To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

Grzyby - Grzyby do oznaczenia

Marfu - 2006-03-22, 10:37

Ech - trzeba bedzie chyba przenosic do innego podforum :-)

A wczesniejsze zdjecia?

spinczer - 2006-03-22, 10:49

W przypadku pozostałych nie umiem nic powiedzieć.
Pierwszego nie znam, drugiego nie widać zbyt dobrze, a trzeci pod mikroskop :)

Anna Kujawa - 2006-03-22, 10:50

A pomarańczowa galareta to pewnie trzęsak pomarańczowożółty (Tremella mesenterica)

:)

PePe - 2006-03-22, 13:08

Niestety, to nie to. Tamten jest pomarańczowy, ale ma strukturę jednej pofałdowanej, pomarszczonej, obłej bryły, a nie tak jak w przypadku trzęsaka czegoś w rodzaju tasiemek..,
ale polecam się

Anna Kujawa - 2006-03-22, 13:37

A jaki jest duży?
A masz zdjęcie?
A na czym rośnie?
A może jakiś łzawnik?
:)

misiek - 2006-03-22, 13:50

Dzięki za tego watrobowca :wink: Powiem Wam, że przeźroczyste łodyżki wyrastały prosto z ziemi i nie było znaku zadnych "liści" jakie są spotykane u wątrobowców. Czy to mozliwe, żeby liście np. po zimie mogły całkowicie zaniknąć? Ale to pewnie byłyby przynajmniej jakieś brązowe uschnięte, czy coś w tym stylu?
misiek - 2006-03-22, 13:54

Gdyby były "liście" to bym wiedział, że to watrobowce :wink: w końcu jakoś się botanike na studiach zaliczyło :grin: Ale dziwi mnie własnie to, że nic takiego tam nie było. Były zwykłe mchy (coś w rodzaju płonnika, ale nie wiem dokładnie co bo się nie zastanawiałem) i trochę suchych liści paproci, ale nic podobnego do wątrobowców :???:
PePe - 2006-03-22, 14:17

Aniu zdjęcie mam, postaram się odszukać.
Jest wielkości połowy kajzerki hmmm - nie wiem czy to dość wymowne.
Jeśli dobrze pamiętam, to było to w ściółce wilgotnego lasu sosnowego, bo pamiętam miejsce, ale nie wiem, czy w tym poszyciu to na jakiejś leżaninie się przytwierdziło, czy ot tak "samopas" :wink:
dam znac jak wyszperam, ale to slajd, więc z jednym nie będę do skanu gonił...zgrupuję go jednak do oczekujących.

misiek - 2006-03-22, 17:40

Pepe a może to był trzęsak mózgowaty Tremella encephala Pers. ?? On jest nie tak bardzo pofałdowany jak inne trzęsaki i bardziej kulisty (średnica około 3 cm), ale jest jaśniejszy, taki bardziej kremowy z żółtawym lekkim zabarwieniem. Wiec może to to?! :???:
Anna Kujawa - 2006-03-22, 18:10

Misiek, a nie mogeś przeoczyć liści? Może były przykryte liścmi drzew?

PePe - nic nie przychodzi mi go głowy - glut wielkości kajzerki i do tego pomarańczowy? Nie mam pojęcia - poczekam na zdjęcie. Panowie ze zdjęciami zapraszam na forum grzybowe (http://www.bio-forum.pl/messages/33/33.html) tam oprocz mnie, Jolki i Sebastiana jest jeszcze sporo osób, które niejednego grzyba widziały :-)

Mirek - 2006-03-22, 20:09

Na grzybach się nie znam. Poza oczywiście tymi co wrzuca sie do koszyka :grin:
W załączeniu grzybki - coś czego nie umiem nazwać. Specjaliści pomóżcie!

Marfu - 2006-03-22, 20:16

U gory to znowu jakis watrobowiec?? A na dole... Zdjecie przeswietlone, wiec moze jakas maslanka??
misiek - 2006-03-23, 00:27

Z tego co pamietam, to tam byla prawie goła ziemia. Na zdjęciach też za bardzo nie widac, więc musze znaleźć te slajdy i je dokładnie przejrzeć po powiększeniu w lepszej rozdzielczości. A jak i to nie pomoze, to nie ma innej rady tylko jak śniegi całkiem stopnieja to walić prościutko w Bieszczady i znaleźć to mejsce :grin:
PePe - 2006-03-23, 08:47

Hehe wal w to miejsce - łapa na powitanie od miśka dobrze się odcisnęła. :green: Pytanie czy tak samo odciśnie się na tyłku, jak w tej glinie - foto w dziale fotografia przyrodnicza.

taaaak wiosna idzie zdjęć będzie przybywać, przynajmniej od nas, czyż nie misiek? Trzeba w końcu odkurzyć zasoby...

Aniu, jak tylko zeskanuję, to wrzucę i dzieki za link, bo grzyby, podobnie jak ważki - o których już z Marfu gadałem i myślę ostro się za nie zabrać będą też przewodnim tematem moich fotografii w tym roku... :green:
nio o ptaszkach itd. oczywiście nie będę zapominał, ale tematy przewodnie chcę na bieżąco katalogować :green: (utopijna wizja???)

Anna Kujawa - 2006-03-23, 12:01

Mirku, ten pierwszy, szary, płaski, to chyba któryś z porostów - nie znam sie na nich :-(
Grzybek na dole wygląda na maślankę wiązkową, ale przy fotografowaniu grzybów do identyfikacji konieczne są szczegóły - kolor blaszek, faktura trzonu - a i tak jest bardzo ograniczona liczba gatunków, które dają się identyfikować ze zdjęć :-(



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group