Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dzierlatka Galerida cristata - ginący skowronek
Autor Wiadomość
norbert 


Posty: 213
Skąd: Radom / Mysiadło
Wysłany: 2006-01-20, 13:18   Dzierlatka Galerida cristata - ginący skowronek

Miną rok, a więc czas na podsumowanie Akcji Dzierlatka 2005 (prowadzona na Forum Przyroda). Pozwoliłem sobie również zamieścić w miarę aktualne dane o sytuacji dzierlatki, uzyskane z różnych źródeł.
SIEDLCE – brak dzierlatek od 2002 roku (info. Mirek)
ŁOMŻA – 1 para (info. Echem)
WARSZAWA – 1 para + 1 juv. – Bemowo przy carrefour (info. Norbert i inni)
- Grzegorz sprawdził kilka stanowisk, gdzie kiedyś widywał dzierlatki (Tarchomin z Nowodworami i Ursynów z Natolinem) i nic. Ja mieszkałem kilka lat na Gocławiu i dzierlatki tam nie widziałem. W pozostałej części Bemowa też ich nie spotkałem.
SKIERNIEWICE – Grzegorz sprawdził część miasta z dogodnymi stanowiskami, wynik 0
CIECHANÓW – Merops informował o braku dzierlatek
KOZIENICE – brak dzierlatek informacja ustna M.Rębiś
RADOM (info. Norbert)
Os. Michałów -1os ? (podczas 4 krotnych kontroli widziana dwukrotnie)
Os. Gołębiów II - 3 pary (mimo kilku kontroli nie udało się spotkać młodych)
Os. Prędocinek/Ustronie – 3 pary + 1 para na pobliskim Malczewie, no i dużo młodych
- pierwsza para udany dwukrotny lęg, pierwszy 3 juv. (widziane 13 maja), drugi 2 juv. (sierpień)
- druga para prawdopodobnie 1 juv.
- trzecia para, brak oznak udanego lęgu
- czwarta para (Malczew -w odległości jakieś 500 metrów od pozostałych) 3 juv. (1 lipca)
Os. Południe 4 pary i kilka juv. + 1 samotny ? osobnik (w części południowej osiedla) i 1 os. samotny ? (w części północnej)
- jedna para miała 2 lub3 juv. (15 maj)
- druga 1 juv. (15 maj)
- o lęgach pozostałych nic nie wiadomo
Jest to najsłabiej poznane stanowisko (2 kontrole). Wartości które podałem są raczej zaniżone. Np. 1 lipca widziałem 1 os + 4 os + co najmniej 6 os przeganiających się na boisku, natomiast w grudniu w ciągu 5 minut widziałem 11 os (7+2+2)
Podsumowując, w RADOMIU stwierdzono na 4 stanowiskach 11 par,+ 3 „samotne”? oraz 11 pewnych i 2 prawdopodobnie młode dzierlatki. Miasto w dużej części zostało sprawdzone za wyjątkiem terenów przemysłowych, kilku mniejszych osiedli czy zach. części miasta gdzie widziano w 2003 na stacji benznowej 1 parę (info. M.Kowalsk).
Żeby nie było tak super dodam jeszcze, że kilka „historycznych” stanowisk (mimo jeszcze odpowiednich warunków) z Radomia nie udało się potwierdzić, szpital na Józefowie (1 os śpiewający 2002 info. S.Chmielewski), os. Akademickie (ok. 5 par w latach 1978-83 info. Jan Król), supermarket M1 (kilka informacji w tym 4os. – ale to było w grudniu 1999 info. M.Rębiś i 1 para 2002 lub 2003 info. Dorota Zawadzka).
Na innych stanowiskach widać duży zanik lub co najmniej ubytek dzierlatek. Michałów (kilka par? przy basenie, dwa lub trzy lata temu info. D.Zawadzka, czy pojedynczy osobnik z okresu lęgowego przy targowisku – teraz na całym osiedlu tylko 1 osobnik), Gołębiów II brak dzierlatek na dwóch stanowiskach (ale te mogły przenieść się na nowe miejsca), Prędocinek/Ustronie (6-7 par 1984-92 info. Jacek Tabor – teraz 4 pary)
Mamy jeszcze kilka informacji z Mazowsza.
- Między stacjami Lesiów i Bartodzieje na N od Radomia 1 os. i 1os. przy torach na S od Radomia (prawdopodobnie migrujący, brak daty, info. Zbigniew Bąk)
- Płońsk (2001 ? info. Kuba)
- Pod Nowym Dworem Mazowieckim na stacji benzynowej kilka lat temu 1os. info. M.Kowalski
I to wszystko o Mazowszu, - 13 par, 3 pojedyncze ptaki, 12-14 juv.



Inne rejony kraju
DZIAŁDOWO – 1 os. info. Mender
TORUŃ – 1 os. info. Kessy
- oraz 1 ptak obserwowany na stacji benzynowej pod Toruniem info. Jurek7
STARGARD SZCZECIŃSKI – 2 pary i 1 juv. info. Mirhel
ŻORY – co najmniej 4 pary info. Orali
Do tego pojedyncze stwierdzenia z Poznania, Szczecina, Wrocławia, Konina, Jelcza i 3 dzierlatki z Lubelszczyzny.
No i miasta gdzie dzierlatka wymarła Białystok i północne Podlasie (M.Polakowski, Tomek), Puławy (początek lat 80 info.P.Safader, ale nie były tam prowadzone poszukiwania),

Dla porównania podam dane uzyskane z „listy TBOP” dotyczące liczenia dzierlatek w Świętokrzyskim , a prowadzone przez Łukasza Misiuna
> w 2003 dzierlatke stwierdzilismy w:
> Podole gm. Opatow 0-1 para, Wloszczowa 0-1 para, Szczytniki gm. dwikozy
> 0-1 para, Ostrowiec 2-4 pary, Kielce 0-1 para. Nie wykryto dzierlatki
> w:Konskie, Skarzysko, Pinczow, Busko, Chmielnik, Sandomierz, Bodzentynie.
> No i oczywiscie nie bylo jej w calej masie innych miejsc. Sa dane o kilku
> parach z Opoczna ale tam w tym roku kontrole nie wyszly. Jeszcze w 2000 r > w woj. swietokrzyskim bylo 6-8 par naliczonych, teraz juz tylko 2-8 par. > To są nieoficjalne dane

Ciekawie jak można rozumieć to 0-1 para ?
Do tego można dodać dwie prawdopodobne obserwacje dzierlatek w Skarżysku-Kamiennej w sezonie lęgowym 2003 lub 2004 (info. Mariusz Gwardjan TBOP) i w Kielcach (2004 Ł.Misiuna ) 12 stycznia 1 os, 18 maja martwy osobnik (ten sam?), 5 lipiec 1 os (i dzierlatki wróciły do Kielc)

Piotrków Trybunalski
w 2004 r. mielismy jedna parę. W tym roku (2005) nie udało sie nam zobaczyć żadnej dzierlatki.(info. Marcin Wężyk lista TBOP)

I jeszcze Łódź – Notatki Ornitologiczne Zeszyt 1 z 2004
W latach 1994-99 wykryto 11 stanowisk i 28 par. W 2001 doszło 1 stanowisko z 1 parą a w 2002 nie istniały już na pewno 2 stanowiska z 4 parami

Mamy więc obraz (nadal bardzo niepełny) sytuacji dzierlatki z dosyć dużego obszaru (Mazowsze, Świętokrzyskie, Ziemia Łódzka, Podlasie oraz kilku miast z okolicznych województw).

No i to na razie tyle.
Chciałbym wszystkim, którzy uczestniczyli w akcji podziękować, a zwłaszcza Kessy, Mirkowi, Grzegorzowi, Echemowi, Menderowi, Meropsowi, Mirhelowi, Oraldowi i Marfu. Wiadomości było tak wiele, że jeżeli coś pominąłem, to jestem usprawiedliwiony i bardzo przepraszam.
Zbliża się wiosna i chciałbym ogłosić, że akcja poszukiwania dzierlatek na Mazowszu (i nie tylko) nadal trwa. Ja rezerwuje Radom (mogę się podzielić bo to spore miasto i nie wyrabiam) i W-wę Bemowo. Jak widać z dzierlatką nie jest najlepiej i są to może ostatnie szanse na zobaczenie tego pięknego ptaszka. Chciałbym dodać, że poszukiwanie dzierlatki jest naprawdę banalnie proste. Ptaki są zupełnie niepłochliwe, można je bez problemu z najbliższej odległości, oglądać, słuchać, podziwiać i to całymi godzinami. Jak kto woli. Dodam tylko, że śpiewem nie ustępują skowronkowi polnemu, a oglądanie ich stójek w locie czy karmienia młodych, z pięciu metrów to prawdziwy odjazd. Jeżeli ja przy swoich umiejętnościach i znajomości ptaków dałem sobie radę, to każdy da. Zachęcam zwłaszcza warszawiaków, bo jakoś nie mogę uwierzyć, że w ciągu 20 lat liczba dzierlatek spadła z kilkudziesięciu par do jednej. Pod Warszawą też jest kilka sporych miast. O Płocku, Ostrołęce i wielu innych miastach na Mazowszu nie wspomnę. Czy tam też już nie ma tych pięknych skowronków. Wieści z reszty Polski też są skrzętnie notowane i mile widziane.
Będę się jeszcze przypominał. Umieszczę ponownie w swoim czasie „instrukcje” Grzegorza na temat jak szukać Galerida cristata. A więc aby do marca i w kwietniu znowu ruszamy CZEKAM NA CHĘTNYCH I DEKLARACJE.

Przepraszam za ten przydługi tekst i
Pozdrawiam wszystkich dzierlatkologów
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-01-20, 13:49   

Moje gratulacje NORBERCIE - kawał dobrej roboty. Myślę, że z czasem informacji o dzierlatce będzie przybywać, ale chyba raczej tych smutnych...
_________________
TP Bocian
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2006-01-20, 14:13   

Czy probowales zgromadzic wszystkie obserwacje z Mazowsza, takze takie mniej biezace?
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
norbert 


Posty: 213
Skąd: Radom / Mysiadło
Wysłany: 2006-01-20, 14:33   

Marfu napisał/a:
Czy probowales zgromadzic wszystkie obserwacje z Mazowsza, takze takie mniej biezace

Tak
Ale mam tylko z Radomia i Warszawy
Zwłaszcza tych Warszawskich jest sporo. Ale tutaj ekspertem jest Grzegorz. Ma informacje o tym jak dzierlatka wymierała w Warszawie prawie rok po roku. Zwłaszcza przedstawienie tego graficznie na mapkach robiło wrażenie.
Z radomia mam kilka informacji mailowych z lat 80 i 90. pan J.Tabor liczył kiedyś dzierlatki na Ustroniu. Obiecywał poszperać w jakiś żółtych zeszytach. Będę musiał mu o tym przypomnieć.
Próbowałem skontaktować się z ornitologami z muzeum przyrodniczego w Radomiu. Ale bez skutku. Kilka próśb o informacje z przed lat. W zamian obietnice i jakieś pretensje o pustułki. Czeski film.
Reszta Mazowsza tylko to co na forum

[ Dodano: 2006-01-20, 14:43 ]
Mirek napisał/a:
Myślę, że z czasem informacji o dzierlatce będzie przybywać, ale chyba raczej tych smutnych...


chyba napewno Mirku
już doszły mnie sluch że na jednym stanowisku ma być lub już jest zrobiony park
ale muszę to jeszcze sprawdzić

poza tym radom dla dzierlatek wydaje się przyjazny
wiecie, w latach 90 upadł cały przemysł
nic się zbytnio nie zmienia
osiedla wyglądają tak jak kiedys
nawet drzew za bardzo na nich nie ma
nie ma grodzonych, strzeżonych osiedli
miasto i blokowiska otoczone otwartymi terenami
osiedle południ na przykład otoczone jest z czterech stron jakimiś polami i łąkami i do tego po środku jest olbrzymia pusta dolina
po prostu idealne miejsce
do tego duży obszar (230 tys ludzi)
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2006-01-20, 14:56   

Czyli tak. Siedlce w zasadzie cos tam Mirek wymodzi, jak bylo kiedys. Widze, ze niezbedny jest kontakt z Kolegami z Mlawy, Sebastian podrzuci ci na prv namiary. Oni maja duzo informacji z Mlawy, Dzialdowa...

Dalej - Mirek, moze zapytalbys Andrzeja z Ciechanowa?

Dalej - ja widzialem chyba w 1983 w Legionowie zima :-) Dojde do szczegolow.

Jacka Tabora zaraz poprosze...
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
norbert 


Posty: 213
Skąd: Radom / Mysiadło
Wysłany: 2006-01-20, 15:32   

oho widzę że w temacie dzierlatkowym zaczyna się coś dziać
wiedziałem że trzeba coś nabazgrać aby się ruszyło :lol:

Mirku taka sprawa
coś mi świta że na dniach ziemi pokazywałeś grzegorzowi jakąś dziewczynę która miała sprawdzać ostrołęke
wiesz coś
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-01-20, 17:14   

norbert napisał/a:
pokazywałeś grzegorzowi jakąś dziewczynę która miała sprawdzać ostrołęke

Hmm.., to Kasia Koźlicka, ale z nią to za posrednictwem Bociana trzeba rozmawiać.
Ja postaram sie odtworzyć sytuację z Siedlec. Na razie wygląda na to, że ostatnia para urzędowała w 2001 r. koło biura BOCIANA!
W sprawie Ciechanowa też zapytam... Powinny być jakieś informacje.
Wiecej nt. Łomży wie napewno Andrzej Górski - zapytam.
Możliwe jest wydobycie informacji z Garwolina (sas), z Sokołowa Podlaskiego (może jemi coś pamięta?!).
O Łosicach wiem tyle, że dzierlatki zniknęły jakoś pod koniec lat 70-tych od pewnego pana, który troche się interesuje przyrodą i zna wiele gatunków ptaków. Odkąd tu zaglądam (1986 r.) a następnie zamieszkałem, nigdy dzierlatek nie widziałem. W roku 1994 badałem awifaunę całego miasta i nic!
Mam w zanadrzu kilka obserwacji, ale chyba do konkretnych dat nie dojdę.
I tak np.:
- późną jesienią (X-XI) 1984 r. na terenie PGR-Dańków (gm. Błedów, pow. grójecki) razem ze Sławkiem Chmielewskim widywaliśmy 1 dzierlatkę żerujacą z wróblami i trznadlami.
- w pełni sezonu (maj lub czerwiec) 1994r. 1 dzierlatkę widziałem koło Nowego Dworu Maz. pod Warszawą, jak żerowała przy drodze.
- raz przejeżdżajac przez Wyszków n.Bugiem widziałem dzierlatkę (hmm..., ale kiedy to było?!) - może gdzieś to zapisałem. Ale było to jakoś na pocz. lat 90-tych
- 1 dzierlatka w roku 1991 widziana była przeze mnie i Czarka Mitrusa w Płońsku (też do sprawdzenia).
 
     
Tetrao 


Posty: 98
Skąd: leśna głusza ;)
Wysłany: 2006-01-22, 20:14   

Szkoda, że kolejny temat rozpoczęty na forum Przyroda podsumowany został na nowym forum. :roll:

No trudno, trzeba będzie skakać.... :roll:

Ostatnio rozmawiałem z kilkoma starszymi ornitologami z Górnego Śląska. Pojedyncze pary były lęgowe na hałdach w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach oraz w Bytomiu przy stawach Żabie Doły. Było to w latach 80. Od tego czasu brak jakichkolwiek danych z terenu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego o lęgach tego gatunku.

Poza tym obszarem dzierlatka lęgnie się jeszcze w liczbie kilku par w centrym Żor, a także w Rybniku (k. Henel) gdzie lęgnie się nawet na rondzie w centrum miasta!
_________________
Szymon
 
     
Pawelele 

Posty: 122
Skąd: Wojkowice
Wysłany: 2006-01-23, 11:05   

Tetrao napisał/a:
Szkoda, że kolejny temat rozpoczęty na forum Przyroda podsumowany został na nowym forum

Nie że popieram rozłam, ale na Forum Przyroda też jest to podsumowanie.
_________________
Paweł Kmiecik
Przyroda Zagłębia Dąbrowskiego
 
     
norbert 


Posty: 213
Skąd: Radom / Mysiadło
Wysłany: 2006-01-23, 14:10   

Cytat:
ale na Forum Przyroda też jest to podsumowanie.

tak na Forum Przyroda też zostało umieszczone to podsumowanie

[ Dodano: 2006-01-23, 14:16 ]
Mirku czy mam rozumieć, że w Siedlcach to wymarły jednak w 2001
no i można dodać do podsumowania
ŁOSICE - brak dzierlatki (prawdopodobnie od końca lat 70, a na pewno od 1994 info. Mirek)

i jeszcze o Białymstoku i PPodlasiu, Michał Polakowski z listy TBOP
Ostatnia znana mi legowa parka dzierlatek gniazdowala w Bialymstoku w 1994 roku (okolice ul. 1000-lecia Panstwa Polskiego). Obserwowalismy ja wtedy ze Slawkiem Klusewiczem. Od tamtego czasu nie bylo zadnych raportowanych stanowisk legowych z tego miasta. Malo tego, o ile mi wiadomo, w ostatnich latach jedyna pewna para dzierlatek na PPodlasiu gniazdowala na obrzezach zbiornika Siemianowka w roku 2002 (okolice Bachur, obserwowana przeze mnie i Alicje Krasnodebska

[ Dodano: 2006-01-23, 14:47 ]
Info z Tomaszowa Mazowieckiego z listy TBOP
niestety specjalnych kontroli dzierlatkowych nie robilem. Trudno wiec
precyzyjnie i pewnie stwierdzic. Stanowiska podawane kiedys przez
Sosnowskiego odwiedzalem w ostatnich latach... co niestety nie przynioslo w
zasadzie pozytywnych rezultatów. Jest jeszcze szansa na jedna pare, która
byla widywana jakies 3-5 lat temu
Prawdopodobnie obecnie w Tomaszowie jest 0-1 para dzierlatki.


I taka prośba
Może mi ktoś wytłumaczyć co oznacza pojawiające się w mailach z TBOP 0-1 para
Czy
1. była kiedyś para ale teraz nie wiadomo czy jest
2. ktoś widział jednego osobnika i nie wiadomo czy jest drugi
3. może coś innego

[ Dodano: 2006-01-23, 15:06 ]
i jescze jedno
uwaga
MAM PIERWSZĄ DEKLARACJĘ NA ROK 2006

MEROPS - uderzy w Ciechanowie (mam to na piśmie)

innych chętnych informuje żeby się pospieszyli
bo wolnych miast jest coraz mniej
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2006-01-23, 18:46   

norbert napisał/a:
Może mi ktoś wytłumaczyć co oznacza pojawiające się w mailach z TBOP 0-1 para


Chodzi o Tomaszow. Chyba trzeba to rozumiec tak jak napisal Michal Ciach. Na jakims stanowisku pojawiala sie para 3-5 lat temu, Michal tego stanowiska akurat nie kontrolowal, zas kontrolowal inne, ktore kiedys podawal Jerzy Sosnowski i nic tam nie znalazl. Zatem przypuszcza, ze ta jedna moze sie jeszcze trzymac. Zobaczymy - moze jeszcze ktos z Tomaszowa odpowie...

Wydaje mi sie, ze w drugim roku obserwacji w danym miescie mozna pojsc na latwizne i skontrolowac np. tylko stanowiska znane z poprzedniego roku :-) Echen skontroluje pewnie swoje jedyne z Lomzy. Na wiecej nie mozemy liczyc z uwagi na zmiane pracy na bardziej absorbujaca :-( :-(

[ Dodano: 2006-01-23, 22:43 ]
Jacek obiecal przetrzasnac stare notatniki :-) Beda informacje o Radomiu...
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
norbert 


Posty: 213
Skąd: Radom / Mysiadło
Wysłany: 2006-01-24, 10:33   

Jeszcze taka ciekawostka

Przyjmując, że dzierlatka wysiaduje jaja 13 dni, karmi w gnieździe 9, a poza gniazdem 10
Są to dane z jakiegoś przewodnika. Grzegorz potwierdził je, dodając jeszcze warunki pogodowe, czy np. niepokojenie co może wydłużyć czas.

Dla pięciu potwierdzonych lęgów w Radomiu można przyjąć
3 pary początek lęgu (wysiadywania) przed 20 kwietnia
1 para przed 10 czerwca
a drugi lęg jednej z par około 20 lipca

oczywiście tak mniej-więcej

[ Dodano: 2006-02-06, 14:30 ]
03.02.2006 wybrałem się na dzierlatki
odwiedziłem jedno stanowisku w Radomiu na osiedlu Prędocinek. Poszukiwania zacząłem od miejscowego mini marketu. Był to strzał w dziesiątkę. Przed wejściem żerowały 2 ptaszki. Potem widziałem następne, razem było 6 osobników. Ptaszki wyglądały na to, że są w dobrej kondycji. Nawet raz ostro zaczęły się nawoływać. Tak samo jak to wiosną i latem często słychać. Podsypałem im trochę ziarna, na którym chętnie żerowały. Ale nie wiem czy to ma sens. Wokół pełno żarcia. Ludzie ostro ptaszki dokarmiają, a i konkurencja ze strony wróbli i nie tylko do ziarna duża.
Dzierlatki większość czasu spędzały jednak na dachu. Postanowiłem sprawdzić co je tam ciągnie, przecież tam na górze nieźle dmucha. Z klatki schodowej sąsiedniego bloku widać było jak nasze małe skubańce siedzą na jakiś wentylatorach. One mają tam po prostu centralne ogrzewanie, co widać po roztopionym śniegu wokół tych urządzeń.

Ps
Skontaktowałem się z Piotrem Pagórskim z Mławy
Nie ma danych z ostatnich lat. Obiecał rozejrzeć za dzierlatkami z kolegami w tym roku w mieście i okolicach
Poszukuje również kontakt z Grzegorzem Lesińskim. Miałem do niego telefon ale mi gdzieś wsiąkł.

Na dzień dzisiejszy mam deklaracje na
Mławę i okolice
Ciechanów
Radom i mam zamiar sprawdzić kilka mniejszych okolicznych miejscowości (Szydłowiec, Skarżysko, Skaryszew, Wierzbica, Iłża, może Zwoleń, Lipsko, Pionki, Kozienice, Warka, Białobrzegi, Grójec). Oczywiście jak mi starczy czasu i choćby pod względem występowania odpowiednich stanowisk.
W-wa Bemowo może Jelonki
Siedlce – myślę że jakby się pojawiły to by ktoś dał znać. Mirku czy są jeszcze jakieś fajne miasta na dzierlatki w byłym Siedleckim.

Na razie to trochę mało
Czekam na dalsze deklarację
Naprawdę warto poświęcić dwa razy po dwie czy trzy godziny i sprawdzić osiedla mieszkaniowe graniczące z otwartymi terenami. Naprawdę nie jest to trudne a jaka frajda. Zwłaszcza, że nie kręcą się tam tylko dzierlatki.
 
     
kliszu 

Posty: 6
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 2006-02-24, 14:22   

Cześć,
Cieszę się że trafiłem na twoje sprawozdania z inwentaryzowania dzierlatki.
Kilka dni temu dostałem od Jacka Tabora informację o możliwości dołączenia do ludzi wyszukujących dzierlatki w swojej okolicy a dzisiaj przypadkowo trafiłem na twój post, więc zarejestrowałem się, żeby zaproponować swoją pomoc.
Z tego co piszesz wynika, że południowe przedmieścia Warszawy i okolice Piaseczna nie były dotąd specjalnie penetrowane. Mieszkam w Nowej Iwicznej koło Mysiadła a pracuję w Sękocinie, więc te okolice byłoby mi najłatwiej sprawdzić.
Potrzebowałbym porad od praktyka: jak się za to zabrac, na jakich terenach się skoncentrować i ile razy kontrolować ten sam teren.
Oczywiście dysponuje lornetką, jakimś atlasem i nagraniami głosów.
pozdrawiam
_________________
Marcin
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-02-24, 15:50   

norbert napisał/a:
Grójec

W Grójcu bywałem wielokrotnie - przejeżdżałem tamtędy przez lata całe (od pocz. lat 80-tych). Nigdy nie udało mi się spotkać tam dzierlatek. Oczywiście nie penetrowałem przedmieść, ale raczęj nie sądzę, aby gdzieś się uchowały...
_________________
TP Bocian
 
     
norbert 


Posty: 213
Skąd: Radom / Mysiadło
Wysłany: 2006-02-24, 16:14   

A oto relacja z Piotrkowi Trybunalskim a więc blisko od Marcina Węzyka
W 2005 dzierlatki nie znaleźli
W 2004 roku szykowaliśmy z kolegami publikację o ptakach Piotrkowa, więc się
przyłozyliśmy. Spenetrowane były miejsca, gdzie dzierlatkę widywaliśmy
jeszcze 10 lat temu i odpowiednie miejsca potencjalne. Takich miejsc
jest trochę chociażby kilka parkingów pod marketami, obrzeża blokowisk
czy piękny brukowany plac targowy gdzie co tydzień konie zostawiają
sporo wiadomo czego (chyba mit o braku mierzwy końskiej jako przyczynie
braku dzierlatki juz upadł). Nic poza jedna parą. W roku ubiegłym pilnie
sprawdzałem tylko to stanowisko z 2004, pozostałe miejsca "przy okazji".
Jasne, że coś mogliśmy przegapić, ale kiedyś te ptaszki same wchodziły w
oczy. Spadek liczebności jest w nas ewidentny.
Aha, w 2003 czy 2002 roku na potrzeby grupy kieleckiej prowadziłem
poszukiwania w Sulejowie. Chodziło o potwierdzenie stanowisk z lat 80.
Bez rezultatu.

Jeżeli chodzi o liczenie w 2006 oto lista chętnych (może ulec jeszcze zmianie)
W-wa Bemowo – Norbert
Radom i okolice – Norbert
północny Radom (cn. 4 pary) i Wierzbica - Łukasz Stępień
Mława i okolice – P.Pagórski i koledzy
Działdowo – Mender
Ciechanów – Merops
Łowicz i Skierniewice – Grzegorz i kolega student
Siedlce – chyba też zajęte
Męcze jeszcze kilka osób więc zobaczymy

Dzisiaj jadę na weekend do Radomia
A więc będą zimowe Dzierlatki
pozdrawiam
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo