Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Co to za owad?
Autor Wiadomość
adnix 

Posty: 1
Wysłany: 2007-01-29, 23:50   Co to za owad?

Zauważyłem, że od jakiegoś czasu po domu zaczęły mi się pałętać takie robaczki podobne do ćmy tylko małe. Kolor beżowy. Na suficie od czasu do czasu znajduje takie larwy. Postaram się umieścić zdjęcie ale może komuś wystarczy taki opis. Proszę również info jak się tego pozbyć
 
     
Wujek Adam
SE-TP"B"


Posty: 908
Skąd: Warszawa
Ostrzeżeń:
 4/3/6
Wysłany: 2007-01-30, 01:16   Pałętające się niby-ćmy

Cześć
Hmmm, ciężko opisać owada entomologowi tak, żeby coś z tego zrozumiał. Jako nieptaszarz opowiem Wam (tj. ornitologom) o ptaku, którego dziś widziałem: był nieduży, ciemny, zdaje się, że miał jaśniejsze łapki. Kochani, powiedzcie mi, co to było??? Dobra, widzę już Wasze pytania: nieduży - to znaczy jak duży? Wielkości kosa, mniejszy, większy? Ciemny - to znaczy czarny, brunatny, szary, jednolicie ubarwiony? A te łapki to miał jaśniejsze chyba, czy na pewno, a jeśli tak, to w kolorze upierzenia, czy inne? I oczywiście 100 dalszych pytań pomocniczych...
***
Owad. Podobny do ćmy. Której ćmy, bo jest ich parę tysięcy gatunków?! Podejrzewam, że była to po prostu ćma. Mała ćma. Ciemka. No taki mały motylek nocny. (a jeszcze co dla kogo jest małe, a co duże?) Popielaty. O.K. Obie pary skrzydeł popielate? Ubarwione jednorodnie, czy wzorzyste? Więcej danych, więcej danych...
Dobra, z opisu wygląda mi na to, że ZALĘGŁY CI SIĘ MOLE :!: (Poważnie, myślę - biorąc pod uwagę opis, okoliczności znaleziska i porę roku, że to jakiś molowiec.) Jak się pozbyć?
1. Kulki na mole.
2. Naftalina
3. Bagno (roślina)
Pozdrawiam!
Wujek Adam
_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo...
 
     
Wujek Kryzys 
Dobry Wujek

Posty: 1437
Skąd: Tarchomin
Wysłany: 2007-01-30, 20:08   

Wujek Adam napisał/a:
Bagno (roślina)

A czy ono aby nie chronione jest?
_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo... I nie tylko
 
     
DarekŁ
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-30, 23:12   

Ja też widziałem dzisiaj tego ,,ptaszora". Jedną nogę miał krótszą a drugą taką samą.
Adnix - jeśli masz w domu suszone grzyby to je przejrzyj.
 
     
P. Pawlikiewicz 


Posty: 82
Skąd: Łask
Wysłany: 2007-01-31, 01:05   

to zapewne mklik rodzynkowiec
http://www.lepidoptera.pl...&country=PL
czemu:
larwy chodzą ci po suficie, larwy przed przepoczwarzeniem opuszczają miejsce gdzie przebywały i rozchodzą się po mieszkaniu, larwy moli raczej siedzą w futrze itp. produktach
zaobserwowałeś tego motyla, Plodia jest stosunkowo duża ponad cm rozpiętości skrzydeł, mole to drobne motylki ciężko je zauważyć choć wcale nie jest to niemożliwe

kulki na mole, bagno raczej nie pomoże gdyż ustawisz je nie tam gdzie potrzeba.
przeszukaj takie produkty jak: kasza, ryż, cukier puder, rodzynki, mąkka itp. wszystko to co słodkie odpakowane i zamknięte w nieszczelnych pojemnikach a "nadające się do jedzenia. Może ci się uda wytepić a może znowu przyjdą od sąsiada.

larwy wyglądają tak:
http://forum.bocian.org.pl/viewtopic.php?t=1372
 
 
     
Prem 
Nieludzki Doktor


Posty: 473
Skąd: Lublin
Wysłany: 2007-01-31, 08:03   

Nie eksperymentujcie z bagnem abstrahujac od jego ochrony. Wydzielane zwiazki chemiczne sa wyjatkowo toksyczne i zdarzaly sie regularne zatrucia z utrata przytomnosci po rozwieszeniu po domu peczkow tej roslinki :evil:
_________________

 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo