Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ślimaczysko
Autor Wiadomość
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2010-11-11, 19:42   

Odgrzebuję temat ,gdyż w tym roku znalazłem w dwóch budkach dla sikor nad rzeką ,porzucone jaja bogatki ,a na nich gęsty śluz ślimaków.
Myślę że stoją za tym owe słynne slinniki luzytańskie,inwazyjny gatunek zawleczony do Polski .
W moim regionie od kilku lat to prawdziwa plaga dla ogrodników i rolników,są żarłoczne ,szybko się mnożą i nie mają naturalnych wrogów.
Ponieważ jak nieraz obserwowałem, są praktycznie wszystkożerne ,zastanawiam się czy mogą być zagrożeniem dla lęgów ptaków gnieżdżących się na ziemi?,jesli nawet nie zjedzą to pokryja śluzem?
Ślimaki te w sąsiedztwie rzeki,potoków osiagają duże zagęszczenie,niekiedy kilka osobników na 1 metr.
W dzień chroniąc się przed słońcem wchodzą do różnych kryjówek i stąd ich obecnosć w budkach.Cóż wisiały metr nad ziemią,trzeba będzie wieszać wyżej. :wink:
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2011-07-12, 19:53   

Walka z żarłocznymi ślimakami trwa. Jedyna skuteczna metoda aby ochronić warzywa to trujące granulki, środek to kosztowny i nie bez negatywnego wpływu na środowisko. Dlatego z zainteresowaniem słuchałem doniesień, że indyk chodowlany chętnie zjada owe ślimaki. Dziś sam to widziałem- gospodarz wypuścił rano indyki, a te na wyścigi wyszukiwały pełzające w porannej rosie ślimaki i zachłannie je połykały. A więc może i inne zwierzęta, zwłaszcza dzikie pójdą w ich ślady :smile:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo