Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obserwacje ptaków 2015
Autor Wiadomość
Blanka34 

Posty: 78
Skąd: Kluczbork opolskie
Wysłany: 2015-01-18, 10:27   Obserwacje ptaków 2015

Nie widziałam, ale słyszałam Strix aluco. Noc z 17 na 18 stycznia do ok 2 godz. padał deszcz o godz.3 zaczęły odzywać się dwa osobniki w dwóch różnych częściach parku. Trwało to ok. 3min. Bąków woj. opolskie.
 
     
titina 

Posty: 344
Skąd: Dolina Wisły
Wysłany: 2015-02-05, 16:22   

Mogę już teraz śmiało napisać, że w mojej okolicy, przez cały czas trzymały się gęgawy, lub i się wymieniały. Większość obserwacji na Wiśle, a dzisiaj na oziminach we wsi. A i jakoś bielików jest u nas więcej, czasami do 7 osobników udaje mi się spotkać w jeden dzień ( ok 4 godzin poświęcam na obserwacje ). Wygląda na to ,że są 3 pary i ,,coś" jeszcze
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2015-02-08, 14:57   

U nas w poprzednim roku obficie owocowały jabłonie, wiele owoców pozostało nie zebranych, od jesieni zjadają je głównie kwiczoły, bażanty i sarny .
Kilkutygodniowa śnieżna zima w grudniu i styczniu była z niewielką pokrywą śnieżną i małym mrozem, jabłka były łatwo dostępne dla zwierząt. Teraz śniegu jest więcej, rozpocząłem więc dokarmianie jabłkami, również sarny odkopują owoce grzebiąc łapami przez co stają się one dostępne dla innych.
Dokarmiam ziarnojady w 3 miejscach koło mojego domu, czynię tak, gdyż poluje tu kilka kotów z sąsiedztwa i zauważyłem, że gdy koło karmika ogrodowego kot upolował ptaka, te przez kilka dni nie przylatywały do niego stołując się w innych miejscach.
Korzystają głównie trznadle, naliczyłem ich w grudniu ok. 130, co jest dużą liczbą. Tyle ich przy dokarmianiu widywałem dawniej, w latach 80 - tych, w ostatnich latach było po kilkadziesiąt.
Z trznadlami przebywają mazurki, 20 - 30, też sporo.
Wróbli jest niewiele, tylko kilka , przypuszczam że są to "stare" wróble które odbyły lęgi w szczelinach domu, śpią w gniazdach i są osiadłe. Młode z ubiegłorocznych lęgów przemieściły się w inny rejon. Mogło się tak zdarzyć gdyż rozpocząłem dokarmiać późno w grudniu. U mojego taty jest taka kilkudziesięcio- osobnikowa grupa wróbli od jesieni.
Dokarmiam ptaki także słonecznikiem, jest ok. 20 bogatek, kilka modraszek, były 3 ubogie na początku zimy , teraz tylko 2.
Były 2 kowaliki, ostał się 1 [krogulce i koty nie próżnują]
Dzwońców jest kilkanaście, czyży tylko pojedyncze, grubodziób też 1.
2 dzięcioły duże, te jedzą smalec lub słoninę. W tym roku nie pojawiły sie dzięcioły zielonosiwe, nie widziałem też kosów na jabłkach.
Oprócz tego sroki, sójki i bażanty. Strzyżyk przez dobrych kilka tygodni stale przebywał w pobliżu domu, często widywałem go gdy poszukiwał pokarmu, także wewnątrz stodoły , a przed wieczorem słyszałem jego głos.
Wieczorami nadstawiam ucha koło domu ale sów jeszcze nie słyszałem.

Pozdrawiam. Jan Antonik.
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2015-02-12, 10:09   

Od dwóch dni odwilż, śnieg sie szybko topi i na ziemi pod jabłoniami znów dużo dostępnych jabłek. Dziś blisko 100 kwiczołów na nich żerowało.
Rankiem śpiewa koło domu wiele ptaków, zwłaszcza dzwońce i czyżyki.
Poza tym bogatki, trznadle, sierpówka, dzięcioł duży "bębni" na gałęzi.
Pachnie to wszystko przedwiośniem :grin:
 
     
titina 

Posty: 344
Skąd: Dolina Wisły
Wysłany: 2015-02-14, 21:03   

Wiosna !
Dzisiaj widziałam 3 srokosze, co ewidentnie były w zalotach, gęgawy na Wiśle naliczyłam dzisiaj ponad 430 osobników, bieliki robią porządki w gnieździe, przyleciały bernikle białolice (11), a dzięcioły zielone się śmieją, samice dużych siedzą na czubkach drzew i rozglądają się po okolicy rozanielonym wzrokiem :wink: Gągoły też tokują :cool:
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2015-02-15, 12:43   

U mnie dziś rano koło domu śpiewa wszystko co może :grin:
Dołączyły bażanty i dzięcioł zielonosiwy.
2 srokosze na polach [już para?]
Trznadle na skrajach lasu śpiewają, już zajęły terytoria?, inne przeganiają się na polach.
W lesie pokrzykują kowaliki, śpiewają sikory i paszkot.
 
     
JAREK1900 

Posty: 93
Skąd: Rykały-Warszawa
Wysłany: 2015-02-16, 10:27   

Witam.
Kilka relatywnie ciekawszych obserwacji z doliny Pilicy 14.02 oraz Bugu 15.02.

Przybyszew 14.02.15 :

-skowronek
-gęś zbożowa
-gęgawa 7
-bielik
-myszołów 1,1
-dzięcioł czarny
-dzięcioł zielony
-srokosz
-potrzos 2,1
-czapla biała 3,1
-grubodziób 14
-krogulec

Kuligów-Stasiopole 15.02.15 :

-gęś białoczelna 2
-gęgawa >80
-łabędź krzykliwy 8
-łabędź niemy >90
-dzięcioł czarny
-dzięcioł zielony
-dzięcioł średni
-srokosz
-myszołów
-bielik
-potrzos 2

Arciechów 15.02.15 :

-bielik 2
-gągoł >1000
-gęgawa 12,2
-myszołów 1,1
-dzięcioł czarny
-bielaczek 8
-raniuszek 15

Pozdrawiam
Jarek Synowiecki
 
 
     
wieslawbaginski 

Posty: 1088
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2015-02-16, 12:04   

Wczoraj w Bydgoszczy widziałem ok. 90 jemiołuszek siedzących na topolach przy ul. Stawowej, po kilku minutach ptaki te zaczęły odlatywać grupami w stronę parku przy Starym Kanale Bydgoskim i tam później prawdopodobnie widziałem je ponownie. Przeglądając zdjęcia zauważyłem u jednej z nich, na prawej nodze, żółtą plastikową obrączkę, niestety napisu na niej nie udało się oczytać. Z tego co mi wiadomo wynika, że żółte plastiki zakładają jemiołuszkom Norwegowie, warto więc przeglądać pod tym kątem stada jemiołuszek.
Pozdrawiam

2015-02-16_004907b.jpg
Plik ściągnięto 32946 raz(y) 26,93 KB

 
     
JAREK1900 

Posty: 93
Skąd: Rykały-Warszawa
Wysłany: 2015-02-23, 09:35   

Witam.
Kilka relatywnie ciekawszych obserwacji z Doliny Narwi. Modlin. 21.02.2015.

-Skowronek 1,4,1
-żuraw 2
-myszołów włochaty
-bielik 1 juv, 1 ad
- gęgawa 2,4,3,5
-szpak>.50
-łabędź krzykliwy 4 ad
-srokosz
-paszkot 2,1
-gil 1m, 3f
-raniuszek 15
-myszołów 1,1
-potrzos 2

Pozdrawiam
Jarek Synowiecki
 
 
     
patryk2280 

Posty: 110
Wysłany: 2015-02-25, 12:36   

22.02 zaobserwowane pierwsze stadko żurawi liczące 15 osobników, 3 łabędzie krzykliwe i oczywiście stada lecących gęsi w województwie zachodniopomorskim :)
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2015-02-25, 18:21   

ja przez cała zime obserwuje gęsi lecące w rożne strony świata raz na północ raz na południe wschód i zachód dziennie po kilkadziesiąt a nawet kilkaset osobników nie było dnia bym ich nie widział czasami leci nawet 7 kluczy jeden po drugim
 
     
titina 

Posty: 344
Skąd: Dolina Wisły
Wysłany: 2015-02-27, 20:39   

Gęgawa , do 200 osobników, to u mnie w okolicy całą zimę się przechowały. :wink:
Tak z innej beczki. Dzisiaj widziałam jak młody dwuletni bielik, trzymając jakąś zdobycz w szponach, był goniony, przez wrzaskliwe stado wron siwych i mew, które to nie pozwalały mu nigdzie wylądować, by mógł dokonać konsumpcji. Poradził sobie bardzo dzielnie, bo jadł w .... locie :razz: Niesamowity widok.
 
     
Accipiter 
Dreptak bagienny


Posty: 2405
Skąd: Gierałcice(Opolskie)
Wysłany: 2015-03-01, 11:15   

1.03.2015 Zbiornik Nyski (Siestrzechowice):

-bielik (4 w tym 2 ad.)
-czajka (ok. 60)
-kormoran (ok. 70)
-gęś zbożowa (nie liczone - duże stado w okolicach Wójcic)
-gęś białoczelna (kilkanaście widzianych w kluczu ze zbożówkami)
-śmieszka
-nurogęś (1 f, 1m)
-krzyżówka (najliczniejsza i póki co jedyna kaczka na zbiorniku)
-wąsatka (ok 10)
-czarnowron (2 , wreszcie po długiej przerwie trafiły się takie rodzynki )
-mewa białogłowa (1)
-bażant (3)

w pobliskich trzcinowiskach sporo drobnicy : potrzos, raniuszek, makolągwa, dzwoniec, sikory...




_________________
Paweł Wójcik

* http://pawelwojcik-fotoprzyroda.flog.pl/
 
 
     
titina 

Posty: 344
Skąd: Dolina Wisły
Wysłany: 2015-03-04, 19:07   

W niedzielę i poniedziałek,
klucz łabędzie krzykliwych 26, i 33,
kormorany
w niedzielę jeszcze
czernica-kaczor,
czajka w kilku stadach ,razem ok 130,
bielik
w poniedziałek;
czajka 23
ohar,
świstun ok 40
cyraneczka 30-40
bielik 3 , 2 młodociane i jeden dorosły
dzisiaj ;
pełzacz
dzięcioł
Codziennie duże ilości gęsi, głownie zbożowa i białoczelna ( w stadach ze zbożówkami, oraz jedno stado 81 osobników, lecące oddzielnie. Oraz ogromne ilości gęsi nieoznaczonych.
A bym zapomniała, cały czas są w mojej okolicy żurawie, nie wiem czy tubylcze, czy koczownicy.
 
     
wieslawbaginski 

Posty: 1088
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2015-03-09, 00:22   

[quote="Accipiter"]
-czarnowron
Przydała by się fotka w celach dydaktycznych.
Pozdrawiam
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo