Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zmiany Statutu
Autor Wiadomość
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2011-11-23, 07:21   

Nie.
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Zgrzytnica 

Posty: 50
Skąd: warszawa
Wysłany: 2011-11-23, 09:24   

xhardcorex napisał/a:
Tak tylko, ze najpierw 1/4 kworum musi sprawdzić, czy 1/4 kworum ma moralne prawo oceniać moralność kandydata na członka zarządu. Stowarzyszenie zajmujące się ochroną przyrody, to nie związek wyznaniowy.

Moralność nie oznacza konieczności przynależności do związków wyznaniowych. Ateista też może postępować według obowiązujących zasad moralnych.

xhardcorex napisał/a:
Głosicie populistyczne hasła, aż uszy więdną. Czy wykonujecie swoją pracę za frajer, skoro proponujecie takie funkcjonowanie zarządu :?: Jeśli nie tzn, że nie macie moralnego prawa do wygłaszania takich tez ;)

Jak już pisałam powyżej – zarząd stowarzyszenia nie może pobierać wynagrodzenia za sprawowanie swej funkcji ustawowo.
Tak pracuję jako członek zarządu społecznie „ za frajer” więc mam moralne prawo do takich tez.
Poza tym podstawą działań stowarzyszeń w tym także TPB jest społeczna praca ich członków.
Patrz: Ustawa prawo o stowarzyszeniach art. 2 ust.3
Statut Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian” par. 8 pkt.1

xhardcorex napisał/a:
Zarząd to nie jest także maszynka do pisania wniosków.

zgadzam się, nie jest

xhardcorex napisał/a:
osoby, które są w obecnym zarządzie, zostałyby urzędnikami, gdyby chciały siedzieć w stercie papierów.

niekoniecznie

xhardcorex napisał/a:
Moja propozycja to:
obowiązek dla każdego członka, czynnego uczestnictwa w priorytetowych zadaniach realizowanych przez stowarzyszenie (minimum 1dzień/rok). Osoby, które nie uczestniczą, mają obowiązek przekazania 1% podatku na TPB. Skoro nie chce się robić za frajer jako wolontariusz, to trzeba płacić :twisted:

Moja propozycja to:
1. Osoby wypowiadające się w sprawach organizacji powinny zapoznać się przynajmniej z ustawą o stowarzyszeniach i statutem TPB :!:
2. Nie obrażać członków Towarzystwa Przyrodniczego ‘Bocian’ i członków innych stowarzyszeń oraz wolontariuszy pracujących społecznie sugestiami, że są frajerami. :!:
_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo...
 
     
GrzegorzBP 

Posty: 1784
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2011-11-23, 09:33   

Wujek Adam napisał/a:
Czy w związku z tym mógłbyś pomóc nam w zredagowaniu odpowiednich punktów przyszłego Statutu

Tylko w ramach ogólnych stwierdzeń i doświadczeń - moim zdaniem nie wszystko da się wrzucićc w Statut organizacji. Co więcej takie dokładne opracowanie Statutu jest niepotrzebne - ustawa dopuszcza bowiem iż oprócz Statutu moga istnieć inne dokumenty regulujące sprawy działania jakiejś jednostki są to regulaminy organizacyjne - i to tu mozna dopracować co i jak np. regulamin zatrudnienia, korzystania z biura, toalety, sprzętu firmowego, zasad wynagradzania - ilosc zalezy wyłacznie od weny twórczej - co więcej moga one powstawać w miare potrzeb, pojawiających się problemów itp.
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2011-11-23, 09:39   

Rzadko się to zdarza, ale z powyższym zgadzam się w 100% :)
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Wujek Adam
SE-TP"B"


Posty: 908
Skąd: Warszawa
Ostrzeżeń:
 4/3/6
Wysłany: 2011-11-23, 17:10   

Marfu napisał/a:
Nie.

A mnie to wcale nie dziwi. :wink:
_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo...
 
     
Wujek Adam
SE-TP"B"


Posty: 908
Skąd: Warszawa
Ostrzeżeń:
 4/3/6
Wysłany: 2011-11-23, 17:12   

GrzegorzBP napisał/a:
Wujek Adam napisał/a:
Czy w związku z tym mógłbyś pomóc nam w zredagowaniu odpowiednich punktów przyszłego Statutu

Tylko w ramach ogólnych stwierdzeń i doświadczeń - moim zdaniem nie wszystko da się wrzucićc w Statut organizacji. Co więcej takie dokładne opracowanie Statutu jest niepotrzebne - ustawa dopuszcza bowiem iż oprócz Statutu moga istnieć inne dokumenty regulujące sprawy działania jakiejś jednostki są to regulaminy organizacyjne - i to tu mozna dopracować co i jak np. regulamin zatrudnienia, korzystania z biura, toalety, sprzętu firmowego, zasad wynagradzania - ilosc zalezy wyłacznie od weny twórczej - co więcej moga one powstawać w miare potrzeb, pojawiających się problemów itp.

Słusznie.
Jednak Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie ustaliło, że potrzebne są zmiany w Statucie.
Należałoby więc na wstępie zastanowić się czego dokładnie te zmiany mają dotyczyć?
Moim zdaniem jedną z kluczowych (i wciąż bardzo niejasnych) spraw jest kwestia zatrudnienia w Towarzystwie.
_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo...
 
     
xhardcorex 

Posty: 359
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2011-11-23, 18:44   

Wujek Adam napisał/a:

Miły Grzegorzu!
Twoje uwagi, jako osoby ponadprzeciętnie znającej się na tego rodzaju przepisach, ...
... Rozumiem, że są to zbyt daleko idące oczekiwania wobec Ciebie, szczególnie w obliczu notorycznego obrażania Cię na tym forum, jak również w sytuacji publicznego skandalicznego i żenującego podkpiwania sobie z osób Ci najbliższych w związku z ich pozycją zawodową.
...
Z serdecznymi pozdrowieniami i z przeprosinami za tych wszystkich, którzy jako członkowie TP "B" w czymkolwiek Ci uchybili!


Chyba ten pean miał iść na priv :?:
Napisz mi na PW, kto obrażał bliskie Grzegorzowi osoby, bo chciałbym osobiście je złajać :!:

Zgrzytnico, podobno przeglądałaś finanse TPB, ile stwierdziłaś rachunków wystawionych przez członków zarządu, w których tytule było napisane: "Usługa zarządzania stowarzyszeniem" lub "Usługa uczestnictwa w posiedzeniu zarządu" :?:
 
     
Wujek Adam
SE-TP"B"


Posty: 908
Skąd: Warszawa
Ostrzeżeń:
 4/3/6
Wysłany: 2011-11-23, 18:53   

xhardcorex napisał/a:

Chyba ten pean miał iść na priv :?:
Napisz mi na PW, kto obrażał bliskie Grzegorzowi osoby, bo chciałbym osobiście je złajać :!:
(...)

Xhardcorexie, nie należysz do TP "Bocian", więc robisz sobie tu wstyd i obciach na własne konto.
A mój pean ma być właśnie tu gdzie jest, bo jak się kogoś publicznie obraża, to warto aby ten ktoś wiedział, że nie wszyscy pod tą obraza się podpisują.

A swoją drogą miło by było, gdybyś w tym wątku spróbował napisać coś chociaż w 1/10 tak sensownego, tematycznego i pomocnego, jak GrzesioBP.
_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo...
 
     
Skaaaa 

Posty: 2
Wysłany: 2011-11-23, 19:15   

Wiemy jakie obowiązki ma komisja rewizyjna, dlatego wg. mnie bzdurą jest by zajmowała się ona decyzjami o ewentualnym zatrudnianiu pracowników. Sądzę, że takie decyzje powinny leżeć w gestii osób, które zajmują się bieżącymi sprawami towarzystwa bo właśnie te osoby wiedzą najlepiej czy potrzebny jest dodatkowy pracownik czy też nie. Wiadomo, że ostateczną decyzję i ewentualną umowę z przyszłym pracownikiem podpisuje już prezes. Jest to jasne i klarowne! Komisja rewizyjna może przyglądać się czy wszystko (formalnie) jest ok i tyle.
Jeżeli chodzi o ocenę pracy pracowników to zgadzam się , że pośrednio komisja rewizyjna może mieć w tym udział. Jednak decydujące zdanie powinno należeć do całego zarządu. Bo to zarząd odpowiada gdy coś idzie źle a nie komisja rewizyjna.
 
     
Wujek Adam
SE-TP"B"


Posty: 908
Skąd: Warszawa
Ostrzeżeń:
 4/3/6
Wysłany: 2011-11-23, 19:22   

Skaaaa napisał/a:
Wiemy jakie obowiązki ma komisja rewizyjna, dlatego wg. mnie bzdurą jest by zajmowała się ona decyzjami o ewentualnym zatrudnianiu pracowników. Sądzę, że takie decyzje powinny leżeć w gestii osób, które zajmują się bieżącymi sprawami towarzystwa bo właśnie te osoby wiedzą najlepiej czy potrzebny jest dodatkowy pracownik czy też nie. Wiadomo, że ostateczną decyzję i ewentualną umowę z przyszłym pracownikiem podpisuje już prezes. Jest to jasne i klarowne! Komisja rewizyjna może przyglądać się czy wszystko (formalnie) jest ok i tyle.
Jeżeli chodzi o ocenę pracy pracowników to zgadzam się , że pośrednio komisja rewizyjna może mieć w tym udział. Jednak decydujące zdanie powinno należeć do całego zarządu. Bo to zarząd odpowiada gdy coś idzie źle a nie komisja rewizyjna.

Otóż wcale nie jest to jasne i klarowne.
Bo co w sytuacji - a taką najprawdopodobniej będziemy mieć w naszym Towarzystwie - gdy Prezes także będzie chciał być legalnie zatrudniony?
I kilku innych członków Zarządu także?
Kto podpisze z nimi umowy o zatrudnienie?
Kto ustali ich pensje, premie i zakres obowiązków?
I kto ich będzie kontrolował?
Jak dotychczas - nadal oni sami siebie? :wink:
_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo...
 
     
vermilion 


Posty: 476
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2011-11-23, 20:00   

A kto będzie kontrolował komisje rewizyjną jeśli okaże się, że są jakieś uchybienia w zatrudnianiu osób? Komisja rewizyjna komisji rewizyjnej? ;)
Komisja rewizyjna nie zajmuje się decyzjami zatrudnienia bądź zwolnienia ludzi tylko kontrolą czy wszystko w tej kwestii gra i tak powinno zostać.

Adamie z tego co wiem jesteś zwolennikiem, aby pełnienie funkcji członka zarządu było czysto społeczne. Przy takim założeniu moim zdaniem właśnie w kompetencjach zarządu powinno leżeć zatrudnianie pracowników.
_________________
"Czy nie wystarczy, że ogród jest piękny? Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki?"
http://www.przyrodnicy.ap.siedlce.pl/
 
     
Wujek Adam
SE-TP"B"


Posty: 908
Skąd: Warszawa
Ostrzeżeń:
 4/3/6
Wysłany: 2011-11-23, 20:21   

vermilion napisał/a:
A kto będzie kontrolował komisje rewizyjną jeśli okaże się, że są jakieś uchybienia w zatrudnianiu osób? Komisja rewizyjna komisji rewizyjnej? ;)
Komisja rewizyjna nie zajmuje się decyzjami zatrudnienia bądź zwolnienia ludzi tylko kontrolą czy wszystko w tej kwestii gra i tak powinno zostać.

Adamie z tego co wiem jesteś zwolennikiem, aby pełnienie funkcji członka zarządu było czysto społeczne. Przy takim założeniu moim zdaniem właśnie w kompetencjach zarządu powinno leżeć zatrudnianie pracowników.

Komisja Rewizyjna - wg współczesnych i chyba nie kwalifikowanych do zmian przepisów statutowych - pozostaje ciałem społecznym, czyli nie pobierającym wynagrodzenia. W związku z tym wydaje się być ona właściwym organem do rozpatrywania spraw, które są związane z zatrudnieniem, ponieważ jej członkowie nie są personalnie zainteresowani finansowymi zyskami poszczególnych osób czy firm, które implikuje owo zatrudnienie.

Rozumiem Vermilionie, że sytuacja, w której sam siebie zatrudniasz, sam sobie ustalasz apanaże, i sam oceniasz czy swą prace wykonałeś dobrze czy źle, z Twojego punktu widzenia jest korzystna. :wink: Jednak tu nie mówimy o samozatrudnieniu - czyli o prowadzeniu własnej firmy w jakiś - jak dotychczas niejasny i pozaprawny - sposób powiązanej z TP "Bocian", lecz o legalnym, transparentnym i sprawiedliwym sposobie zatrudniania i rozliczania z efektów pracy tych, którzy zechcą być Pracownikami naszego Towarzystwa.

Lękasz się powierzyć te sprawy w ręce inne niż Twoje własne, czy w ręce osób innych niż te, które tak jak Ty mają czerpać z tego zyski? :razz:
A nie powinieneś, bo w ten sposób stawiasz pod znakiem zapytania moralność i uczciwość członków Komisji Rewizyjnej.

I jeszcze dla wyjaśnienia raz, a dobrze:
NIE jestem zwolennikiem tego, aby pełnienie funkcji Członka Zarządu było czysto społeczne.
Chciałbym tylko, aby zasady pracownicze w naszym Towarzystwie były zgodne z prawem, klarowne i uczciwe.
Zdaję sobie sprawę, że w tym względzie oczekuję bardzo wiele, i że aby do tego doszło potrzebne są wielkie zmiany. Niemniej konsekwentnie uważam, że zmiany te są konieczne.

Ps. Nad Komisją Rewizyjną jest tylko jeden organ nadzorczo-kontrolny.
Nazywamy go Walnym Zgromadzeniem.
Naprawdę muszę to wyjaśniać i niezorientowanych odsyłać do Statutu?
_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo...
 
     
vermilion 


Posty: 476
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2011-11-23, 21:20   

"Adamie z tego co wiem jesteś zwolennikiem, aby pełnienie funkcji członka zarządu było czysto społeczne. Przy takim założeniu moim zdaniem właśnie w kompetencjach zarządu powinno leżeć zatrudnianie pracowników."

vermilion napisał/a:
NIE jestem zwolennikiem tego, aby pełnienie funkcji Członka Zarządu było czysto społeczne.


Wyszedłem z błędnego założenia, dlatego mnie nie zrozumiałeś. W skrócie napiszę tak: Jeśli dojdzie do sytuacji, w której członek zarządu nie będzie mógł być pracownikiem TP "Bocian" nie widzę powodów, aby komisja rewizyjna odpowiadała za zatrudnianie pracowników. Zarząd przecież nie będzie związany finansowo z towarzystwem.

Cytat:
Lękasz się powierzyć te sprawy w ręce inne niż Twoje własne, czy w ręce osób innych niż te, które tak jak Ty mają czerpać z tego zyski? :razz:
A nie powinieneś, bo w ten sposób stawiasz pod znakiem zapytania moralność i uczciwość członków Komisji Rewizyjnej.


Ciekawa prognoza z tym czerpaniem zysków :green: Moralność i uczciwość KR zostaw lepiej w spokoju. Ja stawiam znak zapytania, tak jak Skaaaa, nad tym czy takie decyzje powinny leżeć w kompetencjach KR. Jesteś mistrzem w za daleko idących wnioskach ;)
_________________
"Czy nie wystarczy, że ogród jest piękny? Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki?"
http://www.przyrodnicy.ap.siedlce.pl/
 
     
Wujek Adam
SE-TP"B"


Posty: 908
Skąd: Warszawa
Ostrzeżeń:
 4/3/6
Wysłany: 2011-11-24, 00:43   

W takim razie wychodzi na to, że obaj się nie zrozumieliśmy, Vermilionie. :wink:

Ponieważ punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, to pozwól, że Cię dopytam:
- Czy jesteś za tym, aby Zarząd TP "B" był również zatrudniany?
- Czy sam widzisz się w gronie przyszłego Zarządu?
- A jeśli tak, to czy myślisz o zatrudnieniu jako Pracownik Towarzystwa?

A poza tym w pełni zgadzam się z Twoją pierwsza sugestią.
Bo faktycznie - jeżeli wykluczymy zatrudnianie w Towarzystwie osób z Zarządu, to w tej sytuacji oczywiście Zarząd będzie mógł sprawować kontrolę nad zatrudnionymi, podpisywać z nimi umowy, ustalać ich wynagrodzenie, et cetera.

Zaś co do prognoz i mistrzostwa w wyciąganiu daleko idących wniosków: to nie ja stawiam tu znaki zapytania a propos moralności członków KR wychodząc z założenia, że są to osoby uczciwe.
_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo...
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2011-11-24, 00:59   

Po pierwsze zacznijmy od tego, że w TPB nie będzie umów o pracę, ponieważ ta forma zatrudnienia jest najbardziej kosztowna i najmniej elastyczna dla pracodawcy (Towarzystwa).

Marek na Walnym pokazywał dokładne wyliczenia. Najtańszą formą jest samozatrudnienie. Jak na koncie nie ma pieniędzy, a czasami tak się niestety zdarza to po prostu się ich nie wypłaca, no bo skąd. Przy umowie o prace taki manewr niestety nie przejdzie. Trzeba wypłacić i koniec.
_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo