Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
ochrona błotniaka łąkowego
Autor Wiadomość
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2006-01-29, 10:37   ochrona błotniaka łąkowego

zaczynamy :]
_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
marekmal 

Posty: 12
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 2006-02-12, 21:27   

Mogę już oficjalnie potwierdzić udział Nadnoteckiego Koła PTOP "Salamandra" w projekcie "błotniakowym". Na początek załączam zdjęcie piskląt błotniaka łąkowego. Zdjęcie zostało zrobione 2 lata temu, nad Notecią oczywiście:)

Pozdrawiam
Marek Mal.

lakowe.JPG
Plik ściągnięto 686 raz(y) 61,51 KB

 
 
     
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2006-02-12, 21:32   

Witamy :D
_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2006-02-12, 21:36   

Ja również witam
_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-02-12, 21:38   

marekmal napisał/a:
Mogę już oficjalnie potwierdzić udział Nadnoteckiego Koła PTOP "Salamandra" w projekcie "błotniakowym".

Ja również serdecznie witam - więc ekipa całkiem niezła tu juz się zbiera :D
_________________
TP Bocian
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2006-07-12, 21:25   

Dzisiaj znalazlem kolejne gniazdo. Niestety wymaga czynnej ochrony. Piskalki sa jeszcze bardzo male i nie ma szans zeby wylecialy przed zniwami. To drugie gniazdo, ktore trzeba bedzie otoczyc opieka. W 1 piskleta dopiero sie kluja. Sa juz 3.

Rozmawialem z wlascicielem pola. Z zostawieniem nieskoszonego łanu 10x10 m nie bedzie problemu. Wymienilismy sie numerami telefonow i mam dostac informacje o planowamym koszeniu. Wtedy pisklaki zabieze sie z gniazda. Zaznaczy (opalikuje) fragment, ktory ma zostac, a po skoszeniu pisklaki polozy w gniezdzie. W celu zabezpieczenia legu przed drapieznikami gniazdo otoczymy siatka.

W złaczniku kilka fotek
_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2006-07-12, 21:28   

fotki

pola.jpg
Plik ściągnięto 740 raz(y) 132,46 KB

obserwacje.jpg
Plik ściągnięto 680 raz(y) 136,81 KB

rodzinka.jpg
Plik ściągnięto 698 raz(y) 207,11 KB

rolnik1.jpg
Plik ściągnięto 676 raz(y) 198,87 KB

pisklaki.jpg
Plik ściągnięto 681 raz(y) 231,31 KB

_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2006-07-12, 23:06   

Gratulacje! A u mnie program na razie nie spełnia swoich założeń. Jeżdże w teren juz 10 dni po 5-10 h i nie znalazłem żadnego gniazda. Nie wiem gdzie leży problem, ale warto wiedzieć że nie wszystkim sie udaje. Byc moze źle szukam, ale nie sądze bo stosuje sie do wszelkich zaleceń Dominika i nic. :cry:
_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
Pawelele 

Posty: 122
Skąd: Wojkowice
Wysłany: 2006-07-13, 07:05   

Dominik napisał/a:
rodzinka.jpg
Dominik napisał/a:
rolnik1.jpg

Widać że ów rolnik ma przyjazne usposobienie do błotniaków - widać że opłaca się uświadamiać osoby od których tak naprawde zależy los gnaizda :grin:
_________________
Paweł Kmiecik
Przyroda Zagłębia Dąbrowskiego
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2006-07-13, 09:07   

Dodam tylko tyle, ze w tamtym roku para gniezdzila sie na tym samym polu. Były 3 mlode.


Co do rolnikow, to na razie nie spotkalem sie z inna reakcja, zawsze wyrazaja chec pomocy. W tamtym roku jeden z rolnikow chcial odganiac bociana, ktory chodzil przy polu, w ktorym było gniazdo. Bał sie ze bocian zniszczy legi. Rolnik na zdjeciu pytal mnie czy nie podrzucac pisklakom co jakis czas kurczaka (ma hodowle kur) :) Powiedzialem, ze same sobie poradza :)

Duzo zalezy od naszego podejscia. Na pewno nie mozna rozkazywac i kazac cos robic, najlepiej poprosic. Wytlumaczyc ze jest to rzadki ptak, pozyteczny, odlatuje az do Afryki itp. Czyli krotko mowiac trzeba miec gadane :green:
_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
Bocian 


Posty: 225
Wysłany: 2006-07-13, 11:34   

Bardzo dobra robota i tak trzeba z rolnikami rozmawiać- to przynosi bardzo konkretne efekty. Może tylko jedna uwaga- A może by tak mniej te młodziaki brać do ręki i nie fotografować każdego z nimi. Wiem że to może pomoc ale to wszystko delikatne jest bardzo i trzeba uważać. Apeluję o mniej sesji fotograficznych w przypadku gdy przekonujemy rolnika o celowości ochrony.
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2006-07-13, 13:50   

Bocian napisał/a:
A może by tak mniej te młodziaki brać do ręki i nie fotografować każdego z nimi. Wiem że to może pomoc ale to wszystko delikatne jest bardzo i trzeba uważać. Apeluję o mniej sesji fotograficznych w przypadku gdy przekonujemy rolnika o celowości ochrony.


Pisklakom nic sie nie stało. Zdjecia sa propagandowe na potrzeby, folderu, strony lub prezentacji.
_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2006-07-13, 19:34   

Dzisiaj znalazlem kolejne gniazdo. Rowniez w pszenzycie. Pisklaki (3 samiczki! - jescze takiego legu nie mialem) sa znacznie wieksze! Jezeli zniwa beda za 2 tygodnie to zdarza wyleciec jezeli wczesniej to moze byc problem z najmlodszym pisklakiem. Na wszelki wypadek porozmawialem z wlascicielem i wymienilem numery telefonu. Jezeli zboze bedzie koszone wczesniej to zostane poinformowany i bedzie mozna interweniowac.

P.S Rolnik juz wczesniej wiedzial o gniezdzie. W czerwcu na polu podczas wycinania klosow zboza znalazl gniazdo z 5 jajami. Mowil ze nie zagladal pozniej do gniazda poniewaz nie chcial płoszyc samicy.
_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
Ostatnio zmieniony przez Dominik 2006-07-13, 19:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2006-07-13, 19:42   

kilka fot

P.S Pisklaki zostały od razu zaobraczkowane

rolnik3.jpg
Plik ściągnięto 702 raz(y) 151,58 KB

juv.jpg
Plik ściągnięto 683 raz(y) 145,08 KB

najmlodsza.jpg
Plik ściągnięto 691 raz(y) 266,82 KB

_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-07-13, 20:59   

Są już ładnie opierzone! Obawiam się, że żniwa rozpoczną się w przyszłym tygodniu, chyba, że pogoda pokrzyżuje plany!
_________________
TP Bocian
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo