Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Budki dla jerzyka
Autor Wiadomość
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2010-05-18, 21:48   

pójdźka13 napisał/a:
czy jerzyki mogą się bać gołębi???
Jerzyki nie boją się ludzi którzy zaklejają je żywcem w gniazdach, nie uciekają po otwarciu budki, wiec czemu miałyby się bać gołębi?
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2010-05-27, 22:35   

Po trzech latach od montażu budek dla jerzyków w kościele na Bielanach, o czym pisaliśmy TUTAJ jerzyki przystąpiły do lęgu. Na razie jest jedno gniazdo z 2 jajami i jedno w budowie, w kilku budkach pojedyncze piórka.
Bez wątpienia do zasiedlenia budek przyczyniło się zastosowanie wabienia :-)
Ksiądz proboszcz jest bardzo zadowolony z nowych lokatorów i już myśli jak ich życie przybliżyć parafianom :!:

budki kontrolowali dziś: Wadera, Marioptak i Basior :-)

jerzyk.bielany.gif
trochę zamazane zdjęcie bo ptak siedzi za szybką z pleksi
Plik ściągnięto 198 raz(y) 96,22 KB

jerzyk.budka3x.gif
w środkowej komorze gniazdo jerzyka i dorosły osobnik, po prawej gniazdo w budowie
Plik ściągnięto 234 raz(y) 77,17 KB

_________________
www.ussuri.pl
 
     
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2010-05-28, 07:24   

Wabienia głosowego? Podaj więcej szczegółów...
_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2010-05-28, 08:37   

mender napisał/a:
Wabienia głosowego?
Tak, w zeszłym roku i wczesniej z mp3 leciał głos jerzyka, który otrzymaliśmy z Londynu :
http://www.londons-swifts...ft%20Calls%20CD

można poczytać o ty również tu: http://bocian.org.pl/wabienie-
_________________
www.ussuri.pl
 
     
pójdźka13 


Posty: 58
Wysłany: 2010-05-28, 15:14   

czy jeśli bym powiesił budkę od strony gdzie od ok. 9 do 16 jest słońce jerzyki mogły by się zagnieździć. latają tam i polują ale czy by sie mogły zagnieździć??
_________________
Wieszam budki lęgowe w Trzaskach woj. Kujawsko-pomorskie pow.inowrocławski gm.inowrocław
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2010-05-30, 17:35   

pójdźka13 napisał/a:
czy jeśli bym powiesił budkę od strony gdzie od ok. 9 do 16 jest słońce jerzyki mogły by się zagnieździć. latają tam i polują ale czy by sie mogły zagnieździć??
Z unikaniem wieszania budek dla jerzyków od strony nasłonecznionej chodzi o to, aby temperatura w budkach nie była zbyt wysoka podczas letnich miesiecy (inne ptaki dawno juz fruwają), więc jesli budka bedzie o konstrukcji zapewniającej odpowiednią temperature w środku to próbuj.
_________________
www.ussuri.pl
 
     
pójdźka13 


Posty: 58
Wysłany: 2010-06-08, 18:59   

czy wysokość 1 piętra na budkę wystarczy czy nie ma szans na zasiedlenie, bo mam fajne miejsce gdzie mogły by sie zagnieźdźić ale nie wiem czy wys. 1 piętra wystarczy...

proszę o szybką odpowiedź
_________________
Wieszam budki lęgowe w Trzaskach woj. Kujawsko-pomorskie pow.inowrocławski gm.inowrocław
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2010-06-08, 21:24   

Zaleca się minimum 7 m, ale 5 tez wystarcza, najważniejsze to to, aby nie było żadnych przeszkód przed i poniżej budek.
_________________
www.ussuri.pl
 
     
pójdźka13 


Posty: 58
Wysłany: 2010-06-09, 17:53   

dzięki.
a i jeszcze jedno co zrobić aby budki były szybciej zajęte ja mam zamiar powiesić 4 budki ale nie chce stosować wabika(bo nie moge go pobrać) mimo że tam gdzie te budki bedą wisiały jerzyki latają(nad tym miejscem)
_________________
Wieszam budki lęgowe w Trzaskach woj. Kujawsko-pomorskie pow.inowrocławski gm.inowrocław
 
     
marioptak 


Posty: 833
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2010-06-10, 13:25   

pójdźka13 napisał/a:
dzięki.
a i jeszcze jedno co zrobić aby budki były szybciej zajęte ja mam zamiar powiesić 4 budki ale nie chce stosować wabika(bo nie moge go pobrać) mimo że tam gdzie te budki bedą wisiały jerzyki latają(nad tym miejscem)

napisz do mnie na mariusz@bocian.org.pl to podeśle Ci mp3 z głosem
proponuje wabić bo to naprawdę działa
dzisiaj sprawdziłem skrzynki na NFOŚiGW - głośniczek cały czas pracował i jerzyki w tym roku są
czyli jak się nie mylę w 3 sezonie po zainstalowaniu
jeżeli jerzyki są w pobliżu to na pewno jest łatwiej
a jak stracą swoje dotychczasowe miejsca to zazwyczaj szukają nowych w najbliższym sąsiedztwie
_________________
"APUS" Mariusz Grzeniewski
www.apusmg.pl
 
     
marioptak 


Posty: 833
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2010-06-10, 13:34   

dzisiaj skontrolowałem skrzynki lęgowe powieszone na budynku NFOŚiGW w maju 2008 r.
na budynku nr 1 gdzie zainstalowane są obok siebie 2 skrzynki pięciokomorowe (razem 10 komór lęgowych) para jerzyków wysiaduje 2 jaja
w pozostałych 9 komorach są zaczęte gniazda
na tym samym budynku w budce dla szpaka także urzędują jerzyki
na pozostałych 2 budynkach (razem 20 komór lęgowych) są odchody ptaków
w jednej komorze gniazdo modraszki bez lęgu (niestety z martwym ptakiem) i w jednej plastry miodu pszczelego :-)

nadmienię tylko że w skrzynce na budynku nr 1 od początku jej instalacji puszczane są głosy jerzyków
_________________
"APUS" Mariusz Grzeniewski
www.apusmg.pl
 
     
Loxon80 


Posty: 51
Skąd: Skarżysko-Kamienna
Wysłany: 2010-06-20, 21:37   

Czy budke dla jerzyka mozna zainstalowac na parapecie?Postawiłbym ją jak skrzynkę z kwiatkami.Pytanie czy jerzyki nie będa mialy większych oporów z zasiedleniem takiej budki niż w przypadku gdyby była gdzie indziej?
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2010-06-22, 16:40   

Loxon80 napisał/a:
Czy budke dla jerzyka mozna zainstalowac na parapecie?
Nie będą miały większych oporów niż w innych lokalizacjach, a to znaczy ze czasem trzeba kilka lat poczekać, tak jak np. u Amikosika, chyba ze w twoim budynku jest kolonia jerzyków. Jerzyki bardzo często gnieżdżą się pod blachą parapetów okiennych, więc te kilkanaście cm wyżej nie powinno im przeszkadzać. Byle budka była solidnie umocowana.
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Loxon80 


Posty: 51
Skąd: Skarżysko-Kamienna
Wysłany: 2010-06-22, 17:19   

W takim razie jestem spokojny.Budka będzie zamocowana solidnie.O to nie ma obaw.Właśnie skończyli mi ocieplac blok i zastanawiam się czy jest sens wystawiac ją teraz czy poczekac do przyszłego roku.Czytałem że wskazane jest instalowac budke również w czerwcu i lipcu.Jak to sie ma w praktyce?Dziękuje z góry za wskazówki.
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2010-06-22, 19:59   

Loxon80 napisał/a:
Właśnie skończyli mi ocieplac blok i zastanawiam się czy jest sens wystawiac ją teraz czy poczekac do przyszłego roku.
Wieszać teraz, nielęgowe osobniki wczesniej mogą ją znaleźć.
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo