Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
pytanie o bocianie zwyczaje
Autor Wiadomość
mateush 

Posty: 1
Wysłany: 2009-07-13, 07:54   pytanie o bocianie zwyczaje

Witam Wszystkich.

Mam pytanie dotyczące bocianów i tego, czy mogą dopiero teraz zacząć budować gniazdo.
Ale po kolei:

Buduję dom pod Warszawą - są tam 2 okazałe kominy.
W pewnym momencie (jakieś 1,5 miesiąca temu) zaczął pojawiać się u mnie bocian. Spał dla odmiany raz na jednym, a raz na drugim kominie.
Ponieważ większość bocianów miała już gniazda doszedłem do wniosku że mój samotnik przemieszka sobie w tym sezonie sam i odleci, natomiast na przyszły rok planowałem wybudowanie platformy na słupie nieopodal.

Tymczasem 2 dni temu pojawił się drugi bocian (zapewne samiec) i teraz siedzą sobie dwa (w zasadzie nie siedzą tylko się zalecają). Mam obawy że zaczną budować gniazdo i będę je musiał przenosić razem z nim. Czy faktycznie mogą to zrobić ?
Jeśli tak - to jak w pokojowy sposób je zniechęcić już teraz?

Czy odchody bociana mogą uszkodzić blachodachówkę ? Słyszałem że są dość agresywne.

Za wszelkie uwagi bardzo dziękuję.

Mateush
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2009-07-13, 20:26   

O tej porze roku i wcześniej bardzo często do budowy gniazd przystępują młode, niedojrzałe jeszcze płciowo bociany, budują one prowizoryczne gniazda w róznych miejscach i niema gwarancji, że powrócą za rok. Jednak czasem za rok wracają w to miejsce i już normalnie odbywają lęgi.

mateush napisał/a:
będę je musiał przenosić razem z nim.
Jeśli gniazdo nie może znajdować się w tym miejscu to w okresie od 16 X do 28 II bez specjalnego pozwolenia możesz je przenieść w inne miejsce. I wcale nie trzeba przenosić konstrukcji którą one zbudowały, tylko załozyć nową platformę i wypełnić materiałem gniazdowym - szczegóły w folderze o ochronie bociana białego do ściągnięcia z strony głównej TP Bocian.
mateush napisał/a:
Czy odchody bociana mogą uszkodzić blachodachówkę ? Słyszałem że są dość agresywne.

Jak każde odchody ptaków, w wiekszej ilości mogą blasze zaszkodzić.

pozdrowienia dla przyszłego właściciela gniazda bocianiego :smile:
_________________
www.ussuri.pl
 
     
TB 


Posty: 951
Skąd: Kętrzyn
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2009-08-24, 20:36   

nie przesadzajcie z tymi odchodami!! Ale jaka za to przyjemność, gdy bocki o 5 rano klekoczą:)
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo