11-15, 11:19

Fachowiec prosi o zdjecie od spodu :-)
irbis - 2006-11-15, 21:04

Dołączam grzyba od spodu
Marfu - 2006-11-16, 11:27

Informacja od Ani Kujawy: Ta na gałązce to żagiew zimowa albo żagiew włosistobrzega. Raczej zimowa (widac niewielkie pory) - Polyporus brumalis.

Tyle...

irbis - 2006-11-16, 17:07

A więc jest to żagiew...(zwana też hubą trzoneczkową). Dzięki za identyfikację!
irbis - 2006-11-21, 22:05

Mam wątpliwości co do gatunku, proszę o pomoc. Nie ma sprawy, jeśli odpowiedź będzie za kilka dni, czyli po rozwiązaniu zagadki w dziale szpon-grzyby...
Marfu - 2006-11-21, 22:07

Tradycyjnie - nie ma innych ujec?? Od spodu, albo chociaz opis...
irbis - 2006-11-21, 23:01

Tym razem nie ma; tylko to samo o większej rozdzielczości.
Rosło na ziemi w lesie liściastym(olchy,brzozy), miało średnicę coś ok. 10 cm. Mniejszy starszy okaz został dokładniej obejrzany:do ziemi przyczepiony był za pomocą nitkowatej grzybni, a to czym był wypełniony przypominało utarty mak. Znalezione w pierwszej połowie listopada br.

irbis - 2006-11-21, 23:08

No i kształtu kulistego.
Marfu - 2006-11-21, 23:10

Czyli na bank tęgoskór, pozostaje tylko pytanie - który...
irbis - 2006-11-21, 23:15

No właśnie...
Anna Kujawa - 2006-11-24, 09:26

Jest nietypowy. Podejrzewam, że kolory są przekłamane (widzę niebieskie liście) czyli obcięte żółte barwy. Typowałabym Scleroderma verrucosum. I zalecalabym mikroskop na potwierdzenie :-) Powinien mieć krotki, masywny "nibytrzon" u podstawy. Miał?
irbis - 2006-11-24, 11:35

Krótki na pewno, ale czy masywny? Ale określenie nibytrzon wydaje mi się bardzo trafne. Co do barw, faktycznie, wkradł sie niebieski; powinno być więcej brązu. Mikroskopu niestety nie mam (może kiedyś sobie sprawię...).
Dzięki.

irbis - 2006-11-24, 12:21

Korzystając z obecności fachowca od grzybów, mam pytanie: czy huby, których fotki postaram się zaraz dołączyć, mają jakąś ,,osobistą ,, nazwę?
irbis - 2006-11-24, 13:03

I od spodu:
Wujek Kryzys - 2006-11-24, 21:39

A czy to nie jest po prostu tęgoskór cuchnący zwany pospoliitym Scleroderma citrinum?
Wujek Kryzys - 2006-11-24, 21:50

Kurczę, teraz wyszło na to, iż hubę nazywam tęgoskórem. Oczywiście jest inaczej, to tylko zły internet złosliwie wysłał z opóźnieniem temat tęgoskórowy
Anna Kujawa - 2006-12-06, 09:32

Irbis, ta huba to porek brzozowy (Piptoporus betulinus). Klasyczny, pięknie rozwinięty.

Paweł, na tęgoskora pospolitego ma za drobne i za regularne "łuseczki". Dużo informacji w przypadku tęgoskorów niesie przekrój przez caly owocnik. Widać wtedy grubość osłony, obecnoć "trzonu" itp.. W tym przypadku chyba trzeba pozostać przy tym brodawkowanym.

Accipiter - 2006-12-29, 11:39

Ostatnio natkąłem się na takie oto grzyby, czy da się je oznaczyć?
Z góry dzięki za pomoc.

Anna Kujawa - 2007-01-01, 15:37

Żeby powiedzieć coś sensownego o tych grzybach musiałabym zobaczyć je od spodu.
Z wierzchu wyglądają na mokre łuszczaki zmienne, ale też na mokre trujące hełmówki obrzeżone.

Andrzej - 2007-01-02, 00:45
Temat postu: Noworoczne grzybobranie
Witam!
Dziś wracając z sylwestrowej imprezy przy ognisku na Pojezierzu Drawskim zatrzymałem się na chwilę w Puszczy Noteckiej (Leśnictwo Smolary - sosenki na piasku, trochę brzózek) i zebrałem nieco grzybów. Czy mógłbym prosić o weryfikację wstępnego oznaczenia? Przykładowe zdjęcia przedstawicieli zebranych gatunków tutaj:

http://www.salamandra.org...ksztaltna-w.jpg
http://www.salamandra.org...pospolita-w.jpg
http://www.salamandra.org...k_maslany-w.jpg
http://www.salamandra.org...eniazek_2-w.jpg
http://www.salamandra.org...howkowaty-w.jpg
http://www.salamandra.org...ica_pozna-w.jpg

Moje typy można poznać po tytułach plików.

Wiem, że to normalka, że niektóre grzyby zimą rosną (niektóre głownie), ale przyznaję, że pierwszy raz w życiu w styczniu w iście złotojesiennej aurze grzyby zbierałem i sobie kolację ze świeżo zebranych zrobiłem (oczywiście nie wszystkich, tylko tych, których byłem pewny - gąski palce lizać) :cool:

Anna Kujawa - 2007-01-02, 08:51

Witam :-)
Tak, ten sezon jest bardzo szczególny :-)
Typy w podpisach są, według mnie prawidłowe z małym drobiazgiem - nie wodnica, a wodnicha.
Sarniak (chyba przemrozony) jest chroniony - nie wolno go zrywać, ale skoro zostało to już zrobione, to zapraszam do zgłoszenia jego stanowiska do rejestru (http://www.bio-forum.pl/messages/7259/7259.html)

:-)

Andrzej - 2007-01-02, 11:21

Anna Kujawa napisał/a:
Sarniak (chyba przemrozony) jest chroniony - nie wolno go zrywać, ale skoro zostało to już zrobione, to zapraszam do zgłoszenia jego stanowiska do rejestru

Trochę mi wstyd - zapomniałem, a powinienem pewnie pamiętać, że wszystkie sarniaki znalazły się ostatecznie na liście.

Tłumaczy mnie tylko to, że w projekcie Salamandry z kolcownicowatych do ochrony proponowana była tylko kolczakówka pomarańczowa (Hydnellum aurantiacum) i pewności nie mam (choć się domyślam), kto Ministerstwu zaproponował rozszerzenie tego na wszystkie kolczakówki (Hydnellum spp.), wszystkie sarniaki -(Sarcodon spp.) i szaraczka łuseczkowatego (Boletopsis grisea). Czy Twoim zdaniem sarniak dachówkowaty spełnia którekolwiek z kryteriów kwalifikujących do ochrony?

Na szczęście zabrałem tylko jeden owocnik spośród kilkudziesięciu (jak słusznie zauważyłaś - nieco przemrożone były).

Stanowisko zaraz zgłoszę :-)

Czy te jasne (niektóre prawie całe białe, tylko z brązowawym środkiem) to też pieniążki maślane (w pliku "pieniazek_2-w")?

Anna Kujawa - 2007-01-05, 09:32

:-)
Niestety wobec mnogości gatunków chronionych trzeba by było nosić ze sobą ich wykaz, żeby być pewnym czy "to coś jest chronione" czy nie - ja tak chyba zrobię w stosunku do roślin, bo nie jestem w stanie zapamiętać, które są chronione, a które nie w wielu wypadkach.

Nie wiem też kto zaproponował rozszerzenie na całe rodzje. Sarniak spełnia właściwie kryterium "m" i "n" (zakładając, że chcemy chronić gatunki pokrewne, bardzo rzadkie w Polsce). Tyle, że kryteria wymienione w punktach C i D spełnia tyle gatunków grzybów, że lista chronionych musiałaby liczyć kilkaset gatunków, gdyby trzymać się tego ściśle. W przypadku ochrony grzybów - w ogóle dla mnie wysoce kontrowersyjny jest zapis o zakazie zbioru owocników. Ale o tym pewnie już wiesz :-)

Formalnie zerwany owocnik powinien trafić do lasu spowrotem. I pozwolisz, że nie będę tego komentować, bo niepotrzebnie podniesie mi się poziom adrenaliny, który mam i tak wysoki, po otrzymaniu wczoraj decyzji Minisra Środowiska odnośnie zbioru owocników grzybów chronionych.

Te jasne wyglądają jak najbardziej na zmarnowane pieniążki maślane. Niestety nie można po zdjęciu przejechać palcem i poczuć "charakterystycznej śliskości kapelusza", nie można też ścisnąć trzonka, żeby sprawdzić czy jest pusty w środku, ale wygląda "bardzo na maślanego".

Marfu - 2007-01-07, 21:10

Dalcza czesc tej dyskusji przenioslem TUTAJ.
Sphagnum - 2007-01-11, 20:37

Hej,
To może i ja bym dołączył się z prośbą o identyfikację grzybka. Może da coś się z tych fotek wyciągnąć....
Rosły na ple jeziornym w warunkach raczej mezotroficznych. Na głębokości ok. 1m pod spodem znajdował się pelogen jeziorny nieco bogatszy w wapń i inne substancje mineralne.

Pzdr

Wujek Kryzys - 2007-01-12, 18:03

Ale dziwne :shock: !
A czy to nie są przypadkiem jakieś pleśniaki na grzybku kapeluszowym? Po przyjrzeniu się dokładniejszym do takiej hipotezy się skłaniam

Zgrzytnica - 2007-01-12, 22:20
Temat postu: grzyby i nie tylko
Wujku Dobry Kryzysie, a to nie bułgarska grzybica pięt czasem? :shock:
Wujek Kryzys - 2007-01-13, 23:07

Zgrzytnica napisał/a:
a to nie bułgarska grzybica pięt czasem?

Fuj! :???:

loup - 2007-01-13, 23:17

Mi również wygląda to na porażonego przez pleśń grzybka.
Sphagnum - 2007-01-14, 17:45

Też tak myślałem, ale że na grzybach nie znam się najlepiej pomyślałem, że porada ekspertów by się przydała. :smile:
Rafał - 2007-01-16, 13:37

loup napisał/a:
Mi również wygląda to na porażonego przez pleśń grzybka.

hehe, a czym wg Ciebie jest pleśń jeśli nie grzybem?

to, że jedne grzyby żyją kosztem innych lub je zwalczają - to zupełnie normalne w przyrodzie (tak jak w świecie roślin i zwierząt).

Na zdjęciu widzę trzonki konidialne jakiegoś "grzyba" z zarodniami na szczycie. Nic więcej ze zdjęcia się chyba wyczytac nie da. Klasyfikacja grzybów to ciężka sprawa i trzeba by było przeprowadzić obserwacje w laboratorium. Czasem dany gatunek rozpoznaje się na podstawie kształtu zarodników lub innych innych przezeń wytwarzanych tworów, czasem do gatunku nawet oznaczyć się nie da.

Pozdrawiam

Jarek P - 2007-01-17, 08:26

Sphagnum napisał/a:
Rosły na ple jeziornym w warunkach raczej mezotroficznych. Na głębokości ok. 1m pod spodem znajdował się pelogen jeziorny nieco bogatszy w wapń i inne substancje mineralne.

Osobiście mniej więcej wiem o co chodzi, ale pewnie przydałoby sie przetłumaczyć z polskiego (naukwego) na nasze (bardziej potoczne). :wink:

Anna Kujawa - 2007-01-17, 09:53

To najprawdopodobniej szpileczka czerniejąca (Spinellus fusiger), która często poraża grzyby - w tym przypadku jakieś grzybówki (Mycena)

ładne fotografie tego gatunku są tu:
http://www.bio-forum.pl/messages/33/26284.html

a trochę szersze omowienie tu:
http://grzyby.strefa.pl/Spinellus_fusiger.html

Wujek Kryzys - 2007-01-17, 20:17

Anna Kujawa napisał/a:
To najprawdopodobniej szpileczka czerniejąca (Spinellus fusiger)

Anno zawsze można na Ciebie liczyć!

irbis - 2007-02-26, 22:51

Powracam do moich megagrzybów ze szponu. Zapytuję fachowców, czy na podstawie poniższych fotek można z pewnością stwierdzić, że poniższe pieczarki są polowymi czy polnymi(inne nazwy:białawe czy łąkowe, campestris czy arvensis)? Przypominam, ze znalezione w sierpniu na łące, średnica największych ok. 30 cm!
irbis - 2007-02-26, 22:56

fotka ze szponu coś mi nie chce wejść, dziwne...(pewnie dlatego, że z teściową)
andrzejekk1 - 2007-02-28, 14:57

chodze na grzyby i zawsze przyglądam im się z bliska to widze co zbieram ale na podstawie zdjecia raczej nie jest mozliwe otrzymanie 100% pewności
lord haos - 2007-03-04, 13:11

Będąc wczoraj na terenowym wypadzie, spotkaliśmy kilka grzybków których to nie potrafiliśmy określić. Może ktoś z was będzie umiał:
Marfu - 2007-03-04, 15:07

Pierwszy to ucho bzowe, trzeci to czarka - sa trzy gatunki rozroznialne po zarodnikach :-)
andrzejekk1 - 2007-03-24, 21:03

czarki widziane 2 dni temu
harrykumar - 2007-04-16, 15:03

ostatnio znalazłem okaz, prawdopodobnie zachował się od tamtej jesieni, był wysuszony, ale nie wiem co to za gatunek.Może ktoś sie spotkał z takim grzybkiem.
Marfu - 2007-04-16, 17:30

jakas purchawka...
ninka - 2007-07-03, 11:41

Niedawno zauważyłam w moim kwiecie jakiegoś grzyba i chciałabym się dowiedzieċ co to za grzyb. Będe bardzo wdzięczna jeśli mi ktoś pomoże. :smile:

Anna Kujawa - 2007-07-20, 18:37

harrykumar - to resztki czasznicy - pewnie oczkowatej.
Ninka, ten doniczkowy to jakiś czubnik (Leucocoprinus) lub czernidłak (Coprinus)

irbis - 2007-09-15, 19:58
Temat postu: caly fioletowy
Poddaję się i proszę o pomoc w oznaczeniu poniższego znalezionego w sierpniu w olszynie
Mirek - 2007-09-16, 14:08

Specjalistą od grzybów to ja nie jestem, ale może to jest
gąsówka fioletowawa. Lepiej jednak, żeby specjalista się wypowiedział...

irbis - 2007-09-16, 19:02
Temat postu: Odkrycie?
Mam od razu kolejne pytanie-czy może to być coś innego niż okazy podgrzybków pasożytniczych(tęgoskórowych)w bliskim towarzystwie starych tęgoskórów? Jesli by to nie mogło byc nic innego- no to chyba coś rzadkiego udało mi sie w podlaskiej olszynie znaleźć... To było w połowie sierpnia i tęgoskórów było zatrzęsienie. Przyznaję się, że żółtki towarzyszące tęgoskórom wzięłam wówczas za podgrzybki zajączki, ale teraz skłaniałabym się do opcji z podgrzybkami tęgoskórowymi...
ptasiarz - 2007-09-29, 19:09
Temat postu: grzybeczki
proszę o pomoc - :!: :!: :!: To grzyby ,które mnie męczą:
Mirek - 2007-09-29, 21:18

ptasiarz napisał/a:
To grzyby ,które mnie męczą

Pierwszy to wg mnie
Tęgoskór pospolity Scleroderma citrinum
a kolejne trudno oznaczyć - trzeba poczekać aż fachowiec tutaj zajrzy :smile:

Anna Kujawa - 2007-10-02, 09:29

Irbis - te fioletowe, to którys z zasłonaków (wysypie na brazowo jak polożysz kapelusz na kartce, a młode bedą mieć pajeczynowata zasnówkę od trzonu do blaszek). Już widać brązowe odcienie na blaszkach - od dojrzewających brązowych zarodników.

Z owocników tęgoskóra mogą wyrastać tylko podgrzybki pasożytnicze - chronione. Zbieramy dane o ich stanowiskach w rejestrze danych amatorskich na bio-forum.

Ptasiarz: na zdjęciu 1 jest tęgoskór pospolity (Scleroderma citrinum)
Na 2 - ktoraś z włośnianek (Hebeloma sp.)
3. to grzybówka szpilkowa (Mycena acicula)

ptasiarz - 2007-10-03, 17:57

Niezła z ciebie znawczyni dzięki za pomoc! :wink:
Marfu - 2007-10-03, 19:33

Ania jest fachowcem :-)
ptasiarz - 2007-10-03, 20:30

Widzę :roll: Dobra jest :roll:
sowa - 2007-10-04, 20:07
Temat postu: grzybki
Mam dwa grzybki w kolekcji zdjęć. Jednego podejżewam o to, że jest to pięknoróg, a drugiego o nic nie podejżewam. Może ktoś pomoże mi je oznaczyć?
Ania B. - 2007-10-04, 21:43

zdj. nr 1 to moze być gałęziak strojny
zdj. nr 2 to chyba rozszczepka pospolita

sowa - 2007-10-05, 10:45
Temat postu: odp
Gałęziak strojny był znaleziony w lesie sosnowym 27.08.2006. Czytałem, że bardziej lubią być w lasach mieszanych i liściastych, zwłaszcza bukowych i dębowych, rzadziej w iglastych i że jest dość rzadki. Rozszczepka jest pospolita i w oznaczeniu trafiona chyba w samą dziesiątkę. Sam to nawet nie wiedziałbym jak się zabrać do tego oznaczenia. Dzięki.
irbis - 2007-10-05, 11:43

Dziękuję Ani Kujawie za potwierdzenie znaleziska,,czegoś rzadkiego,, w podlaskiej olszynie. Zajrzałam na bio-forum, jak tylko będę miec troszkę wolnego czasu to oczywiście wpiszę namiary na mój las.
Ania B. - 2007-10-05, 11:44

Nie ma sprawy. Jeżeli moge to pomagam.
ptasiarz - 2007-10-05, 17:42

Co to za grzyb wyrósł w moi ogrodzie?
zdzich8 - 2007-10-06, 22:37

Moze coś z twardzioszków :?:
sowa - 2007-10-08, 00:19
Temat postu: Borowikowaty?
Co to za grzyb? Przy pomocy internetu nie udało mi się oznaczyć.
Anna Kujawa - 2007-10-08, 07:41

Sowa, ten "krzaczkowaty" to jakiś galęziak, ale nie strojny, raczej zbity (Ramaria stricta) lub sosnowy (R. eumorpha).
Ostatni, żółty - maslak pstry - dobry grzyb jadalny.

Ptasiarz - to najprawdopodobniej któryś z kilkudziesięciu gatunków grzybówek.

sowa - 2007-10-08, 20:29
Dzięki za oznaczenie.
sowa - 2007-10-19, 15:44
Temat postu: potrzebny znawca
Czy to grzyb? na takiego mi wyglada, ale nic podobnego nie znalazłem w moich materiałach. Znaleziony wczesnym latem lub późną wiosną, w lesie dębowym na pniu ściętego dęba.
sowa - 2007-10-25, 15:21
Temat postu: gdzie ci fachowcy?
Od tygodnia nikt tu nie zajrzał? Nie wiem czy warto wstawić tu następne np. jadalnego muchomora (smak żółtka surowego jajka).
irbis - 2007-10-26, 10:56

sowa napisał/a:
Od tygodnia nikt tu nie zajrzał?

cierpliwości :lol:

sowa - 2007-10-27, 09:56
No to jeszcze 3 grzybki dla zachęty
sowa - 2007-11-10, 10:25
Szkoda, że fachowcy, ostatnio, omijają to forum, bo na tych zdjęciach, jest prawdopodobnie, jeden gatunek grzyba z czerwonej listy, określony jako wymierający.
ptasiarz - 2007-11-13, 12:03

1 (ostatnie) to chyba Galaretnica mięsista Ascocoryne sarcoides. Zawsze do usług :wink:
http://grzyby.strefa.pl/A...arcoides_1.html

ptasiarz - 2007-11-13, 12:27

2 (środkowe) to prawdopodobnie Trzęsak listkowaty http://grzyby.strefa.pl/Tremella_foliacea.html

Możliwe, że się mylę. Musisz sam osądzić. Najlepiej, gdybyś miał inne zdjęcia. Możesz też napisać w jakim drewnie rósł.

ptasiarz - 2007-11-13, 12:29

Jeszcze jednio. Jeśli któryś z nich jest rzadki, koniecznie podaj miejsce i datę spotkania go !!! To ważne!!!
sowa - 2007-11-27, 17:26
O jak miło, że ktoś odpisał. Trzęsak listkowaty, to chyba dobre trafienie, myślałem, że to inny podobny gatunek (ten wymierający) ale nie, to ten jw. Na temat występowania info tu http://www.efotogaleria.p...=937&ktore=1528 . Dzięki za odpowiedź i oznaczenie.
sowa - 2007-12-03, 19:18
Temat postu: tremella?
Na gnijącym liściu wierzby w grudniu, był taki kilkunastomilimetrowy, biało-przezroczysty ... w centralnej Polsce. A może to nie grzyb, tylko śluzowiec?
green power - 2008-03-10, 18:28

a dziś nad Pacynką (w olsie) kolejne spotkanie z czarkami :]

Beata - 2008-07-27, 21:43

wyrosły nam w szklarni pomiędzy pomidorami 4 grzyby, podejrzane są czubajeczki i czubajki , tyle tylko, że nie wiemy które :wink:

Anna Kujawa - 2008-07-29, 11:36

Sowa, "fachowcy omijają" bo nie wyrabiaja na "własnym" forum grzybowym ;-)
1. i 2 - tak, jak napisal ptasiarz
3. kustrzebka - najprawdopodobniej Peziza badia.

Trzęsak listkowaty jest na czerwonej liście z kat. I. I dane o jego stanowiskach są gromadzone w rejestrze stanowisk grzybów rzadkich i chronionych (http://www.bio-forum.pl/messages/7259/7259.html)

To na liściu wierzby to nie wiadomo co niestety.

Czarki nad Pacynką - najprawdopodobniej austriackie.

Czubajki w szklarni - najprawdopodobniej odmiana ogrodowa czubajki czerwieniejącej (o ile czerwinieje jej miąższ po uszkodzeniu). Niejadalna, podejrzewana o lekkie podtrucia nie dość ostożnych dwunośnych mikofagów.

Beata - 2008-07-29, 21:04

Anna Kujawa napisał/a:
podejrzewana o lekkie podtrucia

dzięki bardzo :!: dobrze wiedzieć :!:

mb - 2008-09-13, 22:23
Temat postu: Grzyb - jaki?
Witam,

znalazlem tego grzyba rosnacego na pniu kilkusetletniego deba w Dolinie Noteci.
Prosze o pomoc w oznaczeniu.

Pozdrawiam,
Mariusz

IJin - 2009-05-07, 12:11

zdjecie z kwietnia - Małopolska

co to takiego?

Marfu - 2009-05-07, 13:54

Smardz, pewnie stozkowaty.
calamita - 2010-11-16, 16:39

znalazłem takiego oto grzybka, w lesie mieszanym- przy drodze. najbliższe drzewa jakie rosły to dąb, brzoza i świerk, rósł też nieduży jałowiec. Kolor kapelusza był jaśniutko brązowy, gładki i suchy. Smak- chyba bezsmakowy, może troszeczkę wyczuwalny na słodko.
Rurki od spodu miały kolor biało-żółty co zresztą widać na zdjęciu.
Czy ktoś wie co to za grzyb?

Alcedo - 2010-11-16, 16:45

a jakies zdjęcie kapelusza? albo ogólnie poglądowe na grzyba? :> :)
calamita - 2010-11-16, 17:46

niestety, zdjęcia całego grzyba nie mam, gdyż okazało się bardzo nieostre i wykasowałem
calamita - 2010-11-22, 08:26

już wiem co to za grzyb z moich zdjęć- jest to piaskowiec kasztanowaty- a dowiedziałem się dzieki panu Wiesławowi Kamińskiemu-serdecznie dziekuję. Także tym którzy próbowali oznaczyć.
TB - 2011-03-27, 18:24

Witam serdecznie
Czy ktoś wie, co to za purchawka? Rośnie to na podmokłym terenie (choć nie bagnie). Jest tego (a raczej było jesienią) ok. 15. Najmniejsze były wielkościowo piłką nożną,

Marfu - 2011-03-28, 13:12

Któraś z wielkich purchawek, ale w tym stanie - zewnętrzna część już odpadła, została sama warstwa z zarodnikami - chyba się nie dojdzie... Trzeba ją złapać latem, jak będzie cała.
drTrutek - 2011-04-04, 22:37

TB napisał/a:
Najmniejsze były wielkościowo piłką nożną

Wielkość, okrągły kształt, kolor masy zarodnikowej i zeschniętej okrywy wskazuje z dużą dozą pewności na purchawicę olbrzymią. Jest to grzyb pod ochroną gatunkową. We wcześniejszej fazie ma białe, duże owocniki. Proszę nie kopać.

snapi_007 - 2013-03-05, 23:16

Proszę o pomoc w oznaczeniu tej huby ( dla mnie to totalna niewiadoma)

rojber - 2013-03-10, 12:36

Wydaje mi się, że to Wrośniak szorstki (Trametes hirsuta), stare owocniki zabarwiony przez glony.
snapi_007 - 2013-03-10, 21:26

rojber, :) dzięki :)
titina - 2013-05-30, 00:11

Mam takiego grzybka do oznaczenia, czy mogę go skonsumować ?
Wygląda na borowika, ale jakiego? Po dotknięciu przebarwia się na ciemno-zielono-seledynowy kolor, nie jest goryczakiem, i rósł pod białodrzewami, w pobliżu rowu z ściekami solankowymi

titina - 2013-06-06, 23:13

Bardzo dziękuję wszystkim za bezbłędne oznaczenie grzyba z powyższego zdjęcia.
Niestety trwało to zbyt długo, i wzięło i mu się zaśmierdło czekając na odpowiedź :cry:
Nie skonsumowany skończył na gnojowniku.

calamita - 2013-09-29, 14:42

totalna zagadka- co to za grzyb?
Anna Kujawa - 2013-09-30, 13:55

Najprawdopodobniej jakiś zdeformowany zasłonak.
calamita - 2013-10-05, 19:26

Anna Kujawa napisał/a:
Najprawdopodobniej jakiś zdeformowany zasłonak.

Dzięki Aniu za podpowiedź. Niestety mimo usilnych poszukiwań na portalu "na grzyby" nie znalazłem zadnych zdjęć umożliwiających dokładniejszą identyfikację, więc pozostanie jako zasłonak

michel - 2013-10-08, 19:09

Czy ktoś mógłby mi powiedzieć co to jest za grzyb?

Rósł w lesie bukowo- dębowym na Mazurach.

Hering - 2014-09-03, 13:20

W trakcie grzybobrania na znalezionym podgrzybku - na trzonie tkwiły jakieś inne grzybki. Na pierwszy rzut oka to coś przypominało czerwonobrązowe kolce. Jednak na foto macro widać wyraźnie spiczaste kapelusiki i cienkie , nitkowate - jasne trzony. Pytanie do Pani Anny Kujawy - Co to za organizmy ?
Hering - 2014-09-05, 14:34

Powiększenie grzybków - tych samych jak z poprzedniego postu. Może troszeczkę pomoże rozwiązać temat identyfikacji . Bardzo proszę o pomoc.
calamita - 2014-09-06, 18:34

obstawiam śluzowca
Hering - 2014-10-07, 19:25

Oj , oj, oj - nie ma chętnych do pomocy w identyfikacji tajemniczego organizmu. Widzę , że forum schodzi na psy. :cry: Ale tak na poważnie.
Kolega calamita miał rację. Brawo. Tak to przedstawiciel śluzowców. Jest to najprawdopodobniej gładysz kruchy - Leocarpus fragilis :green: . Gatunek stosunkowo pospolity. Lecz zdarzają się lata , kiedy jest rzadki.Śluzowiec na grzybie to naprawdę ciekawy zestaw.

calamita - 2017-10-08, 16:19

Witam po dłuuu...giej przerwie. Czy ktoś wie co to za grzybek? Znaleziony w rezerwacie Jata w płacie lasu jodłowo-dębowym
Jarek P - 2017-12-08, 08:39

Piestrzenica? - owocnik dość mocno "sparciały"