To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

Ptaki - Ptaki w sąsiedztwie

Modry1994 - 2010-02-14, 18:49
Temat postu: Ptaki w sąsiedztwie
Nie znalazłem więc pisze. Czy mieliście przyjemność gościć u siebie ptaki? Oczywiście jak w temacie nie chodzi mi o karmniki, ale o gniazda. Może ja zacznę. Na średniej wysokości świerku już 4 sezon gniazdowała para grzywaczy za każdym razem z pełnym sukcesem lęgowym i mam nadzieję że wyprowadzą dwójkę także w tym roku. Kopciuszki gniazdują u mnie od niedawna. Jakieś 2 lata nad drzwiami wejściowymi obrały sobie szczelinę na miejsce gniazdowania. Z początku balem się że zostaną spłoszone przez domowników kręcących się pod ich gniazdem ale tak nie było. Wyprowadziły podwójny lęg za pierwszym razem i pojedynczy za drugim. Nie będę wymieniał ptaków gnieżdżących się w moich budkach ponieważ trochę ich jest. Były też jaskółki oknówki 2 lata z rzędu pod oknem mojego pokoju, ale już od pewnego czasu ich nie ma. W gęstym jałowcu w końcu ogrodu gniazdowała para makolągw ale jakiś drapieżnik splądrował lęg. Sierpówki w zeszłym roku próbowały gniazdować w kącie rynny ale gniazdo było za małe i straciły najpierw jedno jajo potem pół tygodniowe pisklę. Teraz wasza kolej.
Sikorka - 2010-02-14, 20:43

Przez kilka lat z rzędu sikory urządzały sobie gniazdo w szczelinie muru budynku gospodarczego. Ostatniego lata nie zasiedliły niestety tego miejsca. Pozostało tylko zdjęcie.
TB - 2010-02-14, 21:16

zacny temat, wiec i ja coś dodam.
Na przeciwko mojego domu rośnie lipa z dziupla, gdzie "mieszkają" modraszki.
I jeszcze na lipie wyprowadza lęgi sroka (czasami tez w czarnej wierzbie na przeciwko ulicy).
W ogrodzie w budce legowej wyprowadza legi bogatka (w tym roku 2 legi po 6 szt.). Kiedys gniezdziła sie w dziupli w moim orzechu włoskim!
I co roku do garazu wlatuje para dymówek, ale nie mogą zbudować gniazda, gdyz garaz jest zamykany. Raz przez przypadek jeden z domowników zamknął dymowkę w garażu, jak rano to zobaczyłem, szybko uchyliłem wrota (na szczescie garaz to nie mały) i wyleciała. A budują gniazdo w budynku gospodarczym u sąsiadki od wróbli (patrz. nizej).
A u sąsiada na kominie raz gniazdowała kawka.
W szpalerze świerków wyprowadza lęgi piegża (gniazdo znalezione po tego rocznym lęgu, ale ile młodych było to ja nie wiem..).
No i u drugiej sąsiadki w krzaczorach wyprowadzają legi wróble i mazurki, w roku 2006 naliczyłem razem ponad 40 tych ptaków.
Potencjalnie u mnie gniazdowała pleszka w luce miedzy deskami. Dlaczego potencjlanie? bo sąsiad ma budke legową, ale jej nie otwiera, wiec nie wiem czy gniazdował tam wrobel czy pleszka.
W ok. musi też miec gniazdo krogulec, ale gdzie to ja nie wie :mad:

pozdrawiam, jak coś sobie przypomnę to dodam!

mariusz1996_96 - 2010-02-15, 17:31
Temat postu: Dymówki
U mnie z kolei w pomieszczeniu gospodarczym od 3-4 lat wyprowadzają lęgi dymówki.
Obecnie gnieżdżą się tam 3 pary. W ubiegłym roku 2 pary wyprowadziły 2 lęgi a 1 aż 3.

Mirek - 2010-02-15, 18:06

Cytat:
W ubiegłym roku 2 pary wyprowadziły 2 lęgi a 1 aż 3.

Takie informacje o parach dymówek, które wyprowadziły 3 lęgi warto wpisywać do kartoteki z podaniem jak największej liczby szczegółów :wink:

TB - 2010-02-15, 18:51

Skoro temat zszedł na dymówki...
u mojej cioci w stajni oraz w biegalni (taki duzy "boks" dla koni połaczony odrazu z wybiegiem na pastwisko) jest ponad 20 gniazd. + 3-4 na poddaszu (tych to dokładnie nie policzyłem)... :smile:

krejzola005 - 2010-02-17, 19:49

U moich rodziców w budynku inwentarskim w ubiegłym roku jaskółki dymówki wyprowadziły 38 lęgów. Prawie w każdym było 5 młodych, w jednym było 4 i w jednym 6. ;) Tyle udało mi sie stwierdzić bo obserwacje prowadziłam z ziemi. Poza tym jeszcze oknówki miały 11 gniazd. :) POd balkonem.
Ciekawe miejsce wybrał sobie na gniazdo kopciuszek, mianowicie półkę z narzędziami w garażu. :lol: Pomimo częstej obecności ludzi, wyprowadził szczęśliwie młode . :razz:

krejzola005 - 2010-02-17, 19:52

A mam jeszcze bardzo blisko domu gniazdo bocianów i z okienka na poddaszu mogę je sobie obserwować ;)
Modry1994 - 2010-02-20, 18:51

No to przyjemnie. Ja niestety nie miałem przyjemności gościć dymówek ponieważ moje pomieszczenia gospodarcze są zamknięte. A zapomniałem dodać bogatki gniazdującej w szerokim słupku ogrodzeniowym w zeszłym roku. Zaraz wykombinuje jakiś sposób żeby wyczyścić to miejsce ze starego gniazda i miejmy nadzieje wrócą tu w tym roku.
TB - 2010-02-20, 19:05

Modry - lepiej zalej słup betonem z papierem! Lub po prostu zatkaj czymś co sprawi, ze ptaki nie będą tam wyprowadzać lęgów. I powiesiłbyś wtedy budkę lęgową dla bogatki. Tak będzie bezpieczniej :wink:
Modry1994 - 2010-02-20, 21:27

TB, ostatnim razem wyprowadziły lęg i nic im nie było. A na skrzynki lęgowe już nie mam miejsca w ogrodzie bo co za dużo to niezdrowo.
Aragorn - 2010-02-21, 11:42

Ja w swojej okolicy mam gniazdo pustułek :green: , co prawda oddalone o 1,5 km od mojego domu, ale jak wyjdę za sad to je widzę, choć częściej obserwuje je z cmentarza gdzie jest kościół z gniazdem na wieży. Po za tym w okolicy mam jeszcze ok. 3 gniazd kosów, 1 gniazdo dymówki w stajni dziadków, kilka gniazd oknówki po sąsiedzku, szpaki w sadzie, kopciuszki gniazdujące na parapecie schowka na narzędzia w starej szkole, oraz wiele innych gniazd wróblowatych...., i jeszcze stare gniazdo krogulca, niestety od 2 lat puste :sad:
Mirek - 2010-02-23, 18:58

Aragorn napisał/a:
obserwuje je z cmentarza gdzie jest kościół z gniazdem na wieży.

Skąd wiesz, że tam jest tylko para pustułek? Może jest kilka par. Proponuję Ci w kwietniu (gdy zrobi się ciepło) poobserwować te ptaki jak tokują - może się wtedy okazać, że jest nie jedna, a np. 3 pary!

Aragorn - 2010-02-23, 19:34

Gniazdo obserwuję od dwóch sezonów lęgowych, od tokowania, aż po wylot z gniazda ostatniego młodego i jest tylko jedna para, ale za to jaka piękna :green: A na 3 pary niema szans, to nie jest bóg wie jaka wieża katedry, tylko skromna wieża kościoła cmentarnego.
Mirek - 2010-02-23, 22:32

Aragorn napisał/a:
A na 3 pary niema szans,

W takim razie w okolicy warto wywiesić na wyższych budynkach budy, lub na wysokich drzewach! :wink:



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group