Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zwierzęta Ziemi Łukowskiej
Autor Wiadomość
kOKOn 


Posty: 202
Wysłany: 2013-07-16, 17:46   

Jako, że to gatunki "obce" osobiście jestem za ich wyłapaniem ... przez wilki ;-)

Co do rysi ...
Mojemu bratu jeden z myśliwych powiedział, że ostatnie 2 sztuki w lasach łukowskich zastrzelono w latach 80tych. Podobno nawet wie (ten myśliwy) u kogo skóry z nich wiszą :sad:
Na ile to pewna informacja ... nie wiem.
_________________
Prąd z atomu w każdym domu !!!
 
 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-07-17, 08:01   

kOKOn napisał/a:
Jako, że to gatunki "obce" osobiście jestem za ich wyłapaniem ... przez wilki ;-)
A nie powinno być w liczbie pojedynczej? ;-) Bardzo przepraszam, ale ja jestem autochtonem! :-P
_________________
DM
 
     
kOKOn 


Posty: 202
Wysłany: 2013-07-17, 14:56   

A to i ja przepraszam ... ;-)
_________________
Prąd z atomu w każdym domu !!!
 
 
     
Hering 

Posty: 133
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-07-22, 21:16   

Jedynym w swoim rodzaju przedstawicielem fauny terenów okolic Łukowa są ... amonity :shock: . Jest to przyrodniczy skarb najwyższej marki. W byłym woj. siedleckim oprócz koryta Wisły , doliny Bugu do elitarnego grona obiektów świata Natury o znaczeniu międzynarodowym zaliczono jeszcze tylko podłukowski rezerwat ... ,, Kra Jurajska ,,. Wspomniany obszar chroniony zawiera porywaki czarnej kry jurajskiej zwanej także kelewajską. A w niej kryją się bezcenne organizmy liczące około 165 mln. lat :shock: . Amonity prezentują doskonały stan zachowania. Według geologów i przyrodników są najlepiej zachowane na ... świecie :roll: . Kto je widział osobiście , zapewne to potwierdzi :green: . Ja widziałem. Cudo - prawdziwe przyrodnicze cudo :idea: .

DSC_8068.JPG
Łukowski amonit. 2012 r.
Plik ściągnięto 13279 raz(y) 84,13 KB

 
     
Alex128 

Posty: 3
Wysłany: 2013-07-31, 20:33   

Tak :) amonity to nasza wizytówka. Ostatnio wracając z przejażdżki do Jaty wybiegło mi przed samochód 3 jelenie. Wracałem już asfaltówką tuż przed Klimkami kiedy mi wybiegły dwie łanie i mały cielak a za nimi... dwa małe psy. Na swoje i jeleni szczęście udało mi się wyhamować a wyskoczyły mi tuż przed samochodem. Swoją droga fajnym przeżyciem było zobaczyć 3 uciekające, jeden za drugim jelenie :)
 
     
Hering 

Posty: 133
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-08-04, 19:31   

Ach ta zadziwiająca podłukowska , a właściwie ,, łukowska ,, Natura. Dzisiaj przeżyłem niesamowitą przygodę. Na terenie kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego tzw. ,, czerwony ,, pojawił się niecodzienny gość. Gatunek niczym z kosmosu. Gdybym teraz urządził zgadywankę , ta długo pozostałaby nierozwiązana. Wiernych zdumiał obraz zwierzaka. Przed mszą o godz. 12.40 niespodziewanie pojawił się koło kościelnego muru. Zobaczywszy ludzi - wycofał się pod betonową płytę obok budowli. W centrum Łukowa , koło kościoła zadomowił się ... zaskroniec :shock: . Byl to dorosły okaz chronionego gada. Wąż miał zapewne około 60 cm. długości. Uwagę zwracały wyraźne żółte półksiężycowate plamy w tylnej części głowy. Wąż w kościele to trzeba przyznać coś niesamowitego. Ale właśnie taka nieprzewidywalna jest przyroda. :green: . Takie spotkania są możliwe tylko tam gdzie zachowala się bogata paleta gatunków i środowisk. A taką krainą jest niewątpliwie nasza piękna Ziemia Łukowska. :lol: .

Kopia DSC_7264.JPG
Zaskroniec w Łukowie. 4 sierpnia 2013 r.
Plik ściągnięto 13169 raz(y) 92,27 KB

 
     
Hering 

Posty: 133
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-09-01, 20:06   

Koniec wakacji - najwyższa pora odświeżyć stronę Zwierzęta Ziemi Łukowskiej. W podmokłych lasach i moczarach dobiega kres bukowisko /okres godowy/ łosi. Dzisiaj spotkałem 4 okazy tych sympatycznych zwierząt. Był oczywiście okazały byk - badylarz. Ale to stary cwaniak. Poprowadzał mnie przez takie gąszcze , że szkoda wspominać. Jednak najbardziej ucieszył oczy widok klępy z małym łoszakiem. Długonogie stwory wprost płynęły przez morze turzyc doliny Krzny Południowej. To taki mały prezent od Matki Natury. Wszystkim sympatykom forum Zwierzęta Ziemi Łukowskiej życzę aby takich i podobnych spotkań było jak najwięcej.

img961.jpg
Łoś - klępa.
Plik ściągnięto 12998 raz(y) 9,46 KB

 
     
Hering 

Posty: 133
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-09-14, 18:27   

Nadeszły zimne noce i wreszcie ... W podłukowskich lasach trwa wielkie misterium w teatrze Matki Natury. :green: Jelenie weszły w fazę jesiennych godów. Rykowisko to najmocniejszy akcent jesiennych lasów , borów i puszcz. Na Ziemi Łukowskiej mamy 3 - 4 kompleksy leśne , gdzie egzystują zgrupowania tych szlachetnych zwierząt. Jednak najmocniejszą ostoją jelenia jest oczywiście zespół leśny ,, Kryńszczak ,, w Nadleśnictwie Łuków. Ostatnio gatunek zasiedlił także uroczyska Lasów Kąkolewnicko - Kownackich :shock: .

DSC_6320.JPG
Jeleń - byk. Lasy Łukowskie - uroczysko Jagodne.
Plik ściągnięto 12930 raz(y) 78,42 KB

 
     
Hering 

Posty: 133
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-10-10, 19:45   

Ostatni moment , aby spotkać się z ... żabą śmieszką - Pelophylax ridibundus. :green: To nie żaba , ale olbrzymie żabsko. :shock: . Długość ciała dorosłego osobnika wynosi 7 - 13 cm. A podobno obserwowano okazy jeszcze większe. Gatunek ten jest więc największym wśród naszych żab zielonych. W Polsce , podobnie jak i na Ziemi Łukowskiej jest gatunkiem dość rzadkim.Żaba śmieszka jest wymieniona w Załączniku V Dyrektywy Siedliskowej UE oraz Załączniku III Konwencji Berneńskiej. Figuruje także w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Panowie poszukujący księżniczek. właśnie wśród żab śmieszek powinni spróbować szczęścia. :razz:

Kopia DSC_6413.JPG
Żaba śmieszka. Aleksandrów. 2013 r.
Plik ściągnięto 12803 raz(y) 71,82 KB

 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2013-11-22, 13:04   

Hering napisał/a:
z ... żabą śmieszką - Pelophylax ridibundus

Czemu jej nie ma jeszcze tutaj: kartoteka-przyrodnicza.pl
_________________
TP Bocian
 
     
Hering 

Posty: 133
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-12-25, 15:01   

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku 2014 dla wszystkich sympatyków Forum - Zwierzęta Ziemi Łukowskiej.

Kopia DSC_8286.JPG
Sierpówka . Wagram 2013 r.
Plik ściągnięto 12443 raz(y) 69,02 KB

 
     
Hering 

Posty: 133
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-12-31, 13:05   

Na Ziemi Łukowskiej ornitologicznym wydarzeniem mijającego roku 2013 było stwierdzenie stanowiska lęgowego żołny - Merops apiaster. :green: Ptak ten należy do najbarwniejszych przedstawicieli ornitofauny nie tylko Polski czy Europy , ale prawdopodobnie i Świata. Warto także dodać , że lęg zakończył się pełnym sukcesem. :lol: Koczującą rodzinę ,, rajskich ,, ptaków można było podziwiać nawet kilka kilometrów od rodzinnej nory lęgowej.W końcu sierpnia skrzydlate rarytasy odleciały na afrykańskie zimowisko :cry: . Mam nadzieję , że żołny powrócą jeszcze na nasze podłukowskie lęgowisko .

Kopia (2) DSC_5927.JPG
Żołna . Gm. Łuków 2013 r.
Plik ściągnięto 12378 raz(y) 55,59 KB

 
     
Hering 

Posty: 133
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2014-01-10, 20:38   

Przykładem najbardziej dynamicznej ekspansji ssaków na Ziemi Łukowskiej jest bóbr - Castor fiber . Zupełnie niedawno był zwierzęciem rzadkim . Dziś zasiedla nie tylko wszystkie rzeki , ale również większość innych zbiorników wodnych - łącznie z rowami melioracyjnymi. Można nawet zaryzykować twierdzenie , że stał się uciążliwy w krajobrazie rolniczym. Widok zgryzów . tam i nor potwierdza obecność tych gryzoni w podłukowskich matecznikach. Najrzadszym dowodem zajętych stanowisk są ich orginalne mieszkania . To charakterystyczne żeremia.
Warto dodać , że Ziemia Łukowska nie należy do krain zasobnych w naturalne czy sztuczne zbiorniki wodne. :cry: .Mimo to bobry były nawet stwierdzone wśród zabudowy miejskiej Łukowa np. na ul. Cieszkowizna. :shock: .

Kopia DSC_3185.JPG
Żeremie bobrowe. Gm. Trzebieszów.
Plik ściągnięto 12298 raz(y) 80,11 KB

 
     
Hering 

Posty: 133
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2014-01-17, 19:42   

Z Lasów Łukowskich nadeszła smutna wiadomość. Jesienią 2012 r. znaleziono martwego wilka . :neutral: . Na nieżywego drapieżnika natrafiono podczas grzybobrania. Miało to miejsce w dużym płacie młodników sosnowych koło miejscowości Róża Stara.
Wówczas , godne polecenia było zachowanie czaszki zwierzęcia. Czego niestety nie uczyniono. Tego typu część ciała ssaka jest doskonałym materiałem diagnostycznym do bezbłędnego określenia przynależności gatunkowej .
Strata nawet jednego osobnika jest niezwykle dotkliwa dla podłukowskiej - wilczej watahy.

Kopia img984.jpg
Wilk .
Plik ściągnięto 12222 raz(y) 7,84 KB

 
     
kOKOn 


Posty: 202
Wysłany: 2014-01-18, 00:46   

A wiadomo jaka była przyczyna jego śmierci ?
_________________
Prąd z atomu w każdym domu !!!
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo