To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

Rośliny - Storczyki

alinka - 2009-06-15, 10:36

Mirek napisał/a:
alinka napisał/a:
Jaka ładny a nazwa jaka urocza

To bardzo pospolity gatunek łąkowy :wink:


ale nazwa bardzo arystokratyczna :) ładne te łąkowe storczyki. Widziałam pewnie wielokrotnie a nigdy bym nie przypuszczała, że to storczyki. Storczyki kojarzą mi się tylko z takimi doniczkowymi.

Jarek P - 2009-06-16, 15:17

Dla jasności - firlekta nie jest storczykiem.
alinka - 2009-06-17, 14:25

Oj, chyba muszę się sporo jeszcze nauczyć. Przepraszam za moją niewiedzę i dziękuję za poprawienie :)
Cephalotus - 2009-07-03, 12:56

JA mam coś do pochwalenia się co tam u mnie słychać, ale i coś z prośbą o oznaczenie.

To dla pocieszenia oczu:
k. rdzawoczerwony






k. rdzawoczerwony, ale brązowy






k. szerokolistny pierwszy co otworzył kwiatek


kukułka plamista




A to do oznaczenia, bo jakiś dziwak straszny:







drTrutek - 2009-07-03, 16:14

Ładne.
A ten "dziwak" - to moim zdaniem też kruszczyk rdzawoczerwony (w granicach zmienności gatunku?). Czy ma czerwone plamki wewnątrz członu nasadowego warżki?

alinka - 2009-07-07, 11:29

Bardzo ładne, zwłaszcza ten biały :) chyba widziałam takiego w lesie jakiś czas temu.
lis23 - 2010-02-09, 15:46

Witam
mam pytanie odnośnie storczyków występujących w Polsce:
na jednym z for prowadzony jest konkurs przyrodniczy w którym padło pytanie o to w której części naszego kraju występuje najwięcej gatunków storczyków
korzystałem,min.z opracowania " Towarzystwa Przyrodniczego Bocian ":
http://bocian.org.pl/fs/p.../7Storczyki.pdf
które podaje że:
Cytat:
Flora Polski liczy około 50 gatunków storczyków, z czego 25 gatunków stwierdzono na Mazowszu.

z innych źródeł wiem też że ok.22 gatunki storczyków występują w Wigierskim Parku Narodowym
autor pytania twierdzi jednak ze najwięcej gatunków storczyków występuje na Śląsku Cieszyńskim i powołuje się na wykład którego autorem był biolog Marek Fiedor,jeden z autorów "Polskiej Czerwonej Księgi Roślin"

kto ma tu więc rację? :?:

Mirek - 2010-02-09, 18:25

lis23 napisał/a:
kto ma tu więc rację?

Być może wszyscy! Ciekawe o jaką część kraju chodzi? 1/4 terytorium? Może teren jednego województwa? A może teren jakiegoś parku narodowego lub krajobrazowego?

lis23 - 2010-02-09, 19:10

Pytanie dokładnie brzmiało:

Cytat:
Proszę podać dokładnie w której części naszego kraju, występuje największe bogactwo gatunkowe storczyków.


wedle wklejonego wyżej tekstu jest to Mazowsze
a według autora pytania - Śląsk Cieszyński

w każdym razie odpowiedzi nie zostały uznane - wiele osób podało właśnie Mazowsze oraz WPN.

Mirek - 2010-02-09, 23:37

lis23 napisał/a:
wiele osób podało właśnie Mazowsze

Pewnie tam jest najwięcej storczyków, gdzie jest dokładne opracowanie -woj. mazowieckie ma ponad 35,5 tys. km kwadratowych. Na takim terenie są różne środowiska, gdzie można storczyki spotkać. Choć jestem laikiem w kwestii storczyków, to podejrzewam, że np. na Lubelszczyźnie wcale mniej gatunków nie ma!

calamita - 2011-05-26, 18:56

może warto odświeżyć temat. na początek kukułka krwista- tak mi się wydaje. A było ich z 50 szt.
calamita - 2011-05-27, 19:50

to jednak nie kukułka krwista a szerokolistna(stoplamek). dziś na hektarowej łące doliczyłem do 300 kwitnących okazów i dałem sobie spokój.dosłownie było fioletowo.
calamita - 2012-05-30, 18:43

kukułka krwista z okolic Łukowa
niccolai - 2012-06-01, 22:19

calamita napisał/a:
kukułka krwista z okolic Łukowa

No to ja także dorzucę kilka świeżo spotkanych storczyków z okolic Łukowa (tych nieco dalszych okolic :wink: ):

calamita - 2012-06-11, 18:41

kolejny gatunek z łukowskich lasów: kukułka fuchsa


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group