Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pajęcze zdolności
Autor Wiadomość
lord haos 
Zbychu


Posty: 662
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-08-26, 18:42   Pajęcze zdolności

Nie ma tematu do którego można by moje pytanie podpiąć dlatego postanowiłem stworzyć nowy.
To pytanie brzmi jakim cudem taki mały pająk potrafi zrobić pajęczyne o rozpiętości w poziomie 4 metrów? Będąc wczoraj w lesie zaobserwowałem pajęczyne która była zawieszona na wysokości około 5 metrów, no ale pająka spuszczającego się na nitce w dól jestem sobie w stanie wyobrazić. Ale ta pajęczyna była rozpięta między drzewami oddalonymi od siebie o 4 metry jak on to zrobił :shock: Przecież pająki nie fruwają.
Mam podejrzenie, że musi on biec po ziemi od jednego do drugiego drzewa potem wchodzi na to drugie drzewo i ściąga nadmiar nici ale pewnie się mylę.
Mam nadzieje, że znajdzie się ktoś kto rozwieje moje wątpliwości.
Ach i mam jeszcze jedno pytanko jak długo powstaje taka misterna pracunia?
_________________
Nic nie przeraża weterynarza!
 
     
Marcin 

Posty: 341
Skąd: Sadowne
Wysłany: 2006-08-26, 19:15   

Paweł K. - do tablicy!!!!!
 
 
     
Pawel K. 

Posty: 62
Skąd: Cicibór duży
Wysłany: 2006-08-26, 19:59   

A no prostym i malo energowydajnym sposobem. Pajak ustawia sie odwlokiem i wydziela wiazke nici, lekka nic unoszona jest przez wiatr ktory unosi ja umozliwiajac dotarcie do odleglych (dla pajaka oczywiscie) obiektow w tym przypadku galezi innego drzewa. Nic przyczepia sie do przeszkody umozliwiajac pajakowi rozpoczecie budowy konstrukcji sieci lownej, pierwszym etepem jest budowa rusztowania na ktorym bedzie tworzona wlasciwa nic lowna, pozniej zostaja uprzedzone promienie pajeczyny schodzace sie do srodka sieci jednoczesnie pajak pozbywa sie rusztowania zjadajac je (nic w przyrodzie nie ginie). Nastepny etap to tworzenie poprzecznych nici w stosunku do promieni sa one pokrywane lepka substancja i pulapka gotowa. A wracajac do wydzielania nici to pajaki uzywaja tego takze do podrozowania (babie lato) i jest to swietny sposob na "zdobywanie ladow", pajaki zaliczane sa do czolowki zwierzat pionierskich zasiedlajacych nowe siedliska (prowadzono badania na wyspie zniszczonej przez wybuch wulkanu i pajaki byly jednymi z pierwszych zwierzat jakie sie tam pojawily) BA potrafia nawet na swoim "spadochronie" dotrzec na najwyzsze szczyty ...znajdywano pajaki zaniesione przez wiatr na Mont Everescie :!: np.
_________________
Południowopodlaskie Koło TP "Bocian"
s-podlasie@bocian.org.pl
www.bocian.org.pl/s-podlasie
 
 
     
lord haos 
Zbychu


Posty: 662
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-08-28, 10:23   

To ja postaram się drążyć ten temat...
Pawel K. napisał/a:
Pajak ustawia sie odwlokiem i wydziela wiazke nici, lekka nic unoszona jest przez wiatr

Czyli to pomiędzy którymi drzewami zostanie zbudowana sieć jest dziełem przypadku? Czy pająk bierze poprawkę na wiatr? :green:
_________________
Nic nie przeraża weterynarza!
 
     
Pawel K. 

Posty: 62
Skąd: Cicibór duży
Wysłany: 2006-08-28, 11:51   

Czesciowo tak ale nie ma na to wplywu, bardziej wazna jest umiejscowienie sieci w miejscu przeplywu powietrza, "korytarzu powietrznym" gdzie jest wieksze prawdopodobienstwo spotkania potencjalnej ofiary, dlatego pajak bardziej manewruje ustawieniem sieci niz wiatrem i tu sa roznice nawet w obrebie blisko spokrewnionych gatunkow np. Tygrzyki maja sieci nisko nad ziemia bo poluja glownie na prostoskrzydle a Krzyzak ogrodowy (Araneus diadematus) wyzej na krzewach i drzewach itp. gdyz w jego menu dominuja muchowki. Sprytne bestyjki krotko mowiac. :green:
_________________
Południowopodlaskie Koło TP "Bocian"
s-podlasie@bocian.org.pl
www.bocian.org.pl/s-podlasie
 
 
     
lord haos 
Zbychu


Posty: 662
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-09-22, 12:31   

To teraz ponowie swoje pytanko. Jak długo pjąk buduje swoją sieć?
Czy są gatunki pająków które można na 100% rozpoznać po zbudowanej sieci?
Pawel K. napisał/a:
Krzyzak ogrodowy (Araneus diadematus) wyzej na krzewach i drzewach itp.
Czyli na wysokości twarzy - to najbardziej denerwująca rzecz w trakcie zbierania grzybów (no może tylko bardziej denerwuje brak grzybów). :grin:
_________________
Nic nie przeraża weterynarza!
 
     
Pawel K. 

Posty: 62
Skąd: Cicibór duży
Wysłany: 2006-09-25, 17:39   

Jak dlugo, roznie, mysle ze kilka godzin taka typowa siec Krzyzaka. Niektore pajaki rzeczywiscie mozna rozpoznac po pajeczynie, najlepszym przykladem jest Tygrzyk paskowany, ktory na srodku sieci ma charakterystyczny zygzak, inny przedstawiciel krzyzakowatych Kolosz stozkowaty (Cyclosa conica) tworzy takze pionowe pasemko na swojej pajeczynie do ktorego przytwierdza resztki swoich ofiar oraz kawalki roslinnosci przez co swietnie sie maskuje.

Cyclosa conica
_________________
Południowopodlaskie Koło TP "Bocian"
s-podlasie@bocian.org.pl
www.bocian.org.pl/s-podlasie
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-09-25, 17:48   

Pawel K. napisał/a:
inny przedstawiciel krzyzakowatych Kolosz stozkowaty

A masz fotę tego pająka? Rozumiem, że to krajowy przedstawiciel arachnofauny?!
_________________
TP Bocian
 
     
DarekŁ
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-25, 20:31   

Mirek! A co Ty się chłopie taki maniak fotograficzny zrobiłeś? Co ktoś napisze to Ty zaraz chcesz fotę :green: .
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-09-26, 13:09   

DarekŁ napisał/a:
Co ktoś napisze to Ty zaraz chcesz fotę

Bom ciekaw :green: :green:
_________________
TP Bocian
 
     
Marcin 

Posty: 341
Skąd: Sadowne
Wysłany: 2006-09-26, 18:14   

Mirek napisał/a:
Bom ciekaw :green: :green:


Przyjrzyj się środkowi pajęczyny na fotce powyżej - jak nic to ten pająk :green:
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-09-26, 19:12   

Marcin napisał/a:
Przyjrzyj się środkowi pajęczyny na fotce powyżej - jak nic to ten pająk

No tak, nieźle się zakamuflował :grin:
_________________
TP Bocian
 
     
Stokrotka 

Posty: 119
Wysłany: 2006-09-27, 07:06   

jakos to bylo ze jak sie powiekszy jakas pajeczyne jakiegos pajaka;) to schwytalby nia jakis pedzacy samolot?
Jakos to bylo ale nie pamietam.Musze kidys poszukac.Chyba ze WY wiecie:)To napiszcie:)
POzdrawiam serdecznie!
 
     
Jarek P 

Posty: 1580
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2006-09-29, 07:34   

Pajęcza nić jest jednym z najmocniejszych materiałów na ziemi, w przeliczeniu na powierzchnie przekroju oczywiście.
_________________
Jarosław Paciorek
 
     
Stokrotka 

Posty: 119
Wysłany: 2006-09-29, 19:11   

Jarek P napisał/a:
Pajęcza nić jest jednym z najmocniejszych materiałów na ziemi, w przeliczeniu na powierzchnie przekroju oczywiście.

A wiesz jak to bylo?Zeby ja powiekszyc iles razy i by schywytac do niej samolot?
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo