To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

Inne bezkręgowce - Martwe małże

titina - 2012-12-21, 20:03
Temat postu: Martwe małże
Na przełomie sierpnia i września, zaobserwowałam duże ilości nieżywych małży na brzegach jednej z lach na Wiśle, obok też była jedna martwa krzyżówka. Go mogło być przyczyną, czy może to normalne o tej porze roku ? Jednak ja coś takiego widziałam pierwszy raz, i nie daje mi to spokoju, a mieszkam nad Wisłą i jestem z nią związana od urodzenia.
Jeżeli jest to tema nie w tym dziale, to proszę moderatora o przeniesienie.

Jarek P - 2012-12-31, 08:25

Co masz na myśli pisząc "dużo nieżywych" - puste skorupy?
titina - 2013-01-02, 12:13

Dokładnie , dużo pustych skorup tak małży jak i zwykłych ślimaków. Byłam wczoraj nad Wisłą ,ale nie miałam aparatu, postaram się zrobić zdjęcie.
Przemek A. - 2013-01-06, 06:30

Być może to stołówka wydry, norki albo innego stworzenia zajadającego się małżami a te skorupy to tylko resztki po obiedzie.
titina - 2013-01-06, 19:09

Miałam dzisiaj jechać zrobić zdjęcia, ale niestety spadł śnieg. Jak zejdzie to zrobię. Problem w tym ,że te skorupy są w kilku miejscach, na tzw. łasze ( starorzeczu), i one są tak jakoś równomiernie porozrzucane, nie na kupce. Są wśród nich nie tylko małże, ale też zwykłe wodne ślimaki. Wydra na bank też jest w tym miejscu, ponieważ notorycznie przełaziła przez wał przeciw powodziowy w trzebiła ryby w sąsiada stawie, tak ,że musiał założyć siatkę i podłączyć pod pastucha elektrycznego.
Ok., jak śnieg stopnieje robi zdjęcia i wrzucam na forum.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group