Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
obserwacje nietoperzy
Autor Wiadomość
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2007-03-26, 08:01   obserwacje nietoperzy

Aż dziw, że jeszcze takiego tematu nie ma :cool: No to ja zaczynam. W sobotę w Jerzwałdzie w ośrodku agorturystycznym przy oglądaniu meczu Polska-Azejberdżaan towarzyszył nam gaek brunatny (oznaczenie w locie na podstawie wieeelkich uszu). Latał sobie nad nami w pełnym świetle. Cudowny widok :) Mecz był ciekawy, ale gacek zdecydowanie ciekawszy. Zlitowalismy się nad nim i otorzyliśmy okna. Wyleciał po chwili. A właściciel ośrodka, który akurat był niedaleko zareagował na nietoperza w pomieszczeniu jakby to był jego stary znajomy :green: "O, to znowu on :) " i bez żadnych nerwów wrócił do pracy :wink: Słuszna postawa!
_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2007-09-15, 17:51   

no coz - jeden temat na zaproszenia, jeden na wyniki. Silna grupa - Nieznany szerzej na Forum Maciek, X-bowman, Tomek N i GacOlka mieli niewatpliwa przyjemnosc w jednym z podwarszewskich Fortow odlowic ponad 160 nietoperzy :!: glownie mopki (masowo), troche nockow rudychm troche nocków Natterera, jeden mroczek pozny i... jeden nocek Bechsteina. Ten ostatni jest absolutna rewelacja - jest to gatunek poludniowy, a najblizsze stanowiska to Puszcza Kozienicka. Zatem - wielki sukces!!
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
sowa 

Posty: 38
Skąd: Kamieńsk
Wysłany: 2007-09-17, 08:47   nietoperze

Tez obserwuję nietoperze. Jestem początkującym w tej dziedzinie, ale mam dobry teren do obserwacji.
O zachodzie (jeszcze całkiem widno) obserwuję nad stawami takiego nietoperza, którego próbowałem oznaczyć i wyszedł mi z tego Borowiec wielki. Czy to faktycznie on? http://www.efotogaleria.p...m=460&ktore=642
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2007-09-17, 08:56   

nie odważę się oznaczyc na 100%, ale:

1. Jest jasno - a borowce wylatują najwcześniej

2. Ma bardzo wąskie skrzydla, a borowce takie maja.

Wiec z duza doza prawdopodobieństwa jest to borowiec wielki :-)
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
variicornis 
Przyjaciel Żubra


Posty: 293
Skąd: Białowieża
Wysłany: 2007-09-17, 09:04   

Marfu napisał/a:
mieli niewatpliwa przyjemnosc w jednym z podwarszewskich Fortow odlowic ponad 160 nietoperzy

Czy były na nich jakies pasożyty- kleszcze, pchły?
Chętnie Prem i ja, a w szczególnosci Prem, takie rzeczy przyjmiemy.
_________________
www.milosierdzie-boze.com
http://www.ooze.com/pweeta/
....::: Chroń drzewa- jedz bobry :::....
 
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2007-09-17, 09:08   

pewnie byly, ale przy 17- w ciagu nocy szans nie bylo. Za jakis tydzien bedzie luzniej, to polapiemy.
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
variicornis 
Przyjaciel Żubra


Posty: 293
Skąd: Białowieża
Wysłany: 2007-09-17, 09:11   

też chetnie bym się wybrał, ale w stolicy bedę na dłużej dopiero w październiku.
_________________
www.milosierdzie-boze.com
http://www.ooze.com/pweeta/
....::: Chroń drzewa- jedz bobry :::....
 
 
     
sowa 

Posty: 38
Skąd: Kamieńsk
Wysłany: 2007-09-17, 17:34   Borowiec wielki

Dzięki za potwierdzenie oznaczenia. Wiem, nie nie da się na 100%, więc to mi wystarczy.
Zdjęcie robione 2007-03-27, a i wczoraj też je pstryknąłem, ale nie mam czasu wrzucić.
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-09-17, 18:06   

Ja też przyłączę się do obserwatorów nietoperzy. Otóż dopiero dzisiaj odkryłem, że z sąsiedniego bloku (nie zlokalizowałem jeszcze konkretnej szczeliny) wylatują nietoperze. W sumie pomiędzy 18.27 a 18.37 wyleciało 9 nietoperzy (było zupełnie widno) - dość duże jak na moje oko. Wylatywały seriami: 1 - krótki odstęp (ok. 1 min), 3 jeden za drugim (przerwa ok. 7 min) i 5 jeden za drugim. Straciłem cierpliwość i nie poczekałem w odpowiednim miejscu aby zobaczyć skąd te ostatnie wylatują. Ale jutro to sprawdzę, jak będzie pogoda. W każdym razie mają swoją bazę jakoś na wysokości 2 piętra w 4-piętrowym bloku!
Czy mogą to być borowce wielkie?!
_________________
TP Bocian
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2007-09-17, 18:10   

Moga. Ocieplenie bloku kiedy?
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-09-17, 20:42   

Marfu napisał/a:
Ocieplenie bloku kiedy?

Już było, ale ocieplali tylko ściany szczytowe. Raczej całego bydynku w najblizszym czasie nie będą robić, ale chyba się lepiej zorientować...
_________________
TP Bocian
 
     
Batman 


Posty: 1735
Skąd: z dzikiej natury
Wysłany: 2007-09-18, 17:32   

Mirek napisał/a:
Czy mogą to być borowce wielkie?!

O tej porze to chyba mroczki pozne, ale borowce tez by mogly byc...
Gratuluje obserwacj, Mirku, miej na nie oko i jak mozesz to policz ile ich wylatuje i skad dokladnie. Powodzenia :)
_________________
"Kiedy wytniemy ostatnie drzewo i kiedy zabijemy ostatnie zwierzę, to wtedy stwierdzimy, że nie możemy jeść pieniędzy".
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-09-18, 18:17   

Batman napisał/a:
miej na nie oko i jak mozesz to policz ile ich wylatuje i skad dokladnie. Powodzenia

Właśnie, dzisiaj się zasadziłem przed blokiem, 10 min przed godz. kiedy to wczoraj wyleciał pierwszy nietoperz i niestety...nic! Siedziałem też dłużej niż godz. wylotu wczorajszego, ostatniego nietoperza! O godz. mniej więcej wylotu wczorajczych nietoperzy coś piszczało (wysokie dźwięki) - tak mi się przynajmniej wydawało! Ale może to wina pogody, że zrezygnowały z wylotu - z pewnością spadało ciśnienie i chmurzyło się! A może wczoraj byłem świadkiem ostatniego wylotu z kryjówki letniej w celu poszukiwania kryjówki zimowej?!
_________________
TP Bocian
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2007-09-18, 18:23   

Rzuc okiem jutro...
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Batman 


Posty: 1735
Skąd: z dzikiej natury
Wysłany: 2007-09-19, 12:52   

Mirek napisał/a:
O godz. mniej więcej wylotu wczorajczych nietoperzy coś piszczało (wysokie dźwięki) - tak mi się przynajmniej wydawało!

Czy dzwiek dochodzil z miejsca skad obserwowales popredniego wieczora wylatujace nietoperze, czy z innego?

Mirek napisał/a:
Siedziałem też dłużej niż godz. wylotu wczorajszego, ostatniego nietoperza!

bardzo slusznie, gratulacje, nie zniechecaj sie :)
Mirek napisał/a:
Ale może to wina pogody, że zrezygnowały z wylotu - z pewnością spadało ciśnienie i chmurzyło się! A może wczoraj byłem świadkiem ostatniego wylotu z kryjówki letniej w celu poszukiwania kryjówki zimowej?!

Nie odpowiemy na te pytania, dopoki sie nie upewnisz ze ich tam nie ma...
Proponuje jeszcze sie za nimi rozejrzec, tym bardziej ze wczoraj je slyszales.

Przy okazji: podczas pobytu nad Oswinem w Guji w budynku gdzie spalismy, w daszku ganku nad weranda siedzialy 2 nietoperze, jakies karliki, to znaczy wylecialy 2. Poza tym na zewnatrz budynku pod oknem lazienki znalazlem martwa samice karlika wiekszego, miala potomstwo w tym roku. Takze mamy kolejne stanowisko.
_________________
"Kiedy wytniemy ostatnie drzewo i kiedy zabijemy ostatnie zwierzę, to wtedy stwierdzimy, że nie możemy jeść pieniędzy".
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo