Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
bociani problem....
Autor Wiadomość
ashe 

Posty: 4
Wysłany: 2010-08-31, 08:15   bociani problem....

Witam,
mam poważny problem z bocianem. otóż na słupie energetycznym bociany mają gniazdo(słup stoi na posesji sąsiada) w poprzendich latach gniazdo stało puste jednak w tym roku zostało zaadoptowane przez parę bocianów, która odchowała małe(gdyby nie ustawiona platforma na słupie bociany nie zbudowałyby gniazda- zakład energetyczny "pomógł" bocianom). problem polega na tym, że bociany wylatując z gniazda siadają na dachu mojego domu najgorsze jest to, że bocianie odchody są bardzo uciążliwe(dach, kostka brukowa, kostka klinkierowa) wszystko jest białe i cięzko to zmyć. Powstają przebarwienia na nowej kostce ułożonej rok temu. Napisałam pismo do regionalnej dyrekcji ochrony srodowiska jednak oni nie chcą zdemontować ani przenieść gniazda. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Jest to bardzo uciążliwe i do tego ponoszę straty materialne. Kto może przenieść gniazdo w inne miejsce? Czy zakład energetyczny jest odpowiedzialny za powstałą sytuację?
 
     
GrzegorzBP 

Posty: 1784
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2010-08-31, 19:38   

ashe napisał/a:
Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

brutalnie i szczerze - NIC
ashe napisał/a:
Kto może przenieść gniazdo w inne miejsce?

Przeniesienie nic nie da - miejsce się spodobało
ashe napisał/a:
Czy zakład energetyczny jest odpowiedzialny za powstałą sytuację?

nie nie jest - zapewne gniazdo zostało wskazane zakładowi przez lokalną społeczność lub organizację ekologiczną - może i nawet TP Bocian :wink: jako gniazdo do modernizacji
Zresztą - nie można zakładać iż zasiedlenia gniazda było wynikiem jego modernizacji - jak sama piszesz stało nieczynne od kilku lat. Pozostaje mieć tylko nadzieję iż w przyszłym roku obiorą sobie inny kierunek "strefy zrzutu".
Swoją drogą -
ashe napisał/a:
bocianie odchody są bardzo uciążliwe(dach, kostka brukowa, kostka klinkierowa)
to kto gdzie jest wokół przyroda robi podwórko z kostki??? :wink:
 
     
ashe 

Posty: 4
Wysłany: 2010-08-31, 20:16   

myślę, że przeniesienie gniazda by coś dało, gdyż bez platformy bociany nie byłby w stanie zbudowąc gniazda akurat na tym słupie. Platforma została przez zakład energetyczny zamontowana bezmyslnie(nie było zgody społeczności lokalnej bo nikt o to nie pytał w trakcie montowania;)) myślę, że ptaki które powodują takie straty powinny być umiejscowione gdzie indziej i faktycznie jest kilka gniazd, które są dalej od domów i bociany mają się tam świetnie i mieszkańcy też bo nie ponoszą strat :)

dziękuję za odpowiedź :) jednak dalej będę myśleć co z tym fantem bocianim zrobić :) mam nadzieje, że znajdę jakąś droge prawną.

Pozdrawiam
 
     
KamilM 

Posty: 64
Wysłany: 2010-08-31, 20:34   

U mnie jakoś sąsiad zrobił platformę dla boćków, miały lęgi i nie wyrządziły mu ogromnych szkód. A posesje też ma niczego sobie ;)
 
     
arkona1 


Posty: 231
Skąd: Pelikani gród
Wysłany: 2010-08-31, 23:10   

Myślę, że trzeba zwrócić się do Zakładu Energetycznego, poprosić o pomoc, czasem zwykła rozmowa z jakimś kierownikiem może dużo pomóc. U mnie w p. łowickim był podobny problem, ale okazało się, ze w związku z jakimiś przełączeniami na sieci mogli przełożyć gniazdo dwa słupy dalej. Zrobili to, ale bociany zanim zaakceptowały nowe miejsce, próbowały zrobić gniazdo w starym.
Na RDOŚ bym nie liczył, tylko rozmowa z właścicielem sieci, ewentualnie z gminą, która też ma obowiązek zajmować się ochroną przyrody.

A to miły mi przykład z mojej okolicy (polecam film):

http://www.lowiczanin.inf...rego-Waliszewa/
Pozdrawiam
Tomek Bartos
 
 
     
GrzegorzBP 

Posty: 1784
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2010-09-01, 08:08   

ashe napisał/a:
Platforma została przez zakład energetyczny zamontowana bezmyslnie(nie było zgody społeczności lokalnej bo nikt o to nie pytał w trakcie montowania;))

szkoda jeszcze że "lokalnej społeczności" bocian nie pytał o zgodę czy może załozyć gniazdo :green: :green:
ashe napisał/a:
mam nadzieje, że znajdę jakąś droge prawną.

uważaj bo jak strona pozwana (bocian) bezie msciwa to wynagrodzi Ci w dzieciach lub wnukach :green:
 
     
ashe 

Posty: 4
Wysłany: 2010-09-01, 10:08   

KamilM napisał/a:
U mnie jakoś sąsiad zrobił platformę dla boćków, miały lęgi i nie wyrządziły mu ogromnych szkód. A posesje też ma niczego sobie ;)


może dlatego nie wyrządziły szkód dlatego, że wylatując z gniazda nie leciały bezpśrednio na jego dach i na jego kostkę czy cokolwiek innego a u mnie wylatując z gniazda tak właśnie jest i to ja ponosze największe straty :)


arkona1 tak do zakładu energetycznego na pewno się zwrócę z prośba o przeniesieie gniazda tym bardziej, że w okolicy jest kilka gniazd dalej od zabudowań.

GrzegorzBP bo szkoda że nie pytał o zgodę :D na pewno poleciłabym mu inne miejsce :D
heh jeśli ma wynagradzac to już lepiej we wnukach a nie dzieciach :) [/b]
 
     
krotom 
miłośnik PRZYRODY ;)


Posty: 305
Skąd: Brodnica
Wysłany: 2010-09-22, 08:42   

ashe, z tego co piszesz to problemem nie jest sama lokalizacja gniazda tylko miejsce gdzie bociany siadają będąc poza gniazdem. Najprościej jest zamontować coś na kalenicy/kominie (w miejscu gdzie siada bocian) by mu tę czynność utrudnić. Myślę że coś a'a przewodu odgromowego powinno załatwić sprawę.
Inną możliwością byłoby postawienie drugiego słupa. Dorosły bocian, gdy już się nie mieści w gnieździe (bądź nie przebywa z młodymi bo domagałyby się żarcia) ma w zwyczaju przysiąść gdzieś w pobliżu by bronić gniazda/młodych.
_________________
[...]Do kraju tego, gdzie winą jest dużą
Popsować gniazdo na gruszy bocianie,
Bo wszystkim służą...
Tęskno mi Panie[...]

C. K. Norwid
 
 
     
Marysia02 


Posty: 49
Skąd: SOSNOWIEC
Wysłany: 2011-04-19, 10:02   

Witam na stronie RDOS Katowice jest zgoda na likwidację gniazda bocianiego w Żarnowcu.Prosi o likwidację jakaś Pani . .Nasz Katowicki Rdoś przechodzi sam siebie .Zgody wydaje szybko -tylko rekompensat nie uznaje a szczególnie Szkód w środowisku .
_________________
I.Krasicki ; Gdy więc wszystkie sposoby ratunku upadły,
Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły.;
 
     
ashe 

Posty: 4
Wysłany: 2011-05-29, 14:52   

Marysia02 a mogłabym jakąś dodatkową informację uzyskać o tej likwidacji gniazda o której wspomniałaś?
U mnie problem powrócił... nie chce się już rozpisywac ale na słupach są wielkie białe place..- wiadomo od czego. Oczywiście nie schodzą. W tym roku od nowa będzie kryty dach - straty wyrzadzone przez bociany idą w setki i tysiące zł. Niestety ktoś problem musi rozwiązać.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo