Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
ochrona błotniaka łąkowego
Autor Wiadomość
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-07-04, 22:03   

Dominik napisał/a:
Czesc postow dotyczaca ochrony znalazla sie w temacie obserwacje w 2007 :\

No jak koordynator programu nie pilnuje tematu na Forum to się ludziom miesza :razz: :green:
Dominik napisał/a:
Tato Kamila to trzeci (po Mirku i Kamilu) błotniakolog w powiecie łosickim

Rogóziec i gm. Mordy, to już powiat siedlecki :razz: :green:
Dominik napisał/a:
Napisalem, zebys mnie nie meczyl na gg

Ja cię tylko mobilizuję, żebys nie zapominał o niektórych obowiązkach :wink: :green:
_________________
TP Bocian
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-07-05, 18:15   

Już nie wiem, gdzie wpisywać, ale może tutaj. Jest plan, aby zabezpieczyć nie znalezione jeszcze gniazda. Dzisiaj namierzyłem w przybliżeniu rejon gniazdowania jednej, być może dwóch, a nawet trzech par koło Próchenek w gm. Olszanka. Rozbieżność w ocenie wynika z różnej perspektywy obserwacji ptaków (z różnych punktów). Niestety samce przylatywały rzadko, ale obserwowałem 3-krotnie transfer pokarmu (przekazywanie) przez samca dla samicy. Wyznaczyłem też dogodny punkt, z którego z pewnością uda się zlokalizować gniazdo lub gniazda. Dzisiaj ptaki były mało aktywne, zwłaszcza samice. Samcom też trudniej było pewnie polować w tak kiepską pogodę (wiatr, przelotny deszcz i zimno). Samice zapewne cały czas siedzą i ogrzewają pisklęta...
_________________
TP Bocian
 
     
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2007-07-08, 22:38   

Najnowsze wieści z okolic Działdowa.

Kolonia w rzepaku - nadal 'martwa' cisza :sad:

Kolonia w pszenżycie - 3 dni temu udało mi się znaleźć razem z Grześkiem Kamińskim kolejne gniazdo - 7.! Ogrodziliśmy wczoraj 3 gniazda a dziś kolejne, więc razem mamy 4 siatki w tej kolonii. Na pozostałe gniazda nie wystarczyło środków :sad:





W dwóch lęgach zaobrączkowałem 3 i 4 młode.





Niestety w jednym gnieździe czekał na nas taki oto obrazek. Lęg zniszczony przez naziemnego drapieżnika. Podejrzewam kota, kunę lub łasiczkę. Zastanawiam się czy lęg miałby szanse na przetrwanie, gdyby nie to że go znalazłem wcześniej i zostawiłem zapach... a może siatka by pomogła... strasznie szkoda :???:

_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2007-07-10, 22:05   

Dzisiaj zabezpieczyłem kolejnych 5 gniazd. Cztery gniazda razem z Kamilem Kryńskim. WIELKIE dzieki dla Kamila za pomoc!. W sumie bedzie zabezpoieczonych juz 10 gniazd. Jutro kolejne.

Ogrodzenia ktore dzisiaj stawialem mialy 1,5X1,5 m. Ben Koks podpowiedzial mi, ze ogrodzenia tej wielkosci z pewnoscia wystarcza. Sa stabilniejsze i siatka lepiej przylega do ziemi. Poza tym wiecej sie ich zrobi z rolki 50 m. A trzeba powiedziec, ze siatka izolla jest droga :\
_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2007-07-10, 23:21   

Dominik napisał/a:
Ogrodzenia ktore dzisiaj stawialem mialy 1,5X1,5 m. Ben Koks podpowiedzial mi, ze ogrodzenia tej wielkosci z pewnoscia wystarcza.


Heh, szkoda że tego nie wiedziałem wcześniej. Wystarczyłoby na więcej gniazd.
_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-07-12, 20:14   

mender napisał/a:
Heh, szkoda że tego nie wiedziałem wcześniej. Wystarczyłoby na więcej gniazd.

Ja też nie sądziłem, że takie małe wystarczą, ale jak specjalisci tak mówią :roll:
_________________
TP Bocian
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-07-12, 20:22   

Wczoraj z Dominikiem troche nad wieczorkiem zadziałalismy - 2 ogrodzone gniazda (koło Próchenek w gm. Olszanka i koło Falatycz w gm. Platerów), 5 pisklaków zaobrączkowanych).
Próbowaliśmy zlokalizować gniazdo drugiej pary koło Próchenek, ale przez 2 godziny nie udało się. A później, już chyba na nocleg, przyleciały 4 samce - czyżby gniazdowały 4 pary?! Niestety nie w głowie im były polowania, więc całe towarzystwo polatało sobie trochę i nic z tego nie wynikło...
Ciekawe tez było szukanie właścicieli pól. W Próchenkach, to już chyba pół wsi się dowiedziało, a drugi właściciel mieszka na Kol. Czeberaki, daleko od swojego pola i o 21.20 ściagnęlismy go z łóżka :grin:
Dokumentacja poniżej...

IMG_9715.JPG
Młodziak przyjął postawę bojową - jest już po "zabiegu"
Plik ściągnięto 229 raz(y) 48,07 KB

IMG_9720.JPG
Grodzenie gniazda w Próchenkach.
Plik ściągnięto 236 raz(y) 44,78 KB

IMG_9732.JPG
To parka - samczyk i samiczka (tak określił Dominik).
Plik ściągnięto 227 raz(y) 48,83 KB

IMG_9743.JPG
Dominik w świetle zachodzącego słońca ze swoim pupilkiem...
Plik ściągnięto 238 raz(y) 36,47 KB

IMG_9756.JPG
Bronił się dzielnie...
Plik ściągnięto 232 raz(y) 41,02 KB

IMG_9762.JPG
Młodszy z rodzeństwa.
Plik ściągnięto 242 raz(y) 31,57 KB

IMG_9763.JPG
Dominik grodzi gniazdo koło Falatycz.
Plik ściągnięto 242 raz(y) 45,21 KB

IMG_9769.JPG
Czujemy się bezpiecznie!
Plik ściągnięto 237 raz(y) 51,67 KB

_________________
TP Bocian
 
     
jemi 


Posty: 761
Skąd: Sokołów Podlaski
Wysłany: 2007-07-13, 13:35   

No pięknie !
Dominik w świetle zachodzącego słońca przypomina świętego Franciszka.
Mirek, czekamy na zdjęcie Dominika w świetle wschodzącego słońca. :green:
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2007-07-13, 17:08   

Wczoraj

Razem z Januszem Łuczakiem i jego synem polechalismy do gniazda pod Siedlcami. Gniazdo umiejscowione w bardzo nietypowym miejscu/siedlisku. Na dodatek bardzo blisko drogi. W zyciu nie powiedzialbym ze łąkowiaki moga sie w czyms takim gniezdzic.

Wiesci z dzisiaj.

Znalazlem dwa nowe gniazda, tym razem w Cielsnicy. W obydwu przypadkach legi sa powtarzane dlatego tez w kazdym jest tylko jeden pisklak (z jednego złozonego jajka). W jednym gniezdzie pisklak ma ok 12 dni, a w drugim dzisiaj wykluł sie z jaja. Oba legi zostały zabezpieczone siatka. Okazalo sie ze wlascicielem obydwu pol jest ten sam rolnik :) Oczywiscie przeprowadzilem z nim krotka rozmowe, wreczylem folderek. Tak wiec pisklaki nie musza sie obawiac kombajnu :)

W innym gniezdzie krecony byl material do filmu edukacyjnego o błotniaku lakowym. Wspominalem chyba o tym juz kiedys. Film ma byc ukonczony w 2008 r. W poblizu gniazda zostaly ustawione dwie kamerki (zamaskowane siatka). Co godzine wymieniana byla kaseta. Dorosle ptaki bez obawy karmily pisklaki. Tak wiec mamy scene jak do gniazda pokarm przynosi samiec jak rowniez samica.

Obraz 101.jpg
Plik ściągnięto 239 raz(y) 172,65 KB

Obraz 098.jpg
Plik ściągnięto 232 raz(y) 39,26 KB

Obraz 097.jpg
Plik ściągnięto 223 raz(y) 29,63 KB

Obraz 093.jpg
Plik ściągnięto 233 raz(y) 41,15 KB

Obraz 091.jpg
Plik ściągnięto 227 raz(y) 49,43 KB

_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
marioptak 


Posty: 833
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2007-07-13, 17:30   

niezłe miejsce sobie znalazły
fajnie osłonięte :green:
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2007-07-15, 21:31   

Dzisiaj razem z Mariuszem Szulakiem (Mario1400) znalazlezlismy dwa kolejne gniezda. Tym razem w Polejcach, gmina Biała Podlaska. Obydwa gniazda znajdowały sie na duzym 11 ha polu pszenzyta należacego do jednego własciciela. Gniazda sa oddalone od siebie o jakies 30 m. W 1 gniezdzie sa 3 samiczki a w drugim 3 samice i jeden samiec (najmlodszy pisklak). Na polu gniezdziła sie jeszcze jedna para. Niestety pisklaki zostały zagryzione przez lisa, znalezlismy tylko pogryzione pióra. Obydwa legi zostały zabezpieczone siatka a pisklaki zaobraczkowane. W pierwszym gniezdzie pisklaki sa juz duze i za 2-3 dni beda juz latały. Niestety w drugim gniezdzie piskleta sa male i nie wyleca przed zniwami.

Własciciel pola pomogl nam ustawic siatki i zapewnil, ze pisklakom piorko nie zleci z glowy :) Zapowiedzial ze kupi sobie lornetke i bedzie obserwowal błotniaki. Podobno byly u niego juz dwa lata temu (wtedy jego ojciec znalazl gniazda z jajami)

W drodze powrotnej pojechalismy jeszcze na pola kolo Worgul, gdzie tydzien temu obserwowalem przez dwa dni 4 samce. Niestety teraz cisza, wieczorkiem przelecial nam tylko jeden samiec ktory usiadl na kilka sekund na kartoflisko po czym odlecial w sina dal.
Podczas wyczekiwania na lakowiaki zrobilismy mały eksperyment. Błotniaki łąkowe poluja bardzo czesto na jakis gatunek szaranczaka (chyba brodawnika). Jest go cala masa! Eksperyment polegal na policzeniu szaranczakow na polu owsa na pasie o długosci ok 25 m i szerokosci 7 m. Na takiej powierzchni naliczylismy az 10 szaranczakow! Czesc moglismy przeoczyć. Kto wie jaki jest to gatunek szaranczaka? Prosze o nazwe polska i łacinska.

246.jpg
grodzenie
Plik ściągnięto 229 raz(y) 42,36 KB

243.jpg
grodzenie
Plik ściągnięto 225 raz(y) 36,48 KB

242.jpg
drugi lęg
Plik ściągnięto 228 raz(y) 46,16 KB

232.jpg
za siatka
Plik ściągnięto 225 raz(y) 54,92 KB

225.jpg
pisklaki w komplecie
Plik ściągnięto 228 raz(y) 33,84 KB

222.jpg
Przy zabezpieczonym gniezdzie
Plik ściągnięto 228 raz(y) 37,97 KB

221.jpg
właściciel pola z pisklakami
Plik ściągnięto 224 raz(y) 32,21 KB

211.jpg
widok na pole z gniazdami
Plik ściągnięto 229 raz(y) 32,7 KB

208.jpg
czekamy
Plik ściągnięto 233 raz(y) 14,16 KB

201.jpg
punkt obserwacyjny
Plik ściągnięto 242 raz(y) 24,13 KB

_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2007-07-15, 21:32   

Jaki to gatunek? Prosze o nazwe polska i łacinska

258.jpg
szaranczak
Plik ściągnięto 236 raz(y) 24,24 KB

_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2007-07-19, 22:01   

Kilka fot z dzisiaj

Obraz 318.jpg
O zachodzie słonca
Plik ściągnięto 227 raz(y) 25,9 KB

Obraz 316.jpg
Bizon w pracy
Plik ściągnięto 223 raz(y) 26,69 KB

Obraz 311.jpg
Co widzicie na ciagniku :)
Plik ściągnięto 217 raz(y) 32,55 KB

Obraz 307.jpg
z ksiazeczką o błotniaku :)
Plik ściągnięto 222 raz(y) 35,17 KB

Obraz 305.jpg
zaczytani
Plik ściągnięto 218 raz(y) 35,06 KB

Obraz 300.jpg
bezpieczny za siatka
Plik ściągnięto 224 raz(y) 49,14 KB

Obraz 294.jpg
mlody samiec
Plik ściągnięto 233 raz(y) 25,68 KB

Obraz 290.jpg
oko w oko
Plik ściągnięto 225 raz(y) 33,92 KB

Obraz 285.jpg
przy siatce
Plik ściągnięto 219 raz(y) 34,58 KB

Obraz 277.jpg
Pasikonik zielony
Plik ściągnięto 225 raz(y) 22,09 KB

_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2007-07-19, 22:02   

I jeszcze jedno

Obraz 321.jpg
Kombajnista to ma prze......
Plik ściągnięto 230 raz(y) 25,44 KB

_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2007-07-19, 23:45   

Wiesz co Dominiku? Ja nie bardzo chce uwierzyć w to, że lis nie pokona tego ogrodzenia małego (o małej powierzchni ogrodzonego terenu), widząc praktycznie obiad tuz przed nosem... Przeciez moze sie podkopać albo przeskoczyć...
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo