Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

Bocian biały - Bocian biały - ciekawostki

Basior - 2006-08-08, 18:46
Temat postu: Bocian biały - ciekawostki
Założyłem taki temacik , aby umieszczac tu rózne informacje zwiazane z bocianami białymi.

Na początek:
Cytat:
Czy bociany przeszkodzą w nalotach?

Powodem wstrzymania w najbliższych tygodniach izraelskich nalotów na Liban może nie być zniszczenie infrastruktury wojskowej Hezbollahu, naciski ONZ na Izrael czy rezolucja ONZ, lecz... wędrówka europejskich bocianów – sugeruje rosyjska agencja ITAR-TASS, powołując się na izraelski dziennik „Maariw”.

Co roku wczesną jesienią ok. 500 milionów ptaków wędrownych zaczyna powracać z Europy do Afryki. Bociany unikają lotów nad morzem i w przeciwieństwie do innych, mniejszych ptaków wędrownych nie skracają sobie drogi nad Nil poprzez przelot nad Morzem Śródziemnym.

Zazwyczaj wybierają trasę prowadzącą nad lądem – nad Turcją, Syrią, Libanem i Izraelem. Te wielkie ptaki powodują też rocznie ok. 200 mniej lub bardziej poważnych wypadków samolotowych.

Izraelskie lotnictwo jest wyczulone na problem migrujących ptaków i w sezonach przelotów systematycznie konsultuje plany lotów samolotowych z ornitologami.

W obecnej sytuacji takie konsultacje, a przede wszystkim próby skoordynowania licznych codziennych misji bojowych w Libanie z terminami i trasami przelotów kluczy ptaków, mogłyby okazać się ogromnie skomplikowane.

Izraelski dziennik „Maariw” przypomina, że uderzenie w powietrzu dziesięciokilogramowego bociana w samolot można porównać ze spuszczeniem dwóch czołgów na stojący na ziemi myśliwiec. Stąd też – sugeruje gazeta – nie jest wykluczone, że to właśnie wracające z Europy nad Nil bociany mogą zdecydować o chociażby czasowym wstrzymaniu nalotów na Liban.
(PAP)

źródło

Mirek - 2006-08-08, 19:00

Gorzej, jak w Libanie żołnierze urządzać sobie będą treningi ze strzelania do bocianów. To podobno powszechna praktyka! Dobrzy by było znaleźć konkretne źródło nt. temat!
pieczara - 2006-08-08, 19:18

A tak z innej beczki dzis u mnie latało 9 bocianów, to prawwdziwa szkoła latania :wink:
zjelon - 2006-08-08, 21:03

Basior napisał/a:
zraelski dziennik „Maariw” przypomina, że uderzenie w powietrzu dziesięciokilogramowego bociana w samolot można porównać ze spuszczeniem dwóch czołgów na stojący na ziemi myśliwiec. Stąd też – sugeruje gazeta – nie jest wykluczone, że to właśnie wracające z Europy nad Nil bociany mogą zdecydować o chociażby czasowym wstrzymaniu nalotów na Liban.

Hm no bocian gołąbkiem pokoju, to by było wydarzenie a to pewnie dzięki nam, czyli europejskiej wylęgarni boćków (ciekawe może ktoś wie w którym kraju przychodzi na świat najwięcej bocianów).

Mirek - 2006-08-09, 04:52

zjelon napisał/a:
(ciekawe może ktoś wie w którym kraju przychodzi na świat najwięcej bocianów).

No nie..., toć prawie wszyscy znają hasło, że co czwarty bociek jest Polakiem... Po Polsce najwięcej bocianów gniazduje chyba na Ukrainie. U nas doliczono się ostatnio ok. 50000 par (2004) a na Ukrainie chyba ponad 30000!

Mirek - 2006-08-09, 05:16

Chyba najwięcej ciekawostek, to można tu przytaczać z bocianowych liczeń (chyba będzie się to mieściło w ramach tego tematu) i z opowieści ludzi w trakcie takich terenowych wyjazdów. Basior - zaczynaj...
kasiorek - 2006-08-09, 10:45

a ja slyszalam ze bociany zaliczają się do ptakow (obok orłów i warug) ktore budują najwieksze gniazda ze wszystkich ptakow.. ich gniazdo moze miec średnicę nawet 1,5m i taką samą wysokość...

ale to juz zapewne wiecie... :P

zjelon - 2006-08-09, 11:39

Mirek napisał/a:
No nie..., toć prawie wszyscy znają hasło, że co czwarty bociek jest Polakiem...

bingo

Mirek - 2006-08-18, 21:55

Nie wiem czy to ciekawostka - raczejej dość przykra informacja... :sad:
Dzisiaj koło wsi Maciejowice (gm. Zbuczyn, pow. siedlecki) zginęło 9 bocianów.
Bodajże wczoraj 7 boćków zabiło się na transformatorze koło Latowicza (pow. miński) - inf. telefoniczna
Dzisiaj zwieźliśmy w sumie 4 poszkodowane boćki z różnych stron do schroniska. Czekają na odbiór jeszcze 2. Wczoraj 1 spod Mińska Maz. Przedwczoraj też 1 z Rudy Wolińskiej (chyba gm. Wodynie).
Bociany wędrują - wczoraj na polu za ciągnikiem siadło stado 46 bocianów (Krześlin, gm. Suchożebry, pow. siedlecki). Dzisiaj chyba to samo stado sfotografował Bocian.
W terenie jeździł z naszym zaprzyjaźnionym energetykiem. Jest szansa, że Rejon Energetyczny Siedlce zabezpieczy ok. 20 niebezpiecznych transformatorów na swoim terenie! Zwłaszcza po dzisiejszym zdarzeniu znalazły się argumenty! Co z tego będzie - nie wiem. Tyle w temacie!

green power - 2006-08-18, 22:12

Mirek napisał/a:
Jest szansa, że Rejon Energetyczny Siedlce zabezpieczy ok. 20 niebezpiecznych transformatorów na swoim terenie!
a na czym polega takie zabezpieczenie transformatora?
Mirek - 2006-08-18, 22:15

green power napisał/a:
a na czym polega takie zabezpieczenie transformatora?

Chodzi o sterczące izolatory, które są powodem śmierci siadających na nie ptaków!

green power - 2006-08-18, 22:18

Czyli co, zostaną w jakiś sposób zaizolowane?
Mirek - 2006-08-18, 22:22

green power napisał/a:
Czyli co, zostaną w jakichś sposób zaizolowane?

Mam nadzieję, że Bocian w poniedziałek wyjaśni zamieszczając odpowiednie foty!

Bocian - 2006-08-21, 09:46
Temat postu: Bociany i słupy
Niestety zabijają się na transformatorach coraz cześciej. To jest duży problem - stado siada pod wieczór na stacji transformatorowej i spadają masowo. My z naszymi energetykami postaramy się parę takich najbardziej niebezpiecznych miejsc przebudować. Mam nadzieję że się uda. Trzeba po prostu sterczące izolatory przenieść z belki poziomej na górze na boczną część słupa.
Bocian - 2006-08-21, 09:50
Temat postu: słupy
słup gdzie giną ptaki i słup przebudowany gdzie nie zginą napewno.
Mirek - 2006-08-21, 09:56

Bocian napisał/a:
i słup przebudowany gdzie nie zginą napewno.

Czyli akurat odwrotnie, niż to wynika z opisu!

Bocian - 2006-08-21, 12:25

dobra odwrotnie niech będzie
jemi - 2006-08-21, 13:29

i na zdjęciach są odłączniki, a nie transformatory.
Bocian - 2006-08-21, 13:33

jasne odłączniki - na takich też giną - zgadza się ? trnasformatorow nie mam czasu posadzić
krotom - 2006-08-21, 14:36

ale zasada na "trafostacjach" będzie podobna.. izolatory stojące zostaną zapewne wymienione na wiszące + dodatkowo zejścia przewodów do transformatora może wymienią na przewody izolowane. Na zaciski transformatora zakłada się osłonki z tworzywa sztucznego. Nic więcej nie można zrobić (wymiana stacji słupowej na wnętrzową odpada przecież)

Irku, dobrze widzę :?: na drugiej fotce pod słupem leżą dwa bocianie truchła :?:

P.S. Jemi, czyżbyś też był z "branży energetycznej" :?: :green:

jemi - 2006-08-21, 21:07

krotom napisał/a:
P.S. Jemi, czyżbyś też był z "branży energetycznej" :?: :green:

Tak, tak :idea:

Batman - 2006-08-29, 17:23

Jadac na oboz nad bugiem slyszalem ze jeden bocian zginal od uderzenia pioruna w nocy z 20 na 21 na transformatorze w miejscowosci Myszkowice, gm. Platerow, pow. losicki, woj. mazowieckie :sad:
amikosik - 2006-08-29, 20:59

To olbrzymi problem. Wszystkie ptaki które mają duże skrzydła mają problem z liniami energetycznymi. Osobiście widziałem jak młody puszczyk został porażony prądem. Na szczęście wyszedł z tego ale fajerwerki wyglądały groźnie. Drugie szczęście, w tym roku pechowy transformator został obudowany.
Basior - 2006-08-31, 21:54

troche stare ale jare :green:

Cytat:
Bocian superszpieg
13.11.2001

Ornitolodzy z Republiki Południowej Afryki robią co mogą by doprowadzić do uwolnienia ptaka, wyposażonego w specjalne urządzenie, służące do śledzenia trasy jego przelotu i badań nad migracją ptaków. Ptak został aresztowany przez policję w Burundi, która twierdzi, że przysłano go na... przeszpiegi. Na nic zdają się tłumaczenia, że urządzenie, które policjanci znaleźli przy boćku służy wyłącznie celom naukowym...

źródło

Marcin - 2006-09-27, 18:52

Raz szpieguje ptak- innym razem szpiegują ptaka :!:
Szpiegowanie bociana

nikifoor - 2006-10-19, 18:26

Mirek napisał/a:
zjelon napisał/a:
(ciekawe może ktoś wie w którym kraju przychodzi na świat najwięcej bocianów).

No nie..., toć prawie wszyscy znają hasło, że co czwarty bociek jest Polakiem... Po Polsce najwięcej bocianów gniazduje chyba na Ukrainie. U nas doliczono się ostatnio ok. 50000 par (2004) a na Ukrainie chyba ponad 30000!

Tak sobie myślę ile boćków mogło zyć w Polsce kiedy była w unii z Litwą i zajmowała większą część dzisiejszej Ukrainy :shock: Chociaż wtedy nie było jewszcze tyle pól, a bociany nie lubią raczej wielkich kompleksów leśnych.

aix.sponsa - 2006-11-17, 20:37

Mam pytanie: czy można tu zamieszczać ciekawostki "luźno" zwiazane z bocianami? Bo ja piszę opowiadania o bocianach! :green:
Basior - 2006-11-17, 21:06

aix.sponsa napisał/a:
Mam pytanie: czy można tu zamieszczać ciekawostki "luźno" zwiazane z bocianami? Bo ja piszę opowiadania o bocianach! :green:

To proponuje załóż nowy temat, np. "opowiadania o bocianach", czekamy z niecierpliwością :grin:

Oliwia - 2007-01-27, 19:03

Właśnie szukam jak najwięcej informacji dotyczących bocianów białych może mi pomożecie?
Beata - 2009-02-01, 21:19

Cytat:
Brak szarańczy, którą karmią się ptaki

niedziela 1 lutego 2009 20:30

Mniej bocianów powróci do nas z Afryki

Polskie bociany, w drodze powrotnej do kraju, właśnie lecą gdzieś nad pograniczem sudańsko-egipskim. Przed nimi jeszcze przelot nad Strefą Gazy, za sobą mają już Darfur, ale to nie wojny są największym zagrożeniem dla ptaków. O wiele gorszy jest brak szarańczy, podstawowego pokarmu podróżujących boćków.

W tym sezonie poznikały największe skupiska owadów, położone w głębi Czarnego Lądu - wynika z raportu FAO, organizacji ONZ ds. rolnictwa. Rozród owadów jest ściśle monitorowany, bo ich plaga prowadzi do klęsk głodowych wśród ludzi. Tymczasem dobre wieści dla afrykańskich rolników nie wróżą nic dobrego polskim bocianom białym.

– Dopiero od niedawna znamy szczegóły migracji tych ptaków – mówi Wojciech Kania z gdańskiej stacji ornitologicznej PAN. – Do tej pory sądzono, że wędrują do wschodniej i południowej Afryki wzdłuż Nilu. Okazało się jednak, że po drodze odbijają na zachód w rejon Darfuru, gdzie występuje obfitość różnych gatunków szarańczy. Zgromadzone tam zapasy tłuszczu pozwalają im przetrwać zimę, aż do czasu powrotu na północ.

Zainspirowani tym odkryciem naukowcy porównali skalę corocznych plag owadów z liczbą ptaków wracających do Polski na wiosnę. – Niewątpliwie oba zjawiska są od siebie zależne – przyznaje prof. Piotr Tryjanowski, biolog z uniwersytetu w Poznaniu.

W latach 1995-2005 ilość par bocianów w Polsce wzrosła z 41 do 52,5 tys. Jednak zdarzają się lata, kiedy z Afryki wraca znacznie mniej ptaków. W 2004 r. w gniazdach zameldowało się o 30 proc. bocianów mniej niż w roku poprzednim. Jeszcze gorzej było w 1997 r., kiedy to w niektóre regiony kraju nie dotarła nawet połowa bocianów, a te, które doleciały, pojawiły się trzy tygodnie później niż zwykle. Część spóźnialskich par zrezygnowała wtedy z rozrodu. Dziś naukowcy przypuszczają, że stało się to z powodu osłabienia wywołanego niedostateczną ilością pożywienia.

Co zrobić, gdy znajdziesz ptaka:

Stacja Ornitologiczna w Gdańsku prosi o wszelkie informacje o znalezieniu ptaka z obrączką. Wiedza o wędrówkach i przeżywalności ptaków czerpana jest przede wszystkim z analiz wyników obrączkowania. Wiele z nich wymaga setek wiadomości o zaobrączkowanych osobnikach. Żeby uzyskać jedna taką wiadomość, trzeba oznakować średnio 100 ptaków, a w przypadku niektórych gatunków nawet tysiąc. Każdy, kto znajdzie ptaka z obrączka i zawiadomi o tym polską centralę obrączkowania ptaków, pomaga w badaniach, mających nie tylko znaczenie poznawcze, ale i niezbędnych w racjonalnej ochronie przyrody.

Adres centrali: Stacja Ornitologiczna PAN, ul. Nadwiślanska 108, 80-680 Gdańsk.

www.stornit.gda.pl

Jakub Chełmiński

źródło

Amaretto - 2009-06-29, 12:10

jak ciekawosti
to czy wiecie że 30 maja jest dzień Bociana Białego
nie jest jakoś specjalnie nagłośniony
ale warto wiedzieć i rozpowiadać
może na cos to się przyda

alinka - 2009-07-22, 12:08

Nie chcę zakładać nowego wątku to może tu się zapytam - czy ktoś wie jak kochają bociany? Czy łączą się w pary na całe życie?
Trafiłam na krótką wzmiankę o bocianie z Cichowa, który zakochał się w gipsowej figurce (pewnie Atlasu) - http://www.vattenfall.pl/...14x09/index.jsp - tu tylko kila zdań jest, a może ktoś trafił na więcej informacji o tym nieszczęśliwie zakochanym? Chętnie dowiedziałabym się czegoś więcej.

Amaretto - 2009-07-22, 16:42

tego nie wiem napewno - może tak jak ludzie
parke maluchów wychowają z jedna bocianicą
a potem jakieś bocianiątko z inną - kto to wie
ale z tego co wiem to Tymek i Lotka ze strony
http://www.vattenfall.pl/...galer/index.jsp
są juz ze soba kilka sezonów
i skoro specjaliści twierdza że to te same bocki - to tego się trzymajmy
w każdym razie potwierdzam że są wspaniałymi rodzicami
wiem z własnych obsewacji on-line

krotom - 2009-07-23, 11:13

alinka napisał/a:
Nie chcę zakładać nowego wątku to może tu się zapytam - czy ktoś wie jak kochają bociany? Czy łączą się w pary na całe życie?[...]
od razu na wstępie pragnąłbym zaznaczyć że nie należy wprowadzać do świata dzikich zwierząt antropomorfizacji. Pojęcie "kochać" jest obce bocianom (i nie tylko im) :!:
Jeśli chodzi o monogamię wśród boćków to dzięki obrączkowaniu wyszło na jaw że to mit :)
Ta sama para może przystąpić do lęgu w danym gnieździe ale nie musi :!:

Amaretto napisał/a:
[...]w każdym razie potwierdzam że są wspaniałymi rodzicami
wiem z własnych obsewacji on-line
a co powiesz o zwyczaju wyrzucania młodych z gniazda :?: tudzież nawet ich zjadania (jeśli padły) o ile nie są za duże by je połknąć :?: co powiesz o atakach bocianów na obce gniazdo byle tylko zabić przebywające w nich młode ?
alinka - 2009-07-23, 13:49

Masz rację krotomie, trochę mnie poniosło :) to moja romantyczna dusza zachwyciła się opowieścią o "zakochanym" boćku. Poczytałam trochę o przywiązaniu bocianim i dowiedziałam się, że bociany przywiązują się do gniazda, a nie do siebie, dlatego pary czasem się mieszają.
Co do negatywnych zachowań bocianów, o tym tez dużo słyszałam, niestety bociany, jak chyba wszystkie zwierzęta potrafią być także okrutne. Nawet Tymek i Lotka Ameretto pozbyli się swoich młodych. Jak zaczęłam oglądać transmisję to młodych było 4, teraz rodzice wychowują tylko 2. Ja wiem, że to bardzo okrutne, ale żałuję, że piszący bloga na Vattenfallu nie opisuje także negatywnych zjawisk. Wiem, że dzieciom się pokazuje tą stronę, ale nie mogą myśleć, że natura to samo dobro.
Cieszę się, że zwróciłeś na to uwagę krotomie.

Amaretto - 2009-07-23, 15:22

moje obsewacje gniazda odbywaja sie w towarzystwie dzieci
i to jest głównym powodem dla ktorego pomijam wszelkie negatywne aspekty
Vattenfall na swojej stronie również jakoś nie akcentuje tych spraw
przynajmniej ja się nie doczytałem
może robię błąd
jak myslicie czy powinno sie dzieci zapoznać z całą brutalnoscią życia
oczywiscie tłumacząc jaki jest powód takiego postepowania
czy skupić sia na pieknych bocianach
szybujacych po niebie
i pięknie klekoczacych

Daisy7 - 2009-11-26, 19:29

Ja bociany widzę co roku u cioci na wsi. Jest tam miejsce gdzie zawsze przylatuję pewien bocian i szuka żab i nie tylko. Ma tam dobrze, bo to miejsce pokryte jest wysoką trawką, a kiedy się na nią staję czuc wodę i moczysz sobie buty :razz:
drTrutek - 2010-03-25, 20:11

Dziś wieczorem odbyła się naprawa gniazda bocianów w Majkowie Małym (pow. piotrkowski) Gniazdo to zostało zrzucone podczas huraganu latem ubiegłego roku. Zginęły wtedy 2 młode bociany. Naprawa odbyła się staraniem i na koszt właściciela gospodarstwa . Użyto specjalnego wysięgnika do prac wysokościowych, umieszczonego na samochodzie ciężarowym. Gniazdo bocianów umieszczone jest na olbrzymiej topoli (obwód na wys. 1 m = 4.3 m.) i jest w tym gospodarstwie od zarania dziejów. Trwającym pracom asystował siedząc na gałęzi wyżej - bocian który wrócił kilka dni temu. Teraz czeka na powrót partnerki.
Hors - 2010-06-13, 19:31

Platforma bociana białego z Algierii - "miskowaty" kształt z rampą ma około. Bocianów jest tam mnóstwo i pod tym względem Algieria może śmiało konkurować z Polską Fotki marnej jakości bo robione z Autokaru przez szybę.

Hors - 2010-06-14, 08:40

Większość bocianów w Algierii gniazduje na słupach energetycznych, wzdłuż zbiorników wodnych rzek i uedów, ale zajmują także prawie każde duże drzewa znajdujące się w danej okolicy- najczęściej topole i osiki. Bociany w Algierii gniazdują w dużych koloniach od kilku do kilkunastu gniazd(największa widziana kolonia to 22 gniazda na słupach) Myślę ze tak duże kolonie lęgowe spowodowane są dość sporym rozproszeniem takich optymalnych miejsc, gdzie wilgoć utrzymuje się dłużej niż tylko "chwile" po opadach wiosennych.

Kolonia lęgowa w łęgu osikowym- 14 gniazd(na zdjęciu widocznych 8)

Kolonia- 11 gniazd

Kolonia - 10 gniazd

Mirek - 2010-07-08, 06:47

Nie chciałem zakładać nowego tematu, ale wartym podkreślenia jest fakt, że w tegoroczny sezon dla bocianów jest bardzo dobry (przynajmniej w okolicach Siedlec). Gniazda z 5-ma młodymi nie należą do rzadkości. Wiem też, czego nikt tutaj nie napisał, że zanotowano pod Brodnicą gniazdo z 6 młodymi.
W związku z tym namawiam do wpisywania do kartoteki stanowisk (gniazd) z 5-ma a może i 6-ma młodymi :wink: http://www.bocian.org.pl/...-Liczmy-bociany

Jerzyk - 2010-07-08, 07:30

Nie prowadzę żadnych obserwacji w tym względzie, ale ponoć w Wielkopolszy sytuacja nie klaruje się tak pięknie... :/
Mirek - 2010-07-09, 05:56

No i jest gniazdo z 6 młodymi w okolicach Siedlec - pierwszy raz w historii naszej działalności. Mam nadzieję, że więcej o tym będzie w aktualności. :wink:
wieslawbaginski - 2010-07-09, 08:53

Mirek napisał/a:
No i jest gniazdo z 6 młodymi w okolicach Siedlec - pierwszy raz w historii naszej działalności. Mam nadzieję, że więcej o tym będzie w aktualności. :wink:

A może to 5 piskląt i 1 stary ;) ?
Pozdrawiam

Karol - 2010-07-09, 13:27

Witam.
Może by ktoś z okolicy udokumentował to na fotografii?

MrM - 2010-07-09, 16:18

Jerzyk napisał/a:
Nie prowadzę żadnych obserwacji w tym względzie, ale ponoć w Wielkopolszy sytuacja nie klaruje się tak pięknie... :/

Zdecydowanie nie, z dotychczasowych 8 spenetrowanych gniazdach tylko chyba 2 pary miały 3 pisklęta.
Powiat jarociński.

wieslawbaginski - 2010-07-09, 17:04

MrM napisał/a:
Jerzyk napisał/a:

Zdecydowanie nie, z dotychczasowych 8 spenetrowanych gniazdach tylko chyba 2 pary miały 3 pisklęta.Powiat jarociński.

W środę 7 lipca skontrolowałem 15 gniazd w kujawsko- pomorskim na wschód od Wisły w gm. Dąbrowa Chełm. i w gm. Chełmno w 10-ciu były pisklęta : 2x5, 2x4, 4x3, 1x2 i 1x1 liczba młodych na gniazdo z sukcesem wynosi zatem średnio 3,5. Dawno, jak na razie, w moich stronach nie widziałem takiego sukcesu lęgowego.
Pozdrawiam

MrM - 2010-07-09, 21:01

wieslawbaginski napisał/a:

W środę 7 lipca skontrolowałem 15 gniazd w kujawsko- pomorskim na wschód od Wisły w gm. Dąbrowa Chełm. i w gm. Chełmno w 10-ciu były pisklęta : 2x5, 2x4, 4x3, 1x2 i 1x1 liczba młodych na gniazdo z sukcesem wynosi zatem średnio 3,5. Dawno, jak na razie, w moich stronach nie widziałem takiego sukcesu lęgowego.
Pozdrawiam

Teraz podrosły do pojadę jeszcze raz, bo aż mi się wierzyć nie chciało.

Mirek - 2010-07-10, 07:14

A może to 5 piskląt i 1 stary ;) ?

Nie ma takiej opcji - dokumentacja jest pełna. Ale niech znalazca sam wstawi zdjęcie! Nadmienię, że tylko w 2 gminach było 11 gniazd z 5 młodymi i jedno z 6 młodymi! A ja wczoraj zaliczyłem kolejne 3 piątki!

Mirek - 2010-07-10, 13:31

Żeby nie było:
w załączeniu jedna z piątek w gm. Łosice (Fot. M.Rzępała) i szóstka z gm. Mokobody (Fot. I.Kaługa)

krotom - 2010-07-26, 11:38

to ja dorzucam swoje klekotowe 6-raczki.

Uściślając to gniazdo było w okolicach Brześcia Kujawskiego :cool: (wszystkie młode zostały zaobrączkowane)

Jerzyk - 2010-07-26, 16:03

Dawno, jak na razie, w moich stronach nie widziałem takiego sukcesu lęgowego.

mój błąd. napisałem wstępne przypuszczenia koleżanki, która się zajmuje boćkami w okolicy, ale okazało się, że w Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym również imponujący sukces lęgowy, sporo też nowych gniazd. Jak widać zatem pogoda/wysoka woda sprzyjała :)

Kamil - 2010-07-26, 20:18

Na Kurpiach i Podlasiu też w tym roku obrodziły bociany. W trzech gniazdach nad Pisą widziałem po 5 młodych, a czytałem też o 6 młodych w Radziłowie nad Biebrzą.

jedne z kurpiowskich pięcioraczków :wink:

Mirek - 2010-08-03, 16:39

W dzisiejszej Gazecie Wyborczej: http://wyborcza.pl/1,7547...__i_kleska.html