Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 408
Forum Przyrodnicze "BOCIAN" Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Bobry - wszystko co dotyczy ich ochrony
lis23

Odpowiedzi: 161
Wyświetleń: 168112

PostForum: Ssaki   Wysłany: 2014-07-21, 10:23   Temat: Bobry - wszystko co dotyczy ich ochrony
Ponoć bóbr został już objęty gospodarką łowiecką,jak twierdzi DAKa vel Aka:

Cytat:
Zwroc uwage na to, ze rownolegle ze sprawa losia, czarne chmury zbieraja sie nad bobrem. Jest to
gatunek, ktory w mysli projektu rozporzadzenia do ustawy o ochronie przyrody bedzie mogl byc
pozyskiwany. Tak jak gatunki lowne, dopuszczone maja byc tez odlowy
w pulapki zywolowne. Z tym, ze "dyrygowac" owym pozyskaniem maja RDOSie

Gdzie jest ryk oburzenia Zielonej strony Mocy, ze ktos, przy pomocy olowiu i unnych ustrojstw
bedzie mogl w majestacie prawa zrobic krzywde boberkowi ?. Gdzie sa petycje, protesty,
demonstracje ( Pan minister ugial sie na kilka dni przed zapowiedziana w W-wie demonstracja
w ochronie losia). Gdzie sie q....wa podziali Ci ochroncy stworzenia wszelkiego ? No gdzie ?.
Co ?. Ten bobr gorszy niz los ?


http://www.lasypolskie.pl...=39791&start=20

słyszał ktoś o tym projekcie?.
  Temat: Bobry - wszystko co dotyczy ich ochrony
lis23

Odpowiedzi: 161
Wyświetleń: 168112

PostForum: Ssaki   Wysłany: 2014-05-21, 18:10   Temat: Bobry - wszystko co dotyczy ich ochrony
Aka,a pomyślałeś o tym, że wiele miast (min. Kraków, Wrocław czy Warszawa0 pobudowało się na terenach zalewowych i w dawnych korytach rzek?, że rolnicy uprawiają ziemię pomiędzy rzeką a wałami?
ostatnio mówili o tym w tv, jakiś fachowiec mówił, że nie można wysiedlać ludzi ale można im nakazać obowiązkowe ubezpieczanie się od powodzi, zresztą, rolnikom też, a nie zwalać winy na bobry.
  Temat: Bobry - wszystko co dotyczy ich ochrony
lis23

Odpowiedzi: 161
Wyświetleń: 168112

PostForum: Ssaki   Wysłany: 2014-05-15, 09:49   Temat: Bobry - wszystko co dotyczy ich ochrony
Rolnicy domagają się całorocznego odstrzału bobrów:

Cytat:
Bardzo duże szkody – argumentuje Izba – w użytkach zielonych i uprawach rolnych powodują również bobry. Zwierzęta te potrafią przystosować środowisko do własnych potrzeb. Do najbardziej charakterystycznych śladów funkcjonowania bobrów w środowisku należą budowane przez nie tamy. Szkody powodowane przez bobry w gospodarce rolnej to podtapianie terenów rolniczych po budowie tam i zabudowywaniu przepustów, zmiany ukształtowania cieków, niszczenie grobli, niszczenie drzew owocowych, a także szkody powstałe na skutek zapadania się terenu nad norami.

Walne Zgromadzenie LIR wnosi m.in. o wprowadzenie całorocznego sezonu polowań na dziki i bobry bez względu na płeć i wiek zwierząt.


http://www.dziennikwschod...IZNES/140519886
  Temat: OCHRONA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ I EKOSYSTEMÓW
lis23

Odpowiedzi: 74
Wyświetleń: 92419

PostForum: Ochrona przyrody   Wysłany: 2014-03-28, 00:52   Temat: OCHRONA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ I EKOSYSTEMÓW
niccolai napisał/a:
Redukcja populacji o 50%, to jest redukcja niezwykle drastyczna (a co mówić o 80%)! Skoro więc naturalna redukcja nie zagroziła egzystencji gatunku, to tym bardziej redukcja na poziomie 25-30% jego populacji, zaszkodzić mu nie może! Zatem twój pogląd, jakoby lis był w ten sposób zagrożony, obaliliśmy przy pomocy Twoich argumentów ;-) Sprawa druga (także podnoszona przeze mnie wielokrotnie):odbudowa populacji w ciągu kilku lat. O tym także pisałem - przegęszczenie populacji skutkuje wzrostem śmiertelności (głód, choroby), po czym populacja odbudowuje się. Ten okres kilku lat odbudowy populacji drapieżnika, to także kilka lat na odbudowę populacji ofiar - które w normalnych warunkach również odbudowują swoją liczebność (zmniejszona presja drapieżników). Obecny problem z lisem polega na tym, iż drapieżnik ten stale zwiększa swoją liczebność - głównie wskutek działalności człowieka! Nie ma więc naturalnych fluktuacji liczebności pozwalających odbudować sie także populacjom jego ofiar.


Jeden z przyrodników, zwolennik trucia lisów o którym pisałem, tak to widzi:

Cytat:

ad 1 żeby zredukować lisa do 2-3/1000ha i odbudować drobną
ad2 redukcja ma być na poziomie 200-250%, czyli około 400-500tys os./rok czyli każdy buc strzela po 3-4lisy/rok Mało w kontekście tego, że niektórzy się chwalą strzeleniem 5-6 lisów w ciągu nocy wabionych na głos zająca.
ad3 powinien być zdrowy psychicznie aby dostać pozwolenie na broń. Do tego musi być mądry, żeby rozumieć potrzebę redukcji ryżego .
...
Może np. sprzedać trupa weterynarzowi do badań lub wyprawić skórkę i uszyć sobie narzutę na kanapę ewentualnie zrobić kiełbaskę i ją zjeść. Wszystko wedle uznania, gustu i indywidualnych preferencji polującego. Nie bez znaczenia są także globalne korzyści dużej redukcji jakim mogłyby być:
- zmniejszenie kolizji drogowych z lisami;
- wzrost liczebności zwierzyny drobnej;
- spadek wydatkowania środków budżetowych na ochronę przyrody;
- wzrost dochodów z handlu tuszami zwierzyny drobnej lub gotowymi wyrobami;
- wzrost przychodu z turystyki przyrodniczej do ostoi ptaków, w których prowadzona gospodarka nie wywiera negatywnego wpływu na przedmiotu ochrony, w związku z czym są one w dobrym stanie zachowania i stanowią atrakcję dla turystów.


http://www.lasypolskie.pl...er=asc&start=20

więc Twoje 25 - 30% to dla niego za mało
ok, On myśli, że to takie proste, Ty chyba też; nie ma tyle lisa ile obecnie, trwa to kilka lat, zwierzyna drobna ma czas na odbudowę populacji - a co z innymi drapieżnikami?
rozumiem, że one będą grzecznie czekać i nic nie robić?
rozumiem też, że gdy populacja lisa zostanie tak silnie przetrzebiona, jak to się niektórym marzy to żaden inny gatunek nie zajmie niszy po lisie?
żeby spełnił się Wasz sen o odbudowie drobnej pod nieobecność drapieżników, musielibyście przetrzebić nie tylko lisa ale większość drapieżników - ssaków i ptaków, być może także chronionych.
  Temat: OCHRONA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ I EKOSYSTEMÓW
lis23

Odpowiedzi: 74
Wyświetleń: 92419

PostForum: Ochrona przyrody   Wysłany: 2014-03-22, 19:16   Temat: OCHRONA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ I EKOSYSTEMÓW
Strasznie czepiłeś się drapieżnictwa a tymczasem to sam człowiek robi największą krzywdę i szkodę przyrodzie, w tym drobnej zwierzynie: nie będę już szczegółowo pisał o zaniku siedlisk naturalnych, o ich dewastacji, o osuszaniu gruntów, wycinaniu drzew, popatrzmy co robią rolnicy, którzy czują się tak poszkodowani przez przyrodę i którzy nie życzą sobie dzikich zwierząt w swoim sąsiedztwie, bo te czynią szkody i w obronie rolników MŚ domaga się zwiększonych odstrzałów dzikich zwierząt - właśnie mówili w tv, ile ton ścieków i nawozów sztucznych rolnicy spuszczają rocznie do wód gruntowych, zanieczyszczając w ten sposób rzeki i inne źródła wody, być może nie ma to bezpośredniego związku z lisami, zającami i inną zwierzyną drobną ale jak ta zwierzyna ma się w takim środowisku utrzymać? - ale najłatwiej zwalić na drapieżnictwo, jeżeli nie ma się wpływu na inne aspekty, bo tak jest wygodniej.
  Temat: OCHRONA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ I EKOSYSTEMÓW
lis23

Odpowiedzi: 74
Wyświetleń: 92419

PostForum: Ochrona przyrody   Wysłany: 2014-03-20, 13:20   Temat: OCHRONA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ I EKOSYSTEMÓW
niccolai napisał/a:
odnosząc się do wpisu kolegi Lisa napisałem, iż to populacja lisa jest "buforem" uniemożliwiającym odbudowę pogłowia zwierzyny drobnej. Oczywiście na ten fakt składa się wiele czynników, ale presja drapieżników jest jednym z podstawowych...


Nie pamiętam już źródeł sprzed lat ale drapieżnictwo nie było wymieniane jako jeden z podstawowych czynników, zajmuje miejsce 7 lub 8, na czele tych czynników jest zanik i brak siedlisk naturalnych, chemizacja rolnictwa, brak zakrzewień, miedz, itp.
  Temat: OCHRONA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ I EKOSYSTEMÓW
lis23

Odpowiedzi: 74
Wyświetleń: 92419

PostForum: Ochrona przyrody   Wysłany: 2014-02-25, 16:07   Temat: OCHRONA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ I EKOSYSTEMÓW
niccolai napisał/a:
o tyle w przypadku wilka już tak nie jest! Ostatnie badania pokazują, iż większość krajowych watah występuje w lasach gospodarczych i w środowisku o charakterze rolniczym, a nie w niedostępnych puszczańskich ostępach!


Tu nie chodzi o rozległe tereny leśne ( choć i te są potrzebne, a szczególnie dostępność pożywienia, o co są scysje z myśliwymi ) tylko o to, że wilk ma ograniczoną możliwość migracji i rozprzestrzeniania się na innych terenach kraju.

niccolai napisał/a:
Na jakiej podstawie twierdzisz, iz lis to gatunek miejski i podmiejski? Wszystkie badania wskazują jednoznacznie na regularny wzrost populacji lisa w całym kraju, a zwłaszcza w środowisku półotwartym - rolniczym!!! Lis z gatunku typowo leśnego stał sie gatunkiem polno-leśnym związanym z agrocenozami [Goszczyński 1995, Grabińska 2011, IOP 2010]! Bzdurą jest, iż gatunek ten jest związany głównie z terenami miejskimi!


Źle się wyraziłem
lis nie jest gatunkiem miejskim ale faktem jest, że na terenach miejskich i podmiejskich jest go w dzisiejszych czasach dużo, o wiele więcej, niż 10 - 15 lat temu, nawet w Polsce ( Warszawa, Wrocław, Kraków, itp. ) i nie należy tego bagatelizować, jest to więc swoisty bufor bezpieczeństwa dla populacji.

niccolai napisał/a:
sukces lisa nie wynika tylko z jego plastyczności, ale także z celowej i ukierunkowanej działalności człowieka. Lis radzi sobie tak dobrze, gdyż korzysta z łatwo dostępnego pokarmu, a przede wszystkim z faktu szczepień przeciw wściekliźnie - podstawowego reduktora jego populacji w normalnych warunkach! Wścieklizna dziesiątkowała populację lisa nie pozwalając rozrosnąć mu się do obecnych rozmiarów.


Z tego co czytałem, tylko na początku wścieklizna dziesiątkowała lisią populację na zarażonym terenie ( 50 - 80% populacja, zwłaszcza najstarszych osobników ) ale wysoka płodność tego gatunku powodowała, że lokalna populacja potrafiła całkowicie się odbudować w przeciągu czterech lat, poza tym, ponoć z niewyjaśnionych przyczyn, front wścieklizny ustabilizował się gdzieś w okolicach początku lat 90 - tych, więc szczepienia przeciwko wściekliźnie nie były aż tak konieczne i nie oszukujmy się, były to działania mające na celu ochronę ludzi a nie lisów - poza tym, istnieje jeszcze wiele innych śmiertelnych chorób psowatych, które dziesiątkują populację psowatych, zwłaszcza choroby wirusowe i pasożytnicze .
Weź jeszcze pod uwagę fakt, że prężna populacja lisa jest swoistym buforem przeciwko tak nielubianym przez Was gatunkom inwazyjnym, jak norka amerykańska czy szop pracz - poza tym, Polska nie jest, na szczęście, krajem pokroju Białorusi czy Litwy, gdzie rządy tych krajów zdecydowały o całkowitej redukcji populacji dzika z powodu afrykańskiego pomoru świń, u nas takie coś nie przeszłoby nie tylko w odniesieniu do dzika - i całe szczęście.
  Temat: OCHRONA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ I EKOSYSTEMÓW
lis23

Odpowiedzi: 74
Wyświetleń: 92419

PostForum: Ochrona przyrody   Wysłany: 2014-02-19, 14:08   Temat: OCHRONA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ I EKOSYSTEMÓW
niccolai napisał/a:
zwiększenie ich stanu liczebnego jest jak najbardziej możliwe!


O ile w przypadku wilka jakoś się to udaje ( ok. 1000 sztuk w całym kraju, według myśliwych, znacznie więcej, według przyrodników, ok. 500 - 700 sztuk więc można przypuszczać, że ten 1000 jest ) o tyle w przypadku rysia jest podobnie jak w przypadku głuszca czy cietrzewia ( ok. 200 sztuk w całym kraju? ) i nadal są to gatunki, które mogą żyć tylko na konkretnym terenie i w konkretnym siedlisku.

niccolai napisał/a:
ale problem na terenach rolniczych pozostanie - i tu niestety trzeba zastosować radykalne środki.


Nadal nie rozumiesz ...
lis jest obecnie gatunkiem miejskim i podmiejskim i to tam ma się najlepiej i co, chcesz zabijać go na tych terenach?, jakie ' radykalne środki " Masz na myśli?, zadajesz sobie sprawę, że lis na terenach rolniczych jest sojusznikiem rolników? ( tak, zjada on kury ale zjada też masę gryzoni, chroniąc zbiory ).

Wasz problem polega na tym, że za wszelką cenę i po trupach, w imię zasady " cel uświęca środki " chcecie zwiększyć liczebność gatunków, które nie mają szans na zwiększenie swej liczebności oraz areału występowania ze względu na zmiany środowiskowe, rolnicze, infrastrukturalne, ekologiczne, społeczne i ogólnie pojętego rozwoju cywilizacyjnego ale Wy tego nie dostrzegacie i za wszelką cenę chcecie obwinić za to te gatunki, które jeszcze sobie radzą w tym tak zmienionym przez człowieka środowisku - cofnij te wszystkie zmiany, które miały miejsce przez ostatnie 30 - 50 lat a będziesz miał swoje zające, kuropatwy, głuszce czy cietrzewie, inaczej te gatunki nigdy już nie będą tak liczne, jak ongiś i nie będą występować na terenie całego kraju.
  Temat: OCHRONA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ I EKOSYSTEMÓW
lis23

Odpowiedzi: 74
Wyświetleń: 92419

PostForum: Ochrona przyrody   Wysłany: 2014-02-18, 15:27   Temat: OCHRONA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ I EKOSYSTEMÓW
niccolai napisał/a:
takim rozwiązaniem jest m.in. restytucja dużych drapieżników


Ale zdajesz sobie sprawę z faktu, iż taki wilk czy ryś to gatunki równie wrażliwe na zmiany środowiskowe, ekologiczne, rolnicze, pogodowe, infrastrukturalne, itp. jak gatunki, które chcesz przy ich pomocy chronić? ( głuszec, cietrzew, zając, kuropatwa, itp. ), wydaje mi się, że oba dyskutujące tu środowiska nie zdają sobie sprawy, że tak delikatne i wrażliwe gatunki nie mają obecnie dostatecznych warunków dla powiększenia swojej liczebności i zasięgu występowania i to nie z powodu drapieżnictwa, a szeroko pojętego rozwoju cywilizacyjnego - wszystkie te gatunki potrzebują odpowiednich warunków środowiskowych, odpowiednich siedlisk, pożywienia, wilk nie może rozprzestrzenić się na teren całego kraju, ograniczają go naturalne i sztuczne zapory przecinające jego szlaki migracyjne ( rzeki, drogi, autostrady, miasta ) a i tak pan Aka i jego koledzy uważają, że wilka jest zbyt dużo i konieczny jest odstrzał - z rysiem jest jeszcze gorzej, więc są to, niestety, mżonki ...
ciężko wam dostrzec te ograniczenia a jeszcze trudniej na nie reagować, więc najłatwiej jest krzyczeć: ola Biga, lis!!! ;)
  Temat: OCHRONA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ I EKOSYSTEMÓW
lis23

Odpowiedzi: 74
Wyświetleń: 92419

PostForum: Ochrona przyrody   Wysłany: 2014-02-18, 13:32   Temat: OCHRONA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ I EKOSYSTEMÓW
aka napisał/a:
W sam raz partner do dysputy z p'+# nietym lisem23......


Aka, trzymaj swoje wrodzone chamstwo na wodzy, jeżeli nie chcesz wylecieć z kolejnego forum

niccolai - Twoje wypowiedzi świadczą o tym, że traktujesz tego lisa jak pchły lub kleszcze, więc nie mamy chyba o czym dyskutować - z jednej strony piszesz, ze odstrzał nie przynosi efektów a z drugiej, że: " Dalej to zajmowałaby się tym firma utylizacyjna. Chyba się nie zrozumieliśmy, o jaki środek usypiający chodzi ;-) " - chyba, że ten Twój " środek usypiający " to coś innego niż ołów.
  Temat: OCHRONA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ I EKOSYSTEMÓW
lis23

Odpowiedzi: 74
Wyświetleń: 92419

PostForum: Ochrona przyrody   Wysłany: 2014-02-17, 17:15   Temat: OCHRONA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ I EKOSYSTEMÓW
niccolai napisał/a:
Nie - np. używania pocisków ze środkiem usypiającym.


I co dalej z takim zwierzęciem?, skoro Sam piszesz, że:

niccolai napisał/a:
Masz na myśli pułapki żywołowne? Tylko co zrobić z odłowionymi w ten sposób zwierzętami? Problem nie leży w sferze kulturowej, tylko praktycznej! Odłowione zwierzęta należałoby wypuszczać lub uśmiercać - pierwsze nie miałoby sensu z uwagi na cel, drugie generowałoby dodatkowe koszty i faktycznie mogłoby budzić sprzeciw.
  Temat: OCHRONA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ I EKOSYSTEMÓW
lis23

Odpowiedzi: 74
Wyświetleń: 92419

PostForum: Ochrona przyrody   Wysłany: 2014-02-16, 22:55   Temat: OCHRONA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ I EKOSYSTEMÓW
niccolai napisał/a:
A) Polowania nie są jedynym sposobem regulowania populacji lisa (ale o tym innym razem), choć na chwile obecną rzeczywiście jest to jedyna realna do zastosowania metoda redukcji jego populacji. Działania takie wymagają przede wszystkim zaangażowania środowisk naukowych i przyrodników - przy współpracy z myśliwymi, a nie w oparciu o ich
działania.
...
Tu sie akurat zgadzam - potrzebne są nowe uregulowania prawne dające większe pole do działania - ale nie myśliwym - ale głównie służbom weterynaryjnym, naukowcom i przyrodnikom!


Skoro nie odstrzał, nie antykoncepcja, to co? - trucie, fazowanie, topienie, itp.?
co nowego mogą wymyślić owi naukowcy, przyrodnicy?.

niccolai napisał/a:
C) Działania muszą obejmować cały obszar kraju - nie tylko obwody łowieckie. Tereny chronione, z mocy prawa, będą oczywiście wyjęte spod tych działań, ale ich rola jako "inkubatorów" taka właśnie ma być (nie tylko w przypadku lisa, ale i innych zwierząt - jak to ma miejsce obecnie).
Nie przesadzajmy! Takie tereny to w praktyce tereny objęte ochroną prawną - a te zajmują jakieś 30% powierzchni kraju! Ponadto wiele z nich obejmuje tereny niezbyt chętnie przez lisa zasiedlane (wysokie góry, tereny bagienne, rozległe kompleksy leśne). Zresztą taką mają one rolę - być rezerwuarem puli genowej nie tylko lisa, ale i innych gatunków.


Pamiętaj o tym, że lis jest obecnie także gatunkiem miejskim i śródmiejskim i to są te tereny niedostępne dla myśliwych, proponujesz więc zabijać lisy w obrębie miast?.

niccolai napisał/a:
D) Oczywiście że w okresie polowań - w żadnym wypadku w okresie ochronnym! To było clou mojej wypowiedzi! Wszelkie działania zmierzające do redukcji populacji (w tym ewentualnych odstrzałów) nie maja prawa być wykonywane w okresie wychowywania młodych! Ale ja właśnie kategorycznie stwierdzam, iz niedopuszczalne jest prowadzenie polowań w okresie wychowywania młodych - nie bardzo więc rozumiem sens podkreślania tego faktu?


Już poluje się w okresie wychowu młodych ( a cały ten śmieszny okres ochronny to ledwie dwa miesiące ), więc Twój sprzeciw i tak nie ma racji bytu.
  Temat: OCHRONA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ I EKOSYSTEMÓW
lis23

Odpowiedzi: 74
Wyświetleń: 92419

PostForum: Ochrona przyrody   Wysłany: 2014-02-16, 00:33   Temat: OCHRONA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ I EKOSYSTEMÓW
niccolai napisał/a:
Nie musisz mi przypominać, iz na spadek liczby zwierzyny drobnej wpływają także inne czynniki - tj, zmiany w rolnictwie, polowania, choroby itp. - podkreślam to od samego początku (gdybyś uważnie czytał to byś wiedział)!


Wydaje mi się, ze jednak wielu przyrodników i myśliwych zapomina o tych innych przyczynach, przypisując zbyt dużą rolę lisowi i całemu drapieżnictwu:

anomalie pogodowe, wczesnowiosenne powodzie, niszczące lęgi, deszczowe lata, skoki temperatur, hydrologia, mechanizacja rolnictwa, opryski, zaprawianie nasion środkami chemicznymi ( ponoć sami myśliwi twierdzą, że w skutek trucia w niektórych obwodach łowieckich padają całe kolonie zajęcy ) ale łatwiej upatrzyć sobie jednego wroga i twierdzić, że jak będzie go bardzo mało, to ten trend się odwróci a tak na prawdę nie wystarczy likwidacja jednego z czynników, żeby było lepiej.
  Temat: OCHRONA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ I EKOSYSTEMÓW
lis23

Odpowiedzi: 74
Wyświetleń: 92419

PostForum: Ochrona przyrody   Wysłany: 2014-02-14, 21:21   Temat: OCHRONA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ I EKOSYSTEMÓW
Nie chce mi się dziś na wszystko odpowiadać, ale:

niccolai napisał/a:
Kluczowe jest tu stwierdzenie: "w sytuacji braku zajęcy"! Otóż chciałem przez to powiedzieć, że w normalnych warunkach liczba drapieżników regulowana jest przez dostępność ofiar - jeśli spada ich ilość, spada także liczba drapieżników. W przypadku lisa mamy sytuację, w której liczebność tego drapieżnika nie jest uzależniona od dostępu ofiar, gdyż korzysta on z alternatywnych źródeł pokarmu wynikających z działalności człowieka. Dodatkowo zwiększamy zdrowotność populacji, wskutek czego także choroby nie redukują liczebności lisa.


Po pierwsze, ani zając, ani bażant ani kuropatwa nie stanowią podstawy lisiej diety, tę podstawę nadal stanowią gryzonie i z tego, co czytałem parę lat temu, istnieje dosyć duża zależność pomiędzy liczebnością gryzoni a ilością młodych w przyszłym lisim miocie, gdyż lisica, ponoć potrafi w jakiś sposób regulować liczebność miotu w zależności od dostępności owych gryzoni.
Po drugie, na lisa mniej działa obecnie jedna choroba ( wścieklizna ), co nie znaczy, że nie ulega on innym, a tych jest sporo, także śmiertelnych.

niccolai napisał/a:
Taki wskaźnik notowany był w sytuacji, gdy mieliśmy na polach ponad milion zajęcy i kilkadziesiąt tysięcy lisów!


Błąd!, w szczytowym momencie mięliśmy ok. 3,5 miliona zajęcy, więc logicznym jest, że na jednego lisa przypadało znacznie więcej zajęcy, niż obecnie
Weź jeszcze pod uwagę, że z zającem jest źle już od lat 90 - tych, że na taki a nie inny stan wpływ miały i nadal mają; liczne choroby, zmiany środowiskowe, zmiany we współczesnym rolnictwie, chemizacja rolnictwa, brak miedz, deszczowe lata i zbyt ciepłe lub zbyt mroźne zimy, itp.
poza tym, nawet ok. 20% populacji zajęcy pada ofiarą ruchu drogowego ( niestety, dokładnych statystyk się nie prowadzi ) a ok. 20 tysięcy zabijają myśliwi, twierdząc, że nie ma to wpływu na populację.

niccolai napisał/a:
A to, że lis "nie musi zjadać" zajęcy jest komiczne i dowodzi całkowitej nieznajomości biologii lisa! :green: Lis to drapieżnik i musi polować na żywą zdobycz, aby ćwiczyć swoje umiejętności łowieckie - nawet, gdy nie jest głodny! Zwłaszcza młode lisy muszą doskonalić zdolności łowieckie na żywych ofiarach - w tym zającach!


Lisem interesuję się od ok. 15 lat i wiem, że jest to amator łatwej zdobyczy a nie miłośnik uganiania się za zającami ( nie przeczę, że lis może wyjadać młode i jaja w wiosennym okresie ale wtedy się na lisa u nas, zwykle nie poluje ), pokazuje to, min. wieczna zależność pomiędzy lisami i kurami hodowanymi przez człowieka, gdzie lis się aż tak nie napracuje ale się obłowi - w celu doskonalenia zdolności łowieckich wystarcza polowanie na gryzonie, w czym lis się niemalże specjalizuje.
Słyszałem też o tym, że lis nie poluje w obrębie własnej nory ( potrafi się tam gnieździć ptactwo nieniepokoione przez drapieżnika ) oraz że w ramach szkolenia szczeniąt lis przynosi do nory zdobycz, żywą zdobycz, która niekoniecznie jest uśmiercana.
Pamiętajmy też o tym, że lis jest także padlinożercą ( leśny sanitariusz ), oraz że żywi się praktycznie wszystkim, także owadami i owocami, w zależności od pory roku.

niccolai napisał/a:
Kto Ci naopowiadał bzdur, o tym, że przyroda jest niezmienna? Przyroda znajduje sie w równowadze, ale nie jest i nigdy nie była niezmienna!


Chyba źle odczytałeś moją wypowiedź, gdyż ja też twierdzę, że przyroda nie jest stałym tworem lecz podlega dynamicznym zmianom, uważam jednak, że niektórzy przyrodnicy i myśliwi chcieliby, aby była ona stała, niezmienna, przewidywalna i podporządkowana człowiekowi, a tak nigdy nie będzie, mimo przewagi technologicznej ( trzęsienia ziemi, powodzie, tsunami, tornada, śnieżyce, erupcje wulkanów, itp. ).

aka napisał/a:
Chyba ze sie lubi rznac glupa jak wspomniany Jerzy. J. "ixinski" czy lis 23, ktory rzucony ochlap
obnosi jak kundelek po roznych forach, prowokujac idiotyczne dyskusje.


Uważam po prostu, że niebezpieczne idee trzeba tępić w zalążku, niezależnie od tego, czy są one realne, czy nie.
  Temat: OCHRONA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ I EKOSYSTEMÓW
lis23

Odpowiedzi: 74
Wyświetleń: 92419

PostForum: Ochrona przyrody   Wysłany: 2014-02-13, 22:40   Temat: OCHRONA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ I EKOSYSTEMÓW
aka napisał/a:
o pierwsze jak dlugo mozna z tym #@#@#@....nietym lisem23 dyskutowac ?
To jest jak nawracanie Talibana na wiare katolicka. Wyrazy wspolczucia i podziwu.


Cóż, z takim prostakiem jak Ty też nie warto prowadzić konwersacji, chyba, że jest się odpornym na inwektywy z Twojej strony.
 
Strona 1 z 28
Skocz do:  

phpBB by przemo