Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obserwacje błotniaka łąkowego 2009
Autor Wiadomość
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2009-06-06, 21:06   

Coś koordynator nic nie pisze - dzisiaj wspólnymi siłami w ostatniej chwili zabezpieczyliśmy przed wykoszeniem kolejne gniazdo łąkowiaka na łące koło wsi Raczyny. Zmuszeni byliśmy przejść tyralierą przez łąkę w celu lokalizacji gniazda, bo przyjechał już traktor aby ją wykosić.
Ponadto koło Przesmyk na jednym polu są cn. 3 pary!
Rano nie doczekaliśmy się na łąkowiaka nad Muchawką koło Siedlec - jeśli ma tutaj gniazdo, to w miejscu niezagrożonym wykoszeniem, więc darowaliśmy sobie dłuzsze siedzenie i pojechaliśmy w najbardziej "zabłotniaczoną" gminę w pow. siedleckim!
W obserwacjach uczestniczyli oprócz mnie: vermilion, Tomek, Ewa i Iza z W-wy oraz oczywiście Dominik.
_________________
TP Bocian
 
     
Szybszy 


Posty: 424
Wysłany: 2009-06-09, 21:06   

Dwie pary na polach po drugiej stronie Bugu od Wydmy Mołożewskiej między Wierzchucą Nagórną a Putkowicami Nadolnymi. Przez cały czas obserwacji trzymały się 300-500 metrów od brzegu, jedna z samic była znacznie bardziej ruda od drugiej, młoda rozumiem.
 
     
Krzysiek@ 


Posty: 17
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2009-06-19, 19:33   

Nowosiółki - niestety chyba strata 0 błotniaczków
Kijowiec - 0
Koczukówka - samiec polujący nad łąką w dolinie Krzny po upolowaniu ofiary mi uciekł
_________________
Krzysztof Szulak
 
     
Accipiter 
Dreptak bagienny


Posty: 2405
Skąd: Gierałcice(Opolskie)
Wysłany: 2009-06-19, 20:09   

Wczoraj wieczorem na polach na południe od Gierałcic obserwowałem polującego samca.
Tym samym to moja pierwsza w tym roku obserwacja łąkowiaka, wyjątkowo późna :roll:
_________________
Paweł Wójcik

* http://pawelwojcik-fotoprzyroda.flog.pl/
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2009-06-20, 05:54   

Accipiter napisał/a:
Tym samym to moja pierwsza w tym roku obserwacja łąkowiaka, wyjątkowo późna

Bo to ptak lęgowy. Może złapał jedzonko dla samiczki, tylko Ciebie widział i usiadł sobie na drodze nie wskazując gniazda. A jakie uprawy są w najbliższej okolicy miejsca obserwacji? Jest np. pole rzepaku? Jeśli tak, to usiądź przy nim cn. godzinę i cierpliwie poczekaj na rozwój wydarzeń!
_________________
TP Bocian
 
     
Accipiter 
Dreptak bagienny


Posty: 2405
Skąd: Gierałcice(Opolskie)
Wysłany: 2009-06-20, 06:41   

Mirek napisał/a:
Jest np. pole rzepaku? Jeśli tak, to usiądź przy nim cn. godzinę i cierpliwie poczekaj na rozwój wydarzeń!

Obok jest uprawa rzepaku i pszenicy,
jest tam kilka dobrych miejsc do ukrycia się i obserwacji. Jak nadarzy się okazja to dzisiaj tam podejdę. Jeśli gdzieś w pobliżu będą gniazdować to powinienem je ponownie zobaczyć podczas polowania.
_________________
Paweł Wójcik

* http://pawelwojcik-fotoprzyroda.flog.pl/
 
 
     
xhardcorex 

Posty: 359
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2009-06-30, 20:21   

Witam,

dzisiaj owocny wypad do łosickiego:

- 1 gniazdo namierzone w pszenicy w Niemojkach: 2 pisklaki + 4 jaja
- 1 w Dawidach 3 pisklaki

Zwinąłem także siatkę z lęgu w miejscowości Szawły (pisałem o tym gnieździe do grup roboczych) niestety kontynuacja prac przy sianie
+ drapieżniki (?) spowodowały stratę. Pewnie kruki lub bociany :| Szkoda, że jak zwykle ciekawość ludzka brała górę. Tubylcy zniszczyli trochę ogrodzenie, ale po drobnej kosmetyce będzie jak nowe ;)
 
     
Corvus 
Corvus corax


Posty: 1060
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2009-06-30, 21:09   

a ja dzisiaj z vermilionem mielismy 4 obserwacje ląkowiaków w gminie Sterdyń.
samica, dwa razy pjedyncze samce i jedna para ( z namierzeniem łanu zboża w którym jest ich gniazdo)
dodatkowo orlik krzykliwy atakowany przez myszołowa.
_________________
waxwing fanatic

 
 
     
kOKOn 


Posty: 202
Wysłany: 2009-07-05, 22:02   

Polująca para błotniaków łąkowych na łąkach w "dolinie Krzny" w okolicach drogi między Dąbiem a Gręzówką - gmina Łuków.
Podejrzenie drugiej pary (być może była to ta sama).
 
 
     
Karol 

Posty: 71
Wysłany: 2009-07-22, 12:38   

Witam
W tym roku w okolicach Kolna i południowych mazurach znalezionych zostało 10 gniazd łąkowiaka, co prawda nadal są poszukiwane kolejne, lecz szanse, co raz mniejsze chociażby, dlatego ze młode juz w większości lotne. 5 gniazd umieszczonych w zbożu a 5 w "naturalnych" miejscach. Dwa gniazda zostały ogrodzone ze względu na bardzo mało odległość od budynków mieszkalnych, przy których grasowały koty i psy. Są jeszcze potencjalne dwa miejsca rewirów błotniakowych, widziano tam dwie samice przy innej kontroli z kolei samca jednego, ale gniazd ani transferów nie widziano.

Pozdrawiam
 
     
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2009-07-22, 13:02   

Karol napisał/a:
południowych mazurach


A konkretniej gdzie?
_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
Karol 

Posty: 71
Wysłany: 2009-07-22, 14:18   

:smile: ok południowo wschodnie mazury obrzeża P. Piskiej nie tykam się Działdowa i Nidzicy :)

Pozdro
 
     
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2009-07-23, 09:22   

Karolu, napisz mi na priv proszę koło jakich miejscowości miałeś te błotniaki i w jakich uprawach. Dużo jeżdżę po Mazurach a łąkowiaków nie widuję, wiec jestem bardzo ciekaw.
_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo