Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
DĄB CZERWONY
Autor Wiadomość
pójdźka13 


Posty: 58
  Wysłany: 2009-11-15, 18:39   DĄB CZERWONY

Wiele ludzi twierdzi a zwłaszcza botanicy, że to gatunek inwazyjny. Możliwe ale nie widzą pozytywnych cech tego gatunku np. szybko rośnie, dobrze znosi ocienienie boczne, jest wysoki itd. ja sam w tym roku(2009) próbuję wychodować jedą sadzonkę szkoda że tak mało ale poświecam się by w mojej rodzinnej wsi powróciły np. wierzby głowiaste, kasztanowce i dęby ale to tak na marginesie dębów czerwonych w mojej wsi nie ma dlatego chcęgo posadzić.


A CO WY SĄDZICE O DĘBACH CZERWONYCH????
_________________
Wieszam budki lęgowe w Trzaskach woj. Kujawsko-pomorskie pow.inowrocławski gm.inowrocław
 
     
GrzegorzBP 

Posty: 1784
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2009-11-15, 21:53   

pójdźka13 napisał/a:
szybko rośnie, dobrze znosi ocienienie boczne, jest wysoki

tylko czy to wystarczający argument... przecież u nas w Polsce jest wiele innych gatunków równie pięknych - choćby "zwykły" dąb czy lipa. :wink:
 
     
Przemek A. 


Posty: 107
Skąd: N:52°10 E:21°58
Wysłany: 2009-11-15, 22:04   

Drzewo ładne, ale po co psuć wiejski krajobraz obcym gatunkiem? A co do jego inwazyjności to nie nie jest zbyt ekspensywna, nie widzę żeby nas otaczały. Jak masz wybór to sadź wierzby, grusze i jabłonie (antonówki, papierówki) drzewa naturalne dla wiejskiego krajobrazu. Wszędzie się teraz sadzi tuje, płożące jałowce i inne iglaki a szkoda, wieś za mojego dzieciństwa była bardziej swojska ze swoimi ogródkami kopalnymi... To było zdanie niedoszłego technika architektury krajobrazu.
_________________
lokalny patriota

https://picasaweb.google.com/przemyslaw.abramowski
 
     
TB 


Posty: 951
Skąd: Kętrzyn
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2009-11-16, 15:26   

GrzegorzBP napisał/a:
czy lipa. :wink:


jednak lepiej dab, gdyz lipa pyli, wiec ma swoje minusy...

pójdźka13 napisał/a:
poświecam się by w mojej rodzinnej wsi powróciły np. wierzby głowiaste, kasztanowce i dęby


swietnie....jak posadzisz to zdaj relacje! :wink:

A kasztanowce to drzewa wsi???

Przemek A. napisał/a:
Drzewo ładne, ale po co psuć wiejski krajobraz obcym gatunkiem?


dlatego te drzewa sadza w miastach i mi to pasuje! Ładnie wyglada, szybko rosnie i daje prace dla bezrobotnych :roll: :!:
 
 
     
kretes17 

Posty: 16
Wysłany: 2009-11-16, 16:09   

A nie lepiej sadzić polskie dęby które nie zaszkodzą przyrodzie
 
     
pójdźka13 


Posty: 58
Wysłany: 2009-11-16, 17:27   

TB kasztanowce może do końca nie są drzewami wiejskimi ale w przypałacowych czy dworkowych parkach często się pojawiają pozatym powoli trzewa myśleć również o owadach taki jak np. pszczoły mój wuja ma pasiekę(20 uli) czyli spora pasieka i drugi wuja we wsi obok ma tylko 3/4 ule ale przczoły z samych kwiatów w ogródkach za dużo miodu nie zrobią pozatym kasztanowiec jest piękny długo żyje i może być pomnikiem przyrody :grin: :!: a i nie zapomne zdać relacji z sadzeń :green: :!: :razz: a w załączniku młoda wierzba głowiasta któr czeka na posadzenie na wiosne :wink:

młoda wierzba głowiasta 1.JPG
mam jesze jedną ale to innym razem
Plik ściągnięto 34610 raz(y) 11,62 KB

 
     
TB 


Posty: 951
Skąd: Kętrzyn
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2009-11-16, 19:06   

pojdzka, a nie łatwiej sciac gałezie wierzby i zasadzic? :roll:
 
 
     
Przemek A. 


Posty: 107
Skąd: N:52°10 E:21°58
Wysłany: 2009-11-16, 20:09   

TB napisał/a:
Ładnie wyglada, szybko rosnie i daje prace dla bezrobotnych :roll: :!:

Skoro mamy własne dęby to po co sadzić amerykańskie, nasze też ładne, a jeżeli ktoś chce żeby mu szybko rosło to może sobie posadzić inne drzewo nie koniecznie dąb. I nie bardzo wiem jak taki dąb czerwony ma zapewniać miejsce pracy.

Pójdźka to co pokazałeś na zdjęciu to nie wierzba głowiasta tylko sadzonka nie wiadomego gatunku wierzby. Wierzba głowiasta to nie gatunek tylko forma uzyskana poprzez wkopanie w ziemię wierzbowego kołka. Taki kołek wystaje około 2 m nad ziemię i na szczycie wypuszcza gałązki które później się regularnie przycina i w ten sposób powstaje wierzba głowiasta. Taką formę najczęściej uzyskuje się z Wierzby białej Salix alba
_________________
lokalny patriota

https://picasaweb.google.com/przemyslaw.abramowski
 
     
pójdźka13 


Posty: 58
Wysłany: 2009-11-16, 20:11   

TB tak zrobiłem tylko że włożyłem do wazonu gałązka się ukorzeniła i wsadziłem ją do doniczki z glebą z ogródka i odpuściła od korzenia i tą grubą gałąź musze zciąć i zasypać i bedze wierzba( czyli to małe zielone)

przemek A. uchaj jest to sadzonka fakt faktem włośnie wierzby białej jak urośnie jako duże drzewo bedą ją regularnie przycinał i powstanie wierzba głowiasta.
_________________
Wieszam budki lęgowe w Trzaskach woj. Kujawsko-pomorskie pow.inowrocławski gm.inowrocław
Ostatnio zmieniony przez pójdźka13 2009-11-16, 20:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
TB 


Posty: 951
Skąd: Kętrzyn
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2009-11-16, 20:12   

Przemek A. napisał/a:
TB napisał/a:
Ładnie wyglada, szybko rosnie i daje prace dla bezrobotnych :roll: :!:

Skoro mamy własne dęby to po co sadzić amerykańskie, nasze też ładne, a jeżeli ktoś chce żeby mu szybko rosło to może sobie posadzić inne drzewo nie koniecznie dąb. I nie bardzo wiem jak taki dąb czerwony ma zapewniać miejsce pracy.


chodziło mi o to, ze jesienią dab zrzuca liscie, wiec trzeba sprzatac :wink:

Wiadomo, lepiej sadzic nasze rodzime gatunki! Chodz nie mozna ukryc, ze lepiej miec dac czerwony niz zaden! :roll:

pojdzka, czy w okolicy nie ma wierzby glowiastej? nie łatwiej pojsc z pilka i sciac kilka gałezi?
 
 
     
pójdźka13 


Posty: 58
Wysłany: 2009-11-16, 20:17   

w formie głowiastej nie ale jako drzewo taki tak też zrobiłem zciołem gałożkę nie gałąź i mam młodą sadzonkę i jak napisałem wyżej będzie wierzbą głowiastą
_________________
Wieszam budki lęgowe w Trzaskach woj. Kujawsko-pomorskie pow.inowrocławski gm.inowrocław
 
     
pójdźka13 


Posty: 58
Wysłany: 2009-11-16, 20:19   

przemku sadzić amerykańskie można choćby dlatego żeby onae za kilka kilkaset lat były uznane za nasz gatunek to był przykład.
_________________
Wieszam budki lęgowe w Trzaskach woj. Kujawsko-pomorskie pow.inowrocławski gm.inowrocław
 
     
TB 


Posty: 951
Skąd: Kętrzyn
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2009-11-16, 20:19   

ja zrobiłem tak, sciołem gałaz(10cm sr.) i posadziłem i na to puściłem winogrona i teraz pieknie wyglada!

Pojdzka - nie martw sie o wierzbe, scinaj ile chcesz! Tak samo jest z moim orzechem włoskim...czym bardziej tata przytnie tym wiecej jest orzechów!!! i to są giganty! nie takie małe jak w sklepie!
 
 
     
TB 


Posty: 951
Skąd: Kętrzyn
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2009-11-16, 20:20   

pójdźka13 napisał/a:
przemku sadzić amerykańskie można choćby dlatego żeby onae za kilka kilkaset lat były uznane za nasz gatunek to był przykład.


mylisz sie...nawet gatunki roslin z lat 30 sa i tak uznawane za gatunki obce!
 
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2009-11-17, 00:03   

pójdźka13 napisał/a:
A CO WY SĄDZICE O DĘBACH CZERWONYCH????

Drodzy młodzi koledzy, tak sobie tu przyjemnie dyskutujecie jakbyście nie zauważyli tego tematu: http://forum.bocian.org.pl/viewtopic.php?t=3964 , w którym juz kilka osób poruszało ten problem i wypadałoby pisać w jednym wątku a nie w dwóch.

pójdźka13 napisał/a:
TB kasztanowce może do końca nie są drzewami wiejskimi ale w przypałacowych czy dworkowych parkach często się pojawiają pozatym powoli trzewa myśleć również o owadach taki jak np. pszczoły mój wuja ma pasiekę(20 uli) czyli spora pasieka i drugi wuja we wsi obok ma tylko 3/4 ule ale przczoły z samych kwiatów w ogródkach za dużo miodu nie zrobią pozatym kasztanowiec jest piękny

Co do kasztanowca i pszczół, to jesli myślisz, że jest on dla nich użyteczny to się mylisz, niestety nektar kasztanowca ma właściwości trujące i pszczółki po tym chorują.

Poczytajcie sobie o inwazyjnych roślinach w Polsce, obcych gatunkach wypierających nasze itp. Wydaje mi się ze przyrodnik powinien zajmować się rodzimą florą, a egzoty zostawmy ogrodnikom :twisted:
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo