Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

Rośliny - Rośliny Ziemi Łukowskiej

niccolai - 2013-02-10, 11:38
Temat postu: Rośliny Ziemi Łukowskiej
Witam
Inicjuję temat w ten zimowy i nieco mroźny czas, aby choć trochę umilić nam oczekiwanie na zbliżającą się wiosnę, i aby zdopingować wszystkich do ruszenia w teren - gdy tylko stopnieją śniegi :wink: Chciałbym zachęcić osoby z okolic Łukowa do podzielenia się swoimi obserwacjami roślin z terenu powiatu łukowskiego (i terenów sąsiednich). Mam nadzieję, że przyczyni się to do lepszego poznania flory Ziemi Łukowskiej. Mile widziane będą wszelkie informacje dotyczące obserwacji roślin dziko występujących, jak i tzw. uciekinierów z niewoli :smile:

WIOSNA:

Miodunka plamista (Pulmonaria officinalis), Wilczyska gm. Wola Mysłowska
Kokorycz pusta (Corydalis cava), Wagram gm. Łuków
Kokorycz pełna (Corydalis solida), Kołodziąż gm. Wodynie - Rez. Kulak
Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis), Wilczyska gm. Wola Mysłowska
Kukułka szerokolistna (Dactylorhiza majalis), Mysłów gm. Wola Mysłowska - Dolina Wilgi
Kukułka Fuchsa (Dactylorhiza fuchsii), Rez. Kryńszczak

WIOSNA/LATO:

Gnieźnik leśny (Neottia nidus-avis), Wilczyska gm. Wola Mysłowska
Przygiełka biała (Rhynchospora alba), Grudź gm. Wola Mysłowska
Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum), Nowy Świat gm. Wola Mysłowska - Dolina Wilgi
Grzybienie północne (Nymphaea candida), Grudź gm. Wola Mysłowska
Grzybienie białe (Nymphaea alba), Grudź gm. Wola Mysłowska
Rosiczka pośrednia (Drosera intermedia), Grudź gm. Wola Mysłowska
Kąkol (Agrostemma githago), Ciechomin gm. Wola Mysłowska - agrocenozy

LATO/JESIEŃ:

Goryczka wąskolistna (Gentiana pneumonanthe), Ciechomin gm. Wola Mysłowska
Dziewięćsił pośredni (Carlina intermedia), gm. Wola Mysłowska

ROŚLINY ZDZICZAŁE Z UPRAWY (EKIOFITY) - informacje o tego typu przypadkach i miejscach występowania są szczególnie pożądane :wink: :

Miłek letni (Adonis aestivalis), Mysłów gm. Wola Mysłowska, introdukowany
Kosaciec syberyjski (Iris sibirica), Wilczyska gm. Wola Mysłowska, obrzeże lasu, ekiofit
Lulek czarny (Hyoscyamus niger), Łuków, nasyp kolejowy

Dziękuję Sławkowi Śledziowi i Przemkowi Laskowskiemu za zdopingowanie mnie do większego zaangażowania się w odkrywanie bogactwa przyrodniczego Ziemi Łukowskiej - dzięki ich inicjatywie możliwe było dokonanie wielu ciekawych odkryć. Część z zamieszczonych tu zdjęć roślin pochodzi ze stanowisk przez Nich wskazanych. Dziękuję i liczę na dalszą owocną współpracę.

calamita - 2013-02-10, 15:40

z pod łukowskich lasów
niccolai - 2013-02-10, 17:57

Witam :)
Cieszy mnie szybka odpowiedź kolegi! Gatunek ciekawy i wart obejrzenia - w moich stronach nie występujący - liczę więc na rekonesans w terenie :wink: Ze swojej strony mogę zaproponować (między innymi) obejrzenie w naturze jej krewniaczki - naparstnicy purpurowej. Nie jest to, co prawda, jakaś wielka rewelacja, ale roślinka wdzięczna i miła dla oka :green:

calamita - 2013-02-10, 18:44

zapraszam, zapraszam.
przy okazji potwierdzimy stanowisko kukułki krwistej

niccolai - 2013-02-10, 20:35

calamita napisał/a:
zapraszam, zapraszam.
przy okazji potwierdzimy stanowisko kukułki krwistej

Nie omieszkam skorzystać :smile: A co do storczyków, to mamy jeszcze niedokończony temat jednego z nich - w ubiegłym sezonie Cypripedium nas "ograło" - w tym sezonie musimy rozplanować to lepiej :wink: A sezon na storczyki zapowiada się udany - łagodna i śnieżna zima dobrze wróży sprawie :green:

calamita - 2013-02-16, 17:33

no to kolejna roślinka z lasów łukowskich- wcale nie taka rzadka jakby się wydawało.
Lilia złotogłów

niccolai - 2013-02-17, 19:10

calamita napisał/a:
no to kolejna roślinka z lasów łukowskich- wcale nie taka rzadka jakby się wydawało. Lilia złotogłów

"Wstrzeliłeś się" idealnie w fazę kwitnienia! Roślina piękna, ale ze stwierdzeniem, że "nie taka rzadka", to bym polemizował! ;-) Owszem lokalnie może być liczniejsza, ale generalnie liczba jej stanowisk zdecydowanie się zmniejsza! To, że odkrytych zostało szereg "nowych" stanowisk w powiecie łukowskim, jest raczej wynikiem intensyfikacji badań, a nie pojawianiem się tej rośliny na nowych stanowiskach. A pro po stanowiska - jest mi znane - czy to zazdrośnie strzeżona tajemnica kolegi? Bo jakoś nie rozpoznaję miejsca, a wydaje się intrygujące! ;-)

calamita - 2013-02-18, 13:37

Oczywiście Masz rację. Roślina generalnie rzadka, ale dzięki Twoim uwagom i sugestiom, w powiecie łukowskim odkryta na kilku nowych stanowiskach- z licznymi okazami. Może więc nie jest z tą lilią aż tak źle. Na pewno pomogła jej(i innym rzadkim roślinkom) powszechna dostępność w sklepach i kwiaciarniach do wielu tanich, egzotycznych gatunków, które efektowniej wyglądają w ogródkach. A wracając do pytania o stanowisko- nie byliśmy tam jeszcze, ale przyjeżdżaj- pokażę. Nie jest daleko!
niccolai - 2013-02-18, 14:37

calamita napisał/a:
Oczywiście Masz rację. Roślina generalnie rzadka, ale dzięki Twoim uwagom i sugestiom, w powiecie łukowskim odkryta na kilku nowych stanowiskach- z licznymi okazami. Może więc nie jest z tą lilią aż tak źle.
No dobrze, pójdę na kompromis i przyznam, że sytuacja Lilium martagon na terenie powiatu łukowskiego nie przedstawia się aż tak źle, jak to się na początku wydawało! :wink: Udało się faktycznie zlokalizować kilka dość licznych stanowisk, a przecież to dopiero przymiarki (mam nadzieję) do dalszych eksploracji terenowych. Jest więc prawdopodobne odnalezienie kolejnych stanowisk, co uprawnia do stwierdzenia, że gatunek ten ma sie u nas jeszcze dość dobrze. Niemniej jednak jest to generalnie gatunek zanikający i wymagający szczególnej troski! Szkoda by było stracić tak urokliwą i okazałą roślinę! A co do moich "uwag i sugestii", to chyba przeceniasz moją rolę w tym przedsięwzięciu! Gdyby nie Wasze zaangażowanie i dociekliwość na niewiele by się one zdały!
calamita napisał/a:
Na pewno pomogła jej(i innym rzadkim roślinkom) powszechna dostępność w sklepach i kwiaciarniach do wielu tanich, egzotycznych gatunków, które efektowniej wyglądają w ogródkach.
Tak! Powszechna dostępność do efektownych roślin (nie tylko krajowych) zapewne jest ogromnym odciążeniem dla naszej rodzimej flory! Zwłaszcza gatunki efektowne nie są już "pozyskiwane" do przydomowych ogródków w takiej skali, jak miało to miejsce jeszcze niedawno. Szkoda tylko, że tak niewiele tego w naturze pozostało! Daje to jednak nadzieję na, przynajmniej częściowe, odrodzenie sie populacji niektórych gatunków.
calamita napisał/a:
A wracając do pytania o stanowisko- nie byliśmy tam jeszcze, ale przyjeżdżaj- pokażę. Nie jest daleko!
Jasne, że przyjadę! Chyba nie sądzisz, że odpuszczę Ci takie rarytasy?! :green:
calamita - 2013-02-18, 17:18

skromność- skromność widzę u Kolegi: :smile:
no to kolejne roślinki z okolic Łukowa- może wywołają jeszcze kogoś...
1. czosnek zielonkawy- wrzuciłem zdjęcie z powodu niesamowitego kwiatostanu, bo roślinka dość pospolita
2. kruszczyki szerokolistne- obydwie odmiany: nominatywna i viridis
3. szałwia łąkowa
wszystkie roślinki oczywiście z okolic Łukowa

calamita - 2013-02-20, 19:22

to jeszcze jedna roślinka z ziemi łukowskiej: rosiczka okrągłolistna.
Miejsce występowania: gmina Wola Mysłowska

niccolai - 2013-02-21, 09:56

calamita napisał/a:
to jeszcze jedna roślinka z ziemi łukowskiej: rosiczka okrągłolistna.
Miejsce występowania: gmina Wola Mysłowska

Noooo! Wreszcie moje klimaty - "wchodzimy w bagno" :wink: O stanowisko tym razem nie pytam, bo jest mi znane :green:
Przy okazji tej obserwacji chciałbym zwrócić uwagę wszystkim osobom bywającym w terenie na ciekawe zagadnienie występowania roślin na tzw. stanowiskach zastępczych! Są to zwykle tereny przekształcone przez człowieka, stanowiące dla wielu roślin substytuty ich naturalnych siedlisk. Dla roślin wodno-błotnych takimi stanowiskami są np. kopalnie kruszyw i inne wyrobiska (torfianki, rowy odwadniające itp). Rosiczka zamieszczona przez calamitę pochodzi właśnie z takiego stanowiska, jakim jest wyrobisko poeksploatacyjne piasku. Warto w takich miejscach poszukać innej ciekawej roślinki, która często towarzyszy rosiczce - widłaka torfowego (Lycopodiella inundata):

Innymi niezwykle ciekawymi roślinami, bytującymi na takich stanowiskach, są pływacze (Urticularia sp.). Podobnie jak rosiczki, są to rośliny drapieżne, kompensujące sobie niedobory składników pokarmowych w wodzie (gdyż są to rośliny pływająca) polowaniem na drobne organizmy wodne za pomocą specjalnych aparatów chwytających. Rośliny są niepozorne, ale bardzo łatwo jest je wykryć, gdy zakwitną, z racji dużych, jaskrawożółtych kwiatów:

Wszelkiego rodzaju torfianki zasiedla też inna ciekawa roślina - Okrężnica bagienna (Hottonia palustris). Nie jest to roślina specjalnie rzadka, ale z uwagi na zanikanie jej naturalnych siedlisk, coraz bardziej zagrożona. Jako ciekawostkę powiem, że należy do tej samej rodziny, co znane chyba wszystkim z ogrodów, pierwiosnki.

Wracając jednak do roślin typowo torfowiskowych, to pożądane są wszelkie informacje o występowaniu na terenie powiatu łukowskiego następujących gatunków:
Modrzewnica zwyczajna (Andromeda polifolia)
Bagno zwyczajne (Ledum palustre)
Czermień błotna (Calla palustris)
Bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifoliata)

Dla tych, którzy nie czują się pewnie na grząskim gruncie :wink: , mam z kolei pytanie odnośnie roślin, które możemy spotkać na terenach zalewowych rzek. Każdego, kto widział te rośliny proszę o informację gdzie (bez konieczności podawania precyzyjnej lokalizacji) i kiedy je obserwował:

Przetacznik długolistny (Veronica longifolia)
Łączeń baldaszkowaty (Butomus umbellatus)
Rutewka wąskolistna (Thalictrum lucidum)

A dla bardziej doświadczonych obserwatorów:
Rzeżucha bagienna (Cardamine dentata)
Selernica żyłkowana (Kadenia dubia)

Dzięki za wytrwanie do końca wątku :green:

calamita - 2013-02-22, 07:58

ja dotrwałem do końca :roll: a w nagrodę za ogrom informacji kolejne 2 zdjęcia,
które przedstawiają goździki: kartuzka i kropkowanego- coraz rzadszy element suchych łąk- te akurat z poligonu Jagodne koło Żdżar.

calamita - 2013-02-26, 09:06

odpowiadając na apel Kolegi:
modrzewnica pospolita- występuje w rez. Dąbrowy Seroczyńskie- kilkaset okazów.

calamita - 2013-02-26, 09:12

a wracając do ulubionych klimatów bagiennych:
rosiczka długolistna z granic historycznych ziemi łukowskiej. :cool:

niccolai - 2013-02-26, 09:43

calamita napisał/a:
odpowiadając na apel Kolegi:
modrzewnica pospolita- występuje w rez. Dąbrowy Seroczyńskie- kilkaset okazów.

Dzięki za informację :smile: Gmina Stoczek Łukowski i sąsiadująca z nią Wola Mysłowska, to takie małe zagłębie, jeśli chodzi o roślinność torfowiskową. Powiem tylko, że w okolicy Stoczka Łukowskiego, modrzewnica występuje na kilku stanowiskach - już poza terenem rezerwatów "Dąbrowy Seroczyńskie" i "Kulak" - ale jej liczebność jest niewielka. W sąsiedniej gminie Wola Mysłowska znane mi są 3 stanowiska tej rośliny: na dwóch jej liczebność waha się w granicach kilkuset okazów, a na jednym, ok. kilkudziesięciu - ale jest ono "rozwojowe" :wink:
Nie udało się natomiast (jak dotąd) potwierdzić występowania tej rośliny w gminie Stanin.
calamita napisał/a:

Cudeńko! :smile: Szkoda, że w granicach historycznych - a jak się ma to stanowisko do granic fizjograficznych? Czy to jeszcze Nizina Południowopodlaska? Bo nie bardzo wiem, czy piszesz o stanowisku, o którym myślę? :wink:

niccolai - 2013-02-26, 10:20

calamita napisał/a:
kolejne 2 zdjęcia, które przedstawiają goździki: kartuzka i kropkowanego- coraz rzadszy element suchych łąk- te akurat z poligonu Jagodne koło Żdżar.

Niestety, ale faktycznie oba goździki stanowią coraz rzadszy element flory naszego regionu. I o ile goździk kropkowany jest jeszcze w regionie szeroko rozprzestrzeniony (co nie znaczy liczny!), o tyle kartuzek, to prawdziwy rarytas florystyczny! Przyznam szczerze, iż nie znam innych stanowisk tej rośliny prócz wymienionego przez Ciebie stanowiska z poligonu Jagodne!
Na terenie gm. Stoczek Łukowski i Wola Mysłowska znam obecnie kilkanaście stanowisk goździka kropkowanego - wszędzie jest on nieliczny i nigdzie nie tworzy dużych zwartych płatów.
A skoro już jesteśmy przy goździkach, to dopiszę do listy interesujących nas gatunków jeszcze jednego przedstawiciela tej rodziny: smółkę pospolitą (Viscaria vulgaris). Oczywiście, jak wskazuje nazwa, jest to także coraz rzadszy element suchych łąk, ugorów i okrajków leśnych. :wink: Nie jest ona co prawda tak rzadka jak wspomniane goździki, ale z racji zanikania jej naturalnych siedlisk, staje się rośliną coraz bardziej zagrożoną. W chwili obecnej znanych jest mi ok. 20 stanowisk tej rośliny zgrupowanych na terenie gminy Stoczek Łukowski, Wola Mysłowska i Stanin.

calamita - 2013-02-26, 10:32

granice fizjograficzne :roll: -hmmm- ciemność, ciemność widzę.... :green: . ale stanowisko dobrze kojarzysz :grin:
co do smółki, to od razu mogę wymienić poligon lotniczy koło Żdżar- duże płaty ze smółką i jeszcze kilka mniejszych stanowisk- m.in. w granicach administracyjnych Łukowa.

niccolai - 2013-02-26, 11:03

calamita napisał/a:
ale stanowisko dobrze kojarzysz :grin:
To już mniej więcej wiem, o którym stanowisku piszemy - nie muszę chyba dodawać, że chcę tam być w pełni sezonu wegetacyjnego?! :green:
calamita napisał/a:
co do smółki, to od razu mogę wymienić poligon lotniczy koło Żdżar- duże płaty ze smółką i jeszcze kilka mniejszych stanowisk- m.in. w granicach administracyjnych Łukowa.
Hmmm... poligon - jak ja Ci zazdroszczę, jego bliskiego sąsiedztwa! :wink: A co do smółki z granic administracyjnych Łukowa - są to formy dzikie, czy kultywary?
calamita - 2013-02-26, 11:31

Kultywary??? :?: , Niccolai- miej litość!!!!! :shock:
Jak przestaniesz mnie dręczyć "kultywarami", "fizogeografami", itp to zabiorę Cię na poligon :razz:
W granice administracyjne- na smółki, storczyki i ... żmije też :smile:

niccolai - 2013-02-26, 21:49

calamita napisał/a:
Kultywary??? :?: , Niccolai- miej litość!!!!! :shock:
Jak przestaniesz mnie dręczyć "kultywarami", "fizogeografami", itp to zabiorę Cię na poligon :razz: W granice administracyjne- na smółki, storczyki i ... żmije też :smile:

Hmmm... W obliczu tak kuszącej propozycji obiecuję mówić "ludzkim językiem" - myślę, że dam radę ... chyba :-P

drTrutek - 2013-02-27, 20:38

Z przyjemnością oglądam te rośliny nieznanej mi ziemi łukowskiej i jest czego pozazdrościć. Co do tych pływaczy to widzę, że też nie masz pewności co do gatunku - myślę, że ten na zdjęciu to p. zachodni, Okazało się, że jest on w kraju teraz chyba częstszy niż p. zwyczajny.
Ciekawi mnie ta selernica. Czy duże jest to stanowisko? Czy to jest łąka kośna? Łąki selernicowe podlegają ochronie i jest nawet program rolno-środowiskowy w którym płaci się rolnikom za prawidłowe użytkowanie tych łąk. Ciekawe czy w Polsce gdziekolwiek jest taka łąka objęta tym programem. Może kiedyś pojadę na Pd Podlasie, specjalnie zobaczyć selernicę żyłkowaną? Pzdr.

niccolai - 2013-02-28, 20:12

drTrutek napisał/a:
Z przyjemnością oglądam te rośliny nieznanej mi ziemi łukowskiej i jest czego pozazdrościć.
Ziemia Łukowska, to naprawdę ciekawy region zarówno przyrodniczo, jak i historycznie. Leżąc na pograniczu Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny łączy w sobie wpływy kulturowe tych regionów, był tez miejscem burzliwej historii. Jest także miejscem krzyżowania się wpływów klimatu kontynentalnego z atlantyckim oraz regionem silnie zróżnicowanym geomorfologicznie wskutek działalności lodowców - słowem tygiel kulturalny i przyrodniczy ;-)
drTrutek napisał/a:
Co do tych pływaczy to widzę, że też nie masz pewności co do gatunku - myślę, że ten na zdjęciu to p. zachodni, Okazało się, że jest on w kraju teraz chyba częstszy niż p. zwyczajny.
Zgadza się ;-) Zaginęły mi gdzieś notatki z rekonesansu w terenie i nie mam pewności, co to za gatunek. :oops: Na 90% jest to właśnie U. australis, ale z uwagi na występowanie na naszym terenie obu gatunków (tj. zwyczajnego i zachodniego) wolę sie nie wypowiadać o przynależności gatunkowej roślin z tego stanowiska do momentu ponownej wizyty w terenie i oznaczeniu roślin in situ ;-)
drTrutek napisał/a:
Ciekawi mnie ta selernica. Czy duże jest to stanowisko? Czy to jest łąka kośna? Łąki selernicowe podlegają ochronie i jest nawet program rolno-środowiskowy w którym płaci się rolnikom za prawidłowe użytkowanie tych łąk. Ciekawe czy w Polsce gdziekolwiek jest taka łąka objęta tym programem.
Nasze tereny to głównie tereny rolnicze - stąd też większość siedlisk roślin i zwierząt, to zwykle obszary o niewielkiej powierzchni i znajdujące w dużym rozproszeniu. Stanowiska selernicy w powiecie łukowskim mają zazwyczaj charakter okrajkowy na pograniczu łąk oraz lasów i śródpolnych zadrzewień. Liczebność roślin na tych stanowiskach waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu okazów. Nie są to więc zazwyczaj stanowiska o dużej liczebności, ale wydaje się, ze jest ich jeszcze u nas stosunkowo dużo. Stanowisko, gdzie wykonano to konkretne zdjęcie, to łąka kośna sąsiadująca z kompleksem leśnym. Liczebność szacuję na kilkadziesiąt do kilkuset egzemplarzy. Łąka nie jest objęta żadnymi programami ochronnymi (niestety), ale jest użytkowana bardzo ekstensywnie, co sprzyja nie tylko temu gatunkowi..
drTrutek napisał/a:
Może kiedyś pojadę na Pd Podlasie, specjalnie zobaczyć selernicę żyłkowaną? Pzdr.
Zapraszamy - na pewno będzie, co oglądać :-)
calamita - 2013-03-01, 15:16

co do selernicy, to mogę jedynie podpowiedzieć(po zaczerpnięciu info), że masowo rośnie w okolicach Sepichowa nad Nidą- tam tworzy prawdziwe łąki selernicowate.
A wracając do roślin Ziemi Łukowskiej, to wrzucam kolejny gatunek obserwowany w rez. Jata:
widłak wroniec

niccolai - 2013-03-02, 18:33

calamita napisał/a:
co do selernicy, to mogę jedynie podpowiedzieć(po zaczerpnięciu info), że masowo rośnie w okolicach Sepichowa nad Nidą- tam tworzy prawdziwe łąki selernicowate.
Ech! Niecka Nidziańska, to prawdziwy florystyczny Eden! :roll:

calamita napisał/a:
A wracając do roślin Ziemi Łukowskiej, to wrzucam kolejny gatunek obserwowany w rez. Jata: widłak wroniec
Wroniec to jedna z naszych perełek florystycznych! Szkoda, że można go spotykać tylko na tym jednym stanowisku. No, ale skoro już jesteśmy przy widłakach, to dorzućmy kolejne gatunki:
Widłak goździsty (Lycopodium clavatum), Widłak jałowcowaty (Lycopodium annotinum)
Widłak/Widlicz spłaszczony (Diphasiastrum complanatum).

Fotografia tego ostatniego gatunku pochodzi ze stanowiska wskazanego przez Sławka Śledzia i jest to jedno z nielicznych na terenie powiatu stanowisk tego gatunku.

calamita - 2013-03-04, 20:28

kolejne bagienne klimaty dla kolegi Niccolaia- bagno zwyczajne. Na ziemi łukowskiej "zagłębiem" tej roślinki jest gmina Wola Mysłowska, ale występuje też miejscami w lasach łukowskich(zdjęcie z "zagłębia").
Jednocześnie apeluje za Niccolaiem do innych miłośników przyrody ziemi łukowskiej do prezentowania swoich obserwacji.

Mirek - 2013-03-08, 19:33

calamita napisał/a:
do prezentowania swoich obserwacji.

i równocześnie... do wpisywania ich do Polskiej Kartoteki Przyrodniczej (kartoteka-przyrodnicza.pl)

calamita - 2013-03-08, 20:13

kolejny bagienny klimat: żurawina.
Miejsce występowania: zachodnie skrawki powiatu łukowskiego.

niccolai - 2013-03-08, 21:56

Mirek napisał/a:
calamita napisał/a:
do prezentowania swoich obserwacji.
i równocześnie... do wpisywania ich do Polskiej Kartoteki Przyrodniczej (kartoteka-przyrodnicza.pl)
Ma się rozumieć, że wszelkie istotne obserwacje tam trafiają, i trafiać będą :smile:

calamita napisał/a:
kolejny bagienny klimat: żurawina.
Miejsce występowania: zachodnie skrawki powiatu łukowskiego.
No to ja też wrzucę żurawinkę od siebie - dla odmiany w innej fazie rozwoju :wink:
Zdjęcie z gm. Wola Mysłowska - torfowisko wysokie typu kontynentalnego.

Żurawina błotna (Oxycoccus palustris)

niccolai - 2013-03-13, 14:21

Witam ponownie :)
Pogoda trochę z nas zakpiła pozwalając poczuć powiew wiosny, by teraz znów zakuć nas w okowy zimy. Ja w każdym razie jestem mocno rozczarowany kaprysami marca :wink:
A żeby choć trochę odczarować aurę za oknami zamieszczam kolejną roślinkę, co do występowania której, wszelkie informację są wysoce pożądane :green: Tą rośliną jest złoć łąkowa (Gagea pratensis).
W Polsce występuje 6 gatunków złoci i są one trudne do rozróżnienia dla początkującego obserwatora przyrody - dlatego wszelkie informacje o występowaniu złoci sa dla mnie wartościowe (niezależnie od gatunku). Wskazane byłoby jednak podanie dokładnego opisu siedliska i (o ile to możliwe) zamieszczenie zdjęć. Wracając jednak do naszej bohaterki, to jest to jeden z 3 gatunków występujących na terenie Ziemi Łukowskiej. Najpospolitsza jest złoć żółta (Gagea lutea) spotykana często w parkach, na cmentarzach, różnego typu zakrzaczeniach i ugorach. Znacznie rzadsza jest natomiast złoć łąkowa. Na chwilę obecną jedyne znane mi stanowiska tej rośliny znajdują się na terenie gminy Wola Mysłowska (3) i Krzywda (1). Niejasny jest natomiast status 3 gatunku, a mianowicie, złoci małej (Gagea minima). Najprawdopodobniej ma on niestety status EX - czyli jest gatunkiem wymarłym dla regionu. Ostatnie moje obserwacje złoci małej pochodzą z tereny gm. Wola Mysłowska i sięgają roku 1997. Od tego czasu nie udało mi się odnaleźć tego gatunku :???:
Gdyby ktoś zaobserwował złoć z bardzo wąskimi liśćmi i kwiatami jakby nie w pełni jeszcze rozwiniętymi proszę o kontakt! :wink:

Hering - 2013-03-20, 17:55

W temacie roślin Ziemi Łukowskiej dorzucam wawrzynka główkowego /Daphne cneorum/. Gatunek występował w rezerwacie ,,Las Wagramski,, jeszcze w latach 80-tych XX w. Wspomniane stanowisko taksona było najdalej wysuniętym miejscem występowania w Polsce i Europie. W chwili obecnej gatunek uznaje się za wymarły. :neutral:
Odrębny temat stanowi inne stanowisko podane przez Marka Cioska. Wówczas odnalezione stanowisko liczyło 4 niewielkie kępy. W 2012 r. mimo poszukiwań nie potwierdziłem obecności gatunku. Są już wstępne plany działań poszukiwawczych ,,grupy łukowskiej,, na rok 2013. Mam nadzieję , że obecnośc Niccolaia będzie gwarancją sukcesu. :grin:

niccolai - 2013-03-20, 20:03

Hering napisał/a:
W temacie roślin Ziemi Łukowskiej dorzucam wawrzynka główkowego /Daphne cneorum/. Gatunek występował w rezerwacie ,,Las Wagramski,, jeszcze w latach 80-tych XX w.
Na początek witam szanownego kolegę w wątku poświęconym roślinom Ziemi Łukowskiej - liczę na owocną dyskusję i wymianę informacji. Przede wszystkim liczę jednak na ciekawe fotki Twojego autorstwa :green:
Wracając jednak do tematu wawrzynka główkowego, to faktycznie jest to perełka florystyczna - niestety prawdopodobnie nie występuje już we florze regionu :-(
Hering napisał/a:
Odrębny temat stanowi inne stanowisko podane przez Marka Cioska. Wówczas odnalezione stanowisko liczyło 4 niewielkie kępy. W 2012 r. mimo poszukiwań nie potwierdziłem obecności gatunku. Są już wstępne plany działań poszukiwawczych ,,grupy łukowskiej,, na rok 2013. Mam nadzieję , że obecnośc Niccolaia będzie gwarancją sukcesu. :grin:
Niewątpliwie potwierdzenie występowania Daphne cneorum na wspomnianym stanowisku byłoby powodem do radości (a nawet świętowania ;-) )- nie będzie to jednak proste zważywszy na istotne zmiany jakie zaszły w siedlisku...
Wydaje mi się, że mocno przeceniasz moją skromną osobę, jako gwaranta sukcesu we wspomnianych poszukiwaniach - oczywiście służę swoją wiedzą i doświadczeniem, ale niestety nie mam "fitoradaru" w oczach - tym niemniej dziękuję za zaufanie i miłe słowa pod moim adresem ;-)
A w oczekiwaniu na ociągającą sie wiosnę i w nawiązaniu do tematu załączam fotki innego przedstawiciela rodzaju Daphne - wawrzynka wilczełyko (Daphne mezereum) - jest to jedna z najwcześniej kwitnących roślin krajowych - dodam, że równie piękna, co trująca ;)

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum), gm. Wola Mysłowska

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum), Rezerwat "Dąbrowy Seroczyńskie", gm. Wodynie

Hering - 2013-03-21, 09:18

Panowie i panie czapki z głów. Dzisiaj podłukowska świątynia roślin i zwierząt - rezerwat przyrody ,,Jata,, obchodzi 80-cio istnienia :green: .Aktem powołującym jest Zarządzenie Naczelnej Dyrekcji Lasów Państwowych z dnia 21.03. 1933 r. Przedmiotem ochrony jest stanowisko jodły pospolitej na północno-wschodnim krańcu naturalnego zasięgu. Egzystuje tu obfita i żywotna populacja jodły na stanowisku wyspowym , położonym w dziale wodnym. Mateczniki jodłowe rezerwatu ,,Jata,, mają charakter reliktowy uwarunkowany topograficznie. W ocenie leśników jest to jeden z najważniejszych obiektów ochrony ekosystemów leśnych w Polsce. Sędziwej jubilatce życzę nie tylko przysłowiowych 100 lat , ale 1000 :lol:
niccolai - 2013-03-22, 07:52

Hering napisał/a:
Panowie i panie czapki z głów. Dzisiaj podłukowska świątynia roślin i zwierząt - rezerwat przyrody ,,Jata,, obchodzi 80-cio istnienia :green:
Hering napisał/a:
W ocenie leśników jest to jeden z najważniejszych obiektów ochrony ekosystemów leśnych w Polsce. Sędziwej jubilatce życzę nie tylko przysłowiowych 100 lat , ale 1000 :lol:

Oczywiście przyłączam się do życzeń. Dodam tylko, że jest to jeden z najstarszych rezerwatów przyrody w Polsce środkowo-wschodniej (starszy jest tylko Białowieski Park Narodowy!), założony z inicjatywy ikony polskiej botaniki - prof. Władysława Szafera. Wszystkich zainteresowanych zapraszam na stronę rezerwatu "Jata", gdzie można podziwiać jego walory przyrodnicze i poznać jego burzliwą historię.

Hering - 2013-03-23, 15:36

Świat flory Ziemi Łukowskiej pełen jest botanicznych ciekawostek. Oto jedna z nich. Był lipcowy dzień 2011 r. Krzysztof Laskowski , brat Przemka zaobserwował kilka okazów storczyka - kruszczyka szerokolistnego. Sam fakt odnalezienia stanowiska rośliny co prawda nie jest czymś wyjątkowym. Ale już podanie miejsca urasta do miana małej sensacji florystycznej. Mianowicie przedstawiciel storczykowatych egzystował w ... centrum miejscowości Ławki gm. Łuków :shock: . 3 kwitnące rośliny zasiedlały trawnik między płotem jednej posesji , a lokalną drogą asfaltową. Właściciel regularnie kosił trawnik , a mimo to te 3 okazy przetrwały. Warto dodać , że podłukowska populacja kruszczyka szerokolistnego reprezentuje w 95 % rzadką odmianę ,,viridis,, czyli zieloną. Potwierdził to sam niccolai :lol: . Osobiście także miałem możliwość podziwiania tego niecodziennego obrazka. Nie daje mi spać tylko jedno pytanie. Czy gospodarz posesji miał wiedzę - jaki unikat przyrodniczy był jego sąsiadem? :oops: :shock:
calamita - 2013-03-23, 16:20

no w końcu odezwał się Kolega :grin: . Za Niccolaiem powtórzę, że czekamy na zdjęcia ciekawych roślinek w temacie.
niccolai - 2013-03-23, 16:28

Hering napisał/a:
Świat flory Ziemi Łukowskiej pełen jest botanicznych ciekawostek. Oto jedna z nich. Był lipcowy dzień 2011 r. Krzysztof Laskowski , brat Przemka zaobserwował kilka okazów storczyka - kruszczyka szerokolistnego. Sam fakt odnalezienia stanowiska rośliny co prawda nie jest czymś wyjątkowym. Ale już podanie miejsca urasta do miana małej sensacji florystycznej. Mianowicie przedstawiciel storczykowatych egzystował w ... centrum miejscowości Ławki gm. Łuków :shock: . 3 kwitnące rośliny zasiedlały trawnik między płotem jednej posesji , a lokalną drogą asfaltową. Właściciel regularnie kosił trawnik , a mimo to te 3 okazy przetrwały.
Ciekawe, to chyba pierwszy w naszym regonie przypadek występowania tej rośliny na stanowisku antropogenicznym! Przypominam się z prośbą o nadsyłanie informacji o występowaniu roślina na stanowiskach zastępczych (antropogenicznych)! Storczyk szerokolistny (Epipactis helleborine) należy do tzw. gatunków eurytopowych - czyli wykazujących szeroką amplitudę ekologiczną. Można go spotkać w wielu siedliskach - od żyznych lasów liściastych, po nieużytki. Ostatnio storczyk ten coraz częściej zasiedla siedliska przekształcone przez człowieka, takie jak: przydroża, cmentarze, nasypy kolejowe, żwirownie, kamieniołomy, ogrody, itp. Jest więc gatunkiem pionierskim na stanowiskach antropogenicznych. W ostatnich latach nie dziwi więc zbytnio obecność tego storczyka np. w pobliżu świeżo wybudowanych dróg, czy na placach budów. Niestety żywot tego gatunku na takich stanowiskach zwykle nie jest długi, gdyż przegrywa konkurencję z innymi roślinami w procesie sukcesji wtórnej. Tak więc jeśli pojawi się ona w naszym otoczeniu, cieszmy oczy tą piękną rośliną, bo naprawdę jest tego warta - dopiero z bliska można dostrzec jej niezwykłą, subtelną urodę.

Hering napisał/a:
Warto dodać , że podłukowska populacja kruszczyka szerokolistnego reprezentuje w 95 % rzadką odmianę ,,viridis,, czyli zieloną. Potwierdził to sam niccolai :lol: .
Hmmm.... Po pierwsze dziękuję za uznanie, ale nie chwalcie mnie już tak, bo czuję sie skrępowany :oops:
Co do podłukowskiej populacji E. helleborine, to byłbym ostrożny. Rzeczywiście na niektórych stanowiskach forma viridis dominuje, ale nie ekstrapolowałbym tego na całą populację! Bez dokładnych badań ilościowych byłbym ostrożny w procentowym określaniu udziału poszczególnych form. ;-)

calamita napisał/a:
Za Niccolaiem powtórzę, że czekamy na zdjęcia ciekawych roślinek w temacie.
Właśnie! Na zakończenie chciałbym ponownie zapytać gdzie te obiecane fotki? Czekam z niecierpliwością! Wiem, że kolega Hering ma nam sporo do pokazania! :)
Hering - 2013-03-24, 19:52

Ach te storczykowate. Są to rośliny pełne magii. Wracając jeszcze do kruszczyka szerokolistnego. W 2012 r . podłukowska populacja tego gatunku poniosła znaczne straty. :sad: Odnotowano przypadki zrywania kwitnących roślin. Jednak znacznie większe spustoszenia przyniosły roboty przy użyciu równiarek i kosiarek w lasach gospodarczych. Straty kilku stanowisk zostały zrekompensowane odnalezieniem innych miejsc występowania chronionego taksona. Na szczęście nadal Lasy Łukowskie stanowią najliczniejszą ostoje kruszczyka szerokolistnego w gm . Łuków i na Ziemi Łukowskiej. Dla porównania podam przykład Lasów Kąkolewnicko-Kownackich o powierzchni 3700 ha. Tam znane jest tylko jedno stanowisko z ... jedynym okazem kwitnącym. :cry: .
niccolai - 2013-03-24, 21:13

Hering napisał/a:
Wracając jeszcze do kruszczyka szerokolistnego. W 2012 r . podłukowska populacja tego gatunku poniosła znaczne straty. :sad: Odnotowano przypadki zrywania kwitnących roślin. Jednak znacznie większe spustoszenia przyniosły roboty przy użyciu równiarek i kosiarek w lasach gospodarczych.
Niestety tego typu działania są powodem poważnych, a często dramatycznych strat w przyrodzie. O ile dobrze pamiętam w podobnych okolicznościach straciliśmy jedno z nielicznych stanowisk wawrzynka główkowego - tam chodziło chyba o rzekome "poprawienie" warunków świetlnych stanowiska - mógłbyś coś o tym napisać?

Hering napisał/a:
Straty kilku stanowisk zostały zrekompensowane odnalezieniem innych miejsc występowania
Nie nazwałbym tego rekompensatą ;-) , ale cieszy mnie, że jest to jeszcze dość powszechnie występujący gatunek storczyka na terenie Ziemi Łukowskiej.
Hering - 2013-03-26, 19:18

Przeglądając notatki z sezonu 2012 r. - natrafiłem na obserwację bardzo rzadkiego gatunku. To śniedek baldaszkowaty \Ornithogalum umbellatum\.Bylina była znaleziona 26 maja 2012r. Jeden kwitnący okaz egzystował na pograniczu pobocza drogi asfaltowej i suchej łąki koło miejscowości Wagram gm. Łuków Najbliższe stanowisko podawane jest z terenu parku w Siedlcach. Miejsca te są oddalone o około 40 km. Śniedek baldaszkowaty jest rośliną cebulkową. Botanicy zaliczają gatunek do flory śródziemnomorsko - środkowoeuropejskiej. Przez teren Polski przebiega wschodnia granica zasięgu taksona. Najliczniejsze stanowiska tego przedstawiciela flory znajdują się w pasie Wyżyn \ Lubelska , Małopolska i Śląsk\.Preferuje gleby o odczynie zasadowym lub tylko nieznacznie kwaśnym. Coraz częściej stanowiska śniedeka baldaszkowatego znajdowane są w takich właśnie środowiskach antropogenicznych.
drTrutek - 2013-03-26, 20:29

Śniedek baldaszkowaty chyba nie jest aż taki rzadki. U nas w Łódzkiem widuję go często: głównie na starych cmentarzach, parkach, ale też w małych prywatnych lasach. W normalnych latach już o tej porze można znaleźć jego mięsiste liście z białą pręgą. Cały problem z tą rośliną, na naszym terenie, polega na tym, że nie wiadomo czy to stanowiska naturalne, czy wtórne, powstałe z uciekinierów z ogrodów.Dla mnie ta roślina, jako ściśle chroniona - służyła często w walce z administracją starego cmentarza, kiedy kombinowali tam z opryskami randapem.
niccolai - 2013-03-27, 07:33

drTrutek napisał/a:
Śniedek baldaszkowaty chyba nie jest aż taki rzadki. U nas w Łódzkiem widuję go często: głównie na starych cmentarzach, parkach, ale też w małych prywatnych lasach. W normalnych latach już o tej porze można znaleźć jego mięsiste liście z białą pręgą. Cały problem z tą rośliną, na naszym terenie, polega na tym, że nie wiadomo czy to stanowiska naturalne, czy wtórne, powstałe z uciekinierów z ogrodów.

Śniedek baldaszkowy dość licznie występuje na terenie Polski południowej i zachodniej, sięgając zasięgiem Polski centralnej (mniej więcej po linię Wisły) - więc Łódzkie jak najbardziej łapie się w granicach zasięgu - nie dziwi więc fakt jego liczniejszego występowania ;-) . Gatunek ten nie występuje natomiast na terenie Polski północno-wschodniej. Teren Ziemi Łukowskiej znajduje się na pograniczu owej strefy, gdzie gatunek ten niemal zupełnie nie występuje, a Wyżyną Lubelską, na której jest on miejscami liczny. Tym niemniej warunki glebowo-klimatyczne sprawiają, iż jest on na tym terenie rośliną rzadko spotykaną, a stanowiska, na których występuje, raczej na pewno nie są naturalne (przynajmniej jeśli chodzi o znane mi stanowiska). Są to rośliny zdziczałe z uprawy tworzące lokalne populacje w pobliżu cmentarzy, w zdziczałych parkach i ogrodach, w pobliżu dzikich wysypisk odpadów - nie spotyka się tego gatunku w zbiorowiskach naturalnych lub zbliżonych do naturalnych.

niccolai - 2013-03-27, 08:19

Skoro już jesteśmy przy synantropach, to mam do wszystkich osób działających w terenie prośbę o zwrócenie uwagi na inny gatunek - lepiężnika różowego (Petasites hybridus). Jest to roślina dość licznie występująca na terenie naszego kraju, ale na terenie Ziemi Łukowskiej wydaje się niemal nie występować! Obecnie mam wiedzę o 2 stanowiskach: koło Stoczka Łukowskiego i Łukowa. To drugie stanowisko chyba zostało zniszczone (liczę na info od kolegi Heringa ;-) ). Oba stanowiska nie są stanowiskami naturalnymi, ale powstały wskutek dziczenia roślin z przydomowych ogródków. Lepiężnik różowy należy do najwcześniej kwitnących roślin, stąd dość łatwo go wykryć. Rośnie w miejscach wilgotnych - nad potokami, w podmokłych lasach, w miejscach wysięków wodnych itp. Często tworzy monokulturowe skupiska w postaci dużych płatów - dość skutecznie eliminuje konkurencję ;-) W fazie wegetatywnej można go rozpoznać po dużych liściach podobnych do podbiału. Lepiężnik lada moment zacznie kwitnąć (jak się ociepli ;-) ) więc proszę zwracać uwagę na tę roślinę i dzielić się swoimi obserwacjami. A nasz bohater, we wczesnej fazie rozwoju (w fazie kwitnienia), wygląda tak:
Hering - 2013-03-30, 17:30

Z okazji Świąt Wielkanocnych najserdeczniejsze życzenia , obfitości Bożych łask w życiu codziennym , zawodowym i pasji odkrywania tajemnic przyrody dla wszystkich sympatyków forum ,, Rośliny Ziemi Łukowskiej ,,. Niech sezon wegetacyjny 2013 r. przyniesie odkrycia licznych stanowisk florystycznych rarytasów. :grin:
Cephalanthera - 2013-03-31, 20:40

witam
Do cennych elementów lasów łukowskich warto również zaliczyć Cephalanthera rubra. Swoją droga warto by to stanowisko sprawdzić bo znalazłem je w 2002 r.
A przy okazji - widzę że w końcu pojawiło sie paru botaników z okolic Łukowa. ja co prawda obecnie mieszkam w siedlcach ale pochodzę z tego królewskiego miasta i chętnie piszę się na wspólne botanizowanie po okolicach.

calamita - 2013-04-02, 09:50

myślę, że z odkrywcą "rubry", to chleba nie jeść :grin: tylko wędrować i wędrować (jest to oczywiście parafraza ludowego powiedzenia- ale i niccolai i Hering zgodzą się ze mną).
Z Siedlec do Łukowa nie daleko, więc zapraszamy, a i co cztery pary oczu, to nie trzy.
Wiosna już za płotem- bedzie co szukać. Skorzystają wszyscy, a przyroda chyba najbardziej.

niccolai - 2013-04-02, 18:23

Cephalanthera napisał/a:
witam
[...] i chętnie piszę się na wspólne botanizowanie po okolicach.

calamita napisał/a:
myślę, że z odkrywcą "rubry", to chleba nie jeść :grin: tylko wędrować i wędrować (jest to oczywiście parafraza ludowego powiedzenia- ale i niccolai i Hering zgodzą się ze mną).
Z Siedlec do Łukowa nie daleko, więc zapraszamy, a i co cztery pary oczu, to nie trzy.
Wiosna już za płotem- bedzie co szukać. Skorzystają wszyscy, a przyroda chyba najbardziej.

Witam kolegę w wątku poświęconym roślinom Ziemi Łukowskiej. Przyłączam się do kolegi calamity i zapraszam do współpracy - łącząc siły możemy działać sprawniej dla dobra przyrody ojczystej :)

Hering - 2013-04-02, 19:29

Kultowym drzewem kompleksu leśnego ,, Kryńszczak ,, i rezerwatu JATA jest sędziwa jodła pospolita. W środowisku łukowskich leśników i przyrodników nazywana jest ,, Królową Jodeł,,. Niestety majestatyczny okaz dendroflory zakończył żywot w 2008 r. :sad: Złamany w połowie wysokości pień wciąż trwa na tronie leśnego uroczyska. Nawet dzisiaj zwracają imponujące parametry rośliny. Wiek szacowany jest na 150 - 200 lat. Obwód pnia - 316 cm. Pierwotnie wysokość jodły wynosiła 35 - 40 m. Masę drzewną oszacowano na 11 m3. Na pocieszenie dodam , że w sąsiedztwie kultowego drzewa trwają liczne inne okazałe jodły . Jest więc żywotny potencjał przetrwania królewskiej linii podłukowskich leśnych skarbów. Jodła to rzeczywiście bezcenny klejnot Natury. :lol: .
calamita - 2013-04-05, 12:39

to teraz pora na grzybki łukowskiej krainy- piestrzenica kędzierzawa
niccolai - 2013-04-05, 18:04

calamita napisał/a:
to teraz pora na grzybki łukowskiej krainy
To zdecydowanie nie moje klimaty. Jako ciekawostkę podam tylko fakt występowania na naszym terenie rzadkiego jeszcze przybysza z tropików - okratka australijskiego (Clathrus archeri). Jego jedyne znane mi stanowisko występowania znajduje się na terenie gm. Wola Mysłowska. Jest to obrzeże lasu mieszanego, na południowej wystawie niewielkiego wzniesienia morenowego. Jest to dość charakterystycznie wyglądający grzyb o kształcie ośmiornicy. Jeśli ktoś widział ten gatunek proszę o podzielenie się tą informacją ;-)

Okratek australijski (Clathrus archeri), gm. Wola Mysłowska

Hering - 2013-04-09, 18:28

Dzisiaj odwiedziłem najobfitsze stanowisko wawrzynka wilczełyko na Ziemi Łukowskiej. W liściastej knieji zima nadal wszechwładnie panuje wokół. Można nawet zaryzykować twierdzenie , że powiało arktycznym chłodem jak z radzieckiej lodówki. A wawrzynki wilczełyko wchodzą w pierwszą fazę kwitnienia. :green: Szacuję , że dopiero za 2 tygodnie leśne uroczysko w pełni rozświetli różowa barwa wonnych kwiatostanów. W poprzednich latach w przypadku lekkiej i krótkiej zimy rośliny często rozkwitały już w końcówce lutego i w marcu. Jak widać sezon wegetacyjny jest znacznie opóźniony. :sad: Mam nadzieję , że Natura bezkolizyjnie poradzi sobie z kaprysami zimowej aury :wink: .
niccolai - 2013-04-10, 07:10

Hering napisał/a:
Dzisiaj odwiedziłem najobfitsze stanowisko wawrzynka wilczełyko na Ziemi Łukowskiej.
Hering napisał/a:
W poprzednich latach w przypadku lekkiej i krótkiej zimy rośliny często rozkwitały już w końcówce lutego i w marcu. Jak widać sezon wegetacyjny jest znacznie opóźniony. :sad: Mam nadzieję , że Natura bezkolizyjnie poradzi sobie z kaprysami zimowej aury :wink: .
Piękna roślina! Co do wegetacji, to czeka nas trudny sezon. Po bardzo opóźnionej wiośnie nastąpi "eksplozja wegetacyjna" przejawiająca sie równoczesnym rozwojem i zakwitaniem gatunków, które zwykle różnią się nieco terminem kwitnienia. Kwitnienie będzie ponadto krótkie i raczej mało obfite - zwłaszcza w przypadku geofitów wiosennych. Wszystkich obserwatorów czeka więc sporo pracy w krótkim terminie ;-) Nieco lepsza sytuacja może być w przypadku roślin późnowiosennych i letnich - o ile aura przestanie "szaleć". ;-)
Cephalanthera - 2013-04-10, 09:52

jeżeli chodzi o grzyby to w rezerwacie Jata występuje soplówka jodłowa.
Hering - 2013-04-11, 16:52

Innym niezwykle ciekawym gatunkiem grzybka jest czarka szkarłatna /Sarcoscypha coccinea/. Należy do barwnych akcentów końcówki zimy i wiosny. :shock: Jest gatunkiem rzadkim. Występuje w podmokłych formacjach leśnych - zwanych olsami lub łęgami. Wyrasta na leżących na ziemi gałęziach drzew - zazwyczaj na olchowych. Gatunek należy do roślin podlegających ochronie prawnej. Na terenie gminy Łuków znane jest 5 stanowisk tego pięknego przedstawiciela grzybów.
niccolai - 2013-04-11, 20:18

Hering napisał/a:
Innym niezwykle ciekawym gatunkiem grzybka jest czarka szkarłatna /Sarcoscypha coccinea/. [...] Na terenie gminy Łuków znane jest 5 stanowisk tego pięknego przedstawiciela grzybów.
To ja dorzucam 3 dość obfite stanowiska tego grzyba:
1) gm. Wola Mysłowska - łęg w dolinie Wilgi k. miejscowości Mysłów
2) gm. wola Mysłowska - ols kolo miejscowości Wilczyska
3) gm. stoczek Łukowski - pozostałość łegu przystrumykowego w dolinie Świdra k. miejscowości Kisielsk.

Czarka szkarłatna (Sarcoscypha coccinea), gm. Wola Mysłowska

Cephalanthera - 2013-04-12, 12:46

czarkę znalazłem też w młodniku sosnowym w Trzebieszowie
Hering - 2013-04-12, 17:41

Wracając jeszcze do soplówki jodłowej dodam , że rok 2012 nie był szczególnie łaskawy dla tego gatunku. :sad: Podobnie jak i innych przedstawicieli grzybków. Zostały znalezione tylko 13 okazy. Jak sama nazwa gatunkowa wskazuje jest związana z jodłowymi formacjami leśnymi. Jest to jednocześnie mikologiczna wizytówka Lasów Łukowskich. Inną ciekawostką przyrodniczą jest obecność soplówki jodłowej także w pobliskim rezerwacie ,,Topór,,. :grin:
niccolai - 2013-04-17, 06:58

Wiosna coraz śmielej wkracza do Polski, więc sezon 2013 można oficjalnie uznać za otwarty. Poniżej zamieszczam foto tegorocznych kwitnących złoci żółtych ;-)
Przy okazji przypominam się z prośbą o zgłaszanie wszelkich obserwacji tych roślin. Z uwagi na fakt, że poszczególne gatunki trudno odróżnić, satysfakcjonująca będzie dla mnie każda obserwacja złoci (bez konieczności oznaczenia do gatunku) z podaniem charakteru siedliska (park, las, łąka itp.).

Hering - 2013-04-19, 13:21

W temacie gatunków goździków występujących na Ziemi Łukowskiej dorzucam goździka piaskowego / Dianthus arenarius /. Roślina znana jest zaledwie z dwóch skromnych stanowisk. :sad: Cała monitorowana populacja zawiera tylko 6 niewielkich darni. Jest to jednocześnie jedn z najbardziej zagrożonych przedstawicieli flory gminy Łuków. Ciekawostką botaniczną jest także niesamowity , można powiedzieć ,,rajski,, zapach kwiatostanów. :grin: .
krejzola005 - 2013-04-27, 21:34

Co prawda nie z Ziemi Łukowskiej, a z powiatu Łosickiego. Obserwacja złoci żółtej, jeżeli dobrze rozpoznaje :lol: Sporo tego rośnie na poboczu drogi z Łosic do Woźnik.

Hering - 2013-04-28, 08:04

Bardzo interesującym przedstawicielem flory Ziemi Łukowskiej jest rojnik /rojownik/ pospolity. Należy na tym terenie do stosunkowo rzadkich roślin chronionych. Na obszarze gminy Łuków znane są 2 obfite stanowiska występowania i 7 mniejszych. Największy płat występowania tej ciekawej rośliny znacznie przekracza 50 m2. Istotnym zagrożeniem dla egzystencji rojnika pospolitego są niestety - działania czynnika ludzkiego. :sad: . Znaczne spustoszenia na stanowiskach czynią także dziki.
calamita - 2013-05-03, 15:06

dzisiejszy wypad rowerowy zaowocował przypadkowym odkryciem ciekawej roślinki. Przypadkowym, bowiem znaleziona podczas omijania "quadowej trasy"- tak rozjeżdzonej, że nawet mój "góral" nie dał rady i musiałem obchodzić. Ta roślinka to lepiężnik różowy.
I jak tu nie kochać qadowców "dzięki którym" znajduje się takie roślinki.
Miejsce spotkania-podłukowski lasek

niccolai - 2013-05-04, 10:01

calamita napisał/a:
dzisiejszy wypad rowerowy zaowocował przypadkowym odkryciem ciekawej roślinki.[...] Ta roślinka to lepiężnik różowy.
To już drugie stanowisko lepiężnika różowego na terenie powiatu łukowskiego. Dzięki za zgłoszenie :-)
I aby się nam ona nie "rozpłynęła" w gąszczu informacji, wzorem Mirka :wink: , proszę o wpisanie obserwacji tutaj:
http://kartoteka-przyrodnicza.pl

Hering - 2013-05-04, 19:18

Mamy i trzecie stanowisko lepiężnika różowego na Ziemi Łukowskiej. :green: Roślina egzystuje na terenie miejskim Łukowa. Powierzchnia stanowiska to ok. 40 m2. Największy areał posiada jednak to z okolic Stoczka Łukowskiego. W roku 2013 gatunek występuje na ok. 100 m2. Jednym słowem mamy wysyp lepiężnika różowego w Powiecie Łukowskim. Niebawem obserwacja pojawi się w dziale botanicznym kartoteki przyrodniczej. :grin:
calamita - 2013-05-05, 07:30

wczoraj znaleziono ciekawego grzybka :shock: - smardza jadalnego, którego można dopisać do flory Ziemi Łukowskiej. Jeżeli grzybiarze nie wyzbierają, to za tydzień ja zapraszam "Silną Grupę Łukowską" na grzybobranie do podłukowskich lasów.
niccolai - 2013-05-05, 18:06

Hering napisał/a:
Mamy i trzecie stanowisko lepiężnika różowego na Ziemi Łukowskiej. :green: [...] Jednym słowem mamy wysyp lepiężnika różowego w Powiecie Łukowskim. Niebawem obserwacja pojawi się w dziale botanicznym kartoteki przyrodniczej. :grin:
Dobre wieści :-) A co do publikacji w Kartotece, to ma się rozumieć, ze informacja ta musi się tam znaleźć! ;-)

calamita napisał/a:
wczoraj znaleziono ciekawego grzybka :shock: - smardza jadalnego, którego można dopisać do flory Ziemi Łukowskiej. Jeżeli grzybiarze nie wyzbierają, to za tydzień ja zapraszam "Silną Grupę Łukowską" na grzybobranie do podłukowskich lasów.
Ja oczywiście już teraz robię sobie rezerwację na owo "grzybobranie" ;-)
Hering - 2013-05-10, 13:42

Kolejnym przedstawicielem na liście gatunków flory Ziemi Łukowskiej jest bluszcz pospolity / Hedera helix/. Jest niezbyt częstą rośliną w zbiorowiskach lasów liściastych i mieszanych. Jako jedyny przedstawiciel egzotycznych lian na terenie Europy jest bardzo wrażliwy na surowe wpływy zimowej aury. Na obszarze podłukowskich lasów obserwuje się najczęściej populacje płożące się wśród ściółki leśnej i runa leśnego. Prawdziwą rzadkością są natomiast okazy wspinające się na pnie drzew. Niestety dotychczas nie odnaleziono w warunkach naturalnych roślin - kwitnących i owocujących. :cry: . Również zima 2013 r. spowodowała znaczne straty na większości stanowisk. Szczególnie ucierpiało zgrupowanie bluszczu pospolitego na terenie gm. Trzebieszów. :cry: . Straty wspinających się okazów wynoszą aż ok. 90 %.
niccolai - 2013-05-28, 12:22

Niesprzyjająca pogoda sprawiła, że cicho zrobiło się w temacie ;-)
Czerwiec i lipiec to miesiące w których zaczynają kwitnąć rośliny bagienne. Jedną z nich jest Okrężnic bagienna (Hottonia palustris). Roślina ta należy do tej samej rodziny, co znane zapewne wszystkim z ogrodów, pierwiosnki. Nie jest specjalnie rzadka, ale z racji degradacji jej siedlisk jest niestety spotykana coraz rzadziej - a szkoda - bo to bardzo wdzięcznie wyglądająca roślina!
Starym zwyczajem zwracam się zatem o wskazywanie stanowisk tego gastunku z ewentualną informacją o stanie zajmowanego siedliska.

Cephalanthera - 2013-05-29, 07:37

Hottonia palustris występuje w olsach i łęgach Jaty. Jest tego tam kilkanaście stanowisk
calamita - 2013-06-05, 14:34

w podłukowskim zagłębiu orlikowym- jak nazwał to miejsce kolega Hering- pięknie kwitną orliki pospolite
Hering - 2013-06-08, 07:38

Lasy Ziemi Łukowskiej - różnorodne środowiskowo i często zajmujące często znaczną powierzchnię ukrywają jeszcze niejedną botaniczną niespodziankę. Takim miłym dla oka i stosunkowo rzadkim akcentem runa leśnego jest paprotka zwyczajna / Polypodium vulgare/. Szczególnie rok 2012 przyniósł obserwacje licznych stanowisk występowania tej fantastycznej roślinki. Tylko na terenie gm. Łuków odkryto 8 miejsc występowania paprotki zwyczajnej. Liczebność poszczególnych populacji jest zróżnicowana od jednej kępy aż do 100. Podobnie pędy budujące takie zgrupowania są reprezentowane bądź bardzo skromnie np. 2 pędy. Albo zadziwiająco licznie np. 100 pędów. :shock: W 2013 roku dołączyło kolejne stanowisko budowane przez 3 młode kępy i jedną okazałą.
ssissii - 2013-06-12, 11:19

Witam Forumowiczów Ziemi Łukowskiej :)

Tu jeszcze nie pisałam.
Poniedziałkowe i wtorkowe brodzenie po 'polach ryżowych' w okolicy Ryżek i Szczygłów Dolnych zaowocowały odnalezieniem 2 osobników kąkola polnego (Agrostemma githago) szczegóły w Kartotece.

niccolai - 2013-06-12, 23:48

ssissii napisał/a:
Witamy w wątku poświęconym florze Ziemi Łukowskiej :-)
ssissii napisał/a:
Poniedziałkowe i wtorkowe brodzenie po 'polach ryżowych' w okolicy Ryżek i Szczygłów Dolnych zaowocowały odnalezieniem 2 osobników kąkola polnego (Agrostemma githago)
Zagłębiem tego gatunku na Ziemi Łukowskiej wydaje się, jak na razie, teren gminy Wola Mysłowska i Stoczek Łukowski. Tu wystarczy wypad na pierwsze lepsze pole, by móc oglądać dziesiątki, a nawet setki okazów tego ginącego chwasta segetalnego - a szkoda, gdyż posiada on niewątpliwy urok :-)

Kąkol polny (Agrostemma githago), gm. Wola Mysłowska

ssissii - 2013-06-13, 23:16

O proszę, tam jeszcze nie dotarłam. Faktycznie pola wyglądają urokliwie. Potwierdza się porzekadło, że piękne jest często zabójcze.
Swoją drogą muszę się tam wybrać i nazbierać nasionek tej piękności :)

niccolai - 2013-06-14, 21:01

ssissii napisał/a:
Swoją drogą muszę się tam wybrać i nazbierać nasionek tej piękności :)
Czyżby do hodowli w ogródku? :wink:
Hering - 2013-06-14, 21:02

Malownicza , ale ,,troszeczkę,, kłopotliwa dla rolników roślinka jest także wciąż obecna na terenie gminy Łuków , Trzebieszów czy Stanin. Kąkol polny /Agrostemma githago/ nie jest tam aż taką rzadkością. Co prawda daleko do stanu populacji podawanych przez niccolaia z terenu gminy Wola Mysłowska czy Stoczek Łukowski. W 2012 r. podziwiałem koło Łukowa stanowiska liczące szacunkowo nawet setki osobników. Jednak , rzeczywiście gatunek jest coraz rzadziej spotykany. Osobiście podzielam fascynację kolegi niccolaia urokami niemal magicznego przedstawiciela flory , jakim jest kąkol polny. :green: . Wspomniany takson to taki ... mister wśród kwiatków polnych :lol: .
niccolai - 2013-06-14, 21:48

Hering napisał/a:
Osobiście podzielam fascynację kolegi niccolaia urokami niemal magicznego przedstawiciela flory , jakim jest kąkol polny. :green:
A zatem dla miłośnika flory segetalnej foto na zachętę - jest ona bowiem nie mniej ciekawa, jak ta z leśnych ostępów :green: Na zdjęciu zbiorowisko z rzędu Centauretalia cyanii - zbiorowiska chwastów upraw roślin zbożowych i lnu.
Oprócz naszego bohatera (kąkolu), sa tam jeszcze: mak piaskowy (Papaver argemone), mak wątpliwy (Papaver dubium), chaber bławatek (Centaurea cyanus) oraz rumian polny (Anthemis arvensis) i wyka czteronasienna (Vicia tetrasperma).

Centauretalia cyanii, gm. Wola mysłowska

ssissii - 2013-06-15, 17:51

Cytat:
Czyżby do hodowli w ogródku? :wink:

Również :D
Przede wszystkim do kolekcji nasion, takiego mojego specyficznego 'zielnika' ;)

Anton - 2013-06-16, 18:11

Spotykam takie kwiaty w uprawach zbożowych w miejscach, w których z jakichś powodów "nie zadziałał" oprysk,
niccolai - 2013-06-17, 10:35

Anton napisał/a:
Spotykam takie kwiaty w uprawach zbożowych w miejscach, w których z jakichś powodów "nie zadziałał" oprysk,
Bo to norma dla całego kraju. Roślinność segetalna rozwija się obecnie w formie wąskich okrajków na obrzeżach pól bądź na rowach, nieużytkach i poboczach dróg - wszędzie tam, gdzie rolnicy nie docierają z herbicydami. Środki chwastobójcze są podstawowym zagrożeniem dla flory segetalnej i to one głównie determinują jej występowanie.
A tak przy okazji - rozumiem, iż obserwacje pochodzą z terenu Pogórza Strzyżowskiego? Jak się przedstawia sytuacja tego typu roślinności na południu Polski? :-)

Hering - 2013-06-17, 22:15

Krótkie słowo o kukułce szerokolistnej /Dactylorhiza majalis/. Ten przedstawiciel storczykowatych jest jeszcze względnie pospolitym gatunkiem. Takson prezentuje się także bardzo okazale i dekoracyjnie. Można nawet powiedzieć - egzotycznie :green: .Ale dzisiaj zaprezentuję nietypowe siedlisko rośliny. W gm. Łuków - kukułka szerokolistna zasiedla ... przydroże piaszczystej drogi gruntowej :shock: . W dłuższym okresie , kiedy operuje słońce piaek jest tak sypki , że utrudnia swobodne przemieszczanie się . Skąd więc storczyk może egzystować w takim ,,pustynnym,, krajobrazie. A może. Rozwiązaniem tajemnicy jest wysoki poziom wody gruntowej. Potwierdzają to łany trzciny , rośnącej w uprawach żyta czy owsa. :shock: Na wspomnianym stanowisku spotykane są od 3 do 9 kwitnących okazów. W 2013 r. pojawiły się 6 kwiatostany.
niccolai - 2013-06-18, 07:44

Hering napisał/a:
Krótkie słowo o kukułce szerokolistnej /Dactylorhiza majalis/. Ten przedstawiciel storczykowatych jest jeszcze względnie pospolitym gatunkiem. Takson prezentuje się także bardzo okazale i dekoracyjnie. Można nawet powiedzieć - egzotycznie :green:
To prawda, że jest to roślina piękna, o egzotycznym wyglądzie - podobnie zresztą jak większość storczyków. Kukułki rzeczywiście należą do jednych z najokazalszych przedstawicieli Orchidaceae i są jeszcze stosunkowo często spotykane. Niestety, wskutek zanikania i przekształcania ich siedlisk, są także coraz bardziej zagrożone. Cieszmy więc oczy ich wyglądem póki mamy je koło siebie. Na zachętę do ruszenia w teren i poszukania tych uroczych elementów krajowej flory kilka fotek kukułek:
1) 2)
3) Fot. 1-3 Dactylorhiza majalis

Warto także wspomnieć, iż oprócz kukułki szerokolistnej, na terenie Ziemi Łukowskiej, występują także inne gatunki z rodzaju Dactylorhiza: kukułka krwista i kukułka Fuchsa. Nie stwierdzono, jak dotąd, występowania kukułki plamistej. Jedyne znane mi stanowisko tego gatunku na terenie obecnego powiatu łukowskiego ma już niestety charakter historyczny - zostało zniszczone wskutek przekształcenia zarośli wierzbowych w łąkę kośną.

Kontynuując temat storczyków, pozwolę sobie zaprezentować inny gatunek, występujący jeszcze stosunkowo często na terenie Ziemi Łukowskiej - przynajmniej w części obejmującej Wysoczyznę Żelechowską - podkolana białego. Jest to wysmukły storczyk, o nie mniej egzotycznym wyglądzie i niewątpliwie subtelnej, acz wielkiej urodzie. Właśnie teraz rozpoczyna się okres jego kwitnienia, więc warto rozejrzeć się za nim w widnych lasach i zaroślach.

Platanthera bifolia

drTrutek - 2013-06-19, 23:20

Chciałem się spytać, obserwatorów z Łukowa, czy spotkaliście u siebie wąkrotę zwyczajną. Znalazłem to ostatnio u mnie w woj. łódzkim i ciekawi mnie jaki jest jej zasięg na wschód?
W wspominanej tu kartotece - żadnej obserwacji tego gatunku.

niccolai - 2013-06-19, 23:50

drTrutek napisał/a:
Chciałem się spytać, obserwatorów z Łukowa, czy spotkaliście u siebie wąkrotę zwyczajną. Znalazłem to ostatnio u mnie w woj. łódzkim i ciekawi mnie jaki jest jej zasięg na wschód?
Wąkrota to gatunek związany z wpływami atlantyckimi - stąd na wschodzie Polski jest rzadko spotykana. Jak dotąd znane jest mi tylko jedno stanowisko tej rośliny - koło miejscowości Olszyc Szlachecki. Jest to niewielka miejscowość pomiędzy Garwolinem, Łukowem i Siedlcami. Badania florystyczne na Ziemi Łukowskiej dopiero ruszają, ale powstała niedawno nieformalna grupa działa dość prężnie, wiec niewykluczone jest odnalezienie innych stanowisk tego gatunku w niedalekiej przyszłości. ;-) Łódzkie leży, jak mi sie wydaje, w strefie większego oddziaływania klimatu atlantyckiego, więc można się tam spodziewać większej liczby stanowisk tej niepozornej, acz ciekawej rośliny.

drTrutek napisał/a:
W wspominanej tu kartotece - żadnej obserwacji tego gatunku

http://kartoteka-przyrodn...ervations/58890

drTrutek - 2013-06-21, 21:52

Rzeczywiście - to Twoja obserwacja. Wyszukiwarka kartoteki nie zadziałała kiedy wpisałem polską nazwę (program chyba nie akceptuje polskich znaków, w tym przypadku "ą").
Jestem także ciekawy co do występowania w lasach łukowskich innej rośliny: gwiazdnicy długolistnej? U mnie w łódzkiem widziałem dużo licznych stanowisk. To jakby specjalność lasów piotrkowskich. Jeśli ktoś ma wątpliwości jak odróżnić od innych gwiazdnic czterokanciastych, proponuję pogłaskać łodygę. G. długolistna ma ją lekko szorstką, przez posiadanie na kantach mikro haczyków, widocznych pod lupą. Inne gwiazdnice 4-kanciaste są gładkie. W przypadku tej rośliny kartoteka milczy.

niccolai - 2013-06-24, 00:05

drTrutek napisał/a:
Rzeczywiście - to Twoja obserwacja. Wyszukiwarka kartoteki nie zadziałała kiedy wpisałem polską nazwę (program chyba nie akceptuje polskich znaków, w tym przypadku "ą").
Raczej rozróżnia małe i wielkie litery - dlatego czasem warto powtórzyć wyszukiwanie pisząc nazwę gatunku raz małą, raz wielką literą...
drTrutek napisał/a:
Jestem także ciekawy co do występowania w lasach łukowskich innej rośliny: gwiazdnicy długolistnej? U mnie w łódzkiem widziałem dużo licznych stanowisk. To jakby specjalność lasów piotrkowskich. [...]W przypadku tej rośliny kartoteka milczy.
I chyba jeszcze Kartoteka sobie pomilczy na temat tego gatunku ;-) Gatunek nie jest zbyt okazały i podobny do innych gwiazdnic - więc łatwo go przeoczyć. Osobiście nigdy nie spotkałem sie z tym gatunkiem na terenie zarówno Lasów Łukowskich, jak i innych kompleksów leśnych w powiecie łukowskim - ale ich eksploracja trwa - więc kto wie? ;-)
Hering - 2013-06-26, 19:46

W leśnych gąszczach Ziemi Łukowskiej lilie złotogłów /Lilium martagon/ rozpoczęły proces kwitnienia. :lol: Roślina należy do jednego z najpiękniejszych akcentów zbiorowisk lasów liściastych i mieszanych. Eksploracja terenowa wyraźnie pokazuje , że knieje okolic Łukowa są jej prawdziwym księstwem. Na początek pokazały się 17 okazy z kompleksu leśnego ,,Kryńszczak,, w uroczysku Jagodne. Na uzupełnienie tematu , dodam , że ten florystyczny rarytas podlega ścisłej ochronie gatunkowej. :idea:
calamita - 2013-07-09, 16:33

z ostatniej chwili: w łukowskich lasach kwitną juz buławniki czerwone. Piekna roślina- zdjęcia jutro, bo te robione dzisiaj na gorąco słabej jakości- trzęsły mi się z wrażenia ręce :smile:
niccolai - 2013-07-10, 10:57

calamita napisał/a:
z ostatniej chwili: w łukowskich lasach kwitną juz buławniki czerwone. Piekna roślina- zdjęcia jutro
A zatem mityczna "rubra" wreszcie odnaleziona! Gratuluję i czekam na zdjęcia :-)
calamita - 2013-07-10, 13:08

niccolai napisał/a:
calamita napisał/a:
z ostatniej chwili: w łukowskich lasach kwitną juz buławniki czerwone. Piekna roślina- zdjęcia jutro
A zatem mityczna "rubra" wreszcie odnaleziona! Gratuluję i czekam na zdjęcia :-)

oto i one- niestety barwy trochę przekłamane przez aparat.
A na dokładkę jeszcze fotka pomocnika baldaszkowatego, którego stanowisko z licznie kwitnącymi okazami odnalazłem niedaleko "rubry".
I tak jeszcze dla smaczku dodam, że w najbliższą sobotę mogą pojawić się w temacie trzy kolejne "rarytasiki" Ziemi Łukowskiej, bowiem szykuje się wyprawa silnej grupy w celu potwierdzenia(ale nic więcej nie powiem, żeby nie ...).

Hering - 2013-07-19, 19:53

Świat flory podłukowskich terenów pełen jest zadziwiających niespodzianek. Często nawet nie trzeba fatygować się eskapadą w gąszcze leśne czy uroczyska bagienne. Prawdziwe botaniczne rarytasy można znaleść również w centrum naszego królewskiego grodu. :shock: . Nie są to wcale zwykłe przechwałki. Oto przykład. Dzięki bystremu oku i uprzejmości kolegi calamity i jego brata Krzyśka poznaliśmy niezwykły gatunek. To rzadki grzyb rodem z Ameryki Północnej. Jest przedstawicielem tajemniczej rodziny sromotnikowatych. Nazywa się mądziak malinowy / Mutinus ravanelii /. :shock: .Pierwsza obserwacja z terenu Polski pochodzi z 1965 r. z Krakowa. Ta ,, łukowska ,, była 41 stwierdzeniem z obszaru Rzeczypospolitej. Biotopem życia amerykańskiego grzybowego emigranta było podwórko przy ulicy Lipowej. Mądziak malinowy pojawił się w 2011 r.
calamita - 2013-07-20, 15:54

Z lekkim opóźnieniem spieszę poinformować miłośników flory Ziemi Łukowskiej, że podczas ostatniej wyprawy potwierdzono wystepowanie widłaka Zeilera, który w lasach łukowskich ma dużą populację(zdjęcie niżej).

calamita napisał/a:

po odwiedzinach znanego nam stanowiska- wspólnie z kolegami niccolaiem i Heringiem- i dogłębnym obejrzeniu rosiczek muszę zweryfikować przynależność gatunkową. Nie jest to rosiczka długolistna tylko rosiczka pośrednia(nowe zdjęcie również poniżej).

calamita - 2013-07-22, 13:52

jakiś przestuj w temacie, więc wstawie małą(w dosłownym tego słowa znaczeniu) ciekawostkę. cztero-centymetrowy kwitnący storczyk- kruszczyk szerokolistny. Szyszka sosny dodana dla odzwierciedlenia wielkości
Hering - 2013-07-24, 20:19

Lipiec jest miesiącem kiedy jeszcze kwitnie wielosił błękitny /Polemonium coeruleum /. W Polsce jest gatunkiem narażonym na wyginięcie. Toteż nic dziwnego , że roślina podlega ochronie ścisłej. Dodatkowo figuruje na kartach Polskiej Czerwonej Księgi Roślin. :idea: . Na terenie Polski wielosił błękitny notowany jest w regionach północnych i środkowo-wschodnich. Na Ziemi Łukowskiej gatunek jest znany tylko z dwóch stanowisk. Populacja z gminy Wola Mysłowska liczy około 1500 okazów . A z obszaru gminy Łuków około 400 kwitnących pędów. :green: .Obydwie populacje należy uznać za żywotne.W Polsce roślinę traktuje się jako relikt glacjalny. Ochrona gatunku sprowadza się do zachowania jego siedlisk. A tutaj jest już proglem.Łąki ze stanowiskami na Ziemi Łukowskiej należą do właścicieli działek rolnych. :sad: .
niccolai - 2013-07-24, 20:25

Hering napisał/a:
Na terenie Polski wielosił błękitny notowany jest w regionach północnych i środkowo-wschodnich. Na Ziemi Łukowskiej gatunek jest znany tylko z dwóch stanowisk. Populacja z terenu gminy Wola Mysłowska liczy około 1500 okazów . A z obszaru gminy Łuków około 400 kwitnących pędów. :green:
Chciałem tylko uaktualnić informację dotyczącą populacji z terenu gm. Wola Mysłowska - po tegorocznym rekonesansie w terenie i przeprowadzeniu szczegółowszych badań nad liczebnością populacji - można ją szacować na co najmniej 2000 - 2500 okazów :-)
calamita - 2013-07-27, 07:14

to ja podrzucę fotkę "łączki kartuzkowej" z lasów łukowskich. Co prawda kartuzki już przekwitały, ale ...
Hering - 2013-07-28, 09:44

Florystycznym rarytasem terenu Ziemi Łukowskiej jest między innymi ... kosaciec syberyjski / Iris sibirica /. :green: . Według wiedzy na dzień dzisiejszy znany jest tylko jeden kosadźcowy matecznik. Rzadki gatunek egzystuje na terenie gminy Łuków. W 2011 r. obserwowano jedno stanowisko z 9 pędami i 12 kwiatami. W 2012 r. odkryto także drugie pobliskie miejsce występowania rośliny. Wówczas doliczono się 10 pędów i 17 kwiatostanów. Natomiast w 2013 r. pojawiły się tylko 8 pędy z 15 kwiatami. Na stanowiskach stwierdzono także negatywne - naturalne czynniki działań zwierząt. Były to łosie i sarny. Przedstawiciele jeleniowatych zgryzały i łamały pędy i liście :sad: .Warto także dodać , że kosaciec syberyjski podlega ścisłej ochronie gatunkowej . Umieszczony jest także na Czerwonej Liście Roślin i Grzybów Polski wśród gatunków narażonych na wyginięcie. :idea: .
Hering - 2013-09-16, 18:24

Nareszcie lasy Ziemi Łukowskiej doczekały się solidnej porcji wilgoci. A w zamian knieje i bory sypnęły obfitym strumieniem leśnych darów. :green: Mam na myśli oczywiście grzyby. Jest ich obecnie mnóstwo. Grzybobranie to czysta przyjemność. Oczy wabią okazałe borowiki , kożlarze , maślaki i opieńka miodowa. Ta ostatnia porasta pniaki często okazami liczącymi nawet setki sztuk. :shock: . Potwierdzeniem powyższych wywodów jest zamieszczone zdjęcie takiego grzybobrania z podłukowskich lasów.
calamita - 2013-09-26, 18:24

jesień to jak widać po poscie kolegi Heringa czas grzybów. Lasy łukowskie obfitują w wiele gatunków- niektóre objęte ochroną- jak te gwiazdosze...
calamita - 2013-10-04, 12:09

cisza w temacie, więc zamieszczę post za postem :smile: .
podczas wypadów do łukowskich lasów(dla zaczerpnięcia świeżego leśnego powietrza) można spotkać różne ciekawe gatunki grzybów. Jeden z nich to buławka spłaszczona- dość trudny do zaobserwowania z racji kształtu i niepozornego koloru. Drugi grzybek to pięknoróg lepki(lub najwiekszy)- mój ulubieniec jeżeli chodzi o kształt i kolor

calamita - 2013-10-05, 18:21

cd. bezkrwawego grzybobrania: świecznica rozgałęziona i ozorek dębowy
Hering - 2013-10-07, 19:26

Październik przywitał nas porannymi przymrozkami. To wystarczyło aby niecierpki gruczołowate definitywnie zakończyły wegetację. Inna nazwa tego okazałego gatunku to niecierpek himalajski lub Roylego. Pierwotną ojczyzną tego organizmu jest centralna Azja. Jest to typowy gatunek inwazyjny. W gminie Łuków roślina jest spotykana praktycznie koło wszystkich miejscowości, Ciekawostką botaniczną jest fakt kolonizacji kontynentalnej części Europy już w roku 1900. I dzisiaj możemy podziwiać ten niewątpliwie piękny i okazały takson na Ziemi Łukowskiej. Ale musimy tylko poczekać do lata 2014 r. :green:
niccolai - 2013-10-08, 08:06

Hering napisał/a:
Październik przywitał nas porannymi przymrozkami. To wystarczyło aby niecierpki gruczołowate definitywnie zakończyły wegetację. Inna nazwa tego okazałego gatunku to niecierpek himalajski lub Roylego. Pierwotną ojczyzną tego organizmu jest centralna Azja. Jest to typowy gatunek inwazyjny. W gminie Łuków roślina jest spotykana praktycznie koło wszystkich miejscowości
Niecierpek gruczołowaty jest bardzo ekspansywną rośliną stwarzającą duże zagrożenie dla krajowej flory - znajduje się w wykazie gatunków inwazyjnych zamieszczonym w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 r. w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym (Dz. U. Nr 210, poz. 1260) - dlatego wszelkie informacje o tym gatunku (i innych gatunkach inwazyjnych) proszę zamieszczać w Polskiej Kartotece Przyrodniczej !
Apeluję o to zwłaszcza do "grupy łukowskiej" :green:

Hering napisał/a:
Ciekawostką botaniczną jest fakt kolonizacji kontynentalnej części Europy już w roku 1900. I dzisiaj możemy podziwiać ten niewątpliwie piękny i okazały takson na Ziemi Łukowskiej. Ale musimy tylko poczekać do lata 2014 r. :green:
Oczywiście jest to wątpliwa przyjemność podziwiać go w środowisku naturalnym ;-) Jego miejsce jest zdecydowanie w zamkniętych hodowlach!
Hering - 2013-10-11, 20:36

Wzorem kolegi calamity podtrzymam wątek z krainy grzybów. Teraz zaprezentuję fantastycznego przedstawiciela tej gromady. To rzadki i chroniony sromotnik bezwstydny - Phallus impudicus. Na Ziemi Łukowskiej stanowisko tego gatunku znane jest z rezerwatu ,,Jata,,. Jednak w końcu września znalazłem nowe i żywotne stanowisko w Lasach Kąkolewnicko- Kownackich w gm. Łuków. W drzewostanie świerkowo-dębowo-sosnowym pojawiło się aż 11 okazów. Obok grzybów w pełni wykształconych pojawiły się też charakterystyczne ,,czarcie jaja,,. To faza młodociana. Ciekawostką z tego spotkania był brak typowego zapachu padliny. Taką wonią sprytny grzybek zwabia owady , które rozsiewają zarodniki gatunku. Do unieszkodliwienia przykrego odoru przyczyniła się padająca gęsta mżawka. :shock: .
calamita - 2013-10-12, 19:21

Sromotniki bezwstydne (podobnie jak inne ciekawe grzybki)obrodziły tego roku w łukowskich lasach. Ten dorodny okaz pochodzi ze stanowiska w "Jacie"
calamita - 2013-11-01, 10:33

gwiazdosz długoszyjkowy- to kolejny rzadki grzybek występujący w lasach łukowskich. I coś mi sie wydaje, że nie jest ostatni z tej rodziny...
A dzieki uprzejmości Pani Anny Kujawy mogę ze 100% pewnością powiedzieć, że gwiazdosze z wczesniejszego postu to gwiazdosze czteropromienne.

Hering - 2013-12-25, 14:50

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku 2014 dla wszystkich sympatyków Forum - Rośliny Ziemi Łukowskiej.
Hering - 2013-12-31, 17:27

Tegoroczny , wybitnie łagodny początek zimy ostro zamieszał w świecie roślin. W grudniu 2013 r. w kompleksie leśnym .. Kryńszczak ,, znaleziono nowe stanowisko pierwiosnki lekarskiej - Primula veris . Tutaj koniecznie trzeba dodać , że roślina była w fazie kwitnienia :shock: . Szczęśliwym odkrywcą rzadkiego gatunku na terenie Ziemi Łukowskiej jest Krzysiek Laskowski. Gratulacje. :lol: .
Hering - 2014-01-09, 19:47

Szaleństw łagodnej zimy ciąg dalszy. Knieć błotna czyli kaczeniec należy do widowiskowych i charakterystycznych elementów wiosny. Na Ziemi Łukowskiej , podobnie jak i w całej Polsce często obserwuje się powtórny - jesienny cykl kwitnienia. Jest to zjawisko jednak dużo , dużo skromniejsze.
2 grudnia 2013 r . kwitnące okazy knieci błotnej pojawiły się na moczarach koło Turzych Róg gm. Łuków . Wszystko to w zimowej scenerii bagien ... skutych lodem. :shock: .

Hering - 2014-01-20, 20:45

Powróciła zima , a już tęsknimy za okresem wegetacyjnym. Dzisiaj zapraszam na eskapadę po jednym z torfowisk Ziemi Łukowskiej . Jest to uroczysko magiczne i pełne botanicznych niespodzianek.
Tam spotkamy się z drapieżną roślinką. Jest to owadożerna rosiczka okrągłolistna - Drosera rotundifolia. Należy do coraz rzadszych elementów bagiennych mateczników.
Przy odrobinie szczęścia znajdziemy niecodzienne stanowisko rośliny. Tutaj rosiczki egzystują nawet na złamanych pniach brzóz :shock: . I dodam , że takie przypadki nie są jednostkowe :lol: .

..

Hering - 2014-02-02, 12:39

Najpospolitszy na Ziemi Łukowskiej przedstawiciel ,, leśnych ,, storczykowatych - kruszczyk szerokolistny [ Epipactis helleborine ] w USA ma status rośliny ... inwazyjnej. :shock: , :idea: .
calamita - 2014-02-04, 19:23

Hering napisał/a:
Najpospolitszy na Ziemi Łukowskiej przedstawiciel ,, leśnych ,, storczykowatych - kruszczyk szerokolistny [ Epipactis helleborine ] w USA ma status rośliny ... inwazyjnej. :shock: , :idea: .

każdy kraj ma swoje inwazyjne gatunki. U nas są to m.in. niecierpek himalajski, nawłoć kanadyjska czy barszcz sosnowskiego. Widocznie ktoś, kiedyś zawiózł kruszczyka do USA i rozprzestrzenił się on tam ponad miarę.

niccolai - 2014-02-04, 22:52

calamita napisał/a:
Hering napisał/a:

każdy kraj ma swoje inwazyjne gatunki. U nas są to m.in. niecierpek himalajski, nawłoć kanadyjska czy barszcz sosnowskiego. Widocznie ktoś, kiedyś zawiózł kruszczyka do USA i rozprzestrzenił się on tam ponad miarę.
Kruszczyk szerokolistny, to generalnie ciekawy storczyk: w USA jest gatunkiem inwazyjnym, a u nas licznie występującym nie na siedliskach naturalnych, ale na siedliskach wtórnych! Łatwiej go spotkać na terenie plantacji drzew (celowo nie używam słowa "las" ;-) ), przydrożach, nasypach i żwirowniach, niż na terenie naturalnych kompleksów leśnych. Przyczyny tego stanu rzeczy upatruje się w 2 możliwościach:
- mutacji genetycznej w obrębie gatunku pozwalającej na wyselekcjonowanie się przystosowanej do takich warunków populacji,
- powstaniu trudnego do odróżnienia od czystej formy, utrwalonego mieszańca E. helleborine x E. atrorubens,
Niektórzy badacze sugerują, że to właśnie taki mieszaniec stał się gat. inwazyjnym w USA. Tak czy inaczej, gatunek ten stwierdzono tam po raz pierwszy w 1879 r w okolicach Syracuse w stanie Nowy Jork. Obecnie kruszczyk szerokolistny jest szeroko rozprzestrzeniony na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady - ciekawostką jest, iż od 1930 r. nie przekroczył on północno-wschodniej granicy swojego zasięgu. Na stanowiskach w Ameryce Pn. gatunek ten występuje głównie w siedliskach wtórnych tj. trawniki, pobocza dróg, nasypy - a więc podobnie jak w Europie.

calamita - 2014-02-16, 12:32

mamy już chyba wiosnę- kilka dni temu zakwitły oczary. Zapraszam więc wszystkich chętnych "podróżników i odkrywców" Ziemi Łukowskiej do wspólnych wypraw w teren. Może wspólnie odkryjemy niejedną perełkę przyrody- liczy się każda para oczu :shock:
Hering - 2014-02-18, 19:32

Nowym gatunkiem flory , który coraz śmielej wkracza na teren Ziemi Łukowskiej jest lilia bulwkowata [Lilium bulbiferum]. W Polsce na stanowiskach naturalnych roślina podawana jest z Karpat i Sudetów . Wszystkie mateczniki gatunku z rejonów nizinnych , w tym te podłukowskie są pochodzenia antropogenicznego. Lilia bulwkowata od 2004 r. podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Warto dodać , że kwiat prezentowanego gatunku zaliczany jest do największych wśród dzikich roślin naszego kraju. Jest także niezwykle piękny.
Na terenie Podhala , podobnie jak i na Ziemi Łukowskiej roślinkę nazywa się także ... ,,smolinosem,,. :green:

Hering - 2014-03-08, 12:01

Wszystkiego najlepszego dla pań - sympatyczek Forum Rośliny Ziemi Łukowskiej z okazji Święta Kobiet.
Hering - 2014-03-16, 13:52

W trakcie eksploracji przyrodniczej Lasów Łukowskich nie zabrakło także akcentów botanicznych. 2 marca 2014 r. zostały zaobserwowane pierwsze okazy kwitnących roślin. Na skraju grądu pod krzewem leszczyny zobaczyliśmy wspaniałe łuskiewniki różowe. To charakterystyczne , bezchlorfilowe - pasożytnicze rośliny wieloletnie. Liczba przedstawicieli tego gatunku była bardzo skromna. Tak, jak to bywa we wczesnych etapach przedwiośnia. Jednym słowem okres wegetacyjny w leśnych uroczyskach koło Łukowa uważam za rozpoczęty. :green: .
Hering - 2014-03-27, 18:21

Niezwykle ciekawym przedstawicielem flory Ziemi Łukowskiej jest zanokcica murowa - Asplenium ruta-muraria L. Co prawda stanowisko znajduje się w granicach historycznych , ale do centrum Łukowa to już niemal ,,mały skok,,. Liczebność populacji można określić na około 150 okazów. Większość egzemplarzy tej drobnej paproci egzystuje na wschodniej części kamiennego muru. Stanowisko można uznać za żywotne. Jednak poważnym zagrożeniem wspomnianej populacji może być bliski remont kamiennej budowli. :cry:
calamita - 2014-04-09, 13:19

Łagodna zima przysłużyła się widłakom- w podłukowskiej populacji widłaków Zeilera cieszy oko duża liczba młodziutkich roślinek. Oby tak dalej!
Hering - 2014-04-14, 17:04

W marcu na Ziemi Łukowskiej pojawiły się niesamowite organizmy. To zadziwiająco orginalne grzybki. Ucho bzowe - Hirneola auricula - judae nazywane bywa także ,, uchem Judasza,,. Podobno to na pamiątkę ucznia Jezusa , który go zdradził. Niegodziwiec , gdy zrozumiał swój błąd - powiesił się na drzewie bzu czarnego. To taka mała dygresja z okazji zbliżających się Świąt Wielkiejnocy. :green:
Hering - 2014-04-19, 15:33

Z okazji radosnych Świąt Wielkanocnych - wszystkiego najlepszego dla wszystkich sympatyków Forum Rośliny Ziemi Łukowskiej .
calamita - 2014-04-24, 05:03

mitrówka półwolna- to kolejny gatunek ciekawego grzyba znaleziony w lasach łukowskich
Hering - 2014-04-24, 20:19

Rok 2014 rozpoczął się wprost fenomenalnie pod względem botanicznym. Lasy Ziemi Łukowskiej zaprezentowały całą gamę stanowisk kilku gatunków rzadkich widłaków. :grin: . Jednym z ciekawych spotkań z tą grupą roślin jest między innymi odnalezienie płatu mieszanego budowanego przez dwa różne gatunki . To zgrupowanie widłaka jałowcowatego z widłakiem spłaszczonym. :shock: Gatunkiem dominującym jest ten pierwszy , a liczebność drugiego wynosi 34 okazy. Podobną konfigurację gatunków widłaków w jednym płacie podano także z terenu Biebrzańskiego Parku Narodowego.
calamita - 2014-04-26, 10:57

Świat grzybów Lasów Łukowskich co chwila zaskakuje nowymi, ciekawymi gatunkami. Tym razem piestrzyca zwyczajna zaobserwowana przez K.L.
calamita - 2014-04-28, 12:12

i kolejna grzybowa ciekawostka. Po konsultacjach z Panią Anną Kujawą można potwierdzić występowanie w Lasach Łukowskich smardza stożkowatego- na dwóch stanowiskach-odkrywca jak zwykle K.L.
Hering - 2014-05-07, 20:14

Początek maja powitał nas niespodziewanymi dość ostrymi przymrozkami. Jak należało się spodziewać , takie nocne spadki temperatury nawet do -6 stopni Celsjusza zamieszały w świecie flory. Na Ziemi Łukowskiej taki wiosenny atak mrozu - zasuszył kwiatostany modrzewnicy zwyczajnej / Andromeda polifolia /. :shock: Warto przypomnić ,że wspomniany gatunek normalnie rozkwita w czerwcu i lipcu.
Hering - 2014-05-15, 19:55

Sezon storczykowy na Ziemi Łukowskiej rozpoczął się wyjątkowo wcześnie. Pierwszym sygnałem były rozkwitające okazy kukułki szerokolistnej. Takie ciekawe widowisko miąło miejsce już 29 kwietnia. :shock: Wówczas na stanowisku w gm. Łuków pojawiło się 9 storczyków. Jednak spodziewanej eksplozji procesu kwitnienia nie doczekałem się. :cry: Wczesnomajowe przymrozki zablokowały gwałtowny pochód wiosny. Dzisiaj można powiedzieć , że wszystko w świecie roślin wróciło do normy. A stoplamki systematycznie rozkwitają coraz liczniej i piękniej. :green:
calamita - 2014-05-23, 19:56

W Lasach Łukowskich ekspansja storczyków- tym razem K.L. odkrył 2 stanowiska gnieźnika leśnego.
niccolai - 2014-05-26, 07:39

calamita napisał/a:
W Lasach Łukowskich ekspansja storczyków- tym razem K.L. odkrył 2 stanowiska gnieźnika leśnego.
Widzę, że koledzy intensywnie działają w terenie :-) Jeśli dobrze liczę, to już 5 czynne stanowisko tego gatunku na Ziemi Łukowskiej - prace terenowe przynoszą wymierne efekty! Tylko czemu nie widzę wpisu o tym w Kartotece Przyrodniczej ? ;-)
Ja bym jeszcze zachęcał kolegów nie tylko do wyszukiwania rzadkości, ale także katalogowania i monitorowania innych gatunków, których status na naszym terenie się zmienia - dotyczy to głównie flory segetalnej i ruderalnej, a zwłaszcza gatunków inwazyjnych!
A wszystkim miłośnikom flory segetalnej dedykuję kilka sielskich fotek z terenu gm. Wola Mysłowska ;-)

Hering - 2014-05-26, 20:55

Widzę, że koledzy intensywnie działają w terenie - prace terenowe przynoszą wymierne efekty!Tak stwierdził kolega niccolai.
A oto jedna z takich tegorocznych , bardzo świeża - tak , że niemal gorąca florystyczna niespodzianka. Wczoraj zostało zlokalizowane drugie już stanowisko ciekawej paproci. To orginalny i wręcz miniaturowy nasięźrzał pospolity - Ophioglossum vulgatum L. :green: Na terenie Polski takson ma status gatunku zagrożonego i ponadto podlega ochronie prawnej. :idea: Na Ziemi Łukowskiej według literatury stanowisko rośliny podawane jest również z terenu rezerwatu JATA. Nowy matecznik nasięźrzału pospolitego znajduje się także na obszarze gm. Łuków.

calamita - 2014-05-31, 15:03

Hering napisał/a:
Na Ziemi Łukowskiej według literatury stanowisko rośliny podawane jest również z terenu rezerwatu JATA.

Jest też stanowisko koło "Jaty" i to bardzo żywotne- odnalezione przez K.L.
W sumie jest już chyba 4 stanowiska nasięźrzału na Ziemi Łukowskiej- co powinno cieszyć.
A obok paproci rosną też zerwy

Hering - 2014-06-03, 07:49

Pierwszy dzień czerwca przyniósł wspaniałą florystyczną niespodziankę. Na terenie Ziemi Łukowskiej zostało odkryte drugie stanowisko kosadźca syberyjskiego - Iris sibirica. :green: Rzadki przedstawiciel roślin zasiedla skraj prześwietlonego drzewostanu liściastego i podmokłej łąki. Na stanowisku występują 6 pędy kwitnące i około 25 wegetatywnych. Mam nadzieję , że takson znalazł dogodne i bezpieczne środowisko życia. :lol:
niccolai - 2014-06-04, 06:32

Hering napisał/a:
Pierwszy dzień czerwca przyniósł wspaniałą florystyczną niespodziankę. Na terenie Ziemi Łukowskiej zostało odkryte drugie stanowisko kosadźca syberyjskiego - Iris sibirica. :green:
Gratuluję :-) Przy kosaćcach należałoby sprawdzać, czy nie są to wyrzutki z ogrodów - Iris sibirica to dość popularna roślina ozdobna i często dziczeje. Kultywary takie mają tendencję do występowania kępkowego - co samo w sobie nie jest jeszcze oczywiście dowodem na antropogeniczny charakter stanowiska - ale stanowi istotną przesłankę w tym kierunku.
Ze swojej strony zgłaszam nowe stanowisko Dactylorhiza maculata z terenu Ziemi Łukowskiej zlokalizowanego w gm. Wola Mysłowska ;-)

Hering - 2014-06-20, 19:41

Na obszarze gm. Łuków zlokalizowane drugie stanowisko drapieżnej byliny. To rosiczka okrągłolistna - Drosera rotundifolia. Jest to niezwykle rzadki przedstawiciel roślin chronionych w okolicy grodu nad Krzną Południową. Powód jest prosty - mateczniki w postaci torfowisk wysokich i przejściowych to przyrodniczy rarytas. Na wspomnianym stanowisku rosiczka okrągłolistna bytuje na skraju piaszczystego brzegu zbiornika wodnego. Liczebność jest bardzo skromna.
niccolai - 2014-06-21, 20:25

Hering napisał/a:
Na obszarze gm. Łuków zlokalizowane drugie stanowisko drapieżnej byliny. To rosiczka okrągłolistna - Drosera rotundifolia. [...] Na wspomnianym stanowisku rosiczka okrągłolistna bytuje na skraju piaszczystego brzegu zbiornika wodnego.
Rosiczki to jedne z coraz liczniejszej grupy roślin występujących na tzw. siedliskach zastępczych - czyli zazwyczaj sztucznych (stworzonych przez człowieka) siedliskach stanowiących substytut ich siedlisk naturalnych. Część roślin może również występować w tego typy miejscach mimo skrajnie odmiennych warunków jakie dotychczas preferowały, a do warunków których przystosowały się one w drodze zmiany preferencji siedliskowych.
Na Ziemi Łukowskiej takimi siedliskami są głównie wyrobiska poeksploatacyjne kruszyw, pobocza dróg i place budów. Najciekawszymi siedliskami są siedliska powstające w wyrobiskach poeksploatacyjnych, gdyż panujące tu zróżnicowane warunki hydrologiczne, termiczne i świetlne przyczyniają się do wytworzenia unikalnych zbiorowisk roślinnych, które w warunkach naturalnych spotyka się bardzo rzadko. Oprócz wspomnianego przez kolegę Heringa stanowiska rosiczki okragłolistnej, drugim takim stanowiskiem o charakterze siedliska zastępczego jest stanowisko w gm. Wola Mysłowska. Jest to stanowisko zlokalizowane w wyrobisku poeksploatacyjnym. Rosiczka występuje tu jednak niemal na skalę masową (fot. 3-4). Ciekawostką jest jak dużą plastycznością wykazuje się ta roślina kojarzona przecież zwykle z wilgotnymi terenami bagiennymi i torfowiskami. Rosiczka występuje tu na gołym, suchym piachu, tylko okresowo podtapianym przez podnoszącą się w zbiorniku wodę - o czym świadczy sąsiedztwo wybitnie sucholubnej trawy szczotlichy siwej (Corynephorus canescens) - fot. 1 i 2. Podobny zestaw gatunków (w warunkach naturalnych) możemy zobaczyć dopiero choćby w Puszczy Kampinoskiej, gdzie suche wydmy sąsiadują z torfowiskami :-)
Stanowisko to jest także miejscem występowania wielu innych ciekawych gatunków, rzadkich w skali regionu i kraju, jak chociażby: sit cienki (Juncus filiformis), sit członowany (Juncus articulatus). Był też miejscem występowania situ pstrego (Equisetum variegatum) oraz widłaczka torfowego (Lycopodiella inundata). Niestety występowania 2 ostatnich gatunków nie udało się potwierdzić od kilku sezonów co wskazuje, że należy uznać je za zanikłe na stanowisku :-(

Hering - 2014-06-22, 18:23

Mam znakomitą wiadomość dla miłośników rzadkich grzybów z Ziemi Łukowskiej. Obserwacja ta zapewne ucieszy także kolegę Niccolaia. Dzisiaj znaleziono mikologiczny rarytas rodem aż z dalekiej ... Australii. :shock: To okratek australijski zwany także kwiatowcem australijskim - Anthurus Archeri. Jest to drugie stwierdzenie gatunku z terenu Ziemi Łukowskiej i pierwsze dla gm. Łuków. Na stanowisku stwierdzono około 20 okazów. Są też ,,czarcie jaja ,, co daje gwarancję na żywotność matecznika okratka australijskiego. Jak doskonale widać - przyroda okolic Łukowa pełna jest takich niecodziennych niespodzianek. :green:
Hering - 2014-06-23, 20:48

Nareszcie zakwitły jedne z najpiękniejszych roślin lasów Ziemi Łukowskiej - lilie złotogłów / Lilium martagon/. :green:
Hering - 2014-07-01, 20:33

Kolejna dobra wiadomość botaniczna z Ziemi Łukowskiej. Na jedynym znanym stanowisku widłaczka torfowego - Lycopodiella inundata obserwuje się dynamiczny wzrost populacji. Z 3 okazów w 2013 r. do 32 w 2014r. :green: Liczby może nie powalają , ale to i tak rewelacja. Warto dodać , że wspomniany przedstawiciel elementu flory atlantyckiej jest stosunkowo rzadki także na terenie Polski .Gatunek podlega także ochronie prawnej. Zasiedla matecznik na terenie gm. Łuków. :idea:
calamita - 2014-07-06, 18:37

również kruszczyki szerokolistne zwiększają swoją liczebność- na jednym z łukowskich stanowisk można obserwować dziesiątki, a nawet setki małych roślinek.
Hering - 2014-07-07, 19:44

Opowieści o sadze podłukowskich kruszczykach ciąg dalszy. Wczoraj wspólnie z kolegą niccolaiem potwierdziliśmy obecność nowego stanowiska kruszczyka błotnego - Epipactis palustris. :green: Niech żałuje kolega calamita , że zrezygnował z eskapady w teren. :lol: Jest to prawdopodobnie jedyne znane stanowisko tego przedstawiciela storczykowatych na Ziemi Łukowskiej. Obserwowano zarówno okazy kwitnące jak i wegetatywne.
calamita - 2014-07-08, 16:10

Hering napisał/a:
Niech żałuje kolega calamita , że zrezygnował z eskapady w teren. :lol: .

bo trzeba było powiedzieć, że będziecie "ciągać się" za storczykami :evil: , a nie jakimiś ptaszyskami
Ale tym razem wybaczam :wink: , a że łączka mi znana, to też będę cieszył oko pięknym kruszczykiem.
Oczywiście gratulacje dla obydwu Panów.

Hering - 2014-07-16, 21:04

Odwiedziłem bezcenne stanowisko rosiczki pośredniej - Drosera intermedia. Jak dotychczas jest to jedyny matecznik tego gatunku , reprezentujący florę o zasięgu atlantyckim. Roślinka ma się dobrze i wykazuje cechy wysokiej żywotności. Należy dodać , że oczywiście takson podlega ochronie prawnej. :idea: Ponadto figuruje na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski w grupie gatunków wymierających - krytycznie zagrożonych. :idea: .Na Ziemi Łukowskiej podobnie jak i w Polsce rosiczka pośrednia jest bardzo rzadka / najrzadsza wśród krajowych gatunków rosiczek/. Liczebność populacji można określić na około kilkaset okazów :shock: .
Hering - 2014-07-21, 08:45

Lepnica litewska - Silene lithuanica z wyprawy na Polesie. :green: Areał występowania gatunku obejmuje głównie wschodnią Europę. W Polsce osiąga zachodnią granicę zasięgu. Gatunek zasiedla murawy piaskowe oraz suche i świetliste bory sosnowe. Jako ciekawostkę dodam , że na litewskiej monecie o wartości 50 litów widnieje właśnie wizerunek ... lepnicy litewskiej. :shock: To taki godny pochwały narodowy patriotyzm z dziedziny botaniki. Roślina oczywiście jest gatunkiem chronionym.
calamita - 2014-07-26, 13:10

odwiedziłem stanowisko kruszczyka błotnego odkryte przez Heringa i nicolaia- aby nacieszyć oczy widokiem tych pięknych storczyków. Poniżej prześliczny kwiatostan.
Hering - 2014-07-27, 17:26

Lato i upał to znakomity zestaw czynników do rozpoczęcia kwitnienia mikołajka płaskolistnego - Eryngium planum. :green: Foto pochodzi z nowego i żywotnego stanowiska z okolic Łukowa.
calamita - 2014-08-01, 17:31

no i mamy na Ziemi Łukowskiej kolejny chroniony gatunek- K.L. odnalazł w Lasach Łukowskich tojada dzióbatego. Stanowisko nie jest może liczne- tylko 3 okazy, ale jest szansa na znalezienie kolejnych okazów.
Hering - 2014-08-13, 17:25

calamita napisał/a:
no i mamy na Ziemi Łukowskiej kolejny chroniony gatunek- K.L. odnalazł w Lasach Łukowskich tojada dzióbatego. Stanowisko nie jest może liczne- tylko 3 okazy, ale jest szansa na znalezienie kolejnych okazów.

Tak - Krzysiek zaliczył znakomity sezon florystyczny. :green: Odkrycie stanowiska tojada dzióbatego , zwanego także pstrym - Acanilum variegatum to chyba rewelacja roku 2014 r. Warto przypomnić ,że jest to gatunek o charakterze górskim. W Polsce jest roślinką zagrożoną wyginięciem , a na Ziemi Łukowskiej to prawdziwy i jedyny skarb Natury. :idea:
Dodam jeszcze , że zapewne Krzysiek nie powiedział tego roku - ostatniego słowa ... :lol:

niccolai - 2014-08-13, 19:20

Hering napisał/a:
Krzysiek zaliczył znakomity sezon florystyczny. :green: Odkrycie stanowiska tojada dzióbatego , zwanego także pstrym - Acanilum variegatum to chyba rewelacja roku 2014 r.
Oczywiście koledze Krzyskowi gratuluję sukcesu, bo gatunek faktycznie arcyciekawy, ale z mianowaniem obserwacji rewelacją roku 2014 r. byłbym jednak ostrożny ;-) Analizując (szczątkowe - co podkreślam) informacje, które do mnie dotarły, nie mam jednak pewności, czy roślina nie jest jednak uciekinierem z hodowli. Zważywszy na to, że jej stanowisko znajduje sie na obrzeżach miasta, w niedalekiej odległości od zabudowań i ogrodów działkowych oraz w miejscu dość uczęszczanym przez, nie tylko lokalną, ludność - prawdopodobieństwo takie jest jednak wysokie... Nie umniejsza to oczywiście wartości stanowiska, gdyż nawet jako antropogeniczne, posiada dużą wartość, ale jeśli nie jest to stanowisko naturalne, to może sie okazać, iż zaniknie równie szybko, jak powstało. Warto byłoby przeszukać teren pod kątem innych stanowisk - zwłaszcza tych, zlokalizowanych z dala od terenów zurbanizowanych.
Hering napisał/a:
Warto przypomnić ,że jest to gatunek o charakterze górskim. W Polsce jest roślinką zagrożoną wyginięciem , a na Ziemi Łukowskiej to prawdziwy i jedyny skarb Natury. :idea:
Eeeee ... sądzę, że takich skarbów znajduje się tu nieco więcej - tojad może być jedną z perełek, ale czy jedyną? ;-)
Hering napisał/a:
Dodam jeszcze , że zapewne Krzysiek nie powiedział tego roku - ostatniego słowa ... :lol:
No ja myślę! ;-) Trzymamy kciuki, licząc na więcej! :-)
niccolai - 2014-08-15, 08:17

Czy któryś z kolegów dysponuje zdjęciami tego tojada pokazującymi liście i owocostany?
A na priva poprosiłbym o przesłanie zdjęć pokazujących kwiaty - zwłaszcza kształt chełmu :-)

Hering - 2014-08-16, 08:20

Kolejnym bezcennym skarbem Natury jest salwinia pływająca - Salvinia natans :green: . Na Ziemi Łukowskiej gatunek znany jest z jednego obfitego i żywotnego stanowiska i kilku mniejszych. Na wspomnianym pierwszym mateczniku tej pływającej paproci wodnej liczebność w 2013 r . szacuję na co najmniej kilka tysięcy okazów. :idea: Na terenie Rzeczypospolitej według Czerwonej listy roślin i grzybów Polski /2006 r/ - salwinia pływająca wymieniona jest w grupie gatunków narażonych na wymarcie. Oczywiście takson podlega także ochronie ścisłej. Jako ciekawostkę florystyczną dodam jeszcze , że gatunek w nazewnictwie ludowym określany jest jako ... wiąśl. :green:
Hering - 2014-08-21, 11:39

W granicach historycznych Ziemi Łukowskiej zlokalizowano okazałe stanowisko przęstki pospolitej - Hippuris vulgaris. :roll: Na Naszym terenie jest gatunkiem bardzo rzadkim . Roślina umieszczona jest na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski / 2006 / w grupie taksonów narażonych na wyginięcie. Osobiście jestem pod wrażeniem gigantycznej liczby okazów. Życzyłbym sobie , aby każde stanowisko innego florystycznego gatunku było tak liczne i żywotne ... :green:
Hering - 2014-08-24, 10:25

Fantastycznym przedstawicielem flory , który zupełnie niedawno występował także na Ziemi Łukowskiej był ... dziewięćsił bezłodygowy - Carlina acaulis. :shock: . Nieprecyzyjne określenie ,,zupełnie niedawno,, oznacza czas sprzed ośmiu laty i rok 2006. Szczęśliwcem , który miał przyjemność podziwiać kwitnące okazy był kolega calamita. :idea:
niccolai - 2014-08-24, 18:19

Hering napisał/a:
Fantastycznym przedstawicielem flory , który zupełnie niedawno występował także na Ziemi Łukowskiej był ... dziewięćsił bezłodygowy - Carlina acaulis.
Szkoda, że mówimy o tym fascynującym gatunku w kategoriach "był" - to niepowetowana strata dla, jakże ubogiej w gatunki kserofilne, flory Ziemi Łukowskiej. Z tego co się orientuję, gatunek występował na stanowisku zlokalizowanym w pobliżu torów kolejowych (z dość wysokim nasypem), które mogą stanowić siedlisko zastępcze dla tego gatunku - czy były prowadzone tam poszukiwania? Łukowski węzeł kolejowy to rewelacyjne siedlisko wielu ciekawych gatunków - moje pobieżne obserwacje tego terenu skłaniają mnie do podjęcia w przyszłym sezonie wnikliwej analizy składu gatunkowego tych torowisk - kto wie co można tam znaleźć? :idea:

PS. Kolega Herring, zauroczony dziewięćsiłami, omyłkowo zamieścił zdjęcie nie dziewięćsiła bezłodygowego lecz dziewięćsiła popłocholistnego - jednego z najrzadszych przedstawicieli krajowej flory! ;-)
Dla porównania zamieszczam zdjęcia bohatera naszego wątku i dziewięćsiła popłocholistnego.

Hering - 2014-08-26, 08:26

niccolai napisał/a:
PS. Kolega Herring, zauroczony dziewięćsiłami, omyłkowo zamieścił zdjęcie nie dziewięćsiła bezłodygowego lecz dziewięćsiła popłocholistnego - jednego z najrzadszych przedstawicieli krajowej flory! ;-)

Przyznaję się . pomyliłem foldery i zdjęcia.
niccolai napisał/a:
Z tego co się orientuję, gatunek występował na stanowisku zlokalizowanym w pobliżu torów kolejowych

Widzę , że zauroczenie dziewiędźsiłem bezłodygowym nie omineło także kolegę niccolaia. :green: Tak daleko , że zaczyna snuć fantazje o torach kolejowych i dziewięćsiłach bezłodygowych tam niegdyś występujących. Jest to błędna lokalizacja. O precyzyjne szczegóły warto zgłosić się do kolegi calamity :idea: .
Nasyp toru kolejowego do było siedlisko ... lulka czarnego -Hyoscyamus niger. Osobiście nie mam nic przeciwko , aby i magiczne dziewięćsiły zostały odnalezione na poboczach wspomnianych szlaków kolejowych. :lol: . Dodam jeszcze , że w 2014 r. lulek czarny jest nieobecny na wspomnianym stanowisku.

niccolai - 2014-08-26, 22:55

Hering napisał/a:
Widzę , że zauroczenie dziewiędźsiłem bezłodygowym nie omineło także kolegę niccolaia. :green: Tak daleko , że zaczyna snuć fantazje o torach kolejowych i dziewięćsiłach bezłodygowych tam niegdyś występujących. Jest to błędna lokalizacja. O precyzyjne szczegóły warto zgłosić się do kolegi calamity :idea: .
Szanowny kolega chyba nie do końca zrozumiał moją wypowiedź :razz: Faktem jest, że roślinność kserotermiczna, w tym dziewięćsiły, fascynują mnie od lat - ale nie na tyle - aby snuć fantazje na ich temat ;-) Ja nie napisałem, że łukowskie dziewięćsiły występowały na torach kolejowych, ale że mogą tam występować! O ile dobrze orientuję się w topografii miasta, ich historyczne(!) stanowisko (nazwijmy je umownie "[S]" ;-) ) zlokalizowane jest nie dalej niż 1,5-2 km od torów kolejowych - a to nie jest zaporowa odległość dla rośliny anemochorycznej! Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, iż może ona tam występować - stąd moje pytanie o poszukiwania nie tylko w bezpośrednim obrębie [S], ale i w jego okolicach (w tym nasypach torów kolejowych). Myślę, że zasadne byłoby przeszukanie terenu w promieniu co najmniej 3-4 km - czyli [S] + (r=4km) ;-)
Kolegę calamitę proszę oczywiście o stosowną korektę jeśli moja wiedza nie jest precyzyjna. :-)

Hering - 2014-08-28, 19:26

Koniec wakacji , a goździki pyszne - Dianthus superbus nadal pięknie kwitną. :shock: .Na Ziemi Łukowskiej jest gatunkiem bardzo rzadkim. Roślina podlega ochronie prawnej. Według Czerwonej listy roślin i grzybów Polski gatunek wymieniony jest w grupie narażonych na wyginięcie . Warto dodać , że malownicze kwiaty zapylane są przez przez motyle.
calamita - 2014-08-30, 07:49

[/quote]Kolegę calamitę proszę oczywiście o stosowną korektę jeśli moja wiedza nie jest precyzyjna. :-) [/quote]
Spieszę z wyjaśnieniem: przytaczane stanowisko dziewięćsiłów było(niestety musimy o nim pisać już w formie przeszłej)zlokalizowane 500m od torów kolejowych(a może nawet odrobinę bliżej).

Hering - 2014-09-02, 19:20

Wrzesień daje nam jeszcze możliwość obserwacji kwitnących okazów rojownika pospolitego - Jovibarba sobolifera. Roślinę równie często nazywa się rojnikiem pospolitym. Gatunek na Ziemi Łukowskiej jest stosunkowo rzadki.Warto dodać , że jest przedstawicielem rodziny gruboszowatych.
Hering - 2014-09-05, 19:43

W borach sosnowych Ziemi Łukowskiej pojawiły się siedzunie sosnowe - Sparassis crispa. Do niedawna znane jako szmaciak gałęziasty. W Lasach Kąkolewsko - Kownackich określane potocznie jako ... kozie brody. Jest to gatunek chroniony . W Polsce jest rzadki. :idea:
Na zdjęciu wyjątkowo okazały grzyb z terenu gm. Łuków - odkryty we wrześniu 2014 r. :shock:

calamita - 2014-09-07, 07:41

Lasy Łukowskie- rzadko spotykany borowik ponury. Siedlisko: starodrzew świerkowo-jodłowy.
Hering - 2014-09-07, 18:39

Ciekawostka florystyczna - przypadek kwitnienia typowego geofita wiosennego na progu jesieni. :shock: Zawilec gajowy - Anemone nemorosa wśród opadłego listowia czeremchy amerykańskiej , brzozy i dębu . Matecznikiem rośliny jest drzewostan mieszany w postaci boru świeżego w Lasach Kąkolewsko - Kownackich. :idea:
Hering - 2014-09-09, 18:31

Wrzesień nadal jest niezwykle łaskawy w temacie grzybów Ziemi Łukowskiej :green: . Kilka dni temu odnaleziono kolejne stanowiska sromotnika smrodliwego - Phallus impudicus. Wspomniany gatunek jeszcze niedawno znany był pod nazwą ... sromotnika bezwstydnego. Na naszym terenie jest nadal stosunkowo nieliczny. Dotychczas odnotowano jego występowanie w trzech kompleksach leśnych .
Hering - 2014-09-23, 16:52

Na pierwszy dzień jesieni widłak wroniec - Huperzia selago z mrocznego boru jodłowego. :green: Takim rzadkim elementem Natury może poszczycić się Puszcza Łukowska. Ale nawet tutaj jest dziś prawdziwym rarytasem florystycznym. :idea:
Hering - 2014-09-25, 18:26

Do katalogu rzadkich grzybów Ziemi Łukowskiej dodam borowika ceglastoporego - Boletus luridiformis :lol: . W terminologii mykologicznej określany także jako ... czerwononóżka , grzyb wilczy i pociec . Ciekawostką tego gatunku jest występowania odmiany żonkilowej. Matecznikiem grzybka jest oczywiście drzewostan z udziałem jodły w Puszczy Łukowskiej.
Hering - 2014-09-30, 18:25

Kończący się sezon wegetacyjny zaprezentował jeszcze kwitnące okazy bielunia dziędzierzawa - Datura stramonium :lol: .Gatunek jest zaliczany do chwastów ruderalnych , a także segetalnych. Bardzo ciekawie brzmią jego dawne nazwy ; trąba anioła , denderewa , diabelskie ziele itp. Warto dodać , że roślinka pochodzi z ... Meksyku. :shock: Nowe stanowiska bielunia dziędzierzawy zlokalizowano także w gm. Łuków.
Hering - 2014-10-09, 18:39

Na jesiennym Polesiu spotkałem się z ... aldrowandą pęcherzykowatą - Aldrovanda vesiculosa . To jedyny w swoim rodzaju gatunek atlantycki. :lol: Należy do rodziny rosiczkowatych . Jak każdy porządny przedstawiciel tego klanu jest mięsożerna. Dodatkowo jest rośliną pływającą . Warto dodać , że podlega ochronie ścisłej . Na kartach Polskiej Czerwonej Księgi Roślin ma status gatunku krytycznie zagrożonego . W prawie międzynarodowym chroniona także - Konwencją Berneńską oraz Dyrektywą Siedliskową UE.
niccolai - 2014-10-13, 11:23

Hering napisał/a:
Na jesiennym Polesiu spotkałem się z ... aldrowandą pęcherzykowatą - Aldrovanda vesiculosa . ...

Zapraszam z tą informacją TUTAJ. Przy okazji liczę na relacje dotyczące innych gatunków i miejsc ich występowania ;-)
A wracając do aldrowandy, to spotkanie odbyło się "in situ", czy "ex situ"? ;-)

Hering - 2014-10-14, 19:20

niccolai napisał/a:
A wracając do aldrowandy, to spotkanie odbyło się "in situ", czy "ex situ"? ;-)

Wspomniane odwiedziny aldrowandy to ,,ex situ,,. :green:

Hering - 2014-10-15, 07:53

Na torfowiskach wysokich i przejściowych w gm. Adamów obficie owocuje żurawina błotna - Oxycoccus palustris . Jednak co najciekawsze w październiku ... kwitną także nieliczne okazy. :shock:
Hering - 2014-10-17, 18:24

Odwiedziłem żywotne stanowisko narecznicy grzebieniastej - Aspidium cristatum . Na torfowisku przejściowym wśród zarośli wierzbowych w gm. Serokomla tworzy imponujące zgrupowania. Wszystko to w otoczeniu licznych bagiennych - roślinnych sąsiadów . W Polsce ma status gatunku zagrożonego. Inna nazwa taksonu to ... nerecznica grzebieniasta . Charakterystyczną cechą gatunku są skrętolegle ulistnione kłącza . :idea:
Hering - 2014-10-23, 08:00

Dzisiaj skończyła się zadziwiająco łaskawa - październikowa aura. Pozwoliło to jednak na ,,zbotanizowanie,, znacznej liczby uroczysk Ziemi Łukowskiej. Wyniki , podobnie jak pogoda zaprezentowały wiele florystycznych niespodzianek . Tak licznych , że miesiące wiosenne i letnie nie porównują się z tym niesamowitym okresem 2014 r.
Jednym z takich florystycznych rarytasów jest odkrycie żywotnego stanowiska - nadwodnika sześciopręcikowego - Elatine hexandra. :green: Gatunek zasiedla muliste dno okresowego zbiornika wodnego. Jest to roślina jednoroczna. Występuje w dwóch formach siedliskowych - lądowej i wodnej. Takson podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Figuruje także w Polskiej Czerwonej Księdze i liście wśród roślin narażonych na wymarcie. Ciekawostką nadwodnika sześciopręcikowego jest zjawisko rozprzestrzeniania się za pośrednictwem ... ptaków - epizoochorycznie. :shock: .

niccolai - 2014-10-23, 09:41

Hering napisał/a:
Odwiedziłem żywotne stanowisko narecznicy grzebieniastej - Aspidium cristatum [...] Inna nazwa taksonu to ... nerecznica grzebieniasta
To nie jest inna, tylko WŁAŚCIWA, nazwa taksonomiczna! Nazwa nerecznica wywodzi się od nerkowatego kształtu kupek zarodnionośnych, natomiast nieszczęsna "narecznica", to błąd w wydaniu "Roślin Polskich" Szafera, pokutujący i powielany w wielu publikacjach ;-)

Hering napisał/a:
Jednym z takich florystycznych rarytasów jest odkrycie żywotnego stanowiska - nadwodnika sześciopręcikowego - Elatine hexandra. :green:
No proszę! A ja dowiaduję się o tym dopiero z Forum? :wink: Mogę prosić jakieś szczegóły i fotki na maila? :cool:
Hering - 2014-10-27, 17:46

Penetracje terenowe mateczników Ziemi Łukowskiej zaowocowały nieoczekiwanym spotkaniem brodaczki zwyczajnej - Usnea dasypoga. Porost wbrew pozorom wynikającym z drugiej części nazwy gatunkowej ... zwyczajna jest gatunkiem rzadkim. :shock: Jak należy się spodziewać jest także objęta ochroną. W Polsce należy do organizmów zagrożonych. Zalicza się także do taksonów tak cennych . że figuruje wśród gatunków strefowych .Brodaczka zwyczajna zasiedlała pień wiekowej olchy. :idea:
Hering - 2014-10-31, 18:30

Były wspomniane zwierzęta , czas zamyślić się i nad roślinami Ziemi Łukowskiej. Proces przemijania czasu dotyka także licznych przedstawicieli flory. Tutaj lista gatunków , które ,, odeszły,, z naszego terenu jest znacznie obszerniejsza. :cry: Wybrałem storczyka - obuwika/Cypripedium calceolus. /. Botaniczne cudeńko , podobnie jak i głuszec zasiedlało ten sam obszar leśny. Również termin wycofania się z Ziemi Łukowskiej jest zbliżony. Jednak w tym przypadku nie stawiam jeszcze przysłowiowego krzyżyka. Lasy Łukowskie są przepastne , a eksploracje terenowe trwają ... :green:
Hering - 2014-11-08, 18:03

Dużym zaskoczeniem w świecie botaniki było odnalezienie stanowiska żywca cebulkowego - Dentaria bulbifera :grin: . W podłukowskich zbiorowiskach leśnych reprezentuje element o charakterze górskim. Ten niezwykle oryginalny gatunek zaliczany do roślin ... częściowo żyworodnych :shock: . Żywiec cebulkowy zwany także żywcem bulwkowatym , rozmnaża się wegetatywnie za pomocą bulwek w kątach liści. Na wspomnianym stanowisku zlokalizowano tylko kilka okazów. Jako ciekawostkę dodam , że w opracowaniu florystycznym tego terenu - gatunek miał status o niepotwierdzonym występowaniu. :idea:
Hering - 2014-11-14, 20:11

Szanowni użytkownicy i sympatycy Forum w temacie Rośliny Ziemi Łukowskiej. Zapraszam na moją stronę autorską na Facebook - https://www.facebook.com/...903822132974715 .
Władysław Kłak - 2015-01-05, 22:29

Hering napisał/a:

Byłem obejrzałem podoba mi się ,najważniejsze, fotka i wyczerpujący opis. Podziwiam dokładność. Dzięki.

calamita - 2015-02-04, 20:09

w przyrodzie huśtawka: raz wiosna raz zima, a w Lasach Łukowskich pięknie zakwitły wawrzynki co zaobserwował KL
calamita - 2015-02-07, 10:32

a oto zdjęcia tegorocznych "wcześniaków"
niccolai - 2015-03-22, 18:42

calamita napisał/a:
w przyrodzie huśtawka: raz wiosna raz zima, a w Lasach Łukowskich pięknie zakwitły wawrzynki
Huśtawka pogodowa trwa nadal - pogoda typowo marcowa - raz ciepło, raz zimno. Mimo to rośliny weszły już w fazę wegetacji i wiele hemikryptofitów rozpoczyna wzrost. Na Wysoczyźnie Żelechowskiej wawrzynki już przekwitły, ale kwitnienie rozpoczyna lepiężnik różowy, lada moment zaczną kwitnąć złocie - a więc sezon 2015 można uznać za otwarty :-)
Liczę na relacje z innych miejsc Ziemi Łukowskiej ;-)

calamita - 2015-04-19, 07:02

mimo podłej pogody eksploracja lasów łukowskich trwa- kilka dni temu K.L. odkrył żywotne stanowisko kokoryczy wątłej(pośredniej). Jak długo będziemy cieszyć się tym odkryciem trudno powiedzieć, bowiem drwale na wyścigi kładą kolejne połacie lasów łukowskich i za 2-3 lata będziemy je(lasy) nazywać młodniki łukowskie
niccolai - 2015-04-19, 15:16

calamita napisał/a:
mimo podłej pogody eksploracja lasów łukowskich trwa- kilka dni temu K.L. odkrył żywotne stanowisko kokoryczy wątłej(pośredniej).
Można prosić o szczegóły? Stanowisko tego gatunku we wschodniej części kraju to nie lada odkrycie! :-)
calamita - 2015-04-19, 16:35

co do szczegółów to znam niewiele: na stanowisku K. naliczył ok. 200 kwitnących okazów, lokalizacja gdzieś niedaleko rezerwatu.
Znalazł też inną ciekawą roślinę, ale bez Twojej oceny nie będę ogłaszał.

niccolai - 2015-04-20, 06:52

calamita napisał/a:
na stanowisku K. naliczył ok. 200 kwitnących okazów, lokalizacja gdzieś niedaleko rezerwatu. Znalazł też inną ciekawą roślinę, ale bez Twojej oceny nie będę ogłaszał.
Hmmm.... interesujące! Oczywiście proszę o fotki owej tajemniczej rośliny na maila - zobaczymy co to za cudo ;-) Zaznaczam też, że zamierzam drążyć temat dalej - może i na "wizję lokalną" się wproszę ... :-P
Pozdrawiam

niccolai - 2015-04-26, 10:10

calamita napisał/a:
kilka dni temu K.L. odkrył żywotne stanowisko kokoryczy wątłej(pośredniej)
niccolai napisał/a:
zamierzam drążyć temat dalej - może i na "wizję lokalną" się wproszę ...
Wszystkich miłośników flory Lasów Łukowskich zapewne ucieszy wiadomość, iż przeprowadzona eksploracja terenowa potwierdziła występowanie tego niezwykle rzadkiego we wschodniej Polsce gatunku, jakim jest kokorycz wątła (Corydalis intermedia). Zatem na liście florystycznej Ziemi Łukowskiej przybył nam nowy gatunek! :-)

Odkrywcy oczywiście jeszcze raz gratuluję i zachęcam do dalszych poszukiwań ;-)

niccolai - 2015-04-29, 18:17
Temat postu: Turzyca luźnokwiatowa (Carex vaginata) na Ziemi Łukowskiej!
Miłośników flory Ziemi Łukowskiej chciałbym poinformować o fakcie odnalezienia w granicach powiatu łukowskiego stanowiska rzadkiej w kraju turzycy luźnokwiatowej (Carex vaginata). Jest to jeden z najrzadszych elementów krajowej flory liczący sobie zaledwie nieco ponad 20 stanowisk w całym kraju (Zając, A., Zając, M. (Eds.), 2001: Atlas rozmieszczenia roślin naczyniowych w Polsce. - Distribution Atlas of Vascular Plants in Poland)!

Turzyca luźnokwiatowa (Carex vaginata) jest gatunkiem cyrkumpolarnym, którego stanowiska zgrupowane są w północnych rejonach Europy. Nieliczne izolowane stanowiska odnotowano także w Europie Środkowej - pomiędzy Karpatami, Alpami i górami Harz. W Polsce odnotowano zaledwie ok. 20 stanowisk tego gatunku, zgrupowanych głównie z części północno-wschodniej. Stąd też zapewne wielu ucieszy fakt występowania we florze Ziemi Łukowskiej tak nietuzinkowego przedstawiciela krajowej flory. :-)
Stanowisko zlokalizowane jest w zachodniej części powiatu łukowskiego. Jest to płat o powierzchni ok 20 m2 zajmujący strefę ekotonalną pomiędzy drzewostanem, a łąką. Zbiorowisko o charakterze grądu środkowoeuropejskiego (Galio-Carpinetum betuli) tworzy także szereg innych cennych gatunków - w tym objętych ochroną.

W temacie turzyc zapewne nie jest to ostatnie doniesienie ;-)

calamita - 2015-04-30, 17:29

niccolai gratuluję, ale na Boga nie odnajduj już nic rzadkiego, bo za chwilę wszystkie rzadkości skreślą z listy roślin chronionych :green: (a na poważnie to chyba wproszę się na jakąś wizję lokalną bo zafrapował mnie ten kawałek opisu o: "...innych roślinach chronionych"), co w przypadku terenów zachodniej łukowszczyzny może być naprawdę ciekawe :roll:
niccolai - 2015-05-01, 07:24

calamita napisał/a:
niccolai gratuluję, ale na Boga nie odnajduj już nic rzadkiego, bo za chwilę wszystkie rzadkości skreślą z listy roślin chronionych :green:
Nadrabiam zaległości w eksploracji terenowej. :-) A co do wyszukiwania rzadkości to raczej ja powinienem zwrócić się z takim apelem do Was ;-)

calamita napisał/a:
(a na poważnie to chyba wproszę się na jakąś wizję lokalną bo zafrapował mnie ten kawałek opisu o: "...innych roślinach chronionych"), co w przypadku terenów zachodniej łukowszczyzny może być naprawdę ciekawe :roll:
Na wizję lokalną oczywiście zapraszam - nie tylko pod kątem florystycznym :-)
niccolai - 2015-05-03, 19:09

Chciałbym dokonać małego sprostowania do postu o Carex vaginata na Ziemi Łukowskiej.
Tekst:
niccolai napisał/a:
Zbiorowisko o charakterze grądu środkowoeuropejskiego (Galio-Carpinetum betuli)
winien brzmieć: Zbiorowisko o charakterze grądu subkontynentalnego (Tilio cordatae-Carpinetum betuli).

Za pomyłkę przepraszam :oops:

calamita - 2015-05-10, 14:05

ssissii napisał/a:
Poniedziałkowe i wtorkowe brodzenie po 'polach ryżowych' w okolicy Ryżek i Szczygłów Dolnych zaowocowały odnalezieniem 2 osobników kąkola polnego (Agrostemma githago) szczegóły w Kartotece.

niektórzy jak widać robią szum wokół odnalezienia kąkola polnego- dziwiąc się jednocześnie nagłośnieniu odnalezienia kokoryczy wątłej- to taka mała dygresja do wpisu na stronie TPH "orlik"
no ale jaki odkrywca takie owoce wypraw :razz:

calamita - 2015-05-19, 18:27

w ostatnich dniach K.L. w Lasach Łukowskich odnalazł liczące ok. 50 okazów stanowisko groszka wschodniokarpackiego
calamita - 2015-05-30, 19:44

z Lasów Łukowskich dąbrówka rozłogowa w różowym kolorze i śniedek- znalezione przez K.L.
calamita - 2015-06-07, 19:03

ostatnio K.L. w lasach łukowskich znalazł dość liczne stanowisko z wilczomleczem słodkim
calamita - 2015-07-12, 19:06

K.L. znowu odnalazł ciekawe rośliny w Lasach Łukowskich : są to mieczyk dachówkowaty-stanowisko liczące 6 kwitnących i 3 wegetatywne okazy, oraz dzwonek szczeciniasty- roślina z PCzK- tylko 2 okazy kwitnące. Poza tym jeszcze 2 dość liczne stanowiska lilii złotogłów
niccolai - 2015-07-16, 11:40

calamita napisał/a:
K.L. znowu odnalazł ciekawe rośliny w Lasach Łukowskich : są to mieczyk dachówkowaty-stanowisko liczące 6 kwitnących i 3 wegetatywne okazy, oraz dzwonek szczeciniasty- roślina z PCzK- tylko 2 okazy kwitnące.
Ciekawe to mało powiedziane! ;-)
Czy podjęte już zostały stosowne kroki celem ochrony stanowiska?

calamita - 2015-07-28, 14:41

na stanowisku kruszczyka błotnego na Ziemi Łukowskiej nastąpił znaczący rozrost populacji- z kilkunastu okazów w ubiegłym roku do setki osobników(kwitnących) w tym. Gatunek w ekspansji- aż miło patrzeć.
calamita - 2015-09-29, 06:54

po ostatnich deszczach w podłukowskich lasach KL wypatrzył takie pięknorogi
calamita - 2015-12-07, 20:30

z przyrodą zaczyna być coś nie tak- w łukowskich lasach zakwitły wawrzynki (co zaobserwował w ostatni weekend KL)
Anton - 2015-12-08, 09:16

Co się dziwić, te nienormalne temperatury. U mnie pod domem leszczyna zakwitła w listopadzie, koniec października były noce z przymrozkami, potem przyszło ocieplenie więc zakwitła.
calamita - 2016-02-19, 20:21

wiosna przyszła nie tylko na Babią Górę, ale i do Lasów Łukowskich, gdzie zakwitły wawrzynki
calamita - 2016-03-24, 17:38

rano za oknem było minus 3. Ale ponieważ słońce świeciło, a ptaszki śpiewały, to wybrałem się do lasu na przejażdżkę. A w lesie, oprócz sporej ilości kwitnących przylaszczek, wypatrzyłem pięknie karminowe czarki austriackie- kilkadziesiąt sztuk.
calamita - 2016-04-21, 15:37

Czarki austriackie można jeszcze spotkać w wilgotnych i zacienionych partiach lasów. Doszły też rzadkie smardze stożkowe i półwolne- ale tylko w nielicznych, najwilgotniejszych miejscach
calamita - 2016-12-22, 13:22

dzisiejsza pogoda- lekki mrozek i piękne słońce- zachęcała do leśnej przejażdżki, więc skorzystałem z wolnego i popędziłem do lasu. Przy jednej z leśnych dróg zauważyłem zeschnięte koszyki nasienne lilii złotogłów- ok 10(na 3 roślinach). Z ciekawości rozchyliłem jeden koszyk- nie spodziewałem się nasion, a tam niespodzianka- w środku pełno mięsistych nasion z dobrze widocznymi zarodkami. Rozsypałem dookoła- może coś na wiosnę skiełkuje.
Nasiona wyglądały nawet lepiej od tych obserwowanych jesienią- we wrześniu były obeschnięte i marne.

calamita - 2018-01-19, 12:21

z opóźnieniem informacja ale jakoś tak wyszło. W ubiegłym 2017 roku w Lasach Łukowskich KL odkrył stanowisko podkolana zielonawego. Populacja liczy ok. 50 osobników, więc nie jest mała. Ten blado-pomarańczowy w tle, to nasz poczciwy księżyc- zdjęcie wykonane późnym wieczorem przy okazji nasłuchiwania wilków
calamita - 2018-12-01, 19:21

Suchy rok- mimo to zaowocował odnalezieniem kolejnego ciekawego gatunku grzyba w łukowskich lasach. Po gwiazdoszu czteropromiennym i długoszyjkowym, to już trzeci z tej "rodzinki". Mowa o gwiazdoszu frędzelkowanym, którego 2 nowe stanowiska odnalazłem w październiku. Razem było około 20 osobników.
A na identyfikację czeka i czwarty z gwiazdoszy- ale o nim później...bo trudniejszy do oznaczenia co do gatunku