Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Orzesznica (Muscardinus avellanarius)
Autor Wiadomość
Blanka34 

Posty: 78
Skąd: Kluczbork opolskie
Wysłany: 2013-04-03, 15:16   Orzesznica (Muscardinus avellanarius)

Orzesznica (Muscardinus avellanarius) została znaleziona 30.03 w Kluczborku niedaleko centrum. Siedziała na drzewie koło Stawu Kościuszki i atakowały ją "jakieś czarne ptaki" (znalazła ją moja koleżanka słabo znająca się na ptakach) a sama orzesznica była bardzo słaba i odrętwiała.
Teraz wygląda zdrowo, zjada różne orzechy i biszkopty oczywiście nocą.

Mam jednak 3 pytania:
1. czym można jej urozmaicić dietę
2. gdzie i kiedy ją wypuścić, w końcu mały park w centrum miasta to nie jej biotop a i zagrożeń sporo (samochody, psy, koty, ludzie itp.)
3. czy mogę wypuścić ją w moim przydomowym lasku na skraju wsi gdzie rosną ok.30letnie dęby a i orzechy się znajdą :wink:
 
     
Blanka34 

Posty: 78
Skąd: Kluczbork opolskie
Wysłany: 2013-04-06, 22:30   

Nikt nie wypowiedział się do tej pory.
Nikt nie miał takiego przypadku?
To chociaż jakieś sugestie bo się ociepla i nie chcemy jej (lub jego) przetrzymywać niepotrzebnie w niewoli. Pytałam weterynarza, powiedział że nie trzeba było brać do domu. Trochę nie na miejscu ta sugestia bo orzesznica jest już w domu! :evil:
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-04-07, 07:30   

nie znam się za bardzo na orzesznicach- nawet nigdy nie widziałem w naturze- ale poczytałem i mogę podpowiedzieć. Orzesznice zamieszkuja stare lasy, więc Twój park skąd pochodzi orzesznica musi odpowiadać jej naturalnemu biotopowi- powinnaś wypuścić ją w tym samym miejscu- tylko zrób to późnym wieczorem, kiedy brak już wokół psów i ludzi. Orzesznica na pewno da sobie radę. Co do diety, to możesz urozmaicić ją larwami owadów, owocami i nasionami(bo nie samymi orzechami orzesznica żyje :wink: ). A kiedy zniknie śnieg śmiało ją wypuść- koniecznie w tym samym miejscu- skoro tam znaleziona, tzn, że miejsce jej odpowiada i zapewne spotka swoją druga połówkę(w końcu idzie wiosna). I być może bedziesz miała okazję podglądać jej lub jego potomstwo. Powodzenia!!!
_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
Blanka34 

Posty: 78
Skąd: Kluczbork opolskie
Wysłany: 2013-04-07, 09:58   

Ja też do tej pory nie widziałam tego zwierzątka na żywo i nawet nie podejrzewałabym, że pasuje jej środek miasta. Ciekawe czy orzesznice podobnie jak np. kosy przeniosą się częściowo do miast?
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2013-04-07, 12:10   

Ja orzesznice widuję w budkach nie tylko w lesie, ale także w zadrzewieniach nadrzecznych. W roku ubiegłym miałem je w budce w sadzie owocowym za stodołą , w miejscu gdzie rosło sporo krzewów. Park miejski więc pewnie też spełnia jej wymagania co do środowiska, chociaż pewnie lepiej było by wypuścić ją w spokojniejszym miejscu. Ważne by znalazła sobie jakieś schronienie w rodzaju wąskiej dziupli czy małej budki.
 
     
Blanka34 

Posty: 78
Skąd: Kluczbork opolskie
Wysłany: 2013-04-08, 06:14   

Spokojniejsze miejsce znalazłaby w moim ogrodzie, bo i mam zapasową budkę typu A1, ale chyba jednak wypuszczę ją tam gdzie została znaleziona.
 
     
Walden 

Posty: 13
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-04-10, 17:40   

Tak się składa, iż trochę interesuje się tym zwierzątkiem i widzę, iż było poruszonych kilka kwestii.
Jeśli chodzi o dietę orzesznicy to prowadzono wiele badań i okazało się, iż orzesznica odżywia się różnorodnym pokarmem, który zależy od pory roku i gatunków roślin dostępnych w okolicy. I tak wiosną (kwiecień - maj) preferowanym pokarmem były m.in. kwiaty głogu, dębu; kotki osiki, brzozy, wierzby; jaja ptaków; w mniejszym stopniu kwiaty innych drzew i krzewów oraz imagines owadów.
Latem (czerwiec - sierpień) głównie zjadane były owady (mszyce i gąsienice); kwiaty jeżyn; owoce jeżyn, malin, kruszyny pospolitej. W mniejszym stopniu owoce poziomek, czarnych borówek, głogu itp.
Jesienią (wrzesień - listopad) podstawowym pokarmem były orzechy laskowe, owoce jeżyn, kruszyny; rzadziej owoce głogu, jarzębiny, tarniny; żołędzie dębu; nasiona jesionu, klonu, grabu.
Dla zainteresowanych pogłębieniem tematu podaje źródło: Juskatis, R. 2007. Feeding by the common dormouse (Muscardinus avellanarius): A reviev. Acta Zoologica Lituanica Vol. 17, nr 2.

Ponadto tam, gdzie stwierdzono orzesznice warto rozwiesić budki o specjalnej konstrukcji, na drzewach i krzewach, na wys. 1.5 do 2.5 m nad ziemią. Takie budki są bardzo chętnie zajmowane przez ten gatunek, zwłaszcza tam, gdzie orzesznice mają deficyt miejsc do założenia gniazd (dziuple czy skupiska gęstych krzewów). Nawet jeśli budki nie zostaną przez nie zajęte, to mogą znaleźć innych pożytecznych lokatorów (np. sikorki).
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo