Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Mieszkańcy budek dla płomykówki
Autor Wiadomość
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2006-11-02, 23:20   Mieszkańcy budek dla płomykówki

Nie będę tu się rozpisywał o kawkach (Corvus monedula) czy gołebiach (Columba livia f.urbana), które mogą wchodzić do budek nie posiadających przedłużonych korytarzy. Kawki znoszą dużo materiału gniazdowego i szybko zapychają budę, która staje się niedostępna dla sów. Również i pleszka (Phoenicurus phoenicurus) czy kopciuszek (Phoenicurus ochruros) zakładają gniazda w budach dla płomykówek, ale ich gniazda nie nie stanowią większego problemu. Dziś jednak przekonałem się też o innym gatunku, który może spowodować małe problemy płomykówkom. Mowa o SZPAKU (Sturnus vulgaris) :evil:
Sytuacja działa się w budzie posiadającej długi (ok 80 cm) dodatkowy korytarz, chroniący przed kawką czy gołębiem oraz przed wiatrem. Niestety nie mam zdjęcia tej budy, ale poniżej fotka budki podobnej tyle że z dużo krótszym korytarzem. Zbyt długi korytarz jak widąć spowodował, że stał sie on atrakcyjny dla szpaka, który naznosił tak dużo materiału gniazdowego, ze zatkał korytzarz z jednej strony. Dlatego też sowy przestały odwiedzać budkę :???: Trzeba zatem uważać z korytarzami i nie robic ich dłużych niż 40 cm. Uczulam wszystkich sowiarzy-ochroniarzy!

*Łacinę napisałem, żeby forumowicze ze wschodu mieli łatwiej.

w.JPG
Plik ściągnięto 348 raz(y) 94,22 KB

_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2006-11-03, 09:05   

Warto dodać jeszcze pustułke (Falco tinnunculus) i puszczyki (Strix aluco), fotek puszczykow nie mam, Bocian chyba miał, ale załącze pustułke w budce z Złakowa. Ta para gnieździła się w tej budce pierwszego roku po jej zainstalowaniu (ponownym po remoncie wieży), po potyczkach z kawkami - widac patyki naniesione przez kawki. W kolejnych latach były już płomykówki.

Falco tinnunculus w budce dla Tyto alba.jpg
Plik ściągnięto 382 raz(y) 54,64 KB

_________________
www.ussuri.pl
 
     
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2006-11-03, 15:09   

Basior napisał/a:
pustułke (Falco tinnunculus)


Takie gatunki są mile widziane :)
_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-11-03, 15:21   

mender napisał/a:
Takie gatunki są mile widziane

Jeszcze Ci się zapustułczy, zobaczysz :lol:
_________________
TP Bocian
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo