Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obserwacje błotniaka łąkowego - 2007
Autor Wiadomość
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2007-07-12, 10:06   

4 VII 2007, samiec blotniaka lakowego, laki na wschod od wsi Brzeźce koło Stężycy.
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
jemi 


Posty: 761
Skąd: Sokołów Podlaski
Wysłany: 2007-07-14, 18:46   

14.07.07 między Kożuchówkiem ( po lewej)
a Kobylanami gmina Bielany samica łąkowego
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-07-14, 21:16   

Dzisiaj szukałem łąkowiaków w nowych miejscach. Tym razem w gm. Stara Kornica.
1. Dwa samce pomiędzy zbiornikiem wodnym w Popławach a wsią Wyrzyki (rejon wymaga baczniejszej uwagi!
2. Koło wsi Szpaki: 4 samce i 3 samice jednocześnie. Około 19.00 towarzystwo zleciało się w jedno miejsce, polatały sobie a następnie rozleciało w różne strony. Niestety żadnego gniazda nie namierzyłem. Ale cieszę się, że jest następna kolonia....
_________________
TP Bocian
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-07-16, 10:07   

Znowu nowe miejsce z błotniakami - pola na południe od wsi Próchenki w gm. Olszanka (pomiędzy wsią a doliną Liwca).
Ok. 8.00 rano obserwowałem dwie samice, które chwile pokrążyły a następnie gdzieś zapadły. W tym rejonie widziałem juz raz samca, który podejrzanie podlatywał w jedno miejsce.
Pech chciał, że akurat w tym momencie edukowałem dwoje miejscowych rolników (małżeństwo) i nie zauważyłem, gdzie ptaki się skryły. Ich obecność może wyjaśnić fakt pojawienia się 4 samców w ub. tygodniu na noclegowisku na północ od wsi, gdzie w bliskim sąsiedztwie napewno są dwa gniazda (jedno jest znalezione i ogrodzone) - tam widziano przez wiele godzin obserwacji tylko dwie samice.
_________________
TP Bocian
 
     
Karol 

Posty: 71
Wysłany: 2007-07-16, 21:50   

żniwa się zaczeły!!! u mnie ludzie zaczynaja z kombajnami wyjedżać w pole.
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-07-16, 21:51   

Karol napisał/a:
u mnie ludzie zaczynaja z kombajnami wyjedżać w pole.

Niestety, wiele błotniaków nie zdąży wyprowadzić swoich młodych! :sad:
_________________
TP Bocian
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-07-18, 07:47   

Jeszcze krótka relacja z 16 VII po południu - wypad z Marcinem.
Samiec łąkowiaka, który intensywnie patrolował pola i kawałek łąki za wsią Szawły. Udało mu się złapać pasikonika, ale sam go spożył :???:
Pojechaliśmy jeszcze w okolice Próchenek tam, gdzie rano widziałem 2 samice. Łąkowiaki owszem były; najpierw pojawił się samiec, potem samica. Wydawało się, że wskazywały miejsce z gniazdem. "Zabawa" trwała 1,5 godziny. Najpierw samiec, a potem samica z pól, odleciały jednak z pól w głąb łąk i już nie wróciły - jakieś chyba bez gniazda, choć pewności nie mam... Samica w międzyczasie schwytała 2 razy pasikonika, ale sama je zjadła.
:roll:
Ww. obserwacje dotyczą gm. Olszanka!
_________________
TP Bocian
 
     
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2007-07-23, 11:15   

Napiszę za Zapa....

Otóż Zap obserwuje 2-3 pary łąkowiaka gnieżdżące się w kukurydzy. Jeśli to prawda to byłoby to pierwsze stwierdzenie lęgu łakowiaka w takiej uprawie! :shock:
_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-07-23, 22:25   

mender napisał/a:
obserwuje 2-3 pary łąkowiaka gnieżdżące się w kukurydzy.

Ja nie wierzę - koło Próchenek obserwowałem łąkowiaki, które kręciły się koło uprawy kukurydzy, ale podejrzewam, że z powodu tego, że na tych roślinach siedzi sporo pasikoników! Ale oczywiście mogę się mylić...
_________________
TP Bocian
 
     
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2007-07-23, 22:28   

Też tak myślę, ale Zap upiera się przy swoim. Zatem Zapik, znajdź choć 1 gniazdo i zrób fotę. My niewierni Tomasze, nie wierzymy :green:
_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-07-23, 22:34   

mender napisał/a:
Zap upiera się przy swoim

No tak, dowodów na zimującego łąkowiaka też nie dostarczył... :razz:
_________________
TP Bocian
 
     
ZaP 
Harris user


Posty: 745
Skąd: z nienacka
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2007-07-24, 07:28   

tak oczywiście wymyśliłem sobie, że widziałem łąkowiaka zimą cn 7 razy, i teraz tez jezdzac codziennie albo nawet 2-3 razy dziennie widząc samice lądujące w kukurydzy, zwykle w podomnym miejscu pola to też fantazja... nie mam co robić tylko wymyślam sensacje bo mi sie nudzi...
dzieki za ocenę
ZaP
_________________
--
http://drapole.pl
 
 
     
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2007-07-24, 08:12   

Zap, nie denerwuj się. Chętnie bym Ci uwierzył, ale to po prostu sensacja. I jeśli mamy Twoje obserwacje wpisać w nasze statystyki i potem gdzieś to przedstawiać to najzwyczajniej w świecie musimy mieć dowody, bo jestem pewny że znajdą się tacy co zapytają o kukurydzę, bo BYŁOBY TO PIERWSZE STWIERDZENIE TEGO TYPU UPRAWY JAKO MIEJSCA LĘGOWEGO W POLSCE. Musisz sobie zdawać sprawę z powagi sytuacji. My nie mozemy w takich sytuacjach wierzyć na słowo. Nawet mnie by nikt nie uwierzył jeśli nie mam zdjęć. Ostatecznie Ty nie znalazłeś gniazd i nie można wykluczyć sytuacji że się mylisz. Ja też kilka razy widziałem samicę wylatującą na widok myszołowa z różnych upraw i gniazda nie znalazłem. Nie mogę więc stwierdzić w 100% czy był tam lęg. Po prostu takie sytaucje trzeba mieć pewne a Ty dopóki gniazda nie znajdziesz nie możesz być pewny.
To moje zdanie, nie obrażaj się, bo wszyscy Cię tu szanujemy za to co robisz i nikt nie podważa Twojego autorytetu.

pozdrawiam ciepło
Seba
_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
Batman 


Posty: 1735
Skąd: z dzikiej natury
Wysłany: 2007-07-24, 08:38   

mender napisał/a:
My nie mozemy w takich sytuacjach wierzyć na słowo. Nawet mnie by nikt nie uwierzył jeśli nie mam zdjęć.

Jakby to opisal Jan Lontkowski np. to zdjecia nie bylyby potrzebne :P
Zap, zapros ktoregos z szanownych ornitow bocianowych, niech przyjada i podziwiaja :)
Podaj miejsce w ktorym to obserwowales, ale zeby nie bylo, zastrzez sobie ze to Ty pierwszy obserwowales to nadzwyczajne zachowanie. No chyba ze nie masz pewnosci ze tam gniazduje...
_________________
"Kiedy wytniemy ostatnie drzewo i kiedy zabijemy ostatnie zwierzę, to wtedy stwierdzimy, że nie możemy jeść pieniędzy".
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-07-24, 09:23   

ZaP napisał/a:
nie mam co robić tylko wymyślam sensacje bo mi sie nudzi...
dzieki za ocenę

ZaP nie denerwuj się tak - spróbuj namierzyć po prostu gniazdo...
_________________
TP Bocian
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo