Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Co to za owad
Autor Wiadomość
krejzola005 


Posty: 198
Skąd: Podlasie.
Wysłany: 2011-10-13, 19:22   

Czy ktoś wie co to za motylek ?

motylek300.JPG
Plik ściągnięto 16974 raz(y) 57,09 KB

_________________
http://www.otopjunior.org...ser/krejzola005
 
     
jaho 

Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-10-13, 23:58   

a data i miejsce ?
Diloba caeruleocephala
_________________

 
 
     
krejzola005 


Posty: 198
Skąd: Podlasie.
Wysłany: 2011-10-14, 12:08   

jaho napisał/a:
a data i miejsce ?


20.09.2011 UTM:FC27
_________________
http://www.otopjunior.org...ser/krejzola005
 
     
krejzola005 


Posty: 198
Skąd: Podlasie.
Wysłany: 2011-10-14, 20:50   

jaho napisał/a:
Diloba caeruleocephala


Dzięki za pomoc w oznaczeniu tego motylka :wink:

A mam jeszcze taką gąsienice :]

DSCF4321.JPG
Plik ściągnięto 16929 raz(y) 60,3 KB

_________________
http://www.otopjunior.org...ser/krejzola005
 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-04-28, 20:02   Nymphalis polychloros czy Nymphalis xanthomelas?

Witam
Mam pytanie do znawców motyli - czy ktoś jest w stanie określić gatunek motyla widoczny na zdjęciach? Oczywiście waham sie pomiędzy Nymphalis polychloros a Nymphalis xanthomelas. Osobnik mocno zlatany, ale może da się powiedzieć o nim coś konkretnego...
Obserwacja z 21.04 br. Siedlisko: wilgotny las mieszany (mocno prześwietlony) z dominującym grabem, osiką i wierzbą iwą. W pobliżu torfowisko wysokie i ciek wodny z różnymi gatunkami wierzb (szara, uszata, iwa, krucha).


_________________
DM
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-04-30, 08:36   

Obstawiłbym xanthomelasa. Okaz mocno zlatany, ale ciemna obwódka na dole skrzydła jest mimo to nadal dość szeroka i dobrze widoczna. Ale przydałby się tutaj naprawdę spec od motyli, bo ja to mogę tylko pogdybać.
_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
agropk 

Posty: 8
Wysłany: 2013-05-02, 07:42   

Witam

Mam problem z identyfikacją dwóch owadów:

1 - wydaje mi się że to jakaś pszczoła :?:


2 - nie mam zielonego pojęcia co to może być
 
     
Christine 

Posty: 5
Wysłany: 2013-05-06, 20:12   

Witam :)
Co roku, w czerwcu, mam spory problem... Mieszkam na parterze i przez wiele dni, zawsze po zmroku, moje mieszkanie jest nawiedzane przez owady, które włażą przez otwarte okna. Nie jestem w stanie ich nazwać, ani nigdy nie zrobiłam im zdjęcia, bo dość szybko biegają, a nawet potrafią latać na krótkich odcinkach. - Od razu uprzedzam, że jestem laikiem, jeśli chodzi o owady, więc nie wiem, czy to jakieś żuki, czy chrząszcze, ale chciałabym je skutecznie odstraszyć, żeby nie właziło mi ich tyle do domu. - Niezbyt to przyjemne, bo włażą wszędzie - na stół, do kuchni, do łóżek... - wolałabym je odstraszyć, a nie zabijać...

Znalazłam w Internecie zdjęcie, które dość dobrze przypomina te owady, zarówno wielkością, jak i wyglądem. Owady są czarne, matowe (tzn. nie mają tego połysku, co te "żuczki", nieco mniejsze, które można zobaczyć w dzień, na dworze).
Może ktoś będzie w stanie mi pomóc - nazwać te owady i podać jakiś sposób na odstraszenie...

 
     
Robert M. 


Posty: 304
Skąd: Opole / Branice
Wysłany: 2013-05-14, 08:47   

na zdjęciu jest chyba Mącznik młynarek:
http://pl.wikipedia.org/w...k_m%C5%82ynarek
_________________

Serdecznie zapraszamy!
 
 
     
Christine 

Posty: 5
Wysłany: 2013-05-15, 20:10   

Możliwe, że na zdjęciu jest mącznik młynarek, ale bytowanie i "gust kulinarny" mącznika młynarka nie pasują do mojego opisu. - Owady, które w dużych ilościach wchodzą do mojego domu przez okno, po zmroku (tylko przez ponad tydzień, w czerwcu), nie pakują się do kuchni, do żadnych produktów - włażą głównie do pokoju i nie szukają jedzenia.

Czy ktoś wie co to mogą być za owady? - Są podobne (a nie takie same) do tego na zdjęciu.
 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-05-15, 21:55   

Christine napisał/a:
Co roku, w czerwcu, mam spory problem... Mieszkam na parterze i przez wiele dni, zawsze po zmroku, moje mieszkanie jest nawiedzane przez owady, które włażą przez otwarte okna. [...] dość szybko biegają, a nawet potrafią latać na krótkich odcinkach.
Sądząc z opisu może chodzić o jakiś przedstawicieli biegaczowatych (Carabidae) - zwanych potocznie "szczypawkami". Być może chodzi o któregoś z przedstawicieli rodzaju:
Pterostichus

Harpalus

Carabus

Oczywiście to tylko przykładowe zdjęcia 3 rodzajów - rodzina ta jest znacznie liczniejsza i bez zdjęć raczej nie da się chyba określić, który to gatunek - ale może wypowiedzą się na ten temat specjaliści.
_________________
DM
 
     
Christine 

Posty: 5
Wysłany: 2013-05-24, 20:08   

Zrobić zdjęcie temu owadowi graniczy z cudem, bo szybko biega, a nawet lata na małych odległościach. - Najbardziej podobny jest do tego owada na pierwszym zdjęciu, ale chyba nie ma tak wyraźnych pręg na pancerzu. - Na pewno nie ma długich "czułków".
 
     
Rysio 

Posty: 20
Wysłany: 2013-05-25, 13:31   

Tak dobry aparat nie wystarczy raczej pozował nie będzie ale nikt w biegu cały czas nie będzie. Grunt to wyłączyć flesz.
_________________
http://www.ekowpisy.pl
 
     
Christine 

Posty: 5
Wysłany: 2013-05-25, 19:43   

Wyłączyć flesz? - W nocy? (lub po zmroku?) :shock: - Nie mam aparatu na podczerwień z czujnikiem ruchu :wink:

Może masz jakieś specjalne porady - jak zrobić zdjęcie w nocy (lub przy słabym świetle), bez flesza, owadowi, który ucieka? - Jakoś nie widziałam go jeszcze w miejscu, bo albo biegnie, żeby gdzieś się schować, albo leci...
 
     
Rysio 

Posty: 20
Wysłany: 2013-05-29, 22:24   

He he racja nie wziąłem pod uwagę nocy bo nigdy po zmroku zdjęć nie robiłem. Fakt tu schody. Ale z tym, że ci ucieka zawsze to aż tak straszna jesteś? :grin: Żartuję. Owady tak jak ludzie są ciekawskie i lubią jeść i nic by go mówisz niezainteresowało by chwile zatrzymać się i podumać nad jakimś np. kwiatuszkiem? Jest też do wykorzystania zoom jeśli takowy posiadasz. Co do nocy poczerwień tylko ratuje sprawe ale ja jej nie mam to chyba za drogie rzeczy.
_________________
http://www.ekowpisy.pl
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo