Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Krzewy Jaśminu - podsypane solą
Autor Wiadomość
Mathim 

Posty: 56
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-06-24, 20:48   Krzewy Jaśminu - podsypane solą

Witam
Przed moimi oknami (mieszkam w bloku) na części trawnika od kilku lat rośnie trzy krzewy Jaśminu (o ile dobrze oznaczyłem). Niedawno mimo pięknej pogody zobaczyłem, że niektóre gałęzie tych krzewów mają usychają. Dopiero dziś przyjrzałem się temu z bliska i stwierdziłem, że bezpośrednio w miejscach, skąd owe krzewy wyrastają, ktoś rozsypał sporo białej substancji. Prawdopodobnie jest to sól, myślę, że tkwi tam od kilku dni, ale deszcz nie padał więc jeszcze cała nie spłynęła do gleby. Ktoś po kryjomu chce się pozbyć krzewów, tak jakby było mało działań szalonego administratora zieleni osiedlowej ogławiającego cyklicznie każde drzewo na osiedlu (cykl trwa kilka lat).

Pytanie czy można jeszcze coś zrobić? Mam zamiar pójść za niedługo i spróbować oczyścić nasady krzewów z tej białej substancji, ale czy to pomoże krzewom czy też już nie ma szans na ratunek? Jest jakiś neutralizator? Po wybraniu substancji podlewać obficie wodą, czy też nie? Kupić jakiś nawóz?
 
     
Ania B. 


Posty: 527
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-06-24, 21:14   

A może to jest nawóz jakiś ?
 
 
     
Mathim 

Posty: 56
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-06-24, 22:57   

Nie sądzę, bo rzeczywiście w szybkim tempie usychają - 30% gałęzi z trzech krzewów już jest uschniętych i widać, że kolejne "czekają w kolejce".
 
     
Jarek P 

Posty: 1580
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2010-06-25, 07:26   

Co by to nie było - zebreać - to napewno pomoże i jeżeli masz takie możliwości podlewać, żeby stężenie co już się dostało do gleby było jak najmniejsze.

Jest taki preparta redukujący zasolenie, nazywa REDUBAC, ale o ile wiem to nie jest dostępny w sklepach.
_________________
Jarosław Paciorek
 
     
Mathim 

Posty: 56
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-06-25, 11:59   

Dzięki za rady. Właśnie oczyszczam krzaki - zidentyfikowałem substancję z całą pewnością - jest to sól, ok. po 2 kg na krzaczek, dobrze, że ostatnio nie pada deszcz i zdecydowana większość nie dostała się jeszcze do gleby. Staram się też ściągać wierzchnią warstwę gleby. Po oczyszczeniu mam zamiar podlać obficie - i mam nadzieję, że jakoś się krzaczki ostaną.

Faktycznie sprawdziłem, że REDUBAC'a w Polsce nie widać, najbliżej można byłoby go dostać w Niemczech - cóż, chyba trzeba będzie poprzestać na dwóch pierwszych metodach ratunku.
 
     
Mathim 

Posty: 56
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-06-25, 18:30   

A może warto by podlać te krzewy, potraktowane solą, wodą destylowaną? Być może w tym przypadku zadziała ona pozytywnie na roślinę odwracając ciśnienie osmotyczne i nawadniając przez to jej gałęzie i liście?

Tylko nie wiem, jak dużo tej soli przeniknęło do gleby, żeby nie przesadzić w drugą stronę i za bardzo nie rozcieńczyć soków komórkowych Jaśminom.
 
     
Jarek P 

Posty: 1580
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2010-06-28, 08:11   

Mathim napisał/a:
A może warto by podlać te krzewy, potraktowane solą, wodą destylowaną?


Nie ma co przesadzać, zwykła woda w dużych ilościach, oby tylko nie zabagnić.
_________________
Jarosław Paciorek
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo