Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Marfu
2007-05-09, 16:10
Czyszczenie budek
Autor Wiadomość
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2010-09-10, 07:51   

A co sądzicie o nasypaniu warstewki trocin na dno budki po jej wyczyszeniu ? Takie to zalecenie można nieraz usłyszeć,ja osobiście nie stosuje,może gdy jest suchy rok to tak ale przy obecnym mokrym ,gdy dna budek są przewaznie zawilgocone ,to chyba lepiej pozostawic je gołe by łątwiej przeschły?
 
     
ornitopter 
ornitopter

Posty: 205
Skąd: bydgoszcz
Wysłany: 2010-09-10, 09:14   

Anton napisał/a:
A co sądzicie o nasypaniu warstewki trocin na dno budki po jej oczyszczeniu?


W normalnej, szczelnej budce nie powinno byc wilgoci, mam na myśli wilgoć pochodzącą z zewnątrz, z deszczu. Zdarza się natomiast wilgoć, którą spowodują ptaki, budka po szpakach zawiera czasem całkiem mokre gniazdo i taką sytuację miałem na myśli przy okazji propozycji zalania wnętrza szklanką wody - kilka postów wcześniej.
Wsypane trociny na pewno nie zaszkodzą, Sokołowski to nawet zalecał. W ubiegłym roku nasypałem sporo trocin do budki dla szpaka (po oczyszczeniu), to tak mu się to spodobało, że wcale nie zbudował swojego gniazda tylko złożył jajka i wychował młode na tych trocinach, co się okazało przy czyszczeniu.
_________________
ornitopter
 
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2010-09-10, 10:39   

W moich budkach wilgoć powodują też koszatki,nosza świeże liscie od wiosny,a teraz po kilku tygodniach deszczów,duzej wilgotnosci otoczenia i pobycie całęj rodziny koszatek wewnatrz, które oddychajac wydzielają pare wodną ,nie tylko dno ale całe wnętrze budki jest wilgotne.
 
     
ornitopter 
ornitopter

Posty: 205
Skąd: bydgoszcz
Wysłany: 2010-09-10, 10:53   

Anton napisał/a:
koszatki

Obecność koszatek w rejonie wieszania budek lęgowych dla ptaków jest problemem - ptaki są realnie zagrożone. Szerzej o tym czytałem gdzieś w necie, ale nie zapamiętałem gdzie to było, bo nie dotyczy to moich okolic. Kojarzę tylko, że istnieje pogląd, żeby w ogóle nie wieszać budek dla ptaków w tych rejonach, lub wieszać anty-koszatkowe dla ptaków i anty-ptasie dla koszatek.
_________________
ornitopter
 
 
     
Modry1994 
Ehhh natura ;)


Posty: 147
Skąd: Łobez
Wysłany: 2010-09-10, 13:11   

Trociny stosuje wobec szpaków. Ponieważ ich gniazdo po lęgach przypomina bardziej jedno wielkie guano niż normalne ptasie gniazdo.
_________________
"To nie Ziemia jest własnością człowieka, ale człowiek jest własnością Ziemi"
 
 
     
ornitopter 
ornitopter

Posty: 205
Skąd: bydgoszcz
Wysłany: 2010-09-13, 06:40   

Modry1994 napisał/a:
ich gniazdo po lęgach przypomina bardziej jedno wielkie guano niż normalne ptasie gniazdo.

Właśnie z tego powodu , szpaczą budkę wyjątkowo oczyszczam w czerwcu zaraz po wylocie młodych i pozostawiam, przy dobrej pogodzie, otwartą przez kilka dni żeby wyschła w środku.
_________________
ornitopter
 
 
     
Rosen 

Posty: 42
Wysłany: 2010-09-14, 10:53   

Czy oprócz usunięcia nieczystości warto umyć budkę w środku wodą, a na koniec odkazić spirytusem w atomizerze (bardzo szybko odparowuje)?
 
     
ornitopter 
ornitopter

Posty: 205
Skąd: bydgoszcz
Wysłany: 2010-09-14, 12:18   

Rosen napisał/a:
umyć budkę w środku wodą, a na koniec odkazić spirytusem w atomizerze (bardzo szybko odparowuje)?

Myślę, że doprowadzanie skrzynki lęgowej do zupełnej sterylności jest zbędne. W założeniu chodzi przede wszystkim o to, żeby zrobić miejsce na nowe gniazdo usuwając stare, a przy okazji pasożyty które się w nim trzymają.
_________________
ornitopter
 
 
     
Kościuszkowiec 

Posty: 55
Skąd: Nowy Dwór Mazowiecki
Wysłany: 2011-04-25, 16:43   

Czy niezbędnym obowiązkiem jest także czyszczenie budek (oprócz jesienią) w lutym? Jeżeli tego nie zrobiłem, czy może być to bezpośrednia przyczyna nie zajęcia przez ptaki niewyczyszczonych (a powieszonych jesienią 2010 roku) budek?
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-04-25, 19:06   

Ja w zimie czesto czysciłem budke z odchodów ale tak naprawde czysciłem tylko bo widziałem ze jest tam "syf" a tak naprawde ogladałem czy cos w nich spi nocą w 5 budkach spały sikory Bogtki a tylko w 2 uwiły gniazdo w swojej "noclegowni"
 
     
Ewelina 22 


Posty: 74
Skąd: Gdańsk - Oliwa
Wysłany: 2011-04-25, 21:24   

Kościuszkowiec: Z budki usuwa się stare gniazdo po to, by umożliwić jej zajęcie w kolejnym roku. Ptaki takie jak sikory niechętnie gniazdują z roku na rok w tych samych dziuplach ze względu na stary materiał gniazdowy zawierający w sobie pasożyty. Jakie mogą być przyczyny, że ptaki nie zaakceptowały Twojej budki? Na przykład: mają lepsze, stare i sprawdzone miejsca na gniazdo, budka jest zawieszona w niekorzystnym miejscu (łazi dużo ludzi itp.), wisi za nisko lub za wysoko, otwór wlotowy jest niekorzystnej ekspozycji jeżeli chodzi o kierunki świata. Poza tym warto poczekać. Może jeszcze jakiś gatunek zajmie budkę.
_________________
Moje fotki ptaków z Doliny Radości http://olimpia.extrafotka.pl/moi_sasiedzi___ptaki
 
 
     
Kościuszkowiec 

Posty: 55
Skąd: Nowy Dwór Mazowiecki
Wysłany: 2011-04-26, 09:55   

Do tej pory sądziłem, że należy przeprowadzić tylko jedno czyszczenie, na jesieni. Widać trzeba na jesieni i w lutym, aczkolwiek nie sądzę że mogło to w znaczący sposób przeszkodzić ptakom w założeniu gniazda w nowych budkach.
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-04-26, 17:51   

Kościuszkowiec, a jak długo wisza juz twe budki??
 
     
Kościuszkowiec 

Posty: 55
Skąd: Nowy Dwór Mazowiecki
Wysłany: 2011-04-26, 18:57   

Zawiesiłem je jesienią 2010 roku, a zakupiłem w specjalnym sklepie.
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-04-26, 19:38   

aha rozumiem a ile ich masz dokładnie i jakie typy?
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo