Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obserwacje ptaków - 2014 rok.
Autor Wiadomość
titina 

Posty: 344
Skąd: Dolina Wisły
Wysłany: 2014-03-20, 19:34   

Ja to mam ostatnio szczęście do bernikli białolicych:


Prócz tego:
-gęsi nieoznaczone,
-kormorany dwa stada 68
-gągoł 32
-cyraneczka 13
-nurogęś 23 w tym 6 samców
-żurawie 4
-białoczółka z berniklami
-śmieszki 29
-m.srebrzysta 1
-inne nie oznaczone
-wrona siwa ok 25

Wydawało mi się, też, że słyszę klekoczące bociany, ale po bliższej lokalizacji okazało się, że to sójka je udaje. Wygląda na to ,że dzisiaj już musiały lecieć, a ja przegapiłam :sad:
 
     
michael99 
michael99

Posty: 83
Wysłany: 2014-03-22, 15:21   

A ja dzisiaj słyszałem śpiew wilgi :grin: Tylko że naśladowany przez sójkę :lol: :wink:
 
     
michael99 
michael99

Posty: 83
Wysłany: 2014-03-22, 16:41   

Rafklim, mam pytanie: gdzie dokładnie obserwujesz ptaki w Dolinie Słudwii i Przysowy? Bo patrząc na mapę i zdjęcia odnoszę wrażenie, że te rzeki to tylko wąskie cieki i ciężko mi wyobrazić sobie gdzie tam mogą być rozlewiska i kilka tysięcy gęsi :roll: A chętnie bym tam pojechał. I w jakim terminie? Czy np. za tydzień-dwa też tam będą gęsi do obserwacji i inne, ciekawe ptaki? A byłeś kiedyś w Złakowie Kościelnym? Podobno na kościele gniazduje aż 6 par płomykówek, a także (już nie na kościele) uszatki, pójdźki i puszczyki :roll: Też chętnie bym je poobserwował...
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2014-03-23, 18:20   

michael99 napisał/a:
Podobno na kościele gniazduje aż 6 par płomykówek,

Zanim Rafał odpowie, to może ja się odezwę. Płomykówki nie gniazdują w koloniach, są terytorialne. Gniazduje tam (w Złakowie) kilka par, ale pustułek w naszych budkach :) A za dwa tygodnie to w dolinie Słudwi i Przysowy raczej gąsek już nie uświadczysz. Jak masz gdzieś jechać na ptaki, to radzę jakieś najbliższe stawy rybne :)
_________________
TP Bocian
 
     
buteo 

Posty: 35
Skąd: Jasło
Wysłany: 2014-03-23, 19:54   

Obserwację z pierwszego wiosennego weekendu 22-23. 03.

Stawy Gospodarstwo Rybne Starzawa, gmina Stubno, powiat przemyski.
czapla biała - 95
czapla siwa - 20
śmieszka - 280
mewa białogłowa - 85
samotnik
łęczak - ok. 20
batalion - ok. 900
krwawodziób - ok. 80
szablodziób - 2
rycyk - ok. 20
sieweczka rzeczna - 3
siewka złota - 17
czajka - ok. 330
świstun - 20
krakwa - 8
cyraneczka - 25
głowienka - ok. 80
cyranka - 3
krzyżówka - ok. 50
gągoł - 11
nurogęś - 5
płaskonos - 12
kormoran - ok. 200
łyska - 245
perkoz dwuczuby - 45
perkozek - 4
łabędź niemy - 34
łabędź czarnodzioby - 6
gęgawa
gęś zbożowa
gęś białoczelna - łącznie 5-6 tys. gęsi z trzech gatunków
żuraw - 7
bocian biały - 8
bielik - 7
myszołów - 2
błotniak stawowy - 4
krogulec
kruk - ok. 40
szpak - ok. 100
sierpówka - 2
potrzos - 10
srokosz - 2
mazurek - ok. 30
grzywacz - 8
dzwoniec - 6
kopciuszek - 3
grubodziób
pliszka siwa - 10
zięba - 5
kos - 2
raniuszek
trznadel -12
bogatka
dzięcioł duży
pierwiosnek
kląskawka - 2
bażant
skowronek - 3
sroki
gawrony
kawki
wróble
sójki

Ropczyce (zbiorniki cukrowni)
bocian biały - 2
śmieszka - ok. 250
bażant - 5
kruk - 2
mazurek - 5
kwiczoł - 2
krzyżówka - 37
czajka - 21
podróżniczek
potrzos - 3
łyska - 11
perkozek - 3
szpak - 5
brodziec piskliwy
głowienka - 20
rycyk
grzywacz - 4
zięba - 3
pierwiosnek - 2
trznadel - 2
makolągwa
sieweczka rzeczna
sroka
pustułka
kopciuszek
kawka - 4
wróbel - 3

Ostrów (zbiorniki cukrowni)
śmieszka - ok. 150
mewa białogłowa - 10
świstun - 4
głowienka - 45
czernica - 8
łabędź niemy - 5 (jeden z obrączką odczytaną)
krzyżówka - 91
cyranka - 3
pliszka siwa - 6
myszołów - 2
trznadel -2
rudzik
bogatka
kopciuszek

Obserwacje: Starzawa - wspólne z Podkarpacką Grupą Lokalną OTOP, Ropczyce i Ostrów wraz z Rafał Sczerbik.
_________________
Krzysztof Paryś
Podkarpacka Grupa Lokalna OTOP
 
     
michael99 
michael99

Posty: 83
Wysłany: 2014-03-23, 20:56   

Mirek napisał/a:
Płomykówki nie gniazdują w koloniach, są terytorialne. Gniazduje tam (w Złakowie) kilka par, ale pustułek w naszych budkach :) A za dwa tygodnie to w dolinie Słudwi i Przysowy raczej gąsek już nie uświadczysz. Jak masz gdzieś jechać na ptaki, to radzę jakieś najbliższe stawy rybne :)


W takim razie szkoda, myślałem, że łatwo odnajdę tam tą sowę :-( A na stawy to się wybiorę, oczywiście, między innymi na stawy w Sarnowie. A nie mogłem być w dolinie Słudwii wcześniej, bo ponad miesiąc chorowałem, czyli przez cały czas, kiedy były duże stada gęsi. A co powiesz o Jeziorsku? Kiedy najlepiej i gdzie oraz na co?
 
     
harrier 

Posty: 227
Wysłany: 2014-03-24, 08:12   

titina napisał/a:
Ja to mam ostatnio szczęście do bernikli białolicych:

Też 20 marca u mnie nad Wisłą 7 bernikli białolicych.Nad rzeką pod samym Gniewem często pojawia się dorosły bielik (fot. 21 marzec - obrączkowany?).

bernikle.jpg
Plik ściągnięto 17 raz(y) 57,35 KB

bialolice.jpg
Plik ściągnięto 17 raz(y) 45,78 KB

bielik.jpg
Plik ściągnięto 22 raz(y) 30,87 KB

bielik1.jpg
Plik ściągnięto 15 raz(y) 30,64 KB

para nurogesi.jpg
Plik ściągnięto 12 raz(y) 33,13 KB

 
     
harrier 

Posty: 227
Wysłany: 2014-03-24, 08:16   

Bielik-

bielik2.jpg
Plik ściągnięto 17 raz(y) 41,28 KB

 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2014-03-24, 19:26   

michael99 napisał/a:
A co powiesz o Jeziorsku? Kiedy najlepiej i gdzie oraz na co?

Hmm..., to duży zbiornik, nad którym nigdy nie byłem. Ale z tego co mi wiadomo, to cała wiosna jest ciekawa.
To co mogę Ci jednak poradzić, to warto jednak obserwować ptaki w najbliższej okolicy, np. w lesie czy na terenach otwartych. Może masz gdzieś płomykówki blisko domu, a o tym nie wiesz! Poszukaj, a nie jedź na gotowe. Znalezienie przez siebie miejsca przebywania ciekawego gatunku jest o wiele bardziej satysfakcjonujące, niż w przypadku, jak Ci ktoś pokaże takie miejsce! Obserwuję dziwny trend wśród młodych pasjonatów - chęć zaobserwowania rzadkich gatunków. I faktycznie zawsze można pojechać w poznane miejsce i zobaczyć jakąś rzadkość! Ale to nie jest najważniejsze! Wiele osób zupełnie nie zna gatunków rozpowszechnionych; sikor, pokrzewek, świergotków. Są mniej efektowne niż gatunki duże, ale ich poznanie jest niezwykle istotne dla poznania krajowej awifauny!
_________________
TP Bocian
 
     
rafklim 
Ostoja IBA nr 145


Posty: 630
Skąd: centum Polski
Wysłany: 2014-03-25, 13:04   

michael99 napisał/a:
Rafklim, mam pytanie: gdzie dokładnie obserwujesz ptaki w Dolinie Słudwii i Przysowy? Bo patrząc na mapę i zdjęcia odnoszę wrażenie, że te rzeki to tylko wąskie cieki i ciężko mi wyobrazić sobie gdzie tam mogą być rozlewiska i kilka tysięcy gęsi :roll: A chętnie bym tam pojechał. I w jakim terminie? Czy np. za tydzień-dwa też tam będą gęsi do obserwacji i inne, ciekawe ptaki? A byłeś kiedyś w Złakowie Kościelnym? Podobno na kościele gniazduje aż 6 par płomykówek, a także (już nie na kościele) uszatki, pójdźki i puszczyki :roll: Też chętnie bym je poobserwował...



Mirek już ci odpowiedział.
Co do cieków wodnych to owszem są to małe rzeczki ale wiosną te cieki są wypełnione wodą :)
Nie mam pojęcia dlaczego ptaki upodobały sobie akurat ten teren, dla mnie to także zagadka .

W ostatni weekend w dolinie było jeszcze ok 8000 gęsi, 300-400 batalionów, 5 krwawodziobów, cn. 152 żurawie (w jednym stadzie na wsi Sędki- Zagroby) i zapewne kilkadziesiąt w Złakowie.
Ponadto nieco łabędzi, kaczek(ok.1000) czajek cn. 500 i takie tam :)

załączam fotki na w/w cieki, z ubiegłego roku z maja 2013.

P1070473.jpg
Plik ściągnięto 27 raz(y) 56,78 KB

widok drogi na Złaków.jpg
Plik ściągnięto 27 raz(y) 61,42 KB

widok na luszyn za rozlewiskami.jpg
Plik ściągnięto 24 raz(y) 74,63 KB

Ostatnio zmieniony przez rafklim 2014-03-25, 13:31, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
rafklim 
Ostoja IBA nr 145


Posty: 630
Skąd: centum Polski
Wysłany: 2014-03-25, 13:24   

I jeszcze z tego roku

gęsi i żurawie Sędki.jpg
Plik ściągnięto 14 raz(y) 78,25 KB

łąka przy kosciele w Złakowie.jpg
Plik ściągnięto 14 raz(y) 74,86 KB

wiodk z mostu w Czarnowie.jpg
Plik ściągnięto 13 raz(y) 67,1 KB

Słudwia łączy się z Przysową.jpg
Faktycznie ten rok jest suchy i tak wygląda duża część łak nad Słudwią i Przysową
Plik ściągnięto 10 raz(y) 83,49 KB

bataliony Złaków.jpg
Plik ściągnięto 19 raz(y) 95,79 KB

 
     
michael99 
michael99

Posty: 83
Wysłany: 2014-03-25, 14:10   

Dzięki za odpowieź :-) . Zdjęcie nr 2. mnie rozwaliło... Z kilkumetrowej rzeczki zrobiło się kilkukilometrowe jezioro...
 
     
michael99 
michael99

Posty: 83
Wysłany: 2014-03-26, 22:25   

Mirek napisał/a:
To co mogę Ci jednak poradzić, to warto jednak obserwować ptaki w najbliższej okolicy, np. w lesie czy na terenach otwartych. Może masz gdzieś płomykówki blisko domu, a o tym nie wiesz! Poszukaj, a nie jedź na gotowe. Znalezienie przez siebie miejsca przebywania ciekawego gatunku jest o wiele bardziej satysfakcjonujące, niż w przypadku, jak Ci ktoś pokaże takie miejsce! Obserwuję dziwny trend wśród młodych pasjonatów - chęć zaobserwowania rzadkich gatunków. I faktycznie zawsze można pojechać w poznane miejsce i zobaczyć jakąś rzadkość! Ale to nie jest najważniejsze! Wiele osób zupełnie nie zna gatunków rozpowszechnionych; sikor, pokrzewek, świergotków. Są mniej efektowne niż gatunki duże, ale ich poznanie jest niezwykle istotne dla poznania krajowej awifauny!


Nie ma szans znalezienia u mnie płomykówki. Mieszkam na obrzeżach miasta, najbliższy ptasi teren to pobliskie nieużytki, ale najfajniejszy gatunek, jaki tam obserwowałem to dzięcioł zielony. Ale piszesz, że chcę ptaki duże - wcale, nie, chodzi mi tylko o takie, których u siebie na pewno nie znajdę, a w takim wypadku to chyba najlepiej jechać na sprawdzony teren, a nie strzelać, gdzie mogą być. Ale cieszę się, że mieszkam w takim miejscu, bo praktycznie większość ptaków, które obserwowałem (razem ok. 140), widziałem też nad moim podwórkiem. A jeszcze wracając do płomykówki - chciałem ją tam "złapać", bo już od dwóch lat poluję na jakąkolwiek sowę i nigdy nie mogę zrobić zdjęcia - a to nie mam aparatu (puszczyk), a to słyszę i nie mogę znaleźć (pójdźka), a to mam informację, sprzed chwili, że ktoś tam widział sowę, a ja przyjeżdżam i nic (uszatka). Tak więc mam ogromną chęć na sowy, a że myślałem, że tam gniazduje sześć par, to byłem praktycznie pewien, że tam ją spotkam i się napaliłem, a tu znowu nic :(
 
     
buteo 

Posty: 35
Skąd: Jasło
Wysłany: 2014-03-30, 16:28   

Stawy PZW Ujazd - powiat jasielski
oraz łąki i pola na prawym brzegu rzeki Wisłoki / jak wyżej
szpak -6
wróbel -7
potrzos -19
skowronek -12
sroka -6
kawka -14
łabędź niemy -4
perkoz dwuczuby -3
świergotek łąkowy -2
sieweczka rzeczna -2
bażant -4
mewa białogłowa -12
śmieszka
sójka -4
pierwiosnek -8
krzyżówka -15
śpiewak -7
piecuszek
grzywacz -4
siniak -1
sierpówka -2
gołąb miejski -stado
nurogęś -5
kruk
kląskawka -3
myszołów -3
pustułka -2
krogulec
gawron -8
dzięcioł duży
zięba -2
pliszka siwa
bogatka -4
modraszka
wrona siwa -3
kopciuszek
błotniak sp. -nieoznaczony zbyt duża odległość
:wink:
_________________
Krzysztof Paryś
Podkarpacka Grupa Lokalna OTOP
 
     
michael99 
michael99

Posty: 83
Wysłany: 2014-03-31, 12:02   

Dzisiaj na trawniku przed moim domem martwa sierpówka :sad: :sad: :sad:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo