Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

Budki lęgowe - Budki dla kraski

Marfu - 2006-05-07, 22:06
Temat postu: Budki dla kraski
W sobote powiesiliśmy kilkanaście budek dla krasek. Wiem, że juz pisze aktualność :-)
mender - 2006-05-07, 22:09

A w jakich okolicach były wieszane?
Marfu - 2006-05-07, 22:48

W okolicach kurpiowskich :-)
Lulek - 2006-05-07, 22:53

No to trzymam kciuki :green:
Mirek - 2006-05-08, 01:30

Ponieważ w aktualności zmieściło się niewiele zdjęć, więc wrzucam kilka tutaj
Marfu - 2006-05-08, 01:30

Jest już aktualność!
mender - 2006-05-08, 09:07

Dobra robota chłopaki! Najlepsze w tym wszystkim jest to, ze budki nie zostały wywieszone gdzie popadnie a w miejscach, gdzie kraska jest lub byla! Repekt!
Jurek7 - 2006-05-08, 13:55

Dobra robota!

Jak jest z zasiedlaniem budek przez kraski? Slyszalem sprzeczne wiesci - raz, ze nie zasiedla, potem ze zasiedla... :?:

Marfu - 2006-05-08, 14:12

Dowiemy sie, ale pewnie za rok :-)

Kiedys wieszane były budki takie klasyczne, tylko wieksze. Zajęcie było znikome. A teraz mielismy okazje dostac budki drążone. Zobaczymy - sa inne, więc i efekt może być lepszy.

Mirek - 2006-05-08, 16:01

Jurek7 napisał/a:
Jak jest z zasiedlaniem budek przez kraski?

Podobno zajmują. Jak bylismy na jednym ze stanowisk czynnych jeszcze w ub. roku, to podobno kraski właziły do budki (takiej byle jakiej), która była płytka i z desek. Ale nie bardzo mogliśmy dowiedzieć się od gospodarza czy miały tam młode. W kazdym razie dowiesilismy tam dwie porzadne budy - jak przylecą, to musza sie nimi zainteresować. Szpaki od razu zagladały do niektórych budek, ale dla kraski nie jest to podobno problem - jak jej się dziupla spodoba, to szpaki są eksmitowane.

Daniel - 2006-05-08, 19:51

Z pewnością szczytny cel. Krasek systematycznie ubywa i trzeba zrobić coś by temu zapobiec. Lubię te ptaki, są wyjątkowo piękne, ale właśnie szkoda, że tak rzadko można je zobaczyć. U mnie w okolicy chyba nigdzie... choć na moich przedmieściach wygląda podobnie jak na zdjęciach :)

Pozdrawiam.

Szybszy - 2006-05-10, 00:15

Poznałem Karola T., super gość i kupę robie dla przyrody.
Mirek - 2006-05-10, 06:30

Szybszy napisał/a:
Poznałem Karola T., super gość i kupę robie dla przyrody.

Ale nie jest jeszcze naszym członkiem :sad: Wiem, że tutaj zagląda. Sądzę, że współpraca z Karolem nie skończy się na tym jedynym wyjeździe! :grin:

Karol - 2006-05-15, 23:02

Panowie Kamraci jest maj, tyle ptaków, a Wy tu takie rzeczy piszecie :)
Pierwsze kraski już są na starych stanowiskach,ale jeszcze nie wszyskie.Sztuczne dziuple które zostały zawieszone przez nas sa juz też zasiedlone - przez szpaki.

pozdrawiam

Mirek - 2006-05-16, 06:44

Karol napisał/a:
Sztuczne dziuple które zostały zawieszone przez nas sa juz też zasiedlone - przez szpaki.

To napewno. Już po 15 min od zawieszenia na drzewie do niektórych zagladały całe stada. Takie extra miejscówki za darmo?!

Mirek - 2006-07-12, 20:56

Są optymistyczne wieści z Kurpii. Dwie, spośród 20 zawieszonych na pocz. maja budek, zajęły kraski. Obecnie odbywa się karmienie młodych. Więcej szczegółów wkrótce!
Mirek - 2006-07-13, 05:30

Małe sprostowanie - nie dwie a cztery budki są zasiedlone przez kraski (info od A. Górskiego z wczorajszej kontroli terenowej). Jak dla mnie to wynik rewelacyjny - będziemy działać zatem dalej...
Jarek P - 2006-07-13, 08:32

No to chyba już wiemy jakie budki odpowiadaja krasce - nie deski, ale drążone w pniu.
Basior - 2006-07-13, 10:58

Jarek P napisał/a:
No to chyba już wiemy jakie budki odpowiadaja krasce - nie deski, ale drążone w pniu.

A skąd wiesz? Wisiały obok budki z desek? (solidne) :smile: Na południu Polski bez problemu wchodzą do budek z desek...

Jarek P - 2006-07-13, 11:04

Basior napisał/a:
A skąd wiesz? Wisiały obok budki z desek? (solidne) Na południu Polski bez problemu wchodzą do budek z desek...

Ile budek wywiesili i ile mieli zajętych? - pytanie bez podtekstów.

W poprzedniej akcji, jeszcze MTOF, ze 100 budek z desek zajęta była podobno 1. A myślę, że i trwałość budek z pnia może być zdecedowanie większa niż z desek.

Jurek7 - 2006-07-13, 11:16

Gratulacje ! :grin: :grin: :grin:
Basior - 2006-07-13, 16:58

Jarek P napisał/a:
Ile budek wywiesili i ile mieli zajętych?

Z tego co wyczytałem na stronie: http://www.kraska.eco.pl/index.htm to w 2005 roku na 100 budek 2 były zajęte przez kraski. Ale mysle ze najlepsza budka nie pomoze jesli jest powieszona w nieodpowiednim miejscu lub tam gdzie krasek poprostu niema.

Mirek - 2006-07-13, 17:25

Basior napisał/a:
Ale mysle ze najlepsza budka nie pomoze jesli jest powieszona w nieodpowiednim miejscu lub tam gdzie krasek poprostu niema.

I tu się w pełni z Tobą zgadzam. Nie uczestniczyłem w wywieszaniu poprzednich skrzynek, ale z tego co mi sie zdaje były one wieszane tam, gdzie są kraski i na dodatek tych krasek było wtedy trochę więcej. Ale żeby nie popadać w euforię podpytam Andrzeja G.
Te 20 skrzynek zawieszonych zostało na stanowiskach, gdzie kraski gniazdowały 1, 2 lub najdalej 3 lata wcześniej.

mender - 2006-07-13, 17:37

A czy te 4 obecne stanowiska budkowe były w zeszłym roku w dziuplach?
Mirek - 2006-07-13, 18:36

mender napisał/a:
A czy te 4 obecne stanowiska budkowe były w zeszłym roku w dziuplach?

Prawdopodobnie tak, ale do końca nie wiem... Ale się wkrótce dowiem!

Jarek P - 2006-07-14, 08:45

Basior napisał/a:
to w 2005 roku na 100 budek 2 były zajęte przez kraski.

czyli wynik zbliżony do naszego z poprzedniej akcji.

GrzegorzBP - 2006-07-14, 10:14

tak przy okazji - czy zauważyliście ze w rozporządzeniu o ochronie gatunkowej - w przypadku kraski jest zapis "drzewo z dziuplą w któej regularnie zakładane jest gniazdo" czyli jak wieszacie budkę i jest ona regularnie zajmowana to strefy sie zrobic nie da - bo to przeciez nie dziupla :green: :green: :green:
co do samej kraski - jako ptasi laik - czy te 98 budek było zajęte przez cokolwiek innego? czy różniły sie w jakis sposób biotopy w których były budki zajęte i wolne? czy na zasadzie dwie budki taki sam biotop a wybrana jedna z nich "bo fajniejsza".

Logan - 2006-07-14, 10:38

Basior napisał/a:
to w 2005 roku na 100 budek 2 były zajęte przez kraski.

gadalem niedawno z Konradem i o ile pamietam to w tym roku jest chyba podobnie, szczegoly pewnie pojawia sie na kraskowej stronie po sezonie :wink: moze cos Al albo GP beda wiedziec wiecej

Mirek - 2006-07-14, 12:07

GrzegorzBP napisał/a:
jak wieszacie budkę i jest ona regularnie zajmowana to strefy sie zrobic nie da - bo to przeciez nie dziupla

Dla naturalnej dziupli też sie nie da, bo wokoło są tylko działki prywatne - często wąskie paseczki. Najlepszy efekt to szczera rozmowa z gospodarzem!

GrzegorzBP napisał/a:
czy te 98 budek było zajęte przez cokolwiek innego?

Z pewnością przez szpaki :green:
Ale krasce jak się dziupla spodoba, to daje szpakom eksmisję!

GrzegorzBP - 2006-07-14, 13:37

no tak... to mam takie kolejne głupie pytanie. Skoro - jak udało mi sie doczytać cos niecoś o krasce - wiekszość zinwentaryzowanych gniazd jest na brzegach lasów, na gruntach prywatnych gdzie zrobie oficjalnej strefy kończy sie wycięciem drzewa przez "nieznanych sprawców" a na terenie administowanym przez LP leży nikły procent gniazd -to po co było ją wpisywać na liste "strefowców"? skoro i tak stref sie nie tworzy z obawy o samego ptaszora ??
Mirek - 2006-07-14, 14:00

GrzegorzBP napisał/a:
a na terenie administowanym przez LP leży nikły procent gniazd -to po co było ją wpisywać na liste "strefowców"?

Jeszcze parę lat temu było trochę stanowisk na terenie LP. Z tego co pamietam, to były nieumyślnie jakieś dziuple wycięte, gdzie gniazdowały kraski. Kraska to gatunek związany z krajobrazem półotwartym. Ale były też stanowiska przy dużych zrębach w środku lasów - kiedyś widywałem takie w Puszczy Białej. Kraska jest gatunkiem bardzo konserwatywnym - wraca w te same miejsca. Ale jak wytnie jej się drzewo z dziuplą, to się wynosi! W krajobrazie Kurpii najwiecej stanowisk jest w alejach starych wierzb. Jak jedna dziupla przestaje być atrakcyjna, to znajdują w sąsiedztwie drugą. Ostatnio jednak takich miejsc jest coraz mniej.
GrzegorzBP napisał/a:
stref sie nie tworzy z obawy o samego ptaszora ??

Nie, po prostu nie ma kto tego robić. Jak sobie wyobrażasz uzyskanie zgody na strefę od np. 15 prywatnych właścicieli działek?

lanius - 2006-08-09, 12:03

Hej! Wszystkim, którzy pomagają krajowym kraskom WIELKIE UKŁONY.
Niedawno wrócilismy z Bułgarii gdzie podczas łapania pustułek schwytalismy dwie kraski, przesyłam fotki jednej z nich:

Mirek - 2006-08-09, 13:15

lanius napisał/a:
Niedawno wrócilismy z Bułgarii gdzie podczas łapania pustułek schwytalismy dwie kraski,

Fajne foty, a mógłbyś coś więcej napisac o tych pustułkach - w stosownym temacie, najlepiej nowym, w subforum o pustułce?!
No i oczywiście bardzo nas interesuje jak wygląda obecnie sytuacja kraski w Bułgarii.

lanius - 2006-08-09, 13:38

O sytuacji kraski w Bułgarii nie potrafię powiedzieć, my byliśmy na wybrzeżu w miejscowości Rawda na N od Burgas, w okolicy w miejscach odpowiednich dla tego gatunku stwierdziliśmy przynajmniej 3-4 pary, dokładniejsze określenie nie było możliwe ponieważ ptaki latały już z młodymi i przemieszczały się wzdłuż drutów, często ptaki z sasiednich par mieszały się (w jednym miejscu naraz widzieliśmy 9 ptaków). Myślę, że ze względu na dużą ilość pokarmu chyba nic im nie zagraża.
Tak przy okazji zastanawialiśmy sie gdzie miały gniazda bo w okolicy nie było drzew z dziuplami, ale w zeszłym roku widzieliśmy słabo lotne podloty siędzace na opuszczonym drewnianym domku z licznymi dziurami pod dachem - może były tam!?
Zreszta w takich warunkach gniazdują tam pójdźki ktorych też w okolicy były 3 pary (2 ptaki też złapane).

Mirek - 2006-08-09, 14:45

lanius napisał/a:
zastanawialiśmy sie gdzie miały gniazda bo w okolicy nie było drzew z dziuplami,

A były w okolicy jakieś skarpy, żwirownie, kamieniołomy?! Kraski na Krymie gniazdują właśnie w takich miejscach!

lanius - 2006-08-09, 15:20

Jedna z par miała w terytorium drzewa więc pewnie jakąś dziuplę znalazła, natomiast w pozostałych miejscach nie było skarp, ani żwirowni, tylko winnice, ugory, słupy z drutami, i wyżej opisane domki przy których kręciły się również dudki i pójdźki, była też droga przy której rosły głównie orzechy ale wyjatkowo duży ruch tam więc nie podejrzewam...
Mirek - 2006-08-09, 17:00

lanius napisał/a:
Jedna z par miała w terytorium drzewa

lanius napisał/a:
domki przy których kręciły się również dudki i pójdźki

Czyli jakos kombinują, jesli chodzi o miejsce gniazdowania! A obserwowaliście co głównie jadły?!

lanius - 2006-08-09, 18:06

Widzieliśmy jak łapały szarańczaki, których było baaaaaaaardzo dużo, no i turkucie podjadki, raz widziałem jak złapała "coś" długiego na jakies 7cm czarnego i wijącego się :lol: !? Ale trudno powiedzić co to było. No i złapały się na pułapkę, w której przynętą była mysz więc napewno był to znany im rodzaj zdobyczy....
Basior - 2006-10-23, 23:16

Uprzejmie donoszę, że w czwartek/piatek (19/20 X) wspólnie z Andrzejem Górskim i Jankiem Jejno rozwiesilismy kolejne 34 budki dla krasek na Kurpiach. Tak jak poprzednio wieszane były w miejscach wystepowania krasek. W ten sposób większość jej stanowisk została "zabezpieczona" na wypadek braku naturalnej dziupli. A dziupli tych ubywa z miesiąca na miesiąc, oglądalismy kilka wywróconych drzew i pieńków po drzewach w których sie jeszcze niedawno gnieździła. Andrzej ma doskonałe rozeznanie sytuacji, co roku kontroluje prawie wszystkie stanowiska, wg. niego warto by zrobić objazd z rezerwowymi budkami tuż przed przylotem krasek na wiosnę aby uzupełnic wszelkie straty.
Fotek tym razem niema, bo byliśmy tylko we trzech i nie miał kto z aparatem biegać :wink:

Wojtek P - 2007-03-18, 22:45

Jestem ptasiarzem z północnego podlasia. Do tej pory kraski obserwowałem tylko w swoim regionie, choć z roku na rok jest ich niestety coraz mniej. W zeszłym roku ptaki regularnie można było obserwować już tylko w dwóch miejscach niedaleko Zabłudowa i nie zawsze koło zbiornika Siemianówka. W tym roku mam zamiar spenetrować nowe tereny w poszukiwaniu tych ptaków. W roku ubiegłym znalazłem pojedyńczego ptaka i przy okazji odkryłem nowe stanowisko żołny w regionie.
Ostatnio w związku ze swoją pracą przebywam właśnie na kurpiach i muszę powiedzieć, że biotop kraskowy jest tu rzeczywiście bardzo dobry. Nie brakuje w okolicach suchych zmeliorowanych pastwisk, świetlistych lasów sosnowych. Niestety tak jak wszędzie coraz mniej jest starych dziuplastych wierzb. Okolice wsi Ksebki, Cieloszka czy Leman znam już bardzo dobrze i choć ptaków jeszcze tu nie ma ciekaw jestem czy w sezonie lęgowym jest w tych okolicach jakaś para ptaków?

Pozdrawiam i polecam regionalną stronkę http://www.avestom.com

Marfu - 2007-03-19, 18:31

Strone jakby znamy - rzuc okiem :-)
Junior - 2007-04-04, 22:06

Ja razem z kolegami robimy budki dla krasek narazie mamy 6 ale dzis zdobyłem trochę desek do robienia następnych budek :wink: :wink:
krogulec - 2007-04-04, 22:13

Cieszę sie bardzo i trzymam kciuki za ciebie i twoje kraskowe budki.
Junior - 2007-04-11, 19:33

http://ptaki.pun.pl/viewtopic.php?id=14

A o to część naszej pracy zamieszczone na forum avelelka

Junior - 2007-05-08, 21:05

A to są nasze pierwsze efekty wieszania budek dla krasek narazie zamieszczam 3 zdjęcia

A oto ja Z Krzyśkiem w współpracy

Junior - 2007-05-08, 21:07

Jedna z budek została powieszona na dębie

Junior - 2007-05-08, 21:09

A oto kraskowy krajobraz

Junior - 2007-05-08, 21:22

Więcej informacji znajdziecie na forum avelelka www.avelelek.republika.pl
Basior - 2007-05-08, 22:01

Junior napisał/a:
A oto ja Z Krzyśkiem w współpracy
Widze, że BHP jak sie patrzy... :wink:
marioptak - 2007-05-08, 23:21

bezpieczeństwo to podstawa :green:
Junior - 2007-05-10, 22:52

Trzeba przestrzegać przepisów bhp bez tego nie dało by się rady zawiesić tych budek dla krasek :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Syriusz - 2007-06-28, 20:05

Hej!! Mam pytanko, do kiedy kraski przebywają na swoich terenach lęgowych??

Wydaje mi się, że ten temat jest najodpowiedniejszy dla tego pytania, jakby co to przenieście :smile:

Mirek - 2007-06-28, 20:28

Syriusz napisał/a:
do kiedy kraski przebywają na swoich terenach lęgowych??

Po wyprowadzeniu rodzina opuszcza okolicę, tj. od połowy lipca do pocz. sierpnia zazwyczaj!

Syriusz - 2007-06-29, 18:32

Dzieki Mirku :grin: Wiec jeszcze troche czasu mam :cool:
Syriusz - 2007-07-15, 16:06

No i zdążyłem - moje największe ornitologiczne marzenie spełniło się. Parę krasek obserwowałem w kotlinie sandomierskiej w dn. 08-09.VII.2007r. Na dowód przesyłam fotke
Mirek - 2007-07-15, 16:14

Syriusz napisał/a:
moje największe ornitologiczne marzenie spełniło się

:grin:

Syriusz - 2007-07-15, 16:25

No i jeszcze dwie... :razz:
amikosik - 2007-07-20, 20:32

Czy jest sens i potrzeba napisania folderu o poszukiwaniu kraski w celu określenie jej stanowisk dla rozwieszania skrzynek. Czas pisania takiego folderu to ok 2-3 tygodni.
Czy to nie za późno w tym roku? Myślałem głównie o poszukiwaniach kraski w okolicy KPNu.

Mirek - 2007-07-20, 20:38

amikosik napisał/a:
Czy to nie za późno w tym roku?

Zdecydowanie za późno. Młode kraski po wyjściu z gniazda (a dzieje sie to jakoś teraz) opuszczają swoje stanowisko lęgowe!

marioptak - 2007-07-20, 20:41

jutro jade na Kurpie sprawdzić jak tam mają sie kraski
razem z Jankiem Jejno objedziemy znane stanowiska i sprawdzimy na jakim etapie są lęgi
podejrzewam że młode sa juz na wylocie

amikosik - 2007-07-22, 16:50

I jak się mają niebieskie ptaki? Pracują ciężko karmąc młode?
marioptak - 2007-07-22, 23:00

mają się całkiem nieźle w sumie widzieliśmy 7 ptaków i jednego młodego wygladającego z dziupli :green:
w tej dziupli ptaki gnieżdżą się już 9 lat
ale niespodziewanie nasza wycieczka obrała inny kierynek
sprawdziliśmy na początky jedno ze stanowisk żołny na mazowszu
widzieliśmy dwa dorosłe ptaki i słyszeliśmy piszczące młode w jednej z nor :green:

amikosik - 2007-07-22, 23:54

A czy kraskom i żołnom wiesza się u nas liny nad łąkami aby miały miejsca do polowania i mogły uczyć młode jak łapać owady? To niemiecki sposób na czynną ochronę. Doszli do tego że same budki lęgowe nie wystarczą.
marioptak - 2007-07-23, 00:42

w to czy to się robi u Nas w kraju to wątpię
ale wiem że tam gdzie są kraski są też słupy telegraficzne i energetyczne

Basior - 2007-10-08, 18:24

Galeria kraskowa: http://www.birdphoto.fi/lajikuvat/corgar/
polecam fotki 043-050 kraski wyrzucają z budki chyba pisklę szpaka. Poza tym po raz kolejny lęgi krasek w zwykłych budkach, a nie w wynalazkach z pni :cool:

zdzich8 - 2007-10-08, 18:30

Hihi... Nie miałem jeszcze okazji zobaczyć ani kraski, ani zołny. Z ''cudów ornitologii'' :) widziałem jedynie sporą grupę samic wilg. Nie mam wątpliwości, ze szkoda tych pięknych ptaków niczym z Amazonii...
marioptak - 2007-10-08, 19:35

Basior napisał/a:
kraski wyrzucają z budki chyba pisklę szpaka. Poza tym po raz kolejny lęgi krasek w zwykłych budkach, a nie w wynalazkach z pni :cool:

galeria świetna :smile:
faktycznie jest to chuba piskle szpaka tym bardziej że na fotce 45 widac w tle dorosłego szpaka
i poraz kolejny jak pisał już Basior kraski udawadniaja że sztuczne dziuple Berlepsha wcale nie są lepsze od zwykłych skrzyneczek z desek
i dobrze
bo skrzynki z desek są łatwiejsze w wykonaniu a co za tym idzie mozna ich powiesić znacznie więcej :green:

GrzegorzBP - 2007-10-09, 08:51

Mirek napisał/a:
Ale były też stanowiska przy dużych zrębach w środku lasów - kiedyś widywałem takie w Puszczy Białej.

coż ale duże zręby są obecnie fe :green: :green:

Kamil - 2007-12-02, 12:47

Wojtek P napisał/a:
Okolice wsi Ksebki, Cieloszka czy Leman znam już bardzo dobrze i choć ptaków jeszcze tu nie ma ciekaw jestem czy w sezonie lęgowym jest w tych okolicach jakaś para ptaków?
Witam ! Mieszkam w tych okolicach(do wymienionych miejscowości mam 10-15km) i słyszałem że kraski były w okolicy Turośli(teraz nie wiem czy są)czytałem też o tym w internecie(podawano jedną parę).Słyszałem też o cietrzewiach w tych okolicach.Pozdrawiam :smile:
Kamil - 2007-12-12, 16:44

Przeczytałem sobie dziś dokładnie część tego dokumentu dotyczącą Pisy(s. 187) i wyczytałem że w 1995r na powierzchni badawczej Pisa(pomiedzy miejscowościami Turośl,Ptaki i Cieciory) stwierdzono pewne gniazdowanie jednej pary kraski.Jeszcze wyczytałem że
Cytat:
Liczebność tokujących samców cietrzewia (Tetrao tetrix) na powierzchni Pisa uległa w ciagu lat 1989-1995 zmniejszeniu z 12 do 1.
Ciekawe jak sprawa z kraską i cietrzewiem ma się teraz w tych okolicach :roll: Może ktoś coś o tym wie :?:
Kamil - 2008-01-14, 19:35

Mam pytanie:Czy w tym roku też będą wieszane budki dla krasek na Kurpiach :?:
Mirek - 2008-01-14, 19:37

Kamil napisał/a:
Czy w tym roku też będą wieszane budki dla krasek

Raczej nie!

Kamil - 2008-01-14, 19:42

Mirek napisał/a:
Raczej nie!
No tak pewnie już została powieszona wystarczająca ich ilość,nie pomyślałem :roll:
Mirek - 2008-01-15, 07:23

Kamil napisał/a:
została powieszona wystarczająca ich ilość,nie pomyślałem

Tak właśnie. Na każdym znanym stanowisku aktualnym i czynnym do niedawna powiesilismy od 1 do 3 budek. A ich wieszanie to spora akcja logistyczna (transport, odpowiedni wykwalifikowani "wieszacze" no i oczywiscie spore koszty). Nie wiem czy czytałeś o tym
tutaj i tutaj

Kamil - 2008-01-15, 17:53

Mirek napisał/a:
Nie wiem czy czytałeś o tym
tutaj i tutaj
Czytałem :smile:
amikosik - 2008-01-27, 22:35

Na dzisiejszym liczeniu ptaków w parkach i ogrodach znalazła się pani która zapytała co to za ptaka mogła widzieć był niebieski z długim ogonem. Widziała go w Konstancinie w zeszłym roku i podobny był do kraski. Pod koniec wycieczki trafiliśmy na pana z mojego osiedla który wsypwał słonecznik do karmnika dla sikorek i sypał trochę na ziemię dla kokoszek. Ten pan z koleji opowiadal jakie ptaki widuje wokół swojego karmnika i też opowiedział że widział kraskę, innym razem widział kraskę w Powsinie. Ten pan weryfikowal to co widział z książką i nie miał wątpliwości co widział. Podsumowująć zeszłoroczne obserwacje kraski miały miejsce w Konstancinie, Powsinie i na Forcie Piłsuckiego na Mokotowie. Ciekawe prawda? Mi się wydawało, że łatwiej zobaczyć niebieską papugę która komuś uciekła niż kraskę. A tu proszę Kraska widywana jest w parkach.
Basior - 2008-01-27, 23:06

amikosik napisał/a:
A tu proszę Kraska widywana jest w parkach.
A ja myślałem, że Ty nie jestes z AWFu... :wink:
A nie tak dawno temu Janek jeździł do Otwocka zweryfikowac takie rewelacje...

amikosik - 2008-01-27, 23:24

Ja tylko przekazuję co mi przypadkowi ludzie mówili. Nikt im za to nie płacił więc chyba jednak coś w tym jest. Z drugiej strony to, że ją raz widzieli to może oznaczać, że zatrzymała się odpocząć i nie oznacza, że jest tam lęgowa.
Mirek - 2008-01-27, 23:32

Kiedyś w terenie spotkałem starego doświadczonego leśniczego, który opowiadał, że u niego są kraski. Ale jak powiedział, że jedna do karmnika zimą mu przylatuje to czar opowieści prysnął :grin: :wink:
amikosik - 2008-01-27, 23:48

To co, przez tego leśniczego nie należy wierzyć ludziom? Nie mówili, że przylatuje zimą do karmnika tylko, że widzieli jeden pojedyńczy RAZ. Jak spojrzeć na mapę to na pólnoc od Warszawy są stanowiska kraski i ptaki jakoś myszą doleciec z zimowiska.

A co do opowieści o czarach to moja sąsiadka z sąsiedniego bloku opowiadała że kilka lat temu przylatywał do niej na balkon jastrząb którego podkarmiała na spółkę z sąsiadką z piętra połówkami kurczaka. Jastrzab się nie bał, zabierał kurczaka i odaltywał. Następnego dnia po południu znów przylatywał po kolejną porcję i tak aż do wielkiej zamieci po której już się nie pojawił. Wydaje się rozsądna i nigdy nie słyszałem od niej, żeby jej fiordy z ręki jadły.

Mirek - 2008-01-28, 01:06

amikosik napisał/a:
To co, przez tego leśniczego nie należy wierzyć ludziom?
Chciałem tylko podkreślić, że do takich relacji należy podchodzić z dużym dystansem. To nie jedyna opowieść o kraskach jaka słyszałem. Ludzie mylą kraski z sójkami, dzięciołami zielonymi i czarnymi, a nawet z kwiczołami!
Kamil - 2008-01-28, 10:22

Mirek napisał/a:
Ludzie mylą kraski z sójkami
Nawet gdzieś czytałem nie wiem czy nie na tym forum,że niektórzy nazywają sójkę kraską :wink:
Kamil - 2008-03-30, 16:55

Czy to jest budka dla kraski :?: Znalazłem ją nad Pisą.Wydawała mi się bardzo podobna do tych wieszanych przez Bociana.
Budka

Środowisko,w którym wisi budka

Basior - 2008-04-01, 21:56

Kamil napisał/a:
Czy to jest budka dla kraski
Owszem. :smile: Ale kto w niej mieszka?
Kamil - 2008-04-02, 08:41

Basior napisał/a:
Ale kto w niej mieszka?
Tego już nie wiem.Ale wszystko jest możliwe....
Szybszy - 2008-04-02, 19:47

Kamil napisał/a:
Basior napisał/a:
Ale kto w niej mieszka?
Tego już nie wiem.Ale wszystko jest możliwe....

może żółw czerwonolicy :?: :roll:

:wink:

TB - 2009-10-11, 21:30

a jakie są wyniki z tego roku?
pójdźka13 - 2009-10-18, 12:30

mam pytanie wieszając budkę dla kraski w woj. Kujawsko-pomorskim fakt już dawno tam wygineły ale jakie ptaki mogły by zaskiedlić taką budkę oprucz krasek
Mirek - 2009-10-18, 15:20

pójdźka13 napisał/a:
ale jakie ptaki mogły by zaskiedlić taką budkę oprucz krasek

Przede wszystkim szpaki!

roller - 2010-01-17, 19:53

Zapraszam na stronkę kraski http://www.kraska.eco.pl/
Nowości filmowa-impresja na temat kraski w południowo wschodniej Polsce (w końcu można zobaczyć namiastkę Puszczy Sandomierskiej, coś o krasce i naszej Akcji :)

Pozdrawiam Konrad

Władysław Kłak - 2010-03-09, 17:58

roller napisał/a:
Zapraszam na stronkę kraski http://www.kraska.eco.pl/
Nowości filmowa-impresja na temat kraski w południowo wschodniej Polsce (w końcu można zobaczyć namiastkę Puszczy Sandomierskiej, coś o krasce i naszej Akcji :)

Pozdrawiam Konrad

Tak z ciekawości gdzie mógłbym taką książeczkę o krasce kupić?
(Wydanie papierowe z fotografiami)