Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zwierzęta Ziemi Łukowskiej
Autor Wiadomość
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-05-13, 14:33   

Ziemię Łukowską zamieszkuje też stworzonko, pochodzące sprzed milionów lat. I nie jest to bynajmniej legendarny stwór z podłukowskiej "Jaty". Jest "z krwi i kości"- można powiedzieć. Oto...przekopnica!!!

dinozaur2.jpg
Plik ściągnięto 10949 raz(y) 33,47 KB

dinozaur.jpg
Plik ściągnięto 10949 raz(y) 32,55 KB

_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-05-14, 07:07   

calamita napisał/a:
Ziemię Łukowską zamieszkuje też stworzonko, pochodzące sprzed milionów lat. [...] Oto...przekopnica!!!
Ciekawa obserwacja :-) Nie widziałem przekopnicy od lat - podobnie zresztą jak innych dużych skorupiaków. Cieszy mnie fakt, iż to ciekawe stworzenie nadal zamieszkuje nasze tereny. Można wiedzieć, gdzie spotkana? Czyżby poligon lub strzelnica? ;-)
_________________
DM
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-05-14, 20:28   

na poligonie nigdy nie widziałem(przyznam, że tam nie szukałem). na strzelnicy były, ale od czasu "rewitalizacji" nie ma ani sztuki. Te ze zdjęć znalezione w okolicach Strzyżewa.
_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
Hering 

Posty: 133
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-05-15, 13:10   

Gratuluję koledze calamicie stwierdzenia ciekawego i rzadkiego stworzenia jakim jest przekopnica. Dzisiaj jednak kilka słów o innym przyrodniczym rarytasie. To żmija zygzakowata. Gatunek rzadki , ciekawy i będący prawdziwą wizytówką lasów Ziemi Łukowskiej. Kilka osobistych przygód z tym zwierzęciem. W 2013 r. największa liczba spotkanych osobników w jednym mateczniku ... 12 sztuk :shock: . Z jednego punktu .obserwacji w zasięgu wzroku ... 5 okazów :green: . Były to 3 samce , 1 samica i 1 osobnik młodociany. Obecnie żmije zygzakowate kończą już okres godowy. Podsumowując temat dodam , że obserwowane zgrupowania tych gadów wykazują wysoką i stabilną żywotność. Potwierdza to obecność osobników przeciwnych płci , młodych i okazów różnej wielkości oraz różnorodnych odmian barwnych. Niestety dotychczas nie odnotowano osobników jednolicie czarnych /melanistycznych/ :sad: .

.jpeg
Żmija zygzakowata. Gmina Łuków 2013 r
Plik ściągnięto 10912 raz(y) 9,93 KB

 
     
kOKOn 


Posty: 202
Wysłany: 2013-06-04, 14:24   

Orzesznica z Kryńszczakowego szlabanu:

_________________
Prąd z atomu w każdym domu !!!
 
 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-06-04, 20:18   

kOKOn napisał/a:
Orzesznica z Kryńszczakowego szlabanu
Super obserwacja! Czy ma kolega informacje o innych gatunkach popielicowatych/pilchowatych na naszym terenie? Lasy Łukowskie to dość zróżnicowany siedliskowo obszar - więc jest potencjalnym miejscem występowania także innych gatunków z tej rodziny.
_________________
DM
 
     
kOKOn 


Posty: 202
Wysłany: 2013-06-05, 11:18   

Niestety sam innych popielicowatych nie widziałem, i nie słyszałem, żeby inne były stwierdzane w lasach na "Łukowszczyźnie".
_________________
Prąd z atomu w każdym domu !!!
 
 
     
Hering 

Posty: 133
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-06-07, 21:13   

Ornitologiczną ciekawostką z Ziemi Łukowskiej jest obserwacja obrączkowanego łabędzia niemego. Ptak był oznaczony dwoma rodzajami obrączek - typową aluminiową i plastikową żółtą , umiejscowionych na wiosłach /ornitologiczne lub łowieckie określenie nóg ptaków wodnych/. Z trudem odczytałem numer na tej plastikowej - 70 TK. Łabędzie nieme pojawiły się na rozlewiskach Krzny Południowej koło Zarzecza Łukowskiego i Strzyżewa gm. Łuków. W dniu 16.o4.2013 r. z grupy 3 osobników - dwa z nich trzymały się razem , a samiec wykazywał wybitny terytorializm. To właśnie samica z tej pary stworzyła niezwykłą ptasią opowieść. Dzięki pomocy nieocenionego kolegi niccolaia :idea: udało się odszyfrować magiczne oznaczenie 70 TK. Jak napisał niccolai - pani łabędzica to ... węgierka. :shock: .Była to samica w 2 kalendarzowym roku życia. Ptaszysko zaobrączkowano 05.02. 2011 r. Miejsce obrączkowania Veroce - Budapest. Węgry. Na podłukowskie rozlewiska ptak przyleciał pokonując 1687 km. :shock: . Operacji obrączkowania dokonał Peter Szinaj - Budapest.HGB. I tak spełniły się słowa popularnego powiedzenia ; Polak - Węgier /Węgierka/ , dwa bratanki :green: .

.jpeg
Węgierska obrączkowana 70 TK łabędzica niema. Gm. Łuków. 2013 r.
Plik ściągnięto 10789 raz(y) 7,6 KB

 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-07-03, 13:52   

Aby pobudzić wszystkich do większej aktywności na forum pozwolę sobie zaprezentować krótką fotorelację z wypadu na nieużytki, jakich wiele jest w okolicy, w której mieszkam ;-)
Tak więc, korzystając z pogodnego poranka weekendowego (jakich ostatnio mamy deficyt), ruszyłem w teren. Zanim jednak opuściłem swoje podwórko natknąłem się na dzikich lokatorów sprowadzających się właśnie do mojego ogrodu :wink: Do żab, ropuch i traszek okupujących wszelkie jego zakamarki dołączyła także taka oto rodzinka :wink: :




Po upewnieniu się, że cała grupa bezpiecznie przekroczyła drogę i ulokowała się w zacisznym kącie rabatki kwiatowej, ruszyłem w trasę. Na początek wybrałem niewielkie wzniesienia morenowe pokryte suchą roślinnością zielną. Kwitnące starce, jasieńce i płaty macierzanki wabiły liczne motyle - głównie modraszkowate:

Czerwończyk dukacik (Lycaena virgaureae)




Motyle te w ilości kilkunastu osobników gustowały głównie w kwiatach starca jakubka i jasieńca piaskowego. Towarzyszyły im także:

Czerwończyk nieparek (Lycaena dispar)




Czerwończyk zamgleniec (Lycaena alciphron)




Płaty kwitnącej macierzanki preferowały natomiast:

Ogończyk ostrokrzewowiec (Satyrium ilicis)



Modraszek wieszczek (Celastrina argiolus)


W drodze powrotnej, w nieco bardziej trawiastych siedliskach, spotkałem także kilka osobników Polowca szachownicy (Melanargia galathea)


Pozdrawiam i zachęcam wszystkich miłośników przyrody do eksploracji terenowych...
Znawców motyli proszę o ewentualną korektę, jeśli któryś gatunek został źle oznaczony :-)
_________________
DM
 
     
Hering 

Posty: 133
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-07-04, 20:44   

Lato to czas ważek. Na Ziemi Łukowskiej przedstawicielem ważek różnoskrzydłych jest np. zalotka większa / Leucorrhinia pectoralis / . Owad należy do gatunków podlegających ochronie prawnej. Środowiskiem życia tej fascynującej ważki są torfowiska wysokie i przejściowe. W Polsce jest dość pospolita i rozpowszechniona. Jednak jej obecność gwarantuje tylko obecność wspomnianych zanikających mokradeł. :sad: . Długość ciała zalotki większej wynosi około 40 mm. A rozpiętość skrzydeł dochodzi do 66 mm. Charakterystyczną cechą gatunkową samca jest wyraźna żółta plama na jego odwłoku. Co też doskonale widać na załączonym zdjęciu.

DSC_4944.JPG
Zalotka większa. Gm. Trzebieszów. 2013 r.
Plik ściągnięto 10575 raz(y) 64,59 KB

 
     
Alex128 

Posty: 3
Wysłany: 2013-07-06, 22:18   

Hering napisał/a:
Lato to czas ważek. Na Ziemi Łukowskiej przedstawicielem ważek różnoskrzydłych jest np. zalotka większa / Leucorrhinia pectoralis / . Owad należy do gatunków podlegających ochronie prawnej. Środowiskiem życia tej fascynującej ważki są torfowiska wysokie i przejściowe. W Polsce jest dość pospolita i rozpowszechniona. Jednak jej obecność gwarantuje tylko obecność wspomnianych zanikających mokradeł. :sad: . Długość ciała zalotki większej wynosi około 40 mm. A rozpiętość skrzydeł dochodzi do 66 mm. Charakterystyczną cechą gatunkową samca jest wyraźna żółta plama na jego odwłoku. Co też doskonale widać na załączonym zdjęciu.


Ciekawe jest to co piszesz, widzę że będę miał z kim powymieniać fakty :) Jeżeli chodzi o wilki to mam potwierdzoną informację z nadleśnictwa łuków, z marca br. że jest para o której pisałeś, i ta para wyprowadziła 3 młode. Obserwowany był też jeden samotny wilk. Tak więcw marcu było 6 sztuk wilka, zresztą nie wiem czy dziś, jakieś 3 godziny temu nie widziałem wilczka w rezerwacie. Byłem w samochodzie i w ostatniej chwili ujrzałem to coś, co skojarzyłem jako wilka, pewności żadnej nie mam, zbyt duża odległość i trwało to dosłownie sekundy. Jeżeli chodzi o pochodzenie łukowskiej populacji to dostałem informację - tak jak pisałeś - że pochodzą prawdopodobnie z lasów parczewskich i nasi łukowscy leśnicy mają nadzieję, że to początek watahy.
Jeżeli chodzi o rysia... trudno mi w to uwierzyć choć warunki miałby w naszych lasach IDEALNE, takie jak uwielbia. O ile dobrze pamiętam to w styczniu, w czasie rozmowy z jednym z leśniczych z wilków zeszliśmy na rysia i wspomniał że obserwują parę rysi która mogła przybyć zza wschodniej granicy. Informacja ta jest dla mnie niezbyt wiarygodna, bo o ile w to co w/w Pan mówił o wilkach, że ok 8-9 jest mogłem uwierzyć to w rysie naprawdę trudno, zwłaszcza, że o ile mi wiadomo rysie nie żyją w parach. A Ty skąd masz informację o rysiu i jak oceniłbyś jej wiarygodność??
P.S. Jeżeli chodzi o wilka to o ile się nie mylę na poligonie był obserwowany także w 2010 roku, ale na razie niestety nie są to stałe populacje.
 
     
Hering 

Posty: 133
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-07-10, 20:54   

Na początek witam nowego sympatyka forum Zwierzęta Ziemi Łukowskiej - Alexa128. I w temacie wilczym z kompleksu leśnego ,, Kryńszczak ,, zaprezentuje fotkę właśnie wilka /Canis lupus /. Warto drążyć wspomniany szlak wilczy. Zalecam jednak pewną ostrożność w pochłanianiu wszelkich informacji pochodzących z ,,terenu,,. I w miarę możliwości szybko weryfikować , najlepiej w kilku źródłach. Mam nadzieję na owocną współpracę w poznawaniu tajemnic przyrody okolic Łukowa.

img888.jpg
Wilk - młoda wadera.
Plik ściągnięto 10505 raz(y) 11,94 KB

 
     
Alex128 

Posty: 3
Wysłany: 2013-07-10, 22:41   

Fajna fotka :) To wilk z "naszych" lasów ? Zamierzam kupić książkę jak tropić wilka i poszukać dokładnych śladów jego działalności w naszych lasach, bo wnioskuję że jeżeli na wiosnę była para z młodymi to wciąż w tych lasach przebywa. Interesuje mnie też poobserwowanie łosia i mam taki amatorski plan żeby na jakąś ciepłą noc wybrać się o ile to będzie możliwe na jedną z ambon myśliwskich i z lornetką w ręku wyczekiwać okazji :) A Ty skąd czerpiesz informacje, moje w większości jak pisałem wcześniej pochodzą z nadleśnictwa.
 
     
Hering 

Posty: 133
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-07-15, 19:56   

Nowym składnikiem fauny lasów Ziemi Łukowskiej jest daniel / Dama dama /. Proszę nie mylić z naszym kolegą niccolajem. :lol: . Ten przedstawiciel jeleniowatych pojawił się w 2012 r. Była to dorosła łańka. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności zwierzę wydało potomstwo :shock: ... i obecnie są już 2 okazy daniela. Ssaki przebywają w północnej części kompleksu leśnego ,, Kryńszczak ,,. Są także stałym bywalcem w okolicznych uprawach kukurydzy. Daniele są zbiegami z jednej z prywatnych hodowli z terenu pobliskiej gminy Wiśniew. Inną ciekawostką faunistyczną była obserwacja byka daniela w tym samym mateczniku leśnym. Było to jednak dawno , gdzieś na początku lat 70-tych XX wieku.

DSC_1791.JPG
Daniel - łania.
Plik ściągnięto 10452 raz(y) 95,81 KB

 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-07-16, 15:44   

Hering napisał/a:
Nowym składnikiem fauny lasów Ziemi Łukowskiej jest daniel / Dama dama /. Proszę nie mylić z naszym kolegą niccolajem. :lol:
Dobrze, że to podkreśliłeś - faktycznie można nas pomylić - tym bardziej, że jedno i drugie można spotkać w Lasach Łukowskich :green: :-P
A tak na marginesie - czy mowa o tej hodowli, którą mieliśmy okazję podziwiać w ubiegłym roku? Planowane są jakieś kroki w kierunku odłowu zbiegów lub "uzupełnienia" stada?
_________________
DM
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo