Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Poczatkujacy akwarysta!!!
Autor Wiadomość
debesciak 

Posty: 1
Wysłany: 2006-08-30, 10:14   Poczatkujacy akwarysta!!!

Witam wszystkich forumowiczow i jednoczesnie prosze o porade odnosnie zakladania akwarium, co powinienem wiedziec, co powinno zawierac akwarium do rawidlowego funkcjonowania, jakie przyrzady podstawowe!!!Mysle o zalozeniu akwarium ok.60-80 litrow!!!
Co powinienem zakupic ?filtr,pompka itd.???Chcialbym tez sie dowiedziec na temat roslinek, jakie podstawowe i opis ich roli w akwarium!!!O rybkach troszke poczytalem ale ewentualne porady mile widziane!!!I oczywiscie rzecz podstawowa jaki pokarm i czy dostane go wszedzie(w kazdym zoologicznym)!!!Pytam o porade poniewaz mieszkam w chwili obecnej w Irlandii i nie polegam zbytnio na poradach Irlandczykow, wiec licze na Panstwa pomoc!!!
Z gory bardzo dziekuje!!!
 
 
     
DarekŁ
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-30, 13:32   

Najlepiej poszukaj tu:http://www.akwarystyka.com.pl/ To się tak nie da poradzić coś w kilku słowach. Najpierw dużo czytaj na ten temat i wysnuwaj wnioski a dopiero póżniej zakładaj akwarium.
 
     
P@tryk 

Posty: 266
Wysłany: 2007-01-27, 13:27   

No więc tak:jeśli zastanawiasz sie nad kupnem jakiś ryb sprawdź w jakiej tempaeraturze one żyją,jeśli w wysokiej to powinieneś kupic grzałke do owego akwarium.Dam ci porade:ja ostatnio kupiłem ryby(napisałem w innym dziale jakie mam) i mój tata przygotowywał się do tego w taki sposób:na początku wsypał żwir do metalowego garczka i wożył do piekarnika.później po jakiejś godzinie wyjąl,żwir wysypał do zimnej wofy i ostrożnie dawał do akwarium.Później przeczytaj o rybach jakie podłoże lubią,a nastyępnie (jeśli to będzie np.torf)kup w dowolnym sklepie(napewno będzie).O filtze to chyba nie musze przypominać bo to rzecz jasna.
jakby co to zapytaj sie jeszcze o coś :wink:
 
     
Samino 

Posty: 5
Skąd: Dobczyce
Wysłany: 2007-08-26, 11:41   

Co ile dni cię wymienia wode w akwarium 60 litrowym :?:
 
 
     
DarekŁ
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-26, 14:02   

Zalecana jest podmiana wody co dwatygodnie w ilości 1/4 lub 1/3 zbiornikachoc n.p. A. Sieniawski zaleca podmiany częstsze ale mniejszej ilości wody. Weż tylko pod uwagę rzeczywistą ilośc wody w akwarium pod odliczeniu podłoża, roślin, sprzętu. Woda powinna kilka dni odstac zanim ją wlejesz do akwarium no i powinna miec temperaturę zbliżoną do tej w akwarium.
Za chwilę sam będę podmieniał wodę w swoim akwarium ale to będzie 150 litrów :green:
 
     
Samino 

Posty: 5
Skąd: Dobczyce
Wysłany: 2007-08-27, 09:43   

Dzięki DarekŁ
 
 
     
Blanka34 

Posty: 78
Skąd: Kluczbork opolskie
Wysłany: 2012-03-10, 20:46   

Założyłam akwarium 240l temp.24st. i mimo przeczytania ogromnych ilości stron internetowych z często sprzecznymi inf. mam pytanie czy przy obsadzie:
2 gurami złote
1 gurami dwuplamiste
12 neonów czerwonych
12 danio różowe
1 bojownik samiec
2 bojownik samica
6 kirisek
moge dokupić krewetki i jakie.
Zbiornik posiada korzenie duże i dużo, otoczaki, moczarke, jakieś trawy, ktyóre z czasem położą się na tafli, żabienice, 2 kule gałęzatki, nurzańca. Rośliny są jeszcze młode.
Inne sugestie nt obsady tez chętnie przeczytam.
 
     
Blanka34 

Posty: 78
Skąd: Kluczbork opolskie
Wysłany: 2012-03-15, 21:35   

Czy akwaryści opuścili te forum, bo mam wrażenie, ze temat "Ryby" zarósł glonami.
 
     
lukasz0207 

Posty: 132
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-03-16, 14:17   

Oczywiście, że możesz dokupić krewetki, tylko muszą być sporo kryjówek by nie zostały skonsumowane. Ja polecam Red Cherry lub White Pearl, są tanie i łatwe w hodowli, szybko się rozmnażają co przy takiej obsadzie na początku się napewno przyda. Można jeszcze amano i atya gabonesis i atyopsis moluccenis, tylko tych jak wiadomo nie rozmnożysz.
_________________
Pozdrawiam
 
     
Blanka34 

Posty: 78
Skąd: Kluczbork opolskie
Wysłany: 2012-03-17, 20:08   

Moja obsada jest jeszcze młoda i krewetki chyba nie zmieściłyby się im w pyszczkach ( prócz bojownika ale jest on bardzo spokojny). Wszędzie czytam, że dla krewertek powinny w akwa być mchy. Ja mam dwie kule gałęzatki, może na początek wystarczy. Dzięki za odpowiedz.
 
     
lukasz0207 

Posty: 132
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-03-18, 07:49   

Krewetki bardzo lubią mchy. chodzą sobie po nich i szukają jedzenia a młode mają świetne kryjówki, ale jeśli jest sporo innej roślinności będzie im dobrze, rybki teraz mogą być spokojne ale jak zobaczą ,,żywy pokarm'' to się może zmienić, u mnie nawet bystrzyki amandy czasami podjadały krewetki, ale i tak krewetki dadzą rade, taka naturalna selekcja.
_________________
Pozdrawiam
 
     
Blanka34 

Posty: 78
Skąd: Kluczbork opolskie
Wysłany: 2012-03-20, 22:44   

Zamówiłam krewetki, przywieźli krewety!
Duże, piękne a w inernecie doinformowałam się , że to Atyopsis moluccensis, czyli niestety nic z tych polecanych przez Ciebie. Postanowiłam spróbowac chociaż kosztowały 28zł./szt. Mam dwie; bo były tylko dwie. Masz jakieś z nimi doświadczenia? Gdzieś przeczytałam, że żyją do 12lat a innym razem, że 2-3lata. Podobno zmieniają kolor w zależności od nastroju, moje mają ceglasty.
 
     
lukasz0207 

Posty: 132
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-03-21, 08:20   

Te krewetki są super, moje ulubione. Miałem Ci o nich napisać, ale zapomniałem. Są bardzo fajne w obserwacji jak filtrują wode. Mają swoje ulubone miejsce i tam cały czas siedzą, zależy to oczywiście od przepływu wody, dlatego można troche nimi sterować :green: Czyli jak chcesz żeby były bardziej na widoku to troche zmieniasz wylot z filtra i powinny niedługo zmienić miejsce, ja miałem je idealnie z przodu akwarium. U mnie żyły około 3 lat, ale kupiłem już wyrośnięte i mogły też paść z powodu choroby bo wtedy miałem małe problemy w zbiorniku. A kolory miały zawsze miały takie same, bez zmian.
_________________
Pozdrawiam
 
     
Blanka34 

Posty: 78
Skąd: Kluczbork opolskie
Wysłany: 2012-03-21, 11:41   

Zdaje się, że moje są też "wyrośnięte" co oceniam po ich wielkości; nie jest to raczej młodzież. Dawałeś im pokarmy w tabletkach, jakieś owoce, bo na resztkach przy 6 kiryskach będą głodować.

Mam też pytanko (skierowane do wszystkich oczywiście choć tylko Ty mi odpowiadasz i dzieki Ci) odnośnie bojownika, który wczoraj po kolejnej wizycie w akwa szpitalnym odszedł. Wcześniej mieszkał w kuli (nie u mnie!), później w 5l u mnie w pracy bez grzałki -pod lampką, bez filtra, po zmianach wody- nie odstanej, karmiony lub nie, czasami jak miałam wiecej wolnego pływał dosłownie w szambie z resztek jedzenia i odchodach. Po założeniu własnego akwarium zabrałam go do domu i się zaczęło. Najpierw pleśniawka, potem poszarpany ogon choć nie zauważyłam by coś go skubało, później białawe plamy na ciele, brak apetytu i smutny koniec. Reszta załogi zdrowa. I moje pytanie: dlaczego on? Mam swoją teorie laika, ale chciałabym poznać zdanie doświadczonych akwarystów.
 
     
lukasz0207 

Posty: 132
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-03-21, 13:01   

Ja ich jakoś specjalnie nie karmiłem, po prostu bardzo rozdrabniałem pokarm w okolicy gdzie siedziały i one sobie go zbierały z wody, są to krewetki filtrujące więc nie będą specjalnie zainteresowane tabletkami.

A co do bojownika to nie pomogę, ryby są u mnie mniej ważne więc za bardzo się na tym nie znam.
A może pokażesz jakieś zdjęcie swojego akwarium :wink:
_________________
Pozdrawiam
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo