Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomniki przyrody
Autor Wiadomość
kingcherry 

Posty: 23
Wysłany: 2011-01-22, 18:47   Pomniki przyrody

Witam.
Mam pytanie jak powinien wyglądać wniosek o powołanie pomnika przyrody, bo mam problemy ze znalezieniem takowego w sieci.
W mojej okolicy ubywa dużych i starych drzew i mam obawy, że wkrótce może zostać wycięta wiekowa lipa :/
 
     
Alcedo 
PonadPodziałami


Posty: 293
Skąd: Krosno/Kraków
Wysłany: 2011-01-23, 13:07   

kingcherry napisał/a:
W mojej okolicy ubywa dużych i starych drzew i mam obawy, że wkrótce może zostać wycięta wiekowa lipa :/
Najpierw sprawdz czy owa wiekowa lipa spełnia wymogi (z tego co pamietam to min 314 cm obwodu ) w pierśnicy

dopiero nastepnie papierkowa robota
_________________
Crosno - parva Cracovia
Krosno - mały Kraków
:cool:



GH SP & NGR MKTP"B" :cool:


 
     
GrzegorzBP 

Posty: 1784
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2011-01-23, 13:39   

Alcedo napisał/a:
(z tego co pamietam to min 314 cm obwodu ) w pierśnicy

nie ma wymogów formalnych te 314 to tylko ogólna wytyczna - coby byle kija za pomnik nie uznawać :wink:
 
     
kingcherry 

Posty: 23
Wysłany: 2011-01-23, 23:40   

Jakieś podstawy mam, lipa ma 480 cm obwodu, a rośnie w trudnych warunkach, pomiędzy parkanem a drogą więc przyrost masy drewna raczej nie jest szybki. Jest to jedno z większych drzew w gminie, są z nim związane dwie legendy.
W zasadzie to składałem jakieś 10 miesięcy temu wniosek w Urzędzie Gminy, sprawa miała być rozpatrywana podczas sesji radnych i miałem dostać informacje o wynikach.
Obawiam się że wniosek mógł trafić do kosza, bo pani z ochrony środowiska była niezbyt miła, że ktoś zawraca jej głowę jakimiś tam drzewami.
Dlatego szukam informacji jak dokładnie powinien wyglądać wniosek i chcę go bezbłędnie wypełnić i przesłać poleconym, żeby mieć potwierdzenie.
Wiekowa przydrożna aleja lipowa w tej gminie została już wycięta ( ponad 70 drzew) i obawiam się że podobny los może spotkać to drzewo.


 
     
GrzegorzBP 

Posty: 1784
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2011-01-24, 08:22   

kingcherry napisał/a:
Obawiam się że wniosek mógł trafić do kosza, bo pani z ochrony środowiska była niezbyt miła, że ktoś zawraca jej głowę jakimiś tam drzewami.

jesłi masz potwierdzenie zgłoszenia wniosku to w ciągu 30 dni powinienieś dostać odpowiedz - niezależnie jaką. Jesli nie dostałes to piszesz skargę do Burmistrza - ważne aby uzyć słowo SKARGA - odpowiedz musisz dostać w ciągu 7 dni. jeślli nie piszesz skargę na Burmistrza do Rady Gminy - to jedna ściezka druga idziesz na sesję rady Gminy i zgłaszasz wniosek o uznanie pomnika w ramach porządku obrad. Psim obowiązkiem przewodniczacego rady jest poddać wniosek pod głosowanie a twoim przywilejem i prawem go przedstawić.
 
     
kingcherry 

Posty: 23
Wysłany: 2011-01-24, 09:38   

Dzięki za informacje.
Problem w tym że nie mam potwierdzenia przyjęcia tego wniosku :oops: i chcę zacząć to wszystko zrobić od nowa, najlepiej bezbłędnie.
Po drodze zmienił się burmistrz, zmieniła się rada gminy.
Wiem, że był nieaktualny wzór wniosku na stronie Ligi Ochrony Przyrody, a nie mogę znalezć wzoru aktualnego.
 
     
Jarek P 

Posty: 1580
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2011-01-24, 10:56   

kingcherry napisał/a:
Wiem, że był nieaktualny wzór wniosku na stronie Ligi Ochrony Przyrody, a nie mogę znalezć wzoru aktualnego.


Nie ma czegoś takiego.

Po prostu piszesz pismo-wniosek, że uważasz, że coś powinno zostać objęte ochroną. Podajesz podstawowe dane o obiekcie, w przypadku drzewa - gatunek, wymiary (obwód i wysokość), położenie (najlepiej szkic, mapka z dokładnym zaznaczeniem) wskazanie nieruchomości, na której się znajduje i jej właściciela, dokumentacja foto mile widziana, opis - stan zdrowotny, dziuple, rozdwojenia pnia, itp. N o i na koniec uzasadnienie, czyli dlaczego powinno zostać pomnikiem przyrody (wymiary, związane z nim fakty historyczne, albo legendy.

A dalej to już procedura wynikająca z Ustawy o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220):

Art. 44. 1. Ustanowienie pomnika przyrody, stanowiska dokumentacyjnego, użytku ekologicznego lub zespołu przyrodniczo-krajobrazowego następuje w drodze uchwały rady gminy.
2. Uchwała rady gminy, o której mowa w ust. 1, określa nazwę danego obiektu lub obszaru, jego położenie, sprawującego nadzór, szczególne cele ochrony, w razie potrzeby ustalenia dotyczące jego czynnej ochrony oraz zakazy właściwe dla tego obiektu, obszaru lub jego części, wybrane spośród zakazów wymienionych w art. 45 ust. 1.
3. Zniesienia formy ochrony przyrody, o której mowa w ust. 1, dokonuje rada gminy w drodze uchwały.
3a. Projekty uchwał, o których mowa w ust. 1 i 3, wymagają uzgodnienia z właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.
4. Zniesienie formy ochrony przyrody, o której mowa w ust. 1, następuje w razie utraty wartości przyrodniczych, ze względu na które ustanowiono formę ochrony przyrody, lub w razie konieczności realizacji inwestycji celu publicznego lub zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego.

Art. 45. 1. W stosunku do pomnika przyrody, stanowiska dokumentacyjnego, użytku ekologicznego lub zespołu przyrodniczo-krajobrazowego mogą być wprowadzone następujące zakazy:
1) niszczenia, uszkadzania lub przekształcania obiektu lub obszaru;
2) wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, z wyjątkiem prac związanych z zabezpieczeniem przeciwsztormowym lub przeciwpowodziowym albo budową, odbudową, utrzymywaniem, remontem lub naprawą urządzeń wodnych;
3) uszkadzania i zanieczyszczania gleby;
4) dokonywania zmian stosunków wodnych, jeżeli zmiany te nie służą ochronie przyrody albo racjonalnej gospodarce rolnej, leśnej, wodnej lub rybackiej;
5) likwidowania, zasypywania i przekształcania naturalnych zbiorników wodnych, starorzeczy oraz obszarów wodno-błotnych;
6) wylewania gnojowicy, z wyjątkiem nawożenia użytkowanych gruntów rolnych;
7) zmiany sposobu użytkowania ziemi;
8) wydobywania do celów gospodarczych skał, w tym torfu, oraz skamieniałości, w tym kopalnych szczątków roślin i zwierząt, a także minerałów i bursztynu;
9) umyślnego zabijania dziko występujących zwierząt, niszczenia nor, legowisk zwierzęcych oraz tarlisk i złożonej ikry, z wyjątkiem amatorskiego połowu ryb oraz wykonywania czynności związanych z racjonalną gospodarką rolną, leśną, rybacką i łowiecką;
10) zbioru, niszczenia, uszkadzania roślin i grzybów na obszarach użytków ekologicznych, utworzonych w celu ochrony stanowisk, siedlisk lub ostoi roślin i grzybów chronionych;
11) umieszczania tablic reklamowych.
2. Zakazy, o których mowa w ust. 1, nie dotyczą:
1) prac wykonywanych na potrzeby ochrony przyrody po uzgodnieniu z organem ustanawiającym daną formę ochrony przyrody;
2) realizacji inwestycji celu publicznego po uzgodnieniu z organem ustanawiającym daną formę ochrony przyrody;
3) zadań z zakresu obronności kraju w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa;
4) likwidowania nagłych zagrożeń bezpieczeństwa powszechnego i prowadzenia akcji ratowniczych.
_________________
Jarosław Paciorek
 
     
kingcherry 

Posty: 23
Wysłany: 2011-01-24, 19:32   

Dzięki za info.
Muszę złożyć jeszcze raz ten wniosek, ale watpię, żeby rani byli za pomnikiem, tym bardziej że drzewo to rośnie w pobliżu drogi i pewnie przeszkada wszystkim oprócz mnie. Ale spróbować trzeba, żebym póżniej nie miał sobie nic do zarzucenia.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo