Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

Kartoteka - Szybkie uwagi do Kartoteki

Marfu - 2010-01-13, 12:48
Temat postu: Szybkie uwagi do Kartoteki
Jeżeli ktoś ma jakieś uwagi dotyczące funkcjonowania Kartoteki, które nie były wcześniej zgłaszane, prosimy o informacje. Będziemy starali się zorganizować siły i środki na wszelkie niezbędne modyfikacje.
xhardcorex - 2010-01-13, 13:40

Marfu, jak już będziecie organizować środki, to wrzuć wypunktowane proponowane zmiany, wtedy będziemy wiedzieli, czy coś jeszcze zaproponować, a może nam się coś przypomni.
Eskulap - 2012-08-18, 06:19

Było by dobrze gdyby w kartotece każdy autor miał dostęp do swoich statystyk typu - liczba zaobserwowanych gatunków (w porównaniu do ogólnej lub przybliżonej liczby występowania danej gromady np. płazy 8/18 gatunków) oraz liczba gatunków którą obserwował najczęściej. Myślę że znalazłoby się także miejsce na zamieszczanie komentarzy pod daną obserwacją.
Takie skromne propozycje
:)

Eskulap - 2012-08-22, 14:10

Jakiś czas temu wysyłałem maila o dodaniu do bazy w kartotece gatunku owada - Odorek zieleniak (Palomena prasina) ale jeszcze nie został dodany a za jakiś czas będę chciał rozpocząć od niego wystawienie nowych obserwacji w kartotece. Kiedy będzie możliwa aktualizacja w bazie?
Mirek - 2012-08-22, 15:30

Eskulap napisał/a:
ale jeszcze nie został dodany

Już został!

kubelec - 2013-01-30, 18:30

mam jakiś problem z kartoteką. Wpisuję polską nazwę i nie wyskakuje mi cała reszta, tj łacina i systematyka. Podobnie z miejscowością, obserwatorami itp. Może to kwestia wolnego łącza, bo mam tu słaby zasięg? Bo widzę kilka świeżych wpisów, czyli inni mają OK? Chodzi o popularne gatunki: kowalik, dzięcioł czarny i raniuszek
snapi_007 - 2013-01-30, 20:37

kubelec, :) jak ja wpisuję obserwacje to czasami też tak mam. Ale znalazłem sposób że wybieram jakąkolwiek inną miejscowość która zostaje uzupełniona gminą itd. następnie zmieniam na prawidłową miejscowość i jest ok. Tylko że u mnie ten problem dotyczy tylko miejscowości i gminy itd. Sprawdź w ten sposób może się uda.
kubelec - 2013-01-30, 22:09

coś nie hula. Poczekam do przyszłego tygodnia, może się uda
Maciej - 2013-01-31, 21:53

Miałem ostatnio ten sam problem. Rozwiązałem go w ten sposób, że wpisywałem najpierw nazwę łacińską. Potem wszystko było prawidłowo.
kubelec - 2013-02-01, 10:23

Maciej napisał/a:
Miałem ostatnio ten sam problem. Rozwiązałem go w ten sposób, że wpisywałem najpierw nazwę łacińską. Potem wszystko było prawidłowo.

Dzięki, zadziałało ;) , byle teraz Marek zatwierdził ;)

norbert - 2013-02-17, 22:09

Ja też miałem podobne problemy ale odkąd do Kartoteki uzywam innej przeglądarki (Mozilla zamiast Internet explorer) jak ręką odjął
titina - 2013-04-02, 21:52

Witam !
Nie wiem ,czy w dobrym miejscu ten post, ale mam problem z wstawianiem nowych miejscowości do kartoteki. Coś się robi nie tak, tzn, jak wstawiam jakąś nazwę, która może być częścią nazwy innej miejscowości, to automatycznie wyskakuje mi ta ostatnia i nie daje się zresetować. Próbowałam to edytować, ale nie daje się wymazać z okienka?
Czy można to sprawdzić ?
Pozdrawiam.

JAREK1900 - 2013-05-07, 12:15

Od rana mam komunikat " Strona kartoteka-przyrodnicza.pl w trakcie tworzenia ..."
Kiedy można się spodziewać , że kartoteka zacznie działać?

kubelec - 2013-07-16, 08:52

nie mogę wpisać pająka ukośnika, bo w polu rodzina nie znajduję Thomisidae. Help
titina - 2013-07-26, 10:04

Witam! Mam problem z odzyskaniem konta na kartotece, po zmianie przeglądarki. Nie wyświetlają mi się moje obserwację, i nie mogę ich edytować, nawet jak je znajdę przez wyszukiwanie zaawansowane. Mam obecnie policzone młode bociany i nie mogę ich przez ten mankament wprowadzić do kartoteki, do już wprowadzonych obserwacji tych gniazd.
Pooszę o pomoc

titina - 2013-07-28, 22:45

Mirku ,dziękuję :grin:
niccolai - 2013-10-30, 21:36

W związku z planowaną modernizacją Kartoteki chciałbym dodać swoją kolejną uwagę (jeśli takowa była już zgłaszana to przepraszam - widocznie przeoczyłem ;-) ), mianowicie:
- do każdej obserwacji wskazane byłoby dodać coś w rodzaju "metryki dokumentu" - w szczególności zawierającej datę utworzenia i ewentualnie datę jego modyfikacji. Obie daty winny być nadawane przez system i nie powinno być możliwości ich edycji. Jest to istotne, gdyż Kartoteka staje się źródłem informacji o występowaniu i roślin i zwierząt i jest cytowana w literaturze. Istnienie takiej nieedytowalnej daty nadawanej przy tworzeniu obserwacji (niezależnie od daty dokonania obserwacji) jest wskazane, gdyż pozwala ustalić obserwatora, który jako pierwszy dokonał zgłoszenia (w przypadku wielu obserwacji dotyczących tego samego stanowiska rośliny lub zwierzęcia). Daje nam to możliwość powoływania się na właściwego autora obserwacji - który zamieścił ją jako pierwszy - zgodnie z naukowa zasadą pierwszeństwa publikacji.

Pozdrawiam

titina - 2013-11-30, 14:42

Nie wiem co sie stało, ale od dwóch dni koszmarem stało sie wprowadzanie danych w rubrykach:
-miasto
-powiat
-gmina
-województwo
W rubrykach powiat i województwo, nie daje się w ogóle wprowadzić ich nazw, a często nie wyskakują automatycznie, jak to było do tej pory :/ :sad:

titina - 2014-06-05, 21:52

Dlaczego nie mogę dodać szerszenia europejskiego do kartoteki ? ,... w stogu słomy mam gniazdo, a też i codziennie widzę, jak osobniki tego gatunku zbierają próchno ze starej powalonej topoli .
titina - 2018-01-18, 10:47

Co się dzieje z kartoteką, nie działa już kilka tygodni, nie można wstawiać obserwacji ? Będzie jeszcze funkcjonować, czy jak za Króla Świeczka trzeba notatki zbierać na papierze ?
niccolai - 2018-01-18, 12:04

titina napisał/a:
Co się dzieje z kartoteką, nie działa już kilka tygodni, nie można wstawiać obserwacji ? Będzie jeszcze funkcjonować, czy jak za Króla Świeczka trzeba notatki zbierać na papierze ?
No chyba niestety nie będzie to już możliwe :( Jeśli chodzi o obserwacje ornitologiczne jest możliwość "przesiadki" na inną platformę (więcej tu). Jeśli chodzi o inne obserwacje (zwłaszcza botaniczne) to chyba pozostaje powrót do starych poczciwych notatników ...