Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zwierzęta Ziemi Łukowskiej
Autor Wiadomość
Hering 

Posty: 133
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2014-10-19, 18:09   

Atrakcją przyrodniczą grodu nad Krzną jest stała już obecność kaczek krzyżówek - Anas platyrhynchos :lol: . Pierwsze , niemal niepłochliwe okazy tych ptaków wodnych pojawiły się koło mostów na ul. Wyszyńskiego i Warszawskiej oraz koło ogródków działkowych - chyba koło roku 2000. Dzisiaj często sympatyczne krzyżówki wędrują także po ulicach Łukowa. Jak te ze zdjęcia wykonanego na ul. Browarnej :shock: .

Kopia DSC_8139.JPG
Łukowskie kaczki krzyżówki.
Plik ściągnięto 20476 raz(y) 38,76 KB

 
     
Hering 

Posty: 133
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2014-10-31, 18:00   

Święto Wszystkich Świętych to dobry moment do wspomnienia także zwierząt Ziemi Łukowskiej. Jednym z takich gatunków , które ,,odeszły do krainy wiecznych łowów,, jest ...głuszec - Tetrao urogallus. :cry: Ten największy z krajowych kuraków leśnych zasiedlał uroczyska Puszczy Łukowskiej. I nie mówimy tutaj o odległych czasach .Potwierdzone dane podają drugą połowę XX wieku. Wszelkie nowe wiadomości w temacie głuszca koło Łukowa mile widziane. :idea:

Kopia img830.jpg
Głuszec - kogut
Plik ściągnięto 20337 raz(y) 8,45 KB

 
     
Hering 

Posty: 133
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2014-11-14, 20:13   

Szanowni użytkownicy i sympatycy Forum w temacie Zwierzęta Ziemi Łukowskiej. Zapraszam na moją stronę autorską na Facebook - https://www.facebook.com/...903822132974715
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2015-04-27, 18:55   

ostatnia wyprawa z kolegą niccolaiem po Lasach Łukowskich i bliskie spotkanie z "żelaznymi żabami"

żółwie dwa.jpg
Plik ściągnięto 19624 raz(y) 45,53 KB

_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2015-05-02, 18:25   

calamita napisał/a:
ostatnia wyprawa z kolegą niccolaiem po Lasach Łukowskich i bliskie spotkanie z "żelaznymi żabami"
Muszę przyznać, iż wyprawa wyjątkowo udana :-)
Trzymając się klimatów wodno-błotnych spieszę donieść o wielkim poruszeniu wśród ptactwa wodno-błotnego na terenie gm. Wola Mysłowska: intensywnie tokują kszyki i rycyki (część już wysiaduje). Odnotowano 2 nowe rewiry lęgowe żurawia (jest już ich teraz 8). Na stawach mysłowskich gęgawy (4 pary) zaczęły wodzić pisklęta - ponownie po blisko 2 dekadach nieobecności! :) Po kilkuletnich "przymiarkach" doczekaliśmy się wreszcie przychówku - oczywiście życzymy sukcesu ;-)

IMG_0002.JPG
Plik ściągnięto 19573 raz(y) 13,34 KB

IMG_0001.JPG
Plik ściągnięto 19573 raz(y) 15,1 KB

_________________
DM
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2015-05-12, 17:38   

NIESAMOWITA WIADOMOŚĆ:
po spojrzeniu na tablicę edukacyjną przy ścieżce rezerwatu "Jata" przecierałem ze zdumienia oczy :shock: (kilka razy). Okazuje się, że w "Jacie", a tym samym i Lasach Łukowskich występują: wąż Eskulapa, gniewosz plamisty, kumak górski i salamandra plamista.
Niewiarygodne, ale muszę wierzyć, bo tablica przygotowana przez fachowców

tablica2.jpg
Plik ściągnięto 19497 raz(y) 59,41 KB

tablica1.jpg
Plik ściągnięto 17 raz(y) 59,6 KB

_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
kOKOn 


Posty: 202
Wysłany: 2016-06-11, 17:33   

21 V kania czarna i kania ruda w okolicach Wierzejek gm. Trzebieszów.
Obserwacja wspólnie z Krzyśkiem L. i Piotrkiem Sz.

IMGP2992sx.jpg
Plik ściągnięto 17451 raz(y) 83,85 KB

IMGP3006sx.jpg
Plik ściągnięto 13 raz(y) 25,41 KB

IMGP2955sx.jpg
Plik ściągnięto 25 raz(y) 31,79 KB

_________________
Prąd z atomu w każdym domu !!!
 
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2016-07-10, 14:04   

jeżdżąc po polach i lasach łukowskich (mając czasami ze sobą aparat fotograficzny) zaobserwowałem dwie błonkówki- smukwy: kosmatą i czteroplamą(zwaną też białoplamą). Na "Insektarium" piszą, że są rzadkie lub bardzo rzadkie- ja spotykam je od kilku lat regularnie. Nie są może liczne-częściej widzę smukwę kosmatą, ale obserwuję je w 3 lokalizacjach- zawsze na kwiatach niebiesko-fioletowych.

smukwa kosmata.jpg
Plik ściągnięto 17280 raz(y) 75,69 KB

smukwa białoplama.jpg
Plik ściągnięto 14 raz(y) 73,98 KB

_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
kOKOn 


Posty: 202
Wysłany: 2016-09-14, 13:59   

10 września, w trakcie obserwacji z punktu przelotów ptaków, w Wierzejkach gm. Trzebieszów zaobserwowałem ponownie Kanię Rudą:



Natomiast w nocy z 9 na 10 września również w Wierzejkach została schwytana i zaobrączkowana uszatka błotna:

_________________
Prąd z atomu w każdym domu !!!
 
 
     
Jarek P 

Posty: 1580
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2016-09-22, 07:30   

A można prosić o więcej szczegółów na temat tego schwytania? Jakaś zorganizowana akcja obrączkarska?

Jakieś 10 lat temu, z tych samych okolic, odbierałem od rolnika puchacza znalezionego na polu.
_________________
Jarosław Paciorek
 
     
kOKOn 


Posty: 202
Wysłany: 2016-09-22, 18:07   

Jarek P napisał/a:
A można prosić o więcej szczegółów na temat tego schwytania? Jakaś zorganizowana akcja obrączkarska?

Raczej mało zorganizowana (znaczy nie masowa )
W ramach grupy obrączkarskiej Stowarzyszenie Ochrony Sów
od dwóch lat obrączkuję sowy, głównie na terenie pow. łukowskiego i okolic.
Od czasu do czasu (głównie na jesieni) i gdy księżyc sprzyja (nów) rozstawiam sieci
w różnych miejscach.
Teren Pomiędzy Jakuszami, Wierzejkami i Maciejowicami wydaje się być ciekawy pod względem liczby gryzoni. Zimuje na tym terenie sporo myszołów (również włochatych)
Jarek P napisał/a:
Jakieś 10 lat temu, z tych samych okolic, odbierałem od rolnika puchacza znalezionego na polu.

Pamiętam.
To jak się później okazało ten rolnik to mój wujek.
Postaram się wrócić do tematu ...
Ciekawi mnie w jakim wieku był ten puchacz.
(Może pierwszoroczny i po prostu migrował w poszukiwaniu własnego rewiru)
Dr Kruszewicz zapewne nie pamięta, może z centrali obrączkarskiej da się coś wyciągnąć.
_________________
Prąd z atomu w każdym domu !!!
 
 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2016-09-27, 18:52   

kOKOn napisał/a:
Postaram się wrócić do tematu ...
Ciekawi mnie w jakim wieku był ten puchacz.
(Może pierwszoroczny i po prostu migrował w poszukiwaniu własnego rewiru)
A zatem, jeśli uda się czegoś więcej dowiedzieć, prosimy o podzielenie się tą informacją z pozostałymi forumowiczami - czekamy z niecierpliwością ... ;-)
_________________
DM
 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2016-09-27, 19:13   

Sezon 2016 powoli, acz nieubłaganie, dobiega końca. Żeby jednak zakończyć go "z lekkim przytupem" miło mi poinformować miłośników przyrody Ziemi Łukowskiej (a jest to informacja z ostatniej chwili) o stwierdzeniu występowania modliszki zwyczajnej (Mantis religiosa polonica) na terenie gminy Wola Mysłowska! Szczegółów dot. lokalizacji z oczywistych względów nie ujawniam. Owada stwierdziłem przypadkowo na kserotermicznej murawie podczas obserwacji florystycznych - pojedynczy okaz - zatem trudno ocenić, czy mamy do czynienia tylko z pojawem, czy stanowiskiem występowania. Z odpowiedzią na to pytanie przyjdzie nam raczej poczekać do przyszłego sezonu...

Mantis religiosa_(8).JPG
Plik ściągnięto 18 raz(y) 62,9 KB

Mantis religiosa_(7).JPG
Plik ściągnięto 13 raz(y) 68,74 KB

Mantis religiosa_(6).JPG
Plik ściągnięto 16 raz(y) 80,9 KB

Mantis religiosa_(5).JPG
Plik ściągnięto 20 raz(y) 66,11 KB

Mantis religiosa_(4).JPG
Plik ściągnięto 20 raz(y) 78,1 KB

Mantis religiosa_(3).JPG
Plik ściągnięto 13 raz(y) 70,48 KB

Mantis religiosa_(2).JPG
Plik ściągnięto 18 raz(y) 73,84 KB

Mantis religiosa_(1).JPG
Plik ściągnięto 19 raz(y) 82,84 KB

_________________
DM
 
     
Jarek P 

Posty: 1580
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2016-09-28, 08:11   

kOKOn napisał/a:
Pamiętam.
To jak się później okazało ten rolnik to mój wujek.
Postaram się wrócić do tematu ...


Napisałem na prv, ale nie jestem pewien, czy wiadomość "wyszła" z mojego konta. Proszę o potwierdzenie lub przesłanie adresu e-mail.
_________________
Jarosław Paciorek
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2016-10-03, 13:38   

niccolai napisał/a:
Sezon 2016 powoli, acz nieubłaganie, dobiega końca. Żeby jednak zakończyć go "z lekkim przytupem" miło mi poinformować miłośników przyrody Ziemi Łukowskiej (a jest to informacja z ostatniej chwili) o stwierdzeniu występowania modliszki zwyczajnej (Mantis religiosa polonica) na terenie gminy Wola Mysłowska!

No, Panie Kolego- jak się ma takie "stwory" pod bokiem..., to juź wiem dlaczego nie chce się jeździć w dalsze strony :wink:
Prorokuję, że za rok będzie cała rodzinka
PS. Ale dlaczego nic nie mówiłeś!
_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo