Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

Ochrona przyrody - Pakiety Rolno-Środowiskowe

rafklim - 2007-10-25, 16:06
Temat postu: Pakiety Rolno-Środowiskowe
Sprawa jest taka, że u mnie w Dolinie Słudwi i Przysowy, są grunty będące nieużytkami pod wodami stojacymi . Nie ma do nich dopłat ani bezposrednich ani oczywiście z pakietów.
Pytanie czy da się uzyskać do takich podmokłych łak dopłaty z pakietów rolno-środowiskowych aby je ochronić przed zaoraniem.(po uprzednim osuszeniu)
Jest tego kilkaset hektarów w 3 powiatach i gminach , wszystko w obszarach chronionego krajobrazu. Nietety widzę , że jeżeli nie będą rolnicy mieli z tego pieniędzy to nie długo zaczną je likwidować.

Powtarzam nie są w ewidencji gruntów rolnych tylko są to nieużytki

rafklim - 2007-10-30, 07:36

No to dowiedziałem się - nie są stosowane na takich terenach dopłaty więc są one skazane na zniszczenie!!!
Jarek P - 2007-10-30, 08:40

Pakiety r-ś się zmieniają, inaczej było na początku inaczej jest teraz. Kiedyś ODR zbierały informacje co w tych pakietach trzeba ulepszyć.
Dominik - 2007-10-30, 08:41

Zadalem pytanie Krystynie Szczygielskiej ktora jest doradca rolnosrodowiskowym, otrzymalem taka odpowiedz:

Krysia (8:35)
to nie jest jeszcze wyjasnione, wcześniej jeżeli udowodniliśmy że są to cenne łąki można było je kwalifikować na nieużytkach, mam w listopadzie zjazd rolnośrodowiskowy to zadam to pytanie

Tak wiec czekamy. W Ministerstwie Rolnica jest taki balagan i takie opoznienia ze glowa mala. Wszytko przez to ze rzadzila tam Samoobrona! Nowa edycja programu rolsrod powinna ruszyc juz na poczatku tego roku, a dalej nie wiemy jeszcze wielu rzeczy! Szkoda gadac!

rafklim - 2007-10-31, 14:49

No dla mnie teren opisany jako łąki pod wodami stojacymi - jest cenny już przez sam fakt isnienia łąk podmokłych, czy nawet czcinowiska - one też są cenne chyba ?
Jest tu na "moim" terenie kilaset hekatrów takich czcin , ich sprawę też mozna wyjaścić?

Mirek - 2007-10-31, 14:58

rafklim napisał/a:
czcinowiska

chyba trzcinowiska :wink:
rafklim napisał/a:
czcin

i trzcin

Nazwa trzciniak i trzcinniczek pochodza od nazwy rośliny :wink:

rafklim - 2007-11-05, 07:55

Dzięki Mirek za cenną uwagę :grin:
Niestety jestem dysortografem i kiedy nie przepuszczam tekstu przez Worda to nieml na 100% robię tragiczne błędy.