Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Grzybki 2010
Autor Wiadomość
Grzegorz Dyczko 
GIgO


Posty: 96
Wysłany: 2010-04-18, 22:56   Grzybki 2010

Pewności nie mam, chyba to piestrzeniec kasztanowaty? Ale mam pytanie. Czy i jaki on ma wpływ na zdrowotność krzewów i drzewek w ogrodzie? Podobno w Czechach jest na czerwonej księdze? A w Polsce? Dziękuję za wszystkie podpowiedzi i sugestie.

img 001a.jpg
Plik ściągnięto 26519 raz(y) 191,21 KB

 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2010-04-19, 08:18   

Piestrzenica kasztanowata, chyba ze się ostatnio coś w nazewnictwie zmieniło... U nas jeszcze w miarę często spotykana.
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Grzegorz Dyczko 
GIgO


Posty: 96
Wysłany: 2010-04-21, 08:26   

Dziękuję. Płeć w nazewnictwie pomyliłem :oops: (piestrzenica) :green:
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2010-05-04, 15:11   

Nie wiem czy w dobrym miejscu zamieściłem - na prośbę Jarka P.
Czy to w ogóle jakiś grzyb?! Lokalizacja na pniu drzewa.

P1010061.JPG
Plik ściągnięto 352 raz(y) 44,44 KB

P1010059.JPG
Plik ściągnięto 363 raz(y) 44,17 KB

_________________
TP Bocian
 
     
Forester 
przyrodnik


Posty: 6
Skąd: Warmińsko-Mazurskie
Wysłany: 2010-05-05, 18:55   

Odnośnie piestrzenicy kasztanowatej (Gyromitra esculenta) chciałbym napisać parę słów, ponieważ wśród grzybiarzy krążą jeszcze poglądy o przydatności tego grzyba do spożycia. Prawda jest taka, że jest to śmiertelnie trujący grzyb. Można powiedzieć więcej, jest to jeden z trzech najbardziej trujących grzybów naszych lasów. Pozostałe dwa to muchomor sromotnikowy (Amanita phalloides) oraz lisówka pomarańczowa (Hygrophoropsis aurantiaca) zwana olszówką. Owocniki piestrzenicy kasztanowatej zawierają substancję zwaną gyromitryną, która jest groźną dla ludzi trucizną. Powoduje hemolizę i zniszczenie wątroby, w efekcie śmierć. Ponadto jest karcynogenna czyli powoduje mutacje genowe prowadzące do wystąpienia chorób nowotworowych. Mimo wszystko grzyb ten jest wciąż spożywany przez część grzybiarzy po odpowiednim przygotowaniu. Polega ono na wygotowaniu grzybów lub ich wysuszeniu (pod wpływem wysokiej temperatury następuje rozkład gyromitryny). Mimo wszystko nie należy tego robić. Nigdy nie pozbędziemy się całkowicie substancji trującej, a nawet śladowe jej ilości w naszym organizmie mogą przyczynić się do powstania raka. Wielu ludzi wciąż broni swoich racji i uparcie przekonuje o szczególnych walorach smakowych tego grzyba. Należy takich ludzi "uświadamiać", że nie mają racji, często może to być zadanie wręcz bojowe. Żeby było śmieszniej piestrzenica kasztanowata była kiedyś dopuszczona do obrotu po uprzednim jej obgotowaniu. Określano ją mianem grzyba "warunkowo jadalnego" ale częste zatrucia piestrzenicą doprowadziły do jej całkowitego zakazu zbioru i sprzedaży.
Jeśli chodzi o wpływ piestrzenicy kasztanowatej na drzewa i krzewy to moim zdaniem jest on żaden, nie jest to grzyb mikoryzowy tzn. nie zachodzi symbioza pomiędzy grzybem a rośliną. Mimo wszystko nie należy go tępić. Bardzo często to co jest trujące dla nas dla innych zwierząt może być przysmakiem.
 
     
jemi 


Posty: 761
Skąd: Sokołów Podlaski
Wysłany: 2010-05-09, 18:27   

Smardz stożkowy ?

DSC00123-1.JPG
Plik ściągnięto 26363 raz(y) 37,49 KB

DSC00124-1.JPG
Plik ściągnięto 26363 raz(y) 33,82 KB

 
     
heninsyn 

Posty: 277
Skąd: biezprizornyj
Wysłany: 2010-05-31, 15:28   

... pierwsze pieprzniki jadalne vel kurki na pograniczu Mazowsza i Podlasia ! :wink:


Również w Puszczy Białej ( ok. Biel-Orło ) pojawił się pierwsze osaki vel koźlarze czerwone !
 
     
Ania B. 


Posty: 527
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-08-30, 19:18   

Grzybki rosną w różnych miejscach :)
W lisiej norze też.

P1110973.jpg
Plik ściągnięto 324 raz(y) 38,74 KB

 
 
     
heninsyn 

Posty: 277
Skąd: biezprizornyj
Wysłany: 2010-09-12, 20:58   

...12.09.br. - grzybna orgia w Puszczy Białej ! :wink:

2 godziny w lesie i każdy po dwa kosze, głównie podgrzybek brunatny, ale też po kilkanaście okazów borowika szlachetnego i usiatkowanego ( ból członków wszelakich po 4 godzinnym przebieraniu - zasłużony ) !

Zdjęciowo/przewrotnie wprawdzie niejadalny, ale pikny porek brzozowy ( Piptoporus betulinus ):

 
     
TB 


Posty: 951
Skąd: Kętrzyn
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2010-09-14, 21:05   

A jak w niedzielę w Owczarni w lesie grabowym z dodatkiem iglaków widziałem sromotnika smrodliwego :lol: Na początku myślałem, zę to jakiś żart. Wpisuję tę obserwacje dopiero teraz, gdyż wiedziałem, że ktoś znowu (ver.....) napisałby, że "wymyślam" :wink:

Pozdrawiam
 
 
     
heninsyn 

Posty: 277
Skąd: biezprizornyj
Wysłany: 2012-01-08, 20:14   

... sezon 2012 rozpoczęty ?
https://picasaweb.google.com/lh/photo/R78sXIioiOVOHDrrC3BsidMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink

Od 3 dziesiątek lat zbieram, acz nigdy na początku stycznia pieprzników jadalnych vel kurek się nie udało !
:wink:
 
     
equuleus 

Posty: 48
Skąd: Płock, Mława
Wysłany: 2012-05-10, 13:08   

Hej, u rodzicow na ogrodzie wyrosly grzyby. Wygladaja jak te zamieszczone przez Jemi. W srodku puste.
Wydaje mi sie ze to smardze, ale... boje sie ze moze to byc cos podonego trujacego.
Jak mozna potwierdzic czy to na pewno jest smardz?

Dziekuje :)
Ola
 
 
     
equuleus 

Posty: 48
Skąd: Płock, Mława
Wysłany: 2012-09-10, 22:43   

Witam, po ostatnich podejrzeniach smardzow pojawily sie teraz sromotniki - tym razem bez watpliwosci zadnych. Ze wzgeldu na male dzieci biegajace po podworku chcialabym usunac te grzybnie - jak to skutecznie zrobic?
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo