Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Lulek
2013-03-03, 11:46
zagadka nr 6
Autor Wiadomość
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2011-01-24, 08:59   zagadka nr 6

po krótkiej przerwie kolejna zagadka- tym razem teoretyczna: czy występuje w Polsce płaz bezogonowy, którego kijanki mogą przezimować w zbiornikach wodnych i dokończyć rozwój na wiosnę następnego roku. Jeżeli tak to jaki? Na odpowiedź czekam jak zwykle tydzień(aby nie przeciągać trwania zagadki)-POWODZENIA
_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
camelmk 


Posty: 129
Wysłany: 2011-01-27, 14:10   

Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2011-01-31, 08:26   

czas na rozwiązanie zagadki: chodzi o grzebiuszkę ziemną. Co do innych gatunków, które wymienił kolega camelmk, sprawdzę, gdyż nie spotkałem się z takimi informacjami.
_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2011-01-31, 12:42   

odnośnie gatunków płazów, których kijanki mogą zimować. W żadnej z trzech książek:
1) płazy świata- Joanny Mizgajskiej
2) płazy i gady- leksykon,wyd. Geocentre
3) gady i płazy. mały słownik zoologiczny- Włodzimierza Juszczyka
nie znalazłem wzmianki, że kijanki rzekotki drzewnej i żaby trawnej mogą zimować i kończyc przeobrażenie w roku następnym. Jest natomiast informacja taka dotycząca grzebiuszki ziemnej w pozycjach 1 i 3.
zaciekawiony informacją z odpowiedzi zagłębiłem się w "sieci" i rzeczywiście na stronie Salamandry jest informacja o częstych przypadkach zimowania kijanek rzekotki drzewnej i żaby trawnej; również na jakimś forum o przydomowych stawikach jest powtórzone to samo. O ile informacje zamieszczone na oficjalnej stronie Salamandry można by uznać w jakimś sensie za wiarygodne, to drugie forum już nie bardzo, bowiem wystarczy przeczytać kilka wpisów i widać, że osoby tam piszące nie maja często żadnego doświadczenia z płazami nie mówiąc już o kijankach. Należałoby zweryfikować źródło autora z Salamandry, bo spotkałem się z tym po raz pierwszy.
Uznaję więc, że kolega camelmk opierając się na informacjach zamieszczonych przez szacowne towarzystwo Salamandra nie popełnił błędu, choć zamieścił informację nie do końca sprawdzoną.
_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
camelmk 


Posty: 129
Wysłany: 2011-02-01, 14:18   

nie ukrywam, że w pierwszej kolejności sprawdzam w necie - w książkach , które posiadam nie spotkałem, żadnej informacji o zimowaniu kijanek w naszym kraju.
Ale w związku z tym, że zagadki traktuję rozrywkowo to wpisałem co znalazłem :)
 
     
kOKOn 


Posty: 202
Wysłany: 2011-02-13, 14:31   

Dopiero teraz mogłem zerknąć do książki
Włodzimierza Juszczyka "Płazy i gady krajowe"

Z niej można wyczytać:

Kumak górski

W. Juszczyk napisał/a:

W korzystnych jednak okolicznościach, mianowicie w przypadku większego zbiornika wodnego, braku lub niewielkiej ilości rozkładającej się materii organicznej na dnie,
wreszcie niezamarzania ich do dna, kijanki zimują i przeobrażają się na drugi rok.


Grzebiuszka ziemna

W. Juszczyk napisał/a:

Natomiast w dużych i głębokich zbiornikach wodnych lub w okolicach o łagodnych zimach, kijanki grzebiuszki zimują o czym wspomina wielu autorów.


Rzekotka drzewna
W. Juszczyk napisał/a:

Schreiber (1912) wspomina o znanych przypadkach przezimowania kijanek rzekotki drzewnej.


Żaba wodna
W. Juszczyk napisał/a:

W latach o spóźnionej porze godowej można jeszcze późną jesienią spotkać liczne kijanki tej formy ze słabo rozwiniętymi tylnymi kończynami.
W tym stadium kijanki zastaje zima. Nie udało mi sie jednak stwierdzić przezimowania w naturze takich kijanek, natomiast w warunkach akwariowych kijanki te
są zdolne przetrwać zimę i przeobrazić się w roku następnym. Według Schreibera (1912) kijanki żaby wodnej mogą zimować, co zależy od warunków panujących w danym zbiorniku wodnym..


Żaba śmieszka
W. Juszczyk napisał/a:

Kijanki tej żaby również wykazują zdolność zimowania i przeobrażania się dopiero na wiosnę następnego roku. Na Krymie metamorfoza przezimowanych kijanek żaby smieszki odbywa się z końcem kwietnia i z początkiem maja, ... (Szczerbak 1966)


Żaba trawna
W. Juszczyk napisał/a:

W górach, gdzie gody odbywają się później niż na nizinach, również termin metamorfozy jest odpowiednio późniejszy....
Zarówno w takich środowiskach jak i wysoko w górach, z powodu niekorzystnych warunków rozwoju kijanki nie przeobrażają się w danym roku , lecz zimują.
_________________
Prąd z atomu w każdym domu !!!
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo