Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zwierzęta Ziemi Łukowskiej
Autor Wiadomość
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2016-10-03, 21:25   

calamita napisał/a:
No, Panie Kolego- jak się ma takie "stwory" pod bokiem..., to juź wiem dlaczego nie chce się jeździć w dalsze strony :wink:
Ale przecież ja bardzo chętnie w teren jeżdżę - no może ostatnio jakaś absencja mi się zdarzyła... ;-)

calamita napisał/a:
Prorokuję, że za rok będzie cała rodzinka
PS. Ale dlaczego nic nie mówiłeś!
Skrycie na to liczę :)
Nie wspominałem o tym, bo nie było okazji - obserwacja z piątku (27.09) - a więc "świeżutka". ;-) Jeśli okaże się, że w przyszłym roku modliszki będą obecne, chętnie Cię oprowadzę po "moich rewirach" (bo w tym roku szanse ich zaobserwowania są już chyba niewielkie) :)
_________________
DM
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2016-10-06, 07:40   

[/quote] Jeśli okaże się, że w przyszłym roku modliszki będą obecne, chętnie Cię oprowadzę po "moich rewirach" (bo w tym roku szanse ich zaobserwowania są już chyba niewielkie) :) [/quote]
No to jeden wyjazd mamy już zaplanowany. Ja też mam jedno miejsce warte odwiedzenia w niedalekiej okolicy od nas- to byłyby już 2 wyjazdy.
Pomyśl "nicolaju" nad jeszcze 2-3, Hering zaplanuje też 2-3 i przyszły sezon będziemy mieli jeszcze bardziej udany od tegorocznego.
_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2016-10-06, 07:42   

calamita napisał/a:
Prorokuję, że za rok będzie cała rodzinka
PS. Ale dlaczego nic nie mówiłeś!
Jeśli okaże się, że w przyszłym roku modliszki będą obecne, chętnie Cię oprowadzę po "moich rewirach" (bo w tym roku szanse ich zaobserwowania są już chyba niewielkie) :) [/quote]
_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2016-10-06, 07:47   

niccolai napisał/a:
calamita napisał/a:
:wink:
Ale przecież ja bardzo chętnie w teren jeżdżę - no może ostatnio jakaś absencja mi się zdarzyła... ;-)

calamita napisał/a:
Prorokuję, że za rok będzie cała rodzinka
PS. Ale dlaczego nic nie mówiłeś!
Skrycie na to liczę :)
Nie wspominałem o tym, bo nie było okazji - obserwacja z piątku (27.09) - a więc "świeżutka". ;-) Jeśli okaże się, że w przyszłym roku modliszki będą obecne, chętnie Cię oprowadzę po "moich rewirach" (bo w tym roku szanse ich zaobserwowania są już chyba niewielkie) :)

No to jeden termin mamy zaplanowany. Ja też wypatrzyłem jedno miejsce całkiem niedaleko warte odwiedzenia. Jeżeli Ty zaplanujesz jeszcze 2-3 Hering dorzuci swoje 3, no i ja coś może jeszcze wyszperam, to cały przyszły rok nie będziemy robić nic innego jak tylko jeździć, łazić, eksplorować :roll:
_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2016-10-07, 18:42   

calamita napisał/a:
Jeżeli Ty zaplanujesz jeszcze 2-3 Hering dorzuci swoje 3, no i ja coś może jeszcze wyszperam, to cały przyszły rok nie będziemy robić nic innego jak tylko jeździć, łazić, eksplorować :roll:
Hmmm... brzmi nieźle ;-) Rozumiem, że na przyszły rok czekają nas podlaskie sasanki, lubelskie kserotermy i torfowiska, a kto wie ... może i małopolskie storczyki :)
_________________
DM
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2016-10-16, 08:31   

niccolai napisał/a:
calamita napisał/a:
Jeżeli Ty zaplanujesz jeszcze 2-3 Hering dorzuci swoje 3, no i ja coś może jeszcze wyszperam, to cały przyszły rok nie będziemy robić nic innego jak tylko jeździć, łazić, eksplorować :roll:
Hmmm... brzmi nieźle ;-) Rozumiem, że na przyszły rok czekają nas podlaskie sasanki, lubelskie kserotermy i torfowiska, a kto wie ... może i małopolskie storczyki :)


i jeszcze dużo, dużo więcej :lol:
_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2017-09-09, 20:51   

przez ostatni miesiąc na ziemi łukowskiej zaobserwowano kilkanaście osobników modliszki zwyczajnej. Ostatnie dwie zaobserwowane przeze mnie dzisiaj. Mozna więc dopisac ja do listy wystepujących gatunków.
_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2017-11-19, 14:19   

w sierpniu tego roku(czyli 2017), w lasach łukowskich udało mi się zaobserwować górski gatunek kózki. Jest to krępień górski- obserwowałem 2 osobniki na "baldachach". W pobliżu było kilka starych pruchniejących pieńków po świerkach, a także uschniętych drzew. W tym samym miejscu i czasie odbywała się również rójka innego gatunku kózki- zmorsznika.

1.jpg
Plik ściągnięto 14373 raz(y) 94,92 KB

_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2017-12-28, 15:09   

Ściga purpurowa- to kolejna "kózka", która występuje w Lasach Łukowskich- w 2016 roku podczas rójki tego gatunku obserwowałem na ściętych dębach kilkadziesiąt osobników.

2.jpg
Plik ściągnięto 14170 raz(y) 59,13 KB

1.jpg
Plik ściągnięto 14170 raz(y) 55,53 KB

_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2018-06-12, 06:45   

Tę obserwację można uznać za ciekawą, bo póki co jeszcze rzadkość. Na początku czerwca br w Łukowie do mojego ogródka przyleciała sobie zadrzechnia fioletowa- największa polska pszczoła i w polskim TOP5 pod względem rzadkości. Piękna, fioletowo-czarna i w pierwszej chwili wzbudzająca respekt swoją wielkością. Ale nadzwyczaj spokojna i chętnie pozująca do zdjęć.

3-zadrzechnia fioletowa.jpg
Plik ściągnięto 13603 raz(y) 86,85 KB

2-zadrzechnia fioletowa.jpg
Plik ściągnięto 13603 raz(y) 104,74 KB

_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2018-06-16, 15:14   

po konsultacjach z ekspertem od pszczół, "moja ogrodowa" zadrzechnia fioletowa okazała się być zadrzechnią czarnorogą. Ale dla mnie to jeszcze lepsza wiadomość bowiem zadrzechnia czarnoroga jest rzadsza i podlega ochronie ścisłej. Fioletowa tylko ochronie częściowej.
_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2018-06-24, 14:41   

i jeszcze jedno zdjęcie zadrzechni czarnorogiej porównujące wielkość zadrzechni i trzmiela

1-zadrzechnia czarnoroga.jpg
Plik ściągnięto 13482 raz(y) 83,49 KB

_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2018-07-10, 18:44   

Oj, chyba już zostałem sam na tym forum!!!
Ale ciągnę ten wątek i muszę pochwalić się kolejną ciekawą obserwacją ze świata zapylaczy.
Z tego co doszukałem się w sieci, to wymarła na ziemiach polskich w latach 70-tych ubiegłego wieku. Ponownie odkryta na przełomie wieków i znana z 8 stanowisk w całej Polsce. A od czerwca tego roku notowana również z okolic Łukowa.
Panie i Panowie oto ona...POROBNICA PASKOWANA.

0136b.jpg
Plik ściągnięto 13418 raz(y) 63,45 KB

_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2018-07-16, 11:05   

kilka majowych, czerwcowych i lipcowych wyjazdów na podłukowskie nieużytki i przytorza zaowocowało obserwacją ciekawych (często rzadkich) zapylaczy. Poniżej kilka gatunków- tych naprawdę rzadkich lub z CzK

0137b mamrzyk.jpg
Plik ściągnięto 13354 raz(y) 68,65 KB

0135c Systropha curvicornis.jpg
Plik ściągnięto 13354 raz(y) 54,06 KB

079a makatka tarczkozębna.jpg
Plik ściągnięto 13354 raz(y) 75 KB

035 wardzaneczka trójzębna.jpg
Plik ściągnięto 13354 raz(y) 110,33 KB

024 niestyk.jpg
Plik ściągnięto 13354 raz(y) 65,77 KB

_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2018-08-10, 15:57   

po zapylaczach, którym służy tegoroczne upalne lato, czas zmienić klimaty na wodne- dla ochłody. Dzisiaj- 10 sierpnia 2018- w niewielkiej rzeczce Ziemi Łukowskiej zauważyłem niewidziane przeze mnie od ponad 15 lat gąbki słodkowodne- prawdopodobnie nadeczniki stawowe

4a.jpg
Plik ściągnięto 13157 raz(y) 39,99 KB

3a.jpg
Plik ściągnięto 13157 raz(y) 38,16 KB

1a.jpg
Plik ściągnięto 13157 raz(y) 41,84 KB

_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo