Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Tygrzyk paskowany
Autor Wiadomość
Wujek Kryzys 
Dobry Wujek

Posty: 1437
Skąd: Tarchomin
Wysłany: 2006-08-14, 15:05   

lord haos napisał/a:
Corvus napisał/a:
to właśnie taki najbardziej charakterystyczny i typowy element sieci tego pająka.

A czy on czemuś służy??


Może wyciera w niego szczękonóżą jak już wyssie i odbeknie jakiegoś owada ? :lol:
_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo... I nie tylko
 
     
Cephalanthera 
rubra....


Posty: 252
Skąd: Siedlce/Kraków
Wysłany: 2006-08-14, 21:07   

Dzisiejsza obserwacja tygrzyka w Puszczy Piskiej, (Nadleśnictwo Pisz, Obręb Pisz) koło miejscowości Wejsuny
_________________
To jest mój świat....
 
 
     
barbasia 

Posty: 4
Wysłany: 2006-08-17, 06:57   

http://img137.imageshack....37/pajaklm7.jpg
Oto samica tygrzyka - stanowisko Zawoja ok. 600 m n.p.m. podmokła łąka. Była wielka - choć jak to mówią strach ma wielkie oczy :shock: . Jak robiłam to zdjęcie to nie przypuszczałam że to tygrzyk bo kojarzyłam tego pająka z charakterystycznymi szwami na sieci ale na środku a ten ma co nieco inaczej, dlatego zamieszczam to zdjątko w celach edukacyjnych dla takich jak ja :oops: . A tak w ogóle to czy takie sieciowe wariacje często się zdarzają? Na szczęscie jak na forum Arachnea oznaczyli, to mi się oczka otwarły że faktycznie wzorek na pajączku pasuje do tygrzyka. No niestety zdjęcia od plecków nie mam bo jak odgarniałam trawki to zwiała w ciemny kat sieci i skończyło się pozowanie.
 
     
Cephalanthera 
rubra....


Posty: 252
Skąd: Siedlce/Kraków
Wysłany: 2006-08-24, 18:50   

Ktoś jeszcze to notuje?
Tygrzyk paskowany Nadleśnictwo Opoczno okolice miejscowości Przyłęk nad czarną Malenicką
_________________
To jest mój świat....
 
 
     
Wujek Kryzys 
Dobry Wujek

Posty: 1437
Skąd: Tarchomin
Wysłany: 2006-08-24, 19:23   

A ja w tym roku jakos tygrzyka nie spotkałem. Dziwne ... :???:
_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo... I nie tylko
 
     
Marcin 

Posty: 341
Skąd: Sadowne
Wysłany: 2006-08-24, 20:34   

Trochę jest ich mniej niż w ubiegłym roku - w tych miejscach w których liczyłem rok temu - nie ma ich wcale! Zato spotkalismy kilka na obozie w Kózkach.
 
 
     
lord haos 
Zbychu


Posty: 662
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-08-24, 21:51   

Ja 4 tyg. wstecz widzialem Tygrzyka w miejscowosci Węgrzynowo, gm. Mała wieś, pow. Płocki.
_________________
Nic nie przeraża weterynarza!
 
     
martynina 


Posty: 280
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2006-08-28, 14:01   

Ok dwie sprawy...
1. Co do sieci, to czytałam taką ciekawostke. Pierwsza hipoteza mówi, że to zgrubienie na sieci tego pająka służy do jej stabilizacji i wzmocnienia, poniewarz pająk ten odżywia sie dużymi owadami (pasikoniki, ważki-czyli owady dość silne) Jej nazwa nawet wzięła się od tego- stabilimentum -. Druga hipoteza mówi, że ma to ostrzegać ptaki by w nią nie wpadły podczas lotu (korzyści są obustronne ;) , trzecia, że ta sieć ma ukryć pająka siedzącego w środku przed wrogami, no i czwarta najbardziej prawdopodobna- stabilimentum ma zdolnośc odbijania promieni ultrafioletowych (słonecznych), przyciągających owady, więc ludzie stwierdzili, że to zgrubienie na sieci ma poprostu zwabiac owady do sieci tygrzyka.
ok druga sprawa.. Właśnie poraz pierwszy zauważyłam tygrzyka w gdańsku, niedaleko mojego domu, pewnie to nie jest żadna nowość,ale wcześniej go tutaj nie widziałam. Utkał sobie sieć nad Wisłą i ma sie dobrze, w tej chwili spożywa posiłek ;) I wprawdzie ja nieprzepadam za pająkami-obrzydzają mnie :P , ale Tygrzyka uważam za najpiękniejszego z pająków, jakie widziałam w polsce ;)
POZDRAWIAM WSZYSTKICH!!
 
 
     
martynina 


Posty: 280
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2006-08-28, 14:06   

aha jest to samica tygrzyka...
 
 
     
martynina 


Posty: 280
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2006-08-28, 14:13   

okej zeby byc dokładniejsza to Gdaśk-stogi, pół godziny drogi do morza ;)
 
 
     
Lulek 


Posty: 560
Skąd: Działdowo
Wysłany: 2006-08-28, 14:15   

Ja wreszcie w zeszłą niedzielę widziałem tygrzyka pod Działdowem, pierwsza obserwacja w tej okolicy. :green:
_________________
Działdowskie Koło TP Bocian
AVELELEK
 
 
     
martynina 


Posty: 280
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2006-08-30, 09:20   

czy ktoś może mi przesłac zdjęcie SAMCA TYGRZYKA? bo chyba jegomościa widziałam :P ale mój kolega był pewny, że to krzyżak... moge go opisać .. był malutki i żółto, brązowy. Miał chyba brązową plame na grzbiecie, a reszta była żółta, za to odnuża miał takie same jak duży tygrzyk :P :P:P ale i tak prosze o zdjęcie ;)
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-09-01, 19:44   

Cephalanthera napisał/a:
Ktoś jeszcze to notuje?

Notujemy jeszcze stanowiska tygrzyków, bo są jeszcze białe plamy, które można uzupełnić! :grin:
_________________
TP Bocian
 
     
Pawel K. 

Posty: 62
Skąd: Cicibór duży
Wysłany: 2006-09-01, 22:10   

A wiec samiec Tygrzyka, zdjecia takie sobie (bo moje :green: ) ale co trzeba to widac ... chyba.

W miare od przodu ...


... i od spodu
_________________
Południowopodlaskie Koło TP "Bocian"
s-podlasie@bocian.org.pl
www.bocian.org.pl/s-podlasie
 
 
     
Andrzej S 

Posty: 247
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-09-02, 01:29   

Widziałem tygrzyka na leśnej polanie w pobliżu wsi Obelzanki, niedaleko Wronek.
Zrobiłem parę, nie najlepszych, zdjęć aparatem z telefonu komórkowego SE K750i.

Zdjęcie polany:


Zdjęcia tygrzyka:




Tygrzyk ze swoją zdobyczą. Zdjęcia niestety nieostre.



A tu sama zdobycz.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo