Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pająki - dwa pytania
Autor Wiadomość
Aragorn1600 

Posty: 2
Wysłany: 2010-08-02, 11:16   Pająki - dwa pytania

Witam. Mam 2 pytanie odnośnie pająków:

1. Gdy stoi drzewo a obok niego drugie, to jak pająk robi sieć między drzewami? tzn. chodzi mi o to jak przyczepia sieć do jednego i do drugiego drzewa, schodzi na dół i wychodzi na drugie drzewo czy jak?

2. Raz zamiatałem miotłą w kuchni :green: i nagle spod szafy wyleciał czarny pająk. Gdy podsuwałem obok niego miotłe to on stawał na 4 nogach a reszte podnosił do góry i jak bardziej zbliżyłem miotłe to atakował. Było u niego widać małe kły z przodu :razz: . Czy ten pająk mół być jadowity? (zdjęcia niestety nie posiadam).
 
     
Magma 

Posty: 6
Wysłany: 2010-08-10, 10:39   

Ad. 1. Początek tkania sieci wygląda na ogół tak, że pająk wchodzi na jedno drzewo (trawę, krzak, itd...) i wypuszcza długą nić. Nić ta jest unoszona przez wiatr (nie opada w dół, bo jest bardzo lekka) i przyczepia się do pierwszej napotkanej przeszkody - najczęściej jest to drzewo (trawa, krzak, etc...) sąsiadujące z tym pierwszym. Pająk przyczepia pierwszy koniec nici do drzewa na którym właśnie siedzi, przechodzi po nici na drugie drzewo, tam ją umacnia, poczym już aktywnie wybiera kolejne miejsce przyczepu pajęczyny gdzieś na dole (nie musi to być ziemia, ale jakieś miejsce do którego może spuścić się z tego pierwszego "przęsła").

Ad. 2. Wydaje mi się, że nasze pająki mogą produkować jad (w końcu niektóre są drapieżne, więc pewnie muszą czymś zabijać); ale pewności nie mam - trzeba by to sprawdzić. W każdym razie pająki nie mają żadnych kłów :roll: :roll: !
To co widziałeś to były zapewne jego szczękoczułki - czyli fragment aparatu gębowego!
 
     
Aragorn1600 

Posty: 2
Wysłany: 2010-10-03, 20:24   

Odświeżam temat z nowym pytaniem :razz:

W piwnicy u dziadka na suficie są hm..... białe pająki, identyczne jak te http://img526.imageshack.us/i/snv34394.jpg/ Ktoś mógłby powiedzieć dlaczego są białe i co to za gatunek?
 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2010-10-04, 06:14   

Aragorn1600 napisał/a:
W piwnicy u dziadka na suficie są hm..... białe pająki [...] Ktoś mógłby powiedzieć dlaczego są białe i co to za gatunek?


Nie jestem, co prawda, mocny w kwestii pajęczaków, ale twory widoczne na zdjęciu wygladają mi raczej na wylinki pająków, a nie na same pająki :wink:
_________________
DM
 
     
Robert M. 


Posty: 304
Skąd: Opole / Branice
Wysłany: 2010-10-04, 06:28   

to są wylinki bądz już martwe pająki pokryte pleśnią dla tego są białe :P
_________________

Serdecznie zapraszamy!
 
 
     
harrier 

Posty: 227
Wysłany: 2014-10-03, 05:38   

Mam jedno...może nie w tym temacie-pierwszy był na liście :smile:
na polnej drodze żywy!

paj.jpg
Plik ściągnięto 103 raz(y) 95,19 KB

 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2015-09-15, 12:40   

Zasięgnąłem opinii od fachowca. Pająk na zdjęciu to Araneus marmoreus - krzyżak dwubarwny. Gatunek o bardzo zmiennej kolorystyce i wzorze.
_________________
TP Bocian
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo