Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
ochrona błotniaka łąkowego
Autor Wiadomość
amikosik 

Posty: 602
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-07-20, 15:22   

Ja się tak samo zastanawiam jak Adam - czy takie małe ogrodzenie to wystarczająca zapora dla lisów.
 
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2007-07-20, 17:49   

Holendrzy stosuja też 1,5 x1,5 m i zaden leg nie został zniszczony. U nas na razie tez działa. Przykładowo mialem gniazdo gdzie były 4 pisklaki. Przed ogrodzeniem lis zagryzl 3 pisklaki, jednemu udalo sie przezyc. Ogrodzilismy go siatka i przezyl. W kilku miejscach gdzie byly gniazda bardzo blisko siebie (kilkadziesiat metrow) legi ogrodzone siatka ocalały. Tam gdzie nie było siatki czesto mielismy straty. Cos w tym musi byc. Moze lisy boja sie do czegos takiego podchodzic, nie wiem. Wiadomo, ze im wieksza siatka tym lepiej. Ale siatka izola jest chol..... droga. Nawet 8 zł/mb. W tym roku wydalismy ponad 1000! zł na siatke, a i tak musielismy wybierac ktore gniazdo grodzic, a ktore nie. Przewaznie wybieralismy gniazda z mlodszymi pisklakami. Tak wiec apel do wszytkich. Zrzuta na siatke i robimy wieksze :)
_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2007-07-20, 18:05   

Nowe fotki.
W Szankowie gdzie mamy kolonie (4 gniazda) wiekszosc pisklakow juz lata. W jednym gniedzie gdzie ostał sie 1 pisklak (samiec) musialem interweniowac. Pisklak wychodził juz z ogrodzenia i siedział w zbozu. Wlasciciel pola chcial dzisiaj skosic pszenzyto. Umowilismy sie telefonicznie ze da mi cynk jak bedzie chcial kosic. Zabralem pisklaka z pola (przez 20 minut go szukalem) na czas prac polowych a nastepnie po skoszeniu zostawilem go w ogrodzeniu.

Odwiedzilem tez dwa powtarzane legi w Cielesnicy. Pisklaki bardzo szybko rosna. Pisklak ktory w zeszłym tygodniu 13.07 wyklul sie z jaja ma sie całkiem dobrze.

Obraz 341.jpg
Plik ściągnięto 380 raz(y) 33,7 KB

Obraz 334.jpg
Plik ściągnięto 384 raz(y) 39,68 KB

Obraz 332.jpg
propagandowa fota
Plik ściągnięto 377 raz(y) 35,88 KB

Obraz 330.jpg
tygodniowy pisklak
Plik ściągnięto 384 raz(y) 52,97 KB

Obraz 329.jpg
Plik ściągnięto 378 raz(y) 61,83 KB

_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2007-07-20, 18:14   

Wracajac jeszcze do ogrodzen z siatki. Siatka jest dociskana do ziemi za pomoca hakow (cos w rodzaju namiotowych sledzi). Tak wiec lis musialby zrobic spora jame zeby przejsc za siatke. Trzeba jednak pamietac, ze legu broni samica z samcem. Ptaki sa czasami bardzo agresywne, nawet wobec czlowieka. Tak wiec zanim lis sie podkopie to mialby nad soba dwa atakujace go ptaki. A co do wysokosci to nie wiem na jaka skacza lisy, ale zeby przeskoczyc siatke musialby sie rozpedzic z wiekszej odleglosci. A trudno o to w zbozu :)
_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2007-07-20, 22:54   

Tak na szybko:

Bożejewo (gmina Wizna, powiat łomżyński, woj. podlaskie) - dostałem cynk od kolegów ze Śląska, że widzieli zapadającą w zboże samicę z pokarmem. Podjechałem tam i znalazłem 1 gniazdo z 3 młodymi. Poinformowałem rolnika, pokazałem mu gniazdo i wszystko powinno być dobrze.


Syberia (gmina Strzegowo, powiat mławski, woj. mazowieckie) - znana kolonia w pszenżycie. Dziś pole było koszone. Przypomnę, że lęgów było 7, z czego 1 został zniszczony. Z pozostałych 6 ogrodziłem 4. Wszystkie ogrodzone mają się dobrze. Będę pisał numerkami, bo inaczej sie nie połapię:
1. 3 pisklaki (m.in. 2 tygodnie do wylotu!) - siatka
2. 3 pisklaki (tydzień do wylotu najstarszego młodego) - siatka
3. 1 pisklak (2-3 dni do wylotu), 2 pozostałe wyleciały - siatka
4. 2 lotne młode, 2 pozostałe wyleciały
5. 1 pisklak (tydzień do wylotu), 2 pozostałe wyleciały - siatka
6. lęg zniszczony
7. 2 pisklaki (najmłodsze ok 1,5 tygodnia do wylotu!), 1 podlot, 1 wyleciał

W gnieździe, w którym były jeszcze młode i nie miało siatki zastosowałem wariant przeniesienia piskląt. Po przejechaniu kombajnu odstawiłem młode w to samo miejsce.

Całe pole zostanie ścięte jutro. Potem ok tygodnia będzie trwało prasowanie słomy. Po tym czasie ruszają pługi. Co ciekawe kombajnista powiedział mi, że kosząc zboże widział opuszczone już gniazdo bez siatki, co może wskazywać na 8. parę!

Kolno - podjechałem do Karola zaobrączkować jego młode. Udało się tylko blachnąć 3 młode, bo już wylatowały z gniazd. O szerszą relację prosimy Karola :grin:
_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
Corvus 
Corvus corax


Posty: 1060
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2007-07-21, 07:10   

mender napisał/a:
Syberia

jejku Sebastian gdzie Ty się tak daleko włuczysz na wschodzie........... :razz: :twisted:

good job :wink:
_________________
waxwing fanatic

 
 
     
Batman 


Posty: 1735
Skąd: z dzikiej natury
Wysłany: 2007-07-21, 14:26   

Dominik napisał/a:
A co do wysokosci to nie wiem na jaka skacza lisy, ale zeby przeskoczyc siatke musialby sie rozpedzic z wiekszej odleglosci. A trudno o to w zbozu :)

Nie wiem jak ze skakaniem, ale lisy takze potrafia sie wspinac. Oczywiscie nie po drzewach, ale po plotach to i owszem, nawet na 2 m. Ale tu chyba rzeczywiscie moga wystarczych niskie ploty, skoro rodzice tak pilnuja gniazda. Jednak dziwi mnie ze probuja sie zakradac do tych bez ogrodzen - moze licza na chwile nieuwagi ze strony doroslych. A sforsowanie siatki zajmuje im wiecej czasu wiec moze dlatego rezygnuja.
Oby lisy nie okazaly sie sprytniejsze i nie nauczyly sie pokonywac tej przeszkody.
_________________
"Kiedy wytniemy ostatnie drzewo i kiedy zabijemy ostatnie zwierzę, to wtedy stwierdzimy, że nie możemy jeść pieniędzy".
 
     
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2007-08-05, 10:27   

Ostatnie juz chyba w tym roku wieści błotniakowe z mojej strony.

Dostaliśmy cynk od rolnika z okolic Przasnysza o gnieździe błotniaka łąkowego. Okazało się, że jest to bardzo późny lęg. Kiedy byłem tam 03.08 młode jeszcze nie latały, dopiero chodziły i ćwiczyły skrzydła. Lęg w pszenżycie ocalał po skoszeniu kombajnem! Szokujące jest tym bardziej, że zboże skoszone było nisko. Rolnik okrył gniazdo jak już zbierał słomę. Gniazdo trafiło akurat powmiędzy koła kombajnu, ten przykrył je słomą a samica następnie rozgrzebała słomę, żeby się dostać do piskląt. Musiały być jeszcze bardzo małe, skuliły się i kombajn ściął zboże tuz nad ich głowami. Miały szczeście! Podejrzewam, że gdyby były większe moigłyby się wystraszyć i wbiec pod kombajn. Oto kilka fotek z tego gniazda. Co ciekawe całe pole jest ogrodzone siatką, bo wczesniej był tam sad :grin:

Rolnik bardzo sprytnie zabezpieczył lęg. Z daleka pisklęta są niewidoczne!


No i tyczka dla samicy :grin: Podobno z niej korzysta.


A oto nasi wyedukowani rolnicy! Nie trzeba było dużo mówić. O błotniaku łąkowym poczytali sobie na naszej stronie www i dali cynk. To się nazywa dobra propaganda! A rolnikom gratulujemu zacięcia w zdobywaniu wiedzy i wyszukiwaniu informacji :green:
_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
jemi 


Posty: 761
Skąd: Sokołów Podlaski
Wysłany: 2007-08-25, 09:25   

Plakaty o ochronie błotniaka i pustułki w młynie Bracia Górscy w Repkach pow. sokołowski

P1010007.JPG
Plik ściągnięto 21237 raz(y) 44,47 KB

P1010004.JPG
Plik ściągnięto 21237 raz(y) 32,9 KB

P1010002.JPG
Plik ściągnięto 21237 raz(y) 36,62 KB

P1010001.JPG
Plik ściągnięto 21237 raz(y) 39,58 KB

 
     
green power 
ponad podziałami x 2


Posty: 819
Skąd: Radom/Kraków
Wysłany: 2008-01-18, 14:01   

a dzisiaj, ku mojemu miłemu zaskoczeniu, w czytelni Wydziału Leśnego pojawił się folderek o błotniaku :smile:
Dopiero teraz zaskoczyłem, że przecież mógłbym tam przekazywać i inne materiały - broszury przyrodnicze made by Bocian np tą o sowach (niestety mam tylko jedną).
_________________
Tomasz Figarski

"Poza gospodarczym wyrachowaniem leśnik musi mieć także i szerszy, przyrodniczy punkt widzenia; powinien mieć również na względzie wartość materialnie niewymierną, jaką jest piękno i urok lasu[...]" W. Koehler, 1961.
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2008-07-11, 12:24   

Coś koordynator nic nie pisze - nie ma czasu, bo cały czas w terenie siedzi. Pragnę donieść, że kolejne gniazda błotniaków są grodzone. Wczoraj np. ekipa "bialsko-łosicko-podsiedlecka" ogrodziła 4 gniazda. Byłoby pięć, ale niestety jedno zostało zniszczone (zjedzone pisklaki), zanim je dokładnie namierzyliśmy. Sprawcą najprędzej był lis. Ponadto do wykrycia są kolejne gniazda. Dzisiaj to nie wiem, ale pewnie Dominik coś nowego namierzył i ogrodził. Ile gniazd ogrodzonych jest w sumie nie wiem, bo codziennie dzieje się coś nowego.
_________________
TP Bocian
 
     
Pawelele 

Posty: 122
Skąd: Wojkowice
Wysłany: 2008-07-11, 12:35   

Mirek napisał/a:
Coś koordynator nic nie pisze

Szkoda bo zawsze bardzo chętnie zaglądałem do tego wątku poczytać co tam nowego na froncie błotniaczym...
_________________
Paweł Kmiecik
Przyroda Zagłębia Dąbrowskiego
 
     
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2008-07-13, 22:18   

UWAGA BŁOTNIAKOLODZY!

Dziś pierwsza obserwacja lotnego już młodego!
_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2008-07-14, 04:57   

mender napisał/a:
Dziś pierwsza obserwacja lotnego już młodego!

Wczoraj namierzylismy gniazdo, gdzie młode też podfruwały, ale w większości gniazd są malutkie pisklaki - w wielu nawet za małe, aby je zaobrączkować! Dwa dni temu Dominik z ekipą namierzył jeszcze gniazdo z jajami!
_________________
TP Bocian
 
     
Karol 

Posty: 71
Wysłany: 2008-07-14, 07:06   

Witam
U mnie są juz pierwsze efekty grodzenia gniazd tzn w dwóch gniazdach są juz lotne młode w sumie 9 młodziaków ale są też gniazda z tygodniowymi młodymi.

Pozdro
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo