Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

Inne bezkręgowce - Tygrzyk paskowany

Marfu - 2006-01-11, 11:02
Temat postu: Tygrzyk paskowany
Obiecane było małe podsumowanie. Jeszcze jakies 30 rokordow zostalo mi do znalezienia na mapie, oraz ze dwa dni w bibliotece, ale glowne publikacje o tygrzyku juz sa. A zatem:

Mapka usunięta, gdyż jest niżej aktualniejsza :-)

Legenda:

kolko duze czarne - stanowiska z lat 2003-2005
kolko duze czarne, ale puste w srodku - stanowiska z lat 2002-1998 (czyli po wydaniu ostatniego podsumowania wystepowania tygrzyka w Polsce)
kolko srednie czarne - stanowiska z lat 1975-1997
kolko malutkie czarne - stanowiska sprzed roku 1974

Co widac? Tygrzyk jest wszedzie! Widac wyraznie cztery koncentracje: duuze okolice Leszna, gdzie p. Stanislaw Kuzniak zbieral materialy; Gorny Sląsk, gdzie dane gromadzilo Centrum Dziedzictwa Przyrody Gornego Slaska; okolice siedlecko-mazowieckie, gdzie Mirek rozkrecil akcje; oraz Lubelszczyzne, gdzie sa ludzie notujacy wszystko :-)

W sumie mamy w bazie - uwaga... ponad 1700 rekordow! Od duzych kilkuset osob!! To jest na prawde niesamowite. Dodatkowo jest okolo 500 rekordow z publikacji...

Dziekuje wszystkim osobom, ktore przekazaly obserwacje nam i p. Stanislawowi Kuzniakowi, a zwlaszcza uzytkownikom wszelakich forow dotyczacych przyrody - zbieralem dane chyba na pieciu, ale wszyscy wiedza, ktore bylo najbardziej wydajne :-)

Teraz najgorsze - trzeba napisac :-( Ale i do tego dojdzie...

Namor - 2006-01-11, 20:15

Czas rzucić hasło z innym stworkiem, tygrzyka już wszyscy znamy.
Marfu - 2006-01-11, 20:16

Wiem, ale to jest efekt naszej pracy :-)
transwersalny - 2006-02-04, 22:32

fikuśne doprawdy :roll: :twisted:
pieczara - 2006-02-26, 16:20

Tygrzyki są super, mam zdjęcie jedego i straszę nim dziewczynę brata. :wink:
kota7 - 2006-07-06, 13:03

Nie wiem, co się dzieje, ale link do mapki wystepowania tygrzyka nie działa :sad:
Batman - 2006-07-06, 13:40

Zawiesila sie, tzra by ja odswiezyc
kota7 - 2006-07-06, 13:45

A czy jest możliwe, że ja takiego jegomościa widziałam na klatce schodowej mojego bloku, w centrum dość sporego miasta?
Wadera - 2006-07-06, 13:56

Juz poprawione!
Batman - 2006-07-06, 14:02

Super, dziala, tylko pamietam ze mapka w artykule Marka na stronie Salamandry, tez sie powiekszala, a teraz jest tylklo w wersji malej, mozna to jakos zmienic?
http://www.salamandra.org.pl/news/index.php?id=72

Wadera - 2006-07-06, 14:07

Na stronie salamandry to my raczej nic nie zdziałamy :wink:
Batman - 2006-07-06, 14:27

Wadera napisał/a:
Na stronie salamandry to my raczej nic nie zdziałamy

No tak, racja, spytam Andrzeja jak go spotkam, choc moze to byc za miesiac dopiero

lord haos - 2006-07-07, 17:25

kota7 napisał/a:
A czy jest możliwe, że ja takiego jegomościa widziałam na klatce schodowej mojego bloku, w centrum dość sporego miasta?

A my w zeszłym roku mogliśmy podziwiać Tygrzyka na domu mojego Motylka w warszawskiej Choszczówce. Ja oczywiście podziwiałem go z pewnej odległości, nie to żebym się bał ale... :oops:
Apropos: to nawet z tej odległości dostrzeglem, że na sieci w centrum tuż pod i nad pająkiem rozciąga się taki zygzak (grubsza sieć). Co to mogło być?

Corvus - 2006-07-07, 17:57

lord haos napisał/a:
centrum tuż pod i nad pająkiem rozciąga się taki zygzak (grubsza sieć). Co to mogło być?

to właśnie taki najbardziej charakterystyczny i typowy element sieci tego pająka.

lord haos - 2006-07-07, 22:31

Corvus napisał/a:
to właśnie taki najbardziej charakterystyczny i typowy element sieci tego pająka.

A czy on czemuś służy??

Wujek Kryzys - 2006-08-14, 15:05

lord haos napisał/a:
Corvus napisał/a:

A czy on czemuś służy??

Może wyciera w niego szczękonóżą jak już wyssie i odbeknie jakiegoś owada ? :lol:

Cephalanthera - 2006-08-14, 21:07

Dzisiejsza obserwacja tygrzyka w Puszczy Piskiej, (Nadleśnictwo Pisz, Obręb Pisz) koło miejscowości Wejsuny
barbasia - 2006-08-17, 06:57

http://img137.imageshack....37/pajaklm7.jpg
Oto samica tygrzyka - stanowisko Zawoja ok. 600 m n.p.m. podmokła łąka. Była wielka - choć jak to mówią strach ma wielkie oczy :shock: . Jak robiłam to zdjęcie to nie przypuszczałam że to tygrzyk bo kojarzyłam tego pająka z charakterystycznymi szwami na sieci ale na środku a ten ma co nieco inaczej, dlatego zamieszczam to zdjątko w celach edukacyjnych dla takich jak ja :oops: . A tak w ogóle to czy takie sieciowe wariacje często się zdarzają? Na szczęscie jak na forum Arachnea oznaczyli, to mi się oczka otwarły że faktycznie wzorek na pajączku pasuje do tygrzyka. No niestety zdjęcia od plecków nie mam bo jak odgarniałam trawki to zwiała w ciemny kat sieci i skończyło się pozowanie.

Cephalanthera - 2006-08-24, 18:50

Ktoś jeszcze to notuje?
Tygrzyk paskowany Nadleśnictwo Opoczno okolice miejscowości Przyłęk nad czarną Malenicką

Wujek Kryzys - 2006-08-24, 19:23

A ja w tym roku jakos tygrzyka nie spotkałem. Dziwne ... :???:
Marcin - 2006-08-24, 20:34

Trochę jest ich mniej niż w ubiegłym roku - w tych miejscach w których liczyłem rok temu - nie ma ich wcale! Zato spotkalismy kilka na obozie w Kózkach.
lord haos - 2006-08-24, 21:51

Ja 4 tyg. wstecz widzialem Tygrzyka w miejscowosci Węgrzynowo, gm. Mała wieś, pow. Płocki.
martynina - 2006-08-28, 14:01

Ok dwie sprawy...
1. Co do sieci, to czytałam taką ciekawostke. Pierwsza hipoteza mówi, że to zgrubienie na sieci tego pająka służy do jej stabilizacji i wzmocnienia, poniewarz pająk ten odżywia sie dużymi owadami (pasikoniki, ważki-czyli owady dość silne) Jej nazwa nawet wzięła się od tego- stabilimentum -. Druga hipoteza mówi, że ma to ostrzegać ptaki by w nią nie wpadły podczas lotu (korzyści są obustronne ;) , trzecia, że ta sieć ma ukryć pająka siedzącego w środku przed wrogami, no i czwarta najbardziej prawdopodobna- stabilimentum ma zdolnośc odbijania promieni ultrafioletowych (słonecznych), przyciągających owady, więc ludzie stwierdzili, że to zgrubienie na sieci ma poprostu zwabiac owady do sieci tygrzyka.
ok druga sprawa.. Właśnie poraz pierwszy zauważyłam tygrzyka w gdańsku, niedaleko mojego domu, pewnie to nie jest żadna nowość,ale wcześniej go tutaj nie widziałam. Utkał sobie sieć nad Wisłą i ma sie dobrze, w tej chwili spożywa posiłek ;) I wprawdzie ja nieprzepadam za pająkami-obrzydzają mnie :P , ale Tygrzyka uważam za najpiękniejszego z pająków, jakie widziałam w polsce ;)
POZDRAWIAM WSZYSTKICH!!

martynina - 2006-08-28, 14:06

aha jest to samica tygrzyka...
martynina - 2006-08-28, 14:13

okej zeby byc dokładniejsza to Gdaśk-stogi, pół godziny drogi do morza ;)
Lulek - 2006-08-28, 14:15

Ja wreszcie w zeszłą niedzielę widziałem tygrzyka pod Działdowem, pierwsza obserwacja w tej okolicy. :green:
martynina - 2006-08-30, 09:20

czy ktoś może mi przesłac zdjęcie SAMCA TYGRZYKA? bo chyba jegomościa widziałam :P ale mój kolega był pewny, że to krzyżak... moge go opisać .. był malutki i żółto, brązowy. Miał chyba brązową plame na grzbiecie, a reszta była żółta, za to odnuża miał takie same jak duży tygrzyk :P :P:P ale i tak prosze o zdjęcie ;)
Mirek - 2006-09-01, 19:44

Cephalanthera napisał/a:
Ktoś jeszcze to notuje?

Notujemy jeszcze stanowiska tygrzyków, bo są jeszcze białe plamy, które można uzupełnić! :grin:

Pawel K. - 2006-09-01, 22:10

A wiec samiec Tygrzyka, zdjecia takie sobie (bo moje :green: ) ale co trzeba to widac ... chyba.

W miare od przodu ...

... i od spodu

Andrzej S - 2006-09-02, 01:29

Widziałem tygrzyka na leśnej polanie w pobliżu wsi Obelzanki, niedaleko Wronek.
Zrobiłem parę, nie najlepszych, zdjęć aparatem z telefonu komórkowego SE K750i.

Zdjęcie polany:

Zdjęcia tygrzyka:

Tygrzyk ze swoją zdobyczą. Zdjęcia niestety nieostre.

A tu sama zdobycz.

martynina - 2006-09-03, 11:09

ah no to widziałam samca tygrzyka, tylko szybko zwjał :( Ale się ciesze! bo to znak, że pająki te zaaklimatyzowały się w tutejszym środowisku, może za rok będzie ich już troszkę więcej ;)
jolanta - 2006-09-04, 02:39

Mnóstwo tygrzyków w lubuskim,a konkretnie w Lipinkach Łużyckich koło Żar.Włażą nawet do domu przez otwarte okna.Ostatnio wynosiłam dwie samice,jedną wielką,z białym meszkiem na głowotułowiu.Pełno też kokonów,postaram się zrobić jakieś fotki.A w ogóle to przeprowadziliśmy się tu 15 lat temu i wtedy po raz pierwszy je zobaczyłam.Teraz jest ich o wiele więcej.Jola
Mirek - 2006-09-04, 07:43

jolanta napisał/a:
przeprowadziliśmy się tu 15 lat temu i wtedy po raz pierwszy je zobaczyłam.

O proszę, to były już tam od dawna - marfu trzeba to skrupulatnie odnotować! :grin:

jolanta - 2006-09-05, 03:31

A oto dowód-następny się wprowadził do domu.
Mirek - 2006-09-05, 07:24

jolanta napisał/a:
następny się wprowadził do domu

A może to nowy gatunek? Tygrzyk domowy :grin:

jolanta - 2006-09-06, 02:08

I podgatunki:pokojowy,łazienkowy,kuchenny i in.
Pawelele - 2006-09-21, 19:58

Podczas pobyty na wybrzeżu 20.IX na falochronie we Władysławowie, Tetrao, koledzy Tomek, Marcin i ja widzieliśmy samice tygrzyka!!! Siedziała na przy sieci na barierce na samym końcu falochronu - bardzo dziwne miejsce :shock:
A nie jest to czasem najbardziej na północ wysunięte stanowisko?

Pawelele - 2006-09-30, 14:54

Wrzucam foto tygrzyka z falochronu we Władysławowie - patrząc na mapke wystepwania made by Marfu - to zapełnia malutką białą plamlę na północy.
Jarek P - 2006-10-06, 11:46

Ciekawe kiedy złapie stopa do Szwecji.
Mathim - 2006-10-12, 20:06

Witam wszystkich, jako, że pierwszy raz piszę na forum :)

A w temacie Tygrzyka paskowanego:

Na początku sierpnia tego roku (pierwszy weekend sierpnia) widziałem Tygrzyki.
Szedłem polnymi drogami pomiędzy Guzowicami i Nowym Folwarkiem - są to wsie w gminie Cieszków. W pewnej chwili przy rowie meiloracyjnym zobaczy łem dużego Tygrzyka. Był to jeszcze czas dużych tegorocznych upałów, tak więc ów rów był właściwie suchy, ale porośnięty bujną trawą. Zaintrygowany poszedłem kawałek wzdłuż rowu i zobaczyłem jeszcze wiele innych Tygrzyków, małych i większych.

Tego samego dnia wybrałem się również w inne miejsce, oddalone o kilometr dalej, tym razem pomiędzy wsiami Guzowice i Sędraszyce, i tam również idąc zarośniętą polną drogą wzdłuż obfitych łąk widziałem widziałem Tygrzyki. Tym razem było ich tak dużo, że musiałem uważać, żeby ich nie rozdeptać :D . Co rusz to pajęczyna z zygzakiem :) .

Mogę więc chyba zaryzykować hipotezę, że w gminie Cieszków pająki te występują masowo :) . Jakby się to miało przydać do oznaczeń na mapie podaję długość i szerokość geograficzną Cieszkowa, który leży niedaleko ww. wsi:
51.6330° N, 17.3500° E
choć pewnie macie już dane z tych okolic.

Mirek - 2006-10-12, 20:26

Mathim napisał/a:
choć pewnie macie już dane z tych okolic.

niekoniecznie :lol:

Katula - 2006-10-13, 12:11
Temat postu: Znacznie mniej tygryzków w mojej okolicy
No właśnie :cry:
W mojej okolicy (Dolny Śląsk, okolice Polkowic) w tym roku, na terenie gdzie w latach wczesniejszych dosłownie trzeba było uważać, żeby nie podeptać, a żeby nie podeptać najlepiej było latać tygrzyków stwierdziłam jak na lekarstwo, bardzo mało, spotykane sporadycznie. Był nawet taki okres, że nie spotykałam ich wcale.
A jak sie pojawiły to na bardzo krótko
I chciałam zapytać jaka może być przyczyna tego stanu rzeczy i czy ewentualnie można temu jakoś zaradzić na przyszłość.

Pawelele - 2006-10-15, 14:53

Szczerze mówiąc to podobnie jak u Katuli w moich stronach w tym roku też mniej tygrzyków widziałem :roll:
Andrzej S - 2006-10-15, 23:44

Dwa kolejne tygrzyki. Tym razem z Poznania.
Jeden na nieużytkach międzyosiedlowych.

Drugi nad Wartą.

Daty na zdjęciach.
Czy te informacje są jeszcze potrzebne?

GacOlka - 2006-10-16, 14:29

Obserwacja tygrzyka z sierpnia, przepraszam za opóźnienie.
22.08.2006r, niebieski szlak turystyczny między szczytem Łabiska a Polaną, gmina Czarna, powiat bieszczadzki.

Wujek Kryzys - 2006-10-17, 18:35

Katula napisał/a:
tygrzyków stwierdziłam jak na lekarstwo, bardzo mało, spotykane sporadycznie. Był nawet taki okres, że nie spotykałam ich wcale.

Pawelele napisał/a:
w moich stronach w tym roku też mniej tygrzyków

Jako i u mnie czyli w okolicach Warszawy prawie nic!
Pytałem tu i tam - wszędzie jakby mniej tygrzyka... Co sie stało?

lord haos - 2006-10-19, 22:22

Paweł Górski napisał/a:
Jako i u mnie czyli w okolicach Warszawy prawie nic!
Zgadzam się, w porównaniu z zeszłym rokiem spadek populacji. W wakacje 2005 byłem świadkiem takiego widoku (foto), na domowej ścianie. W tym roku tylko 1 osobnik na łące nad stawem, ale już o tym pisałem.
Od czego może zależeć taki spadek liczebności, chyba nie chodzi o klimat??

Tetrao - 2006-10-31, 14:04

Myśle ze może Was to zainteresować!

20.IX w najbardziej w morze wysuniętym falochronie portu we Władysławowie i równocześnie na samym jego końcu widzialem sieć tygrzyka wraz z właścicielem!!! :green:

Chyba bardziej północnego stanowiska nie mozna sobie wyobrazić, bo jak wiadomo jest to najbardziej północny punkt w Polsce :!:

pozdrawiam

pieczara - 2006-11-23, 00:44

hehe ja widziałem w te wakacje dużego tyhrzyka jak zbioerałęm maliny :P , a potem wszedł mi na rękę jakiś zielony wielki krzyżak :cool: ale tygrzyk mnie zaskoczył, w samo południe był schowany wśród gałęzi krzewu :cool:
Mirek - 2006-11-23, 07:06

pieczara napisał/a:
widziałem w te wakacje dużego tyhrzyka jak zbioerałęm maliny

To podaj jak najdokładniejsze miejsce obserwacji (najbliższa miejscowość, gmina) i choć przybliżoną datę stwierdzenia!

pieczara - 2006-11-23, 20:44

To była miejscowość Olszowa, koło Bartodziejii gmina Jastrzębia, powiat radomski. Obserwacja była koło 15 sierpnia.
goskal - 2007-04-02, 19:28

czesc jestem tu nowa znalazlam ten temat gdy chcialam sie dowiedziec wiecej o tygrzykach otoz w mojej okolicy jest ich sporo, odkad pamietam widzialam samice i ich sieci z zygzakami w krzakach jezyn, na rowach, lakach... chetnie pomoge przy obserwacji tych pajakow latem i podam swoje polozenie
Wujek Kryzys - 2007-04-03, 20:16

goskal napisał/a:
i podam swoje polozenie
:green: To już wiemy - okolice Wielunia. A tygrzyk miał swoje 5 minut w całej Polsce. Ostatnio jakby mniej tu i tam. Sam ciekaw jestem co w okolicach Wielunia, bo jak pamiętam - na Śląsku to go bardzo dużo było.
goskal - 2007-04-03, 20:29

no wielun to nie slask ale sporo na dosc rozleglym obszarze od malego je pamietam jak sie balam jak zbieralam jezyny :razz: ale one chyba maja swoje takie sezony, raz wiecej raz mniej
Andrzej S - 2007-06-30, 22:00

Podczas dzisiejszego wypadu nad Wartę, w okolicy Poznania widziałem ponad dwadzieścia tygrzyków. Miejscami trudno było zrobić krok, żeby nie zniszczyć sieci tygrzyka. A już się zastanawiałem, czemu w tym roku ich nie widzę. Widocznie tak późno się pojawiają, albo ja miałem pecha.

Shot with K750i at 2007-06-30

tadekptaku - 2007-07-07, 13:16

A jak u nas w malej polsce wie ktos? tez spadek(okolice kraka)?W tamtym roku bylo mniej jak wpadlem na wakacje.
marioptak - 2007-07-29, 21:59

to dzisiejsza obserwacja tygrzyków w Kaczeńcu na terenie Nadburzańskiego Parku Krajobrazowego
pozdrawiam

GrzegorzBP - 2007-07-30, 07:07

Ubiegły piątek teren Nadleśnictwa Celestynów rejon Geniowej Łąki - 5 osobników
Ania B. - 2007-07-30, 08:44

W dniu wczorajszym w okolicy wsi Czarnów (mazowsze) miałam okazję spotkać dwie samice tygrzyka - mniejszą i większą. Sieci były rozstawione w odległości około 7 m od siebie. Obie na krzakach jeżyny.
W zeszłym roku jedną samicę przyniosłam tez z tych okolic w koszyku z grzybami. :wink:

Mirek - 2007-08-01, 20:56

No tak, znowu muszę podkręcić temat. Mapka z tygrzykiem zostanie uaktualniona - tak ustaliliśmy z Marfu. Podawajcie więc obserwacje tego pająka nadal. Ja ostatnio przestałem patrzeć pod nogi, ale z kwadratów, gdzie przebywam ostatnio dane już są :grin:
Na najwcześniej odnalezionym stanowisko w granicach adm. Łosic widziałem kilka bardzo dużych samic! :grin:

Marfu - 2007-08-01, 22:02

Aby nie dawac sama mape - bylem w Brudzenskim PK i tak sobie pomyslalem - beda?? Patrze - jest...

I mapka, jeszcze nie pelna niestety... Czasu brakuje... Legendy nie pamietam :-( Ale - kulka czarne duze - obsertwacje ostatnie, czyli po 2003? 2004? male - chyba miedzy 2000 a 2004, a otwarte - starsze...

Szybszy - 2007-08-01, 22:18

Okazało się, że tłuściutkie tygrzyki wielkości krzyżaków są w naszym rodzinnym (zapuszczonym) gospodarstwie w Wierzbicach, gmina Jabłonna Lacka, dawne siedleckie.
Dugi - 2007-08-01, 22:24

dziś po raz pierwszy widziałem na żywo tego pająka. miejscowość Nowy Prażmów. jest to bodajże teren chojnowskiego PK.

Ania B. - 2007-08-02, 09:17

Duugi, świetne zdjęcie !!
tadekptaku - 2007-08-02, 23:37

Marfu napisał/a:
tygrzyk do publikacji
czy to Ty zbierales informacje do tej publikacji moze? bo kiedys cos komus wysylalem...
Dugi - 2007-08-03, 13:53

kolejny osobnik. ogródki działkowe Bemowo, Warszawa.
Mirek - 2007-08-03, 16:46

Dugi napisał/a:
ogródki działkowe Bemowo, Warszawa.

Bardzo proszę wpisujcie też datę obserwacji, a jeśli wiadomo, to także liczbę zaobserwowanych osobników!

marioptak - 2007-08-03, 20:28

co do tygrzyków z Kaczeńca
data: 29.07.2007
ilość osobników: 2
z rozmowy z włascicielem działki wynika że jest ich o wiele więcej :green:

Corvus - 2007-08-03, 21:37

ostatnio codziennie widuję spore ilości tygrzyków......... bez przerwy chodzę w terenie. średnio ok 15-20km w ciągu dnia po miedzach, polach i łąkach. widuję bardzo duże ilości tych pająków.
przykładowo wzdłuż miedzy o długości ok 500m dzisiaj ok 15 sieci z samicami.
pewnie było dużo więcej ale nie rozglądałem się za nimi specjalnie.

miejsce obserwacji: pola obrębu Żochy, gmina Kosów Lacki, powiat sokołowski woj mazowieckie.

Dugi - 2007-08-03, 23:41

Mirek napisał/a:
Dugi napisał/a:
ogródki działkowe Bemowo, Warszawa.

Bardzo proszę wpisujcie też datę obserwacji, a jeśli wiadomo, to także liczbę zaobserwowanych osobników!

Nowy Prażmów: 1 osobnik, 1.08.2007
Bemowo: 1 osobnik, 3.08.2007

piotru - 2007-08-05, 20:07

Witam serdecznie wszystkich. Zawsze czytałem, ze tygrzyk to raczej "biały kruk" :wink: . Tymczasem dzisiaj w ramach zbierania jagód z rodziną ( oni zbierali, ja sie włóczyłem z aparatem) w okolicy wsi Turze ( circa 25 km na wschód od Wołomina) znaleźlismy stanowisko tygrzyków. W ramach krótkiej penetracji stanowiska znalazłem ( jeden to mnie znalazł, bo wlazł mi na statyw :green: ) 5 młodych i jedną bardzo dorodną samicę praktycznie w jednym miejscu. Gdyby było wiecej czasu pewnie znalazłbym jeszcze kilkanascie sztuk.
Stysz - 2007-08-05, 21:15

04.08.2007 widziałem dwa tygrzyki, ale więcej nie szukałem.
http://koscieliska.republika.pl/w_trawie.htm

Jeśli ktoś coś wie o tych innych pająkach, niech da zanć.

Stysz - 2007-08-05, 21:49

Budy Uśniackie, gmina Garwolin
sebek - 2007-08-06, 11:26

Ostatni widziany przeze mnie tygrzyk: w niedzielę 05.08.07 w okolicy wsi Nielbark gmina Kurzętnik w Dolinie Drwęcy. :smile:
Wujek Kryzys - 2007-08-06, 21:05

W sobotę 04.08.2007 - 3 samice spore i chyba (?) samczyk, albo młodziak jakis w rozwoju opóźniony na Świdrem w miejscowości Rudzienko, gmina Kołbiel, powiat Otwock na Mazowszu.
Cephalanthera - 2007-08-07, 19:35

Trzebieszów, kolonia Obelniki, 01.08.2007
Maremma - 2007-08-10, 10:22

9.08.2007, Poznań (Grunwald), 2 samice
xenu - 2007-08-11, 13:40

Dzisiaj u siebie (Kowal, jakieś 15 km na południe od Włocławka) w sadzie zaobserwowałem pajęczyne z zygzakiem (co najmiej jednym) z samicą (chyba) tygrzyka paskowanego.
Stysz - 2007-08-11, 20:29

11.08.2007, 1-samica, Warszawa, pomiędzy torami kolejowymi w rejonie "Park Wola" osiedle Górce, ogródki działkowe przy Dywizjonu 303. Dokładnie przy polnej drodze na przedłużeniu ul. Zaborowskiej.

http://citmap.com/warszawa/map/map_k02.html

green power - 2007-08-13, 19:59

Dziś w ciągu dwugodzinnego wypadu w Dolinie Pacynki (okol. Radomia) - 70 tygrzyków paskowanych
Obserwacje wraz z Kaliną, Alcedo i Pełkiem
Nie czesaliśmy dokładnie wszystkich jeżynisk i pokrzywisk, tylko "by the way" :cool:

Alcedo - 2007-08-13, 20:12

No a teraz ze dwa zdjątka coby udokumentować .. no i zebyscie nam uwierzyli ;)

green power - 2007-08-13, 22:02

Marfu napisał/a:
I mapka, jeszcze nie pelna niestety...
spojrzałem właśnie na mapke, możesz Marfu dodać krope na Radomiu, bo widzę że na południowym Mazowszu biała plama :razz: :wink:
AHaa - 2007-08-15, 11:12

i jeszcze jedna miejscowosc do listy.....:) Jaworznia kolo Kielc, od 11.08.2007 "mieszka" u nas w ogrodzie piekna, duza samica :) widzialam jeszcze jedna na scianie kolo drzwi, ale nie wiem gdzie sie przeniosla, na razie jej poszukuje.....:)
orlik06 - 2007-08-15, 16:56

U mnie w okolicy wczoraj ok.60
Wujek Kryzys - 2007-08-16, 17:47

No to jeszcze dodadam:
Gmina Kołbiel w Otwockim powiecie, w Mazowieckim województwie. Wczoraj i dziś sporo ( w sumie chyba ze 20) okazów w miejscowościach:
- Bocian (tak!)
- Kołbiel
- Sępochów
- Borków
I w ogóle sporo ich w tym roku więcej niż np. rok temu i dwa lata temu...

Marfu - 2007-08-16, 19:51

Poprawiona, znaczy sie uaktualniona mapka. Dane do roku 2005. W zasadzie był juz wowczas w calej Polsce, najcześciej wystepując licznie/masowo.

Robi mi sie glupio, dwa lata po zebraniu 2000 informacji z calej Polski mijaja, a sprawa lezy...

OBIECUJĘ - do konca roku sprawę wypchne...

I mapka. W poszczególnych kwadratach zznaczono okres PIERWSZEGO stwierdzenia:

Duze czarne kolko - lata 2003-2005
Duze kolko z dziurka - 2002-1995
Średnie kolko - 1994 - 1975
Małe kolko - przed 1975

Mam jeszcze jakąś setkę obserwacji - literatura, oraz takie, których nie jestem w stanie przypisac do kwadratu. Na poczatku wrzesnia podam jakie - moze te tajemnicze nazwy cos Wam mowia...

GrzegorzBP - 2007-08-17, 08:48

Robi się nudno - po objechaniu 12 z 14 N-ctw z RDLP w Warszawie - wniosek - jest na każdej łączce - czasami wręcz dominuje
Stysz - 2007-08-17, 15:08

W Warszawie 15.08 widziałem samicę w krzakach porastających starą bocznicę kolejową przy ul. Makowskiej w rejonie stacji kolejowej Warszawa Olszynka Grochowska. Tory kolejowe to chyba wygodne szlaki migracyjne dla tego pajączka. Mają gdzie się "zaczepić". Zazwyczaj są też dobrze nasłonecznione.
Starkey - 2007-08-23, 13:56

Wczoraj: 1 tygrzyk ( nie wiem jakiej płci ) w samym centrum Wrocławia na zakrzaczonych nieużytkach.
martynina - 2007-08-23, 21:05

u mnie na Stogach w lesie przy drodzę. Samica Tygrzyka - dość spora - ;)
martynina - 2007-08-23, 21:06

'u mnie' w Gdańsku, a raczej na Stogach nie jest go jeszcze wiele... rok temu znalazłam jednego i w tym roku też...
Mirek - 2007-08-23, 21:34

GrzegorzBP napisał/a:
Robi się nudno - po objechaniu 12 z 14 N-ctw z RDLP w Warszawie - wniosek - jest na każdej łączce - czasami wręcz dominuje

Może byś jednak sprecyzował, to mapkę by się może tu i ówdzie wypełniło :wink:

Sofo - 2007-08-24, 09:17
Temat postu: Tygrzyk paskowany
Witam chciała bym zgłosić ze w mojej okolicy odnalazłam stanowisko tygrzyka paskowanego okolice kutna http://www.fotosik.pl/pok...01f464e733.html
http://www.fotosik.pl/pok...1d02f77d82.html

Marfu - 2007-08-27, 18:20

Była mapka, ale jest nizej...
Basior - 2007-08-27, 18:51

Marfu napisał/a:
Nie dalem tu obserwacji z lat 2006-2007, bo... troche zaciemnia obraz W roku 2005 tygrzyk był juz w calej Polsce... Chyba ze jakies inne oznaczenie, np. caly zamalowany kwadracik
No chyba tak, ale raczej potrzebna nowa mapka z aktualnym rozmieszczeniem, jesli sa jeszcze jakies białe plamy...
Corvus - 2007-08-27, 21:41

są wszędzie........... na białostoczczyźnie. malujcie całą na czarno. ;)
Justyna - 2007-08-30, 10:17

i na suwalszczyźnie również występuje tygrzyk
Marfu - 2007-08-30, 10:40

OK, uzupełnię mapkę, ale bardzo prosze wszystkich o podanie konkretow - data, miejsce, co widziano... Z tego, co jest na Forum, a takich informacji nie posiada. Np. ciwezko mi postawic kropke

Cytat:
są wszędzie........... na białostoczczyźnie. malujcie całą na czarno.

:-)

Justyna - 2007-08-30, 14:34

a więcej tak pajaczek byl widziany na suwalszczyźnie Głazowisko Rutka, koło wsi Szurpiły (obrzeże Suwalskiego Parku Krajobrazowego) 28.08.07. (jeden osobnik samica?)
Corvus - 2007-08-30, 21:22

Marfu napisał/a:
:smile:

ok.
wszystkie gminy w powiecie sokólskim można odznaczyć. tam wszędzie jest. :smile:

nie pamiętam dokładnie dat i miejsc. ale jeśli będzie taka konieczność to coś się pomyśli ;)

Marfu - 2007-08-31, 12:41

Corvus - jak sie wyswietujesz, to mysl :-)
Stysz - 2007-09-02, 22:56

Na piątej stronie pisałem o tygrzykach w rejonie wsi Budy Uśniackie. Pod koniec sierpnia miałem okazję lepiej rozejrzeć się po tamtej okolicy. Widziałem bardzo wiele kokonów 5 - na kilku metrach kwadratowych.

I chyba samca.

więcej fotografii na:

Jest go tam naprawdę sporo

http://koscieliska.republika.pl/tygrzyk.htm

Marfu - 2007-09-04, 18:16

Mapka z kompletem danych. Legenda:

Cały kwadrat zamalowany - lata 2006-2007
Duze czarne kolko - lata 2003-2005
Duze kolko z dziurka - 2002-1995
Średnie kolko - 1994 - 1975
Małe kolko - przed 1975

Mirek - 2007-09-04, 19:49

W związku z powyższym mam taki postulat: niech Ci co jechać będą w dzień nad Oświn we czwartek lub piątek nich przeglądają w czasie postojów pobocza dróg - wystarczy przejść jakieś 50-100 m - jak są w rejonie tygrzyki, to powinno się je znaleźć. Jakaś taka duża luka na mapce - może dojdą dzięki Waszej wnikliwości i spostrzegawczości kolejne stanowiska naszego pupilka :wink: !
Późnawo już, ale jeszcze powinny być!

amikosik - 2007-09-04, 21:00

Tak to 2 dni będą jechać. Nad Oświnem było dużo tygrzyków więc po drodze też będą.
variicornis - 2007-09-04, 21:03

W okolicach jeziora, w Wyskoku też jest, obserwacje ostatni tydzień sierpnia.
Mirek - 2007-09-04, 21:23

Cytat:
Nad Oświnem było dużo tygrzyków więc po drodze też będą.

Niekoniecznie (przecież za potrzebą też trzeba się zatrzymać :wink: ! A gdy tygrzyki nawet są, to musza być stwierdzone...

green power - 2007-09-04, 22:12

wczoraj jeden tygrzyk w moim ogródku w Szydłowcu (nigdy wcześniej tam nie stwierdzany)....zaiste wysyp :smile:
norbert - 2007-09-05, 06:29

w długi wekend sierpnia na swoim ranczo widziałem 5 lub 6 tygrzyków
miejsce wieś Anielin gmina Skaryszew powiat Radom

Batman - 2007-09-05, 07:43

Nad Rospuda w miejscowosci Cisówek 2 miejsca z tygrzykiem.

A co do Oswina to moze jeszcze rozlozyc tak dojazd na miejsce zeby kazda z ekip dojechala z innej strony i w promieniu 50 km przed miejscem docelowym troche sie rozejrzec - w tamtej okolicy sa same biale plamy...

arturro - 2007-09-05, 15:05

Długołęka, powiat Wrocławski.Woj. Dolnośląskie. W lesie mieszanym oraz na moim domu. Po kilka sztuk.W sumie ok 10-15 szt.
Wujek Adam - 2007-09-05, 15:27
Temat postu: Podwarszawski tygrzyk
Witam!
Arturro - dzięki za pozdrowienia i na wzajem!!!
A teraz mój tygrzyk: okolice Jabłonnej, 25.08.br. Kolejne osobniki tego gatunku trafiły się tydzień później w Lesie Buchnik - a więc tuż za granicami Warszawy - i to wcale nie na łące, a na miniaturowej śródleśnej polance.
Poniższy tygrzyk czatował na skraju lasu. W towarzystwie licznych krewniaków.
PZDR!
Wujek Adam

Mirek - 2007-09-05, 17:15

No proszę, więc tygrzyki są jeszcze spotykane - zapełniajcie więc informacjami białe plamy! :grin:
Marfu - 2007-09-06, 19:34

Zapełniają większość nowych :-)

Wujek Adam napisał/a:
A teraz mój tygrzyk: okolice Jabłonnej

... tej koło Warszawej? :-)

GP - przez srodek Szydlowca przechodzi granica kwadratów - zatem strona wschodnia i zachodnia sa w roznych. W ktorym jest Twoja siedziba?

marioptak - 2007-09-09, 16:24

tygrzyki były widziane wczoraj nad Oświnem na łączce za naszym domkiem :green:
Wujek Adam - 2007-09-09, 19:10
Temat postu: Tygrzyk pod Warszawą
Marfu:
Tak, w Jabłonnej k. W-wy.
PZDR!
Wujek Adam

green power - 2007-09-09, 23:07

Marfu napisał/a:
GP - przez srodek Szydlowca przechodzi granica kwadratów - zatem strona wschodnia i zachodnia sa w roznych. W ktorym jest Twoja siedziba?
po wschodniej
semen - 2007-09-10, 20:11

Dobra to ja moge dodać swoje tygrzyki: Jelitów gm. Biała Rawska pow. Rawa Maz. na łace jest ich masa przejść się nie da. Widziałem też sporo podczas pracy w Osowcu koło Zabiej Woli chyba. Zdaje się że to powiat Grodzisk Mazowiecki.
Kamil - 2008-01-16, 18:20

Ja kiedyś,a dokładnie 28.08.2004r.Widziałem na obrzeżach pola na małym odcinku,około 30 tygrzyków.Ale tego samego dnia zboże zostało skoszone i na drugi dzień były tylko 3 :sad: Później nie prawdzałem tego miejsca,ale myślę że nadal mogą tam być. Było to w mojejej miejscowości,w Zabielu,w gminie Kolno,w woj. podlaskiem.Mam i zdjęcie,co prawda jest do niczego bo było robione starym zwykłym aparatem bez zoomu,bez makro i innych takich,no ale zawsze jakiś dowód jest.W rzeczywistości wygląda ono lepiej,bo po skanowaniu jeszcze się jakość pogorszyła
ptasiarz - 2008-01-17, 20:45

Trudno osądzić, co to za pająk, ale chyba to on!
Kamil - 2008-01-17, 21:43

ptasiarz napisał/a:
Trudno osądzić, co to za pająk, ale chyba to on!
Na pewno on :wink: Zdjęcie tylko tak dodałem,dla dokumentacji :roll: ale jestem na 100% pewien,jaki to był gatunek :smile:
Polinik - 2008-08-11, 17:33

Dziś znalazłem takiego jednego w ogródku, niemal w centrum Gdańska.

I od razu pytanie -- czy przeżyje zamknięty miesiąc w sporym słoiku? W ogrodzie nie przeżyje na pewno -- nade mną mieszka dwójka dzieci, dla których pająki to coś, co powinno być na podeszwie bądź na szpilce. Za miesiąc się wyprowadzają i Tygrzyk wróciłby do ogrodu.

Pokarmu miałby dość, much mogę zapewnić mu bardzo dużo.

jemi - 2008-08-20, 20:08

dziś widziałem pięknego dorodnego tygrzyka na drzwiach szkoły w Czerwonce gmina Sokołów Podl. pow. sokołowski
kmichalak - 2008-09-07, 09:25

A ja trafiłem na dwa stanowiska tygrzyka na Dolnym Śląsku: w Parku Krajobrazowym Doliny Bystrzycy - jeden osobnik, oraz we Wrocławiu w okolicach Rędzina - osobników... no nie liczyłem wszystkich ale mnóstwo :) Na obszarze dwóch, trzech metrów kwadratowych z 6 czy 8 co najmniej. W wolnej chwili postaram się wrzucić fotki.
GrzegorzBP - 2008-09-08, 07:47

to możecie sobie dopisać lokalizację:
52.22.641 N
021.38.832 E
w ilości hurtowej :green:

Sturnus vulgaris - 2008-09-30, 12:36

na łąkach kazuńskich gmina czosnów było ich w tym roku od cholery jeden obok drugiego w przeważającej większości samice.
camelmk - 2008-10-01, 09:20

Polinik - to już lepiej wynieś go gdzieś pod las.

A co do tygrzyków to w zeszłym roku było ich pełno koło mojego bloku na łące (Kraków - Kurdwanów), dosłownie co 2 metry jakiś - w tym roku pojedyńcze sztuki.

Kamil - 2009-08-09, 13:14

Znaleziony wczoraj wieczorem na bramie garażowej :green: i przeniesiony w bezpieczne miejsce.

Obok siedział też mniejszy, brązowy pająk, ale nie zwróciłem na niego większej uwagi, bo byłem przekonany, że to zwykły krzyżak i tylko zdjąłem go z bramy. Później wyczytałem, że u tygrzyków samce właśnie tak wyglądają, czyli mogła to być para, a skoro tak to chciałem je z powrotem ze sobą połączyć, ale dzisiaj nie widziałem już żadnego z nich.

tadekptaku - 2009-08-09, 13:35

Kamil napisał/a:
a skoro tak to chciałem je z powrotem ze sobą połączyć, ale dzisiaj nie widziałem już żadnego z nich.
znajda sobie innych partnerow :)
Kamil - 2009-08-09, 19:27

Okazało się, że przeniesiony przeze mnie osobnik zrobił sobie ładna pajęczynę w pokrzywach gdzie nikt nie chodzi i nie kosi, a i prostoskrzydłych tam nie brakuje, więc będzie mu się całkiem przyjemnie żyło ;-)
Kamil - 2009-11-15, 12:08

Okazało się również, że kilkadziesiąt metrów od mojego domu jest takie miejsce, w którym jest pełno tygrzyków :smile: Ciężko je było dokładnie policzyć, ale było ich co najmniej kilkanaście. Że też wcześniej o nich nie wiedziałem :roll:
Jednego osobnika widziałem też w tym roku na torach na torfowisku Karaska.

yoshi - 2010-09-10, 18:50

Tygrzyki chyba zrobiły się bardzo popularne, skoro już nikt o nich nie pisze... :green:
W Tczewie na działkach "Nad Wisłą" też sobie żyją. Jednego obserwuję od 2 miesięcy, drugiego zauważyłam kilka dni temu - mieszka na sąsiedniej kępie roślin.

:wink:

mysz leśna - 2018-08-22, 20:06

To parę lat za późno i pewnie o tygrzyka można się już potknąć, ale dzisiaj spotkalem a nawet sfotografowałem tygrzyka na Zakolu Wawerskim w Warszawie, mniej więcej w tym miejscu: 52,23167 21,120641.