Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

Rośliny - Sadzenie drzew na gruntach rolnych - pytanie

abe - 2008-12-09, 11:32
Temat postu: Sadzenie drzew na gruntach rolnych - pytanie
Witam,
Czy jest jakiś zapis prawny, który mówi o tym, że nie wolno sadzać drzew bliżej niż 3m od miedzy na gruntach rolnych?
Moja sąsiadka twierdzi, że tak jest, ale nikt nie potrafi wskazać na konkretny przepis prawny. Czy ktoś się orientuje w tym temacie?
Posadziłem ciąg sadzonek drzew liściastych i krzewów wzdłuż miedzy na moim gospodarstwie aby przyciągnąć pożyteczne owady, ptaki i zwierzęta a sąsiadka ma o to pretensji.
Pozdr.

Jarek P - 2008-12-09, 12:36

Nie, nie ma konkretnego przepisu. Jest tylko kodeks cywilny, który mówi, że "użytkowanie jednej działki nie może w sposób nadmierny utrudniać użytkowania działki sąsiedniej". nr artykułu niestety nie pamiętam. ale było to juz w którymś temacie o wycinaniu drzew.
vermilion - 2008-12-09, 13:14

Cytat:
Posadziłem ciąg sadzonek drzew liściastych i krzewów wzdłuż miedzy na moim gospodarstwie aby przyciągnąć pożyteczne owady, ptaki i zwierzęta a sąsiadka ma o to pretensji.


Za to biję ogromne brawa!!!!!!! A jakie argumenty miała sąsiadka przeciwko zadrzewieniu?

GrzegorzBP - 2008-12-10, 08:34

abe napisał/a:
Czy jest jakiś zapis prawny, który mówi o tym, że nie wolno sadzać drzew bliżej niż 3m od miedzy na gruntach rolnych?

Poruszasz tutaj dwie kwestie:
1. sadzenie przy granicy z sąsiadem
2. sadzenie na gruncie rolnym
ad.1 sadzenie jak pisze Jarek P jest regulowane ogólnymi przepisami i mowa sąsiadki o 3 metrach jest bzdurą - pomyliło się jej z prawem budowlanym mówiącycm że w odległości 3 metrów od granicy bez zgody właściela nie mozna lokalizować ścian budynku, chyba że przepisy planu miejscowego stanowią inaczej.
ad2. na tyle na ile się orientuję sadzenie drzew na gruncie rolnym -jeśli w ewidencji gruntów masz wpisane R jest zabronione gdyż zmienia charakter gruntu - chyba że jest to sad owocowy, plantacja orzechów laskowych lub włoskich.
Tak więc reasumując dopytaj się dokłądnie np. w jakimś ośrodku doradztwa rolniczego - czy mimo niewątpliwie szczytnego celu mogłeś to zrobić na gruncie rolnym.

Hors - 2008-12-10, 13:03

GrzegorzBP napisał/a:
(...) pomyliło się jej z prawem budowlanym mówiącycm że(...)

Lub z prawem w PZD (regulamin o Rodzinnych Ogrodach Działkowych-§ 119)

GrzegorzBP - 2008-12-10, 13:14

Hors napisał/a:
Lub z prawem w PZD (regulamin o Rodzinnych Ogrodach Działkowych-§ 119)

idąc tym trybem - zgrabny artykuł :wink:
http://www.rp.pl/artykul/...c_sasiada_.html

procontra - 2008-12-12, 22:20

Gwoli ścisłości, taki przepis (jako przepis powszechnie obowiązujący, bo regulacje dot. ogrodów działkowych mają wewnętrzny charakter i są stosowane posiłkowo, m.zd. zwykle niezasadnie) jest w rozporządzeniu Min. Roln. i Rozw. Wsi z dnia 18 czerwca 2007 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne", objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
(Dz. U. Dz.U.07.114.786 ze zm.)
które dotyczy trybu i zasad sporządzaniaplanów zalesieniowych pod dopłaty:

§ 11. 1. Zalesienie wykonuje się po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w § 10 ust. 4, w terminie określonym w planie zalesienia, jednakże nie później niż w okresie sadzenia przypadającym na wiosnę roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek o pomoc.
3. Rolnik zakłada uprawę leśną w odległości co najmniej:
1) 1,5 m od granicy sąsiedniego gruntu użytkowanego jako grunt leśny,
2) 3 m od granicy sąsiedniego gruntu użytkowanego jako grunt rolny
- stanowiących własność innego podmiotu.

ponieważ te 3 m często są umowną granicą nadmiernych oddziaływań na sąsiednią nieruchomość, przyjęto ten zapis, zeby nie generowac sporów.

procontra - 2008-12-12, 22:24

Oczywiście każdy inny rolnik i nie rolnik, który się nie ubiega o dopłaty, moze sadzić i na miedzach. Ewentualne roszczenia z zakresu prawa rzeczowego sąsiad bedzie wykazywał przed sądem cywilnym. Nie zgłębiałam programów rolno środowiskowych, może będą tam wręcz być zalecenia zakrzaczania lub zalecania miedz.
GrzegorzBP - 2008-12-15, 09:29

procontra napisał/a:
Gwoli ścisłości

gwoli ścisłości pytanie nie dotyczy zakładania uprawy leśnej w rozumieniu ustawy o lasach oraz nie dotyczy zalesiania jako takiego w ramach PROW-u, a posadzenie drzew jako takich. :green:

abe - 2008-12-27, 21:59

Serdecznie dzieki wszystkim za podpowiedzi.

Argumenty sasiadka miala takie: drzewa beda zacieniac jej pole, korzenia beda pobierac wode, galezie beda przeskadzac jak bedzie jechala ciagnikiem, nie bedzie mogla obrucic kombajnem (co zwykle robila po mojej stronie!!!) no i poza tym tak sie po prostu nie robi...

Tak jak ktos slusznie zauwazyl, tu chodzi o grunty rolne, ktore sa po obu stronach (tj. po jej stronie jak i po mojej), i tu nie chodzi o zalesianiu u mnie, tylko o sadzeniu ciagu drzew w formie zywoplotu wzdluz granicy, a tak naprawde jakies 1,5 m od dokladnej granicy po mojej stronie.

Za to biję ogromne brawa!!!!!!! A jakie argumenty miała sąsiadka przeciwko zadrzewieniu?[/quote]

vermilion - 2008-12-27, 22:17

abe napisał/a:
drzewa beda zacieniac jej pole

To zależy jak usytuowane jest zadrzewienie w stosunku do jej pola, jeśli od jego południowej strony to sąsiadka ma na co narzekać, jeśli od strony zachodniej to powinna po rękach wycałować :wink:

abe napisał/a:
korzenia beda pobierac wode

będą pobierać na pewno, ale zadrzewienia mają to do siebie, że chronią glebę przed ewaporacja, wodą wolniej paruję niż z gleby na polu, przez to wilgotność utrzymuję się dłużej :wink:

abe napisał/a:
galezie beda przeskadzac jak bedzie jechala ciagnikiem

to sobie je obetnie, w zimę będzie miała w czym w piecu napalić :wink:

kingcherry - 2010-10-17, 11:20

Mam podobny dylemat.
Mam działkę rolną i chciałbym od strony zachodniej i północnej obsadzić ją drzewami ( głównie świerk), żeby stworzyć korzystniejszy mikroklimat pod jakaś uprawę, no i z szacunku do przyrody.
Czy mogę tak zrobić i w jakiej odległości od miedzy?

Druga sprawa, jeżeli na gruncie rolnym chcę założyć uprawę świerków, jodeł na cięte drzewka Bożonarodzeniowe to muszę to gdzieś zgłaszać i czy potem po 5-10 latach będę mógł swobodnie wycinać takie świerki?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedż :)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group